SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 27
Όνομα/τα Φοιτητριών: Μαρία Δήμου (5384)
Ελένη Δράκου (5387)
Μουσικούπολη
Γνωστικό Αντικείμενο:
Διάρκεια:
Είδος
Δραστηριότητας/ων:
Μουσική
(Διαθεματική Προσέγγιση)
10 μέρες με 2 βδομάδες
Το εκπαιδευτικό μας σενάριο
αποτελείται από
 1 Δραστηριότητα Ψυχολογικής
και Γνωστικής Προετοιμασίας
 1 Δραστηριότητα Ανίχνευσης
 4 Δραστηριότητες Διδασκαλίας
 4 Δραστηριότητες Εμπέδωσης
(Πρακτικής και Εξάσκησης) και
 1 Δραστηριότητα Αξιολόγησης
Προαπαιτούμενες γνώσεις
 δεν απαιτείται η ύπαρξη προαπαιτούμενης προϋπάρχουσας
γνώσης σχετικά με τη Μουσική
 ως αναγκαίο να υπάρχει ήδη μια γνωριμία με τον υπολογιστή
(γνώση λεπτών χειρισμών που αφορούν τον υπολογιστή –
χειρισμός ποντικιού/ πληκτρολογίου, εξοικείωση με
λογισμικά (Power Point / Word, Tux Paint, Kidspiration, μηχανή
αναζήτησης Google Chrome,) και των εργαλείων τους.
 χρειάζεται η ενεργός συμμετοχή των παιδιών στις
δραστηριότητές που θα ακολουθήσουν.
Στην ηλικία
 των 0-1 το παιδί αντιδρά σε ήχους,
από την ηλικία των
 1-2 το παιδί προχωράει στην
αυθόρμητη μουσική δημιουργία.
 2-3 χρόνια, το παιδί είναι ικανό να
συλλάβει το γενικό πλάνο μιας
μελωδίας. Η αίσθηση του απόλυτου
τονικού ύψους μπορεί να
αναπτυχθεί με την εκμάθηση ενός
μουσικού οργάνου.
 των 4-5 χρονών μπορεί να διακρίνει
την έκταση των φωνών και να
χτυπήσει απλούς ρυθμούς.
 των 5-6, αντιλαμβάνεται τις
δυναμικές (δυνατά/σιγανά) και
μπορεί να διακρίνει το «όμοιο» και
το «διαφορετικό» σε απλά τονικά και
ρυθμικά μοτίβα.
 των 6-7 τραγουδά πιο σωστά,
αντιλαμβάνεται καλύτερα την τονική
από την ατονική μουσική.
 των 7-8 μπορεί να διακρίνει τη
συμφωνία και τη διαφωνία.
Πρότερες γνώσεις & Γνωστικές δυσκολίες:
Τα παιδιά γενικά έχουν τα δικά τους μουσικά
βιώματα, τα δικά τους ενδιαφέροντα και τις δικές
τους δυνατότητες. Εκτιμάται ότι όλα τα παιδιά έχουν
μουσικές δυνατότητες και μπορούν να αναπτύξουν
μουσικές ιδέες, αλλά αυτό εξαρτάται και από την
ανάπτυξη της μουσικής αντίληψης και δεξιοτήτων.
Η ανάπτυξη της μουσικής αντίληψης και οι
δεξιότητες επηρεάζονται πολύ από τις μουσικές
εμπειρίες που προσλαμβάνει το παιδί, καθώς και η
ποιότητα και η ποικιλία αυτών των εμπειριών.
Πιο ειδικά το παιδί περνά από κάποια στάδια και σε
κάθε στάδιο αναπτύσσει και κάποια δυνατότητα που
σχετίζεται με την μουσική. Τα στάδια ανάπτυξης που
μας αφορούν στο παρόν εκπαιδευτικό σενάριο είναι
τα εξής:
* Τις πρότερες γνώσεις των παιδιών τις αντλήσαμε από τις σημειώσεις του μαθήματος ‘Μουσικές
Δραστηριότητες για το Νηπιαγωγείο Ι’, της κας. Γεωργίας Παρπαρούση.
Ωστόσο, λαμβάνοντας υπόψη τις πρότερες γνώσεις
των παιδιών, τις θέσαμε ως στόχους στις
δραστηριότητες διδασκαλία και εμπέδωσης.
Στόχοι
Ως προς το Γνωστικό Αντικείμενο:
Παιδί – Δημιουργία και Έκφραση:
• Να επιλέγουν, να χρησιμοποιούν και να πειραματίζονται με διάφορα υλικά και
μουσικά όργανα ώστε να παράγουν απλά ηχητικά πρότυπα. (χαμηλού επιπέδου)
• Να αποκτήσουν μουσικές δεξιότητες και ικανότητες (υψηλού επιπέδου)
• Να εκτελούν ρυθμικά και μελωδικά σύμβολα που τους δίνεται με αντικείμενα ή
μουσικά όργανα αλλά και να αυτοσχεδιάζουν. (υψηλού επιπέδου)
• Να αποτυπώνουν τα αποτελέσματα της προσπάθειάς τους ( γραφική παρτιτούρα:
ζωγραφιές που συμβολίζουν μουσικά στοιχεία ) (υψηλού επιπέδου)
Σκοπός: Πολύπλευρη προσέγγιση της Μουσικής και των στοιχείων της.
Παιδί - Γλώσσα:
Προφορικός Λόγος:
• Να διηγούνται/αφηγούνται, να περιγράφουν, να εξηγούν και να ερμηνεύουν
επιχειρηματολογώντας (χαμηλού επιπέδου)
• Βελτίωση, οργάνωση και εμπλουτισμός προφορικού λόγου (χαμηλού επιπέδου)
• Να τηρούνται οι ‘κανόνες’ που απαιτεί μια συζήτηση για σεβασμό προς το
συνομιλητή. (υψηλού επιπέδου)
Γραπτός Λόγος:
• Να συνδέουν εικόνες με κείμενο και να κάνουν υποθέσεις. (χαμηλού επιπέδου)
Παιδί - Μαθηματικά:
• Να συγκρίνουν / ταξινομούν /σειροθετούν ότι απαιτείται. (χαμηλού επιπέδου)
• Να αναπαριστούν συμβολικά ότι απαιτείται. (χαμηλού επιπέδου)
Παιδί - Μελέτη Περιβάλλοντος: - Ανθρωπογενές Περιβάλλον
• Να αντιλαμβάνονται τη χρονική ακολουθία των γεγονότων (να αναγνωρίζουν την
αρχή, τη μέση και το τέλος μιας ιστορίας που τους αφηγούνται) (χαμηλού επιπέδου)
• Αναπαράσταση και τοποθέτηση των γεγονότων με χρονική σειρά. (χαμηλού
επιπέδου)
• Να παρατηρούν, να συλλέγουν στοιχεία από διάφορες πηγές και να τα
‘καταγράφουν’ – (μαγνητοφώνηση) – που εξυπηρετούν λειτουργικές
ανάγκες. (χαμηλού επιπέδου)
Ως προς τη χρήση των ΤΠΕ:
• Ανάπτυξη Λεπτής Κινητικότητας. (χαμηλού επιπέδου)
• Συντονισμός και συγχρονισμός κινήσεων (μάτι – ποντίκι – οθόνη) (χαμηλού επιπέδου)
• Να χρησιμοποιούν το πληκτρολόγιο για να γράφουν. (χαμηλού επιπέδου)
• Εξοικείωση με τα λογισμικά (Power Point, Word, Tux Paint, Kidspiration, Sound Recorder),
τις χρήσεις και τα εργαλεία τους. (χαμηλού επιπέδου)
• Ένταξη μηχανής αναζήτησης Google Chrome για αναζήτηση και εύρεση πληροφοριών.
(χαμηλού επιπέδου)
• Χειρισμός Η/Υ για εισαγωγή και αποθήκευση πληροφοριών. (χαμηλού επιπέδου)
Ως προς τη Μαθησιακή Διαδικασία
• Να ακούνε με προσοχή και να κατανοούν όσα τους παρουσιάσαμε. (χαμηλού επιπέδου)
• Ελεύθερη έκφραση απόψεων – συζήτηση. (υψηλού επιπέδου)
• Τήρηση βασικών ‘κανόνων’ συζήτησης και σεβασμός στο συνομιλητή. (υψηλού επιπέδου)
• Να τηρούν τη σειρά τους για να εργαστούν στον υπολογιστή. (υψηλού επιπέδου)
• Συνεργατική μάθηση (όπου απαιτείται) για την επίτευξη ενός κοινού
αποτελέσματος. (υψηλού επιπέδου)
Στόχοι:
Microsoft Office PowerPoint:
• λογισμικό κλειστού τύπου γενικής χρήσης,
• παροχή πληροφοριών – παρουσίαση ιδεών με
πολυμεσικό τρόπο.
• λογισμικό πρακτικής και εξάσκησης (παιγνιώδη
μορφή , επιτρέπει περισσότερες από μια
προσπάθειες για να απαντήσει κάποιος σε μια
ερώτηση, αξιολογεί τις γνώσεις και τις δεξιότητες
των μαθητών παρέχοντας θετική/αρνητική
επιβράβευση)
Microsoft Office Word:
• λογισμικό κλειστού τύπου γενικής χρήσης –
κειμενογράφος/επεξεργαστής κειμένου
• παρουσίαση πληροφοριών
Όμως, παρ’ ότι κλειστού τύπου λογισμικό στο
σενάριό μας λειτουργεί και ως ανοιχτού τύπου όπου
τα παιδιά πειραματίζονται και ανακαλύπτουν νέες
γνώσεις.
Youtube:
• λογισμικό ανοιχτού τύπου ,
• αναζήτηση και αναπαραγωγή
ψηφιακών ταινιών.
• διαθέσιμο προς όλους
• κοινωνικό μέσο δικτύωσης
TuxPaint:
• λογισμικό ανοιχτού τύπου - Αισθητικής
Έκφρασης και Ανάπτυξης της
Δημιουργικότητας
• εύκολη χρήση
• μεγάλος αριθμός εργαλείων
σχεδίασης/γραφικών/ χρωμάτων/εφέ
για να πειραματιστούν με διαφορετικά
υλικά και τεχνικές. (αισθητικό
αποτέλεσμα)
• Δυνατότητα αποθήκευσης καθώς και
επαναχρησιμοποίηση του φύλλου.
Χρήση
λογισμικών (1):
Χρήση
λογισμικών (2):
Sound Recorder:
• λογισμικό ανοιχτού τύπου (τα παιδιά πειραματίζονται και δημιουργούν τους
δικούς τους ήχους ψηφιοποιώντας τους με τη βοήθεια του λογισμικού).
Μηχανή αναζήτησης Google:
• λογισμικό ανοιχτού τύπου
• Εύκολη και γρήγορη χρήση
• πρόσβαση σε πληθώρα δεδομένων/πληροφοριών/ δικτυακών τόπων.
Kidspiration:
• λογισμικό ανοιχτού τύπου - Εννοιολογικής χαρτογράφησης,
