Slajdy k přednášce pro předmět Blok expertů na KISKu (kisk.cz/blok-expertu).
Pokud má vzdělávání přispívat optimálním způsobem k zefektivňování činností a procesů uvnitř organizace, musí být efektivní i samo o sobě. Teoretické koncepty ve vztahu k vzdělávání často oscilují mezi dvěma póly. Jeden představuje humanitní pojetí vzdělávání, jehož posláním je osvobození ducha. Druhý pohled zas hovoří o vzdělávání jako o prostředku sociální selekce a kontroly. Efektivní firemní vzdělávání, díky realizačnímu prostoru, ve kterém se nachází, zohledňuje oba pohledy. V obecné úrovni lze vnímat vzdělání jako prostředek humanizace, avšak sociální realita vymezuje vzdělávání významnou socializační roli. Konec konců i emancipační rozměr vzdělávání není ničím jiným než snahou připravit jedince či skupiny na společenskou změnu. Vzdělávací systém je projevem racionální snahy komplexně ovlivňovat podmínky pro rozvoj vzdělávaných skrze jasně definovanou metodiku a komplexní evaluaci. Rozumná a srozumitelná aplikace je pojítkem mezi mnohdy odtrženými světy teorie a praxe. Proto je příspěvek orientován především na aplikační oblast identifikace a analýzy vzdělávacích potřeb, využívání kompetenčních modelů, formy a prostředky vzdělávání a evaluaci. Při tvorbě vzdělávacího systému v konkrétní organizaci můžeme volit různá východiska. Pro volbu toho optimálního je však vhodné znát více alternativ. Zprostředkovat pohled na několik konceptů a především na možnosti jejich aplikace ve firemní praxi je hlavním cílem tohoto příspěvku.
2. TRASA (OBSAH) DNEŠNÍ PŘEDNÁŠKY
Úvod
Základní činitele firemního vzdělávání
Východiska vzdělávání
Přístup organizace k rozvoji a vzdělávání
Pojetí profilu absolventa
Vzdělávací formy a prostředky
Modely systémů vzdělávání
Plán vzdělávání
Závěr
CÍL
START
3. Východiska vzdělávání (paradigma vzdělávání)
Přístup organizace k rozvoji a vzdělávání
Pojetí profilu absolventa
Formy a prostředky vzdělávání
Modely systémů vzdělávání
Plány a evaluace vzdělávání
ZÁKLADNÍ ČINITELÉ SYSTÉMŮ VZDĚLÁVÁNÍ
4. Vzdělávání jako prostředek socializace
Adaptace na kulturní a sociální prostředí
Adaptace na pracovní prostředí
Optimalizace pracovního výkonu
Adaptace na kariérovou dráhu
Vzdělávání jako prostředek humanizace
Personalizací k zralosti
Emancipací k odpovědnosti
Flexibilitou k výkonnosti
Motivací k mistrovství
VÝCHODISKA (FIREMNÍHO) VZDĚLÁVÁNÍ
5. VZDĚLÁVÁNÍ JAKO POVINNOST
„Primárním cílem není vzdělanost, ale kredit.“
VZDĚLÁVÁNÍ JAKO PROSTŘEDEK PROFESIONALIZACE
„Primárním cílem je odborná kvalifikace“
VZDĚLÁVÁNÍ JAKO PROSTŘEDEK REPLIKACE
„Primárním cílem je integrace a fixace člověka v kultuře.“
VZDĚLÁVÁNÍ JAKO PROSTŘEDEK „MOTIVACE“
„Primárním cílem je pocit seberealizace.“
VZDĚLÁVÁNÍ JAKO PROSTŘEDEK ADAPTACE (EVOLUCE)
„Primárním cílem je podpora rozvoje inovačních kompetencí.“
PŘÍSTUPY FIREM K ROZVOJI A VZDĚLÁVÁNÍ
6. VEDENÍ
15% STRATEGICKÝ MANAGEMENT 85%
30% VÝKONNÝ MANAGEMENT 70%
50% PROJEKTOVÝ MANAGEMENT 50%
70% EXPERTNÍ SUPERVIZOR 30%
90% EXPERTNÍ ŘEŠITEL 10%
95% LINIOVÝ VYKONAVATEL 5%
ODBORNOST
POJETÍ PROFILU ABSOLVENTA
Hluboký úzký
specialista
Vysoká specializace
