SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 36
БЭЛТГЭСЭН БАГШ
Х. ЭРДЭНЭБОЛОР, Б. СЭЛЭНГЭ, Д. БОЛОРМАА
Хичээлийн судалгаа
сургалтын чанарт
нөлөөлөх нь
Хичээлийн судалгаа гэж...
“Суралцагчдын суралцахуйг дэмжих арга зүйн хөгжил” төслийг
хэрэгжүүлж эхэлснээр бид бүхэнд ХИЧЭЭЛИЙН СУДАЛГАА
нэр томьёо танил болсон. “Хичээлийн судалгаа” нь Японд 100-
аад жилийн өмнөөс явагдаж эхлэн, 1990 онд Америкийн бага
ангийн математикийн хичээлд ч энэхүү арга барил шинээр
нэвтэрсэн байна. Хичээлийн судалгаа гэдэг нь багш нарын
багшлах ур чадвар, арга зүйгээ системтэйгээр хөгжүүлэхэд
чиглэсэн мэргэжлийн үйл ажиллагаа юм.1 ”
Хичээлийн
судалгааны онцлог нь нэг ижил хичээлийн агуулгаар олон
удаа давтаж хийснээр тэр болгонд заах аргаа улам
сайжруулах боломж бүрддэгт оршино. Энэ нь багш нар
хамтран хичээлийн төлөвлөлтөө хийхээс эхлэх ба багшийн
ажлын туршлага, суралцагчдаа судалсан байдал, стандарт,
хөтөлбөр, сурах бичиг болон бусад материалд тулгуурлан,
“сайн хичээл” болгох талаар хамтын үзэл бодлоо хуваалцдаг.
Makoto Yoshida1
Хичээлийн бэлтгэл судалгааны талаарх ойлголт
Хичээлийн бэлтгэл-хөтөлбөрийн судалгаа бол зорилгодоо хүрэхийн
тулд хийдэг үйл ажиллагаа юм. Зорилгоо хэрэгжүүлэхийн тулд ямар
үйл хийвэл зохих вэ? гэдгийг багш нар үргэлж бодож, хичээлийн
бэлтгэлээ хийхдээ тооцож үздэг байх нь чухал. Ямар
хэрэглэгдэхүүн ашиглах, ямар асуултууд асуувал түүндээ хүрэх
вэ? Суралцагчдад хичээл дээр тухайн ухагдахууныг таниулахын тулд
мэдээлэл харилцааны технологийг яаж ашиглах вэ? гэх мэт
хичээлийн зорилгод хүрэх, зорилгоо биелүүлэхийн тулд хийдэг багш
нарт тулгардаг асуудлуудыг шийдвэрлэх дидактик шийдэлд хүрэх
заах арга зүй шийдлүүд нь хичээлийн бэлтгэл судалгааны салшгүй
элемент болдог.
Хичээлийн бэлтгэл судалгааг :
• Хичээлийн бүтэн жилийн, улирлын, бүлэг сэдвийн, нэгж хичээлийн зорилго
зорилтыг нэгтгэж эрэмбэлэн төлөвлөдөг тодорхой үе шат бүхий үйл
• Киррикюлимын үндсэн бүрэлдэхүүн хэсэг болох агуулга, арга зүй,
хэрэглэгдэхүүн, үнэлгээг хамардаг цогц үйл
• Тухайн хичээлийн бэлтгэлд өмнөх хичээлийн явц, үр дүнгээ бүтээлчээр
хэрэглэдэг, өнөөдрийн хичээлээс дараагийн хичээлийнхээ бэлтгэлд хэрэглэх арга
зүйн санааг олж авч байдаг тасралтгүй үйл
• Тодорхой үе шат бүхий цогц судалгаа – киррикюлим
• Хичээлдээ шинжилгээ хийж арга зүйгээ хөгжүүлж байдаг тасралтгүй үйл
гэх зэргээр тайлбарласан байгаа юм.
Хичээлийн бэлтгэл үеийн судалгааг явуулахдаа
Эдгээрээс Хичээлийн бэлтгэл судалгаа (Kyozai Kenkyu, зарим
үед хичээлийн бэлтгэл - хөтөлбөрийн судалгаа гэж ярих нь бий)
Хичээлд бэлтгэх төлөвлөлтийн хүрээнд тасралтгүй хийгдэх
тодорхой үе шат бүхий цогц (киррикюлим) судалгаа болох нь
харагдаж байгаа юм.
Хичээлийн бэлтгэл судалгаа нь:2
• Хичээлийг үр дүнтэй болгох
• Суралцагчид – мэдлэг бүтээх, сурах арга барилд суралцах
• Багшид – заах арга зүйн хувьд тасралтгүй хөгжих, судалгааны
арга зүйд суралцах дидактик зорилгуудыг агуулж байдаг.
Хичээлийн бэлтгэл-хөтөлбөрийн судалгаа гэдэг нь дараах
судалгаануудын цогц болох нь харагддаг. Үүнд:
• Судлагдахууны агуулгын судалгаа
• Мэдлэг эзэмших явцын судалгаа
• Багшлахуйн арга барилын судалгаа
• Үнэлгээний судалгаа
• Хэрэглэгдэхүүний судалгаа
“Суралцагдын суралцахуйг дэмжих арга зүйн хөгжил” 2
Дэд сэдэв ;
Хичээлийн цахим
хэрэглэгдэхүүнийг
ашигласнаар сургалтын
чанарт нөлөөлөх нь
Хичээлийн судалгаа
сургалтын чанарт
нөлөөлөх нь
Хураангуй
Орчин үеийн техник технологи хөгжихийн хэрээр
Хичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар сургалтын
чанарт эерэгээр нөлөөлж багш нарын багаар ажиллах,
туршлага солилцох, хөтөлбөр сайжруулах, сурагчдын сурах
сонирхол сайжирч байгаатай холбоотой бидний бичиг цаастай
зууралдаж суух цаг нэгэнт ард хоцорчээ.
Тулгуур үг
Хичээлийн бэлтгэл судалгаа Kyozai Kenkyu
Нэгж хичээл
Цахим хичээл
Цахим хэрэглэгдэхүүн
Дүгнэлт үр дүн
Завхан Тосонцэнгэл ЕБ-ын 1-р сургууль
Агуулга
Оршил
Сэдвийг судлах болсон үндэслэл
Судалгааны зорилго
Судалгааны практик ач холбогдол
Судалгааны арга
Завхан аймаг Тосонцэнгэл сум
Цахим хэрэглэгдэхүүний талаарх ойлголт
Дүгнэлт
Цаашид дэвшүүлэх санал
Ном зүй Хавсралт
Онолын хэсэг
ЦХ тавигдах үндсэн шаардлага, арга зүй 
Туршилт судалгааны хэсэг
Сэдэв сонгосон үндэслэл
       Орчин үеийн сургалтын технологын гол цөм болсон
ээлжит хичээл дээр цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар
суралцагчдад болон сургалтын чанарт хэрхэн яаж нөлөөлдөг
бол ? ... Энэ асуултанд хариулахын тулд энэхүү судалгааны
ажлыг хийлээ.
Судалгааны ажлын зорилго
Хичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг 
ашигласнаар сургалтын чанарт хэрхэн  
нөлөөлөх талаар судалж дүн шинжилгээ хийж 
цаашдын арга замыг тодорхойлох 
Зорилт
Суралцагсдын сурах идэвхийг
нэмэгдүүлэх
Хэрэгцээт мэдээллийг төрөл бүрийн эх
сурвалжаас хайж олох сонголт хийх
Практик ач холбогдол
Цахим хэрэглэгдэхүүнийг сургалтанд ашигласнаар
багшийн бичиг баримт эмх цэгцтэй болж ачаалал
багасаж суралцагчдыг хичээлд идэвхтэй болгох ач
холбогдолтой
Судалгааны арга
Бид судалгаагаа 7- 10 р ангийн сурагчдаас түүвэрлэн 
авлаа  30 багшаас судалгаа авлаа. Судалгааны 
мэдээлэл боловсруулахдаа:
-Ажиглалт 
-- ном сурах бичиг судлах
-- ярилцлага 
-- -анализ дүгнэлт хийх
-- судалгаат хичээл заах 
Онолын хэсэг
Хэрэглэгдэхүүн гэж юу вэ?
Хэрэглэгдэхүүн гэдэг нь сургалтын салшгүй нэгэн хэсэг бөгөөд тухайн 
хичээлийг амжилттай болгох бүхий л нөхцлийг хангадаг зүйл юм. 
Цахим хэрэглэгдэхүүн гэж юу вэ ?
Сургалтын дидактик шаардлагад нийцэхүйц боловсруулагдсан, 
компьютер болон бусад технологийн тусламжтайгаар суралцагчдад 
хүрч, сургалтанд хэрэглэгддэг нэгэн төрлийн хэрэглэгдэхүүн бол цахим 
хэрэглэгдэхүүн юм. Өөрөөр хэлбэл:
Цахим сургалт = технологид суурилсан сургалт
Цахим сургалтын томьёолол:
Энэ нь компьютерт суурилсан сургалт, вэбд суурилсан сургалт, виртуал 
сургалт, телевиз радиогийн сургалт зэргийг агуулах сургалтын нэгэн 
хэлбэр бөгөөд үйлчилгээний өргөн цар хүрээг агуулсан байдаг. 
Цахим сургалт нь суралцагчидад агуулгаа хүргэхдээ бүх төрлийн цахим 
дамжуулах төхөөрөмж, түүний дотор интернет, хиймэл дагуулийн 
систем, аудио, видео систем зэргийг ашигладаг
Цахим хэрэглэгдэхүүнд тавигдах
үндсэн шаардлага
Сургалтын цахим хэрэглэгдэхүүн
боловсруулах арга зүй:
Сургалтын цахим хэрэглэгдэхүүн нь нэг талаасаа
сургалтын оновчтой аргыг сонгон тухайн насны
хүүхдийн нас, сэтгэхүйн онцлогт тохирсон бөгөөд
хэрэгцээ шаардлагад тулгуурласан шавь төвтэй байх
нөгөө талаасаа суралцагч бие даан суралцах бүхий л
боломжийг олгодог байх хэрэгтэй.
Сургалтын цахим хэрэглэгдэхүүн боловсруулахад маш
их хэмжээний цаг, хүч, хөдөлмөр шаардагддаг. Өөрөөр
хэлбэл уламжлалт сургалттай харьцуулахад 80%-ийн
бэлтгэл шаардагддаг учраас дараах үе шатын дагуу
төлөвлөж боловсруулах хэрэгтэй.
Цахим хэрэглэгдэхүүн боловсруулах
үе шат:
Цахим хэрэглэгдэхүүн нь дидактик боловсруулалтаас
гадна сургах програмын шинжийг агуулсан байх
шаардлагатай бөгөөд боловсруулж байгаа
програмынхаа тодорхой хувийн мэдлэгтэй байх
хэрэгтэй. Цахим сургалтын материалыг бичгээр
харуулах, сонсоод хариулах, уншаад хариулах, нэг
зөв хариулттай сонголттой хариулт, олон зөв
хариулттай сонголттой хариулт, харгалзуулах,
зөв/буруу-г олох, хоосон зайг бөглөх зэрэг олон
төрлийн сонголттойгоор бэлтгэж болно.
Туршилт судалгааны хэсэг
Цахим хэрэглэгдэхүүн боловсруулах арга зүйгээ туршиж бусдад хэр
ойлгомжтой, цаашид хэрэглэхэд мөн хөгжүүлэхэд ашиглагдах үгүйг нь
мэдэх зорилгоор жишээ хичээлийг хамтарч боловсрууллаа. Цахим хичээл
боловсруулан зааснаар сурагчдад илүү ойлгомжтой, сурах идэвх сонирхол
их байгаа нь судалгаанаас харагдаж байсан.
Багш бид нээлттэй хичээл, судалгаат хичээлд бүгд хичээлээ төлөвлөн
бэлтгэн заадаг.
1.Та хичээл төлөвлөхдөө юуг түлхүү
анхаардаг вэ? Тодорхой дараалалаар нь
бичнэ үү ?
2. Та хичээлийн төлөвлөгөө бэлтгэхдээ
дараах материалаас алиныг хэр их
ашигладаг вэ?”1-5 оноогоор дүгнэнэ”
3. Сургалтын хэрэглэгдэхүүнээ та яаж
хийдэг вэ?
4. Та хичээлийнхээ хэд орчим хувьд нь
сургалтын хэрэглэгдэхүүн ашигладаг
вэ?
5. Сургалтын цахим хэрэглэгдэхүүн тоног
төхөөрөмжийн та юу гэж боддог вэ?
Цахим хичээл, цахим хэрэглэгдэхүүний
талаарх таны ойлголт....
Text
СУРГАЛТЫН ТААТАЙ
ОРЧИН БҮРДЭНЭ
Цахим
хичээл, цахим
хэрэглэгдэхүү
ний талаарх
таныойлголт..
..
Туршилт
үзүүлэн г.м-
ийг электрон
хэлбэрээр
хэн ч аваад
ашиглаж
болохуйц
ойлгомжтой
хичээл ,
хэрэглэгдэхү
үн
Багш хичээлээ
бэлдээд дэлгэцээр
үзүүлэх үед
суралцагчид Үзээд
ойлгох
ЭЛЕКТРОН
ХЭЛБЭРЭЭР ХЭН Ч
АВААД АШИГЛАХ
БОЛОМЖТОЙ
Цахим хэрэглэгдэхүүнийг та өөрийн
хичээлийнхээ хэд орчим хувьд нь
ашигладаг вэ?
Цахим хэрэглэгдэхүүнийг хэрэглэснээр
суралцагчийн сурах үйл, багшийн заах
арга зүйд эерэг дэмжлэг болох уу?
Энгийн хичээл
 Зардал ихтэй
Цаас их хуримтлагддаг
Цаг хугацаа их
шаардана.

