SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 19
Эрдэнэмандал ахлах сургууль
 Хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багш,
  сургалтын байгууллагын үүргийг
        дээшлүүлэх арга зам



  Сурлагаар
хоцрогдолтын
  шалтгаан


                Илтгэгч: Б. Оюун

                          L/O/G/O
“ Аливаа хүнээс дээд зэргийн чармайлт
гаргуулахыг хүсвэл түүний дутуу болон
чадваргүй талыг тоочихоос зайлсхий. Илүү сайн
үйл хийлгэхийг хүсвэл чадварлаг талыг нь
дэмжиж тэр чадвараа улам бүр хөгжүүлэхийг нь
хар”
                           Стевен В. Ванней.




                                     www.themegallery.com
Үндэслэл:
    Өнөөдөр би “багш” хэмээх
мэргэжилээр ажиллаж буйн хувьд
хамгийн түрүүнд хүүхэд гэдэг гэнэн
томоогүй, цайлган амьтны тухай
мэдэхгүй багшлана гэдэг санаанд
нийцэхгүй зүйл байсан билээ. Үүнээс
үндэслээд сурагчдынхаа мэдлэгийн
түвшинг илрүүлэх, дээшлүүлэх
аргачлалыг мэдэхийн тулд энэ сэдвийг
сонгон авч ажиллаа.
                              www.themegallery.com
Зорилго:
Сурагчдын хичээл болон сурлагаар хоцрох
асуудал түүний шалтгааныг нээн илрүүлэн,
сурлагаар хоцрогдох явдлаас урьдчилан
сэргийлэх арга замын талаар мэдэж авахад
оршино.
Зорилт:
Сурлагаар хоцрогсодтой ажиллах, үүнээс урьдчилан
сэргийлэх арга замын талаарх ном зохиол, сурган
хүмүүжүүлэгч сэтгүүл дээр бичсэн илтгэл, өгүүллэгийг
судалж дүн шинжилгээ хийн тоймлон бичих
 Сурлагаар хоцрогдож буй сурагчдын талаарх
шалтгаан үр дүнг судалгаагаараа нээн илрүүлэх

                                           www.themegallery.com
Судалгааны арга

 Ганцаарчилсан ярилцлага
 Фокус бүлгийн ярилцлага
 Ажиглалтын арга Матрицын арга,
ангийн уур амьсгал тогтоох арга,
тайлбарлан бичих
Судалгааг Эрдэнэмандал ахлах
сургуулийн сурагчдын дунд явуулсан
болно.

                              www.themegallery.com
Онолын хэсэг:
Сурагч сурлагаар хоцрогсодтой ажиллах мөн урьдчилан
сэргийлэх талаар судлаачид олон талаас тайлбарласан байдаг.

                   • сурган хүмүүжүүлэх үйл явцад хүүхэд тодорхой нэг
                   зүйлийг хүлээн авч эзэмшихэд бэлэн бус байх явдлыг
 Судлаач           хоцрогдол
С.Батхуяг          • хүүхэд нэг бус хэд хэдэн зүйлээр буюу хичээлээр үе
                   тэнгийхнээсээ хоцорвол үүний нийлбэр үр дүн нь
                   амжилтгүй сурах

                 • гэрийн даалгавар хийхгүй ирэх, хичээлээс хоцрох,
                 таслах, мэдэхгүй чадахгүй юм тохиолдох нь элбэгшиж,
                 ухаарч ойлгох, хийх бодох ажиллагаа нь удааширч, бие
                 даан тогтвортой ажиллах нь бага, тууштай шаргуу
                 ажиллах нь ховор, унших бичих, бодох ба хичээж
Судлаач
                 оролдох, чиглэлтэй үүрэг, даалгавар өгөх, шаардахад
С. Нэргүй        дурамжхан байдаг ба хичээлийн хэрэгслээ гүйцэд
                 авчрахгүй, хагас дутуу бичиж тэмдэглэдэг, хичээлийн
                 хуваарийн дагуу хичээлийн ном дэвтрээ ялгадаггүй

                                                         www.themegallery.com
Сурлагаар хоцрох шалтгааныг эрдэмтэд судалж дор
дурдсан үндсэн шалтгаануудыг тогтоосон байна.

                   Биологийн                  Бие хүний
                   хөгжлийн                   сэтгэцийн
                    дутагдал              хөгжлийн дутагдал



          Бие хүний
           чанарын
        төлөвшилтийн           шалтгаан
           дутагдал                              Боловсрол
                                                эзэмшилтийн
                                                  дутагдал

                 Сургуулийн
                хүмүүжүүлэх
                  нөлөөний             Сургуулийн
                  дутагдал           гадуурх орчны
                                      хүмүүжлийн
                                        дутагдал
                                                     www.themegallery.com
СУДЛААЧИД ҮЗЭХДЭЭ СУРЛАГААР ХОЦРОХ ГОЛ
ШИНЖ ТЭМДЭГТ:

    Уншсан, сонссон, харсан зүйлээ өөрийн үгээр ярих
1   чадваргүй сул дорой
    Асуултанд хариулахаас бэрхшээдэг, ярих зүйлийнхээ
2   төлөвлөгөөг хийж чаддаггүй.

    Хөнгөн зүйл хийхийг хичээдэг, мэдлэгийн ерөнхий хүрээ
3   хязгаарлагдмал, гэрийн даалгавар цаг тухайд нь хийж ирдэггүй.

