SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 26
Evaluacija i procjena
Marija Ćavar, stručna savjetnica
za engleski jezik
Zavod za školstvo Mostar
Pripremaju li ocjene učenike za stvarni svijet (život)
 Ili funkcioniraju kao mehanizmi kontrole učenika radije nego
potreban, neophodan i konstruktivan način iskazivanja
postignuća?
Ocjene
 Ocjenjivanje radi učenja je
kao bombardiranje za
postizanje mira (slogan iz
1960-ih)
 “Život je lakši uz ocjene”, jer
od nas traži puno manje
vremena nego bilo koja
smislena procjena)
Kritike ocjenjivanja
 Kada učenike iz osnovne škole, koji su bile vođeni
isključivo ocjenama, usporedimo s onima koji nisu,
dolazimo do tri velika zaključka:
(Punished by Rewards, Kohn, 1999)
1. Ocjene imaju tendenciju umanjiti
zanimanje učenika za ono što uče
 Pokazalo se da su
usmjerenost učenju i
usmjerenost ocjenama
u obrnutoj korelaciji.
2. Ocjene stvaraju sklonost najlakšem
mogućem zadatku
 Kada im kažete da je ono što rade za ocjenu, male
su šanse da će poduzimati bilo kakav nepotreban
intelektualni rizik.
 Odabrat će kraću knjigu ili projekt na poznatu temu
kako bi umanjili mogućnost da loše prođu, ne zato
što su nemotivirani nego jer su jednostavno
racionalni.
 Oni odgovaraju odraslima koji su im, poručivši da je
cilj dobiti dobru ocjenu, poslali poruku da je uspjeh
važniji od znanja.
3. Ocjene imaju tendenciju smanjiti
kvalitetu razmišljanja učenika
 Možda će tražiti po literaturi ono što
„treba” znati. Manje je vjerojatno da
će se zapitati i reći: „Kako možemo
biti sigurni da je to istina”? nego pitati
hoće li ovo biti na testu.
 U jednom eksperimentu studenti,
kojima je rečeno da će biti ocijenjeni
za naučeno iz lekcija društvenih
znanosti, imali su više problema s
razumijevanjem glavne poante teksta
nego studenti kojima je rečeno da
neće biti ocjenjivani. (Grolnick i Ryan,
1087.)
“Nisam zato postao učiteljem." učitelj engleskog
jezika u Mundelein High School, Illinois
 Stvari koje djeca čine za ocjene su poražavajuće za učitelje;
svađaju se s njima, s roditeljima, varaju, uče napamet za test
pa zaborave sve potom.
Zašto je to tako teško?
Svako ocjenjivanje uključuje
i neugodan trenutak
pedagoškog odnosa. Teško
je postići da jedna osoba
koordinira ulogu edukatora
i evaluatora u isto vrijeme.
Nedosljednost se još više
očituje kada učitelj treba
ocjenjivati u kontinuitetu.
Što treba našoj djeci…
 Kriterij uspjeha ne leži u formalnoj
ispravnosti nego u komunikacijskoj
učinkovitosti. Mora se poučavati u
skladu s potrebama učenika
(Carroll,Brendan, A Case Study,
2004)
Procjena
 procjena se odnosi na set
postupaka po kojim
prosuđujemo učenje učenika
 rezultat je tečaja ili nastave
 također se odnosi na
postupke mjerenja
postizanja
 postupak dobivanja
informacija
Aspekti procjene
 Motivacija (učenici love ocjene)
 Postignuće (što se više učenici
usmjeravaju na to koliko im dobro ide,
to su manje angažirani u ono što rade
 Kvantifikacija (mjerljivi ishodi mogu
biti najmanje značajni rezultati učenja.
“(McNeil, 1986, p. xviii)
 Kurikulum –ako kurikulum nije dobar,
procjena je uzaludna
 Može se imati najbolja moguća vrsta
ocjenjivanja, ako nema dobar NPP,
nema koristi
Evaluacija
 …je sustavni postupak
određivanja mjere do
koje se postižu ciljevi
 podrazumijeva i
procjenu i druge
procese
Evaluacija nije nešto što se događa
samo sumativno.
 Bilo koji element u NPP-u se može procjenjivati i ocjenjivati, a
ne samo na kraju nastave ili obrazovnog razdoblja.
Procjena je prvi korak u procesu
ocjenjivanja
 Ako svi učenici cijelo
vrijeme zadovoljavajuće
napreduju, vjerojatno
im je sve previše lako.
Loši rezultati
 U slučaju neuspjeha u
postizanju ciljeva sljedeći korak
je dijagnosticiranje vjerojatnog
uzroka ili više njih što traži
korekcije i intervencije.
Učitelji su neke neformalno isticali…
