O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Презентація на тему: "Хімічні явища в побуті"

16.596 visualizações

Publicada em

Підготувала учениця 7 класу Заболотня Марія

Publicada em: Educação
 • Entre para ver os comentários

Презентація на тему: "Хімічні явища в побуті"

 1. 1. ПРЕЗЕНТІЦІЯ НА ТЕМУ:”ХІМІЧНІ ЯВИЩА В ПОБУТІ” Підготувала учениця 7 класу Заболотня Марія
 2. 2. Хімічні явища в побуті  До них відносяться ті, що можна спостерігати в повсякденному житті сучасної людини. Деякі з них зовсім прості і очевидні, будь-хто може спостерігати їх на своїй кухні: наприклад, заварювання чаю. Нагріті окропом чаїнки змінюють свої властивості, в результаті змінюється і склад води: вона набуває інший колір, смак і властивості. Тобто виходить нова речовина.
 3. 3.  Якщо в цей же чай насипати цукор, в результаті хімічної реакції вийде розчин, який знову буде володіти набором нових характеристик. У першу чергу, новим, солодким, смаком. На прикладі міцної (концентрованої) чайної заварки можете самостійно провести і ще один досвід: освітлити чай за допомогою часточки лимона. Через кислоту, що містяться в лимонному соці, рідина ще раз змінить свій склад.
 4. 4.  Наприклад, до хімічних явищ належить процес згоряння палива в двигуні. Якщо спростити, реакцію згоряння палива в двигуні можна описати так: кисень + паливо = вода + вуглекислий газ. Взагалі в камері двигуна внутрішнього згоряння відбувається кілька реакцій, в яких задіяні паливо (вуглеводні), повітря і іскра запалювання. А точніше, не просто паливо — паливно-повітряна суміш з вуглеводнів, кисню, азоту. Перед запалюванням суміш стискається і нагрівається. Згоряння суміші відбувається в частки секунди, в підсумку зв’язок між атомами водню і вуглецю руйнується. Завдяки цьому вивільняється велика кількість енергії, яка приводить в рух поршень, а той — колінчастий вал. Надалі атоми водню і вуглецю з’єднуються з атомами кисню, утворюється вода і вуглекислий газ.
 5. 5.  Утворення нальоту на металах в результаті окислення (іржа на залозі, патина на міді, потемніння срібла) — теж з категорії побутових хімічних явищ. Візьмемо залізо для прикладу. Іржавіння (окислення) відбувається під впливом вологи (вологість повітря, прямий контакт з водою). Результатом цього процесу стає гідроксид заліза Fe2O3 (точніше, Fe2O3 * H2O). Ви можете побачити його у вигляді пухкого, шорсткого, оранжевого або червоно коричневого нальоту на поверхні металевих виробів.
 6. 6.  Іншим прикладом може послужити зелений наліт (патина) на поверхні виробів з міді та бронзи. Він утворюється з часом під впливом атмосферного кисню і вологості: 2Cu + O2 + H2O + CO2 = Cu2CO5H2 (або CuCO3 * Cu (OH) 2). Отриманий у результаті основний карбонат міді зустрічається і в природі — у вигляді мінералу малахіту. І ще один приклад повільної окисної реакції металу в побутових умовах — це утворення темного нальоту сульфіду срібла Ag2S на поверхні срібних виробів: прикрас, столових приладів і т.п. «Відповідальність» за його виникнення несуть частинки сірки, які у вигляді сірководню присутні в повітрі, яким ми з вами дихаємо. Потемніти срібло може і при контакті з сірковмістними харчовими продуктами (яйцями, наприклад). Реакція ж виглядає так: 4Ag + 2H2S + O2 = 2Ag2S + 2H2O.
 7. 7.  Повернемося на кухню. Тут можна розглянути ще кілька цікавих хімічних явищ: утворення накипу в чайнику одне з них. У побутових умовах немає хімічно чистої води, в ній завжди в різній концентрації розчинені солі металів та інші речовини. Якщо вода насичена солями кальцію і магнію (гідрокарбонатами), її називають жорсткою. Чим вище концентрація солей, тим більше жорсткою є вода. Коли така вода нагрівається, ці солі піддаються розкладанню на вуглекислий газ і нерозчинний осад (СаСО3 і MgСО3). Ці тверді відкладення ви і можете спостерігати, заглянувши в чайник (а також глянувши на нагрівальні елементи пральних і посудомийних машинок, прасок).
 8. 8.  Крім кальцію і магнію (з яких виходить карбонатний накип), у воді також часто присутнє залізо. У ході хімічних реакцій гідролізу та окислення з нього утворюються гідроксиди. До речі, зібравшись позбутися від накипу в чайнику, ви можете спостерігати ще один приклад цікавої хімії в побуті: з відкладеннями добре справляються звичайний столовий оцет і лимонна кислота. Чайник з розчином оцту / лимонної кислоти і води кип’ятять, після чого накип зникає.
 9. 9.  А без іншого хімічного явища не було б смачних маминих пирогів і булочок: мова про гасіння соди оцтом. Коли мама гасить соду в ложці оцтом, відбувається ось така реакція: NaHCO3 + CH3COOH = CH3COONa + H2O + CO2. Отриманий в її результаті вуглекислий газ прагне покинути тісто — і тим самим змінює його структуру, робить пористим і пухким. До речі, можете розповісти мамі, що гасити соду зовсім не обов’язково — вона і так прореагує, коли тісто потрапить у духовку. Реакція, правда, буде проходити трохи гірше, ніж при гасінні соди. Але при температурі від 60 градусів (а краще 200) відбувається розкладання соди на карбонат натрію, воду і все той же вуглекислий газ. Правда, смак готових пирогів і булочок може виявитися гірше.
 10. 10.  Список побутових хімічних явищ не менш вражаючий, ніж список таких явищ в природі. Завдяки ним у нас є дороги (виготовлення асфальту — це хімічні явище), будинки (випал цегли), красиві тканини для одягу (фарбування). Якщо задуматися про це, стає чітко зрозуміло, наскільки багатогранна і цікава наука хімія. І скільки користі можна витягти з розуміння її законів.

×