4   Багшаас мэдэхгүй зүйлээ асууж лавлахаас болгоомжлох

5   Бусад сурагчдын хэлсэн зүйлд үнэлгээ өгөх, алдаагаа олж
    ашиглах чадвар муу

6   Юу шинээр мэдэж авснаа тодорхойлж чаддаггүй

       Нэр, томьѐог буруу хэрэглэх
7
                                                       www.themegallery.com
Практик судалгааны хэсэг
1. Ангийн нийт сурагчдын дунд
a. Ангийн уур амьсгал тогтоох арга
Судалгааны зорилго: Тухайн хамт олны дотор зонхилон илрэх
харилцаа хандлага, сэтгэл зүйн уур амьсгалыг тодруулах
Ашиглах хэрэглэгдэхүүн: Утгын хувьд эсрэг тэсрэг шинж
чанарыг илэрхийлсэн 10 хос үг өгөгдсөн байна. Үүнд:
   1.Нөхөрсөг ........ хагаралтай .........
   2.Зөвшөөрдөг ........ эсэргүүцдэг ........
   3.Хангалуун ........ сэтгэл дундуур ........
   4.Чин сэтгэлээсээ ........ үл тоомсорлосон ........
   5.Үр бүтээлтэй ........ бүтэмжгүй ........
   6.Ойр дотно ........ хөндий хүйтэн ........
   7.Хамтарч ажиллах ........ ганц нэгээрээ ажиллах ........
   8.Харилцан туслалцах ........ хувиа хичээх ........
   9.Хөгжилтэй ........ дүнсгэр ........
   10.Амжилттай ........ амжилтгүй ........
                                                 www.themegallery.com
b. Матрицын арга
Аргачлал: Матрицыг доорх 12 шалгуурын тоогоор хөндлөн
шугам 100 рейтингийн үзүүлэлтээр босоо шугамтай бэлтгэж,
нүд битүүлэх замаар баганалан битүүлнэ. Үнэлэхдээ үзүүлэлт бүрээр
баганын дээд төвшинг дүүргэсэн рейтингээр үнэлэх ба тэдгээрийн
дундажаар ерөнхий рейтинг гарна.
    1. Ангийн сурагчдын чиг хандлага, сурах хүсэл эрмэлзлэл
    2. Сурагчдын өмнөх мэдлэг, чадварын цар хүрээ, чанар
    3. Сурагчдын хуулбарлан дуурайх ба бүтээлч үйл ажиллагааны
       зохист харьцаа
    4. Сурагчдын хичээлд оролцох сонирхол
    5. Сурагчдын бие дааж ажиллах чадвар хэр төлөвшсөн
    6. Сурагчдын оюун ухааны арга барилын төвшин
    7. Сурагчдын сурах хөдөлмөрийн ерөнхий соѐл
    8. Сурагчдын өөрийн хяналт, өөрийн үнэлгээ
    9. Сурагчдын хичээлийн бэлтгэл /сэтгэл зүйн, үйлийн, материаллаг/
    10.Уг хичээлийн талаар сурагчдын сэтгэл ханамж
    11.Сурагчид нийтээр уг хичээлийг хэр ойлгосон
    12.Сурагчид энэ үзсэн сэвдээрээ бие даан ажиллах бэлтгэлтэй
       болсон байдал
                                                        www.themegallery.com
c. Асуултын арга
1. Хичээлийг ямар заавал чи илүү ойлгох вэ?
2. Багшийн өгч буй гэрийн даалгавар хэр оновчтой
    санагддаг вэ?
3. Танай ангид юунаас болж ангийн сурагчид хоорондоо
    муудалцдаг вэ? Шалтгаан байдаг уу?
4. Анги удирдсан багш хэр та бүхэнтэй тулж ажилладаг
    вэ?
5. Багшийг ямар байгаасай гэж та хүсдэг вэ?
6. Чиний бодлоор сайн багш гэж ямар хүнийг хэлэх вэ?




                                         www.themegallery.com
2. Бүлгээр найзалдаг сурагчдын дунд
3. Түүвэрлэсэн сурагчдын дунд
4. Хичээлд идэвх сул сурагчдаас асуулгын арга
буюу ярилцлагын аргаар тус тус авч гүйцэтгэлээ.

Энэ судалгааг нэгтгэж үзэхэд:
I. 10 хүүхэд дутмын 2 – 3 нь ангийн уур амьсгалаас
     болж сурлагаар хоцордог
II. 12 шалгуур үзүүлэлтийн матрицаар хамгийн дээд
     тал нь 67 рейтингийн оноо авч байсан
III. Бүлгээр найзалдаг сурагчдыг оношлохдоо
     социограммын судалгааг авлаа
IV. Сурагчдын судалгаа баримт дээр үндэслэн
     шалтгааныг нэгтгэн үзвэл:


                                            www.themegallery.com
   Анги удирдсан багш солигдсон
   Анги хамт олны уур амьсгал тааруу
   Багш нар хичээлээ хагас дутуу ордог
   Багшийн ѐс зүйн алдаанаас болон сурагчдыг хэт их
    шүүмжлэдэгээс
   Урамын үгээр сурагчдыг урамшуулж байдаггүй
   Сонирхолгүй хичээл олон цагийн давтамжтай ордог.
   Сургууль дээр ямар нэгэн дарамт шахалтанд өртсөн
   Гэнэтийн шалгалт авдаг. /авах шалгалтыг урьдчилан
    мэдэгдээгүй ба авах материал маш хүнд/
   Багш нар ангид орж ирээд өөрийнх нь хичээлд сайн
    сурагчидтай тулж ажиллаад бусад сурагчтай тулж
    ажилладаггүй. Энэ сурах сонирхолыг бууруулдаг.
   Сургуулийн сургалтын орчин бүрэлдээгүй
   Эцэг эхийн оролцоо сул
   Аливаа зүйлд түргэн уурлаж биднийг ойлгодоггүй, багшаас
    асуух зүйлээ асууж чаддаггүй.
   Хичээлээ зарим багш маш залхуутай заадаг, байнга бичүүлээд
    л байна. Тэрийг нь мэддэг болохоор тасламаар санагддаг.

                                                  www.themegallery.com
60 сурагчын судалгаанд тулгуурлан


                  10%
                                         багшийн ѐс зүй


      10%                          30%   ангийн уур амьсгал тааруу


                                         АУБ солигдсон


                                         хичээл хагас дутуу ордог
13%

                                         сургалтын орчин бүрдээгүй


                                         гэрийн даалгавар оновчгүй
            12%              20%
                                         хүүхэд биднээс өөрсдөөс болдог
                        5%



                                                          www.themegallery.com
Сурлагаар хоцорч буй сурагчидтай ажиллахдаа:
/хөвгүүдтэй/ харьцахдаа биеэ барьж, эелдэг, анхаарал
халамжтай харилцаж байж тэдний амархан цухалддаг ааш
араншин болон шилжилтийн насны эрс өөрчлөлтүүдийг
даван туулахад нь туслах.
Ам болон бичгээр хариулахдаа сурагчдын гаргасан
алдаанд уйгагүй анализ хийж нийтлэг алдааг
илрүүлэх, түүнийг арилгахад сурагчдын анхаарлыг
төвлөрүүлэх
Өмнөх хичээл дээр байгаагүй сурагчид дараах хичээлээ
хэрхэн ойлгож эзэмшиж байгаад хяналт тавьж байх
Сэдвийн дотроос сурагчдад ойлгогдохдоо
төвөгтэй, хамгийн гол зүйлийг тайлбарлахад илүү анхаарах
                                            www.themegallery.com
Мэдлэг эзэмшүүлэх хурд өгч даалгаврын хүнд хөнгөнийг
аажмаар нэмэгдүүлж асуудал шийдвэрлэх
Бие дааж ажиллах даалгаварт ам, бичгийн хяналтын
ажилд гаргасан алдааг засах дасгал оруулж байх
Сурагчдын ойлгоход хэцүү гол гол сэдвийг давтахад
гэрийн даалгавар чиглүүлэх
Нийтлэг алдаан дээр ажиллах даалгаврыг гэрт нь өгч
байх
Гэрийн даалгаврыг хийх дараалал журмын талаар
сурагчдад тодорхой зааварлаж өгөх
Даалгаврын хэмжээг хичээл заадаг бусад багш нартай
хамтарч тохируулж даалгавраар дарахгүй байхад
анхаарвал зохино.
                                            www.themegallery.com
Дүгнэлт
       Сурагч гэдэг бол багшийн хичээл чармайлт, орчин
тойрны нөхцөлөөс өөрийгөө дүгнэн цэгнэдэг тийм л бие
хүн. Бие хүний дотоод сэтгэл рүү хоромхон зуурч
болтугай өнгийн орж практик судалгааны ажлаа
боловсруулсан нь сурагчийн бодол санаанд хамгийн
нэгдүгээрт багш гэдэг ямар их нөлөөлж сурах хүсэл
эрмэлзлэлийг төрүүлдгийг, тэдний бие биедээ итгэх
итгэл, нийтэч байх байдал зэрэг үйл чухлаар нөлөөлдгийг
мэдэж авлаа. Сурлагаар хоцрогдох явдлыг
оношлох, түүнээс урьдчилан сэргийлэхийн тулд сурах үйл
ажиллагааны чухам ямар бүрэлдэхүүн хэсэг нь хангалтгүй
төлөвшсөн сурлагын амжилт буурахад хүргэж байгаа
анхны шалтгаануудыг илрүүлэн олох явдал нь маш чухал
асуудал юм байна.
            “ Сайхан зан араншин хорвоогийн хамгийн уран цэцэн
                       үгнээс ч илүү ач холбогдолтой”
                                              Андрев Марвелл
                                                   www.themegallery.com
Ашигласан ном зүй:
1. Батхуяг С. Сурган хүмүүжүүлэх зүйн үндэс Ред. С Батхуяг
   УБ.2000.
2. Бабанский Ю.К. Сурагчид сурлагаар хоцрох сэргийлэх
   зорилгоор сургах процессийг оновчтой болгох нь “Сурган
   хүмүүжүүлэгч” УБ.1987.№6
3. Баясгалан С. Хүмүүжлийн доголдлоос урьдчилан
   сэргийлэхэд анхааръя “Сурган хүмүүжүүлэгч” УБ.1986.№2
4. Багш сонин Хүүхэд боловсрол УБ.2005.№16/78/
5. Бор Б. Сурагчид сурлагаар хоцорч сул сурдаг шалтгаан
   “Боловсрол” УБ.1992.№1
6. Калмыкова З.И. Сурлагаар хоцрогдох явдлаас урьдчилан
   сэргийлэх сэтгэл судлалын үндэс “Сурган хүмүүжүүлэгч”
   УБ.1984.№4
7. Жантэн Каяа Багшид өгөх зөвлөгөө УБ.2004
8. Нэргүй С. Сурлагаар хоцрогсодтой ажиллах тухай “Сурган
   хүмүүжүүлэгч” УБ.1985.№4
9. Исмаил Боз Анги удирдах урлаг УБ.2001