• εργαλείο ανίχνευσης πρότερων γνώσεων (καταγραφή ιδέων)
• εργαλείο αξιολόγησης των μαθητών (σύγκριση εννοιολογικού χάρτη δραστ.
Ανίχνευσης και δραστ. Αξιολόγησης)
• ποικιλία εργαλείων σχεδίασης/γραφικών/ χρωμάτων/εφέ
Στο εκπαιδευτικό μας σενάριο λαμβάνουν χώρα τόσο
Συμπεριφοριστικές Διδακτικές Στρατηγικές (με τη χρήση
λογισμικού παρουσίασης πληροφοριών, λογισμικού
πρακτικής και εξάσκηση). Παρόλα αυτά κυριότερο και
σημαντικότερο χώρο λαμβάνουν οι Εποικοδομητικές
Διδακτικές Στρατηγικές όπου τα παιδιά βρίσκονται στο
κέντρο της διαδικασίας, χρησιμοποιούν τα λογισμικά ως
γνωστικά εργαλεία, εργαλεία αναζήτησης πληροφορίας
αλλά συμμετέχουν και σε δραστηριότητες διερεύνησης,
πειραματισμού και ανακάλυψης με απώτερο στόχο την
οικοδόμηση της γνώσης και ωστόσο εμείς είμαστε
διαμεσολαβητές /συνερευνητές στη διαδικασία αυτή.
Διδακτικές
Προσεγγίσεις
Θεωρητική -
Μεθοδολογική
Προσέγγιση
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ:
• παρουσίαση του μουσικού κομματιού «Το καρναβάλι των ζώων», του Saint-Saens με
προτζέκτορα από το YouTube.
• Ακρόαση κομματιού και παρατήρηση αντιδράσεων των παιδιών.
• Συζήτηση
Ενδεικτικές Ερωτήσεις: ‘Τι είναι αυτό που ακούσαμε;’ ‘Σας άρεσε;’ ‘Τι σκέψεις σας
δημιουργήθηκαν ακούγοντάς το;’ ‘Τι εντυπώσεις σας άφησε;’ ‘Με τι νομίζετε θα
ασχοληθούμε στη συνέχεια;’ (Διδακτική Βοήθεια)
=> εντάσσουμε τα παιδιά στη θεματική μας με ευχάριστο τρόπο, θέλοντας να κινήσουμε
τη περιέργεια και το ενδιαφέρον τους για την εξέλιξη των δραστηριοτήτων μας.
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗΣ:
 Συνέχεια συζήτησης με πιο εξειδικευμένες ερωτήσεις: «Πώς δημιουργείται ένα
μουσικό κομμάτι; Πώς παίζεται;». Ακούμε τις απαντήσεις.
 στη γωνιά του υπολογιστή, γράφουμε την λέξη ‘Μουσική’ σε ένα αρχείο Word:
καταιγισμός ιδεών (σκέψεις και τις ιδέες παιδιών)
 δημιουργία εννοιολογικού χάρτη στο λογισμικό Kidspiration , βάζοντας σε σειρά τις
σκέψεις των παιδιών σχετικά με τη μουσική. (βοηθάμε να κάνουν την κατανομή μόνα
τους και να γράψουν όπως μπορούν την κάθε λέξη πάνω στον εννοιολογικό χάρτη ή
βάζοντας εικόνες.)
(** Ενδεικτική φωτογραφία)
Καταιγισμός Ιδεών
Εννοιολογική Χαρτογράφηση
«Παιδί και Δημιουργία και Έκφραση» και ΤΠΕ
Τα μουσικά όργανα μέσα από τον υπολογιστή
1η Δραστηριότητα Διδασκαλίας:
Θεωρητική προσέγγιση: Συμπεριφοριστική – παροχή
πληροφοριών – παρουσίαση ιδεών σε Power Point,
Πρακτική και Εξάσκηση.
 Παρουσίαση πληροφοριών με πολυμεσικό τρόπο με το
λογισμικό γενικής χρήσης Power Point - χρήση ως
εργαλείο παροχής πληροφορίας (είδη μουσικών
οργάνων και κατηγορίες, χαρακτηριστικά μουσικών
οργάνων, ακρόαση ήχων).
 αλλά και ως εργαλείο πρακτικής και εξάσκησης.
(παιγνιώδη μορφή, δυνατότητα πολλών απαντήσεων,
θετική/αρνητική επιβράβευση)
Ρόλος Εκπαιδευτικού: ρόλος καθοδηγητικός - μετάδοση
γνώσης στα παιδιά.
1η Δραστηριότητα
Διδασκαλίας και
Εμπέδωσης
1η Δραστηριότητα Εμπέδωσης:
Θεωρητική
προσέγγιση: Εποικοδομισμός
Διδακτική στρατηγική: Ανακάλυψη.
• ζωγραφίζουν στο
λογισμικό Αισθητικής Έκφρασης
και Ανάπτυξης της
Δημιουργικότητας Tux Paint* το
μουσικό όργανο που τους άρεσε.
• Συγκρίση των σχεδίων των
παιδιών (πχ κάποιος ξέχασε να
ζωγραφίσει κάποιο μέρος του
οργάνου – ανακάλυψη και
διόρθωση)
• αφήνουμε τα παιδιά να
κατηγοριοποιήσουν τα όργανα.
(*Tux Paint χρήση ως γνωστικό εργαλείο)
(*Tux Paint: Εύκολη χρήση, μεγάλος
αριθμός εργαλείων σχεδίασης/γραφικών/
χρωμάτων/ εφέ, δυνατότητα αποθήκευσης
και επαναχρησιμοποίησης του φύλλου)
«Παιδί και Γλώσσα» και ΤΠΕ
Η χώρα της Νεραϊδομελωδίας
2η Δραστηριότητα Διδασκαλίας:
Θεωρητική προσέγγιση: Συμπεριφοριστική – παροχή
πληροφοριών – παρουσίαση ιδεών σε Power Point,
Πρακτική και Εξάσκηση.
 Παρουσίαση και αφήγηση παραμυθιού με πολυμεσικό
τρόπο με το λογισμικό γενικής χρήσης Power Point -
χρήση ως εργαλείο παροχής πληροφορίας (νότες και
το πεντάγραμμο.)
 αλλά και ως εργαλείο πρακτικής και εξάσκησης .
(παιγνιώδης μορφή, σύρε κι άφησε: νότες στο πεντάγραμμο,
σειροθέτηση διαφανειών)
Ρόλος Εκπαιδευτικού: καθοδηγητικός.
Συμπεριφορισμός
Πρακτική και
Εξάσκηση
> «Παιχνίδι» Πρακτικής και Εξάσκησης
από μια διαδικτυακή εκπαιδευτική
πύλη ψυχαγωγίας και μάθησης για
μικρά παιδιά*, για εξάσκηση
ακλουθώντας τις οδηγίες και βάζοντας
τις νότες με τη σειρά που τους ζητείται
στο πεντάγραμμο.
(*http://mikrapaidia.gr/ccs1/index.php?
option=com_content&view=article&id=
105&Itemid=229)
2η Δραστηριότητα
Διδασκαλίας και
Εμπέδωσης
«Παιδί και Μαθηματικά» και ΤΠΕ
3η Δραστηριότητα Διδασκαλίας:
Τα παιδιά συνθέτουν
Θεωρητική Προσέγγιση: Εποικοδομισμός
(πειραματισμός και διερεύνηση) με συμπεριφοριστικά
στοιχεία (παρουσίαση πληροφοριών)
 Παρουσίαση και ακρόαση ενός μουσικού κομματιού
στο YouTube.
 δημιουργία γραφικής παρτιτούρας στο
λογισμικό Αισθητικής Έκφρασης και Ανάπτυξης της
Δημιουργικότητας Tux Paint με συμβολισμό που
επιλέγουν οι ίδιοι. (χρήση λογισμικού ως γνωστικό
εργαλείο)
Ρόλος Εκπαιδευτικού:
 καθοδηγητικός - κυρίως βοηθητικός και
συμβουλευτικός για την καλύτερη κατανόηση από τα
παιδιά.
 συνεργατικός - λειτουργούμε με τα παιδιά
συνεργατικά και παροτρύνουμε να λειτουργήσουν και
μεταξύ τους συνεργατικά για το καλύτερο αποτέλεσμα
και κατανόηση
Διδακτικές Βοήθειες: ερωτήσεις τόσο για
ανατροφοδότηση και ενίσχυση της σκέψης για τη
δραστηριότητα όσο και για τον χειρισμό του λογισμικού.
Συμπεριφορισμός
Πρακτική και
Εξάσκηση
> Παρουσίαση των εργασιών,
σχολιασμός/συζήτηση και ανάλυση της
παρτιτούρας των παιδιών.
> «παιχνίδι» Πρακτικής και Εξάσκησης
από μια διαδικτυακή εκπαιδευτική πύλη
ψυχαγωγίας και μάθησης για μικρά
παιδιά* (καλούνται να ακολουθήσουν τις
οδηγίες του παιχνιδιού ώστε να
εξασκηθούν σε αυτά που τους ζητείται.)
(*http://mikrapaidia.gr/ccs1/index.php?o
ption=com_content&view=article&id=104
&Itemid=228)
(*Tux Paint: Εύκολη χρήση, μεγάλος αριθμός
εργαλείων σχεδίασης/γραφικών/ χρωμάτων/
εφέ, δυνατότητα αποθήκευσης και
επαναχρησιμοποίησης του φύλλου)
3η Δραστηριότητα
Διδασκαλίας και
Εμπέδωσης
Screenshot από
το Tux Paint
«Παιδί και Περιβάλλον» και ΤΠΕ
4η Δραστηριότητα Διδασκαλίας:
Κουζινομπερδέματα
Θεωρητική Προσέγγιση: Εποικοδομισμός- διερεύνηση-
ανακάλυψη- οικοδόμηση της γνώσης.
 Συζήτηση για τους ήχους του περιβάλλοντός μας –
συγκεκριμένα της κουζίνας.
 Παροχή ενός αρχείου Word* για αντιστοίχιση εικόνας
– ήχου. (αφήνουμε τα παιδιά να διερευνήσουν και να
ανακαλύψουν το σωστό)
 Παρουσίαση εικόνας με (ίδιους) ήχους στο Power
Point* για εντοπισμό λαθών και διόρθωση της
εργασίας τους.
 συμπλήρωση αρχείου Power Point με αναζήτηση
εικόνων στο Google Chrome* ή δημιουργία και
ηχογράφηση ήχων με το Sound Recorder*.
Ρόλος Εκπαιδευτικού:
 συνερευνητικός – γιατί ενθαρρύνει τον μαθητή να
εξερευνά και να πειραματίζεται με στόχο να
ανακαλύπτει σχέσεις ανάμεσα σε έννοιες και
γεγονότα.
 συνεργατικός - γιατί απαιτεί αλληλεπίδραση μεταξύ
του λογισμικού και του εκπαιδευτικού, καθώς και με τα
παιδιά μεταξύ τους.
Διδακτική Βοήθεια: ερωτήσεις για ανατροφοδότηση της
