SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 23
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: A place to call home
Страница од учебникот: 58-59
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (The World’s Coolest Skyscraper)
Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување,
препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку
позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања.
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
ZABELE[KA: УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН.
• Индивидуално даваат свои предлози
• Индивидуално опишуваат слики кои за
нив претставуваат дом
• Работата во мали групи, а потоа ги
проверуваат одговорите
 Поттикнување на учениците да коментираат
за значењето на сликата (замок-дом) а потоа
да дадат свои предлози за слика која би
претставувала дом
 Давање упатства за вежба А со контрола на
потребното време а потоа читање на
одговори
ГЛАВЕНДЕЛ25МИН.
• Индивидуално читаат и соодветно
обележуваат
• Читаат и ги анализираат објаснувањата
за дадените зборови во парови
• Го читаат текстот набрзина и ги
поврзуваат речениците со соодветните
параграфи
• Во парови ги пронаоѓаат соодветните
зборови за дадените реченици
 Насочување на фокусот на текстот и давање
упатства за вежба В со напомена за употреба
на техниката skimming
 Насочување на фокусот на Wordwise –
инструкции за разбирање на зборови во
контекст
 Давање упатства за следната активност Е –
вметннување на реченици во ссодветен
параграф според инструкции во Close up
 Помагање на учениците преку посочување на
клучни зборови/реченици во параграфите
 Инструкции за следната вежба D- наѓање
зборови во контекст
 Поттикнување на учениците да додадат уште
нови зборови и истите да се објаснат според
контекстот
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
 Разговараат по дадени упатства  Давање инструкции за групна дискусија
подадени прашања
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: A place to call home
Страница од учебникот: 60 и 64
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на вокабулар (зборови поврзани со дом, градби, колокации, изрази)
Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од
контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со дом, градби
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН.
• Индивидуално набројуваат  Поттикнување на учениците да набројат
неколку зборови поврзани со дом/градба
од претходниот текст
ГЛАВЕНДЕЛ35МИН.
• Поврзуваат слики со дадени
зборови
• Заокружуваат збор кој не припаѓа
на групата понудени зборови
• Пополнуваат текст со дадени
зборови
• Пополнуваат текст со соодветен
предлог
• Отфрлаат збор кој не може да се
користи со даден глагол
• Пополнуваат реченици со
колокации од претходната вежба
• Поврзуваат изрази со дадено
значење
 Давање упатства за форматот иначинот
на кој треба да се сработат активностите
сокои се обновува вокабуларот
 Патролирање низ училницата и давање
дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН.
• Разговараат според дадените
упатства
 Упатства за групна дискусија по дадени
прашања
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: A place to call home
Страница од работната тетратка: 28 и 29
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Увежбување на вокабуларот
Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава конкретни
информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања,
дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и
правилно применува зборови и изрази поврзани со дом/градби
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН.
• Индивидуално даваат предлози кои
ги научиле од претходните часови
 Запишување на зборот дом/градба на
табла и поттикнување на учениците да
додадат зборови што се
поврзани/асоцираат на истиот
ГЛАВЕНДЕЛ25МИН. • Внимателно го читаат текстот и ги
вметнуваат речениците во
соодветен параграф
• Одбираат точен одговор од три
понудени
• Ги пополнуваат празнините со
точниот збор според дадените
инструкции
• Го заокружуваат точниот збор
 Давање упатства за форматот и начинот
на кој треба да се сработат активностите
со кои се повторува употребата на
вокабуларот поврзан со дом/градби во
работната тетратка
 Патролирање низ училницата и давање
дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
• Ги кажуваат и споредуваат
одговорите иги поправаат грешките
 Проверка на сработеното и давање
дополнителни информации околу
деловите каде учениците имале
најголеми потешкотии
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
ZABELE[KA:
Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:
https://show.zoho.com/show/publish/b0tmj92d5fc3564c2435db9f1d23936da0edb
http://www.eltbase.com/vtr_refs.php?id=212
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина A place to call home
Страница од учебникот: 9 и 13