Цахим хичээл
Хэмнэлттэй
Бичиг цаас овоорохгүй
Ажлаа хөнгөвчилнө
Илүү сонирхолтой
өгөөжтэй
Сурагчдаас авсан судалгаа
Ердийн хичээл
 Зарим хичээл их
залхуутай. Учир нь багш
нар хичээлээ нэг хэв
маягаар заадаг
 Дасгал ажиллчаад дараа
нь хариултаа харж
дүгнэлтээ хийдэг
Бид мэдээлэл бага авч
бага зүйлийг сурдаг
Цахим хичээл
 Багш нар голдуу
нээлттэй хичээл юм уу
судалгаат хичээлд л
хэрэглэдэг
 Энэ нь илүү бидэнд
сонирхолтой байдаг
 Дасгалын хариултыг
харж тайлбараа багшаас
авах боломжтой
 их мэдээлэлийг бага
хугацаанд үр дүнтэй
сурдаг
ДүгнэлтЖайкагийн хичээлийн судалгаа хийгдснээр
-Багш нарын багаар ажиллах чадвар нэмэгдсэн
- хичээлээ хамтарч төлөвлөдөг болсон
- Самбар ашиглах тал дээр нилээд анхаарах болсон
- Багш нар хөтөлбөрөө төлөвлөхдөө сурагчдаар өөрсдөөр нь мэдлэг
бүтээлгэхэд анхаарах болсон
- Сурагчдаас гарч болох саналыг урьдчилан төлөвлөдөг болсон
- Хэрэглэгдэхүүнээ олон хувилбараар гарын доорх материал ашиглан
хийдэг болсон
- Зааж буй хичээл нь онолын мэдлэгээс илүүтэй амьдралд ойр бодит
байдалд тулгуурлан явагддаг болсогн
- Сурагчид илүү нээлттэй болж өөрийгөө илэрхийлж сурсан
- Багаар ажиллах чадвар нэмэгдсэн
- Сурах идэвх сонирхол нэмэгдсэн
Бид энэхүү илтгэлээрээ дараах дүгнэлтэнд хүрч байна. Багш
хөгжснөөрөө сурагч хөгжинө . Иймээс багш бид орчин үетэйгээ хөл
нийлүүлэн сүүлийн үеийн техник хэрэгслийг хичээл сургалтандаа
тогтмол ашиглавал сурагч дын сурах идэвх сонирхол дээшилж
сургалтын чанарт сайнаар нөлөөлөх сайн талтай .
Цаашид дэвшүүлэх санал
Цаашид бид яагаад PPT программыг
ашиглан цахим хичээл бэлтгэн зааж
болохгүй гэж? Судалгаанаас харахад
сурагчид
Бидэнд материалаг зүйлс дутаж байна.
Интернэтэд багш нар өөрсдийн хийсэн
цахим хичээлээ өчнөөн тавьсан байдаг.
Бид ч бас тэднээс суралцах мөн
өөрсдийн хийсэн хичээлээ нетэд тавьж
бусадтай туршлагаа хуваалцаж чадна.
Хичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар сургалтын чанарт нөлөөлөх нь