σκέψης των παιδιών αλλά και για τη χρήση του
λογισμικού.
Συμπεριφορισμός
Ακρόαση των ηχογραφήσεων των
παιδιών και αναγνώριση ήχων και
σχολιασμός και συζήτηση κάθε τόσο
για το τι ακούσαμε.
4η Δραστηριότητα
Διδασκαλίας και
Εμπέδωσης
*Word: χρήση ως γνωστικό εργαλείο
(διερεύνηση, ανακάλυψη, οικοδόμηση της
γνώσης)
*Power Point: χρήση ως εργαλείο παροχής
πληροφορίας αλλά και ως γνωστικό
εργαλείο.
*Google Chrome: χρήση ως εργαλείο
αναζήτησης πληροφορίας
*Sound Recorder: χρήση ως εργαλείο
καταγραφής πληροφορίας
Λογισμικό: Kidspiration , Sound Recorder, Blog
Θεωρητική Προσέγγιση: Εποικοδομισμός
Διδακτική Στρατηγική: Μάθηση βασισμένη σε δραστηριότητες
 εννοιολογική χαρτογράφηση με το λογισμικό Kidspiration (όλα όσα έμαθαν/οικοδόμησαν/
θυμούνται τα παιδιά από όλες τις δραστηριότητές μας.)
 Οργανώνουν τις σκέψεις τους και καταγράφουν (όπως μπορούν/ εικόνες) οποιαδήποτε γνώση
έχουν για τη μουσική και τα στοιχεία της.
 τα παιδιά συγκρίνουν τους δύο εννοιολογικούς χάρτες που έφτιαξαν (Δραστ. Ανίχνευσης και
Δραστ. Αξιολόγησης).
 δημιουργούν συνεργατικά ένα μουσικό κομμάτι, το ηχογραφούν με το Sound Recorder.
 κοινοποίηση σε Blog.
Ρόλος Εκπαιδευτικού: συνερευνητικός, συνεργατικός
Διδακτικές Βοήθειες: ανατροφοδότηση με ερωτήσεις τόσο της σκέψης των παιδιών όσο και για τη
χρήση των λογισμικών.
Με αυτό το τρόπο αξιολογούμε τις γνώσεις των παιδιών για τη μουσική (και τη χρήση των ΤΠΕ) σε
θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο.
Δραστηριότητα
Αξιολόγησης
3η Δραστηριότητα Διδασκαλίας: («Παιδί και Μαθηματικά» και ΤΠΕ)
 Το παιδί πειραματίζεται μέσω του λογισμικού Tux Paint προσπαθώντας να φτιάξει και να
αποτυπώσει δικά του σύμβολα (δημιουργεί την δική του γραφική παρτιτούρα)
 ο πειραματισμός βοηθάει στην εξοικείωση ενός λογισμικού, καθώς και στην μάθηση της
έννοιας.
4η Δραστηριότητα Διδασκαλίας («Παιδί και Περιβάλλον» και ΤΠΕ)
 το παιδί είναι στο κέντρο της μαθησιακής διαδικασίας όπου στο πρώτο μέρος της
δραστηριότητα ανακαλύπτει μόνο του τη γνώση μέσω πειραματισμού με το αρχείο Word.
 Στη συνέχεια επαληθεύει τις απαντήσεις του/ ή και όχι, με την παρουσίαση της εικόνας στο
Power Point, ανακαλύπτοντας τυχόν λάθη που έκανε.
 Στη συνέχεια αναζητά πληροφορίες στο διαδίκτυο για τη συμπλήρωση του αρχείου Power
Point, όπου διερευνά τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να χειριστεί τη μηχανή αναζήτησης για
να του δώσει το αποτέλεσμα που θέλει.
Πειραματισμός,
ανακάλυψη,
διερεύνηση
.
 Το γνωστικό αντικείμενο προσεγγίζεται διαθεματικά, με πολλές αναπαράστεις και
εργαλεία που το αναδεικνύουν και το αξιοποιούν.
 Ο μαθητής είναι στο κέντρο της μαθησιακής διαδικασίας, παρακινείται να είναι
ενεργητικός, δημιουργικός, να πειραματίζεται, να υποθέτει, να εκφράζεται, να
δημιουργεί, βελτιώνοντας έτσι τις προϋπάρχουσες γνώσεις του, ανασκευάζοντας
τις λανθασμένες αλλά συνάμα οικοδομώντας νέες.
 Του δίνεται η δυνατότητα να καλλιεργήσει και να αναπτύξει την κριτική και
δημιουργική του σκέψη, μέσω της ανακαλυπτικής και διερευνητικής μάθησης.
Εργάζεται συνεργατικά, επικοινωνεί και αλληλεπιδρά με τους συμμαθητές του
αλλά και με τις τεχνολογίες.
 Ωστόσο η συλλογή, η επεξεργασία, η αποθήκευση και η μετάδοση πληροφοριών
γίνεται εύκολα και γρήγορα όπως και η επικοινωνία μεταξύ διαφορετικών
σχολείων.
 Ο ρόλος μας είναι διαμεσολαβητικός ανάμεσα στη γνώση και το μαθητή,
διευκολύνοντας τη μαθησιακή διαδικασία.
Σύγκριση /
Προστιθέμενη Αξία
χρήσης των ΤΠΕ
 Θέσαμε ως στόχους τις δυσκολίες/γνωστική ανεπάρκεια των παιδιών
σχετικά με τη μουσική και σχεδιάσαμε τις δραστηριότητες αυτές
ενισχύοντας μεν τις προϋπάρχουσες γνώσεις αλλά ανασκευάζοντας τις
λανθασμένες και δημιουργώντας ένα κατάλληλο πλαίσιο για
οικοδόμηση νέας γνώσης με σημαντική/απαραίτητη συμβολή των ΤΠΕ
για την επίτευξή τους.
 Έλλειψη εξοπλισμού / υλικοτεχνικής υποδομής – (παροχή ενός Η/Υ),
(πχ αν η διάρκεια της δραστηριότητας είναι 30 λεπτά αλλά έχουμε 25
παιδιά για την υλοποίηση της, η δραστηριότητα είναι ανέφικτο να
υλοποιηθεί στα πλαίσια του χρόνου οπότε παρατείνεται. Συνεπώς η
χρήση περισσότερων του ενός υπολογιστή θα ήταν καλό ή
συνδυασμός χρήσης παραδοσιακών μέσων.
 Η δυσκολία σχετικά με την οργάνωση της τάξης ήταν ότι τα παιδιά
ήταν αρκετά και ο ένας υπολογιστής μόνο αποτελούσε λίγο πρόβλημα.
Ο χώρος του νηπιαγωγείου δεν υποστηρίζει τόσο μια γωνιά
υπολογιστή, και ήταν δύσκολο να βρίσκονται όλα τα παιδιά μαζεμένα
εκεί.
 Ίσως κάποιες δραστηριότητές μας να λειτουργούσαν καλύτερα αν τα
μέσα που χρησιμοποιούσαμε ήταν εποικοδομητικά και όχι τόσο
συμπεριφοριστικά.
Αξιολόγηση
 Μας δυσκόλεψε το να παρουσιάσουμε
δραστηριότητες που βασίζονται με
υπολογιστικά μέσα, διότι ήταν πρωτόγνωρη
εμπειρία για εμάς και δεν είχαμε
προηγούμενη επαφή με το αντικείμενο. Δεν
ήταν εύκολο στο να οργανώσουμε την τάξη
και να χειριστούμε μια τάξη που ανυπομονεί
να έρθει σε επαφή με τον υπολογιστή.
 Από το σενάριο κερδίσαμε μια νέα
εναλλακτική δημιουργία δραστηριοτήτων
και διδασκαλίας, πράγμα αρκετά χρήσιμο,
ένα εργαλείο που σε βοηθά να οργανώσεις
τις ιδέες, τις δραστηριότητες και ότι
πρόκειται να χρησιμοποιήσεις για την
υλοποίηση τους.
 Τα σχόλια ήταν αρκετά ενθαρρυντικά και
ταυτόχρονα μας υπέδειξαν πώς θα
μπορούσαμε να βελτιώσουμε την δομή του
σεναρίου μας, πράγμα που μας βοήθησε.
Αναστοχασμός
A. Διαδικτυακή εκπαιδευτική πύλη ψυχαγωγίας και μάθησης για μικρά παιδιά, Επίπεδο 1:
 Ενότητα: 'Γνωριμία με το πεντάγραμμο - Μαθαίνω τις νότες στο
πεντάγραμμο‘( http://mikrapaidia.gr/ccs1/index.php?option=com_content&view=article&id=
105&Itemid=229 )
 Ενότητα: 'Ρυθμική Αγωγή - Βρες το μαγικό τύμπανο’
(http://mikrapaidia.gr/ccs1/index.php?option=com_content&view=article&id=104&Itemid=2
28 )
B. Σημειώσεις μαθήματος ‘Μουσικές Δραστηριότητες για το Νηπιαγωγείο Ι’, Γεωργία
Παρπαρούση,
 https://eclass.upatras.gr/modules/document/file.php/PN1440/%CE%A0%CE%91%CE%A1%C
E%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%91%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3/1.%CE%9C%CE%9
F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3%20%CE%94%CE%A1%CE%91%CE%A3
%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%9F%CE%A4%CE%97%CE%A4%CE%95%CE%A3%20%
CE%93%CE%99%CE%91%20%CE%A4%CE%9F%20%CE%9D%CE%97%CE%A0%CE%99%CE%91
%CE%93%CE%A9%CE%93%CE%95%CE%99%CE%9F%20.ppt
 https://eclass.upatras.gr/modules/document/file.php/PN1440/%CE%A0%CE%91%CE%A1%C
E%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%91%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3/3.%20%CE%9C%C
E%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3%20%CE%94%CE%A1%CE%91%CE
%A3%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%9F%CE%A4%CE%97%CE%A4%CE%95%CE%A3%
20%CE%93%CE%99%CE%91%20%CE%A4%CE%9F%20%CE%9D%CE%97%CE%A0%CE%99%CE
%91%CE%93%CE%A9%CE%93%CE%95%CE%99%CE%9F%20.ppt
Γ. Εικόνες Δραστηριοτήτων (αναζήτηση στο Google Chrome με συγκεκριμένες λέξεις κλειδιά)
Βιβλιογραφία

