Anúncio
Anúncio

Mais conteúdo relacionado

Anúncio

Prezentacja 9

 1. SZTUKA ZIEMI Kacper Ptaszek 3HRt
 2. Historia cz.1 ■ Realizacje tego typu pojawiły się w sztuce w latach 60. XX wieku (wystawa Earthworks, 1968, Dwan Galery w Nowym Jorku), a największy rozwój przypadł na lata 70. Były to bardzo różne w skali i charakterze działania, monumentalne realizacje, czasami obiekty wielokilometrowe, czy wymagające radykalnych prac ziemnych (przekopy, kopce, rowy), czasem subtelne, trudne nawet do znalezienia w otwartej przestrzeni, lub kompozycje istniejące kilka chwil niszczone np. wiatrem, czy przypływem.
 3. Historia cz.2 ■ Wiele dzieł tego typu prezentowana była w tradycyjnych instytucjach sztuki (galerie, muzea) w postaci dokumentacji fotograficznej, filmowej, szkiców realizacyjnych, map. Początkowo ożywcza formuła tej sztuki spotkała się z refleksją na temat wartości naturalnego krajobrazu, bezcenności nienaruszonej przez człowieka przestrzeni, czego efektem było często ograniczenie monumentalnych przedsięwzięć tego typu. Działania początkowo o charakterze czysto artystycznym, przeniknęły do praktyk projektowych, miały wpływ, i były realizowane w formie i założeniach ogrodów, parków, rozwiązaniach architektonicznych.
 4. Geneza ■ Sztuka ziemi (inaczej land art) – działalność artystyczna, której obszarem działania (tłem, kontekstem czy tworzywem) jest przestrzeń ziemi, obszar środowiska naturalnego. Działania tego typu często są ingerencją w pejzaż, przekształceniem jego fragmentu, lub wykorzystaniem naturalnych procesów (erozja, czynniki atmosferyczne) dla stworzenia działania, obiektu o charakterze artystycznym.
 5. Przykłady cz.1 ■ Jedną z najbardziej znanych realizacji tej sztuki jest spirala Roberta Smithsona.W 1970 roku wydzierżawił 10 akrów ziemi Wielkiego Słonego Jeziora w Utah. Z 6 tysięcy ton ziemi i kamienia usypał 500 metrową spiralną groblę, łączącą abstrakcyjną formę z kształtem prymitywnych morskich stworzeń. ■ Równie spektakularne realizacje podejmowała para artystów Christo & Jeanne-Claude.Christo w 1972 roku przegrodził kanion Kolorado pomarańczową kurtyną wysokości ponad 42 metrów, która wisiała przez 28 godzin.W 1983 roku Christo otoczył 11 wysp w pobliżu Miami różową tkaniną szerokości niemal 70 metrów.W 1976 roku wykonał w Kalifornii ogrodzenie wysokości 6 metrów biegnące na długości ponad 30 kilometrów. W 2004 zrealizowali projekt Bram do Central Parku w Nowym Jorku.
 6. Przykład cz.2 ■ JacekTylicki w ramach projektu Natural art rozpoczętym w 1973, pozostawia czyste płótna lub arkusze białego papieru wśród dzikiej przyrody - na leśnych polanach, wśród drzew, na brzegach rzek - i pozostawia je tam na długi czas, pozwalając by sama natura, bez ingerencji człowieka, stopniowo stworzyła na nich swoje obrazy.
 7. Sztuka ziemi w Europie ■ twórcy skupili się na tworzeniu land artu kameralnego, subtelnego, efemerycznego, ale i przesiąkniętego różnorodną symboliką. Szczególną sławę zyskał sobie brytyjski artysta Richard Long. Można powiedzieć, że sztukę ziemi odkrył niezależnie od kolegów zza oceanu.Wszystko zaczęło się w 1967 r., kiedy to zaledwie 22-letni Long, jeszcze student, spacerował sobie po łące tam i z powrotem, a wydeptaną w ten sposób ścieżkę sfotografował. Dziś ta praca znana jest pod nazwą „A line Made byWalking”, należy do kanonu gatunku i doczekała się setek opracowań analityczno-krytycznych. Dopatrywano się w niej przeróżnych metafor i metafizycznych sensów. Nic dziwnego, że artyście to spacerowanie się spodobało.