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

хичээлд анализ хийх тухай
хичээлд анализ хийх тухайхичээлд анализ хийх тухай
хичээлд анализ хийх тухайА. Aku
 
монгол хэл өргөдөл
монгол хэл өргөдөлмонгол хэл өргөдөл
монгол хэл өргөдөлBama740517
 
урлагын үзлгийн хөтөлбөр
урлагын үзлгийн хөтөлбөрурлагын үзлгийн хөтөлбөр
урлагын үзлгийн хөтөлбөрzayaha
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөрtsewegmed
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэлdelgerya
 
Хичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэхХичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэхMaasuren Baasanbayar
 
Багшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцааБагшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцааmnuser
 
сургалтын үнэлгээ соло
сургалтын үнэлгээ солосургалтын үнэлгээ соло
сургалтын үнэлгээ солоOyuhai1127
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө chemistry teacher
 
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөрхими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөрА. Пагмасүрэн
 
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэхичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэtungalag
 
баймж бүтээврийн утга
баймж бүтээврийн утгабаймж бүтээврийн утга
баймж бүтээврийн утгаmuuduu
 
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлогbdeegii_9100
 

Mais procurados (20)

хичээлд анализ хийх тухай
хичээлд анализ хийх тухайхичээлд анализ хийх тухай
хичээлд анализ хийх тухай
 
монгол хэл өргөдөл
монгол хэл өргөдөлмонгол хэл өргөдөл
монгол хэл өргөдөл
 
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих ньБагш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь
 
рубрик ашиглан суралцагчдыг үнэлэх нь
рубрик ашиглан суралцагчдыг үнэлэх ньрубрик ашиглан суралцагчдыг үнэлэх нь
рубрик ашиглан суралцагчдыг үнэлэх нь
 
Багш сурагчдын харилцаа
Багш сурагчдын харилцааБагш сурагчдын харилцаа
Багш сурагчдын харилцаа
 
урлагын үзлгийн хөтөлбөр
урлагын үзлгийн хөтөлбөрурлагын үзлгийн хөтөлбөр
урлагын үзлгийн хөтөлбөр
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
 
Хичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэхХичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэх
 
Багшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцааБагшийн ёс зүй харилцаа
Багшийн ёс зүй харилцаа
 
сургалтын үнэлгээ соло
сургалтын үнэлгээ солосургалтын үнэлгээ соло
сургалтын үнэлгээ соло
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
 
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөрхими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
 
хонхны баяр
хонхны баярхонхны баяр
хонхны баяр
 
Лекц №4 Найруулга зүйн тухай ерөнхий ойлголт
Лекц №4 Найруулга зүйн тухай ерөнхий ойлголтЛекц №4 Найруулга зүйн тухай ерөнхий ойлголт
Лекц №4 Найруулга зүйн тухай ерөнхий ойлголт
 
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэхичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
 
баймж бүтээврийн утга
баймж бүтээврийн утгабаймж бүтээврийн утга
баймж бүтээврийн утга
 
Hutulbur bolovsruulah arga zyi
Hutulbur bolovsruulah arga zyiHutulbur bolovsruulah arga zyi
Hutulbur bolovsruulah arga zyi
 
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
 
хэлний дүрслэх хэрэглүүр
хэлний дүрслэх хэрэглүүрхэлний дүрслэх хэрэглүүр
хэлний дүрслэх хэрэглүүр
 

Semelhante a Хичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар сургалтын чанарт нөлөөлөх нь

Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyoyunbileg08
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyoyunbileg08
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2Yadmaa Vic
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлurangua85
 
баярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлбаярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлBadam Nasantogtoh
 
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
сайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  ньсайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  нь
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих ньtumendemberel sandag
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлbatbayarD
 