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

ποιηματα χριστουγεννα
ποιηματα χριστουγενναποιηματα χριστουγεννα
ποιηματα χριστουγεννα
Ameli Amelia
 
Κοινοτητες πρακτικης και μαθησης
Κοινοτητες πρακτικης και μαθησηςΚοινοτητες πρακτικης και μαθησης
Κοινοτητες πρακτικης και μαθησης
Xristina Fotopoulou
 
ενδεικτικό σενάριο 1
ενδεικτικό σενάριο  1ενδεικτικό σενάριο  1
ενδεικτικό σενάριο 1
mxatzi
 
Σενάριο γλώσσας τα χρώματα του φθινοπώρου για τη Β τάξη του δημοτικού σχολείου
Σενάριο γλώσσας τα χρώματα του φθινοπώρου για τη Β τάξη του δημοτικού σχολείουΣενάριο γλώσσας τα χρώματα του φθινοπώρου για τη Β τάξη του δημοτικού σχολείου
Σενάριο γλώσσας τα χρώματα του φθινοπώρου για τη Β τάξη του δημοτικού σχολείου
Σπύρος Κυριαζίδης
 
"απολογισμός προγράμματος αγωγής υγείας 2ου κλασικού τμήματος δεξιότητες ζωής"
"απολογισμός  προγράμματος αγωγής υγείας 2ου κλασικού τμήματος δεξιότητες ζωής""απολογισμός  προγράμματος αγωγής υγείας 2ου κλασικού τμήματος δεξιότητες ζωής"
"απολογισμός προγράμματος αγωγής υγείας 2ου κλασικού τμήματος δεξιότητες ζωής"
kass26
 
Εκπαιδευτικά σενάρια και εφαρμογές για το Νηπιαγωγείο με τη χρήση επεξεργαστή...
Εκπαιδευτικά σενάρια και εφαρμογές για το Νηπιαγωγείο με τη χρήση επεξεργαστή...Εκπαιδευτικά σενάρια και εφαρμογές για το Νηπιαγωγείο με τη χρήση επεξεργαστή...
Εκπαιδευτικά σενάρια και εφαρμογές για το Νηπιαγωγείο με τη χρήση επεξεργαστή...
Ellh
 

Mais procurados (20)

Tο σώμα μου γνωρίζω, μ΄αρέσει, το φροντίζω...
Tο σώμα μου γνωρίζω, μ΄αρέσει, το φροντίζω...Tο σώμα μου γνωρίζω, μ΄αρέσει, το φροντίζω...
Tο σώμα μου γνωρίζω, μ΄αρέσει, το φροντίζω...
 
"Τρέφομαι υγιεινά...σώμα και δόντια να έχω γερά!!!"
"Τρέφομαι υγιεινά...σώμα και δόντια να έχω γερά!!!""Τρέφομαι υγιεινά...σώμα και δόντια να έχω γερά!!!"
"Τρέφομαι υγιεινά...σώμα και δόντια να έχω γερά!!!"
 
ποιηματα χριστουγεννα
ποιηματα χριστουγενναποιηματα χριστουγεννα
ποιηματα χριστουγεννα
 
ο μαγικός κόσμος της βιβλιοθήκης»
ο μαγικός κόσμος της βιβλιοθήκης»ο μαγικός κόσμος της βιβλιοθήκης»
ο μαγικός κόσμος της βιβλιοθήκης»
 
Κοινοτητες πρακτικης και μαθησης
Κοινοτητες πρακτικης και μαθησηςΚοινοτητες πρακτικης και μαθησης
Κοινοτητες πρακτικης και μαθησης
 
53o ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ "ΤΠΕ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ"
53o ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ "ΤΠΕ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ"53o ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ "ΤΠΕ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ"
53o ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ "ΤΠΕ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ"
 
ενδεικτικό σενάριο 1
ενδεικτικό σενάριο  1ενδεικτικό σενάριο  1
ενδεικτικό σενάριο 1
 
Σενάριο γλώσσας τα χρώματα του φθινοπώρου για τη Β τάξη του δημοτικού σχολείου
Σενάριο γλώσσας τα χρώματα του φθινοπώρου για τη Β τάξη του δημοτικού σχολείουΣενάριο γλώσσας τα χρώματα του φθινοπώρου για τη Β τάξη του δημοτικού σχολείου
Σενάριο γλώσσας τα χρώματα του φθινοπώρου για τη Β τάξη του δημοτικού σχολείου
 
ανακύκλωση
ανακύκλωσηανακύκλωση
ανακύκλωση
 
"απολογισμός προγράμματος αγωγής υγείας 2ου κλασικού τμήματος δεξιότητες ζωής"
"απολογισμός  προγράμματος αγωγής υγείας 2ου κλασικού τμήματος δεξιότητες ζωής""απολογισμός  προγράμματος αγωγής υγείας 2ου κλασικού τμήματος δεξιότητες ζωής"
"απολογισμός προγράμματος αγωγής υγείας 2ου κλασικού τμήματος δεξιότητες ζωής"
 
Υπόδειγμα Σεναρίου Διδασκαλίας
Υπόδειγμα Σεναρίου Διδασκαλίας Υπόδειγμα Σεναρίου Διδασκαλίας
Υπόδειγμα Σεναρίου Διδασκαλίας
 
Καλώς τον κύριο ΚΟΚ
Καλώς τον κύριο ΚΟΚΚαλώς τον κύριο ΚΟΚ
Καλώς τον κύριο ΚΟΚ
 
ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ '' ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΠΟΡΑΚΙ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ''
ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ '' ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΠΟΡΑΚΙ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ''ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ '' ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΠΟΡΑΚΙ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ''
ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ '' ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΠΟΡΑΚΙ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ''
 
ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ
ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ
ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ
 
ΔΑΣΟΣ- 2ο Νηπιαγωγείο Ζεφυρίου
ΔΑΣΟΣ- 2ο Νηπιαγωγείο ΖεφυρίουΔΑΣΟΣ- 2ο Νηπιαγωγείο Ζεφυρίου
ΔΑΣΟΣ- 2ο Νηπιαγωγείο Ζεφυρίου
 
συγχρονες μεθοδοι διδασκαλιας - η ομαδοσυνεργατικη μεθοδος
συγχρονες μεθοδοι διδασκαλιας -  η ομαδοσυνεργατικη μεθοδοςσυγχρονες μεθοδοι διδασκαλιας -  η ομαδοσυνεργατικη μεθοδος
συγχρονες μεθοδοι διδασκαλιας - η ομαδοσυνεργατικη μεθοδος
 
Eνημέρωση γονέων για το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου
Eνημέρωση γονέων για το πρόγραμμα του νηπιαγωγείουEνημέρωση γονέων για το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου
Eνημέρωση γονέων για το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου
 
Εκπαιδευτικά σενάρια και εφαρμογές για το Νηπιαγωγείο με τη χρήση επεξεργαστή...
Εκπαιδευτικά σενάρια και εφαρμογές για το Νηπιαγωγείο με τη χρήση επεξεργαστή...Εκπαιδευτικά σενάρια και εφαρμογές για το Νηπιαγωγείο με τη χρήση επεξεργαστή...
Εκπαιδευτικά σενάρια και εφαρμογές για το Νηπιαγωγείο με τη χρήση επεξεργαστή...
 
Φόρμα σχέδιο μαθήματος
Φόρμα σχέδιο μαθήματοςΦόρμα σχέδιο μαθήματος
Φόρμα σχέδιο μαθήματος
 
Πρόγραμμα γλωσσικής ανάπτυξης: "Παραμύθι, μύθι, μύθι το Κουκί και το Ρεβύθι.....
Πρόγραμμα γλωσσικής ανάπτυξης: "Παραμύθι, μύθι, μύθι το Κουκί και το Ρεβύθι.....Πρόγραμμα γλωσσικής ανάπτυξης: "Παραμύθι, μύθι, μύθι το Κουκί και το Ρεβύθι.....
Πρόγραμμα γλωσσικής ανάπτυξης: "Παραμύθι, μύθι, μύθι το Κουκί και το Ρεβύθι.....
 

Destaque (9)

ζωγραφίζοντας ...τη μουσική
ζωγραφίζοντας ...τη μουσικήζωγραφίζοντας ...τη μουσική
ζωγραφίζοντας ...τη μουσική
 
Τα μουσικά όργανα μέσα από τον υπολογιστή
Τα μουσικά όργανα μέσα από τον υπολογιστήΤα μουσικά όργανα μέσα από τον υπολογιστή
Τα μουσικά όργανα μέσα από τον υπολογιστή
 
Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΕ ΠΙΝΑΚΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ
Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΕ ΠΙΝΑΚΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΕ ΠΙΝΑΚΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ
Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΕ ΠΙΝΑΚΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ
 
θεωρίες μάθησης και εκπαιδευτικά λογισμικά
θεωρίες μάθησης και εκπαιδευτικά λογισμικάθεωρίες μάθησης και εκπαιδευτικά λογισμικά
θεωρίες μάθησης και εκπαιδευτικά λογισμικά
 
Educational+scenario+kse
Educational+scenario+kseEducational+scenario+kse
Educational+scenario+kse
 
Παιδαγωγική αξιοποίηση ΤΠΕ στο νηπιαγωγείο
Παιδαγωγική αξιοποίηση ΤΠΕ στο νηπιαγωγείοΠαιδαγωγική αξιοποίηση ΤΠΕ στο νηπιαγωγείο
Παιδαγωγική αξιοποίηση ΤΠΕ στο νηπιαγωγείο
 
Senario
SenarioSenario
Senario
 
διατροφικές συνήθειες 2
διατροφικές συνήθειες 2διατροφικές συνήθειες 2
διατροφικές συνήθειες 2
 
Κατηγορίες ζώων
Κατηγορίες ζώωνΚατηγορίες ζώων
Κατηγορίες ζώων
 

Semelhante a Παρουσίαση Εκπαιδευτικού Σεναρίου

Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ
Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕΕκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ
Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ
Rodia Mixailidou
 
σχεδιασμός δραστηριοτήτων.Ppt
σχεδιασμός δραστηριοτήτων.Pptσχεδιασμός δραστηριοτήτων.Ppt
σχεδιασμός δραστηριοτήτων.Ppt
Eleni Anastasopoulou
 
Δραστηριότητες Προσχολικής Ηλικίας με Υπολογιστές.
Δραστηριότητες Προσχολικής Ηλικίας με Υπολογιστές.Δραστηριότητες Προσχολικής Ηλικίας με Υπολογιστές.
Δραστηριότητες Προσχολικής Ηλικίας με Υπολογιστές.
nayiast
 
ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
Eleni Fourfoulaki
 
φασεισ εκπαιδευτικου σεναριου
φασεισ εκπαιδευτικου σεναριουφασεισ εκπαιδευτικου σεναριου
φασεισ εκπαιδευτικου σεναριου
ioannaagiotou
 
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος
Eleni Chrisanthakopoulou
 
Σίνου Μάρθα_Σκούρτη_Άννα_Παρουσίαση_Σεναρίου_Φως_και_Σκιά
Σίνου Μάρθα_Σκούρτη_Άννα_Παρουσίαση_Σεναρίου_Φως_και_ΣκιάΣίνου Μάρθα_Σκούρτη_Άννα_Παρουσίαση_Σεναρίου_Φως_και_Σκιά
Σίνου Μάρθα_Σκούρτη_Άννα_Παρουσίαση_Σεναρίου_Φως_και_Σκιά
MarthaBoo
 
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Polybios Strantzalis
 

Semelhante a Παρουσίαση Εκπαιδευτικού Σεναρίου (20)

Διδακτικό σενάριο (B επίπεδο)
Διδακτικό σενάριο (B επίπεδο)Διδακτικό σενάριο (B επίπεδο)
Διδακτικό σενάριο (B επίπεδο)
 
Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ
Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕΕκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ
Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ
 
Ο άνθρωπος και τα μέσα μεταφοράς
Ο  άνθρωπος και τα μέσα μεταφοράςΟ  άνθρωπος και τα μέσα μεταφοράς
Ο άνθρωπος και τα μέσα μεταφοράς
 
Τα δώρα της Άνοιξης
Τα δώρα της ΆνοιξηςΤα δώρα της Άνοιξης
Τα δώρα της Άνοιξης
 
σχεδιασμός δραστηριοτήτων.Ppt
σχεδιασμός δραστηριοτήτων.Pptσχεδιασμός δραστηριοτήτων.Ppt
σχεδιασμός δραστηριοτήτων.Ppt
 
Jobs
JobsJobs
Jobs
 
ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 2013
ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ  2013ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ  2013
ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 2013
 
από τον μαυροπίνακα στον διαδραστικό. Κανταρτζή Ευαγγελία
από τον μαυροπίνακα στον διαδραστικό. Κανταρτζή Ευαγγελίααπό τον μαυροπίνακα στον διαδραστικό. Κανταρτζή Ευαγγελία
από τον μαυροπίνακα στον διαδραστικό. Κανταρτζή Ευαγγελία
 
Δραστηριότητες Προσχολικής Ηλικίας με Υπολογιστές.
Δραστηριότητες Προσχολικής Ηλικίας με Υπολογιστές.Δραστηριότητες Προσχολικής Ηλικίας με Υπολογιστές.
Δραστηριότητες Προσχολικής Ηλικίας με Υπολογιστές.
 
ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
 
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίου
01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίου01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίου
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίου
 
φασεισ εκπαιδευτικου σεναριου
φασεισ εκπαιδευτικου σεναριουφασεισ εκπαιδευτικου σεναριου
φασεισ εκπαιδευτικου σεναριου
 
Πληροφορική στο Δημοτικό σχολείο
Πληροφορική στο Δημοτικό σχολείοΠληροφορική στο Δημοτικό σχολείο
Πληροφορική στο Δημοτικό σχολείο
 
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος
 
Τα φυτά στη διατροφή μας
Τα φυτά στη διατροφή μαςΤα φυτά στη διατροφή μας
Τα φυτά στη διατροφή μας
 
Σενάριο τοπικής ιστορίας
Σενάριο τοπικής ιστορίαςΣενάριο τοπικής ιστορίας
Σενάριο τοπικής ιστορίας
 
Σίνου Μάρθα_Σκούρτη_Άννα_Παρουσίαση_Σεναρίου_Φως_και_Σκιά
Σίνου Μάρθα_Σκούρτη_Άννα_Παρουσίαση_Σεναρίου_Φως_και_ΣκιάΣίνου Μάρθα_Σκούρτη_Άννα_Παρουσίαση_Σεναρίου_Φως_και_Σκιά
Σίνου Μάρθα_Σκούρτη_Άννα_Παρουσίαση_Σεναρίου_Φως_και_Σκιά
 
σενάριο 1ο
σενάριο 1οσενάριο 1ο
σενάριο 1ο
 
volos_conf_2009
volos_conf_2009volos_conf_2009
volos_conf_2009
 
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
 

Último

Último (20)

ΠΟΤΕ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ Η ΑΜΕΡΙΚΗ,ΦΙΛΩΝ-ΦΡΑΓΚΟΥ
ΠΟΤΕ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ Η ΑΜΕΡΙΚΗ,ΦΙΛΩΝ-ΦΡΑΓΚΟΥΠΟΤΕ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ Η ΑΜΕΡΙΚΗ,ΦΙΛΩΝ-ΦΡΑΓΚΟΥ
ΠΟΤΕ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ Η ΑΜΕΡΙΚΗ,ΦΙΛΩΝ-ΦΡΑΓΚΟΥ
 
Η Αγία του Θεού Σοφία, ΣΟΦΙΑ ΡΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ
Η Αγία του Θεού Σοφία, ΣΟΦΙΑ ΡΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΗ Αγία του Θεού Σοφία, ΣΟΦΙΑ ΡΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ
Η Αγία του Θεού Σοφία, ΣΟΦΙΑ ΡΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ
 
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, ΔΑΝΑΗ ΠΑΝΟΥ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, ΔΑΝΑΗ ΠΑΝΟΥΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, ΔΑΝΑΗ ΠΑΝΟΥ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, ΔΑΝΑΗ ΠΑΝΟΥ
 
ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΠΑΛΑ, εργασία για την οπαδική βία
ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΠΑΛΑ, εργασία για την οπαδική βίαΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΠΑΛΑ, εργασία για την οπαδική βία
ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΠΑΛΑ, εργασία για την οπαδική βία
 
Μάχη του Πουατιέ,ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΚΑΙ ΧΡΥΣΑ ΟΠΡΙΝΕΣΚΟΥ
Μάχη του Πουατιέ,ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΚΑΙ ΧΡΥΣΑ ΟΠΡΙΝΕΣΚΟΥΜάχη του Πουατιέ,ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΚΑΙ ΧΡΥΣΑ ΟΠΡΙΝΕΣΚΟΥ
Μάχη του Πουατιέ,ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΚΑΙ ΧΡΥΣΑ ΟΠΡΙΝΕΣΚΟΥ
 
Η ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ 2008 ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
Η ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ 2008 ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣΗ ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ 2008 ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
Η ΑΔΙΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΣΕΠ 2008 ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
 
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΜΠΕΚΙΑΡΗ
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ,  ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ  ΜΠΕΚΙΑΡΗΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ,  ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ  ΜΠΕΚΙΑΡΗ
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΜΠΕΚΙΑΡΗ
 
Ο εκχριστιανισμός των Σλάβων, Άγγελος Δόσης
Ο εκχριστιανισμός των Σλάβων, Άγγελος ΔόσηςΟ εκχριστιανισμός των Σλάβων, Άγγελος Δόσης
Ο εκχριστιανισμός των Σλάβων, Άγγελος Δόσης
 
ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ: ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 2ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ: ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ  ΜΕΡΟΣ 2οΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ: ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ  ΜΕΡΟΣ 2ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ: ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 2ο
 
-Διψήφιοι αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη
-Διψήφιοι  αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη-Διψήφιοι  αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη
-Διψήφιοι αριθμοί-δεκαδες μονάδες-θέση ψηφίου Α- Β τάξη
 
ΔΙΑΣΗΜΕΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΕΣ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΕΣ,ΕΦΗ ΨΑΛΛΙΔΑ
ΔΙΑΣΗΜΕΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΕΣ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΕΣ,ΕΦΗ ΨΑΛΛΙΔΑΔΙΑΣΗΜΕΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΕΣ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΕΣ,ΕΦΗ ΨΑΛΛΙΔΑ
ΔΙΑΣΗΜΕΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΕΣ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΕΣ,ΕΦΗ ΨΑΛΛΙΔΑ
 
Ρατσισμός, ορισμός, είδη, αίτια , συνέπειες
Ρατσισμός, ορισμός, είδη, αίτια , συνέπειεςΡατσισμός, ορισμός, είδη, αίτια , συνέπειες
Ρατσισμός, ορισμός, είδη, αίτια , συνέπειες
 
ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΔΑ, ΕΛΕΑΝΑ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.pptx
ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΔΑ, ΕΛΕΑΝΑ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.pptxΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΔΑ, ΕΛΕΑΝΑ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.pptx
ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΜΟΔΑ, ΕΛΕΑΝΑ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.pptx
 
ΙΣΤΟΡΙΑ Γ ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 1ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Γ ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 1ο ΙΣΤΟΡΙΑ Γ ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 1ο
ΙΣΤΟΡΙΑ Γ ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 1ο
 
Σχέσεις στην εφηβεία_έρωτας
Σχέσεις                     στην εφηβεία_έρωταςΣχέσεις                     στην εφηβεία_έρωτας
Σχέσεις στην εφηβεία_έρωτας
 
Η απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης από την Οθωμανική Αυτοκρατορία
Η απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης από την Οθωμανική ΑυτοκρατορίαΗ απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης από την Οθωμανική Αυτοκρατορία
Η απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης από την Οθωμανική Αυτοκρατορία
 
Inclusion - Εργασία για τη συμπερίληψη 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης
Inclusion - Εργασία για τη συμπερίληψη 2ο Γυμνάσιο ΑλεξανδρούποληςInclusion - Εργασία για τη συμπερίληψη 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης
Inclusion - Εργασία για τη συμπερίληψη 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης
 
ΗΡΑΚΛΕΙΟΣ, ΧΑΡΗΣ ΤΑΣΙΟΥΔΗΣ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΖΑΝΗΣ
ΗΡΑΚΛΕΙΟΣ, ΧΑΡΗΣ ΤΑΣΙΟΥΔΗΣ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΖΑΝΗΣΗΡΑΚΛΕΙΟΣ, ΧΑΡΗΣ ΤΑΣΙΟΥΔΗΣ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΖΑΝΗΣ
ΗΡΑΚΛΕΙΟΣ, ΧΑΡΗΣ ΤΑΣΙΟΥΔΗΣ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΖΑΝΗΣ
 
Παρουσίαση δράσεων στην Τεχνόπολη. 2023-2024
Παρουσίαση δράσεων στην Τεχνόπολη. 2023-2024Παρουσίαση δράσεων στην Τεχνόπολη. 2023-2024
Παρουσίαση δράσεων στην Τεχνόπολη. 2023-2024
 
