1. Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova
Direcţia Învăţămînt Stefan Voda
Liceul Teoretic „Stefan Ciobanu”, satul Talmaza
Proiect didactic
la ora de dirigenţie
(prima oră de generic a noului an de învăţămînt)
Tema generală: Republica Moldova – un sfert de veac
Subiectul: „Republica Moldova la 30 ani de independenta”
Clasa: a V-a
Diriginte: Istrati Olesea
Anul şcolar: 2020 – 2021
2. Proiect didactic:
Instituţia de învăţămînt: Liceul „Stefan Ciobanu” satul Talmaza
Data:
Clasa: a V-a
Disciplina: Dirigenţie
Diriginte: Istrati Olesea
Tema de generic: Republica Moldova – un sfert de veac.
Subiectul lecţiei: „Republica Moldova la 30 ani de independenta”
Tipul lecţiei: mixtă
Timpul lecţiei: 45 minute
COMPETENȚA SPECIFICĂ:
Formularea de catre elevi a judecatilor de valoare privind responsabilitatile ce
le revin, in calitate de cetațeni ai Republicii Moldova, pentru perpetuarea
patrimoniului cultural national.
SUBCOMPETENȚA:
1. Argumentarea atitudiniide respect si mindrie fata de patrimoniul cultural
național.
2. Evocarea sensibilităţii faţă de cultura patriei natale, a graiului matern, a
tradiţiilor şi obiceiurilor străbune;
Obiective operaţionale:
O1 – Să comunice despre specificul simbolicii de Stat a Republicii Moldova;
O2 – Să povestească din istoria formării Statului Moldovenesc;
O3 – Să descrie obiceiuri, tradiţii, elemente de port popular, dialectica
regiunilor Republicii Moldova;
O4 – Să comunice despre personalităţile marcante din istoria Statului
Moldovenesc;
O5 – Să interpreteze cîntece cu tematică patriotică;
O6 – Să alcătuiască creaţii proprii la tematica lecţiei;
O7 – Să manifeste interes faţă de lecţie, participînd activ şi exprimîndu-şi
politicos opiniile;
STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee
didactice
Suport didactic orientativ Forme de
evaluare
Surse bibliografice
Comunicarea,
descrierea,
povestirea,
exemplul,
interpretare, BBB,
6 de ce, asaltul de
idei, cubul,
explicare.
Calculator notebook, stic,
planşe, tricolorul RM,
harta RM, portrete ale
domnitorilor, fişe, fise cu
simbolurile de stat,
pliculeţe colorate.
Baloane, frunze, flori.
Oral, scris,
frontal, în grup
Educaţia familială. Ghid pentru
diriginte, 2005.
Curriculum la dirigenţie, clasele
gimnaziale. Ghidul cadrului
didactic, www.google.md
3. Momentele
lecţiei
Ob
.
Activitatea didactică cu elevii Strategii didactice Tim
p
Momentul
organizatori
c
Captarea
atenţiei
- Salutul cu copiii
(semenătură cu petale de flori şi frunze)
Frunze galbene, colorate
Şi petale parfumate
Să vi le arunc pe braţ
În al armoniei laţ.
Să vi le arunc în piept
Să aveţi un drum mai drept.
Să vi le arunc pe frunte
Să spăl gîndurile multe.
Să vi le arunc prin păr
Numai dor şi adevăr.
Şi vi le arunc pe toate
Într-un început bun şi cu multă sănătate.
- Dragi elevi, vă felicit cu Ziua cunoştinţelor.
(sun cu clopoţelul)
Cîntecul de Iurie Sadovnic si L. Chiriac - Cat
traim pe-acest pamant
Cit traim pe acest pamint
Mai avem un lucru sfint,
O cimpie ,un sat natal
O clopotnita pe deal.
Cit avem o tara sfinta,
Si un nai care mai cinta,
Cit parintii vii ne sint
Mai exista ceva sfint.
Cit padurile ne dor
Si avem un viitor
Cit trecutu-l tinem minte
Mai exista lucruri sfinte.
Cit Luceafarul rasare,
Si in cer e sarbatoare,
Si e pace pe pamint,
Mai exista ceva sfint.
Cit avem un sat departe
Si un grai fara de moarte
Cit ai cui zice parinte,
Mai exista lucruri sfinte.
REFREN:
Cit durea-ne-vor izvoare,
Ori un cintec ce dispare,
Cit mai avem ceva sfint
Vom trai pe-acest pamint.
Comunicare
Interpretare
Semanatura
Clopoţel
DVD
Stic
Cîntec
Fişa cu cîntecul
comunicare
1 min
2 min
3 min
1 min
4. „Se scaldă soarele-n lumină
Plutesc buchetele de flori
Iar şcoala aşteaptă ca să vină
Pe copilaşi şi învăţători.”