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на граматички структури (контрастирање идни времиња)
Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува
структури на идните времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува,
споредува и прави разлика меѓу формите на идните времиња, истите точно ги користи во
контекст
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Даваат свои образложенија  Давање пример на две реченици со употреба
на различна форма на идно време
 Поттикнување на учениците да ја наведат
разликата во употребата на глаголските
форми
ГЛАВЕНДЕЛ40МИН.
• Во парови поврзуваат притоа
дискутирајќи ги различните употреби на
двете структури за идно време
• Индивидуално ги запишуваат
речениците во своите тетратки
• Ги пополнуваат речениците со
соодветната форма од понудените
глаголи
• Ја следат проверката и поправаат каде е
потребно
• Внимателно читаат и соодветно
поврзуваат и ги извлекуваат правилата
за употребата
• Ги пополнуваат речениците
едноподруго, внимателно ја следат
проверката и поправаат каде е
потребно
• Индивидуално решаваат а меѓусебно,
во парови, го проверуваат сработеното
 Насочување на фокусот на вежба А и В – да се
поврзат речениците со понудените употреби
на граматичките структури
 Давање упатства за наредната активност -
составување реченици според дадени
упатства
 Инструкции за вежба D и Е- дополнување на
реченици со соодветна структура за идно
време
 Проверка на сработеното и дополнително
објаснување каде е потребно
 Насочување на фокусот на страна 65-
инструкции за вежба А и В
сообрнувањевнимание на разликите во
употребата на двете граматички времиња
 Давање упатства за пополнување реченици
во вежба С и D, а потоа се проверува
сработеното со дополнителна помош ако е
потребно
 Инструкции за последната вежба- одбирање
на точни одговори
ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН. • Разговараат меѓусебно и посочуваат
примери
 Колективна дискусија за граматичките
структури
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: A place to call home
Страница од работната тетратка: 30 и 31
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот: увежбување на граматиката
Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува
структури на идните времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува,
споредува и прави разлика меѓу форми на идните времиња, истите точно ги користи во
контекст
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН.
• Индивидуално даваат примери  Поттикнување на учениците да набројат
неколку граматички структури/времиња
за искажување идно време
 Да наведат по една реченица со форми на
глаголи во идно време
ГЛАВЕНДЕЛ
30
МИН.
• Пополнуваат реченици со соодветна
форма на даден глагол
• Поврзување на делови од реченици
според контекст
• Поправање грешки во реченици
• Пополнување празнини во текст со
соодветен збор во контекст
• Дополнување реченици со даден
збор со слично значење
 Давање упатства за форматот и начинот
на кој треба да се сработат активностите
со кои се повторува употребата на
граматички времиња и структури за идно
време во работната тетратка
 Патролирање низ училницата и давање
дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВРШЕНДЕЛ7МИН. • Ги кажуваат и споредуваат
одговорите и ги поправаат грешките
 Проверка на сработеното и давање
дополнителни информации околу
деловите каде учениците имале
најголеми потешкотии
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина A place to call home
Страница од учебникот: 62 и 63
Клас:
Датум:
Место на реализација:
ZABELE[KA:
Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:
http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=future+forms
Цели на часот:
Обработка на техники за слушање со разбирање и зборување
Очекувани исходи: разбира куси и подолги дијалози и разговори, препознава,
резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите; презентира
мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира за типови
домови/градби и семејства
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН.
• Меѓусебноразговараат анализирајќи
ги фотографиите и индивидуално ги
поврзуваат со дадените зборови
 Објаснување на вежба А- анализа и споредба
на фотографии и поврзување со дадени
зборови
ГЛАВЕНДEL30МИН.
• Внимателно слушаат и соодветно
запишуваат
• Внимателно слушаат и соодветно
обележуваат
• Меѓусебно во парови се прашуваат и
одговараат
• По анализа на фотографиите, ги
означуваат зборовите и водат
меѓусебен разговор за истите притоа
користејќи го помошниот вокабулар
 Давање упатства за следната активност-
слушање на кратки дијалози и
запишување на зборови со слично
значење на дадените
 Инструкции за повторно слушање на
истите дијалози со утврдување на точност
на искази
 Објаснување на следната вежба- слушање
на интервју со одбирање на точен
