2. Niels Brocks ”digitale kompetence forløb” inspirerer dig til at udvikle og dele digitale lærings forløb.
På workshops får du hands-on kendskab og skaber selv konkrete produkter - lige til at bruge i
undervisningen.
1
Underviser 3.0
3. Underviser 3.0
Niels Brocks ”digitale kompetence forløb” er bygget op som et
forløb på minimum 2 moduler.
Et obligatorisk modul: Opbygning af virtuelle forløb.
Et valgfrit modul: fra kursuskataloget eller book din helt egen
workshop
Struktur
På hvert modul veksles, der mellem oplæg, individuelt arbejde,
projektarbejde og vejledning. Alle moduler afsluttes med et
konkret produkt, som den enkelte deltager udvikler til sin egen
undervisning. Fokus er på at inddrage underviserens hverdag og
at arbejdsindsatsen giver et afkast i form af et bidrag til denne
undervisning. Det er en væsentlig tanke bag denne struktur, at
sikre at der sker en transfer mellem kursusmodulet og
underviserens hverdag.
Arbejdsform
2
MODUL OVERSIGT
Opbygning af virtuelle forløb 1
E-tivities - virtuelle forløb 2
Netmedieret undervisning
Google
Præsentationer der fænger
Video i undervisningen
i-Bøger i undervisningen! Hvad så?
Book en Konsulent
Book en konsulent til sparring til noget du eller dit team
lige præcis vil arbejde med
Workshop
It for nye undervisere
4. Der arbejdes med at udvikle og dele undervisningsforløb og
afprøve forløbet på egne elever i praksis. Kurserne består af 2
kursusgange med mellemliggende hjemmearbejde.
Der er obligatoriske afleveringer til begge kursusgange.
Book en konsulent
Ideer og værktøjer. Ønsker du inspiration til nye værktøjer eller
ideer til din undervisning? Så book en konsulent og få sparring til
din undervisning.
Kend Din Mac. Ønsker du at kende din Mac bedre, så den gør dit
liv og ikke mindst din arbejdsdag og undervisning meget
nemmere og sjovere. Så book en guidet tur.
Workshop
IT for nye undervisere: På denne workshop arbejdes med skolens
it-systemer: intranet, skema, fravær, sms, Learning Management
System og mailsystem.
Deltagerforudsætninger og udstyr
Generelt forventes det at man til alle kurser medbringer en pc eller
Mac (opladt, med strømforsyning) med minimum følgende
programmer installeret:
- Internetbrowser (Safari, Firefox, Internet Explorer)
- Kontorpakke (MS Office)
Tjek at alle opdateringer m.m. er på plads inden kursusstart.
Det forventes at kursusdeltageren er fortrolig med brugen af en
pc/Mac samt med programmer som Fronter (svarende til
Fronter-certificering), Word og PowerPoint.
Undervisere
Lotte Nørregaard: MA: IKT & Læring
Liselotte Strarup Nielsen: cand.merc.dat.
3
5. På dette modul lærer du at opbygge, afholde og evaluere virtuelle læringsforløb.
Du udvikler selv dit eget konkrete virtuelle forløb til din undervisning.
MODUL 1
4
Virtuelle forløb
6. Opbygning af virtuelle forløb til online undervisning
Formål:
At få konkret erfaring med hvordan det er hhv. at undervise og
studere virtuelt. At få kendskab til mulige virtuelle værktøjer. At
lave din egen skabelon til dit fag, som du tester og evaluerer med
en konkret klasse.
Indhold:
Workshoppen sætter fokus på, hvordan du opbygger et virtuelt
forløb til dit fag. Du skal selv prøve hvordan det er at være virtuel
studerende og du skal afprøve dit eget virtuelle forløb på din
klasse. Produktet kan være din fremtidige “skabelon” til virtuel
undervisning i dit fag.
Planlægning er kodeordet, når et virtuel undervisningsforløb skal
være en succes. Det handler om at imødekomme deltagernes
forventninger og krav samt synliggøre hvilke rammer forløbet har.