                                                  www.themegallery.com
Анхаарал
тавьсан та
  бүхэнд
баярлалаа

         L/O/G/O

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

багшийн харилцаа, арга зүй сурагчийн сурах хүсэлд нөлөөлөх
багшийн харилцаа, арга зүй сурагчийн сурах хүсэлд нөлөөлөхбагшийн харилцаа, арга зүй сурагчийн сурах хүсэлд нөлөөлөх
багшийн харилцаа, арга зүй сурагчийн сурах хүсэлд нөлөөлөх
Enkhbold1211
 
сургалтын үнэлгээ соло
сургалтын үнэлгээ солосургалтын үнэлгээ соло
сургалтын үнэлгээ соло
Oyuhai1127
 
монгол хэлний тест 11 анги
монгол хэлний тест 11 ангимонгол хэлний тест 11 анги
монгол хэлний тест 11 анги
Oyuhai1127
 
идэвхитэй суралцах 10 арга
идэвхитэй суралцах 10 арга идэвхитэй суралцах 10 арга
идэвхитэй суралцах 10 арга
Haliun53
 
эцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгааэцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгаа
jobshig
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
tsewegmed
 
баясаа багш судалгаа1
баясаа багш судалгаа1баясаа багш судалгаа1
баясаа багш судалгаа1
bborbaavai
 
Mongol hel 8 цахим хичээл
Mongol hel 8 цахим хичээлMongol hel 8 цахим хичээл
Mongol hel 8 цахим хичээл
ganzorig_od
 
сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэ
Chimeg Tsetseg
 
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэланги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
delgermoron
 
урлагын үзлгийн хөтөлбөр
урлагын үзлгийн хөтөлбөрурлагын үзлгийн хөтөлбөр
урлагын үзлгийн хөтөлбөр
zayaha
 
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
Delger Nasan
 

Mais procurados (20)

багшийн харилцаа, арга зүй сурагчийн сурах хүсэлд нөлөөлөх
багшийн харилцаа, арга зүй сурагчийн сурах хүсэлд нөлөөлөхбагшийн харилцаа, арга зүй сурагчийн сурах хүсэлд нөлөөлөх
багшийн харилцаа, арга зүй сурагчийн сурах хүсэлд нөлөөлөх
 
Багшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцааБагшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцаа
 
сургалтын үнэлгээ соло
сургалтын үнэлгээ солосургалтын үнэлгээ соло
сургалтын үнэлгээ соло
 
монгол хэлний тест 11 анги
монгол хэлний тест 11 ангимонгол хэлний тест 11 анги
монгол хэлний тест 11 анги
 
Багш сурагчдын харилцаа
Багш сурагчдын харилцааБагш сурагчдын харилцаа
Багш сурагчдын харилцаа
 
багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал"
багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал" багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал"
багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал"
 
Багшийн эрх үүрэг
Багшийн эрх үүрэгБагшийн эрх үүрэг
Багшийн эрх үүрэг
 
идэвхитэй суралцах 10 арга
идэвхитэй суралцах 10 арга идэвхитэй суралцах 10 арга
идэвхитэй суралцах 10 арга
 
эцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгааэцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгаа
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
 
багшийн ёс зүйн дүрэм
багшийн ёс зүйн дүрэмбагшийн ёс зүйн дүрэм
багшийн ёс зүйн дүрэм
 
баясаа багш судалгаа1
баясаа багш судалгаа1баясаа багш судалгаа1
баясаа багш судалгаа1
 
Mongol hel 8 цахим хичээл
Mongol hel 8 цахим хичээлMongol hel 8 цахим хичээл
Mongol hel 8 цахим хичээл
 
үнэлгээ
үнэлгээүнэлгээ
үнэлгээ
 
сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэ
 
хоцрогдол багасгах арга
хоцрогдол багасгах аргахоцрогдол багасгах арга
хоцрогдол багасгах арга
 
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэланги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
 
урлагын үзлгийн хөтөлбөр
урлагын үзлгийн хөтөлбөрурлагын үзлгийн хөтөлбөр
урлагын үзлгийн хөтөлбөр
 
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
 

Semelhante a сурлагаар хоцрогдолтын шалтгаан

Iltgel mhuz 2014
Iltgel mhuz  2014Iltgel mhuz  2014
Iltgel mhuz 2014
Odon Ch
 
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэланги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
delgermoron
 
хүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжилхүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжил
Tsedo Batsukh
 
зөвөлгөө
зөвөлгөөзөвөлгөө
зөвөлгөө
zulmaa
 
Zuvlogoo
ZuvlogooZuvlogoo
Zuvlogoo
otgoo44
 
хүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжилхүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжил
Tsedo Batsukh
 

Semelhante a сурлагаар хоцрогдолтын шалтгаан (20)

