SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 24
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Extreme Situations
Страница од учебникот:
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Survival in the Andes)
Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување,
препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку
позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања.
Корелација: географија, македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
ZABELE[KA: УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН.
• Индивидуално даваат свои предлози
• Индивидуално опишуваат слики кои за
нив претставуваат екстремна ситуација
 Поттикнување на учениците да коментираат
за значењето на сликата (кајак на водопад) а
потоа да дадат свои предлози за слика која би
претставувала екстремна ситуација
ГЛАВЕНДЕЛ25МИН.
• Индивидуално го читаат краткиот текст
и соодветно одговараат на прашањата
• Читаат и ги анализираат објаснувањата
за дадените зборови во парови
• Го читаат текстот набрзина и ги
одговараат прашањата
• Во парови ги подредуваат зборовите во
точната реченица
 Насочување на фокусот на текстот и давање
упатства за вежба А и В со напомена за
употреба на техниката skimming
 Насочување на фокусот на Wordwise –
инструкции за разбирање на зборови во
контекст
 Давање упатства за следната активност С–
одбирање на точен одговор од понудени
четири според инструкции во Close up
 Објаснување на следната активност D-
одредување на точна употреба на збор во
реченица
 Поттикнување на учениците да додадат уште
нови зборови и истите да се објаснат според
контекстот
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
 Разговараат по дадени упатства  Давање инструкции за групна дискусија по
дадени прашања
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина Extreme Situations
Страница од учебникот: 86 и 90
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на вокабулар (екстремни ситуации, предлози, колокации и изрази)
Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од
контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со екстремни
ситуации, предлози, колокации и изрази
Корелација: географија, македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН.
• Индивидуално набројуваат  Поттикнување на учениците да набројат
неколку зборови поврзани со екстремни
ситуации од претходниот текст
ГЛАВЕНДЕЛ35МИН.
• Го пронаоѓаат зборот кој не припаѓа
во групата
• Пополнуваат текст со дадени
зборови
• Заокружуваат точнни зборови од
два понудени
• Одбираат соодветен збор во текст
од прашања со повеќечлен избор
• Поврзување зборови со цел
формирање колокации
• Пополнување реченици со
претходно формираните колокации
 Давање упатства за форматот иначинот
на кој треба да се сработат активностите
сокои се обновува вокабуларот
 Патролирање низ училницата и давање
дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН.
• Разговараат според дадените
упатства
 Упатства за групна дискусија по дадени
прашања
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Extreme Situations
Страница од работната тетратка: 40 и 41
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Увежбување на вокабуларот
Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава конкретни
информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања,
дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и
правилно применува зборови и изрази поврзани со екстремни ситуации, предлози, колокации и
изрази
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Индивидуално даваат предлози кои
ги научиле од претходните часови
 Запишување на зборот екстремна
ситуација на табла и поттикнување на
учениците да додадат зборови што се
поврзани/асоцираат на истиот
ГЛАВЕНДЕЛ25МИН.
• Внимателно го читаат текстот и ги
одговараат прашањата со одбирање
на еден точен одговор
• Ги пополнуваат празнините со
точниот збор според дадените
инструкции
• Пополнуваат реченици со точна
форма од дадени зборови
• Одбираат точен збор од понудени
два
• Пополнуваат реченици со точна
форма од дадените зборови
 Давање упатства за форматот и начинот
на кој треба да се сработат активностите
со кои се повторува употребата на
вокабуларот поврзан со екстремни
ситуации во работната тетратка
 Патролирање низ училницата и давање
дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
• Ги кажуваат и споредуваат
одговорите иги поправаат грешките
 Проверка на сработеното и давање
дополнителни информации околу
деловите каде учениците имале
најголеми потешкотии
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина Extreme Situations
Страница од учебникот: 87 и 91
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на граматички структури (предминато време, Question tags)
Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува
структури на предминато време во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува,
споредува и прави разлика меѓу формите на Question tags, истите точно ги користи во
контекст
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
ZABELE[KA:
Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:
http://www.passporttoenglish.com/Advanced-English/Lesson15/Vocabulary.html
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН.
• Даваат свои образложенија  Давање пример на две реченици со употреба
на предминато време и минато време и
поттикнување на учениците да ја наведат
разликата во употребата на глаголските
форми
ГЛАВЕНДЕЛ40МИН. • Во парови поврзуваат притоа
дискутирајќи ги различните употреби на
двете граматички времиња
• Индивидуално ги пополнуваат
речениците
• Ги пополнуваат речениците со
соодветната форма од понудените
глаголи
• Во парови поврзуваат притоа
дискутирајќи ја употребата на
граматичкото време
• Индивидуално пополнуваат
• Ја следат проверката и поправаат каде е
потребно
• Внимателно читаат и соодветно
поврзуваат и ги извлекуваат правилата
за употребата
• Ги пополнуваат речениците
едноподруго со соодветни прашања,
внимателно ја следат проверката и
поправаат каде е потребно
• Индивидуално решаваат а меѓусебно,
во парови, го проверуваат сработеното
 Насочување на фокусот на вежба А и В–
анализирање на реченици и поврзување со
соодветните правила
 Давање упатства за наредната активност –
пополнување реченици со соодветна форма
од даден глагол
 Инструкции за вежба D- анализирање на
реченици и поврзување со соодветните
правила со обрнување внимание на
разликите во употребата на трите граматички
структури
 Објаснување на следната вежба-
пополнување реченици со соодветна форма
на даден глагол
 Проверка на сработеното и дополнително
објаснување каде е потребно
 Насочување на фокусот на страна 91-
инструкции за вежба А, В и С- анализирање на
реченици и поврзување со соодветните
правила
 Давање упатства за пополнување реченици
во вежба D, Е и F, а потоа се проверува
сработеното со дополнителна помош ако е
потребно
 Инструкции за последната вежба- одбирање
на точни одговори
ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН.
• Разговараат меѓусебно и посочуваат
примери
 Колективна дискусија за граматичите
структури
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Extreme Situations
Страница од работната тетратка: 42 и 43
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот: увежбување на граматиката
Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува
структури на предминато време во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува,
споредува и прави разлика меѓу форми на Question tags, истите точно ги користи во
контекст
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Индивидуално даваат примери  Поттикнување на учениците да набројат
неколку примери со Question tags и
реченици во предминато време со
контрастирање на минато просто
ГЛАВЕНДЕЛ
30
МИН.
• Ги заокружуваат точните форми на
глаголите
• Составуваат реченици според даден
пример
• Го заокружуваат точниот збор
• Читаат краток текст и составуваат
прашања
• Пополнуваат текст со одбирање
точен одговор од прашања со
повеќечлен избор
 Давање упатства за форматот и начинот
на кој треба да се сработат активностите
со кои се повторува употребата на
предминато време и Question tags во
работната тетратка
 Патролирање низ училницата и давање
дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВРШЕНДЕЛ7МИН.
• Ги кажуваат и споредуваат
одговорите и ги поправаат грешките
 Проверка на сработеното и давање
дополнителни информации околу
деловите каде учениците имале
најголеми потешкотии
ZABELE[KA:
Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:
http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=question+tags
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина Extreme Situations
Страница од учебникот: 74 и 75
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на техники за слушање со разбирање и зборување
Очекувани исходи: разбира куси и подолги дијалози и разговори, препознава,
резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите; презентира
мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира за екстремни
ситуации
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН.
• Работат според упаствата  Објаснување на вежба А- анализа на
речници и одбирање на два точни
одговориод три понудени
ГЛАВЕНДEL30МИН.
• Индивидуално слушаат и
запишуваат
• Внимателно слушаат и соодветно
пополнуваат
• Меѓусебно во парови се прашуваат и
одговараат
• По анализа на фотографиите, ги
означуваат зборовите и водат
меѓусебен разговор за истите притоа
користејќи го помошниот вокабулар
 Инструкции за вежба В- слушање и
запишување на зборови преку спелување
 Објаснување на следната вежба- слушање
на радио извештај со дополнување на
точен збор/зборови во контекст