Φλωρεντία, ΔΑΝΑΗ ΠΥΡΠΥΡΗ- ΜΑΡΙΑΝΕΛΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΥ
Φλωρεντία, ΔΑΝΑΗ ΠΥΡΠΥΡΗ- ΜΑΡΙΑΝΕΛΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΥΦλωρεντία, ΔΑΝΑΗ ΠΥΡΠΥΡΗ- ΜΑΡΙΑΝΕΛΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΥ
Φλωρεντία, ΔΑΝΑΗ ΠΥΡΠΥΡΗ- ΜΑΡΙΑΝΕΛΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΥ
 

Παρουσίαση Εκπαιδευτικού Σεναρίου

  • 1. Όνομα/τα Φοιτητριών: Μαρία Δήμου (5384) Ελένη Δράκου (5387) Μουσικούπολη
  • 2. Γνωστικό Αντικείμενο: Διάρκεια: Είδος Δραστηριότητας/ων: Μουσική (Διαθεματική Προσέγγιση) 10 μέρες με 2 βδομάδες Το εκπαιδευτικό μας σενάριο αποτελείται από  1 Δραστηριότητα Ψυχολογικής και Γνωστικής Προετοιμασίας  1 Δραστηριότητα Ανίχνευσης  4 Δραστηριότητες Διδασκαλίας  4 Δραστηριότητες Εμπέδωσης (Πρακτικής και Εξάσκησης) και  1 Δραστηριότητα Αξιολόγησης
  • 3. Προαπαιτούμενες γνώσεις  δεν απαιτείται η ύπαρξη προαπαιτούμενης προϋπάρχουσας γνώσης σχετικά με τη Μουσική  ως αναγκαίο να υπάρχει ήδη μια γνωριμία με τον υπολογιστή (γνώση λεπτών χειρισμών που αφορούν τον υπολογιστή – χειρισμός ποντικιού/ πληκτρολογίου, εξοικείωση με λογισμικά (Power Point / Word, Tux Paint, Kidspiration, μηχανή αναζήτησης Google Chrome,) και των εργαλείων τους.  χρειάζεται η ενεργός συμμετοχή των παιδιών στις δραστηριότητές που θα ακολουθήσουν.
  • 4. Στην ηλικία  των 0-1 το παιδί αντιδρά σε ήχους, από την ηλικία των  1-2 το παιδί προχωράει στην αυθόρμητη μουσική δημιουργία.  2-3 χρόνια, το παιδί είναι ικανό να συλλάβει το γενικό πλάνο μιας μελωδίας. Η αίσθηση του απόλυτου τονικού ύψους μπορεί να αναπτυχθεί με την εκμάθηση ενός μουσικού οργάνου.  των 4-5 χρονών μπορεί να διακρίνει την έκταση των φωνών και να χτυπήσει απλούς ρυθμούς.  των 5-6, αντιλαμβάνεται τις δυναμικές (δυνατά/σιγανά) και μπορεί να διακρίνει το «όμοιο» και το «διαφορετικό» σε απλά τονικά και ρυθμικά μοτίβα.  των 6-7 τραγουδά πιο σωστά, αντιλαμβάνεται καλύτερα την τονική από την ατονική μουσική.  των 7-8 μπορεί να διακρίνει τη συμφωνία και τη διαφωνία. Πρότερες γνώσεις & Γνωστικές δυσκολίες: Τα παιδιά γενικά έχουν τα δικά τους μουσικά βιώματα, τα δικά τους ενδιαφέροντα και τις δικές τους δυνατότητες. Εκτιμάται ότι όλα τα παιδιά έχουν μουσικές δυνατότητες και μπορούν να αναπτύξουν μουσικές ιδέες, αλλά αυτό εξαρτάται και από την ανάπτυξη της μουσικής αντίληψης και δεξιοτήτων. Η ανάπτυξη της μουσικής αντίληψης και οι δεξιότητες επηρεάζονται πολύ από τις μουσικές εμπειρίες που προσλαμβάνει το παιδί, καθώς και η ποιότητα και η ποικιλία αυτών των εμπειριών. Πιο ειδικά το παιδί περνά από κάποια στάδια και σε κάθε στάδιο αναπτύσσει και κάποια δυνατότητα που σχετίζεται με την μουσική. Τα στάδια ανάπτυξης που μας αφορούν στο παρόν εκπαιδευτικό σενάριο είναι τα εξής: * Τις πρότερες γνώσεις των παιδιών τις αντλήσαμε από τις σημειώσεις του μαθήματος ‘Μουσικές Δραστηριότητες για το Νηπιαγωγείο Ι’, της κας. Γεωργίας Παρπαρούση. Ωστόσο, λαμβάνοντας υπόψη τις πρότερες γνώσεις των παιδιών, τις θέσαμε ως στόχους στις δραστηριότητες διδασκαλία και εμπέδωσης.
  • 5. Στόχοι Ως προς το Γνωστικό Αντικείμενο: Παιδί – Δημιουργία και Έκφραση: • Να επιλέγουν, να χρησιμοποιούν και να πειραματίζονται με διάφορα υλικά και μουσικά όργανα ώστε να παράγουν απλά ηχητικά πρότυπα. (χαμηλού επιπέδου) • Να αποκτήσουν μουσικές δεξιότητες και ικανότητες (υψηλού επιπέδου) • Να εκτελούν ρυθμικά και μελωδικά σύμβολα που τους δίνεται με αντικείμενα ή μουσικά όργανα αλλά και να αυτοσχεδιάζουν. (υψηλού επιπέδου) • Να αποτυπώνουν τα αποτελέσματα της προσπάθειάς τους ( γραφική παρτιτούρα: ζωγραφιές που συμβολίζουν μουσικά στοιχεία ) (υψηλού επιπέδου) Σκοπός: Πολύπλευρη προσέγγιση της Μουσικής και των στοιχείων της. Παιδί - Γλώσσα: Προφορικός Λόγος: • Να διηγούνται/αφηγούνται, να περιγράφουν, να εξηγούν και να ερμηνεύουν επιχειρηματολογώντας (χαμηλού επιπέδου) • Βελτίωση, οργάνωση και εμπλουτισμός προφορικού λόγου (χαμηλού επιπέδου) • Να τηρούνται οι ‘κανόνες’ που απαιτεί μια συζήτηση για σεβασμό προς το συνομιλητή. (υψηλού επιπέδου) Γραπτός Λόγος: • Να συνδέουν εικόνες με κείμενο και να κάνουν υποθέσεις. (χαμηλού επιπέδου)
  • 6. Παιδί - Μαθηματικά: • Να συγκρίνουν / ταξινομούν /σειροθετούν ότι απαιτείται. (χαμηλού επιπέδου) • Να αναπαριστούν συμβολικά ότι απαιτείται. (χαμηλού επιπέδου) Παιδί - Μελέτη Περιβάλλοντος: - Ανθρωπογενές Περιβάλλον • Να αντιλαμβάνονται τη χρονική ακολουθία των γεγονότων (να αναγνωρίζουν την αρχή, τη μέση και το τέλος μιας ιστορίας που τους αφηγούνται) (χαμηλού επιπέδου) • Αναπαράσταση και τοποθέτηση των γεγονότων με χρονική σειρά. (χαμηλού επιπέδου) • Να παρατηρούν, να συλλέγουν στοιχεία από διάφορες πηγές και να τα ‘καταγράφουν’ – (μαγνητοφώνηση) – που εξυπηρετούν λειτουργικές ανάγκες. (χαμηλού επιπέδου)
  • 7. Ως προς τη χρήση των ΤΠΕ: • Ανάπτυξη Λεπτής Κινητικότητας. (χαμηλού επιπέδου) • Συντονισμός και συγχρονισμός κινήσεων (μάτι – ποντίκι – οθόνη) (χαμηλού επιπέδου) • Να χρησιμοποιούν το πληκτρολόγιο για να γράφουν. (χαμηλού επιπέδου) • Εξοικείωση με τα λογισμικά (Power Point, Word, Tux Paint, Kidspiration, Sound Recorder), τις χρήσεις και τα εργαλεία τους. (χαμηλού επιπέδου) • Ένταξη μηχανής αναζήτησης Google Chrome για αναζήτηση και εύρεση πληροφοριών. (χαμηλού επιπέδου) • Χειρισμός Η/Υ για εισαγωγή και αποθήκευση πληροφοριών. (χαμηλού επιπέδου) Ως προς τη Μαθησιακή Διαδικασία • Να ακούνε με προσοχή και να κατανοούν όσα τους παρουσιάσαμε. (χαμηλού επιπέδου) • Ελεύθερη έκφραση απόψεων – συζήτηση. (υψηλού επιπέδου) • Τήρηση βασικών ‘κανόνων’ συζήτησης και σεβασμός στο συνομιλητή. (υψηλού επιπέδου) • Να τηρούν τη σειρά τους για να εργαστούν στον υπολογιστή. (υψηλού επιπέδου) • Συνεργατική μάθηση (όπου απαιτείται) για την επίτευξη ενός κοινού αποτελέσματος. (υψηλού επιπέδου) Στόχοι:
  • 8. Microsoft Office PowerPoint: • λογισμικό κλειστού τύπου γενικής χρήσης, • παροχή πληροφοριών – παρουσίαση ιδεών με πολυμεσικό τρόπο. • λογισμικό πρακτικής και εξάσκησης (παιγνιώδη μορφή , επιτρέπει περισσότερες από μια προσπάθειες για να απαντήσει κάποιος σε μια ερώτηση, αξιολογεί τις γνώσεις και τις δεξιότητες των μαθητών παρέχοντας θετική/αρνητική επιβράβευση) Microsoft Office Word: • λογισμικό κλειστού τύπου γενικής χρήσης – κειμενογράφος/επεξεργαστής κειμένου • παρουσίαση πληροφοριών Όμως, παρ’ ότι κλειστού τύπου λογισμικό στο σενάριό μας λειτουργεί και ως ανοιχτού τύπου όπου τα παιδιά πειραματίζονται και ανακαλύπτουν νέες γνώσεις. Youtube: • λογισμικό ανοιχτού τύπου , • αναζήτηση και αναπαραγωγή ψηφιακών ταινιών. • διαθέσιμο προς όλους • κοινωνικό μέσο δικτύωσης TuxPaint: • λογισμικό ανοιχτού τύπου - Αισθητικής Έκφρασης και Ανάπτυξης της Δημιουργικότητας • εύκολη χρήση • μεγάλος αριθμός εργαλείων σχεδίασης/γραφικών/ χρωμάτων/εφέ για να πειραματιστούν με διαφορετικά υλικά και τεχνικές. (αισθητικό αποτέλεσμα) • Δυνατότητα αποθήκευσης καθώς και επαναχρησιμοποίηση του φύλλου. Χρήση λογισμικών (1):