одговор од прашања со повеќечлен избор
 Насочување на фокусот на страна 63 и
вежба А- кратко дискутирање по дадени
прашања
 Давање упатства за работа во парови-
соодветно обележување на зборовите и
споредба на дадени фотографии
 Патролирање низ училница и укажување
помош кому е потребно
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
• Се изјаснуваат според дадените
прашања
 Инструкции за групна дискусија по
дадени прашања
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: A place to call home
Страница од учебникот: 66 и 67
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на формат и структура за пишување електронско писмо (справување со
забелешки)
Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја
подобрува правилната употреба на сврзувачките средства при пишување електронско
писмо.
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН.
• Даваат свои предлози  Поттикнување на учениците да дадат
примери како се одговара на забелешки
ГЛАВЕНДЕЛ30МИН.
• Работат според дадените упатства
• Индивидуално го читаат мејлот и
соодветно обележуваат
• Го читаат писмото и ги подвлекуваат
одговорите и дискутираат меѓусебно
за нивната употреба
• Повторно го читаат писмото и ги
одговараат прашањата
• Во парови ги поврзуваат деловите
• Индивидуално ги анализираат
изразите и соодветно пополнуваат
 Насочување на фокусот на првата
вежба- составување одговор на дадени
прашања и забелешки
 Читање на упатства за следната
активност
 Насочување на фокусот на предлог-
писмото од вежба С и D- давање
инструкции за истите
 Инструкции за вежба Е- поврзување и
подредување на деловите од писмото
според дадени одговори
 Обрнување внимание на понудените
корисни изрази за следната вежба-
соодветно пополнување
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Индивидуално работат според
претходно дадените упатства
 Давање упатства за изработка на план
за пишување електронско писмо
ZABELE[KA:
*Пишувањето писмо е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги враќа
на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина A place to call home
Страница од учебникот: 68
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на видео
Очекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и
препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата тема
Корелација: социологија, географија
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН.
• Зборуваат во врска со сликата и ги
пополнуваат празнините со точните
зборови
 Поттикнување дискусија за понудената
слика и соодветно пополнување на
празнините со дадени зборови
ГЛАВЕНДЕЛ35МИН. • Внимателно гледааат и фаќаат
забелешки
• Индивидуално ја одредуваат
точноста на речениците
• Читаат и соодветно пополнуваат
 Давање инструкции за гледање краток
филм поврзан со темата за дискусија
 Насочување на фокусот на вежба В со
упатства за работа
 Давање инструкции за следната вежба-
пополнување текст во врска со видеото со
понудени зборови
ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН.
• Искажуваат свои мислења  Упатства за групна дискусија според
дадени прашања
ZABELE[KA:
Кратките филмови се достапни со секој учебник
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(Оперативен план за час)
Наставен предмет: Англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: A place to call home
Страница од учебникот:
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цел(и) на часот: проверка на знаењата
Методи:
1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way)
4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит)
5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1.Фронтална 3. Индивидуална
2.Групна 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче
2.Видео касета / ДВД 6. Графологија
3.Играчки 7. Магнетна табла
4.Маски 8. Мапи/табели
9. Аудио ЦД
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИКВОВЕДЕНДЕЛ5МИН10МИН.
• Внимателно го следат наставникот и
евентуално поставуваат прашања во
врска со писмената задача
 Давање упатства, детали и насоки
заначинотна кој треба да се сработи секој
дел од писмената работа/тест/наставно
ливче и какви се очекувањата и
критериумите за оценување
ГЛАВЕНДЕЛ39МИН.
• Внимателно ги следат инструкциите
и индивидуално даваат одговори на
задачите и доколку е потребно се
консултираат со наставникот
 Патролирање низ училницата,следење на
работата на учениците, давање
дополнителни насоки и упатства доколку
е неопходно
 На редовни интервали се потсетуваат
учениците за тоа колку време е останато
до крајот на часот
ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН.
• Набрзина го проверуваат
сработеното и го предаваат кај
наставникот
 Собирање на писмените
работи/тестовите/нставнителивчиња на
учениците
ЗАБЕЛЕШКА:
*Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите
Review од учебникот и работната тетратка.
Close up im (unit 5)