Det at man ikke har visuel kontakt stiller krav til synliggørelse af
hvem, der gør hvad, hvornår og hvordan. Essensen er at du prøver
både lærer- og elevrollen i det virtuelle rum. Du slutter af med at
formulere dine egne “dogmeregler” for et vellykket synkront
virtuelt forløb.
Opbygning
Introduktion til det virtuelle undervisningsunivers
Generelt om virtuel undervisning
Hvordan organiseres og faciliteres et virtuelt forløb
Virtuellas 10 bud
Udvikling af eget virtuelt forløb
Afprøvning af eget virtuelt forløb
Erfaringsudveksling
Egne “dogmeregler” for virtuel undervisning
Evaluering
Deltagerforudsætninger
Som angivet i den generelle introduktion til kurserne.
Udstyr
Som angivet i den generelle introduktion til kurserne.
5
7. Få inspiration til hvordan du inviterer dine elever til online aktiviteter, som gir’ mening for dem og
respons til dig.
Online interaktion mellem underviser og elev er et ‘must’ for at engagere og motivere eleverne i et
online eller blended læringsforløb.
MODUL 2
6
E-tivities _ virtuelle forløb 2
8. Skab online aktivitet med e-tivities
Formål:
Få inspiration til hvordan du inviterer dine elever til online
aktiviteter, som gir’ mening for dem og respons til dig.
Online interaktion mellem underviser og elev er et ‘must’ for at
engagere og motivere eleverne i et online eller blended
læringsforløb.
E-tivities er en online undervisningsmetode, som er udviklet af
Gilly Salmon, og som baseres på ideen om , at viden konstrueres
igennem og i samarbejde med andre.
Det handler om at sætte deltagerne i centrum og ikke hvad et
givent Learning Management System kan!
En e-tivity følger en særlig skabelon en ’E-tivity Invitation’, som
sikrer at deltagerne føler sig motiverede og kan se hvad meningen
er! Se evt. mere på:
http://virtuellablog.wordpress.com/2014/05/12/skabelon-for-e-t
ivity/
E-tivities baseres på Gilly Salmons ‘5-trins-model’, som fungerer
som en ramme der fremmer online aktivitet og interaktivitet.
Hvert af de 5 trin består af to ting:
- hvad underviserens rolle er
- hvad elevens rolle og opgave er = e-tiviteten
Indhold:
Introduktion til 5 trins modellen
Generelt om online aktiviteter
Hvordan organiseres og faciliteres en e-tivity
Hvordan inviterer du til e-tivities (skabelon)
Ideer til e-tivities
Udvikling af egne e-tivities
Afprøvning af egne e-tivities
Erfaringsudveksling
Eget ide-katalog til e-tivities i dit fag
Evaluering
Deltagerforudsætninger
Som angivet i den generelle introduktion til kurserne.
Tag gerne nogle af dine opgaver og øvelser med, som du vil
konvertere til en e-tivity i et givent fag.
Udstyr
Som angivet i den generelle introduktion til kurserne.
7
9. Få ny inspiration til din undervisning. Vi arbejder med de mange muligheder og ressourcer
internettet tilbyder, som f.eks.: Barcodes, TED, iTunesU, Mooc’s,Padlet og meget mere.
MODUL 3
8
Netmedieret undervisning
10. Netmedieret undervisning
På dette modul arbejdes med de mange muligheder og ressourcer
nettet tilbyder indenfor undervisning.
Formål
At du bliver bedre til at inddrage og udnytte de eksisterende
ressourcer, der allerede er tilgængelige på nettet.
Indhold
Netmedieret undervisning er både det formelle og uformelle
samarbejde og deling af viden og materiale, der er på tværs af
undervisningsinstitutioner og undervisere på verdensplan.
På dette kursus får du kendskab til en række af disse ressourcer og
du arbejder med at integrere dem i din egen undervisning.