 Slaba pozornost na satu
 Neredovitost dolazaka na nastavu
 Određeni problemi s makro vještinama
 Poteškoće s određenom cjelinom
 Nemogućnost praktične primjene naučenog
 Neadekvatne tehnike poučavanja
 Nevaljano postavljeni ciljevi
 Materijali i aktivnosti neprikladni za učenike
 Osobni problemi učenika (fizičke naravi)
 Neprimjeren raspored učenja
Neučinkovite strategije učenja
 77% učenika je odabralo ovaj
razlog
 32 % učitelja je istaknulo ovaj
razlog kao krivac za neuspjeh
Sustav usmjeren na učenika
 U sustavu usmjerenog na
učenika, učitelj ima
presudnu ulogu u
ocjenjivanju i vrednovanju
samog NPP i ishoda
 Samoevaluacija učitelja
dragocjeno je sredstvo za
poticanje i razvoj i učitelja i
NPP-a
Tradicionalna procjena
a. U procjeni napisanog nastavnik je
jedini čitatelj i njegova uloga je čitati
greške i ispravljati i takve i one
mehaničke. (Peñaflorida, 2002:
345);
b. Valjanost, pouzdanost i objektivnost
su preopćeniti i nisu validni
pokazatelji za kvalitativne podatke
učeničkih djela. Macías, 2002: 340);
c. Blic pojedinačni testovi (Gómez,
1999: 4);
d. Sastoji se posebno od testova
višestrukog izbora i povezivanja
(Lynch, 2005: 2);
a. Kritizirano kao neprimjereno i
nevaljano mjerenje akademskih
postignuća i kompetencija (O'Malley
and Pierce, 1996; Michael, 1993)
by Lynch (idem);
b. Naučeno ne odgovara one što je
takvo u stvarnom svijetu (Thrasher,
2000: 2-3);
c. Instrumenti uključuje testove s
višestrukim izborom, istinito i
netočno, popunjavanje praznih
mjesta i usredotočuje se na točnost,
gramatiku i pitanja nižeg reda.
(Goodman, Goodman, and Hood,
1989; Stiggins, 1997; Wiggins,
1998 by Jacobs & Farrell, 2003: 16-
17).
Procjena/ ocjenjivanje samo je dio kontinuiranoga
ciklusa, a ne kraj procesa učenja
 Tradicionalno se za ocjenjivanje koriste brojevi, slova
i simboli, međutim teško je prenijeti i predstaviti
učenička postignuća samo kroz takav sustav.
Validna procjena (RWCT metode)
 Na temelju znanja o tom kako učenici
stječu vještine, znanja i sposobnosti ono
mora imati pozitivnu ulogu u procesu
edukacije
 Promovira različitost među učenicima
raznim tehnikama i strategijama
 Mora imati svrhu i biti jasno
predstavljeno učenicima, roditeljima i
učiteljima
 Procjena mora mjeriti točno ono što
želimo, mora biti validna, a ne
povremena
 Kriteriji ocjenjivanja moraju biti pouzdani i
utemeljeni na radu kolega i stručnjaka u
zajednici.
 Učenicima mora pružiti povratnu
informaciju. Treba ukazati na napredak i
li upozoriti gdje treba korekcija.
 Mora postojati mehanizam za
samoevaluaciju učitelja, to je kontinuirani
proces.
 To je sastavni dio nastave, a ne samo
„na kraju”, ocjenjivanje izvedeno iz
ciljeva nastave i planiranja trebalo bi
uključivati mjere i ciljeva postignuća.
 Ocjenjivanje ne bi smjelo biti teret
učenicima ili učiteljima na štetu ostalih
aspekata nastave..
 Kriteriji moraju biti razumljivi svim ostalim
sudionicima, nastavnog procesa,
kolegama, roditeljima, javnosti, a učenici
se moraju samostalno znati izraziti o
onome što se od njih traži.
Formativna procjena kao alternativna
procjena
 Procjena metodom
portfolija znači
prikupljanje važnih
informacija o procesu
učenja i sadržaju
tijekom određenog
vremenskog razdoblja.
Ova procjena uključuje::
a. checkliste ponašanja
b. časopise, bilješke, dnevnike i snimke čitanja
c. videa
d. snimke debata ili rasprava
e. upitnike za samoprocjenu
f. oučitelja ili neke anegdote (Macías, 2002: 340)
Zašto je važno povezivati ocjenjivanje
s davanjem uputa?
Bolja procjena, bolje
poučavanje.
Bolje
poučavanje,
bolje učenje.
Bolje učenje, bolji
učenici
Bolji učenici,
bolje šanse za
što bolji život
… upamtimo
 Svu djecu treba školovati na
način koji potiče istraživanje,
otkrivanje i znatiželju.
„Idealno bi bilo da je čin
učenja nagrada sama po
sebi" (Kohn, 1997c).