Mais conteúdo relacionado

Destaque (18)

Close up im (godishen globalen plan)
Close up im (godishen globalen plan)Close up im (godishen globalen plan)
Close up im (godishen globalen plan)
 
Amy greenhill ecc
Amy greenhill eccAmy greenhill ecc
Amy greenhill ecc
 
Inteligencias multiples gardner
Inteligencias multiples gardner Inteligencias multiples gardner
Inteligencias multiples gardner
 
Pedagogy pdf
Pedagogy pdfPedagogy pdf
Pedagogy pdf
 
LA NEGOCIACION
LA NEGOCIACIONLA NEGOCIACION
LA NEGOCIACION
 
Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)
 
Family members simpsons
Family members   simpsonsFamily members   simpsons
Family members simpsons
 
FAMILY VOCABULARY
FAMILY VOCABULARYFAMILY VOCABULARY
FAMILY VOCABULARY
 
Family members vocabulary. simpsons family
Family members vocabulary. simpsons familyFamily members vocabulary. simpsons family
Family members vocabulary. simpsons family
 
Family tree
Family treeFamily tree
Family tree
 
Family members
Family membersFamily members
Family members
 
Metodi, tehniki i instrumenti 09.012015
Metodi, tehniki i instrumenti 09.012015Metodi, tehniki i instrumenti 09.012015
Metodi, tehniki i instrumenti 09.012015
 
Family vocab. and family tree
Family vocab. and family treeFamily vocab. and family tree
Family vocab. and family tree
 
Family vocabulary slideshow
Family vocabulary slideshowFamily vocabulary slideshow
Family vocabulary slideshow
 
Family members: PowerPoint
Family members: PowerPointFamily members: PowerPoint
Family members: PowerPoint
 
Family
FamilyFamily
Family
 
Family
FamilyFamily
Family
 
Family Members
Family MembersFamily Members
Family Members
 

Semelhante a Close up im (unit 5)

Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docxTematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docxersana1
 
декември
декемвридекември
декемвриbrane71
 
април 2017
април 2017април 2017
април 2017brane71
 
настава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици целанастава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици целаUniversity American College Skopje
 
2оддтематско set sail
2оддтематско set sail2оддтематско set sail
2оддтематско set sailJulijana Stoilkova
 
ноември
ноемвриноември
ноемвриbrane71
 
јануари 2018
јануари 2018јануари 2018
јануари 2018brane71
 
Тематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docxТематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docxFatihKamberi
 
септември
септемврисептември
септемвриbrane71
 
јануари 2017
јануари 2017јануари 2017
јануари 2017brane71
 
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).docПланирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).docSanjaIlievska
 
подготовка геом.фигури
подготовка геом.фигуриподготовка геом.фигури
подготовка геом.фигуриOU "Krum Tosev"
 
септември
септемврисептември
септемвриbrane71
 

Semelhante a Close up im (unit 5) (18)

Close up im (unit 2)
Close up im (unit 2)Close up im (unit 2)
Close up im (unit 2)
 
Close up im (unit 3)
Close up im (unit 3)Close up im (unit 3)
Close up im (unit 3)
 
Close up im (unit 10)
Close up im (unit 10)Close up im (unit 10)
Close up im (unit 10)
 
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docxTematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
 
декември
декемвридекември
декември
 
април 2017
април 2017април 2017
април 2017
 
настава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици целанастава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици цела
 
Tema osnovi na gimnastikata
Tema osnovi na gimnastikataTema osnovi na gimnastikata
Tema osnovi na gimnastikata
 
2оддтематско set sail
2оддтематско set sail2оддтематско set sail
2оддтематско set sail
 
