Interior Wiring types and their applications, factors to be considered while selecting the type
of wiring system, materials required for Interior wiring and their specifications, Code of
Practice for Lighting Installations, method of deciding the number of sub-circuits, calculating
the quantity of wiring materials and accessories for the Interior Wiring, load calculations for
a residential buildings, size of conductors, main switch, sub switches and protective devices.
Draw wiring plan for AEH Installation, concept of horizontal run, vertical rise and vertical
drop. Prepare the schedule of materials for providing lighting and heating circuits and their
estimates. Procedure for converting lighting to AEH installation.
1. 1
Prepared By:
Mr.Premanand Desai L/EE
B.L.D.E.A’s SHREE SANGANABASAVA
MAHA SWAMIJI POLYTECHNIC,
VIJAYAPUR-03
E-mail ID:ssmp.premananddesai@bldea.org
cell no : +91 7892881829
COURSE & CODE: ELECTRICAL ESTIMATION AND COSTING (15EE54T)
UNIT - 03
LIGHTING INSTALLATION
2. 2
COURSE & CODE: ELECTRICAL ESTIMATION AND COSTING (15EE54T)
UNIT - 03
LIGHTING INSTALLATION
3.1 Code of Practice for Lighting Installations.
1. No lighting circuits should contain more than 20 points or 800watt load.
2. Switches must always be placed only on live wires.
3. Each circuit should be provided with a separate cut-out in the distribution board for
their lives wire.
4. When the total load exceeds 8KVA (8KW) for lighting only, three phase supply is to be
taken and the load should be distributed equally over all the three phases.
5. The main switch of the service must be fixed within 150mm from meter Such that it
should be easily accessible to persons to disconnect in case of emergency.
6. The wall plug socket should be of three pin type with the third terminal connected to
earth.
7. The lighting circuit earth should be a separate one.
8. The switch board and plug socket should not be fixed where there are chances of
entering water traces.
9. The power or heating circuit must be drawn separately in A.E.H. installation from the
main board.
10. The switch board must be placed at 1.5M from the ground level.
11. All lamps or fixtures like ceiling fan should have a minimum clearance of 2.5M from floor
level.
12. When the total load exceeds 5KVA the installation must have earth leakage circuit
breaker.
13. The current rating of conductor used should be corresponding to the load connected.
14. All metallic parts such as iron clad or wires, bodies of a starters etc must be earthed
15. All installation must have a miniature circuit breaker corresponding to the load.
Installation having a load more han5 KVA must have E.L.C.B. also.
3. 3
3.2 Interior Wiring
The wiring to be carried out inside the building where the cables are not subjected to
environmental disturbance like rain or sun heat but where safety towards living persons
and protection against mechanical injury to cables are to be given can be called as interior
wiring.
3.2.1 Types Interior Wiring
1. Cleat wiring
2. C.T.S / T.R.S wiring (Batten Wiring)
3. Casing and Capping system wiring.
4. Conduit system wiring.
a. Surface or Open Conduit wiring.
b. Concealed conduit wiring.
1. Cleat wiring
V.I.R.( Vulcanised India Rubber ) or P.V.C (Polyvinyl chloride) wires are drawn in the grooves
of the porcelain cleat which is fixed by screwing the porcelain cleats. Distance between cleats
is to be about 600mm.
Application:
It is used in temporary wiring as it is easier to assemble and dissemble the system. Here the
wiring cost is the cheapest. Temporary loads can easily be connected. However the system
cannot be used for permanent wirings.
2. C.T.S / T.R.S wiring (Batten Wiring)
Here cab tyres sheathed (C.T.S) or tough rubber sheathed (T.R.S) cables are used. These
wires are fixed on varnished Teak wood battens of 15mm thickness with the help of brass
or tin clips of appropriate size.
Application:
Such wiring systems were used for indoor domestic and commercial building lightings.
This is suitable for damp climate but not for outdoor Lighting’s work. This system is
cheaper than case and cap and conduit system but involves skilled labour.
4. 4
3. Casing and Capping system wiring (wood or P.V.C).
V.I.R. Wires will be carried in double or triple groove of teak wood casing and capping.
Casing is fixed to supports by screws. Here the conductors are protected once again by
wood. However, there is risk of being damped and catching fire. Recently teak wood is
replaced by P.V.C for casing and capping system which are having good appearance.
Applications:
It is used in wiring indoor domestic and commercial building lighting’s.
4. Conduit system wiring.
In this system the PVC cables are drawn in conduit pipes
a. Surface or open conduit wiring: The conduit is fixed on support such as wall by means
of saddles. The distance between any two saddles is to be approximately 8OOmms.
PVC cables are drawn in these pipes using Tees (or junction box) and Elbows.
5. 5
b. Concealed conduit wiring: Where the appearance is the main consideration
neglecting the cost, this wiring is preferred. The conduit pipe is concealed in the wall
or R.C.C. which gives protection against mechanical injury, fire and dampness,
simultaneously giving good look. While drawing the pipes in the grooves at the earlier
stage, binding wires are drawn inside the pipes called fish wires through the pipe by
pulling it out, so that the fish wire is taken out when the cables are inserted in the
pipe.
Application:
This system is used in heating circuit wiring and all other power wiring such as
workshop wirings, industrial wiring & pump set wiring etc and also for lighting wirings
of existing building. Here there is a good protection for the cables against mechanical
injuries and fires, and it lasts longer.
3.3 Factors to be considered while selecting the type of wiring system
1. Durability : Type of wiring selected should conform to standard specifications so that
it is durable i.e. without being affected by the weather conditions, fumes etc.,
2. Safety: The wiring must provide safety against leakage, shock and fire hazards for the
operating personal.