Mais conteúdo relacionado

Semelhante a Evaluation – 1 (2).ppt

5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptx
5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptx5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptx
5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptxMerlinaTolevska1
 
05-skole-bez-suradnika.pptx
05-skole-bez-suradnika.pptx05-skole-bez-suradnika.pptx
05-skole-bez-suradnika.pptxMerlinaTolevska1
 
Elementi i oblici pracenja i vrednovanja ucenika sa teskocama.pptx
Elementi i oblici pracenja i vrednovanja ucenika sa teskocama.pptxElementi i oblici pracenja i vrednovanja ucenika sa teskocama.pptx
Elementi i oblici pracenja i vrednovanja ucenika sa teskocama.pptxssuser3c032d
 
Praćenje i ocjenjivanje učenika
Praćenje i ocjenjivanje učenikaPraćenje i ocjenjivanje učenika
Praćenje i ocjenjivanje učenikaPogled kroz prozor
 
Izvjesce frontalna virtualna ucionica pov ss
Izvjesce frontalna virtualna ucionica pov ssIzvjesce frontalna virtualna ucionica pov ss
Izvjesce frontalna virtualna ucionica pov ssSkolazazivot
 
„UTICAJ RAZVOJA NASTAVNOG KADRA NA KVALITET OBRAZOVANJA U OSNOVNIM ŠKOLAMA“
„UTICAJ RAZVOJA NASTAVNOG KADRA NA KVALITET OBRAZOVANJA U OSNOVNIM ŠKOLAMA“ „UTICAJ RAZVOJA NASTAVNOG KADRA NA KVALITET OBRAZOVANJA U OSNOVNIM ŠKOLAMA“
„UTICAJ RAZVOJA NASTAVNOG KADRA NA KVALITET OBRAZOVANJA U OSNOVNIM ŠKOLAMA“ Mr Vladimir Stankovic
 
Pisani test (2018.)
Pisani test (2018.)Pisani test (2018.)
Pisani test (2018.)Milan Taradi
 