ноември
ноемвриноември
ноември
 
јануари 2018
јануари 2018јануари 2018
јануари 2018
 
Тематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docxТематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docx
 
септември
септемврисептември
септември
 
јуни 2017
јуни 2017јуни 2017
јуни 2017
 
јануари 2017
јануари 2017јануари 2017
јануари 2017
 
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).docПланирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
 
подготовка геом.фигури
подготовка геом.фигуриподготовка геом.фигури
подготовка геом.фигури
 
септември
септемврисептември
септември
 

Close up im (unit 5)

  • 1. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: A place to call home Страница од учебникот: 58-59 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (The World’s Coolest Skyscraper) Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања. Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
  • 2. ТЕК НА ЧАСОТ ZABELE[KA: УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН. • Индивидуално даваат свои предлози • Индивидуално опишуваат слики кои за нив претставуваат дом • Работата во мали групи, а потоа ги проверуваат одговорите  Поттикнување на учениците да коментираат за значењето на сликата (замок-дом) а потоа да дадат свои предлози за слика која би претставувала дом  Давање упатства за вежба А со контрола на потребното време а потоа читање на одговори ГЛАВЕНДЕЛ25МИН. • Индивидуално читаат и соодветно обележуваат • Читаат и ги анализираат објаснувањата за дадените зборови во парови • Го читаат текстот набрзина и ги поврзуваат речениците со соодветните параграфи • Во парови ги пронаоѓаат соодветните зборови за дадените реченици  Насочување на фокусот на текстот и давање упатства за вежба В со напомена за употреба на техниката skimming  Насочување на фокусот на Wordwise – инструкции за разбирање на зборови во контекст  Давање упатства за следната активност Е – вметннување на реченици во ссодветен параграф според инструкции во Close up  Помагање на учениците преку посочување на клучни зборови/реченици во параграфите  Инструкции за следната вежба D- наѓање зборови во контекст  Поттикнување на учениците да додадат уште нови зборови и истите да се објаснат според контекстот ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.  Разговараат по дадени упатства  Давање инструкции за групна дискусија подадени прашања
  • 3. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: A place to call home Страница од учебникот: 60 и 64 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на вокабулар (зборови поврзани со дом, градби, колокации, изрази) Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со дом, градби Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
  • 4. ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН. • Индивидуално набројуваат  Поттикнување на учениците да набројат неколку зборови поврзани со дом/градба од претходниот текст ГЛАВЕНДЕЛ35МИН. • Поврзуваат слики со дадени зборови • Заокружуваат збор кој не припаѓа на групата понудени зборови • Пополнуваат текст со дадени зборови • Пополнуваат текст со соодветен предлог • Отфрлаат збор кој не може да се користи со даден глагол • Пополнуваат реченици со колокации од претходната вежба • Поврзуваат изрази со дадено значење  Давање упатства за форматот иначинот на кој треба да се сработат активностите сокои се обновува вокабуларот  Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош
  • 5. ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН. • Разговараат според дадените упатства  Упатства за групна дискусија по дадени прашања ZABELE[KA: КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: A place to call home Страница од работната тетратка: 28 и 29 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Увежбување на вокабуларот Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања, дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со дом/градби Корелација: македонски јазик
  • 6. Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Индивидуално даваат предлози кои ги научиле од претходните часови  Запишување на зборот дом/градба на табла и поттикнување на учениците да додадат зборови што се поврзани/асоцираат на истиот
  • 7. ГЛАВЕНДЕЛ25МИН. • Внимателно го читаат текстот и ги вметнуваат речениците во соодветен параграф • Одбираат точен одговор од три понудени • Ги пополнуваат празнините со точниот збор според дадените инструкции • Го заокружуваат точниот збор  Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на вокабуларот поврзан со дом/градби во работната тетратка  Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Ги кажуваат и споредуваат одговорите иги поправаат грешките  Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) ZABELE[KA: Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници: https://show.zoho.com/show/publish/b0tmj92d5fc3564c2435db9f1d23936da0edb http://www.eltbase.com/vtr_refs.php?id=212