3. Appearance : Electrical wiring should give an aesthetic appeal to the interiors
4. Cost : It should not be prohibitively expensive
5. Accessibility: The switches and plug points provided should be easily accessible. There
must be provision for further extension of the wiring system, if necessary.
6. Mechanical Safety: The wiring must be protected against any mechanical damage.
7. Maintenance cost: The maintenance cost should be a minimum.
6. 6
3.4 Materials required for Interior wiring.
1)Casing & capping: Varnished Teak wood case with twin grooves having a cross section
of 4Omm x 12.5mm along with varnished teak wood capping of 4mm thick and
4Omm width.
Or P.V.C case & cap of 30mm width and 11mm depth.
2)Batten for CTS system: Teak wood battens, 15mm thick of appropriate width (Such as
12.5mm, 19mm,25mm etc)
3)Clips for CTS System: Brass (or tin) clips of appropriate length (such as 30mm, 4Omm
etc) of thick (30 or 32 SWG). The unit of clips are in number of boxes (each box
contain 1OO numbers of clips)
4)P.V.C Conduit pipe: Major s specification of the pipe is about the diameter of the pipe
and its thickness
Examples: 1) 2Omm PVC Pipe 2mm thickness 2) 40mm PVC Pipe 3mm thick.
5)Saddles: Saddle material and its thickness and for which pipe it is required is to be
mention.
Examples: Tin saddle 1.5mm thick suitable for 2Omm P.V.C. pipe.
6) Cable: Apart from mentioning the type of insulation used the Conductor material and
size (area of cross section) are of prime importance along with the voltage grade while
specifying a cable. Now days all the conductor are standard (are called multi-strand)
by which both Conductivity (due to skin effect) and flexibility will improve.
The usual copper conductors sizes are 1 sq.mm, 1.5 sq.mm , 2.5 sqmm, 4 sqmm,
6sqmm etc., Similarly usual aluminium conductor sizes are 2.5 sqmm, 4 sqmm,
6sqmm, 10 sqmm, 16 sqmm, 25 sqmm, 35 sqmm, 50 sqmm, 70 sqmm, 95 sqmm, 120
sqmm etc.,
For calculating the size of conductor first the actual current is calculated. Then it is
to be multiplied with a factor called factor of safety which can be taken as 2
approximately to get the current rating required. Then referring the wire table the
size of the conductor can be determined. The present requirement of voltage grade
for cable is 1.1 KV.
7) Lamp holders:
Type : Batten or angle or pendent
Current range : 5A
Material used : Brass or bakelite.
Example: 5A brass batten holder with porcelain base 250 V grade.
7. 7
8) S.P. Switch:
a.Current range : 5A or 15 A
b.No. of way : Single way or two ways.
c. Material used : Fully bakelite or porcelain base with bakelite cover.
d. Type : Tumbler or flush
e. Voltage grade : 250 V
9) D.P. Switch:
a. Current range : 15A , 30A or 60A
b. Type : Flush or Iron clad
c. Voltage grade : 250V
10) Ceiling Rose
a.Current range : 5A
b.No. of way : Two plate or three Plate
c. Material used : Bakelite.
d. Voltage grade : 250 V
Example: 5A, 2-plate, Bakelite ceiling rose 250V
11) Wall plug Socket
a.Current range : 5A or 15A
b.Type : Flush or tumbler
c. No. of Pins : 2-pins or 3-pins or 3/2 pins.
d.Material used : porcelain base Bakelite covered or fully bakelite.
e.Voltage grade : 250 V
12) Fluorescent lamp
a.Wattage of lamp : 20W or 40W
b.Length : 1.2M or 0.6M
c. Number of fixtures : Single or Double
d.Type : Street light fitting, industrial fitting, ordinary fittings.
e.Rated voltage : 230V to 250V
f. Colour of illumination : white or Green or Blue or Red.
13) Incandescent lamp:
a.Wattage of lamp : 15W, 25W, 40W, 60W, 100W, 20OW.
b.Type : Vacuum or gas filled.
c. Voltage rating : 230V to 250V.
d.Operating frequency : 50Hz supply.
8. 8
14) Mercury vapour lamp:
a.Wattage : 80W, 120W, 250W.
b.Voltage rating : 230V or 250V.
c. Operating frequency : 50Hz supply.
d.Complete with choke, condenser, glass doom.
15) Ceiling fan:
a.Sweeping diameter : 900mm, 1050mm, 1200mm, and 1400mm.
b.Wattage : 80W, 100W.
c. Operating voltage : 220V or 250V
d.Operating : 50Hz supply.
e.Type of bearing : Bail bearing or bush bearing.
3.5 Symbols Uses in Interior wiring plan
10. 10
In order to get adequate lighting following point should be kept in mind
a. Luminaries of higher efficiency and suitable laminators according to purpose are to be
selected.
b. location of fitting to get even illumination.