Filozofski fakultet zagreb ispitivanje zadovoljsva studenata psihologije 2002
Filozofski fakultet zagreb   ispitivanje zadovoljsva studenata psihologije 2002Filozofski fakultet zagreb   ispitivanje zadovoljsva studenata psihologije 2002
Filozofski fakultet zagreb ispitivanje zadovoljsva studenata psihologije 2002Adrian Joseph Drempetich
 
Izvjestaj frontalna vu pov os
Izvjestaj frontalna vu pov osIzvjestaj frontalna vu pov os
Izvjestaj frontalna vu pov osSkolazazivot
 
+áKolski mened+żment stilovi vo¦ĺenja razreda
+áKolski mened+żment stilovi vo¦ĺenja razreda+áKolski mened+żment stilovi vo¦ĺenja razreda
+áKolski mened+żment stilovi vo¦ĺenja razredaAndrija Kozina
 
Izvjesce vu front_gkgu
Izvjesce vu front_gkguIzvjesce vu front_gkgu
Izvjesce vu front_gkguSkolazazivot
 
Rad u mjesovitim skupinama
Rad u mjesovitim skupinamaRad u mjesovitim skupinama
Rad u mjesovitim skupinamazbornica
 
Animiranje studenata-u-univerzitetskoj-nastavi
Animiranje studenata-u-univerzitetskoj-nastaviAnimiranje studenata-u-univerzitetskoj-nastavi
Animiranje studenata-u-univerzitetskoj-nastavinenadsuzic
 
Pula 2009 - Analiza metodičke radionice
Pula 2009 - Analiza metodičke radionicePula 2009 - Analiza metodičke radionice
Pula 2009 - Analiza metodičke radionicePogled kroz prozor
 

Semelhante a Evaluation – 1 (2).ppt (20)

5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptx
5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptx5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptx
5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptx
 
05-skole-bez-suradnika.pptx
05-skole-bez-suradnika.pptx05-skole-bez-suradnika.pptx
05-skole-bez-suradnika.pptx
 
ISE - uvod u izradu scenarija učenja
ISE - uvod u izradu scenarija učenjaISE - uvod u izradu scenarija učenja
ISE - uvod u izradu scenarija učenja
 
Elementi i oblici pracenja i vrednovanja ucenika sa teskocama.pptx
Elementi i oblici pracenja i vrednovanja ucenika sa teskocama.pptxElementi i oblici pracenja i vrednovanja ucenika sa teskocama.pptx
Elementi i oblici pracenja i vrednovanja ucenika sa teskocama.pptx
 
Praćenje i ocjenjivanje učenika
Praćenje i ocjenjivanje učenikaPraćenje i ocjenjivanje učenika
Praćenje i ocjenjivanje učenika
 
Subjektivni i objektivni čimbenici vrednovanja
Subjektivni i objektivni čimbenici vrednovanjaSubjektivni i objektivni čimbenici vrednovanja
Subjektivni i objektivni čimbenici vrednovanja
 
Subjektivni i objektivni čimbenici vrednovanja
Subjektivni i objektivni čimbenici vrednovanjaSubjektivni i objektivni čimbenici vrednovanja
Subjektivni i objektivni čimbenici vrednovanja
 
Izvjesce frontalna virtualna ucionica pov ss
Izvjesce frontalna virtualna ucionica pov ssIzvjesce frontalna virtualna ucionica pov ss
Izvjesce frontalna virtualna ucionica pov ss
 
„UTICAJ RAZVOJA NASTAVNOG KADRA NA KVALITET OBRAZOVANJA U OSNOVNIM ŠKOLAMA“
„UTICAJ RAZVOJA NASTAVNOG KADRA NA KVALITET OBRAZOVANJA U OSNOVNIM ŠKOLAMA“ „UTICAJ RAZVOJA NASTAVNOG KADRA NA KVALITET OBRAZOVANJA U OSNOVNIM ŠKOLAMA“
„UTICAJ RAZVOJA NASTAVNOG KADRA NA KVALITET OBRAZOVANJA U OSNOVNIM ŠKOLAMA“
 
Pisani test (2018.)
Pisani test (2018.)Pisani test (2018.)
Pisani test (2018.)
 
