1. PROIECT DIDACTIC
Nume: Cocuț Oana
Data: .
Unitatea de învățământ:
Clasa: a IX-a
Tilul lecției: Solutii. Solubilitate
Competente generale:
3. Rezolvarea de probleme în scopul stabilirii unor corelaţii relevante, demonstrând raţionamente deductive şi inductive
4. Comunicarea înţelegerii conceptelor în rezolvarea de probleme, în formularea explicaţiilor, în conducerea investigaţiilor şi în raportarea
rezultatelor
Competențe specifice:
3.1 Analizarea problemelor pentru a stabili contextul, relaţiile relevante, etapele rezolvării
3.2 Integrarea relaţiilor matematice în rezolvarea de probleme
4.2 Folosirea corectă a terminologiei specifice chimiei
Competențe derivate
-Să cunoască terminologia şi convenţiile ştiinţifice privind solutiile
- Să realizeze calcule pentru rezolvarea unor probleme
- Să identifice valori ale solubilitiatii unor substante, folosind diagrama solubilitatii
- Să practice lucrul în echipa şi să-şi asume responsabilităţi în rezolvarea sarcinilor stabilite.
- Să comunice concluziile privind activitatea desfăşurată şi să-şi dezvolte spiritul critic în activitatea desfăşurată.
Resurse materiale
- fişa de lucru
- rebus in ap;icatia wordwall https://wordwall.net/ro/resource/31317336/chimie/solutii
-calculator
-videoproiector
Resurse procedurale
- conversaţia
- explicaţia
- algoritmizarea
- descoperirea dirijată
-rezolvarea de exerciţii
2. Forme de organizare a lecţiei
- activitate frontală
- activitate in echipe
- activitate individuală
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
CS Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Resurse procedurale Resurse
materiale
Evaluare
Metode şi
procedee
Forme de
organizar
e
Moment
organizatoric
(5minute )
*Asigură condiţiile necesare
desfăşurării lecţiei.
Elevii îşi pregătesc pe
bancă cărţile şi caietele de
chimie.
Conversatia
Observarea
4.2 Reactualizarea
cunostintelor
anterioare
(10 minute )
Reactualizarea notiunilor
teoretice din capitolul Solutii
Se proiecteaza rebusul si
se completeaza
Conversatia Individual Laptop
Videoproiect
or, rebus
Aprecieri
verbale
3.1
3.2
Desfasurarea lectiei
Profesorul anunta modul de
desfasurare a lectiei
recapitulative
Elevii primesc sarcini si
lucreaza pe foi de flipchart
sarcinile
Conversatia
filmat
Descoperirea
dirijata
Algoritmizarea
Pe grupe Markere, fise
de lucru,
Videoproiect
or, laptop
Aprecieri
verbale
3.1 Prezentarea
rezultatelor
Profesorul invita elevii sa isi
prezinte rezultatele
Elevii prezinta rezultatele
pe echipe, prin comparatie
Conversatia In perechi
de echipe
Fise de lucru Aprecieri
verbale
3. Rebusul in aplicaria wordwall
https://wordwall.net/ro/resource/31317336/chimie/solutii
4. Fisa de lucru nr 1
Rezolvati urmatoarele probleme
1.Ce cantitate de zahar trebuie cantarita pentru a obtine 450g de solutie de concentratie 20%?
2.Ce cantitate de solutie de sare, de concentratie 18% se poate obtine din 72g de sare fina?
Completati tabelul
Substanta Temperatura o
C Solubilitate g
substanta/100g
apa
5. Fisa de lucru nr 2
Rezolvati urmatoarele probleme
1.Ce cantitate de zahar trebuie cantarita pentru a obtine 600 g de solutie de concentratie
12%?
2.Ce cantitate de solutie de sare, de concentratie 10% se poate obtine din 40g de sare fina?
Completati tabelul
Substanta Temperatura o
C Solubilitate g
substanta/100g
apa
6. Fisa de lucru nr 3
Rezolvati urmatoarele probleme
1.Ce cantitate de zahar trebuie cantarita pentru a obtine 750 g de solutie de concentratie
10%?
2.Ce cantitate de solutie de sare, de concentratie 15% se poate obtine din 90 g de sare fina?
Completati tabelul
Substanta Temperatura o
C Solubilitate g
substanta/100g
apa