c. Total illumination required is
(Ø)=
(𝐴𝑟𝑒𝑎 𝑡𝑜 𝑏𝑒 𝑖𝑙𝑙𝑢𝑚𝑖𝑛𝑎𝑡𝑒𝑑 )×(𝐴𝑣𝑒𝑟𝑎𝑔𝑒 𝑖𝑙𝑙𝑢𝑚𝑖𝑛𝑎𝑡𝑖𝑜𝑛 𝑟𝑒𝑞𝑢𝑖𝑟𝑒𝑑)
𝐶𝑜−𝑒𝑓𝑓𝑖𝑐𝑖𝑒𝑛𝑡 𝑜𝑓 𝑢𝑡𝑖𝑙𝑖𝑧𝑎𝑡𝑖𝑜𝑛 ×𝑚𝑎𝑖𝑛𝑡𝑒𝑛𝑎𝑛𝑐𝑒 𝑓𝑎𝑐𝑡𝑜𝑟
Total wattage required =
Ø
𝐿𝑢𝑚𝑒𝑛𝑜𝑢𝑠 𝑒𝑓𝑓𝑖𝑐𝑖𝑒𝑛𝑐𝑦 𝑜𝑓 𝑙𝑎𝑚𝑝 𝑖𝑛 𝑙𝑢𝑚𝑒𝑛𝑠/𝑤𝑎𝑡𝑡
3.6 Procedure (only) for converting lighting to AEH installation.
1. Lighting circuit is retained as it is.
2. A separate earthing for power circuit is to be provided.
3. In the overhead service connection cable is to be replaced of sufficient capacity to
receive the total load along with service pipe.
4. A separate main switch capable of withstanding the total load is to be calculated and
estimated.
5. A fuse unit of required rating is to he provided for taking the total present load.
6. Requires addition of a control of suitable rating at the meter board for heating circuit.
7. Energy meters of sufficient capacity is to be replaced.
8. Existing 2-pin plug sockets are replaced by 3-pin plug sockets.
9. If Necessary additional 3-pin plug sockets are to be provided to meet modern house
requirement.
10. Aerial cut out of requisite capacity are to be replaced.
11. 11
3.7 Images of wiring Materials
D.P (Double pole) Switch D.P (Double pole) M.CB
Teak wood Main board
Bulkhead fitting Bakelite Angle Holder Ceiling rose
Fan Regulator (Electronic Type) Three pin Socket S.P Switch
PVC pipe PVC Elbow
PVC Tee
PVC Junction Multistrand PVC wire bundle saddles
Earthing G.I Pipe G.I wire for Earthing Hylam sheet
12. 12
Example : 01
In the below shows figure.1 the plan of the House which is to be wired in Open Conduit /
Surface conduit System for Providing lighting outlets only.
a. List the lighting load
b. Draw the wiring plan
c. Prepare an estimate of cost for the electrification of the lighting outlets.
Figure.1 – plan of the House
Solution :
a) Lighting Load Table
Sl.
No
Place Area in m2 No. of light
point
No. of Fan
point
No. of
Lighting socket
Type of Fitting
1. Verandha 4×2=8 1×40 W
1×60 W
--- --- Bracket fitting
Bulk head fitting
2. Room 3.5×4=14 2×40 W 1×80 W 1×60 W Bracket fitting
Fluorescent fitting
3. Hall 4×3.5=14 2×40 W 1×80 W 1×60 W Bracket fitting
Fluorescent fitting
4. Kitchen 3.5×3=10.5 2×40 W --- 1×60 W Bracket fitting
5. Bath 2.5×1.5=3.75 1×40 W --- --- Bracket fitting
Total Numbers of Points 09 02 03 = 14 Points
Total wattage 380w 160w 180w = 720 watts
Since the Total load is only 720 watts , One circuit is Sufficient.
13. 13
b) Wring Plan
MB - Meter Board , SB - Switch board , ------------------- Lighting Circuit
Assumption :
14. 14
List of Materials
Size of wire for lighting circuit
Load Current =
𝑇𝑜𝑡𝑎𝑙 𝑤𝑎𝑡𝑡𝑎𝑔𝑒
𝑉𝑜𝑙𝑡𝑎𝑔𝑒
=
720
230
= 3.13 𝐴𝑚𝑝𝑠
Taking factor of safety 2
Load current ( 3.13 × 2 = 6.26 Amps
Therefore as per the wiring table 1 mm2 copper wire is selected.
1. 30 Amps , 250 V Flush type Indicator D.P = 01 No.
2. 7A , 1-Phase M.C.B , 250 V grade = 01 No.
3. 375 × 300 × 45 mm Varnished Teak wood Board = 01 No.
4. Bulkhead fitting (porcelain holder, Glass doom) = 01No.
5. 5A, Bakelite Angle Holder 250 Voltage grade (Bracket fitting) = 06 No’s.
6. 5A , 250V Two plate ceiling rose = 04 No’s.
7. Fan Regulator (Electronic Type) = 02 No’s.
8. 5A , 250V Three pin Socket flush type = 03 No’s.
9. 5A , 250V S.P Switch Flush type = 14 No’s.
Table for Calculation of length of 19mm diameter , 2mm thick PVC pipe, Elbows & Tees.
Sl.
No
Place Horizontal as
in plan
Vertical
drop
Vertical
rise
Total length
of pipe
Elbow Tees
1. Verandah 4+2 1 + 0.5 -- 7.5 01 03
2. Room 4 + (1.75×3) 1 0.5 10.75 01 03
3. Hall 4+3.5+(1.75×2) 1 0.5 12.5 03 02
4. Kitchen 3.5+(1.5×2) 1 -- 7.5 02 01
5. Bath &
Passage
1.5+1.5+0.75 -- -- -- 03 --
Total 38.25 10 09
10.19mm diameter , 2mm thick PVC pipe requirement - Adding 5% for wall crossing & wastage
= 38.25+ (38.25×5% ) = 40.16 or say 41 Meter
11. 19mm diameter , 2mm thick Elbow Requirement Adding 5% = 10 + (10×5%)
= 10.5 ≈ 11 Nos.
12.19mm diameter , 2mm thick Tees Requirement Adding 5% = 09 + (9×5%) = 9.45 ≈ 10 Nos.
13. 1 mm2 copper Multistrand PVC wire 1.1K.V voltage Graded = 41 × 3
= 123 /90 =1.36 ≈1.5 Coil
15. 15
14. 19mm tin saddles = 41/0.75 = 54.66 ≈ 55 Nos.