Opbygning
Introduktion til et udvalg af digitale læringsressourcer på
internettet
Digitale læringsressourcer i de enkelte fag
Andre net-værktøjer til undervisningsbrug
Udvikling af eget undervisningsmateriale med digitale
læringsressourcer fra internettet
Afprøvning af eget undervisningsmateriale
Erfaringsudveksling og deling af tips & trick
Deltagerforudsætninger
Som angivet i den generelle introduktion til kurserne.
Tag gerne et online værktøj med, som du vil anbefale.
Udstyr
Som angivet i den generelle introduktion til kurserne.
Eleverne her arbejder med en Barcode-opgave
9
11. Tag med på en guidet rundtur i Googles verden. Google leverer en palette af værktøjer, som kan
bruges til spændende ting i din undervisning.
Få tips til , hvordan du kan samarbejde og dele dokumenter online med dine studerende.
MODUL 4
10
Google
12. Formål
Få inspiration til hvordan du og dine elever kan samarbejde i og
dele samme online dokument. Det er supersmart i forbindelse med
støtte og vejledning. Det gir også mulighed for at kunne følge og
’se’, hvordan den enkelte elev eller gruppen arbejder.
Indhold
Introduktion til Googles Univers, hvor vi fx kigger nærmere på:
GoogleDocs dokumenter – brug det til vejledning lad eleven
oprette et dokument, hvor du også kan kigge med i og
kommentere hver gang eleven tilføjer noget nyt
GoogleForms – lav afstemninger og brugerundersøgelser hvor du
får resultatet med det samme
Google Docs-Præsentationer – kan bruges kollaborativt. Det er et
smart værktøj hvis eleverne som lektie skal forberede et oplæg
sammen. Her kan de nemlig synkront forberede en præsentation
virtuelt. Den har stort set de samme funktioner som PowerPoint.
GoogleSites – lav din egen hjemmeside til et emne i
undervisningen – det er super nemt
Google Maps – kan fx bruges til at repetere et undervisningsforløb
i et sprogfag.
Det kræver at du kan bruge Google Maps på et basalt niveau, og
at du er villig til at afgive en grad af kontrol med hvad der sker i
timen, fordi nogle elever vil være dygtigere end dig til at håndtere
programmet.
Google Earth - http://www.google.dk/intl/da/earth/educators/
Google Youtube – (Google ejer Youtube) :o)
Google Picassa – up load og del billeder
Google Translate - sprog
Eksempler på konkret Google opgaver til eleverne
Udvikle Google-opgave til dine egen elever og teste forløbet.
Præsenter egen google-opgave og del erfaringer. Teknik og
pædagogik
Deltagerforudsætninger
Har oprettet en konto hos Google
Medtag meget gerne en ide til, hvordan du vil arbejde med online
dokumenter i din undervisning. Få inspiration på
http://111variation.blogspot.dk/2011/08/google-docs-hvad-kan-
det-bruges-til.html
Udstyr
Som angivet i den generelle introduktion til kurserne.
11
13. På dette modul lærer du at opbygge og strukturere dine præsentationer, så du kan fastholde
tilhørernes interesse og dermed øge indlæringen.
MODUL 5
12
Præsentationer
14. Præsentationer, der fænger
Formål
Vi kender desværre alle til at blive udsat for ”Death by
PowerPoint”: At gabe sig igennem en uendelig mængde at
dræbende kedsommelige og til tider uforståelige dias. Få af os har
måske oven i købet udsat vores studerende for dette ;-) På dette
kursus arbejdes med at få liv i lærerpræsentationer ved hjælp af
metoder lånt fra dygtige performere.
Indhold
Introduktion til det at formidle en fortælling digitalt
Design af en god præsentation
Struktur i præsentationen
Udvikling af egen præsentation med brug af det lærte
Afprøvning af eget undervisningsmateriale
Erfaringsudveksling og gensidig sparring
Deltagerforudsætninger
Som angivet i den generelle introduktion til kurserne. Det
forventes at deltagerne har et grundlæggende kendskab til
værktøjerne PowerPoint eller Keynote, da der ikke vil blive
undervist i brugen af disse.
