SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 3
Baixar para ler offline
CENTRES (Creative Entrepreneurship in Schools) project has been funded with support from the European Commission. 
This publication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which 
may be made of the information contained therein. 
www.centres-eu.org 
With the support of the Lifelong Learning Programme of the European Union 
“Piramida Skojarzeń. Metoda rozwiązywania problemów” 
Scenariusz 
Proponowany czas: od 1,5 godziny do nawet 2,5-3 godzin. Czas uzależniony od tego, czy rozwiązujemy problem indywidualnie czy grupowo, czy też stosujemy obydwie fazy 
Cel: rozwiązanie problemu indywidualnego bądź grupy 
Uczestnicy: w każdym wieku 
Materiały: jeśli decydujemy się na dwie fazy to w I części każdy uczestnik powinien mieć kartę papieru, by samodzielnie narysować Piramidę Skojarzeń. Jeśli grupa pracuje wspólnie potrzebna jest tablica, flipchart. W tym scenariuszu proponujemy metodę pracy grupowej 
Optymalna grupa: 15-20 osób 
Uwagi o prowadzeniu zajęć: prowadzący najpierw przedstawia grupie metodę ozwiązywania problemów nazwaną przez nieżyjącego już, znakomitego pedagoga twórczości, Janusza Kujawskiego, Piramidą Skojarzeń. Przy wyborze pracy grupowej należy pamiętać, że być może nie każdy uczestnik będzie mógł wypowiedzieć się, bo (podobnie jak podczas “burzy mózgów”) skojarzenia powinny się pojawiać szybko i z reguły zapisuje się powstałe jako pierwsze (czyli tzw. “najświeższe”). 
Przebieg zajęć 
Prowadzący zapisuje skojarzenia zgodnie z instrukcją zamieszczoną poniżej. 
PIRAMIDA SKOJARZEŃ wg techniki Janusza Kujawskiego 
Janusz Kujawski (1954 – 2003), polski pedagog twórczości, wykładowca akademicki na APS (Katedra Nauk Psychologicznych), autor treningów twórczości i techniki heurystycznej* zwanej Piramidą Skojarzeń. 
Metoda Piramidy Skojarzeń daje bardzo zaskakujące i twórcze efekty, jeśli spróbować rozwiązywać tą metodą pewne problemy natury osobistej, artystycznej, pisarskiej, wynalazczej, naukowej, czy społecznej. Piramida Skojarzeń jako metoda w głównej mierze opiera się na kojarzeniu słów – haseł, mini definicji, elementów wyjściowych – ze sobą parami. W efekcie otrzymujemy ciąg skojarzeń, który wieńczy analogia daleka i trafna rozpatrywanego zagadnienia, znajdująca się na wierzchołku piramidy. 
Liczba użytych "elementów wyjściowych" jest dowolna, aczkolwiek optymalną liczbą elementów podstawy Piramidy, jest liczba zawierająca się w przedziale 6 do 12 wyrazów będących „elementami wyjściowymi”. W metodzie tej ważne jest to, że wyboru odpowiedniego skojarzenia pomiędzy dwoma wyrazami wyjściowymi dokonuje rozwiązujący Piramidkę.
CENTRES (Creative Entrepreneurship in Schools) project has been funded with support from the European Commission. 
This publication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which 
may be made of the information contained therein. 
www.centres-eu.org 
With the support of the Lifelong Learning Programme of the European Union 
"Dzięki temu całość uzyskanych wyników będzie odzwierciedlała jego osobowość, a szczególnie jego indywidualny sposób myślenia." (Kujawski, 2002, s. 3). 
Wiąże się z tym taka właściwość piramidy, że nie zawsze jesteśmy w stanie myśleć/ kojarzyć jak osoba rozwiązująca daną piramidę, a podpowiedź bywa nie taką, jakiej rozwiązujący poszukuje. Właściwe skojarzenie jest zawsze wewnątrz osoby rozwiązującej Piramidę. 
/Marta Szczygłowska, nieopublikowana praca magisterska nt. Piramidy Skojarzeń Janusza Kujawskiego/ 
*Heureka (z gr. „heurisko” znalazłem) – okrzyk radości, wydawany zwykle przy niespodziewanym odkryciu rozwiązania jakiegoś trudnego problemu. Przypisywany Archimedesowi, błędnie spolszczony jako słowo „eureka”! 
Etap I – w środkowym kole wpisujemy „nasz” problem do rozwiązana, np. zmiana sposobu spędzania wolnego czasu. W poszczególne wolne koła wpisujemy skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy, kiedy myślimy o wolnym czasie (czyli naszym problemie do rozwiązania). Skojarzeń może być dowolna, ale też niezbyt duża liczba. Ważne, by skojarzenia pojawiały się szybko i były prawdziwe. 
Problem: sposób spędzania wolnego czasu 
Wolny czas
CENTRES (Creative Entrepreneurship in Schools) project has been funded with support from the European Commission. 
This publication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which 
may be made of the information contained therein. 
www.centres-eu.org 
With the support of the Lifelong Learning Programme of the European Union 
II etap – Wybieramy z naszego koła sześć skojarzeń, które wpisujemy w pola dołu piramidy. Następnie zaczynamy zderzać wybrane wyrazy „1” z „2” i wynik wpisujemy w pole powyżej. Potem „2” z „3” itd… Budujemy piramidę naszych skojarzeń. 
Budowanie Piramidy Skojarzeń 
Ostatnie skojarzenie – na szczycie piramidy – to: 
- pomysł 
- refleksja 
Można dzięki temu stworzyć strategię, hasło reklamowe lub spróbować wcielić w życie pomysł, marzenie, ideę… 
Przeprowadzenie tego ćwiczenia wymaga czasu, ale warto go poświęcić, bo przynosi dużo satysfakcji osobistej i skłania do refleksji nad przejściem drogi od wygenerowania problemu do jego – być może – rozwiązania zupełnie nieoczekiwanego. 
Polskie Stowarzyszenie Kreatywności www.p-s-k.pl psk@p-s-k.pl www.centres.org.pl 
1 
2