 Насочување на фокусот на страна 89 и
вежба А- кратко дискутирање по дадени
прашања
 Давање упатства за работа во парови-
соодветно обележување на зборовите и
споредба на дадени фотографии
 Патролирање низ училница и укажување
помош кому е потребно
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
• Се изјаснуваат според дадените
прашања
 Инструкции за групна дискусија по
дадени прашања
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Extreme Situations
Страница од учебникот: 92 и 93
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на формат и структура за пишување пишување приказна (наративни структури)
Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја
подобрува правилната употреба на сврзувачките средства и наративните структури при
пишување приказна.
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН.
• Даваат свои предлози  Поттикнување на учениците да дадат
примери на наративни структури и да ја
објаснат нивната употреба
ГЛАВЕНДЕЛ30МИН. • Работат според дадените упатства
• Ја читаат приказната и ги
пополнуваат празнините со
одбирање на соодветен збор
• Повторно ја читаат приказната и ја
утврдуваат точноста на исказите
• Во парови ги поврзуваат деловите
• Индивидуално ги анализираат
изразите и соодветно поврзуваат
 Насочување на фокусот на првата
вежба- дополнување реченици со
соодветна форма од даден збор
 Читање на упатства за следната
активност В- утврдување точност на
искази
 Насочување на фокусот на предлог-
приказната од вежба С и D- давање
инструкции за истите
 Инструкции за вежба Е- поврзување и
подредување на делови од приказна
според дадени одговори
 Обрнување внимание на понудените
корисни изрази за следната вежба-
соодветно поврзување
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
• Индивидуално работат според
претходно дадените упатства
 Давање упатства за изработка на план
за пишување приказна
ZABELE[KA:
*Пишувањето приказна е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги
враќа на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина Extreme Situations
Страница од учебникот: 94
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на видео
Очекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и
препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата тема
Корелација: географија, македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Зборуваат во врска со сликата и ги
поврзуваат зборовите со дадените
објаснувања
 Поттикнување дискусија за понудената
слика и соодветно поврзување на
понудените зборови со нивните значења
ГЛАВЕНДЕЛ35МИН.
• Внимателно гледааат и фаќаат
забелешки
• Повторно гледаат, слушаат
внимателно и ја одредуваат
точноста на исказите
• Читаат и соодветно пополнуваат
 Давање инструкции за гледање краток
филм поврзан со темата за дискусија
 Насочување на фокусот на вежба В со
упатства за работа
 Давање инструкции за следната вежба-
пополнување текст во врска со видеото со
понудени зборови
ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН.
• Искажуваат свои мислења  Упатства за групна дискусија според
дадени прашања
ZABELE[KA:
Кратките филмови се достапни со секој учебник
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(Оперативен план за час)
Наставен предмет: Англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Extreme Situations
Страница од учебникот:
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цел(и) на часот: проверка на знаењата
Методи:
1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way)
4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит)
5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1.Фронтална 3. Индивидуална
2.Групна 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче
2.Видео касета / ДВД 6. Графологија
3.Играчки 7. Магнетна табла
4.Маски 8. Мапи/табели
9. Аудио ЦД
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИКВОВЕДЕНДЕЛ5МИН10МИН.
• Внимателно го следат наставникот и
евентуално поставуваат прашања во
врска со писмената задача
 Давање упатства, детали и насоки
заначинотна кој треба да се сработи секој
дел од писмената работа/тест/наставно
ливче и какви се очекувањата и
критериумите за оценување
ГЛАВЕНДЕЛ39МИН.
• Внимателно ги следат инструкциите
и индивидуално даваат одговори на
задачите и доколку е потребно се
консултираат со наставникот
 Патролирање низ училницата,следење на
работата на учениците, давање
дополнителни насоки и упатства доколку
е неопходно
 На редовни интервали се потсетуваат
учениците за тоа колку време е останато
до крајот на часот
ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН.
• Набрзина го проверуваат
сработеното и го предаваат кај
наставникот
 Собирање на писмените
работи/тестовите/нставнителивчиња на
учениците
ЗАБЕЛЕШКА:
*Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите
Review од учебникот и работната тетратка.
Close up im (unit 7)