Udstyr
Som angivet i den generelle introduktion til kurserne. Man skal
have et værktøj til at fremstille sin præsentation i f.eks. Powerpoint
eller Keynote.
13
Planlæg din præsentation med post-it
Galleri 6.1 Plan og struktur på en præsentation
15. Samarbejd med dine elever, om hvordan man kan bruge video i dit fag. Hvordan kunne en opgave
afleveres som en film i dit fag?
Ved at integrere simple digitale medier kan læringsprocessen styrkes. Prøv det!
MODUL 6
14
Video i undervisningen
16. Video i undervisningen
Formål
Producer din egen video eller screencast, når du skal præsentere et
nyt emne i undervisningen. Det er sjovt at sammensætte billeder
og lyd ud fra egne kilder og ideer.
Eller samarbejd med dine elever, om hvordan man kan bruge
video i dit fag. Hvordan kunne en opgave afleveres som film?
Ved at integrere simple digitale medier kan læringsprocessen
styrkes - ikke mindst når eleverne bliver medie-medproducenter.
Indhold
På kurset arbejder du med det video program, der passer til din
computer. Fx iMovie til Mac, Movie Maker til PC eller et andet
videoværktøj. Du producerer din egen video om et emne og
publicerer den f.eks. på Youtube. Videofiler kan også være en
måde dine studerende afleverer opgaver på.
Træt af at gentage dig selv? så prøv at arbejde med screencast.
Optag dig selv med en screencast og gør dine oplæg og instrukser
”langtidsholdbare”. Elever og studerende kan se og gense dine
oplæg, præsentationer. Det er smart til repetition og instrukser
generelt. Med en screencast kan du f.eks. vise deltagerne hvordan
man bruger et program, udvikler og bruger en model, koncept osv.
Opbygning - del 1
Introduktion til video software
De 3 P’er: Planlæg, Producer, Publicer (Storyboard)
Planlæg og producer din egen video til f.eks. et emne i din
undervisning på max 2 min.
Eksempler på videoopgaver til eleverne
Test på egne elever
del 2
Præsenter egen video/videoopgaver
Del erfaringer
Tips og Trick til video produktionen
Deltagerforudsætninger
Som angivet i den generelle introduktion til kurserne + flg.:
Det forventes at deltagerne er fortrolige med brugen af Mac/PC
samt programmer på brugerniveau.
Forberedelse til del 1: en ide til video og storyboard, dvs.
bruge/tage egne billeder og film, manuskript. Eller en
præsentation som du vil screencaste.
Udstyr
Som angivet i den generelle introduktion + flg.:
- headset med mikrofon som passer til din computer. Prøv det af!
- iMovie til Mac
- Movie Maker til Windows
- Freeware til screencast: Screen-O-Matic, QuickTime Player, Jing
15
17. Kom og få inspiration til hvordan du kan motivere og inspirere dine elever til aktiv læsning på
skærm. Få gode ideer til hvordan man kan tage smarte noter både med i-bogen og med andre
programmer.
MODUL 7
16
i-Bøger - og hva’ så?
18. Formål
At få inspiration til hvordan du kan motivere og inspirere dine
elever til aktiv læsning på skærm. Få ideer til hvordan man kan
tage brugbare noter både med noteværktøjet i-bogen og med andre
programmer og til hvordan du tilrettelægger en læse-strategi lige
præcis for dine elever.
Når det lykkes studerende at arbejde aktivt med i-bogen, herunder
notetagning, så fremmer og understøtter det læreprocessen. Fordi
notater forudsætter, at man opfatter og via refleksion bearbejder og
formulerer det man læser på sin egen måde.
Få inspiration til hvordan eleverne arbejder mere fokuseret med
notatteknik og ideer til hvilke digitale værktøjer, der kan hjælpe.
Hvordan
Hvordan læses og opfattes på en skærm? Hvilke krav stiller vi til
e-bøgerne? Hvilke læsemetode skal man vælge og hvorfor.