Хичээл төлөвлөлт нь хүүхэд хөгжлийн нэг хүчин зүйл
Хичээл төлөвлөлт нь хүүхэд хөгжлийн нэг хүчин зүйлХичээл төлөвлөлт нь хүүхэд хөгжлийн нэг хүчин зүйл
Хичээл төлөвлөлт нь хүүхэд хөгжлийн нэг хүчин зүйлЦэвэлмаа
 
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөрсоёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөрБатбагана Баасанжав
 

Semelhante a Хичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар сургалтын чанарт нөлөөлөх нь (20)

Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
 
TTMON402-Хичээл-4
TTMON402-Хичээл-4TTMON402-Хичээл-4
TTMON402-Хичээл-4
 
Нэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх нь
Нэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх ньНэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх нь
Нэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх нь
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл 2
 
Сургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн аргаСургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн арга
 
TTMON402
TTMON402TTMON402
TTMON402
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
 
баярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлбаярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэл
 
Hicheel sudalgaa
Hicheel sudalgaaHicheel sudalgaa
Hicheel sudalgaa
 
PDON101-Хичээл-5
PDON101-Хичээл-5PDON101-Хичээл-5
PDON101-Хичээл-5
 
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
сайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  ньсайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  нь
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
 
Iltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjil
Iltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjilIltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjil
Iltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjil
 
INSTRUCTIONAL DESIGN PPT
INSTRUCTIONAL DESIGN PPTINSTRUCTIONAL DESIGN PPT
INSTRUCTIONAL DESIGN PPT
 
Хичээл төлөвлөлт нь хүүхэд хөгжлийн нэг хүчин зүйл
Хичээл төлөвлөлт нь хүүхэд хөгжлийн нэг хүчин зүйлХичээл төлөвлөлт нь хүүхэд хөгжлийн нэг хүчин зүйл
Хичээл төлөвлөлт нь хүүхэд хөгжлийн нэг хүчин зүйл
 
TTMON402-Хичээл-15
TTMON402-Хичээл-15TTMON402-Хичээл-15
TTMON402-Хичээл-15
 
PDON101-Хичээл-3
PDON101-Хичээл-3PDON101-Хичээл-3
PDON101-Хичээл-3
 
TTMON402-Хичээл-6
TTMON402-Хичээл-6TTMON402-Хичээл-6
TTMON402-Хичээл-6
 
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөрсоёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
 

Mais de za tosontsengel L.Tsendiin neremjit 11 Jil

JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньza tosontsengel L.Tsendiin neremjit 11 Jil
 
багш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үр
багш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үрбагш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үр
багш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үрza tosontsengel L.Tsendiin neremjit 11 Jil
 

Mais de za tosontsengel L.Tsendiin neremjit 11 Jil (20)

School life eng v uni 1
School life eng v uni 1School life eng v uni 1
School life eng v uni 1
 
Globalisation unit 6 eng v
Globalisation unit 6 eng vGlobalisation unit 6 eng v
Globalisation unit 6 eng v
 
Finding a way
Finding a wayFinding a way
Finding a way
 
Places1 wordsearch
Places1 wordsearchPlaces1 wordsearch
Places1 wordsearch
 
Modern travel
Modern travelModern travel
Modern travel
 
Jeopardy modern travel
Jeopardy modern travelJeopardy modern travel
Jeopardy modern travel
 
Jeopardy modern travel
Jeopardy modern travelJeopardy modern travel
Jeopardy modern travel
 
Finding a way
Finding a wayFinding a way
Finding a way
 
Finding a way
Finding a wayFinding a way
Finding a way
 
Jeopardy sports eng v
Jeopardy sports eng vJeopardy sports eng v
Jeopardy sports eng v
 
Sports
SportsSports
Sports
 
Sporting events
Sporting  eventsSporting  events
Sporting events
 
Adventure sports lesson1 eng v unit 2
Adventure sports lesson1 eng v unit 2Adventure sports lesson1 eng v unit 2
Adventure sports lesson1 eng v unit 2
 
Тасалгааны цэцгийн увидас илтгэл
Тасалгааны цэцгийн увидас илтгэлТасалгааны цэцгийн увидас илтгэл
Тасалгааны цэцгийн увидас илтгэл
 
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
 
багш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үр
багш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үрбагш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үр
багш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үр
 
Body language
Body languageBody language
Body language
 
What does he look like
What does he look likeWhat does he look like
What does he look like
 
What does she look like
What does she look likeWhat does she look like
What does she look like
 
Scout life skills for 9th grade
Scout life skills for 9th gradeScout life skills for 9th grade
Scout life skills for 9th grade
 

Хичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар сургалтын чанарт нөлөөлөх нь