  • 8. Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина A place to call home Страница од учебникот: 9 и 13 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на граматички структури (контрастирање идни времиња) Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на идните времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу формите на идните времиња, истите точно ги користи во контекст Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК
  • 9. ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Даваат свои образложенија  Давање пример на две реченици со употреба на различна форма на идно време  Поттикнување на учениците да ја наведат разликата во употребата на глаголските форми ГЛАВЕНДЕЛ40МИН. • Во парови поврзуваат притоа дискутирајќи ги различните употреби на двете структури за идно време • Индивидуално ги запишуваат речениците во своите тетратки • Ги пополнуваат речениците со соодветната форма од понудените глаголи • Ја следат проверката и поправаат каде е потребно • Внимателно читаат и соодветно поврзуваат и ги извлекуваат правилата за употребата • Ги пополнуваат речениците едноподруго, внимателно ја следат проверката и поправаат каде е потребно • Индивидуално решаваат а меѓусебно, во парови, го проверуваат сработеното  Насочување на фокусот на вежба А и В – да се поврзат речениците со понудените употреби на граматичките структури  Давање упатства за наредната активност - составување реченици според дадени упатства  Инструкции за вежба D и Е- дополнување на реченици со соодветна структура за идно време  Проверка на сработеното и дополнително објаснување каде е потребно  Насочување на фокусот на страна 65- инструкции за вежба А и В сообрнувањевнимание на разликите во употребата на двете граматички времиња  Давање упатства за пополнување реченици во вежба С и D, а потоа се проверува сработеното со дополнителна помош ако е потребно  Инструкции за последната вежба- одбирање на точни одговори
  • 10. ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН. • Разговараат меѓусебно и посочуваат примери  Колективна дискусија за граматичките структури ZABELE[KA: КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: A place to call home Страница од работната тетратка: 30 и 31 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: увежбување на граматиката Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на идните времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу форми на идните времиња, истите точно ги користи во контекст Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
  • 11. 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Индивидуално даваат примери  Поттикнување на учениците да набројат неколку граматички структури/времиња за искажување идно време  Да наведат по една реченица со форми на глаголи во идно време ГЛАВЕНДЕЛ 30 МИН. • Пополнуваат реченици со соодветна форма на даден глагол • Поврзување на делови од реченици според контекст • Поправање грешки во реченици • Пополнување празнини во текст со соодветен збор во контекст • Дополнување реченици со даден збор со слично значење  Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на граматички времиња и структури за идно време во работната тетратка  Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош
  • 12. ЗАВРШЕНДЕЛ7МИН. • Ги кажуваат и споредуваат одговорите и ги поправаат грешките  Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина A place to call home Страница од учебникот: 62 и 63 Клас: Датум: Место на реализација: ZABELE[KA: Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници: http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=future+forms
  • 13. Цели на часот: Обработка на техники за слушање со разбирање и зборување Очекувани исходи: разбира куси и подолги дијалози и разговори, препознава, резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите; презентира мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира за типови домови/градби и семејства Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК
  • 14. ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Меѓусебноразговараат анализирајќи ги фотографиите и индивидуално ги поврзуваат со дадените зборови  Објаснување на вежба А- анализа и споредба на фотографии и поврзување со дадени зборови ГЛАВЕНДEL30МИН. • Внимателно слушаат и соодветно запишуваат • Внимателно слушаат и соодветно обележуваат • Меѓусебно во парови се прашуваат и одговараат • По анализа на фотографиите, ги означуваат зборовите и водат меѓусебен разговор за истите притоа користејќи го помошниот вокабулар  Давање упатства за следната активност- слушање на кратки дијалози и запишување на зборови со слично значење на дадените  Инструкции за повторно слушање на истите дијалози со утврдување на точност на искази  Објаснување на следната вежба- слушање на интервју со одбирање на точен одговор од прашања со повеќечлен избор  Насочување на фокусот на страна 63 и вежба А- кратко дискутирање по дадени прашања  Давање упатства за работа во парови- соодветно обележување на зборовите и споредба на дадени фотографии  Патролирање низ училница и укажување помош кому е потребно ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Се изјаснуваат според дадените прашања  Инструкции за групна дискусија по дадени прашања ZABELE[KA:
  • 15. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: A place to call home Страница од учебникот: 66 и 67 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на формат и структура за пишување електронско писмо (справување со забелешки) Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја подобрува правилната употреба на сврзувачките средства при пишување електронско писмо. Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго
  • 16. Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Даваат свои предлози  Поттикнување на учениците да дадат примери како се одговара на забелешки ГЛАВЕНДЕЛ30МИН. • Работат според дадените упатства • Индивидуално го читаат мејлот и соодветно обележуваат • Го читаат писмото и ги подвлекуваат одговорите и дискутираат меѓусебно за нивната употреба • Повторно го читаат писмото и ги одговараат прашањата • Во парови ги поврзуваат деловите • Индивидуално ги анализираат изразите и соодветно пополнуваат  Насочување на фокусот на првата вежба- составување одговор на дадени прашања и забелешки  Читање на упатства за следната активност  Насочување на фокусот на предлог- писмото од вежба С и D- давање инструкции за истите  Инструкции за вежба Е- поврзување и подредување на деловите од писмото според дадени одговори  Обрнување внимание на понудените корисни изрази за следната вежба- соодветно пополнување
  • 17. ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Индивидуално работат според претходно дадените упатства  Давање упатства за изработка на план за пишување електронско писмо ZABELE[KA: *Пишувањето писмо е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги враќа на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина A place to call home Страница од учебникот: 68 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на видео Очекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата тема Корелација: социологија, географија Методи:
  • 18. 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Зборуваат во врска со сликата и ги пополнуваат празнините со точните зборови  Поттикнување дискусија за понудената слика и соодветно пополнување на празнините со дадени зборови
  • 19. ГЛАВЕНДЕЛ35МИН. • Внимателно гледааат и фаќаат забелешки • Индивидуално ја одредуваат точноста на речениците • Читаат и соодветно пополнуваат  Давање инструкции за гледање краток филм поврзан со темата за дискусија  Насочување на фокусот на вежба В со упатства за работа  Давање инструкции за следната вежба- пополнување текст во врска со видеото со понудени зборови ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН. • Искажуваат свои мислења  Упатства за групна дискусија според дадени прашања ZABELE[KA: Кратките филмови се достапни со секој учебник КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (Оперативен план за час) Наставен предмет: Англиски јазик
  • 20. Наставник: Наставна содржина: A place to call home Страница од учебникот: Клас: Датум: Место на реализација: Цел(и) на часот: проверка на знаењата Методи: 1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way) 4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит) 5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1.Фронтална 3. Индивидуална 2.Групна 4. Работа во парови Средства и помагала: 1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче 2.Видео касета / ДВД 6. Графологија 3.Играчки 7. Магнетна табла 4.Маски 8. Мапи/табели 9. Аудио ЦД
  • 22. УЧЕНИК НАСТАВНИКВОВЕДЕНДЕЛ5МИН10МИН. • Внимателно го следат наставникот и евентуално поставуваат прашања во врска со писмената задача  Давање упатства, детали и насоки заначинотна кој треба да се сработи секој дел од писмената работа/тест/наставно ливче и какви се очекувањата и критериумите за оценување ГЛАВЕНДЕЛ39МИН. • Внимателно ги следат инструкциите и индивидуално даваат одговори на задачите и доколку е потребно се консултираат со наставникот  Патролирање низ училницата,следење на работата на учениците, давање дополнителни насоки и упатства доколку е неопходно  На редовни интервали се потсетуваат учениците за тоа колку време е останато до крајот на часот ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН. • Набрзина го проверуваат сработеното и го предаваат кај наставникот  Собирање на писмените работи/тестовите/нставнителивчиња на учениците ЗАБЕЛЕШКА: *Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите Review од учебникот и работната тетратка.