  • 9. Χρήση λογισμικών (2): Sound Recorder: • λογισμικό ανοιχτού τύπου (τα παιδιά πειραματίζονται και δημιουργούν τους δικούς τους ήχους ψηφιοποιώντας τους με τη βοήθεια του λογισμικού). Μηχανή αναζήτησης Google: • λογισμικό ανοιχτού τύπου • Εύκολη και γρήγορη χρήση • πρόσβαση σε πληθώρα δεδομένων/πληροφοριών/ δικτυακών τόπων. Kidspiration: • λογισμικό ανοιχτού τύπου - Εννοιολογικής χαρτογράφησης, • εργαλείο ανίχνευσης πρότερων γνώσεων (καταγραφή ιδέων) • εργαλείο αξιολόγησης των μαθητών (σύγκριση εννοιολογικού χάρτη δραστ. Ανίχνευσης και δραστ. Αξιολόγησης) • ποικιλία εργαλείων σχεδίασης/γραφικών/ χρωμάτων/εφέ
  • 10. Στο εκπαιδευτικό μας σενάριο λαμβάνουν χώρα τόσο Συμπεριφοριστικές Διδακτικές Στρατηγικές (με τη χρήση λογισμικού παρουσίασης πληροφοριών, λογισμικού πρακτικής και εξάσκηση). Παρόλα αυτά κυριότερο και σημαντικότερο χώρο λαμβάνουν οι Εποικοδομητικές Διδακτικές Στρατηγικές όπου τα παιδιά βρίσκονται στο κέντρο της διαδικασίας, χρησιμοποιούν τα λογισμικά ως γνωστικά εργαλεία, εργαλεία αναζήτησης πληροφορίας αλλά συμμετέχουν και σε δραστηριότητες διερεύνησης, πειραματισμού και ανακάλυψης με απώτερο στόχο την οικοδόμηση της γνώσης και ωστόσο εμείς είμαστε διαμεσολαβητές /συνερευνητές στη διαδικασία αυτή. Διδακτικές Προσεγγίσεις Θεωρητική - Μεθοδολογική Προσέγγιση
  • 11. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ: • παρουσίαση του μουσικού κομματιού «Το καρναβάλι των ζώων», του Saint-Saens με προτζέκτορα από το YouTube. • Ακρόαση κομματιού και παρατήρηση αντιδράσεων των παιδιών. • Συζήτηση Ενδεικτικές Ερωτήσεις: ‘Τι είναι αυτό που ακούσαμε;’ ‘Σας άρεσε;’ ‘Τι σκέψεις σας δημιουργήθηκαν ακούγοντάς το;’ ‘Τι εντυπώσεις σας άφησε;’ ‘Με τι νομίζετε θα ασχοληθούμε στη συνέχεια;’ (Διδακτική Βοήθεια) => εντάσσουμε τα παιδιά στη θεματική μας με ευχάριστο τρόπο, θέλοντας να κινήσουμε τη περιέργεια και το ενδιαφέρον τους για την εξέλιξη των δραστηριοτήτων μας. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗΣ:  Συνέχεια συζήτησης με πιο εξειδικευμένες ερωτήσεις: «Πώς δημιουργείται ένα μουσικό κομμάτι; Πώς παίζεται;». Ακούμε τις απαντήσεις.  στη γωνιά του υπολογιστή, γράφουμε την λέξη ‘Μουσική’ σε ένα αρχείο Word: καταιγισμός ιδεών (σκέψεις και τις ιδέες παιδιών)  δημιουργία εννοιολογικού χάρτη στο λογισμικό Kidspiration , βάζοντας σε σειρά τις σκέψεις των παιδιών σχετικά με τη μουσική. (βοηθάμε να κάνουν την κατανομή μόνα τους και να γράψουν όπως μπορούν την κάθε λέξη πάνω στον εννοιολογικό χάρτη ή βάζοντας εικόνες.)
  • 12. (** Ενδεικτική φωτογραφία) Καταιγισμός Ιδεών Εννοιολογική Χαρτογράφηση
  • 13. «Παιδί και Δημιουργία και Έκφραση» και ΤΠΕ Τα μουσικά όργανα μέσα από τον υπολογιστή 1η Δραστηριότητα Διδασκαλίας: Θεωρητική προσέγγιση: Συμπεριφοριστική – παροχή πληροφοριών – παρουσίαση ιδεών σε Power Point, Πρακτική και Εξάσκηση.  Παρουσίαση πληροφοριών με πολυμεσικό τρόπο με το λογισμικό γενικής χρήσης Power Point - χρήση ως εργαλείο παροχής πληροφορίας (είδη μουσικών οργάνων και κατηγορίες, χαρακτηριστικά μουσικών οργάνων, ακρόαση ήχων).  αλλά και ως εργαλείο πρακτικής και εξάσκησης. (παιγνιώδη μορφή, δυνατότητα πολλών απαντήσεων, θετική/αρνητική επιβράβευση) Ρόλος Εκπαιδευτικού: ρόλος καθοδηγητικός - μετάδοση γνώσης στα παιδιά. 1η Δραστηριότητα Διδασκαλίας και Εμπέδωσης 1η Δραστηριότητα Εμπέδωσης: Θεωρητική προσέγγιση: Εποικοδομισμός Διδακτική στρατηγική: Ανακάλυψη. • ζωγραφίζουν στο λογισμικό Αισθητικής Έκφρασης και Ανάπτυξης της Δημιουργικότητας Tux Paint* το μουσικό όργανο που τους άρεσε. • Συγκρίση των σχεδίων των παιδιών (πχ κάποιος ξέχασε να ζωγραφίσει κάποιο μέρος του οργάνου – ανακάλυψη και διόρθωση) • αφήνουμε τα παιδιά να κατηγοριοποιήσουν τα όργανα. (*Tux Paint χρήση ως γνωστικό εργαλείο) (*Tux Paint: Εύκολη χρήση, μεγάλος αριθμός εργαλείων σχεδίασης/γραφικών/ χρωμάτων/ εφέ, δυνατότητα αποθήκευσης και επαναχρησιμοποίησης του φύλλου)
  • 14.
  • 15. «Παιδί και Γλώσσα» και ΤΠΕ Η χώρα της Νεραϊδομελωδίας 2η Δραστηριότητα Διδασκαλίας: Θεωρητική προσέγγιση: Συμπεριφοριστική – παροχή πληροφοριών – παρουσίαση ιδεών σε Power Point, Πρακτική και Εξάσκηση.  Παρουσίαση και αφήγηση παραμυθιού με πολυμεσικό τρόπο με το λογισμικό γενικής χρήσης Power Point - χρήση ως εργαλείο παροχής πληροφορίας (νότες και το πεντάγραμμο.)  αλλά και ως εργαλείο πρακτικής και εξάσκησης . (παιγνιώδης μορφή, σύρε κι άφησε: νότες στο πεντάγραμμο, σειροθέτηση διαφανειών) Ρόλος Εκπαιδευτικού: καθοδηγητικός. Συμπεριφορισμός Πρακτική και Εξάσκηση > «Παιχνίδι» Πρακτικής και Εξάσκησης από μια διαδικτυακή εκπαιδευτική πύλη ψυχαγωγίας και μάθησης για μικρά παιδιά*, για εξάσκηση ακλουθώντας τις οδηγίες και βάζοντας τις νότες με τη σειρά που τους ζητείται στο πεντάγραμμο. (*http://mikrapaidia.gr/ccs1/index.php? option=com_content&view=article&id= 105&Itemid=229) 2η Δραστηριότητα Διδασκαλίας και Εμπέδωσης
  • 16.
  • 17. «Παιδί και Μαθηματικά» και ΤΠΕ 3η Δραστηριότητα Διδασκαλίας: Τα παιδιά συνθέτουν Θεωρητική Προσέγγιση: Εποικοδομισμός (πειραματισμός και διερεύνηση) με συμπεριφοριστικά στοιχεία (παρουσίαση πληροφοριών)  Παρουσίαση και ακρόαση ενός μουσικού κομματιού στο YouTube.  δημιουργία γραφικής παρτιτούρας στο λογισμικό Αισθητικής Έκφρασης και Ανάπτυξης της Δημιουργικότητας Tux Paint με συμβολισμό που επιλέγουν οι ίδιοι. (χρήση λογισμικού ως γνωστικό εργαλείο) Ρόλος Εκπαιδευτικού:  καθοδηγητικός - κυρίως βοηθητικός και συμβουλευτικός για την καλύτερη κατανόηση από τα παιδιά.  συνεργατικός - λειτουργούμε με τα παιδιά συνεργατικά και παροτρύνουμε να λειτουργήσουν και μεταξύ τους συνεργατικά για το καλύτερο αποτέλεσμα και κατανόηση Διδακτικές Βοήθειες: ερωτήσεις τόσο για ανατροφοδότηση και ενίσχυση της σκέψης για τη δραστηριότητα όσο και για τον χειρισμό του λογισμικού. Συμπεριφορισμός Πρακτική και Εξάσκηση > Παρουσίαση των εργασιών, σχολιασμός/συζήτηση και ανάλυση της παρτιτούρας των παιδιών. > «παιχνίδι» Πρακτικής και Εξάσκησης από μια διαδικτυακή εκπαιδευτική πύλη ψυχαγωγίας και μάθησης για μικρά παιδιά* (καλούνται να ακολουθήσουν τις οδηγίες του παιχνιδιού ώστε να εξασκηθούν σε αυτά που τους ζητείται.) (*http://mikrapaidia.gr/ccs1/index.php?o ption=com_content&view=article&id=104 &Itemid=228) (*Tux Paint: Εύκολη χρήση, μεγάλος αριθμός εργαλείων σχεδίασης/γραφικών/ χρωμάτων/ εφέ, δυνατότητα αποθήκευσης και επαναχρησιμοποίησης του φύλλου) 3η Δραστηριότητα Διδασκαλίας και Εμπέδωσης
  • 19. «Παιδί και Περιβάλλον» και ΤΠΕ 4η Δραστηριότητα Διδασκαλίας: Κουζινομπερδέματα Θεωρητική Προσέγγιση: Εποικοδομισμός- διερεύνηση- ανακάλυψη- οικοδόμηση της γνώσης.  Συζήτηση για τους ήχους του περιβάλλοντός μας – συγκεκριμένα της κουζίνας.  Παροχή ενός αρχείου Word* για αντιστοίχιση εικόνας – ήχου. (αφήνουμε τα παιδιά να διερευνήσουν και να ανακαλύψουν το σωστό)  Παρουσίαση εικόνας με (ίδιους) ήχους στο Power Point* για εντοπισμό λαθών και διόρθωση της εργασίας τους.  συμπλήρωση αρχείου Power Point με αναζήτηση εικόνων στο Google Chrome* ή δημιουργία και ηχογράφηση ήχων με το Sound Recorder*. Ρόλος Εκπαιδευτικού:  συνερευνητικός – γιατί ενθαρρύνει τον μαθητή να εξερευνά και να πειραματίζεται με στόχο να ανακαλύπτει σχέσεις ανάμεσα σε έννοιες και γεγονότα.  συνεργατικός - γιατί απαιτεί αλληλεπίδραση μεταξύ του λογισμικού και του εκπαιδευτικού, καθώς και με τα παιδιά μεταξύ τους. Διδακτική Βοήθεια: ερωτήσεις για ανατροφοδότηση της σκέψης των παιδιών αλλά και για τη χρήση του λογισμικού. Συμπεριφορισμός Ακρόαση των ηχογραφήσεων των παιδιών και αναγνώριση ήχων και σχολιασμός και συζήτηση κάθε τόσο για το τι ακούσαμε. 4η Δραστηριότητα Διδασκαλίας και Εμπέδωσης *Word: χρήση ως γνωστικό εργαλείο (διερεύνηση, ανακάλυψη, οικοδόμηση της γνώσης) *Power Point: χρήση ως εργαλείο παροχής πληροφορίας αλλά και ως γνωστικό εργαλείο. *Google Chrome: χρήση ως εργαλείο αναζήτησης πληροφορίας *Sound Recorder: χρήση ως εργαλείο καταγραφής πληροφορίας
