O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.
ZESZYT ĆWICZEŃ nr 2
WWW.FOOTBALLTRENING.PL
116 ĆWICZEŃ
WYKORZYSTANIE USTAWIENIA
W DWÓCH TRÓJKĄTACH
W ĆWICZENIACH
TECHNICZN...
© Footballtrening.pl 2015
Ustawienie w dwóch trójkątach
Wydawnictwo „Zeszyt ćwiczeń nr 2” zawiera zestaw
ćwiczeń, w któryc...
© Footballtrening.pl 2015
Ustawienie w dwóch trójkątach
2
Spis treści
1. Rozgrzewka 3
2. Technika podań w formie ścisłej 1...
© Footballtrening.pl 2015
Ustawienie w dwóch trójkątach
7. ROZGRZEWKA
11
Ustawienie wyjściowe:
Zawodnicy podzieleni na dwi...
© Footballtrening.pl 2015
Ustawienie w dwóch trójkątach
12. ROZGRZEWKA Z BRAMKARZAMI
Ustawienie wyjściowe:
Zawodnicy podzi...
© Footballtrening.pl 2015
Ustawienie w dwóch trójkątach
1. TECHNIKA PODAŃ W FORMIE ŚCISŁEJ
17
Ustawienie wyjściowe:
Zawodn...
© Footballtrening.pl 2015
Ustawienie w dwóch trójkątach
19. TECHNIKA PODAŃ W FORMIE ŚCISŁEJ
35
Ustawienie wyjściowe:
Zawod...
© Footballtrening.pl 2015
Ustawienie w dwóch trójkątach
30. TECHNIKA PODAŃ W FORMIE ŚCISŁEJ
Ustawienie wyjściowe:
Zawodnic...
© Footballtrening.pl 2015
Ustawienie w dwóch trójkątach
2. ĆWICZENIA O CHARAKTERZE TECHNICZNO —TAKTYCZNYM
59
Ustawienie wy...
© Footballtrening.pl 2015
Ustawienie w dwóch trójkątach
15. ĆWICZENIA O CHARAKTERZE TECHNICZNO —TAKTYCZNYM
72
Ustawienie w...
© Footballtrening.pl 2015
Ustawienie w dwóch trójkątach
14. ĆWICZENIA ZE STRZAŁEM NA 2 BRAMKI
Ustawienie wyjściowe:
Ćwicze...
© Footballtrening.pl 2015
Ustawienie w dwóch trójkątach
3. ĆWICZENIA TAKTYCZNE ZAKOŃCZONE STRZAŁEM
Ustawienie wyjściowe:
W...
Ustawienie w dwóch trójkątach
7. ĆWICZENIA TAKTYCZNE ZAKOŃCZONE STRZAŁEM
Ustawienie wyjściowe:
W ćwiczeniu wykonywanym na ...
© Footballtrening.pl 2015
Ustawienie w dwóch trójkątach
W przygotowaniu kolejne zeszyty ćwiczeń:
- Rozegranie stałego frag...
Próximos SlideShares
Carregando em…5
×

Zeszyt ćwiczeń nr 2

6.308 visualizações

Publicada em

Zapraszam do zapoznania się wydawnictwem portalu Footballtrening.pl „Zeszyt ćwiczeń nr 2” zawierającym 116 ćwiczeń, w których wykorzystane zostało popularne ustawienie zawodników w trójkątach. Główny akcent prezentowanych ćwiczeń ukierunkowany jest na doskonalenie techniki podań, rozwiązań taktycznych w ataku pozycyjnym i szybkim w ustawieniu 1-4-4-2, współpracę z partnerem oraz kształtowanie szybkości działania z piłką. Ćwiczenia podzielone na 5 grup charakteryzuje zróżnicowany stopień trudności pozwalający na wykorzystanie ich zarówno w treningu na etapie nauczania, jak również doskonalenia umiejętności. Można je stosować pojedynczo lub dowolnie zestawiać w określone jednostki treningowe.