15. Varnished Teak wood round blocks 75dia , 40mm thick = 11 Nos.
16. 250 × 200 × 45 mm Teak wood board = 2 Nos.
17. 150 × 150 × 45 mm Teak wood board = 2 Nos.
18. Length of 40mm dia G.I pipe, 3mm Thick (For earthing) = 1.5 Meter
19. 8 S.W.G – G.I wire (For Earthing ) = 1Kg
20. Miscellaneous Materials such as wooden wedges, Nut bolts ,Screws, charcoal, salts etc.,
Estimation of cost :
Sl.
No List of Materials with Specification
Quantity Required Rate /
Item
Amount
In `
Quantity Units
1. 30 Amps , 250 V Flush type Indicator D.P 01 No. 450=00 450=00
2. 7A , 1-Phase M.C.B , 250 V Graded 01 No. 500=00 500=00
3. 375 × 300 × 45 mm Varnished Teak wood Board 01 No. 150=00 150=00
4. Bulkhead fitting 01 No. 200=00 200=00
5. 5A, Bakelite Angle Holder 250 Voltage grade 06 Nos. 25=00 150=00
6. 5A , 250V Two plate ceiling rose 04 No’s. 30=00 120=00
7. Fan Regulator (Electronic Type) 02 No’s. 150=00 300=00
8. 5A , 250V Three pin Socket flush type 03 No’s. 35=00 105=00
9. 5A , 250V S.P Switch Flush type 14 No’s. 20=00 280=00
10. 19mm diameter , 2mm thick PVC pipe 41/3 Meter
/
Pieces
25=00 342=00
11. 19mm diameter , 2mm thick Elbow 11 No’s. 05=00 55=00
12. 19mm diameter , 2mm thick Tees 10 No’s. 06=00 60=00
13. 1 mm2 copper Multistrand wire PVC cable
1.1K.V voltage Graded
1.5 Coil 1050=00 1575=00
14. 19mm tin saddles 55 Gross 150=00 150=00
15. Varnished Teak wood round blocks
75diameter, 40mm thick
11 Nos. 20=00 220=00
16. 250 × 200 × 45 mm Teak wood board 02 No’s. 150=00 300=00
17. 150 × 150 × 45 mm Teak wood board 02 No’s. 120=00 240=00
18. 40mm dia. G.I pipe, 3mm Thick (For earthing) 1.5 Meter 200=00 300=00
19. 8 S.W.G - G.I wire (For Earthing ) 01 Kg 150=00 150=00
20. Miscellaneous Materials such as wooden
wedges, Nut bolts ,Screws, Charcoal salts etc.,
Lumpsum -- -- 500=00
21. Contingency @5% on Materials Cost -- -- -- (6147 × 5%)
307=00
22. Labour Charge
a. lighting Points
b. Fixing Meter Board and wiring
c. For Earthing
14
01
--
Nos
No
--
125=00
100=00
250=00
1750=00
100=00
250=00
Grand Total ` 8554=00
Total Estimate of cost is Rupees Eight Thousand Five Hundred Fifty Four only.
16. 16
Example : 02
The accompanying sketch shows the plan of a home. It is to be wired in surface conduit system
as an A.E.H installation with heating load of 1KW at bath and 2KW at kitchen.
a. Propose the load requirement for lighting
b. Draw the wiring diagram.
c. Prepare the schedule of materials for lighting and heating.
d. Prepare the estimate of cost for lighting and heating.
Figure.2 – Plan of the House
Solution :
a) Load Table
lighting Load is Exceeding More than 900Watts , hence Two Sub-circuits are required.
& Heating Circuit Should be drawn separately
Sl.
No
Place Area in
m2
No. of light
points
No. of Fan
points
No. of
Lighting sockets
No. of
heating sockets
Type of Fitting
1. Entrance ---- 1×40 W ---- ---- Bulk head fitting
2. Verandah 08 2×40 W 1×80 W 1×40 W --- Bracket fitting
3. Hall 12 2×40 W 1×80 W 1×40 W --- Fluorescent fitting
4. Kitchen 10 2×40 W 1×80 W
(Exhaust)
1×40 W 1×2KW Fluorescent fitting
5. Bed Room 12 2×40 W
1×40 W
1×80 W 1×40 W --- Fluorescent fitting
Bracket fitting
6. Passage --- 1×40 W --- --- --- Pendent Fitting
7. Bath 03 1×40 W --- --- 1×1KW Bracket fitting
Total Numbers of Points 12 04 04 02 = 22 Points
Total wattage
480w 320w 160w 03KW
= 3960 Watts
Lighting Load = 960Watts Heating Load
17. 17
b) Wring Plan
Lighting Circuit No.1 ------------------ , Lighting Circuit No.2 ->->->->->->->-> , Heating circuit _______________
Lighting Load = 480+320+160 = 960Watts
Heating Load = 2000+1000 =3000 watts = 3KW
Total load on A.E.H installation = 960 + 3000 = 3960 Watts
No. of Lighting Circuit =
𝑇𝑜𝑡𝑎𝑙 𝑙𝑖𝑔ℎ𝑡𝑖𝑛𝑔 𝑙𝑜𝑎𝑑
800
=
960
800
= 1.2 ≈ 𝟐 𝐜𝐢𝐫𝐜𝐮𝐢𝐭𝐬.
No. of Heating Circuit =
𝑇𝑜𝑡𝑎𝑙 𝐻𝑒𝑎𝑡𝑖𝑛𝑔 𝑙𝑜𝑎𝑑
3000
=
3000
3000
= 𝟏 𝐜𝐢𝐫𝐜𝐮𝐢𝐭.