  • 20.
  • 21. Λογισμικό: Kidspiration , Sound Recorder, Blog Θεωρητική Προσέγγιση: Εποικοδομισμός Διδακτική Στρατηγική: Μάθηση βασισμένη σε δραστηριότητες  εννοιολογική χαρτογράφηση με το λογισμικό Kidspiration (όλα όσα έμαθαν/οικοδόμησαν/ θυμούνται τα παιδιά από όλες τις δραστηριότητές μας.)  Οργανώνουν τις σκέψεις τους και καταγράφουν (όπως μπορούν/ εικόνες) οποιαδήποτε γνώση έχουν για τη μουσική και τα στοιχεία της.  τα παιδιά συγκρίνουν τους δύο εννοιολογικούς χάρτες που έφτιαξαν (Δραστ. Ανίχνευσης και Δραστ. Αξιολόγησης).  δημιουργούν συνεργατικά ένα μουσικό κομμάτι, το ηχογραφούν με το Sound Recorder.  κοινοποίηση σε Blog. Ρόλος Εκπαιδευτικού: συνερευνητικός, συνεργατικός Διδακτικές Βοήθειες: ανατροφοδότηση με ερωτήσεις τόσο της σκέψης των παιδιών όσο και για τη χρήση των λογισμικών. Με αυτό το τρόπο αξιολογούμε τις γνώσεις των παιδιών για τη μουσική (και τη χρήση των ΤΠΕ) σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο. Δραστηριότητα Αξιολόγησης
  • 22.
  • 23. 3η Δραστηριότητα Διδασκαλίας: («Παιδί και Μαθηματικά» και ΤΠΕ)  Το παιδί πειραματίζεται μέσω του λογισμικού Tux Paint προσπαθώντας να φτιάξει και να αποτυπώσει δικά του σύμβολα (δημιουργεί την δική του γραφική παρτιτούρα)  ο πειραματισμός βοηθάει στην εξοικείωση ενός λογισμικού, καθώς και στην μάθηση της έννοιας. 4η Δραστηριότητα Διδασκαλίας («Παιδί και Περιβάλλον» και ΤΠΕ)  το παιδί είναι στο κέντρο της μαθησιακής διαδικασίας όπου στο πρώτο μέρος της δραστηριότητα ανακαλύπτει μόνο του τη γνώση μέσω πειραματισμού με το αρχείο Word.  Στη συνέχεια επαληθεύει τις απαντήσεις του/ ή και όχι, με την παρουσίαση της εικόνας στο Power Point, ανακαλύπτοντας τυχόν λάθη που έκανε.  Στη συνέχεια αναζητά πληροφορίες στο διαδίκτυο για τη συμπλήρωση του αρχείου Power Point, όπου διερευνά τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να χειριστεί τη μηχανή αναζήτησης για να του δώσει το αποτέλεσμα που θέλει. Πειραματισμός, ανακάλυψη, διερεύνηση .
  • 24.  Το γνωστικό αντικείμενο προσεγγίζεται διαθεματικά, με πολλές αναπαράστεις και εργαλεία που το αναδεικνύουν και το αξιοποιούν.  Ο μαθητής είναι στο κέντρο της μαθησιακής διαδικασίας, παρακινείται να είναι ενεργητικός, δημιουργικός, να πειραματίζεται, να υποθέτει, να εκφράζεται, να δημιουργεί, βελτιώνοντας έτσι τις προϋπάρχουσες γνώσεις του, ανασκευάζοντας τις λανθασμένες αλλά συνάμα οικοδομώντας νέες.  Του δίνεται η δυνατότητα να καλλιεργήσει και να αναπτύξει την κριτική και δημιουργική του σκέψη, μέσω της ανακαλυπτικής και διερευνητικής μάθησης. Εργάζεται συνεργατικά, επικοινωνεί και αλληλεπιδρά με τους συμμαθητές του αλλά και με τις τεχνολογίες.  Ωστόσο η συλλογή, η επεξεργασία, η αποθήκευση και η μετάδοση πληροφοριών γίνεται εύκολα και γρήγορα όπως και η επικοινωνία μεταξύ διαφορετικών σχολείων.  Ο ρόλος μας είναι διαμεσολαβητικός ανάμεσα στη γνώση και το μαθητή, διευκολύνοντας τη μαθησιακή διαδικασία. Σύγκριση / Προστιθέμενη Αξία χρήσης των ΤΠΕ
  • 25.  Θέσαμε ως στόχους τις δυσκολίες/γνωστική ανεπάρκεια των παιδιών σχετικά με τη μουσική και σχεδιάσαμε τις δραστηριότητες αυτές ενισχύοντας μεν τις προϋπάρχουσες γνώσεις αλλά ανασκευάζοντας τις λανθασμένες και δημιουργώντας ένα κατάλληλο πλαίσιο για οικοδόμηση νέας γνώσης με σημαντική/απαραίτητη συμβολή των ΤΠΕ για την επίτευξή τους.  Έλλειψη εξοπλισμού / υλικοτεχνικής υποδομής – (παροχή ενός Η/Υ), (πχ αν η διάρκεια της δραστηριότητας είναι 30 λεπτά αλλά έχουμε 25 παιδιά για την υλοποίηση της, η δραστηριότητα είναι ανέφικτο να υλοποιηθεί στα πλαίσια του χρόνου οπότε παρατείνεται. Συνεπώς η χρήση περισσότερων του ενός υπολογιστή θα ήταν καλό ή συνδυασμός χρήσης παραδοσιακών μέσων.  Η δυσκολία σχετικά με την οργάνωση της τάξης ήταν ότι τα παιδιά ήταν αρκετά και ο ένας υπολογιστής μόνο αποτελούσε λίγο πρόβλημα. Ο χώρος του νηπιαγωγείου δεν υποστηρίζει τόσο μια γωνιά υπολογιστή, και ήταν δύσκολο να βρίσκονται όλα τα παιδιά μαζεμένα εκεί.  Ίσως κάποιες δραστηριότητές μας να λειτουργούσαν καλύτερα αν τα μέσα που χρησιμοποιούσαμε ήταν εποικοδομητικά και όχι τόσο συμπεριφοριστικά. Αξιολόγηση
  • 26.  Μας δυσκόλεψε το να παρουσιάσουμε δραστηριότητες που βασίζονται με υπολογιστικά μέσα, διότι ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία για εμάς και δεν είχαμε προηγούμενη επαφή με το αντικείμενο. Δεν ήταν εύκολο στο να οργανώσουμε την τάξη και να χειριστούμε μια τάξη που ανυπομονεί να έρθει σε επαφή με τον υπολογιστή.  Από το σενάριο κερδίσαμε μια νέα εναλλακτική δημιουργία δραστηριοτήτων και διδασκαλίας, πράγμα αρκετά χρήσιμο, ένα εργαλείο που σε βοηθά να οργανώσεις τις ιδέες, τις δραστηριότητες και ότι πρόκειται να χρησιμοποιήσεις για την υλοποίηση τους.  Τα σχόλια ήταν αρκετά ενθαρρυντικά και ταυτόχρονα μας υπέδειξαν πώς θα μπορούσαμε να βελτιώσουμε την δομή του σεναρίου μας, πράγμα που μας βοήθησε. Αναστοχασμός
  • 27. A. Διαδικτυακή εκπαιδευτική πύλη ψυχαγωγίας και μάθησης για μικρά παιδιά, Επίπεδο 1:  Ενότητα: 'Γνωριμία με το πεντάγραμμο - Μαθαίνω τις νότες στο πεντάγραμμο‘( http://mikrapaidia.gr/ccs1/index.php?option=com_content&view=article&id= 105&Itemid=229 )  Ενότητα: 'Ρυθμική Αγωγή - Βρες το μαγικό τύμπανο’ (http://mikrapaidia.gr/ccs1/index.php?option=com_content&view=article&id=104&Itemid=2 28 ) B. Σημειώσεις μαθήματος ‘Μουσικές Δραστηριότητες για το Νηπιαγωγείο Ι’, Γεωργία Παρπαρούση,  https://eclass.upatras.gr/modules/document/file.php/PN1440/%CE%A0%CE%91%CE%A1%C E%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%91%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3/1.%CE%9C%CE%9 F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3%20%CE%94%CE%A1%CE%91%CE%A3 %CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%9F%CE%A4%CE%97%CE%A4%CE%95%CE%A3%20% CE%93%CE%99%CE%91%20%CE%A4%CE%9F%20%CE%9D%CE%97%CE%A0%CE%99%CE%91 %CE%93%CE%A9%CE%93%CE%95%CE%99%CE%9F%20.ppt  https://eclass.upatras.gr/modules/document/file.php/PN1440/%CE%A0%CE%91%CE%A1%C E%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%91%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3/3.%20%CE%9C%C E%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3%20%CE%94%CE%A1%CE%91%CE %A3%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%9F%CE%A4%CE%97%CE%A4%CE%95%CE%A3% 20%CE%93%CE%99%CE%91%20%CE%A4%CE%9F%20%CE%9D%CE%97%CE%A0%CE%99%CE %91%CE%93%CE%A9%CE%93%CE%95%CE%99%CE%9F%20.ppt Γ. Εικόνες Δραστηριοτήτων (αναζήτηση στο Google Chrome με συγκεκριμένες λέξεις κλειδιά) Βιβλιογραφία