Publicada em: Esportes
 • Follow the link, new dating source: ♥♥♥ http://bit.ly/2u6xbL5 ♥♥♥
     Responder 
  Tem certeza que deseja  Sim  Não
  Insira sua mensagem aqui
 • Dating direct: ♥♥♥ http://bit.ly/2u6xbL5 ♥♥♥
     Responder 
  Tem certeza que deseja  Sim  Não
  Insira sua mensagem aqui

Zeszyt ćwiczeń nr 2

 1. 1. ZESZYT ĆWICZEŃ nr 2 WWW.FOOTBALLTRENING.PL 116 ĆWICZEŃ WYKORZYSTANIE USTAWIENIA W DWÓCH TRÓJKĄTACH W ĆWICZENIACH TECHNICZNO — TAKTYCZNYCH
 2. 2. © Footballtrening.pl 2015 Ustawienie w dwóch trójkątach Wydawnictwo „Zeszyt ćwiczeń nr 2” zawiera zestaw ćwiczeń, w których wykorzystane zostało popularne ustawienie zawodników w trójkątach. Główny akcent ćwiczeń ukierunkowany jest na doskonalenie techniki podań, rozwiązań taktycznych w ataku pozycyjnym i szybkim w ustawieniu 1-4-4-2, współpracę z partnerem oraz kształtowanie szybkości działania z piłką. Ćwiczenia podzielone na 5 grup charakteryzuje zróżnicowany stopień trudności pozwalający na wykorzystanie ich zarówno w treningu na etapie nauczania, jak również doskonalenia umiejętności. Można je stosować pojedynczo lub dowolnie zestawiać w określone jednostki treningowe. Mam nadzieję, że zaprezentowane ćwiczenia będą inspiracją dla trenerów do twórczego poszukiwania własnych rozwiązań organizacyjnych i ich późniejszego wykorzystania w prowadzonych przez siebie zajęciach treningowych na różnych etapach szkolenia. Mariusz Łuc 1
 3. 3. © Footballtrening.pl 2015 Ustawienie w dwóch trójkątach 2 Spis treści 1. Rozgrzewka 3 2. Technika podań w formie ścisłej 17 3. Ćwiczenia o charakterze techniczno — taktycznym zakończone strzałem 58 4. Ćwiczenia ze strzałem na dwie bramki 91 5. Ćwiczenia taktyczne w ustawieniu 1-4-4-2 zakończone strzałem 111 Legenda:
 4. 4. © Footballtrening.pl 2015 Ustawienie w dwóch trójkątach 7. ROZGRZEWKA 11 Ustawienie wyjściowe: Zawodnicy podzieleni na dwie grupy ustawieni są w dwóch trójkątach o boku około 10 metrów zwróconych do siebie wierzchołkami oddalonymi o kolejne 12 metrów. Dodatkowo po obu stronach w połowie odległości wyznaczonego pola ustawione są talerzyki. Piłki posiadają zawodnicy A z obydwu grup. Przebieg rozgrzewki: Rozgrzewkę rozpoczynają zawodnicy A równoczesną wymianą podania skośnego piłki /1, 2/ z partnerami B, po której wykonują kolejne podanie skośne /3/, tym razem do partnerów C. Po podaniu zmieniają pozycję /3’/ w prawo w kierunku partnerów C z dodatkowym wykonaniem ćwiczenia sprawności ogólnej lub koordynacji ruchowej w truchcie. Zawodnicy C po otrzymaniu podania zagrywają piłkę bez przyjęcia /5/ do wybiegających na pozycję /4/ środkowych B i przechodzą do wykonania /5’/ ćwiczenia sprawności ogólnej lub koordynacji ruchowej w truchcie ze zmianą na miejsce B. Ćwiczący B po opanowaniu piłki przed środkowym talerzykiem prowadzą ją /6/ na koniec grupy A przeciwnego rzędu.