- Bine aţi venit elevi din nou în casa
cunoştinţelor!
Descoperirea
subiectului
lecţiei.
Prezentarea
obiectivelor.
Desfăşurarea
şi explicirea
subiectului.
- Nu demult RM, a sărbătorit 2 sărbători
naţionale:
1. Ziua Independenţei RM;
2. Ziua Limbii noastre.
Si sarbatoarea sateasca:
1. Hramul satului Talmaza
- Pentru prima lecţie, ne-am propus să
comunicăm despre Patria noastră sacră.
- Prezentarea obiectivelor.
- Pentru a descoperi subiectul lecţiei vă propun
să priviţi spre tablă. Planşa este inundată de
frunze şi flori. Iar pe flori şi pe frunze avem
nişte întrebări- fulger. În spatele lor se
ascunde şi răspunsul la secret(o hartă a RM)
Întrebări pe frunze şi flori:
a. Cum se numeşte ţara în care trăieşti?
b. Care este capitala ţării noastre?
c. În ce localitate locuieşti?
d. Cunoşti ceva din legenda Moldovei?
e. Ce domnitori ai Ţării Moldovei cunoşti? De
care îţi aduci aminte?
f. Ce poţi comunica despre ocupaţiile oamenilor
din ţară?
g. Ce cunoşti despre simbolica de Stat a ţării?
- Răspunzînd la toate întrebările am descoperit
harta RM.
- Elevi, iar acum vom scrie fiecare cîte un
cuvînt frumos pe această hartă despre patria
noastră.
- Iar ca să vedem ce înseamnă pentru noi patria,
să completăm acrostihul:
M- mamă;
O- oameni gospodari;
L- lume bună;
D- dibăcie;
O- ospitalitate;
V- viticultură;
A-armonie.
- În continuare vom lucra în grup.
Grupul I. Plicul galben
Să descrie ţara în care trăiesc cu cele mai frumoase
cuvinte şi expresii literare;
Grupul II. Plicul roşu
Să alcătuiască un 6 de ce la enunţul: Cel mai bine e în
ţara ta.
Comunicare
Comunicare ghidată
Obiective pe
frunzuliţe
Harta
Descoperire
Întrebări
Acrostih
Anexa respectivă
Lucru în grup
Pliculeţe
4 min
5 min
2 min
5 min
5. Realizarea
sensului
Reflecţii
Grupul III. Plicul albastru.
Să realizeze un desen care ar reprezenta bogăţiile
ţării.
- După evaluarea lucrărilor lucrăm la tabelul
următor(BBB)
Imaginea Ce idei apar? Impresii
Ştefan cel
Mare
Strugure
Spic
Tractor
Haine
naţionale
- Iar acum vom realiza un interviu la tema
Scumpa mea Moldovă.
(un elev se desemnează jurnalist şi va chestiona pe
cei mai isteţi care vor să vorbească despre patria lor)
Reper:
1. Cuvinte de mulţumire;
2. Descrierea locurilor frumoase, pitoreşti, sacre;
3. Mulţumire domnitorilor care au luptat pentru
pace şi pentru urmaşii noştri;
- Să explicăm sensul cuvintelor lui Ştefan cel
Mare
„MOLDOVA NU ESTE A MEA ŞI NICI A
VOASTRĂ... CI A URMAŞILOR, URMAŞILOR
VOŞTRI...”
- Iar acum vă prezint cubul fierbinte:
Sarcină: Să vorbim frumos despre trecutul
istoric al ţării noastre.
- Lucru cu cubul:
1. Comunică despre patria ta;
2. Descrie cel mai frumos loc din ţară;
3. Compară patria cu ceva;
4. Asemuiţi patria cu ceva;
5. Povesteşte despre una din tradiţiile populare
renumite.
6. Vorbiţi despre importanţa culturii vorbirii.
- Să completăm harta anului şcolar.
Ce vom
realiza?
Cum vom
realiza?
Cînd vom
realiza? Cu ce?
Cîntecul
https://www.youtube.com/watch?v=wOOWEEHSQtw
Ion Aldea Teodorovici - Lacrima Limbii Noastra
Pentru ea la Putna clopot bate,
Pentru ea mi-i teamă de păcate,
Pentru ea e bolta mai albastră –
Pentru limba, pentru limba noastră.
Pentru ea e bolta mai albastră –
BBB
Anexa respectivă
Interviu
Comunicare
Povestire
Exemplu
Explicare
Asaltul de idei
Cubul
Harta
realizărilor(piramida
, etc)
Cîntec
comunicare
5 min
3 min
5 min
5 min
3 min
2min
6. Extindere
Pentru limba, pentru limba noastră.