  • 1. БЭЛТГЭСЭН БАГШ Х. ЭРДЭНЭБОЛОР, Б. СЭЛЭНГЭ, Д. БОЛОРМАА Хичээлийн судалгаа сургалтын чанарт нөлөөлөх нь
  • 2. Хичээлийн судалгаа гэж... “Суралцагчдын суралцахуйг дэмжих арга зүйн хөгжил” төслийг хэрэгжүүлж эхэлснээр бид бүхэнд ХИЧЭЭЛИЙН СУДАЛГАА нэр томьёо танил болсон. “Хичээлийн судалгаа” нь Японд 100- аад жилийн өмнөөс явагдаж эхлэн, 1990 онд Америкийн бага ангийн математикийн хичээлд ч энэхүү арга барил шинээр нэвтэрсэн байна. Хичээлийн судалгаа гэдэг нь багш нарын багшлах ур чадвар, арга зүйгээ системтэйгээр хөгжүүлэхэд чиглэсэн мэргэжлийн үйл ажиллагаа юм.1 ” Хичээлийн судалгааны онцлог нь нэг ижил хичээлийн агуулгаар олон удаа давтаж хийснээр тэр болгонд заах аргаа улам сайжруулах боломж бүрддэгт оршино. Энэ нь багш нар хамтран хичээлийн төлөвлөлтөө хийхээс эхлэх ба багшийн ажлын туршлага, суралцагчдаа судалсан байдал, стандарт, хөтөлбөр, сурах бичиг болон бусад материалд тулгуурлан, “сайн хичээл” болгох талаар хамтын үзэл бодлоо хуваалцдаг. Makoto Yoshida1
  • 3. Хичээлийн бэлтгэл судалгааны талаарх ойлголт Хичээлийн бэлтгэл-хөтөлбөрийн судалгаа бол зорилгодоо хүрэхийн тулд хийдэг үйл ажиллагаа юм. Зорилгоо хэрэгжүүлэхийн тулд ямар үйл хийвэл зохих вэ? гэдгийг багш нар үргэлж бодож, хичээлийн бэлтгэлээ хийхдээ тооцож үздэг байх нь чухал. Ямар хэрэглэгдэхүүн ашиглах, ямар асуултууд асуувал түүндээ хүрэх вэ? Суралцагчдад хичээл дээр тухайн ухагдахууныг таниулахын тулд мэдээлэл харилцааны технологийг яаж ашиглах вэ? гэх мэт хичээлийн зорилгод хүрэх, зорилгоо биелүүлэхийн тулд хийдэг багш нарт тулгардаг асуудлуудыг шийдвэрлэх дидактик шийдэлд хүрэх заах арга зүй шийдлүүд нь хичээлийн бэлтгэл судалгааны салшгүй элемент болдог. Хичээлийн бэлтгэл судалгааг : • Хичээлийн бүтэн жилийн, улирлын, бүлэг сэдвийн, нэгж хичээлийн зорилго зорилтыг нэгтгэж эрэмбэлэн төлөвлөдөг тодорхой үе шат бүхий үйл • Киррикюлимын үндсэн бүрэлдэхүүн хэсэг болох агуулга, арга зүй, хэрэглэгдэхүүн, үнэлгээг хамардаг цогц үйл • Тухайн хичээлийн бэлтгэлд өмнөх хичээлийн явц, үр дүнгээ бүтээлчээр хэрэглэдэг, өнөөдрийн хичээлээс дараагийн хичээлийнхээ бэлтгэлд хэрэглэх арга зүйн санааг олж авч байдаг тасралтгүй үйл • Тодорхой үе шат бүхий цогц судалгаа – киррикюлим • Хичээлдээ шинжилгээ хийж арга зүйгээ хөгжүүлж байдаг тасралтгүй үйл гэх зэргээр тайлбарласан байгаа юм.
  • 4. Хичээлийн бэлтгэл үеийн судалгааг явуулахдаа Эдгээрээс Хичээлийн бэлтгэл судалгаа (Kyozai Kenkyu, зарим үед хичээлийн бэлтгэл - хөтөлбөрийн судалгаа гэж ярих нь бий) Хичээлд бэлтгэх төлөвлөлтийн хүрээнд тасралтгүй хийгдэх тодорхой үе шат бүхий цогц (киррикюлим) судалгаа болох нь харагдаж байгаа юм. Хичээлийн бэлтгэл судалгаа нь:2 • Хичээлийг үр дүнтэй болгох • Суралцагчид – мэдлэг бүтээх, сурах арга барилд суралцах • Багшид – заах арга зүйн хувьд тасралтгүй хөгжих, судалгааны арга зүйд суралцах дидактик зорилгуудыг агуулж байдаг. Хичээлийн бэлтгэл-хөтөлбөрийн судалгаа гэдэг нь дараах судалгаануудын цогц болох нь харагддаг. Үүнд: • Судлагдахууны агуулгын судалгаа • Мэдлэг эзэмших явцын судалгаа • Багшлахуйн арга барилын судалгаа • Үнэлгээний судалгаа • Хэрэглэгдэхүүний судалгаа “Суралцагдын суралцахуйг дэмжих арга зүйн хөгжил” 2
  • 5. Дэд сэдэв ; Хичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар сургалтын чанарт нөлөөлөх нь Хичээлийн судалгаа сургалтын чанарт нөлөөлөх нь