 5. 5. © Footballtrening.pl 2015 Ustawienie w dwóch trójkątach 12. ROZGRZEWKA Z BRAMKARZAMI Ustawienie wyjściowe: Zawodnicy podzieleni na dwie grupy ustawieni są w dwóch trójkątach o boku około 10 metrów zwróconych do siebie wierzchołkami oddalonymi o kolejne 12 metrów. Na wierzchołkach trójkątów ustawieni są bramkarze, a piłki posiadają zawodnicy A obydwu grup. Dodatkowo na bokach wyznaczonego pola rozłożone są symetrycznie przybory pomocnicze w postaci tyczek, drabinek koordynacyjnych oraz niskich płotków. Przebieg rozgrzewki: Rozgrzewkę rozpoczynają zawodnicy A równoczesnym podaniem piłki /1/ do bramkarzy BR1 i BR2, po których zmieniają pozycję /1’/ w prawo z dodatkowym wykonaniem ćwiczenia rytmizacji ruchów /1’/ na drabinkach koordynacyjnych. Bramkarze po chwycie wymieniają się piłkami /2/, a następnie podają je RR po podłożu /3/ do wykonujących ćwiczenia koordynacji ruchowej /2’/ na niskich plotkach z wbiegnięciem pomiędzy dwie tyczki ćwiczących B*. Zawodnicy ci po opanowaniu piłki przechodzą do prowadzenia /4/ z ustawieniem się na końcu grupy A. *na pozycjach B musi być ustawionych po 2 zawodników 16
 6. 6. © Footballtrening.pl 2015 Ustawienie w dwóch trójkątach 1. TECHNIKA PODAŃ W FORMIE ŚCISŁEJ 17 Ustawienie wyjściowe: Zawodnicy podzieleni na dwie czteroosobowe grupy A i C ustawieni są po przeciwnych stronach wyznaczonego pola o wymiarach około 15 x 30 metrów. Pośrodku pola w linii ustawieni są dwaj stali zawodnicy środkowi B. Piłkę posiada zawodnik A1. Przebieg ćwiczenia: Ćwiczenie rozpoczyna zawodnik A1 podaniem piłki po skosie /1/ do środkowego B1, który po przyjęciu kierunkowym zagrywa ją /2/ do zawodnika A2. Po opanowaniu piłki przechodzi do prowadzenia /3/ po prostej, skąd wykonuje podanie /4/ do drugiego środkowego B2. Zgrywa on piłkę kierunkowo w tył /5/ do wybiegającego na pozycję /2’/ ćwiczącego A1, który po krótkim prowadzeniu /6/ wykonuje podanie /7/ do zawodnika C1 z przeciwnej grupy i ustawia się na jego miejscu. W tym czasie zawodnik A2 wykonuje start /5’/ na koniec grupy C2. Kolejne powtórzenie w przeciwnym kierunku rozpoczyna zawodnik C1 podaniem piłki /8/ do środkowego B2.
 7. 7. © Footballtrening.pl 2015 Ustawienie w dwóch trójkątach 19. TECHNIKA PODAŃ W FORMIE ŚCISŁEJ 35 Ustawienie wyjściowe: Zawodnicy podzieleni na dwie czteroosobowe grupy A i C ustawieni są po przeciwnych stronach wyznaczonego pola o wymiarach około 15 x 30 metrów. Pośrodku pola w linii ustawieni są dwaj stali zawodnicy środkowi B. Piłkę posiada zawodnik A1. Przebieg ćwiczenia: Ćwiczenie rozpoczyna zawodnik A1 wykonaniem wymiany podaniowej /1, 2/ ze środkowym B1, po której podaje piłkę po skosie /3/ do wybiegającego /2’/ partnera A2. Przyjmuje on piłkę w pełnym biegu i po krótkim prowadzeniu /4/ wykonuje podanie skośne /5/ do drugiego środkowego B2. Zawodnik ten wymienia on podanie piki /6, 7/ B1, a następnie zagrywa ją kierunkowo /8/ do wybiegającego na pozycję /5’/ z głębi pola ćwiczącego A1*. Po przyjęciu piłki przechodzi do prowadzenia /9/ jej na miejsce partnera C1, który rozpoczyna kolejne powtórzenie ćwiczenia. Obaj ćwiczący A1 i A2 zmieniają swoje pozycje po prostej na koniec grup C1 i C2. * zawodnik A1 rozpoczyna start /5’/ w momencie podania piłki /5/ do środkowego B2.