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

5. tắm bệnh tại giường chinh sua
5. tắm bệnh tại giường chinh sua5. tắm bệnh tại giường chinh sua
5. tắm bệnh tại giường chinh suaebookedu
 
Xác định ph của dung dịch và các đại lượng liên quan
Xác định ph của dung dịch và các đại lượng liên quanXác định ph của dung dịch và các đại lượng liên quan
Xác định ph của dung dịch và các đại lượng liên quanQuyen Le
 
Phân tích CLS cơn hen cấp
Phân tích CLS cơn hen cấpPhân tích CLS cơn hen cấp
Phân tích CLS cơn hen cấpHA VO THI
 
Chuẩn bị tIền phẫu-Chăm sóc hậu phẫu
Chuẩn bị tIền phẫu-Chăm sóc hậu phẫuChuẩn bị tIền phẫu-Chăm sóc hậu phẫu
Chuẩn bị tIền phẫu-Chăm sóc hậu phẫuHùng Lê
 
Các Chỉ số cận lâm sàng
Các Chỉ số cận lâm sàngCác Chỉ số cận lâm sàng
Các Chỉ số cận lâm sàngCường Võ Tấn
 
Hồi sinh tim phổi
Hồi sinh tim phổiHồi sinh tim phổi
Hồi sinh tim phổiDuong Khanh
 
Thuc hanh hoa vo co 1
Thuc hanh hoa vo co 1 Thuc hanh hoa vo co 1
Thuc hanh hoa vo co 1 Thanh Vu
 
ẢNH HƯỞNG HUYẾT ĐỘNG CỦA THÔNG KHĨ ÁP LỰC DƯƠNG
ẢNH HƯỞNG HUYẾT ĐỘNG CỦA THÔNG KHĨ ÁP LỰC DƯƠNGẢNH HƯỞNG HUYẾT ĐỘNG CỦA THÔNG KHĨ ÁP LỰC DƯƠNG
ẢNH HƯỞNG HUYẾT ĐỘNG CỦA THÔNG KHĨ ÁP LỰC DƯƠNGSoM
 
Nghien cuu tac dung dieu chinh roi loan lipid mau cua bai thuoc chi thuc dao ...
Nghien cuu tac dung dieu chinh roi loan lipid mau cua bai thuoc chi thuc dao ...Nghien cuu tac dung dieu chinh roi loan lipid mau cua bai thuoc chi thuc dao ...
Nghien cuu tac dung dieu chinh roi loan lipid mau cua bai thuoc chi thuc dao ...Luanvanyhoc.com-Zalo 0927.007.596
 
3.Chuyên đề dẫn lưu màng phổi - 18 tháng.pptx
3.Chuyên đề dẫn lưu màng phổi - 18 tháng.pptx3.Chuyên đề dẫn lưu màng phổi - 18 tháng.pptx
3.Chuyên đề dẫn lưu màng phổi - 18 tháng.pptxsodiepngoc
 
GÃY PIPKIN
GÃY PIPKINGÃY PIPKIN
GÃY PIPKINSoM
 

Mais procurados (20)

5. tắm bệnh tại giường chinh sua
5. tắm bệnh tại giường chinh sua5. tắm bệnh tại giường chinh sua
5. tắm bệnh tại giường chinh sua
 
Dr phong-1
Dr phong-1Dr phong-1
Dr phong-1
 
Xác định ph của dung dịch và các đại lượng liên quan
Xác định ph của dung dịch và các đại lượng liên quanXác định ph của dung dịch và các đại lượng liên quan
Xác định ph của dung dịch và các đại lượng liên quan
 
Phân tích CLS cơn hen cấp
Phân tích CLS cơn hen cấpPhân tích CLS cơn hen cấp
Phân tích CLS cơn hen cấp
 
Phan thi lai
Phan thi laiPhan thi lai
Phan thi lai
 
Dụng cụ Phục hồi Chức năng
Dụng cụ Phục hồi Chức năngDụng cụ Phục hồi Chức năng
Dụng cụ Phục hồi Chức năng
 
Chuẩn bị tIền phẫu-Chăm sóc hậu phẫu
Chuẩn bị tIền phẫu-Chăm sóc hậu phẫuChuẩn bị tIền phẫu-Chăm sóc hậu phẫu
Chuẩn bị tIền phẫu-Chăm sóc hậu phẫu
 