  • 6. Хураангуй Орчин үеийн техник технологи хөгжихийн хэрээр Хичээлийн цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар сургалтын чанарт эерэгээр нөлөөлж багш нарын багаар ажиллах, туршлага солилцох, хөтөлбөр сайжруулах, сурагчдын сурах сонирхол сайжирч байгаатай холбоотой бидний бичиг цаастай зууралдаж суух цаг нэгэнт ард хоцорчээ.
  • 7. Тулгуур үг Хичээлийн бэлтгэл судалгаа Kyozai Kenkyu Нэгж хичээл Цахим хичээл Цахим хэрэглэгдэхүүн Дүгнэлт үр дүн
  • 8. Завхан Тосонцэнгэл ЕБ-ын 1-р сургууль Агуулга Оршил Сэдвийг судлах болсон үндэслэл Судалгааны зорилго Судалгааны практик ач холбогдол Судалгааны арга
  • 9. Завхан аймаг Тосонцэнгэл сум Цахим хэрэглэгдэхүүний талаарх ойлголт Дүгнэлт Цаашид дэвшүүлэх санал Ном зүй Хавсралт Онолын хэсэг ЦХ тавигдах үндсэн шаардлага, арга зүй  Туршилт судалгааны хэсэг
  • 10. Сэдэв сонгосон үндэслэл        Орчин үеийн сургалтын технологын гол цөм болсон ээлжит хичээл дээр цахим хэрэглэгдэхүүнийг ашигласнаар суралцагчдад болон сургалтын чанарт хэрхэн яаж нөлөөлдөг бол ? ... Энэ асуултанд хариулахын тулд энэхүү судалгааны ажлыг хийлээ.
  • 12. Зорилт Суралцагсдын сурах идэвхийг нэмэгдүүлэх Хэрэгцээт мэдээллийг төрөл бүрийн эх сурвалжаас хайж олох сонголт хийх
  • 13. Практик ач холбогдол Цахим хэрэглэгдэхүүнийг сургалтанд ашигласнаар багшийн бичиг баримт эмх цэгцтэй болж ачаалал багасаж суралцагчдыг хичээлд идэвхтэй болгох ач холбогдолтой
  • 15. Онолын хэсэг Хэрэглэгдэхүүн гэж юу вэ? Хэрэглэгдэхүүн гэдэг нь сургалтын салшгүй нэгэн хэсэг бөгөөд тухайн  хичээлийг амжилттай болгох бүхий л нөхцлийг хангадаг зүйл юм.  Цахим хэрэглэгдэхүүн гэж юу вэ ? Сургалтын дидактик шаардлагад нийцэхүйц боловсруулагдсан,  компьютер болон бусад технологийн тусламжтайгаар суралцагчдад  хүрч, сургалтанд хэрэглэгддэг нэгэн төрлийн хэрэглэгдэхүүн бол цахим  хэрэглэгдэхүүн юм. Өөрөөр хэлбэл: Цахим сургалт = технологид суурилсан сургалт Цахим сургалтын томьёолол: Энэ нь компьютерт суурилсан сургалт, вэбд суурилсан сургалт, виртуал  сургалт, телевиз радиогийн сургалт зэргийг агуулах сургалтын нэгэн  хэлбэр бөгөөд үйлчилгээний өргөн цар хүрээг агуулсан байдаг.  Цахим сургалт нь суралцагчидад агуулгаа хүргэхдээ бүх төрлийн цахим  дамжуулах төхөөрөмж, түүний дотор интернет, хиймэл дагуулийн  систем, аудио, видео систем зэргийг ашигладаг
  • 17. Сургалтын цахим хэрэглэгдэхүүн боловсруулах арга зүй: Сургалтын цахим хэрэглэгдэхүүн нь нэг талаасаа сургалтын оновчтой аргыг сонгон тухайн насны хүүхдийн нас, сэтгэхүйн онцлогт тохирсон бөгөөд хэрэгцээ шаардлагад тулгуурласан шавь төвтэй байх нөгөө талаасаа суралцагч бие даан суралцах бүхий л боломжийг олгодог байх хэрэгтэй. Сургалтын цахим хэрэглэгдэхүүн боловсруулахад маш их хэмжээний цаг, хүч, хөдөлмөр шаардагддаг. Өөрөөр хэлбэл уламжлалт сургалттай харьцуулахад 80%-ийн бэлтгэл шаардагддаг учраас дараах үе шатын дагуу төлөвлөж боловсруулах хэрэгтэй.
  • 18.
  • 19. Цахим хэрэглэгдэхүүн боловсруулах үе шат: Цахим хэрэглэгдэхүүн нь дидактик боловсруулалтаас гадна сургах програмын шинжийг агуулсан байх шаардлагатай бөгөөд боловсруулж байгаа програмынхаа тодорхой хувийн мэдлэгтэй байх хэрэгтэй. Цахим сургалтын материалыг бичгээр харуулах, сонсоод хариулах, уншаад хариулах, нэг зөв хариулттай сонголттой хариулт, олон зөв хариулттай сонголттой хариулт, харгалзуулах, зөв/буруу-г олох, хоосон зайг бөглөх зэрэг олон төрлийн сонголттойгоор бэлтгэж болно.
