O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

Te ushqehemi dhe jo te hame!

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Próximos SlideShares
Ushqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshme
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 20 Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Diapositivos para si (20)

Semelhante a Te ushqehemi dhe jo te hame! (18)

Anúncio

Mais recentes (20)

Anúncio

Te ushqehemi dhe jo te hame!

 1. 1. Per te jetuar njeriu ka nevoje per lende ushqyese, te cilat i merr permes ushqimit te perditshem. Lendet ushqyese jane te nevojshme per te siguruar energjine e domosdoshme per punen mendore dhe fizike. Disa nga lendet ushqyese kane funksion ndertues. Ato jane te domosdoshme per rritjen tuaj. Nevoja per ushqime nuk kushtezohet vetem nga kerkesat per kalori. Larmia e ushqimeve dhe perberja e tyre me lende ushqyese qendron ne baze te shendetit. Abuzimet me dieten ushqimore shkaktojne semundje qe prekin funksione te trupit. Ushqimi ndikon dhe ne peshen trupore. Mbipesha eshte e demshme per shendetin.
 2. 2. SHEQERNAT Bimet jane prodhuese te medha te sheqerit. Sheqernat me te perhapura ne lendet ushqimore jane: sakaroza dhe amidoni, qe i gjejme te kallami dhe panxhari i sheqerit. Sheqeri me i thjeshte dhe i rendesishem eshte glukoza. Organi qe konsumon me shume glukoze eshte truri. Jane te domosdoshme sepse jane prodhues energjie dhe kane funksion ndertues ne organizem. PROTEINAT Proteinat janë lëndë organike, janë makromolekula të cilat kryesisht përbëhen nga elementet e karbonit, hidrogjenit, oksigje nit, azoti si dhe rrallë herë edhe prej sulfurit. Proteinat janë baza kryesore të qelizave. Ato jo vetëm që i japin qelizave një strukturë, por janë edhe makina molekulare, ku bëjnë transportimin e materieve, pompojnë jonet, i katalizojnë reaksionet kimike si dhe i njohin materiet sinjalizues.
 3. 3. Yndyra Është një lëndë ushqyese që përmban më shumë energji, në 100 gramë yndyrë ka dyfish më shumë energji se sa në 100 gramë karbohidrate. Do me thënë që njerëzit duhet të bëjnë kujdes që të mos të hanë shumë yndyrna, sepse njeriu absorbon shumë energji shpejt dhe prandaj rrezikon të bëhet i trashë. Mund të jetë e vështirë për të parë sa yndyrë ka në një ushqim – vetëm kur ka gjalpë, vaj ose margarinë, që janë pothuajse yndyrna të pastra. Prandaj mund të flitet për dhjamë të fshehur, që është ai dhjam që nuk mund të shihet direkt me sy (për shembull është e vështirë të shikohet se sa dhjam ka në djathë që mund të përmbaj nga 10 % deri në 80 % yndyrë). Prandaj është mirë që të lexohet përbërja sa yndyrë ka në produktin ushqyes përkatës.
 4. 4. VITAMINAT Vitamina janë substanca organike të cilat janë të përhapura te bimët, shtazët dhe mikroorganizmat ndërsa njeriu i merr nëpërmjet ushqimit. Vitaminat kanë rëndësi sepse ruajnë dhe mirëmbajnë metabolizmin e organizmit. Vitaminat ndahen në vitamina të tretshme në ujë dhe vitamina të tretshme në yndyrë. Vitamina A Në këtë vitamine kemi të konservuar beta-caroteni. Ai ndihmon në ruajtjen e eshtrave dhe indeve që janë një nga pjesët më delikate të trupit femëror, sidomos pas periudhës se menopauzës. Gjithashtu, vitamina A stimulon sistemin imunitar dhe mbron dhe fortesën shikimin. Ushqimet me te pasura me ketë vitamine janë qumështi, e verdhe e vezës, perimet me gjethe jeshile,melci, karotat, pjepri dhe portokalli.