Zaluu bagsh
Zaluu bagshZaluu bagsh
Zaluu bagsh
 
Хоцрогдолгүй сургах технологи
Хоцрогдолгүй сургах технологиХоцрогдолгүй сургах технологи
Хоцрогдолгүй сургах технологи
 
Iltgel mhuz 2014
Iltgel mhuz  2014Iltgel mhuz  2014
Iltgel mhuz 2014
 
Iltgel mhuz 2014
Iltgel mhuz  2014Iltgel mhuz  2014
Iltgel mhuz 2014
 
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
 
Сургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн аргаСургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн арга
 
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэланги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
 
8a angi
8a angi8a angi
8a angi
 
Арга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлагаАрга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлага
 
хүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжилхүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжил
 
зөвөлгөө
зөвөлгөөзөвөлгөө
зөвөлгөө
 
Zuvlogoo
ZuvlogooZuvlogoo
Zuvlogoo
 
ЭДЦС Бага 3-н О
ЭДЦС Бага 3-н ОЭДЦС Бага 3-н О
ЭДЦС Бага 3-н О
 
Unshikh chadvar
Unshikh chadvar Unshikh chadvar
Unshikh chadvar
 
багш оюутнуудын харилцаа
багш оюутнуудын харилцаа багш оюутнуудын харилцаа
багш оюутнуудын харилцаа
 
хүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжилхүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжил
 
Теле хичээл болон танхимын хичээлээр сурагчдын идэвх оролцоог нэмэгдүүлэх
Теле хичээл болон танхимын хичээлээр сурагчдын идэвх оролцоог нэмэгдүүлэхТеле хичээл болон танхимын хичээлээр сурагчдын идэвх оролцоог нэмэгдүүлэх
Теле хичээл болон танхимын хичээлээр сурагчдын идэвх оролцоог нэмэгдүүлэх
 
бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх нь
бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх ньбүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх нь
бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх нь
 
The research-of-students-learning-style-in-secondary-school-last1
The research-of-students-learning-style-in-secondary-school-last1The research-of-students-learning-style-in-secondary-school-last1
The research-of-students-learning-style-in-secondary-school-last1
 
Хүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуй
Хүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуйХүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуй
Хүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуй
 

Mais de chemistry teacher

Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
chemistry teacher
 
алкан сэдвийн бодлогууд
алкан сэдвийн бодлогуудалкан сэдвийн бодлогууд
алкан сэдвийн бодлогууд
chemistry teacher
 

Mais de chemistry teacher (20)

Өсвөр насны хүүхэд
Өсвөр насны хүүхэдӨсвөр насны хүүхэд
Өсвөр насны хүүхэд
 
Монгол орны зарим ургамлууд
Монгол орны зарим ургамлуудМонгол орны зарим ургамлууд
Монгол орны зарим ургамлууд
 
Химийн элемент бүтээгээрэй
Химийн элемент бүтээгээрэйХимийн элемент бүтээгээрэй
Химийн элемент бүтээгээрэй
 
Математик 6 анги
Математик 6 ангиМатематик 6 анги
Математик 6 анги
 
Хичээлийн шинэ жилийн мэнд дэвшүүлье
Хичээлийн шинэ жилийн мэнд дэвшүүльеХичээлийн шинэ жилийн мэнд дэвшүүлье
Хичээлийн шинэ жилийн мэнд дэвшүүлье
 
Ой тогтоолт шалгах арга
Ой тогтоолт шалгах аргаОй тогтоолт шалгах арга
Ой тогтоолт шалгах арга
 
Анхаарал шалгах арга
Анхаарал шалгах аргаАнхаарал шалгах арга
Анхаарал шалгах арга
 
Экологич танаа
Экологич танааЭкологич танаа
Экологич танаа
 
Биологи 8
Биологи 8 Биологи 8
Биологи 8
 
9r angi himi hutulbur
9r angi himi hutulbur9r angi himi hutulbur
9r angi himi hutulbur
 
Багшийн ёс зүй
Багшийн ёс зүйБагшийн ёс зүй
Багшийн ёс зүй
 
Идэвхтэй сургалтын аргаас
Идэвхтэй сургалтын аргаасИдэвхтэй сургалтын аргаас
Идэвхтэй сургалтын аргаас
 
Багшийн хэв шинжийн судалгаанд багшийн тодорхойлолт маш чухал байр эзэлдэг
Багшийн хэв шинжийн судалгаанд багшийн тодорхойлолт маш чухал байр эзэлдэгБагшийн хэв шинжийн судалгаанд багшийн тодорхойлолт маш чухал байр эзэлдэг
Багшийн хэв шинжийн судалгаанд багшийн тодорхойлолт маш чухал байр эзэлдэг
 
Мотивацийн тухай ойлголт
Мотивацийн тухай ойлголтМотивацийн тухай ойлголт
Мотивацийн тухай ойлголт
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
 
алкан сэдвийн бодлогууд
алкан сэдвийн бодлогуудалкан сэдвийн бодлогууд
алкан сэдвийн бодлогууд
 
Himi 10
Himi   10Himi   10
Himi 10
 
агаарын бохирдолт
агаарын бохирдолтагаарын бохирдолт
агаарын бохирдолт
 
11 ангийн химийн 75 тест
11 ангийн химийн 75 тест11 ангийн химийн 75 тест
11 ангийн химийн 75 тест
 