Filozofski fakultet zagreb ispitivanje zadovoljsva studenata psihologije 2002
Filozofski fakultet zagreb   ispitivanje zadovoljsva studenata psihologije 2002Filozofski fakultet zagreb   ispitivanje zadovoljsva studenata psihologije 2002
Filozofski fakultet zagreb ispitivanje zadovoljsva studenata psihologije 2002
 
Izvjestaj frontalna vu pov os
Izvjestaj frontalna vu pov osIzvjestaj frontalna vu pov os
Izvjestaj frontalna vu pov os
 
Dokimologija.pdf
Dokimologija.pdfDokimologija.pdf
Dokimologija.pdf
 
+áKolski mened+żment stilovi vo¦ĺenja razreda
+áKolski mened+żment stilovi vo¦ĺenja razreda+áKolski mened+żment stilovi vo¦ĺenja razreda
+áKolski mened+żment stilovi vo¦ĺenja razreda
 
Kriteriji Os
Kriteriji OsKriteriji Os
Kriteriji Os
 
Izvjesce vu front_gkgu
Izvjesce vu front_gkguIzvjesce vu front_gkgu
Izvjesce vu front_gkgu
 
Rad u mjesovitim skupinama
Rad u mjesovitim skupinamaRad u mjesovitim skupinama
Rad u mjesovitim skupinama
 
Animiranje studenata-u-univerzitetskoj-nastavi
Animiranje studenata-u-univerzitetskoj-nastaviAnimiranje studenata-u-univerzitetskoj-nastavi
Animiranje studenata-u-univerzitetskoj-nastavi
 
Razrednik skup za-pripravnike,osijek_4.11.2011
Razrednik skup za-pripravnike,osijek_4.11.2011Razrednik skup za-pripravnike,osijek_4.11.2011
Razrednik skup za-pripravnike,osijek_4.11.2011
 
Pula 2009 - Analiza metodičke radionice
Pula 2009 - Analiza metodičke radionicePula 2009 - Analiza metodičke radionice
Pula 2009 - Analiza metodičke radionice
 