 8. 8. © Footballtrening.pl 2015 Ustawienie w dwóch trójkątach 30. TECHNIKA PODAŃ W FORMIE ŚCISŁEJ Ustawienie wyjściowe: Zawodnicy podzieleni na dwie czteroosobowe grupy A i C ustawieni są po przekątnej wyznaczonego pola o wymiarach około 15 x 30 metrów. Pośrodku pola w linii ustawieni są dwaj stali zawodnicy środkowi B1 i B2. Dodatkowo po obu stronach na połowie wyznaczonego pola ustawione są czerwone talerzyki. Piłki posiadają zawodnicy A1 i A2. Przebieg ćwiczenia: Ćwiczenie rozpoczynają równocześnie zawodnicy A1, A2 wymianą podania /1, 2/ po podłożu ze środkowymi B1, B2. Po otrzymaniu podania zwrotnego wykonują podanie skośne /3/ do wybiegających na pozycję /2’/ partnerów C1, C2 i zmieniają swoje pozycje wykonując start w prawo /4’/. Zawodnicy C1, C2 po przyjęciu piłki przechodzą do krótkiego prowadzenia /4/ z wymianą podania /5, 6/ z drugim środkowym B*, a następnie wykonują podanie prostopadle /7/ do kolejnych ćwiczących z grup A1, A2. Kończą powtórzenie startem /8/ na koniec wspomnianych grup. * wymiana podania wykonywana jest z ominięciem środkowego talerzyka. 46
 9. 9. © Footballtrening.pl 2015 Ustawienie w dwóch trójkątach 2. ĆWICZENIA O CHARAKTERZE TECHNICZNO —TAKTYCZNYM 59 Ustawienie wyjściowe: Ćwiczenie wykonywane jest w pasie środkowym boiska. Zawodnicy ustawieni są w dwóch trójkątach zwróconych wierzchołkami do siebie. Sugerowane odległości pomiędzy zawodnikami; A/B od E/F około 30 metrów, pomiędzy C i D około 12 metrów. Piłki posiadają zawodnicy grup A i B. Przebieg ćwiczenia: Ćwiczenie rozpoczyna zawodnik A wykonaniem podania piłki /1/ po podłożu do środowego C, który zgrywa ją /2/ kierunkowo do partnera B. Po przyjęciu piłki B wykonuje podanie prostopadłe /3/ do ustawionego przed polem karnym ćwiczącego E, który bez przyjęcia podaje piłkę kontrująco /4/ do nadbiegającego /3’/ środkiem boiska zawodnika D. Zgrywa on piłkę przed siebie /5/ do wychodzącego na pozycję /4’/ w kierunku pola karnego ćwiczącego F, który kończy ćwiczenie oddaniem strzału na bramkę /6/. Kolejne powtórzenie wykonywane w przeciwną stronę rozpoczyna pozostający na swoim miejscu zawodnik B Zmiany zawodników: A na C, C na D, D na F, F na koniec grupy B /analogicznie w drugą stronę/.
 10. 10. © Footballtrening.pl 2015 Ustawienie w dwóch trójkątach 15. ĆWICZENIA O CHARAKTERZE TECHNICZNO —TAKTYCZNYM 72 Ustawienie wyjściowe: Ćwiczenie wykonywane jest w pasie środkowym boiska. Zawodnicy ustawieni są w dwóch trójkątach zwróconych wierzchołkami do siebie. Sugerowane odległości pomiędzy zawodnikami; A/B od E/F około 30 metrów, pomiędzy C i D około 12 metrów. Piłki posiadają zawodnicy grup A i B. Przebieg ćwiczenia: Ćwiczenie rozpoczyna zawodnik A wykonaniem podania piłki /1/ do środkowego C, który po przyjęciu kierunkowym zmienia stronę działania zagraniem /2/ do partnera B. Zawodnik ten w pełnym biegu wykonuje wymianę podaniową /3, 4/ z drugim środkowym D, a następnie podaje piłkę /5/ do ustawionego przed polem karnym ćwiczącego E. Zgrywa /6/ on piłkę bez przyjęcia do nadbiegającego /5’/ środkowego D, który podaniem skośnym /7/ uruchamia wbiegającego /7’/ w pole karne partnera F. Kończy on ćwiczenie oddaniem strzału na bramkę /8/. Kolejne powtórzenie wykonywane w przeciwną stronę rozpoczyna po powrocie na swoje miejsce /zawodnik B Zmiany zawodników: A na C, C na D, D na F, F na koniec grupy B /analogicznie w drugą stronę/.