Các Chỉ số cận lâm sàng
Các Chỉ số cận lâm sàngCác Chỉ số cận lâm sàng
Các Chỉ số cận lâm sàng
 
Hồi sinh tim phổi
Hồi sinh tim phổiHồi sinh tim phổi
Hồi sinh tim phổi
 
Đáp ứng bù dịch
Đáp ứng bù dịchĐáp ứng bù dịch
Đáp ứng bù dịch
 
Thuc hanh hoa vo co 1
Thuc hanh hoa vo co 1 Thuc hanh hoa vo co 1
Thuc hanh hoa vo co 1
 
Xử trí rối loạn nhịp tim
Xử trí rối loạn nhịp timXử trí rối loạn nhịp tim
Xử trí rối loạn nhịp tim
 
ẢNH HƯỞNG HUYẾT ĐỘNG CỦA THÔNG KHĨ ÁP LỰC DƯƠNG
ẢNH HƯỞNG HUYẾT ĐỘNG CỦA THÔNG KHĨ ÁP LỰC DƯƠNGẢNH HƯỞNG HUYẾT ĐỘNG CỦA THÔNG KHĨ ÁP LỰC DƯƠNG
ẢNH HƯỞNG HUYẾT ĐỘNG CỦA THÔNG KHĨ ÁP LỰC DƯƠNG
 
Nghien cuu tac dung dieu chinh roi loan lipid mau cua bai thuoc chi thuc dao ...
Nghien cuu tac dung dieu chinh roi loan lipid mau cua bai thuoc chi thuc dao ...Nghien cuu tac dung dieu chinh roi loan lipid mau cua bai thuoc chi thuc dao ...
Nghien cuu tac dung dieu chinh roi loan lipid mau cua bai thuoc chi thuc dao ...
 
Airway
AirwayAirway
Airway
 
Bai giang nhiet dong hoa hoc 74 p
Bai giang nhiet dong hoa hoc 74 pBai giang nhiet dong hoa hoc 74 p
Bai giang nhiet dong hoa hoc 74 p
 
3.Chuyên đề dẫn lưu màng phổi - 18 tháng.pptx
3.Chuyên đề dẫn lưu màng phổi - 18 tháng.pptx3.Chuyên đề dẫn lưu màng phổi - 18 tháng.pptx
3.Chuyên đề dẫn lưu màng phổi - 18 tháng.pptx
 
Cơ vùng mông và đùi giải phẫu đh y hà nội hmu
Cơ vùng mông và đùi giải phẫu đh y hà nội hmuCơ vùng mông và đùi giải phẫu đh y hà nội hmu
Cơ vùng mông và đùi giải phẫu đh y hà nội hmu
 
GÃY PIPKIN
GÃY PIPKINGÃY PIPKIN
GÃY PIPKIN
 
Kham gay xuong 2020
Kham gay xuong 2020Kham gay xuong 2020
Kham gay xuong 2020
 

Semelhante a Close up im (unit 7)

Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docxTematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docxersana1
 
Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)Ivana Nikolovska
 
декември
декемвридекември
декемвриbrane71
 
настава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици целанастава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици целаUniversity American College Skopje
 
април 2017
април 2017април 2017
април 2017brane71
 
2оддтематско set sail
2оддтематско set sail2оддтематско set sail
2оддтематско set sailJulijana Stoilkova
 
јануари 2017
јануари 2017јануари 2017
јануари 2017brane71
 
ноември
ноемвриноември
ноемвриbrane71
 
септември
септемврисептември
септемвриbrane71
 

Semelhante a Close up im (unit 7) (20)

Close up im (unit 8)
Close up im (unit 8)Close up im (unit 8)
Close up im (unit 8)
 
Close up im (unit 9)
Close up im (unit 9)Close up im (unit 9)
Close up im (unit 9)
 
Close up im (unit 11)
Close up im (unit 11)Close up im (unit 11)
Close up im (unit 11)
 
Close up im (unit 5)
Close up im (unit 5)Close up im (unit 5)
Close up im (unit 5)
 
Close up im (unit 6)
Close up im (unit 6)Close up im (unit 6)
Close up im (unit 6)
 