Size of wire for lighting circuit
Load per Circuit =
Total wattage
2
=
960
2
= 𝟒𝟖𝟎 𝐰𝐚𝐭𝐭𝐬 --------------- In Each Lighting Circuit.
Current per circuit =
480
230
= 2.08 Amps
Taking factor of safety 2
Load current ( 2.08 × 2 = 4.16 Amps
Therefore as per the wiring table 1 mm2 copper wire is selected.
18. 18
I . List of Materials (Lighting Circuit)
1. 30 Amps , 250 V Flush type Indicator D.P = 01 No.
2. 5A , 1-Phase M.C.B , 250 V grade = 2 Nos.
3. 450 × 450 × 65 mm Varnished Teak wood Board = 01 No.
4. Bulkhead fitting (porcelain holder, Glass doom) = 01No.
5. 5A, Bakelite Angle Holder 250 Voltage grade (Bracket fitting) = 03 No’s.
6. 5A, Pendent Holder 250 Voltage grade = 01 No.
7. 5A , 250V Two plate ceiling rose = 10 No’s.
8. Fan Regulator (Electronic Type) = 03 No’s.
9. 5A , 250V Three pin Socket flush type = 04 No’s.
10.5A , 250V S.P Switch Flush type = 20 No’s.
Table for Calculation of length of 19mm diameter , 2mm thick PVC pipe, Elbows & Tees.
Sl.
No
Place Horizontal as in plan Vertical
drop
Vertical
rise
Total length
of pipe
Elbow Tees
1. Verandah 1+2+1+1+2=7 1 + 1=2 0.5 9.5 02 01
2. Hall 1.5+1.5+0.5+1.5=5 1 0.5 6.5 01 01
3. Bed 1.5+1.5+1.5+1+1.5=7 1+0.5=1.5 0.5 09 01 01
4. Kitchen 1+1+1.25+1.5+1.5+1.25=7.5 1 0.5 09 01 01
5. Bath 2 1+0.5=1.5 -- 3.5 02 01
6. Passage 0.75+1=1.75 1 0.5 3.25 01 01
Total 40.75 08 06
11.19mm diameter , 2mm thick PVC pipe requirement - Adding 10% for wall crossing &
wastage = 40.75+ (40.75×10% ) = 44.82 or say 45 Meter
12. 19mm diameter, 2mm thick Elbow Requirement Adding 5% = 08 + (08×5%) = 8.4 ≈ 09 Nos.
13. 19mm diameter , 2mm thick Tees Requirement Adding 5% = 06 + (6×5%) = 6.3 ≈ 07 Nos.
14. 1 mm2 copper Multistrand PVC wire 1.1K.V voltage Graded = 45 × 3 = 135/90 = 1.5 Coil
15. 19mm tin saddles = 45/0.75 = 60 Nos.
16. Varnished Teak wood round blocks 75dia , 40mm thick = 10 Nos.
17. 250 × 200 × 45 mm Teak wood board = 3 Nos.
18. 150 × 150 × 45 mm Teak wood board = 1 Nos.
19. 19
19. 100 × 100 × 45 mm Square Teak wood board = 02 No.
20. Length of 40mm diameter, G.I pipe, 3mm Thick (For earthing) = 1.5 Meter
21. 8 S.W.G – G.I wire (For Earthing ) = 1Kg
22. Miscellaneous Materials such as wooden wedges, Nut bolts , Screws, charcoal, salts etc.,
Estimation of cost (For Lighting Circuit) :
Sl.
No List of Materials with Specification
Quantity Required Rate /
Item
Amount
In `
Quantity Units
1. 30 Amps , 250 V Flush type Indicator D.P 01 No. 250=00 250=00
2. 5A , 1-Phase M.C.B , 250 V Graded 02 No. 500=00 1000=00
3. 450 × 450 × 65 mm Varnished Teak wood Board 01 No. 150=00 150=00
4. Bulkhead fitting 01 No. 200=00 200=00
5. 5A, Bakelite Angle Holder 250 Voltage grade 03 Nos. 25=00 75=00
6. 5A, Pendent Holder 250 Voltage grade 01 No 20=00 20=00
7. 5A , 250V Two plate ceiling rose 10 No’s. 30=00 300=00
8. Fan Regulator (Electronic Type) 03 No’s. 150=00 450=00
9. 5A , 250V Three pin Socket flush type 04 No’s. 35=00 140=00
10. 5A , 250V S.P Switch Flush type 20 No’s. 20=00 400=00
11. 19mm diameter , 2mm thick PVC pipe 45 /3 Meter/
Pieces
25=00 375=00
12. 19mm diameter , 2mm thick Elbow 09 No’s. 05=00 45=00
13. 19mm diameter , 2mm thick Tees 07 No’s. 06=00 42=00
14. 1 mm2 copper Multistrand wire PVC cable
1.1K.V voltage Graded
1.5 Coil 1050=00 1575=00
15. 19mm tin saddles 60 Gross 150=00 200=00
16. Varnished Teak wood round blocks
75diameter, 40mm thick
10 Nos. 20=00 200=00
17. 250 × 200 × 45 mm Teak wood board 03 No’s. 150=00 450=00
18. 150 × 150 × 45 mm Teak wood board 01 No. 120=00 120=00
19. 100 × 100 × 45 mm Square Teak wood board 02 No’s. 40=00 40=00
20. 40mm dia. G.I pipe, 3mm Thick (For earthing) 1.5 Meter 200=00 300=00
21. 8 S.W.G - G.I wire (For Earthing ) 01 Kg 150=00 150=00
22. Miscellaneous Materials such as wooden
wedges, Nut bolts ,Screws, Charcoal salts etc.,
Lumpsum -- -- 500=00
23. Contingency @5% on Materials Cost -- -- -- (6982 × 5%)
350=00
24. Labour Charge
a. lighting Points
b. Fixing Meter Board and wiring
c. For Earthing work
14
01
--
Nos
No
--
125=00
100=00
250=00
1750=00
100=00
250=00
Total `
9432=00
≈ 9440=00
Total Estimate of cost is Rupees Eight Thousand Five Hundred Thirty Rupees only.