  • 20. Туршилт судалгааны хэсэг Цахим хэрэглэгдэхүүн боловсруулах арга зүйгээ туршиж бусдад хэр ойлгомжтой, цаашид хэрэглэхэд мөн хөгжүүлэхэд ашиглагдах үгүйг нь мэдэх зорилгоор жишээ хичээлийг хамтарч боловсрууллаа. Цахим хичээл боловсруулан зааснаар сурагчдад илүү ойлгомжтой, сурах идэвх сонирхол их байгаа нь судалгаанаас харагдаж байсан. Багш бид нээлттэй хичээл, судалгаат хичээлд бүгд хичээлээ төлөвлөн бэлтгэн заадаг.
  • 21. 1.Та хичээл төлөвлөхдөө юуг түлхүү анхаардаг вэ? Тодорхой дараалалаар нь бичнэ үү ?
  • 22. 2. Та хичээлийн төлөвлөгөө бэлтгэхдээ дараах материалаас алиныг хэр их ашигладаг вэ?”1-5 оноогоор дүгнэнэ”
  • 24. 4. Та хичээлийнхээ хэд орчим хувьд нь сургалтын хэрэглэгдэхүүн ашигладаг вэ?
  • 25. 5. Сургалтын цахим хэрэглэгдэхүүн тоног төхөөрөмжийн та юу гэж боддог вэ?
  • 26. Цахим хичээл, цахим хэрэглэгдэхүүний талаарх таны ойлголт....
  • 27. Text СУРГАЛТЫН ТААТАЙ ОРЧИН БҮРДЭНЭ Цахим хичээл, цахим хэрэглэгдэхүү ний талаарх таныойлголт.. .. Туршилт үзүүлэн г.м- ийг электрон хэлбэрээр хэн ч аваад ашиглаж болохуйц ойлгомжтой хичээл , хэрэглэгдэхү үн Багш хичээлээ бэлдээд дэлгэцээр үзүүлэх үед суралцагчид Үзээд ойлгох ЭЛЕКТРОН ХЭЛБЭРЭЭР ХЭН Ч АВААД АШИГЛАХ БОЛОМЖТОЙ
  • 28. Цахим хэрэглэгдэхүүнийг та өөрийн хичээлийнхээ хэд орчим хувьд нь ашигладаг вэ?
  • 29. Цахим хэрэглэгдэхүүнийг хэрэглэснээр суралцагчийн сурах үйл, багшийн заах арга зүйд эерэг дэмжлэг болох уу?
  • 30. Энгийн хичээл  Зардал ихтэй Цаас их хуримтлагддаг Цаг хугацаа их шаардана.  Цахим хичээл Хэмнэлттэй Бичиг цаас овоорохгүй Ажлаа хөнгөвчилнө Илүү сонирхолтой өгөөжтэй
  • 31.
  • 32. Сурагчдаас авсан судалгаа Ердийн хичээл  Зарим хичээл их залхуутай. Учир нь багш нар хичээлээ нэг хэв маягаар заадаг  Дасгал ажиллчаад дараа нь хариултаа харж дүгнэлтээ хийдэг Бид мэдээлэл бага авч бага зүйлийг сурдаг Цахим хичээл  Багш нар голдуу нээлттэй хичээл юм уу судалгаат хичээлд л хэрэглэдэг  Энэ нь илүү бидэнд сонирхолтой байдаг  Дасгалын хариултыг харж тайлбараа багшаас авах боломжтой  их мэдээлэлийг бага хугацаанд үр дүнтэй сурдаг
  • 33.
  • 34. ДүгнэлтЖайкагийн хичээлийн судалгаа хийгдснээр -Багш нарын багаар ажиллах чадвар нэмэгдсэн - хичээлээ хамтарч төлөвлөдөг болсон - Самбар ашиглах тал дээр нилээд анхаарах болсон - Багш нар хөтөлбөрөө төлөвлөхдөө сурагчдаар өөрсдөөр нь мэдлэг бүтээлгэхэд анхаарах болсон - Сурагчдаас гарч болох саналыг урьдчилан төлөвлөдөг болсон - Хэрэглэгдэхүүнээ олон хувилбараар гарын доорх материал ашиглан хийдэг болсон - Зааж буй хичээл нь онолын мэдлэгээс илүүтэй амьдралд ойр бодит байдалд тулгуурлан явагддаг болсогн - Сурагчид илүү нээлттэй болж өөрийгөө илэрхийлж сурсан - Багаар ажиллах чадвар нэмэгдсэн - Сурах идэвх сонирхол нэмэгдсэн Бид энэхүү илтгэлээрээ дараах дүгнэлтэнд хүрч байна. Багш хөгжснөөрөө сурагч хөгжинө . Иймээс багш бид орчин үетэйгээ хөл нийлүүлэн сүүлийн үеийн техник хэрэгслийг хичээл сургалтандаа тогтмол ашиглавал сурагч дын сурах идэвх сонирхол дээшилж сургалтын чанарт сайнаар нөлөөлөх сайн талтай .
  • 35. Цаашид дэвшүүлэх санал Цаашид бид яагаад PPT программыг ашиглан цахим хичээл бэлтгэн зааж болохгүй гэж? Судалгаанаас харахад сурагчид Бидэнд материалаг зүйлс дутаж байна. Интернэтэд багш нар өөрсдийн хийсэн цахим хичээлээ өчнөөн тавьсан байдаг. Бид ч бас тэднээс суралцах мөн өөрсдийн хийсэн хичээлээ нетэд тавьж бусадтай туршлагаа хуваалцаж чадна.

Notas do Editor

  1. М