Evaluation – 1 (2).ppt

  • 1. Evaluacija i procjena Marija Ćavar, stručna savjetnica za engleski jezik Zavod za školstvo Mostar
  • 2. Pripremaju li ocjene učenike za stvarni svijet (život)  Ili funkcioniraju kao mehanizmi kontrole učenika radije nego potreban, neophodan i konstruktivan način iskazivanja postignuća?
  • 3. Ocjene  Ocjenjivanje radi učenja je kao bombardiranje za postizanje mira (slogan iz 1960-ih)  “Život je lakši uz ocjene”, jer od nas traži puno manje vremena nego bilo koja smislena procjena)
  • 4. Kritike ocjenjivanja  Kada učenike iz osnovne škole, koji su bile vođeni isključivo ocjenama, usporedimo s onima koji nisu, dolazimo do tri velika zaključka: (Punished by Rewards, Kohn, 1999)
  • 5. 1. Ocjene imaju tendenciju umanjiti zanimanje učenika za ono što uče  Pokazalo se da su usmjerenost učenju i usmjerenost ocjenama u obrnutoj korelaciji.
  • 6. 2. Ocjene stvaraju sklonost najlakšem mogućem zadatku  Kada im kažete da je ono što rade za ocjenu, male su šanse da će poduzimati bilo kakav nepotreban intelektualni rizik.  Odabrat će kraću knjigu ili projekt na poznatu temu kako bi umanjili mogućnost da loše prođu, ne zato što su nemotivirani nego jer su jednostavno racionalni.  Oni odgovaraju odraslima koji su im, poručivši da je cilj dobiti dobru ocjenu, poslali poruku da je uspjeh važniji od znanja.
  • 7. 3. Ocjene imaju tendenciju smanjiti kvalitetu razmišljanja učenika  Možda će tražiti po literaturi ono što „treba” znati. Manje je vjerojatno da će se zapitati i reći: „Kako možemo biti sigurni da je to istina”? nego pitati hoće li ovo biti na testu.  U jednom eksperimentu studenti, kojima je rečeno da će biti ocijenjeni za naučeno iz lekcija društvenih znanosti, imali su više problema s razumijevanjem glavne poante teksta nego studenti kojima je rečeno da neće biti ocjenjivani. (Grolnick i Ryan, 1087.)
  • 8. “Nisam zato postao učiteljem." učitelj engleskog jezika u Mundelein High School, Illinois  Stvari koje djeca čine za ocjene su poražavajuće za učitelje; svađaju se s njima, s roditeljima, varaju, uče napamet za test pa zaborave sve potom.
  • 9. Zašto je to tako teško? Svako ocjenjivanje uključuje i neugodan trenutak pedagoškog odnosa. Teško je postići da jedna osoba koordinira ulogu edukatora i evaluatora u isto vrijeme. Nedosljednost se još više očituje kada učitelj treba ocjenjivati u kontinuitetu.
  • 10. Što treba našoj djeci…  Kriterij uspjeha ne leži u formalnoj ispravnosti nego u komunikacijskoj učinkovitosti. Mora se poučavati u skladu s potrebama učenika (Carroll,Brendan, A Case Study, 2004)
  • 11. Procjena  procjena se odnosi na set postupaka po kojim prosuđujemo učenje učenika  rezultat je tečaja ili nastave  također se odnosi na postupke mjerenja postizanja  postupak dobivanja informacija
  • 12. Aspekti procjene  Motivacija (učenici love ocjene)  Postignuće (što se više učenici usmjeravaju na to koliko im dobro ide, to su manje angažirani u ono što rade  Kvantifikacija (mjerljivi ishodi mogu biti najmanje značajni rezultati učenja. “(McNeil, 1986, p. xviii)  Kurikulum –ako kurikulum nije dobar, procjena je uzaludna  Može se imati najbolja moguća vrsta ocjenjivanja, ako nema dobar NPP, nema koristi
  • 13. Evaluacija  …je sustavni postupak određivanja mjere do koje se postižu ciljevi  podrazumijeva i procjenu i druge procese
  • 14. Evaluacija nije nešto što se događa samo sumativno.  Bilo koji element u NPP-u se može procjenjivati i ocjenjivati, a ne samo na kraju nastave ili obrazovnog razdoblja.
  • 15. Procjena je prvi korak u procesu ocjenjivanja  Ako svi učenici cijelo vrijeme zadovoljavajuće napreduju, vjerojatno im je sve previše lako.
  • 16. Loši rezultati  U slučaju neuspjeha u postizanju ciljeva sljedeći korak je dijagnosticiranje vjerojatnog uzroka ili više njih što traži korekcije i intervencije.