Og hvordan tager man noter? Noter kan tages på mange måder: i
hånden eller på computer. Med mobilen kan man tage billeder og
optage video eller tegne osv. Hvilke programmer egner sig og
hvordan kombineres de med noteværktøjet i i-bøger?
Hvordan kan mobile enheder bruges til notatteknik?
Indhold
Erfaringer med læsemetoder i i-bøger.
Læsestrategier
Hvilken type noter skal man tage?
Kort introduktion til Evernote (freeware), som passer både til Mac
og PC. OneNote er en del af Office pakken. Vigtigst er at vælge det
program, der passer bedst til dig og din computer eller mobile
enhed.
Ideer til hvordan socialemedier som blogs, online-grupper og
wiki’s m.m. kan bruges til noter.
Eksempler på konkrete notat-teknik øvelser og notat-skabeloner
Udvikle din egen strategi til ‘Strategi for anvendelse af i-Bøger’ til
dine egne elever.
Deltagerforudsætninger
Har afprøvet i-bøger og evt. forskellige note værktøjer. Hvilke
foretrækker du og hvorfor?
Medtag meget gerne en ide til, hvordan du vil arbejde med note
teknikker og i-bøger i din undervisning.
Udstyr
Som angivet i den generelle introduktion til kurserne.
17
19. Book jeres egen konsulent til 2-3 timers sparring.
Du eller dit team har en konkret ide eller har måske brug for inspiration til et digitalt værktøj til
undervisningen.
Det kan fx være lyd, webinar, filmklip, foto i undervisningen, osv.
Eller book tid til en guidet tur på Din Mac! Få indblik i div. indstillinger, mus, printer, Dock m.m. - så
ledes det gør din hverdag nemmere og sjovere.
Sådan booker du:
Send en mail med flg. info.: beskriv kort din ide, formål, målgruppe, evt. fag,
MODUL 8
18
Book en konsulent
20. Kursus for nye undervisere.
På denne workshop arbejdes med skolens it-systemer: intranet, skema, fravær, sms, Learning
Management System og mailsystem.
MODUL 9
19
IT for nye undervisere
21. Skolens IT-systemer for nye undervisere
Niels Brock har en del forskellige it-systemer og skolen bruger it
meget, både til undervisning og til administration. Det er derfor
væsentligt at nye undervisere hurtigt kan finde rundt i disse
systemer.
Form
Introduktionen består af en selvstudie-del og en workshop.
Ved ansættelse får nye undervisere adgang til skolens systemer,
login m.m. samt adgang til dette kursus.
Via siden www.ebrock.dk/NyeMedarbejdere/Intro.html
introduceres den nye kollega til nogle af de it-systemer, man
møder som underviser på Niels Brock.
Underviseren orienterer sig selv i de væsentligste it-systemer via
siden. Det sker ved at læse de vejledninger, se de video'er, der er
nævnt og ved at prøve sig frem i systemerne.
Har underviseren spørgsmål undervejs, er der oprettet et
diskussionsforum i Fronter - Underviser 3.0.
I starten af ansættelsen (typisk i august) mødes nyansatte og en
erfaren underviser til en to-timers workshop, hvor der samles op
på det lærte og tages fat på de udfordringer og spørgsmål,
underviserne har til systemet.
Dato for workshop m.m. sendes ud pr. mail.
Indhold
Websiden introducerer til:
• Praktiske ting
• BON
• Helpdesk
• Skema
• Mail
• Citrix
• Fraværsregistrering
• Learning Management System
• Skolens netværk
• e-bøger/i-bøger
• Registrering af arbejdstid/timesedler
• Printeropsætning
• Underviser 3.0
Deltagerforudsætninger
Som angivet i den generelle introduktion til kurserne.
Det forventes at deltagerne er fortrolige med brugen af Mac/PC
samt programmer på brugerniveau.
Udstyr
Som angivet i den generelle introduktion.
20