20. 20
II. List of Materials (For Heating circuit)
1. Length of 19mm dia. 2mm thick PVC conduit
= 0.5 +1+2+2+2+2.5+0.5+1 = 11.5 ≈ 04 pieces
2. Size of wire for heating circuit
Load current =
3000
230
= 13.4 𝐴𝑚𝑝𝑠
Allowing factor of safety of 2 ( ×
Therefore From wiring table 4mm2 Copper PVC insulated , 250V wire is selected.
3. Length of wire = Length of Conduit × 3 = 11.5 × 3 = 34.5 meter
4. Conduit accessories :
a. 19mm Bends = 04 Nos.
b. 19mm Junction box = 01 No.
c. 19mm saddles = 12 Nos (Every one Meter one saddle)
5. Wiring Accessories :
a. 3 Pin Socket Flush type , 16A , 250 V = 02 Nos.
b. D.P switch 30A , 250V = 02 Nos.
c. 250mm×250mm×65mm Teak wood board = 02 Nos.
d. M.C.B 20 Amps = 01 No.
e. 40mm diameter, G.I pipe, 3mm Thick (For earthing) = 1.5 Meter
f. 8 S.W.G – G.I wire (For Earthing ) = 1Kg
g. Miscellaneous Materials such as wooden wedges, Nut bolts , Screws, charcoal, salts etc.,
21. 21
Estimation of cost (For Heating Circuit) :
Sl.
No List of Materials with Specification
Quantity Required Rate /
Item
Amount
In `
Quantity Units
1. 19mm dia. 2mm thick PVC conduit 04 Pieces 45 =00 180=00
2. 4mm2 copper Multistrand wire PVC cable
1.1K.V voltage Graded
34.5 Meter 25=00 863=00
3. 19mm dia. 2mm thick PVC conduit Bend 04 Nos. 08=00 32=00
4. 19 mm Junction Box 01 No. 15=00 15=00
5. 19mm saddles 12 Gross 40=00 40=00
6. Three Pin Socket Flush type 16A , 250 V, 01 No. 100=00 200=00
7. D.P switch Flush Type 30A , 250V 02 Nos. 250=00 500=00
8. 250mm×2500mm×65mm Teak wood board 02 Nos. 150=00 300=00
9. M.C.B 20 Amps 01 No. 1000=00 1000=00
10. 40mm diameter, G.I pipe, 3mm Thick (For
earthing)
2.5 Meter 150=00 375=00
11. 8 S.W.G – G.I wire (For Earthing ) 01 Kg 150=00 150=00
12. Miscellaneous Materials such as wooden
wedges, Nut bolts ,Screws, Charcoal salts etc.,
Lumpsum -- -- 400=00
13. Contingency @5% on Materials Cost -- -- -- (4055 × 5%)
203=00
14. Labour Charge
a. Heating Points
b. For Earthing work
02
--
Nos
--
275=00
250=00
550=00
250=00
Total `
5058=00
≈ 5060=00
Total Estimate of cost is Rupees Five Thousand Sixty Rupees only.
Grand Total :
Estimate of cost for lighting ` 9440 =00
Estimate of Cost for Heating ` 5060= 00
Grand Total ` ` 14,500= 00
Total Estimate of cost is Rupees Fourteen
Thousand Five Hundred Rupees only.
22. 22
Example : 03
The Accompanying sketch shows plan of a residential building, Which has to be wired Up as
A.E.H Installation.
a. Propose the lighting and heating load number of lighting circuit.
b. Draw the wiring plane using standard conventions.
c. Prepare the Schedule of materials for Lighting circuit.
d. Prepare the Schedule of materials for Heating circuit.
Note : Use Concealed Conduit System of wiring
a. Propose the lighting and heating load number of lighting circuit.
lighting Load is 865 Watts , only Sub-circuits are required, because No. of points are 20 only.
& Heating Circuit Should be drawn separately
Sl.
No
Place Area in
m2
No. of light
points
No. of Fan
points
No. of
Lighting sockets
No. of
heating sockets
Type of Fitting
1. Entrance ---- 1×60 W ---- ---- Bulk head fitting
2. Verandah 08 2×40 W ---- ---- --- Pendent fitting
3. Hall 16 2×40 W 1×80 W 2×60 W --- Fluorescent fitting
4. Room 12 1×40 W
1×40 W
1×80 W 1×60 W --- Fluorescent fitting
Angle batten fitting
5. Kitchen 08 2×40 W --- 1×60 W 1×1KW Angle batten fitting
6. Bath 06 1×40 W --- --- 1×2KW Angle Fitting
7. Store 04 1×40 W --- --- --- Pendent Fitting
8. Passage 02 1×25 W --- --- --- Ceiling Fitting
Total Numbers of Points 12 02 04 02 = 20 Points
Total wattage
465w 160w 240w 03KW
= 3865 Watts
Lighting Load = 865 Watts Heating Load
23. 23
Lighting Load = 465+160+240 = 865 Watts
Heating Load = 2000+1000 =3000 watts = 3KW
Total load on A.E.H installation = 865 + 3000 = 3865 Watts
No. of Lighting Circuit =
𝑇𝑜𝑡𝑎𝑙 𝑙𝑖𝑔ℎ𝑡𝑖𝑛𝑔 𝑙𝑜𝑎𝑑
800
=
865
800
= 1.08 ≈ 𝟏 𝐂𝐢𝐫𝐜𝐮𝐢𝐭𝐬.