  • 17. Učitelji su neke neformalno isticali…  Slaba pozornost na satu  Neredovitost dolazaka na nastavu  Određeni problemi s makro vještinama  Poteškoće s određenom cjelinom  Nemogućnost praktične primjene naučenog  Neadekvatne tehnike poučavanja  Nevaljano postavljeni ciljevi  Materijali i aktivnosti neprikladni za učenike  Osobni problemi učenika (fizičke naravi)  Neprimjeren raspored učenja
  • 18. Neučinkovite strategije učenja  77% učenika je odabralo ovaj razlog  32 % učitelja je istaknulo ovaj razlog kao krivac za neuspjeh
  • 19. Sustav usmjeren na učenika  U sustavu usmjerenog na učenika, učitelj ima presudnu ulogu u ocjenjivanju i vrednovanju samog NPP i ishoda  Samoevaluacija učitelja dragocjeno je sredstvo za poticanje i razvoj i učitelja i NPP-a
  • 20. Tradicionalna procjena a. U procjeni napisanog nastavnik je jedini čitatelj i njegova uloga je čitati greške i ispravljati i takve i one mehaničke. (Peñaflorida, 2002: 345); b. Valjanost, pouzdanost i objektivnost su preopćeniti i nisu validni pokazatelji za kvalitativne podatke učeničkih djela. Macías, 2002: 340); c. Blic pojedinačni testovi (Gómez, 1999: 4); d. Sastoji se posebno od testova višestrukog izbora i povezivanja (Lynch, 2005: 2); a. Kritizirano kao neprimjereno i nevaljano mjerenje akademskih postignuća i kompetencija (O'Malley and Pierce, 1996; Michael, 1993) by Lynch (idem); b. Naučeno ne odgovara one što je takvo u stvarnom svijetu (Thrasher, 2000: 2-3); c. Instrumenti uključuje testove s višestrukim izborom, istinito i netočno, popunjavanje praznih mjesta i usredotočuje se na točnost, gramatiku i pitanja nižeg reda. (Goodman, Goodman, and Hood, 1989; Stiggins, 1997; Wiggins, 1998 by Jacobs & Farrell, 2003: 16- 17).
  • 21. Procjena/ ocjenjivanje samo je dio kontinuiranoga ciklusa, a ne kraj procesa učenja  Tradicionalno se za ocjenjivanje koriste brojevi, slova i simboli, međutim teško je prenijeti i predstaviti učenička postignuća samo kroz takav sustav.
  • 22. Validna procjena (RWCT metode)  Na temelju znanja o tom kako učenici stječu vještine, znanja i sposobnosti ono mora imati pozitivnu ulogu u procesu edukacije  Promovira različitost među učenicima raznim tehnikama i strategijama  Mora imati svrhu i biti jasno predstavljeno učenicima, roditeljima i učiteljima  Procjena mora mjeriti točno ono što želimo, mora biti validna, a ne povremena  Kriteriji ocjenjivanja moraju biti pouzdani i utemeljeni na radu kolega i stručnjaka u zajednici.  Učenicima mora pružiti povratnu informaciju. Treba ukazati na napredak i li upozoriti gdje treba korekcija.  Mora postojati mehanizam za samoevaluaciju učitelja, to je kontinuirani proces.  To je sastavni dio nastave, a ne samo „na kraju”, ocjenjivanje izvedeno iz ciljeva nastave i planiranja trebalo bi uključivati mjere i ciljeva postignuća.  Ocjenjivanje ne bi smjelo biti teret učenicima ili učiteljima na štetu ostalih aspekata nastave..  Kriteriji moraju biti razumljivi svim ostalim sudionicima, nastavnog procesa, kolegama, roditeljima, javnosti, a učenici se moraju samostalno znati izraziti o onome što se od njih traži.
  • 23. Formativna procjena kao alternativna procjena  Procjena metodom portfolija znači prikupljanje važnih informacija o procesu učenja i sadržaju tijekom određenog vremenskog razdoblja.
  • 24. Ova procjena uključuje:: a. checkliste ponašanja b. časopise, bilješke, dnevnike i snimke čitanja c. videa d. snimke debata ili rasprava e. upitnike za samoprocjenu f. oučitelja ili neke anegdote (Macías, 2002: 340)
  • 25. Zašto je važno povezivati ocjenjivanje s davanjem uputa? Bolja procjena, bolje poučavanje. Bolje poučavanje, bolje učenje. Bolje učenje, bolji učenici Bolji učenici, bolje šanse za što bolji život
  • 26. … upamtimo  Svu djecu treba školovati na način koji potiče istraživanje, otkrivanje i znatiželju. „Idealno bi bilo da je čin učenja nagrada sama po sebi" (Kohn, 1997c).