 8. Gdzie można znaleźć muzea cz.1 ■ Jedno słynne muzeum sztuki ziemskiej znajduję się wWarszawie przy Parku imienia Marszałka Edwarda Rydza-śmigłego
 9. Gdzie można znaleźć muzea cz.2 ■ Muzeum sztuki ziemi również można znaleźć w Polsce wWrocławiu o nazwie Muzeum WspółczesneWrocław w skrócie (MWW)
 10. Gdzie można znaleźć muzea cz.3 ■ Land art. Również można obejrzeć w słynnym Muzeum Model Of Art.W skrócie (MOMA)
 11. Artyści cz.1 ■ Robert Smithson (2 stycznia 1938 , zm. 20 lipca 1973) – amerykański artysta, znany z rzeźby i sztuki lądowej. Jego prace były wystawiane na całym świecie w galeriach i muzeach i odbywają się w zbiorach publicznych, w tym Museum of Modern Art, Nowy Jork, SmithsonianAmerican Art Museum, Solomon R. Guggenheim Museum, Nowy Jork,Tate Modern, Londyn,Whitney Museum of American Art, Nowy Jork, między innymi. Był jednym z założycieli ruchu LandArt, którego najbardziej znanym dziełem jest Molo Spiralne.
 12. Artyści cz.2 ■ Robert Clarke Morris (ur. 9 lutego 1931, w Kansas City, zm. 28 listopada 2018 w Nowym Jorku) – amerykański rzeźbiarz, artysta konceptualny i pisarz. Jest on uważany za jednego z najwybitniejszych teoretyków minimalizmu wraz z Donaldem Juddem i Carlem Andre. Miał on również znaczący na rozwój sztuki performance, sztuki ziemi, ruchu sztuki procesualnej i sztuki instalacji. Mieszkał i pracował w Nowym Jorku.
 13. Artyści cz.3 ■ Gerhard Alexander "Gerry" Schum (15 września 1938 w Kolonii, zm. 23 marca 1973 w Düsseldorfie)– niemiecki reżyser, producent filmowy i filmowy. Był inicjatorem i producentem galerii telewizyjnej,która była emitowana przez Deutsche Fernsehen około 1970 roku. Schum jest uważany za założyciela terminu Land Art.
 14. Artyści cz.4 ■ Nancy Holt (ur. 5 kwietnia 1938, zm. 8 lutego 2014) – amerykańska artystka, najbardziej znana ze swojej rzeźby publicznej, sztuki instalacyjnej, poezji betonoweji sztuki lądowej. Przez całą swoją karierę Holt produkowała również prace w innych mediach, w tym w filmie i fotografii, a także pisała książki i artykuły o sztuce
 15. POLSCY ARTYŚCI CZ.1 Mirosław Maszlanko (ur. 31 maja 1963) – polski artysta ukraińskiego pochodzenia.
 16. POLSCY ARTYŚCI CZ.2 ■ Jarosław Koziara (ur. 30 stycznia 1967) – polski artysta plastyk. ■ Autor plastycznej strony działalności zespołu Voo Voo – projektował scenografie ich koncertów, okładki płyt, a także osobiście występował na happeningach przed, w trakcie i po koncertach zespołu. Również autor scenografii i kostiumów do sztuk teatralnych. Twórca obrazów ziemnych w Janowcu. Autor scenografii wielu koncertów organizowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i projektu wystroju wnętrza klubu Stodoła
 17. Polscy Artyści cz.3 ■ Robert Kuśmirowski (ur. 1973 w Łodzi), polski artysta współczesny, performer, twórca instalacji, obiektów, fotografii.
 18. POLSCY ARTYŚCI CZ.4 Paweł chlebek urodzony 7 lipca 1975r
 19. Trwałość ■ Twórcom wcale nie przeszkadzał fakt, że ich dzieła często ulegały szybkiemu zniszczeniu – rozmyte przez deszcz, rozsypane przez wiatr. Ba, to było powodem do dumy, świadectwem tego, że nie dbają o klientów czy o sławę, ale o czystą kreację.To był jeden z tak typowych dla owych czasów aktów buntu wobec artystycznego establishmentu i mechanizmów rządzących skomercjalizowanym światem sztuki. Nic więc dziwnego, że ta artystyczna kontestacja doskonale wpasowała się w ducha epoki (hipisi, młodzieżowe rewolucje). Była więc skazana na sukces.
 20. ■KONIEC
Anúncio