химийн томьёо нэгж хичээл
химийн томьёо нэгж хичээл химийн томьёо нэгж хичээл
химийн томьёо нэгж хичээл
 

сурлагаар хоцрогдолтын шалтгаан

  • 1. Эрдэнэмандал ахлах сургууль Хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багш, сургалтын байгууллагын үүргийг дээшлүүлэх арга зам Сурлагаар хоцрогдолтын шалтгаан Илтгэгч: Б. Оюун L/O/G/O
  • 2. “ Аливаа хүнээс дээд зэргийн чармайлт гаргуулахыг хүсвэл түүний дутуу болон чадваргүй талыг тоочихоос зайлсхий. Илүү сайн үйл хийлгэхийг хүсвэл чадварлаг талыг нь дэмжиж тэр чадвараа улам бүр хөгжүүлэхийг нь хар” Стевен В. Ванней. www.themegallery.com
  • 3. Үндэслэл: Өнөөдөр би “багш” хэмээх мэргэжилээр ажиллаж буйн хувьд хамгийн түрүүнд хүүхэд гэдэг гэнэн томоогүй, цайлган амьтны тухай мэдэхгүй багшлана гэдэг санаанд нийцэхгүй зүйл байсан билээ. Үүнээс үндэслээд сурагчдынхаа мэдлэгийн түвшинг илрүүлэх, дээшлүүлэх аргачлалыг мэдэхийн тулд энэ сэдвийг сонгон авч ажиллаа. www.themegallery.com
  • 4. Зорилго: Сурагчдын хичээл болон сурлагаар хоцрох асуудал түүний шалтгааныг нээн илрүүлэн, сурлагаар хоцрогдох явдлаас урьдчилан сэргийлэх арга замын талаар мэдэж авахад оршино. Зорилт: Сурлагаар хоцрогсодтой ажиллах, үүнээс урьдчилан сэргийлэх арга замын талаарх ном зохиол, сурган хүмүүжүүлэгч сэтгүүл дээр бичсэн илтгэл, өгүүллэгийг судалж дүн шинжилгээ хийн тоймлон бичих  Сурлагаар хоцрогдож буй сурагчдын талаарх шалтгаан үр дүнг судалгаагаараа нээн илрүүлэх www.themegallery.com
  • 5. Судалгааны арга  Ганцаарчилсан ярилцлага  Фокус бүлгийн ярилцлага  Ажиглалтын арга Матрицын арга, ангийн уур амьсгал тогтоох арга, тайлбарлан бичих Судалгааг Эрдэнэмандал ахлах сургуулийн сурагчдын дунд явуулсан болно. www.themegallery.com
  • 6. Онолын хэсэг: Сурагч сурлагаар хоцрогсодтой ажиллах мөн урьдчилан сэргийлэх талаар судлаачид олон талаас тайлбарласан байдаг. • сурган хүмүүжүүлэх үйл явцад хүүхэд тодорхой нэг зүйлийг хүлээн авч эзэмшихэд бэлэн бус байх явдлыг Судлаач хоцрогдол С.Батхуяг • хүүхэд нэг бус хэд хэдэн зүйлээр буюу хичээлээр үе тэнгийхнээсээ хоцорвол үүний нийлбэр үр дүн нь амжилтгүй сурах • гэрийн даалгавар хийхгүй ирэх, хичээлээс хоцрох, таслах, мэдэхгүй чадахгүй юм тохиолдох нь элбэгшиж, ухаарч ойлгох, хийх бодох ажиллагаа нь удааширч, бие даан тогтвортой ажиллах нь бага, тууштай шаргуу ажиллах нь ховор, унших бичих, бодох ба хичээж Судлаач оролдох, чиглэлтэй үүрэг, даалгавар өгөх, шаардахад С. Нэргүй дурамжхан байдаг ба хичээлийн хэрэгслээ гүйцэд авчрахгүй, хагас дутуу бичиж тэмдэглэдэг, хичээлийн хуваарийн дагуу хичээлийн ном дэвтрээ ялгадаггүй www.themegallery.com
  • 7. Сурлагаар хоцрох шалтгааныг эрдэмтэд судалж дор дурдсан үндсэн шалтгаануудыг тогтоосон байна. Биологийн Бие хүний хөгжлийн сэтгэцийн дутагдал хөгжлийн дутагдал Бие хүний чанарын төлөвшилтийн шалтгаан дутагдал Боловсрол эзэмшилтийн дутагдал Сургуулийн хүмүүжүүлэх нөлөөний Сургуулийн дутагдал гадуурх орчны хүмүүжлийн дутагдал www.themegallery.com
  • 8. СУДЛААЧИД ҮЗЭХДЭЭ СУРЛАГААР ХОЦРОХ ГОЛ ШИНЖ ТЭМДЭГТ: Уншсан, сонссон, харсан зүйлээ өөрийн үгээр ярих 1 чадваргүй сул дорой Асуултанд хариулахаас бэрхшээдэг, ярих зүйлийнхээ 2 төлөвлөгөөг хийж чаддаггүй. Хөнгөн зүйл хийхийг хичээдэг, мэдлэгийн ерөнхий хүрээ 3 хязгаарлагдмал, гэрийн даалгавар цаг тухайд нь хийж ирдэггүй. 4 Багшаас мэдэхгүй зүйлээ асууж лавлахаас болгоомжлох 5 Бусад сурагчдын хэлсэн зүйлд үнэлгээ өгөх, алдаагаа олж ашиглах чадвар муу 6 Юу шинээр мэдэж авснаа тодорхойлж чаддаггүй Нэр, томьѐог буруу хэрэглэх 7 www.themegallery.com