Close up im (unit 3)
Close up im (unit 3)Close up im (unit 3)
Close up im (unit 3)
 
Close up im (unit 12)
Close up im (unit 12)Close up im (unit 12)
Close up im (unit 12)
 
Close up im (unit 1)
Close up im (unit 1)Close up im (unit 1)
Close up im (unit 1)
 
Close up im (unit 2)
Close up im (unit 2)Close up im (unit 2)
Close up im (unit 2)
 
Close up im (unit 4)
Close up im (unit 4)Close up im (unit 4)
Close up im (unit 4)
 
Close up im (unit 10)
Close up im (unit 10)Close up im (unit 10)
Close up im (unit 10)
 
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docxTematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
 
Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)
 
декември
декемвридекември
декември
 
настава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици целанастава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици цела
 
април 2017
април 2017април 2017
април 2017
 
2оддтематско set sail
2оддтематско set sail2оддтематско set sail
2оддтематско set sail
 
јануари 2017
јануари 2017јануари 2017
јануари 2017
 
ноември
ноемвриноември
ноември
 
септември
септемврисептември
септември
 

Close up im (unit 7)

  • 1. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Extreme Situations Страница од учебникот: Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Survival in the Andes) Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања. Корелација: географија, македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
  • 2. ТЕК НА ЧАСОТ ZABELE[KA: УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН. • Индивидуално даваат свои предлози • Индивидуално опишуваат слики кои за нив претставуваат екстремна ситуација  Поттикнување на учениците да коментираат за значењето на сликата (кајак на водопад) а потоа да дадат свои предлози за слика која би претставувала екстремна ситуација ГЛАВЕНДЕЛ25МИН. • Индивидуално го читаат краткиот текст и соодветно одговараат на прашањата • Читаат и ги анализираат објаснувањата за дадените зборови во парови • Го читаат текстот набрзина и ги одговараат прашањата • Во парови ги подредуваат зборовите во точната реченица  Насочување на фокусот на текстот и давање упатства за вежба А и В со напомена за употреба на техниката skimming  Насочување на фокусот на Wordwise – инструкции за разбирање на зборови во контекст  Давање упатства за следната активност С– одбирање на точен одговор од понудени четири според инструкции во Close up  Објаснување на следната активност D- одредување на точна употреба на збор во реченица  Поттикнување на учениците да додадат уште нови зборови и истите да се објаснат според контекстот ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.  Разговараат по дадени упатства  Давање инструкции за групна дискусија по дадени прашања
  • 3. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина Extreme Situations Страница од учебникот: 86 и 90 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на вокабулар (екстремни ситуации, предлози, колокации и изрази) Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со екстремни ситуации, предлози, колокации и изрази Корелација: географија, македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
  • 4. 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН. • Индивидуално набројуваат  Поттикнување на учениците да набројат неколку зборови поврзани со екстремни ситуации од претходниот текст ГЛАВЕНДЕЛ35МИН. • Го пронаоѓаат зборот кој не припаѓа во групата • Пополнуваат текст со дадени зборови • Заокружуваат точнни зборови од два понудени • Одбираат соодветен збор во текст од прашања со повеќечлен избор • Поврзување зборови со цел формирање колокации • Пополнување реченици со претходно формираните колокации  Давање упатства за форматот иначинот на кој треба да се сработат активностите сокои се обновува вокабуларот  Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош
  • 5. ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН. • Разговараат според дадените упатства  Упатства за групна дискусија по дадени прашања ZABELE[KA: КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Extreme Situations Страница од работната тетратка: 40 и 41 Клас: Датум: Место на реализација:
  • 6. Цели на часот: Увежбување на вокабуларот Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања, дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со екстремни ситуации, предлози, колокации и изрази Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК
  • 7. ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Индивидуално даваат предлози кои ги научиле од претходните часови  Запишување на зборот екстремна ситуација на табла и поттикнување на учениците да додадат зборови што се поврзани/асоцираат на истиот ГЛАВЕНДЕЛ25МИН. • Внимателно го читаат текстот и ги одговараат прашањата со одбирање на еден точен одговор • Ги пополнуваат празнините со точниот збор според дадените инструкции • Пополнуваат реченици со точна форма од дадени зборови • Одбираат точен збор од понудени два • Пополнуваат реченици со точна форма од дадените зборови  Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на вокабуларот поврзан со екстремни ситуации во работната тетратка  Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Ги кажуваат и споредуваат одговорите иги поправаат грешките  Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии
  • 8. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина Extreme Situations Страница од учебникот: 87 и 91 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на граматички структури (предминато време, Question tags) Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на предминато време во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу формите на Question tags, истите точно ги користи во контекст Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго ZABELE[KA: Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници: http://www.passporttoenglish.com/Advanced-English/Lesson15/Vocabulary.html
  • 9. Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Даваат свои образложенија  Давање пример на две реченици со употреба на предминато време и минато време и поттикнување на учениците да ја наведат разликата во употребата на глаголските форми
  • 10. ГЛАВЕНДЕЛ40МИН. • Во парови поврзуваат притоа дискутирајќи ги различните употреби на двете граматички времиња • Индивидуално ги пополнуваат речениците • Ги пополнуваат речениците со соодветната форма од понудените глаголи • Во парови поврзуваат притоа дискутирајќи ја употребата на граматичкото време • Индивидуално пополнуваат • Ја следат проверката и поправаат каде е потребно • Внимателно читаат и соодветно поврзуваат и ги извлекуваат правилата за употребата • Ги пополнуваат речениците едноподруго со соодветни прашања, внимателно ја следат проверката и поправаат каде е потребно • Индивидуално решаваат а меѓусебно, во парови, го проверуваат сработеното  Насочување на фокусот на вежба А и В– анализирање на реченици и поврзување со соодветните правила  Давање упатства за наредната активност – пополнување реченици со соодветна форма од даден глагол  Инструкции за вежба D- анализирање на реченици и поврзување со соодветните правила со обрнување внимание на разликите во употребата на трите граматички структури  Објаснување на следната вежба- пополнување реченици со соодветна форма на даден глагол  Проверка на сработеното и дополнително објаснување каде е потребно  Насочување на фокусот на страна 91- инструкции за вежба А, В и С- анализирање на реченици и поврзување со соодветните правила  Давање упатства за пополнување реченици во вежба D, Е и F, а потоа се проверува сработеното со дополнителна помош ако е потребно  Инструкции за последната вежба- одбирање на точни одговори ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН. • Разговараат меѓусебно и посочуваат примери  Колективна дискусија за граматичите структури ZABELE[KA: КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час)
  • 11. Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Extreme Situations Страница од работната тетратка: 42 и 43 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: увежбување на граматиката Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на предминато време во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу форми на Question tags, истите точно ги користи во контекст Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК
  • 12. ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Индивидуално даваат примери  Поттикнување на учениците да набројат неколку примери со Question tags и реченици во предминато време со контрастирање на минато просто ГЛАВЕНДЕЛ 30 МИН. • Ги заокружуваат точните форми на глаголите • Составуваат реченици според даден пример • Го заокружуваат точниот збор • Читаат краток текст и составуваат прашања • Пополнуваат текст со одбирање точен одговор од прашања со повеќечлен избор  Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на предминато време и Question tags во работната тетратка  Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош ЗАВРШЕНДЕЛ7МИН. • Ги кажуваат и споредуваат одговорите и ги поправаат грешките  Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии ZABELE[KA: Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници: http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=question+tags
  • 13. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина Extreme Situations Страница од учебникот: 74 и 75 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на техники за слушање со разбирање и зборување Очекувани исходи: разбира куси и подолги дијалози и разговори, препознава, резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите; презентира мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира за екстремни ситуации Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