 5. 5. Vitamina B6 Kjo vitamine njihet ndryshe me emrin pyridoxine dhe ka një rol të rëndësishëm ne forcimin e sistemit imunitar dhe rregullimin e hormoneve. Vitamina B është e dobishme për metabolizmin dhe funksionin e trurit. Ushqimet me te pasura me ketë vitamine janë: mishi i pulës dhe i vicit, tërshëra, misri dhe avokado. Vitaminë B9 Ndryshe njihet si acid folik dhe është shume e dobishme për zhvillimin e sistemit nervor qendror. Kjo vitamine është edhe një nga lendet ushqyese kryesore te ADN-se tone. B9 është veçanërisht e rëndësishme për femrat, sepse ndihmon zhvillimin korrekt te fetusit. Mungesa e acidit folik mund te çoje ne lindjen e një fëmije me defekte, por edhe ne dëmtimin e ADN- se. Ushqimet me te pasura me B9 janë: perimet me gjethe jeshile, frutat, agrumet, bishtajoret, vezët dhe melcite. Vitamina B12 Cyanocobalamin është e konservuar ne ketë vitamine. Kjo është përgjegjëse për kujtesës dhe gjithashtu rregullon dhe promovon funksionimin e duhur te nervave. Vitamina B12 është e rendesishme për ndarjen e qelizave, sintezën e proteinave, metabolizmin dhe sigurimin e energjisë nga ushqimi. Ushqime me te pasura ne B12 janë produktet e qumështit, vezët, peshk dhe mish i kuq.
 6. 6. Vitamina C Me merita te plota është quajtur “super-vitamina” sepse është burimi me i mire i karburantit për sistemin imunitar. Ndikimi i kësaj vitamine është i pranishëm ne shume aktivitete qelizor. Vitamina C ndihmon prodhimin e qelizave te kuqe te gjakut dhe lehtëson transportin e hekurit. Përveç kësaj, vitamina C rrit përqendrimin sepse ndikon ne rritjen e nivelit te norepinephrines ne tru. Ushqimet me te pasura me ketë vitamine janë: kivi, portokalli,limoni luleshtrydhja, patatet dhe brokoli. Vitamina D Kjo është vitamina e kockave. Me kalimin e moshës kockat humbasin dendësi dhe kjo shoqërohet me shfaqjen e osteoporozes. Përdorimi i vitaminave D qe ne fëmijëri dhe ne vazhdim parandalon ketë rrezik dhe fortesën dhembet. Ndikimi i kësaj vitamine ndjehet edhe gjate ciklit menstrual. Studimet e ndryshme kane vërtetuar se vitamina D luan një rok kyç ne parandalimin e kancerit te zorrës se trashe dhe te artritit reumatoid. Kjo vitamine gjendet kryesisht ne ushqime si: qumështi, veza, peshku dhe këshillohet ekspozimi ne rrezet e diellit sepse ky i fundit ndihmon ne sintezën e kësaj vitamine.
 7. 7. Vitamina E Është një antioksidant i rëndësishëm për femrat. Ajo ndihmon ne rritjen dhe formësimin e flokëve, riparimin e indeve, mbron trupin nga procesi i plakjes, siguron thonjte te shendetshme, mbron syte dhe melcine. Ushqimet ne te cilat mund te gjeni me shumice vitamine E janë pothuajse te gjitha frutat dhe perimet. Vitamina K Vitamina K është e rendesishme sepse kjo ndihmon ne koagulimin e gjakut, gjithashtu ndihmon për te mbajtur kockat e forta si edhe ne parandalimin e sëmundjeve të zemrës. Ushqimet me te pasura me vitaminën K-janë: perimet me gjethe jeshile, brokoli, vaji i sojes dhe vaji peshkut.
 8. 8. • KRIPRAT MINERALE Kripërat minerale e ndihmojnë trupin që të ruajë një formë sa më të mirë. Një dietë e mirë duhet të sigurojë të gjitha kripërat minerale që janë shumë të nevojshme për organizmin. Edhe pse duhen në sasi të vogla ato janë të pazëvendësueshme. Kripërat minerale ndihmojnë në strukturat kockore, krijimin e një ekuilibri të sistemit ujor të organizmit, nervat dhe reagimet muskulore. Minerale të rëndësishme janë: kalciumi, fosfori, magnezi, hekuri, sulfuri, sodiumi, potasi dhe zinku. Uji Uji eshte nje element i rendesishem per organizmin e njeriut. Pini sa me shume uje gjate dites. Rekomandimi ditor per uje eshte 8- 10 gota ne dite. Uji eshte shume i rendesishem, sepse ndihmon tretjen e ushqimit, shpejton metabolizmin e trupit, e shpelan organizmin gjate dites dhe ne te njejten kohe eshte shume i rendesishem per funksionimin e kyçeve te trupit, si gjunjet dhe berrylat. Nje e mire tjeter e ujit eshte qe te ben te ndjehesh i ngopur, pa ngrene shume kalori. Gjithashtu, organizmi funksionon ne menyre optimale kur nuk eshte i dehidratuar. Per çdo 2 per qind dehidratim, muskujt humbin 14 per qind fuqi.