 11. 11. © Footballtrening.pl 2015 Ustawienie w dwóch trójkątach 14. ĆWICZENIA ZE STRZAŁEM NA 2 BRAMKI Ustawienie wyjściowe: Ćwiczenie wykonywane jest w pasie środkowym na połowie boiska równocześnie na dwie bramki bronione przez bramkarzy. Zawodnicy ustawieni są w dwóch trójkątach zwróconych wierzchołkami do siebie; ćwiczący A/C w odległości około 12 metrów od bramek, partnerzy B w tej samej odległości od A/C. Piłki posiadają zawodnicy A. Przebieg ćwiczenia: Zawodnicy A wykonują podanie /1/ piłki po podłożu do partnerów B* z drugiej grupy, którzy po przyjęciu kierunkowym wykonują podanie skośne /2/ do wybiegających na pozycję z głębi pola /2’/ zawodników A ze swojej grupy. A bez przyjęcia podają piłkę /3/ prostopadle do ćwiczących C i po otrzymaniu od nich podania zwrotnego /4/ oddają strzał na bramkę /5/. Zmiany zawodników: A na B, B po oddaniu strzału na C, C po zabraniu piłki na koniec przeciwnej grupy /za partnerem E/. * B w pozycji wyjściowej zwróceni są twarzą do zawodników A z przeciwnej grupy 104
 12. 12. © Footballtrening.pl 2015 Ustawienie w dwóch trójkątach 3. ĆWICZENIA TAKTYCZNE ZAKOŃCZONE STRZAŁEM Ustawienie wyjściowe: W ćwiczeniu wykonywanym na przedłużonej połowie boiska wykorzystujemy ustawienie 1-4-4-2 z dwoma środkowymi pomocnikami w pionie. Piłki posiadają zawodnicy grup A i B /nominalni środkowi obrońcy/. Przebieg ćwiczenia: Obrońca A wykonuje wymianę podaniową /1, 2/ ze środkowym pomocnikiem C, a następnie podaje piłkę /3/ do drugiego, ofensywnego środkowego pomocnika D. Zgrywa /4/ on piłkę w tył do nadbiegającego /3’/ C, który wykonuje podanie /5/ do bocznej strefy do skrzydłowego G. Wymienia on podanie /6, 7/ ze środkowym D, po którym wykonuje dośrodkowanie piłki /8/ w pole karne do wbiegających /7’/ napastników E i F oraz zamykającego akcję /6”/ drugiego skrzydłowego H. W zależności od sytuacji jeden z nich /F/ kończy atak oddaniem strzału na bramkę /9/. Kolejne powtórzenie wykonywane na drugą stronę boiska rozpoczyna zawodnik B. 113
 13. 13. Ustawienie w dwóch trójkątach 7. ĆWICZENIA TAKTYCZNE ZAKOŃCZONE STRZAŁEM Ustawienie wyjściowe: W ćwiczeniu wykonywanym na przedłużonej połowie boiska wykorzystujemy ustawienie 1-4-4-2 z dwoma środkowymi pomocnikami w pionie. Piłki posiadają zawodnicy grup A i B /nominalni środkowi obrońcy/. Przebieg ćwiczenia: Obrońca A wymienia podanie piłki po podłożu /1, 2/ z ustawionym w bocznej strefie skrzydłowym H, a następnie zagrywa ją /3/ do defensywnego środkowego pomocnika C. Zmienia on stronę rozgrywania ataku podaniem piłki /4/ do obrońcy B, który wykonuje podanie penetrujące /5/ do ustawionego w pobliżu pola karnego napastnika E. Zgrywa on piłkę /6/ w tył do nadbiegającego D /5’/, który podaniem skośnym /8/ uruchamia wychodzącego na pozycję /7/ w bocznej strefie skrzydłowego G. Wykonuje on dośrodkowanie piłki /9/ w pole karne do wbiegających /8’/ napastników E, F oraz zamykającego akcję /6”/ skrzydłowego H. W zależności od sytuacji jeden z nich /E/ kończy atak strzałem na bramkę /10/. Kolejne powtórzenie wykonywane na drugą stronę boiska rozpoczyna zawodnik B. 117 © Footballtrening.pl 2015
 14. 14. © Footballtrening.pl 2015 Ustawienie w dwóch trójkątach W przygotowaniu kolejne zeszyty ćwiczeń: - Rozegranie stałego fragmentu gry - Gry w przewadze liczbowej jako środek w kształtowaniu wytrzymałości specjalnej - Wykorzystanie ustawienia w diamencie w ćwiczeniach techniki i taktyki

×