  • 9. Практик судалгааны хэсэг 1. Ангийн нийт сурагчдын дунд a. Ангийн уур амьсгал тогтоох арга Судалгааны зорилго: Тухайн хамт олны дотор зонхилон илрэх харилцаа хандлага, сэтгэл зүйн уур амьсгалыг тодруулах Ашиглах хэрэглэгдэхүүн: Утгын хувьд эсрэг тэсрэг шинж чанарыг илэрхийлсэн 10 хос үг өгөгдсөн байна. Үүнд: 1.Нөхөрсөг ........ хагаралтай ......... 2.Зөвшөөрдөг ........ эсэргүүцдэг ........ 3.Хангалуун ........ сэтгэл дундуур ........ 4.Чин сэтгэлээсээ ........ үл тоомсорлосон ........ 5.Үр бүтээлтэй ........ бүтэмжгүй ........ 6.Ойр дотно ........ хөндий хүйтэн ........ 7.Хамтарч ажиллах ........ ганц нэгээрээ ажиллах ........ 8.Харилцан туслалцах ........ хувиа хичээх ........ 9.Хөгжилтэй ........ дүнсгэр ........ 10.Амжилттай ........ амжилтгүй ........ www.themegallery.com
  • 10. b. Матрицын арга Аргачлал: Матрицыг доорх 12 шалгуурын тоогоор хөндлөн шугам 100 рейтингийн үзүүлэлтээр босоо шугамтай бэлтгэж, нүд битүүлэх замаар баганалан битүүлнэ. Үнэлэхдээ үзүүлэлт бүрээр баганын дээд төвшинг дүүргэсэн рейтингээр үнэлэх ба тэдгээрийн дундажаар ерөнхий рейтинг гарна. 1. Ангийн сурагчдын чиг хандлага, сурах хүсэл эрмэлзлэл 2. Сурагчдын өмнөх мэдлэг, чадварын цар хүрээ, чанар 3. Сурагчдын хуулбарлан дуурайх ба бүтээлч үйл ажиллагааны зохист харьцаа 4. Сурагчдын хичээлд оролцох сонирхол 5. Сурагчдын бие дааж ажиллах чадвар хэр төлөвшсөн 6. Сурагчдын оюун ухааны арга барилын төвшин 7. Сурагчдын сурах хөдөлмөрийн ерөнхий соѐл 8. Сурагчдын өөрийн хяналт, өөрийн үнэлгээ 9. Сурагчдын хичээлийн бэлтгэл /сэтгэл зүйн, үйлийн, материаллаг/ 10.Уг хичээлийн талаар сурагчдын сэтгэл ханамж 11.Сурагчид нийтээр уг хичээлийг хэр ойлгосон 12.Сурагчид энэ үзсэн сэвдээрээ бие даан ажиллах бэлтгэлтэй болсон байдал www.themegallery.com
  • 11. c. Асуултын арга 1. Хичээлийг ямар заавал чи илүү ойлгох вэ? 2. Багшийн өгч буй гэрийн даалгавар хэр оновчтой санагддаг вэ? 3. Танай ангид юунаас болж ангийн сурагчид хоорондоо муудалцдаг вэ? Шалтгаан байдаг уу? 4. Анги удирдсан багш хэр та бүхэнтэй тулж ажилладаг вэ? 5. Багшийг ямар байгаасай гэж та хүсдэг вэ? 6. Чиний бодлоор сайн багш гэж ямар хүнийг хэлэх вэ? www.themegallery.com
  • 12. 2. Бүлгээр найзалдаг сурагчдын дунд 3. Түүвэрлэсэн сурагчдын дунд 4. Хичээлд идэвх сул сурагчдаас асуулгын арга буюу ярилцлагын аргаар тус тус авч гүйцэтгэлээ. Энэ судалгааг нэгтгэж үзэхэд: I. 10 хүүхэд дутмын 2 – 3 нь ангийн уур амьсгалаас болж сурлагаар хоцордог II. 12 шалгуур үзүүлэлтийн матрицаар хамгийн дээд тал нь 67 рейтингийн оноо авч байсан III. Бүлгээр найзалдаг сурагчдыг оношлохдоо социограммын судалгааг авлаа IV. Сурагчдын судалгаа баримт дээр үндэслэн шалтгааныг нэгтгэн үзвэл: www.themegallery.com
  • 13. Анги удирдсан багш солигдсон  Анги хамт олны уур амьсгал тааруу  Багш нар хичээлээ хагас дутуу ордог  Багшийн ѐс зүйн алдаанаас болон сурагчдыг хэт их шүүмжлэдэгээс  Урамын үгээр сурагчдыг урамшуулж байдаггүй  Сонирхолгүй хичээл олон цагийн давтамжтай ордог.  Сургууль дээр ямар нэгэн дарамт шахалтанд өртсөн  Гэнэтийн шалгалт авдаг. /авах шалгалтыг урьдчилан мэдэгдээгүй ба авах материал маш хүнд/  Багш нар ангид орж ирээд өөрийнх нь хичээлд сайн сурагчидтай тулж ажиллаад бусад сурагчтай тулж ажилладаггүй. Энэ сурах сонирхолыг бууруулдаг.  Сургуулийн сургалтын орчин бүрэлдээгүй  Эцэг эхийн оролцоо сул  Аливаа зүйлд түргэн уурлаж биднийг ойлгодоггүй, багшаас асуух зүйлээ асууж чаддаггүй.  Хичээлээ зарим багш маш залхуутай заадаг, байнга бичүүлээд л байна. Тэрийг нь мэддэг болохоор тасламаар санагддаг. www.themegallery.com