Velká znalost úzkého prostředí
Maximální orientace v konkrétním oboru
Předpoklady pro vytváření inovací
Široký mělký
generalista
Vysoká diverzifikace informací
Znalost oborových souvislostí
Orientace na syntézu
Vytváření podmínek pro inovace
7. FORMY A PROSTŘEDKY VZDĚLÁVÁNÍ
(MICHAEL ARMSTRONG)
ON THE JOB
Instruktáţ
Ukázky práce
Stínování
Mentoring
Coaching
Learning by doing
OUT OF THE JOB
Samostudium
Školení
Přednáška
Trénink
Konference
Workshop
Mentoring
Coaching
Osvěta (muzeum, výstava)
E-learning
8. MODELY SYSTÉMŮ VZDĚLÁVÁNÍ
TRADIČNÍ
Orientované na výkon
Replikační systémy
Aplikační systémy
KOMPETENČNÍ
Orientované na úkoly (role)
Syntetické systémy
Heuristické systémy
Způsoby řešení úkolů
Kreace
Kombinace
Aplikace
Replikace
Instrukce
11. KOMPETENČNÍ PŘÍSTUP
MATICE VZDĚLÁVÁNÍ
FIRMENÍ REÁLIE
POSLÁNÍ, STRATEGIE, HODNOTY
ORGANIZAČNÍ ŘÁD
PRACOVNÍ ŘÁD
SYSTÉM PRAVOMOCÍ A ODPOVĚDNOSTÍ
TRENDY OBORU
METODY, TECHNOLOGIE, POSTUPY
LEGISLATIVNÍ NORMY
ÚTVAROVÉ CÍLE
PROCESY
SYSTÉM PRAVOMOCÍ A ODPOVĚDNOSTÍ
PROFESNÍ SPECIALIZACE
PROFESNÍ PROCESY
PROFESNÍ LEGISLATIVA
TECHNOLOGIE
KOMUNIKAČNÍ DOVEDNOSTI
MANAŽERSKÉ DOVEDNOSTI
LEADERSHIP
JAZYKOVÁ VYBAVENOST
HW , SW
…
PROFESNÍ
DALŠÍ
VZDĚLÁVACÍ BLOKYKOMPETENCE VZDĚLÁVACÍ MODULY
ORGANIZAČNÍ PRAVIDLA
FIREMNÍ KULTURA
ORGANIZAČNÍ
OBOROVÉ / ÚTVAROVÉ
OSOBNOSTNÍ
ÚTVAROVÉ REÁLIE A PRAVIDLA
OBOROVÁ ORIENTACE
INDIVIDUÁLNÍ / SPECIALIZAČNÍ
15. NESYSTÉMOVÉ / ČÁSTEČNĚ SYSTÉMOVÉ
Ad-hoc zakázky (vedoucích, pracovníků)
Cílené dotazování (vedoucích, pracovníků)
SYSTÉMOVÉ / SYSTEMATICKÉ
Hodnocení pracovního výkonu a chování
Profil pracovního místa / kompetenční profil
Matice vzdělávání dle kompetenčních modelů
Plány nástupnictví a kariérové plány
Development committee
ZDROJE INFORMACÍ O POTŘEBÁCH VZDĚLÁVÁNÍ
16. SROVNÁVACÍ EVALUACE
PŘED (CO VĚDÍ A UMĚJÍ)
V PRŮBĚHU (CO JE POTŘEBA DOPLNIT, ZPŘESNIT)
PO AKCI (CO SE NAUČILI)
D.L. KIRKPATRICK
REAKCE
ÚROVEŇ POZNATKŮ
ZMĚNA CHOVÁNÍ
DOPAD NA PRACOVNÍ VÝKON
DOPAD PRO ORGANIZACI
TYPY EVALUACE FIREMNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ
17. KOGNITIVNÍ SLOŢKA
Lze ji měřit pomocí testů, dotazníků
PSYCHOMOTORICKÁ SLOŢKA
Lze ji měřit pomocí testů, pozorování, hodnocením postupů
a výsledků práce (činnosti)
AFEKTIVNÍ SLOŢKA
Lze ji měřit pomocí testů, strukturovaných rozhovorů,
hodnocením chování
EVALUACE VZDĚLÁVÁNÍ DLE CÍLE
19. IDENTIFIKACE VZDĚLÁVACÍCH POTŘEB
TAXACE VZDĚLÁVACÍCH POTŘEB
ZNALOST APLIKACE INOVACE TRANSMISE
FIRMENÍ REÁLIE X X
POSLÁNÍ, STRATEGIE, HODNOTY X X
ORGANIZAČNÍ ŘÁD X X X
PRACOVNÍ ŘÁD X
SYSTÉMPRAVOMOCÍ A ODPOVĚDNOSTÍ X
TRENDY OBORU X
METODY, TECHNOLOGIE, POSTUPY X
LEGISLATIVNÍ NORMY X X X
ÚTVAROVÉ CÍLE X X
PROCESY X X X
SYSTÉMPRAVOMOCÍ A ODPOVĚDNOSTÍ X X
PROFESNÍ SPECIALIZACE X X X
PROFESNÍ PROCESY X X
PROFESNÍ LEGISLATIVA X X
TECHNOLOGIE X X X
KOMUNIKAČNÍ DOVEDNOSTI X
MANAŽERSKÉ DOVEDNOSTI
LEADERSHIP
JAZYKOVÁ VYBAVENOST A2 A1
HW , SW ECDL, PERS ECDL, PERS PERS
…
PROFESNÍ
DALŠÍ
POŽADOVANÁ ÚROVEŇ
VZDĚLÁVACÍ BLOKYKOMPETENCE VZDĚLÁVACÍ MODULY
ORGANIZAČNÍ PRAVIDLA
FIREMNÍ KULTURA
ORGANIZAČNÍ
OBOROVÉ / ÚTVAROVÉ
OSOBNOSTNÍ
ÚTVAROVÉ REÁLIE A PRAVIDLA
OBOROVÁ ORIENTACE
INDIVIDUÁLNÍ / SPECIALIZAČNÍ