  • 14. 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Работат според упаствата  Објаснување на вежба А- анализа на речници и одбирање на два точни одговориод три понудени ГЛАВЕНДEL30МИН. • Индивидуално слушаат и запишуваат • Внимателно слушаат и соодветно пополнуваат • Меѓусебно во парови се прашуваат и одговараат • По анализа на фотографиите, ги означуваат зборовите и водат меѓусебен разговор за истите притоа користејќи го помошниот вокабулар  Инструкции за вежба В- слушање и запишување на зборови преку спелување  Објаснување на следната вежба- слушање на радио извештај со дополнување на точен збор/зборови во контекст  Насочување на фокусот на страна 89 и вежба А- кратко дискутирање по дадени прашања  Давање упатства за работа во парови- соодветно обележување на зборовите и споредба на дадени фотографии  Патролирање низ училница и укажување помош кому е потребно
  • 15. ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Се изјаснуваат според дадените прашања  Инструкции за групна дискусија по дадени прашања ZABELE[KA: КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Extreme Situations Страница од учебникот: 92 и 93 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на формат и структура за пишување пишување приказна (наративни структури) Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја
  • 16. подобрува правилната употреба на сврзувачките средства и наративните структури при пишување приказна. Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Даваат свои предлози  Поттикнување на учениците да дадат примери на наративни структури и да ја објаснат нивната употреба
  • 17. ГЛАВЕНДЕЛ30МИН. • Работат според дадените упатства • Ја читаат приказната и ги пополнуваат празнините со одбирање на соодветен збор • Повторно ја читаат приказната и ја утврдуваат точноста на исказите • Во парови ги поврзуваат деловите • Индивидуално ги анализираат изразите и соодветно поврзуваат  Насочување на фокусот на првата вежба- дополнување реченици со соодветна форма од даден збор  Читање на упатства за следната активност В- утврдување точност на искази  Насочување на фокусот на предлог- приказната од вежба С и D- давање инструкции за истите  Инструкции за вежба Е- поврзување и подредување на делови од приказна според дадени одговори  Обрнување внимание на понудените корисни изрази за следната вежба- соодветно поврзување ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Индивидуално работат според претходно дадените упатства  Давање упатства за изработка на план за пишување приказна ZABELE[KA: *Пишувањето приказна е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги враќа на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник:
  • 18. Наставна содржина Extreme Situations Страница од учебникот: 94 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на видео Очекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата тема Корелација: географија, македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК
  • 19. ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Зборуваат во врска со сликата и ги поврзуваат зборовите со дадените објаснувања  Поттикнување дискусија за понудената слика и соодветно поврзување на понудените зборови со нивните значења ГЛАВЕНДЕЛ35МИН. • Внимателно гледааат и фаќаат забелешки • Повторно гледаат, слушаат внимателно и ја одредуваат точноста на исказите • Читаат и соодветно пополнуваат  Давање инструкции за гледање краток филм поврзан со темата за дискусија  Насочување на фокусот на вежба В со упатства за работа  Давање инструкции за следната вежба- пополнување текст во врска со видеото со понудени зборови ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН. • Искажуваат свои мислења  Упатства за групна дискусија според дадени прашања ZABELE[KA: Кратките филмови се достапни со секој учебник
  • 20. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (Оперативен план за час) Наставен предмет: Англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Extreme Situations Страница од учебникот: Клас: Датум: Место на реализација:
  • 21. Цел(и) на часот: проверка на знаењата Методи: 1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way) 4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит) 5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1.Фронтална 3. Индивидуална 2.Групна 4. Работа во парови Средства и помагала: 1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче 2.Видео касета / ДВД 6. Графологија 3.Играчки 7. Магнетна табла 4.Маски 8. Мапи/табели 9. Аудио ЦД
  • 23. УЧЕНИК НАСТАВНИКВОВЕДЕНДЕЛ5МИН10МИН. • Внимателно го следат наставникот и евентуално поставуваат прашања во врска со писмената задача  Давање упатства, детали и насоки заначинотна кој треба да се сработи секој дел од писмената работа/тест/наставно ливче и какви се очекувањата и критериумите за оценување ГЛАВЕНДЕЛ39МИН. • Внимателно ги следат инструкциите и индивидуално даваат одговори на задачите и доколку е потребно се консултираат со наставникот  Патролирање низ училницата,следење на работата на учениците, давање дополнителни насоки и упатства доколку е неопходно  На редовни интервали се потсетуваат учениците за тоа колку време е останато до крајот на часот ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН. • Набрзина го проверуваат сработеното и го предаваат кај наставникот  Собирање на писмените работи/тестовите/нставнителивчиња на учениците ЗАБЕЛЕШКА: *Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите Review од учебникот и работната тетратка.