O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

6

Compartilhar

Baixar para ler offline

CEO’ların sunum sırları

Baixar para ler offline

Sunum yapmak iş hayatımızda sık sık karşılaştığımız bir durum. Peki etkili bir sunucu olmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?  Dünyanın en başarılı Ceo'larının sunumlarına bakarak onları başarılı yapan özellikleri yakından inceleyelim:

Livros relacionados

Gratuito durante 30 dias do Scribd

Ver tudo

CEO’ların sunum sırları

 1. 1. CEO’LARIN SUNUM SIRLARI
 2. 2. Etkili bir sunucu olmak için nelere dikkat etmek gerekir? 2
 3. 3. Dünyanın en başarılı Ceo'larının sunumlarının ortak özellikleri 3 Eric Schmidt'in (Google eski CEO’su) Steve Ballmer (Microsoft eski CEO’su) Steve Jobs (Apple eski CEO’su)
 4. 4. 4 Bu kişilerin başarılı olmalarının arkasında yatan faktörler neler? İzledikleri belli bir yol ya da taktik var mı?  Peki bizler de onlar gibi olmak için ne yapabiliriz?Sunumlarındaki ortak özellikler neler?
 5. 5. 5 ETKİLİ BİR SUNUM İÇİN 3 ADIM Vücut dili ve Sahne kullanımı Yalın bir Tasarım İyi bir hazırlık ve sıkı prova  A D I M # 1 A D I M # 2 A D I M # 3
 6. 6. 1-Vücut dili ve Sahne kullanımı İnsanlar genellikle tereddüte düştüğü ve heyecanlandıklarında ne yapacaklarını bilemezler. Elleri ayaklarına birbirine karışır ve sahnede kontrolü kaybederler.   Vücut dilinizi nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili birkaç egzersiz yaparak sahne hakimiyeti kazanabilirsiniz. Sunum yaparken sahnede nasıl duracağınızı bilir, ayaklarınızı yere daha sağlam basar ve kendinden emin adımlar atabilirsiniz. 6
 7. 7. Sunum yaparken iki elinizin boşta tutun ve anlatımınızı güçlendirmek için sözlerinizi destekleyici bir biçimde vücut dilinizi kullanın. Sunum kumandanız varsa elinizde tutabilirsiniz ancak asla slayt değiştirirken  ekrana doğru uzatmayın. 7
 8. 8. 8 Sahnede çok hareket etmek ya da sabit durmak doğru değildir. En doğru yöntem usta konuşmacıların yaptığı şekilde azar azar hareket ederek sahnenin farklı yerlerini kullanmak, ancak bunu yavaş hareketlerle, yer değiştirdiğinizi çok göze sokmadan yapmaktır.
 9. 9. 9 2- Yalın bir Tasarım Sunumda kullanılan verileri görselleştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sadeliktir. Mesajınız net, slaytlarınız yalın olmalıdır.
 10. 10. Slaytlarda paragraf şeklinde ya da madde madde alt alta sıralanmış uzun uzun bilgiler yazması izleyicilerin slaytlarınızı okumasına ve sizden kopmasına sebep olacaktır. Sunumunuzu tasarlarken  konuşmalarınızı destekleyecek ve akılda kalmasını sağlayacak olan kısa kısa başlıklar ya da sadece görseller kullanmaya özen göstermelisiniz. 1 0
 11. 11. 3-İyi bir hazırlık ve sıkı prova  Sunuma hazırlık işin en önemli ve mesai isteyen bölümüdür. Sunuma başlamadan önce amacınızı ve seyircinin sizden beklentisini net bir şekilde belirleyip ona göre yol haritanızı çıkarmaya dikkat edin. 1 1
 12. 12. 1 2 İçeriğiniz hazır olduğunda konuşmanızı defalarca prova etmeniz çok önemlidir. Sadece konuşmanızı ezberlemenizden bahsetmiyoruz,  sunumunuzun tüm detaylarını en ince ayrıntısına kadar biliyor olmanız seyirci karşısında daha donanımlı olmanızı sağlar.
 13. 13. 1 3 Prova yapmak insanlar önünde konuşma yaparken sizin daha özgür hareket etmenize ve onlarla daha iyi bir duygusal bağ kurmanıza yol açar. 
 14. 14. 1 4 Gelecek her türlü soruya ve eleştiriye hazır olmanız gerekmektedir. Bu sayede çevresel, teknolojik ya da seyirciyle ilgili her hangi bir ani değişiklik durumunda ortama hemen ayak uydurabilmeniz daha kolay hale gelir ve bu da sunumunuzu zamanında bitirmenize yardımcı olur.
 15. 15. 1 5 Bu konuda ise en başarılı örneklerden biri ise Microsoft'un eski CEO Steve Ballmer'dır. Bu sayede yaptığı analizler ve konusuna uzman olması ile Bill Gates'in yerini almıştır. Windows 8 tanıtım sunumu videosunda konusuna ne kadar hakim olduğunu izleyebilir ve kendisinden feyz alabilirsiniz.
 16. 16. Özetle, insanlığa yön veren bu başarılı CEO'lar dünyayı sadece teknoloji alanda değiştirmedi, aynı zamanda iş dünyasında da birçok kuralı yeniden yazdı. Onların sunumlarını hayranlıkla izleyen insanlar artık basit sıkıcı sunumları dinlemiyor. Siz de işiniz ne olursa olsun eğer söylediklerinize kulak verilsin istiyorsanız sunum alanında kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin.
 • BurakBakan3

  Aug. 4, 2019
 • AzizYldz1

  Dec. 16, 2018
 • TURGAYGLTEKN

  Feb. 18, 2018
 • BuseBahi

  Oct. 25, 2017
 • SedefPehlivan

  Sep. 27, 2017
 • CanerTamer

  May. 15, 2017

Sunum yapmak iş hayatımızda sık sık karşılaştığımız bir durum. Peki etkili bir sunucu olmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?  Dünyanın en başarılı Ceo'larının sunumlarına bakarak onları başarılı yapan özellikleri yakından inceleyelim:

Vistos

Vistos totais

1.684

No Slideshare

0

De incorporações

0

Número de incorporações

542

Ações

Baixados

59

Compartilhados

0

Comentários

0

Curtir

6

×