No. of Heating Circuit =
𝑇𝑜𝑡𝑎𝑙 𝐻𝑒𝑎𝑡𝑖𝑛𝑔 𝑙𝑜𝑎𝑑
3000
=
3000
3000
= 𝟏 𝐜𝐢𝐫𝐜𝐮𝐢𝐭.
Size of wire for lighting circuit
Load Current =
865
230
= 3.76 Amps
Taking factor of safety 2
Load current ( 3.76 × 2 = 7.52 Amps
Therefore as per the wiring table 1.5 mm2 copper PVC 1.1 KV voltage Grade wire is selected.
b. Wiring plane
24. 24
C . Schedule / List of Materials (Lighting Circuit)
1. 30 Amps , 250 V Flush type Indicator D.P = 01 No.
2. 8A, 1-Phase M.C.B , 250 V grade = 1 Nos.
3. 450 × 450 × 45 mm Concealing Teak wood Block with Hylem Cover Plate = 01 No.
4. Bulkhead fitting (porcelain holder, Glass doom) = 01No.
5. 5A, Bakelite Angle Holder 250 Voltage grade (Bracket fitting) = 04 No’s.
6. 5A, Pendent Holder 250 Voltage grade = 02 Nos.
7. 5A, 250V Bakelite Straight batten holder = 01No.
8. 5A , 250V Two plate ceiling rose = 07 No’s.
9. Fan Regulator (Electronic Type) = 02 No’s.
10. 5A , 250V Three pin Socket flush type = 04 No’s.
11. 5A , 250V S.P Switch Flush type = 17 No’s.
Table for Calculation of length of 19mm diameter , 2mm thick PVC pipe, Elbows & Tees.
Sl. No Place Horizontal as in plan Vertical drop Total length of
pipe
Elbow Junction
Box
1. Verandah 2+2 1+1.5+0.5 7 03 03
2. Hall 4+3 1.5+1.5+0.5+0.5 11 04 05
3. Room 1.5+4 1.5+0.5+0.5 08 03 07
4. Kitchen 4+1+1 1.5+0.5+0.5 8.5 05 04
5. Bath 01 0.5 1.5 01 01
6. Store 01 --- 01 -- 01
7. Passage 2+0.5 1.5 04 01 03
Total 14 41 17 24
12. 19mm diameter , 2mm thick PVC pipe requirement - Adding 10% for wall crossing &
wastage = 41+ (41×10% ) = 45.1 or say 46 Meter
13. 19mm diameter, 2mm thick Elbow Requirement = 17 + 3 Extra = 20 Nos.
14. 19mm diameter , 2mm Junction Box Requirement = 24 + 1 Extra = 25 Nos.
15. 1 mm2
copper Multistrand PVC wire 1.1K.V voltage Graded
= 46× 3 = 138/90 = 1.53 Coil or 138 Meter
16. ‘J’ Hooks =
𝑉𝑒𝑟𝑡𝑖𝑐𝑎𝑙 𝐷𝑖𝑠𝑡𝑎𝑛𝑐𝑒
0.5𝑚
=
14
0.5𝑚
= 28 Nos.
17. Concealing Teak wood round blocks 75dia , 25mm thick = 12 Nos.
18. 100 × 100 × 45 mm Concealing Teak wood board with hylem cover plate = 01 No.
19. 100 × 150 × 45 mm Concealing Teak wood board with hylem cover plate = 01 Nos.
20. 100 × 200 × 45 mm Concealing Teak wood board with hylem cover plate = 03 Nos.
21. 100 × 250 × 45 mm Concealing Teak wood board with hylem cover plate = 01 No
22. Length of 40mm diameter, G.I pipe, 3mm Thick (For earthing) = 1.5 Meter
23. 8 S.W.G – G.I wire (For Earthing ) = 1Kg
24. Miscellaneous Materials such as wooden wedges, Nut bolts , Screws, charcoal, salts etc.,
25. 25
Estimation of cost (For Lighting Circuit) :
Sl.