 9. 9. PIRAMIDA USHQIMORE
 10. 10. Trupi yne ka nevoje natyrale qe te furnizohet me ushqim qe te qendroje ne kembe per te funksionuar ne menyren e duhur. Ne e dime qe jo gjithcka qe hame eshte e dobishme per t’u ushqyer. Ka disa ushqime qe jane me te mira se disa te tjera, me te shendetshme dhe me substanciale. Per shembull: ngrenia e tepert e embelsirave na ben keq apo pirja e lengjeve me gaz na fryn barkun dhe konsumi i madh i sallamit eshte nje e keqe per zemren. Ja ne liste prej 5 ushqimesh te thjeshta, te mira, te shendetshme te cilat duhen konsumuar rregullisht dhe brenda nje diete te ekuilibruar, qe ndihmon per te djegur yndyrnat:
 11. 11. 1. Mollet. “Nje molle ne dite mban larg mjekun”thote nje fjale e urte italine. Eshte e vertete. Keto fruta te thjeshta dhe te shijshme pastrojne zorret dhe ndihmojne ne luftimin e fryerjes se barkut dhe te mbajtjes se ujit. Permbajtja e larte me fibra eshte e dobishme per njerezit nga kapslleku, sepse keto fibra kufizojne absordimin e undyrave ne zorre dhe shuajne inflamacionin. Nga nje studim eshte treguar se grate qe ishin ne diete dhe kane konsumuar 2-3 molle ne dite jane dobesur me shpejt sesa ato qe nuk kane konsumuar fare molle.
 12. 12. Domatet jane gjithmone te pranishme ne dieten tone. Te pasura me anioksidante, duke perfshire tashme edhe te mirenjohurin lycopene, keto perime te kuqe dhe me leng veror jane gjithashtu dhe nje ilac i mire dhe per bukurine tone, ato i japin ndricim fytyres. Nderkaq domatet te ngopin pavaresisht se kane shume pak kalori dhe gjithashtu ndihmojne per te djegur yndyrnat, per shkak te permbajtjes se larte te fibrave. Domatet jane ideale per diete, si ne sallate si te pergatitura ne salce.
 13. 13. Bajamet, ne cilesine e frutave te thata me kalori, shpesh shihen me dyshim nga ata qe jane ne diete. Por ky eshte nje gjykim i pabazuar! Yndyrat e ketyre frutave te shkelqyera i perkasin familjes se madhe acido-yndyrore Omega 3 e 6, dhe per kete arsye bajamet jane te dobishme per te pastruar arteriet tona dhe per te luftuar kolesterolin e larte. Hani nje grusht cdo dite per t’u ndier plote energji por edhe me te lehte.
 14. 14. Salmoni eshte nje peshk i mrekulluieshem, jo vetem per shijen e tij mjaft te mire! Ai eshte i pasur me yndyra te mira, me Omega 3. Salmoni eshte nje vakt i shkelqyer per ta qe jane duke ndjekur nje diete kunder kalorive te teperta. Pra salmoni ehste i shkelqyer por te arritur dhe per te mbajtur nje peshe te shendetshme. Konsumojenit te pakten dy here ne jave.
 15. 15. Burim e pasur me proteina, vezet na japin nje burim te jashtezakonshem energjie, ndersa yndyrnat qe gjenden ne to eshte mjaft e dobishme per trupin tone. Me perjashtim te rasteve kur individeve u ndalohet, vezet e gatuara ne menyre te thjesht duhet te konsumohen te pakten dy here ne jave gjate dietave per humbjen e kalorive.
 16. 16. 1. Hani ngadale, pertypeni mire ushqimin… 2. Me shume gjume, me pak kile… 3. Me shume perime (sidomos te gjalla).. 4. Konsumoni me shume supe… 5. Mengjesi ndihmon per renien ne peshe… 6. Pini shume uje… 7. Zgjidhni nje pice te shendetshme.. 8. Mos konsumoni sheqer apo pije me gaz… 9. Konsideroni pirjen e cajit jeshil… 10. Me shume ushtrime aerobike… 11. Hani me shume ne shtepi sesa jashte… 12. Llogarisni kalorite.. 13. Pertypni camcakez me mente.. 14. Perdorni pjata te vogla.. 15. Perdorni pjata me ngjyre te erret… 16. Provoni rregullin 80 me 20… 17. Zgjidhni salcen e kuqe per makaronat… 18. Mos konsumoni shpesh mish te kuq… 19. Digjni mbi 100 kalori 20. Sekreti i francezeve… 21. Festoni… 22. Restoranti … 23. Porcioni ka rendesi… 24. Me shume oksigjen ……..
 17. 17. Ushqime te shendetshme

×