Pentru ea ninsori se cern din spații
Pentru ea puternici sunt Carpații
Pentru ea e caldă vatra poamei –
Pentru limba, pentru limba mamei.
Pentru ea e caldă vatra poamei –
Pentru limba, pentru limba mamei.
Dumnezeu prima oară
Când a plâns printre astre,
El a plâns peste țară
Cu lacrima limbii noastre.
Pentru ea noi văruim pereții,
Pentru ea mai sunt răniți poeții,
Pentru ea cresc florile visării –
Pentru limba, pentru limba țării.
Pentru ea cresc florile visării –
Pentru limba, pentru limba țării.
Dumnezeu prima oară
Când a plâns printre astre,
El a plâns peste țară
Cu lacrima limbii noastre.
El a plâns peste țară
Cu lacrima limbii noastre.
Analiza lecţiei. Impresii.
Fon muzica
https://www.youtube.com/watch?v=41DX3SojUN
k Sfanta ni-i casa
-
1. https://www.youtube.com/watch?v=TokisKy86MQ Cat traim pe-acest pamant - Iurie Sadovnic
si L. Chiriac
2. https://www.youtube.com/watch?v=41DX3SojUNk Sfanta ni-i casa
3. https://www.youtube.com/watch?v=wOOWEEHSQtw Ion Aldea Teodorovici - Lacrima Limbii
Noastra
7. Anexa 1.
Obiectivele lecţiei
Să comunice despre
specificul simbolicii
de Stat a Republicii
Moldova
Să povestească din
istoria formării
Statului Moldovenesc
Să descrie obiceiuri,
tradiţii, elemente de
port popular,
dialectica regiunilor
Republicii Moldova;
Să comunice despre
personalităţile
marcante din istoria
Statului
Moldovenesc;
Să interpreteze
cîntece cu tematică
patriotică
Să manifeste interes
faţă de lecţie,
participînd activ şi
exprimîndu-şi
politicos opiniile
Să alcătuiască creaţii
proprii la tematica
lecţiei;
8. Anexa 2
Descoperirea subiectului nou
Cum se
numeşte
ţara în care
trăieşti? Care este
capitala
ţării
noastre?
Ce domnitori ai
Ţării Moldovei
cunoşti? De care
îţi aduci aminte?
În ce
localitate
locuieşti?
Cunoşti
ceva din
legenda
Moldovei?
Ce poţi
comunica despre
ocupaţiile
oamenilor din
ţară?
Ce cunoşti
despre
simbolica de
Stat a ţării?
10. Anexa 4
Plicurile cu lucrul în grup
Plicul 1.
Plicul 2.
Să descriu ţara în care trăiesc cu
cele mai frumoase cuvinte şi
expresii literare
Să alcătuiască „un 6 de ce” la
enunţul:
Cel mai bine e în ţara ta.
ROŞU
GALBEN
15. Pentru ea la Putna clopot bate,
Pentru ea mi-i teamă de păcate,
Pentru ea e bolta mai albastră –
Pentru limba, pentru limba noastră.
Pentru ea e bolta mai albastră –
Pentru limba, pentru limba noastră.
Pentru ea ninsori se cern din spații
Pentru ea puternici sunt Carpații
Pentru ea e caldă vatra poamei –
Pentru limba, pentru limba mamei.
Pentru ea e caldă vatra poamei –
Pentru limba, pentru limba mamei.
Dumnezeu prima oară
Când a plâns printre astre,
El a plâns peste țară
Cu lacrima limbii noastre.
Pentru ea noi văruim pereții,
Pentru ea mai sunt răniți poeții,
Pentru ea cresc florile visării –
Pentru limba, pentru limba țării.
Pentru ea cresc florile visării –
Pentru limba, pentru limba țării.
Dumnezeu prima oară
Când a plâns printre astre,
El a plâns peste țară
Cu lacrima limbii noastre.
El a plâns peste țară
Cu lacrima limbii noastre.
16. Cit traim pe acest pamint
Mai avem un lucru sfint,
O cimpie ,un sat natal
O clopotnita pe deal.
Cit avem o tara sfinta,
Si un nai care mai cinta,
Cit parintii vii ne sint
Mai exista ceva sfint.
Cit padurile ne dor
Si avem un viitor
Cit trecutu-l tinem minte
Mai exista lucruri sfinte.
Cit Luceafarul rasare,
Si in cer e sarbatoare,
Si e pace pe pamint,
Mai exista ceva sfint.
Cit avem un sat departe
Si un grai fara de moarte
Cit ai cui zice parinte,
Mai exista lucruri sfinte.
REFREN:
Cit durea-ne-vor izvoare,
Ori un cintec ce dispare,
Cit mai avem ceva sfint
Vom trai pe-acest pamint.