No List of Materials with Specification
Quantity Required Rate /
Item
Amount
In `
Quantity Units
1. 30 Amps , 250 V Flush type Indicator D.P 01 No. 250=00 250=00
2. 8A , 1-Phase M.C.B , 250 V Graded 01 No. 1000=00 1000=00
3. 450 × 450 × 45 mm Concealing Teak wood Block
with Hylem Cover Plate
01 No. 300=00 300=00
4. Bulkhead fitting 01 No. 200=00 200=00
5. 5A, Bakelite Angle Holder 250 Voltage grade 04 Nos. 25=00 100=00
6. 5A, Pendent Holder 250 Voltage grade 02 No. 20=00 40=00
7. 5A, 250V Bakelite Straight batten holder 01 No. 20=00 20=00
8. 5A , 250V Two plate ceiling rose 07 No’s. 30=00 210=00
9. Fan Regulator (Electronic Type) 02 No’s. 150=00 300=00
10. 5A , 250V Three pin Socket flush type 04 No’s. 35=00 140=00
11. 5A , 250V S.P Switch Flush type 17 No’s. 20=00 340=00
12. 19mm diameter , 2mm thick PVC pipe 46 /3 Meter/
Pieces
25=00 384=00
13. 19mm diameter , 2mm thick Elbow 20 No’s. 05=00 100=00
14. 19mm diameter , 2mm Junction Box 25 No’s. 10=00 250=00
15. 1 mm2 copper Multistrand wire PVC cable
1.1K.V voltage Graded
1.53 Coil 1050=00 1606=50
16. ‘J’ Hooks 28 Gross 300=00 300=00
17. Concealing Teak wood round blocks 75dia ,
25mm thick
12 Nos. 20=00 240=00
18. 100 × 100 × 45 mm Concealing Teak wood
board with hylem cover plate
01 No. 150=00 150=00
19. 100 × 150 × 45 mm Concealing Teak wood
board with hylem cover plate
01 No. 160=00 160=00
20. 100 × 200 × 45 mm Concealing Teak wood
board with hylem cover plate
03 No’s. 180=00 540=00
21. 40mm dia. G.I pipe, 3mm Thick (For earthing) 1.5 Meter 200=00 300=00
22. 8 S.W.G - G.I wire (For Earthing ) 01 Kg 150=00 150=00
23. Miscellaneous Materials such as wooden
wedges, Nut bolts ,Screws, Charcoal salts etc.,
Lumpsum -- -- 500=00
24. Contingency @5% on Materials Cost -- -- -- (7630 × 5%)
381=50
25. Labour Charge
a. lighting Points
b. Fixing Meter Board and wiring
c. For Earthing work
20
01
--
Nos
No
--
125=00
100=00
250=00
2500=00
100=00
250=00
Total ` 10861=00
Total Estimate of cost is Rupees Ten Thousand Eight Hundred Sixty one Rupees only.
26. 26
d. Schedule / List of Materials (Heating Circuit)
1. length of conduit 25mm Dia, 2mm think PVC
Horizontal length = 4+2+2+4+3= 15meter
Vertical length = 1+1.75+1.75 = 4.5 meter
Add 10% extra for wastage etc., 19.5 × 0.1 = 1.95meter
Total length of conduit = 19.5+1.95 = 21.45 ≈ 22meter = 22/3 ≈ 8 pieces
2.Conduit accessories suitable for 25mm dia. Conduit
Conduit Elbows = 4Nos.
Conduit Junction box = 1No.
‘J’ hooks =
𝑉𝑒𝑟𝑡𝑖𝑐𝑎𝑙 𝑑𝑖𝑠𝑡𝑎𝑛𝑐𝑒
0.5
=
4.5
0.5
= 𝟗𝐍𝐨𝐬.
3. Size and length of wire for Heating circuit
Load current =
𝑇𝑜𝑡𝑎𝑙 ℎ𝑒𝑎𝑡𝑖𝑛𝑔 𝑙𝑜𝑎𝑑
𝑆𝑢𝑝𝑝𝑙𝑦 𝑉𝑜𝑙𝑡𝑎𝑔𝑒
=
3000
230
=13.04 Amps
Allowing factor of safety of 2 ( ×
4 sq.mm copper PVC insulated 1.1 KV grade wire is Selected
Length of wire is 22 × 3 = 66 Meter
Total Length of wire by adding 5% wastage = 66×0.05= 69.3 ≈70Meter
4. DP switch 15A, 250V Flush type Bakelite = 2Nos.
5. Wall Plug Socket 15A,250V Flush type Bakelite=2Nos.
6. Switch board 150×200×45mm Varnished teak wood with Hylem cover plate 3mm Thick = 2Nos
7. M.C.B 20 Amps = 01 No.
8. 40mm diameter, G.I pipe, 3mm Thick (For earthing) = 1.5 Meter
9. 8 S.W.G – G.I wire (For Earthing ) = 1Kg
10. Miscellaneous Materials such as wooden wedges, Nut bolts , Screws, charcoal, salts etc.,
27. 27
Estimation of cost (For Heating Circuit) :
Sl.
No List of Materials with Specification
Quantity Required Rate /
Item
Amount
In `
Quantity Units
1. 19mm dia. 2mm thick PVC conduit 08 Pieces 45 =00 360=00
2. 19mm dia. 2mm thick PVC conduit Bend 04 Nos. 08=00 32=00
3. 19 mm Junction Box 01 No. 15=00 15=00
4. 4mm2 copper Multistrand wire PVC cable
1.1K.V voltage Graded
70 Meter 25=00 1750=00
5. ‘J’ hooks 09 Gross 100=00 100=00
6. Three Pin Socket Flush type 16A , 250 V, 01 No. 100=00 200=00
7. D.P switch 30A Flush type, 250V grade 02 Nos. 250=00 500=00
8. 150×200×45mm Varnished teak wood with Hylem
cover plate 3mm
02 Nos. 150=00 300=00
9. M.C.B 20 Amps , 1-Phase 01 No. 1000=00 1000=00
10. 40mm diameter, G.I pipe, 3mm Thick
(For earthing)
2.5 Meter 150=00 375=00
11. 8 S.W.G – G.I wire (For Earthing ) 01 Kg 150=00 150=00
12. Miscellaneous Materials such as wooden
wedges, Nut bolts ,Screws, Charcoal salts etc.,
Lumpsum -- -- 400=00
13. Contingency @5% on Materials Cost -- -- -- (5182 × 5%)
259=00
14. Labour Charge
a. Heating Points
b. For Earthing work
02
--
Nos
--
275=00
250=00
550=00
250=00
Total ` 6241=00
Total Estimate of cost is Rupees Six Thousand Two Hundred forty one Rupees only.
Grand Total :
Estimate of cost for lighting ` 10861 = 00
Estimate of Cost for Heating ` 6241 = 00
Grand Total ` ` 17,102= 00
Total Estimate of cost is Rupees Seventeen
Thousand one Hundred Two Rupees only.