  • 14. 60 сурагчын судалгаанд тулгуурлан 10% багшийн ѐс зүй 10% 30% ангийн уур амьсгал тааруу АУБ солигдсон хичээл хагас дутуу ордог 13% сургалтын орчин бүрдээгүй гэрийн даалгавар оновчгүй 12% 20% хүүхэд биднээс өөрсдөөс болдог 5% www.themegallery.com
  • 15. Сурлагаар хоцорч буй сурагчидтай ажиллахдаа: /хөвгүүдтэй/ харьцахдаа биеэ барьж, эелдэг, анхаарал халамжтай харилцаж байж тэдний амархан цухалддаг ааш араншин болон шилжилтийн насны эрс өөрчлөлтүүдийг даван туулахад нь туслах. Ам болон бичгээр хариулахдаа сурагчдын гаргасан алдаанд уйгагүй анализ хийж нийтлэг алдааг илрүүлэх, түүнийг арилгахад сурагчдын анхаарлыг төвлөрүүлэх Өмнөх хичээл дээр байгаагүй сурагчид дараах хичээлээ хэрхэн ойлгож эзэмшиж байгаад хяналт тавьж байх Сэдвийн дотроос сурагчдад ойлгогдохдоо төвөгтэй, хамгийн гол зүйлийг тайлбарлахад илүү анхаарах www.themegallery.com
  • 16. Мэдлэг эзэмшүүлэх хурд өгч даалгаврын хүнд хөнгөнийг аажмаар нэмэгдүүлж асуудал шийдвэрлэх Бие дааж ажиллах даалгаварт ам, бичгийн хяналтын ажилд гаргасан алдааг засах дасгал оруулж байх Сурагчдын ойлгоход хэцүү гол гол сэдвийг давтахад гэрийн даалгавар чиглүүлэх Нийтлэг алдаан дээр ажиллах даалгаврыг гэрт нь өгч байх Гэрийн даалгаврыг хийх дараалал журмын талаар сурагчдад тодорхой зааварлаж өгөх Даалгаврын хэмжээг хичээл заадаг бусад багш нартай хамтарч тохируулж даалгавраар дарахгүй байхад анхаарвал зохино. www.themegallery.com
  • 17. Дүгнэлт Сурагч гэдэг бол багшийн хичээл чармайлт, орчин тойрны нөхцөлөөс өөрийгөө дүгнэн цэгнэдэг тийм л бие хүн. Бие хүний дотоод сэтгэл рүү хоромхон зуурч болтугай өнгийн орж практик судалгааны ажлаа боловсруулсан нь сурагчийн бодол санаанд хамгийн нэгдүгээрт багш гэдэг ямар их нөлөөлж сурах хүсэл эрмэлзлэлийг төрүүлдгийг, тэдний бие биедээ итгэх итгэл, нийтэч байх байдал зэрэг үйл чухлаар нөлөөлдгийг мэдэж авлаа. Сурлагаар хоцрогдох явдлыг оношлох, түүнээс урьдчилан сэргийлэхийн тулд сурах үйл ажиллагааны чухам ямар бүрэлдэхүүн хэсэг нь хангалтгүй төлөвшсөн сурлагын амжилт буурахад хүргэж байгаа анхны шалтгаануудыг илрүүлэн олох явдал нь маш чухал асуудал юм байна. “ Сайхан зан араншин хорвоогийн хамгийн уран цэцэн үгнээс ч илүү ач холбогдолтой” Андрев Марвелл www.themegallery.com
  • 18. Ашигласан ном зүй: 1. Батхуяг С. Сурган хүмүүжүүлэх зүйн үндэс Ред. С Батхуяг УБ.2000. 2. Бабанский Ю.К. Сурагчид сурлагаар хоцрох сэргийлэх зорилгоор сургах процессийг оновчтой болгох нь “Сурган хүмүүжүүлэгч” УБ.1987.№6 3. Баясгалан С. Хүмүүжлийн доголдлоос урьдчилан сэргийлэхэд анхааръя “Сурган хүмүүжүүлэгч” УБ.1986.№2 4. Багш сонин Хүүхэд боловсрол УБ.2005.№16/78/ 5. Бор Б. Сурагчид сурлагаар хоцорч сул сурдаг шалтгаан “Боловсрол” УБ.1992.№1 6. Калмыкова З.И. Сурлагаар хоцрогдох явдлаас урьдчилан сэргийлэх сэтгэл судлалын үндэс “Сурган хүмүүжүүлэгч” УБ.1984.№4 7. Жантэн Каяа Багшид өгөх зөвлөгөө УБ.2004 8. Нэргүй С. Сурлагаар хоцрогсодтой ажиллах тухай “Сурган хүмүүжүүлэгч” УБ.1985.№4 9. Исмаил Боз Анги удирдах урлаг УБ.2001 www.themegallery.com
  • 19. Анхаарал тавьсан та бүхэнд баярлалаа L/O/G/O