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

школа радості, творчості, спокою і доброти
школа радості, творчості,       спокою і добротишкола радості, творчості,       спокою і доброти
школа радості, творчості, спокою і доброти
liliya2896
 
Семінар-практикум «Інтерактивні форми роботи з педагогами: переваги без недо...
Семінар-практикум «Інтерактивні форми роботи з педагогами:  переваги без недо...Семінар-практикум «Інтерактивні форми роботи з педагогами:  переваги без недо...
Семінар-практикум «Інтерактивні форми роботи з педагогами: переваги без недо...
270479
 
Apostila de psicologia da educaã‡ãƒo (1)
Apostila de psicologia da educaã‡ãƒo (1)Apostila de psicologia da educaã‡ãƒo (1)
Apostila de psicologia da educaã‡ãƒo (1)
William Silva
 
роль інтерактивних методів навчання у розвитку мислення та
роль інтерактивних методів навчання у розвитку мислення тароль інтерактивних методів навчання у розвитку мислення та
роль інтерактивних методів навчання у розвитку мислення та
Svitlana1977
 
Клан Клік-Клац. Виховання дітей у цифрову еру.
Клан Клік-Клац.  Виховання дітей у цифрову еру.Клан Клік-Клац.  Виховання дітей у цифрову еру.
Клан Клік-Клац. Виховання дітей у цифрову еру.
Andriy Tabachyn
 
Polski system oświaty
Polski system oświatyPolski system oświaty
Polski system oświaty
wlod1957
 

Mais procurados (20)

Корекційні вправи
Корекційні вправиКорекційні вправи
Корекційні вправи
 
Самоменеджмент. Планування робочого часу
Самоменеджмент. Планування робочого часуСамоменеджмент. Планування робочого часу
Самоменеджмент. Планування робочого часу
 
школа радості, творчості, спокою і доброти
школа радості, творчості,       спокою і добротишкола радості, творчості,       спокою і доброти
школа радості, творчості, спокою і доброти
 
корекційні заняття
корекційні заняттякорекційні заняття
корекційні заняття
 
Семінар-практикум «Інтерактивні форми роботи з педагогами: переваги без недо...
Семінар-практикум «Інтерактивні форми роботи з педагогами:  переваги без недо...Семінар-практикум «Інтерактивні форми роботи з педагогами:  переваги без недо...
Семінар-практикум «Інтерактивні форми роботи з педагогами: переваги без недо...
 
A psicopedagogia e as modalidades
A psicopedagogia e as modalidadesA psicopedagogia e as modalidades
A psicopedagogia e as modalidades
 
Презентація "10 кроків до щастя"
Презентація "10 кроків до щастя"Презентація "10 кроків до щастя"
Презентація "10 кроків до щастя"
 
Komunikacja niewerbalna
Komunikacja niewerbalnaKomunikacja niewerbalna
Komunikacja niewerbalna
 
Mowa ciała
Mowa ciałaMowa ciała
Mowa ciała
 
Apostila de psicologia da educaã‡ãƒo (1)
Apostila de psicologia da educaã‡ãƒo (1)Apostila de psicologia da educaã‡ãƒo (1)
Apostila de psicologia da educaã‡ãƒo (1)
 
виявлення обдарованих дітей
виявлення обдарованих дітейвиявлення обдарованих дітей
виявлення обдарованих дітей
 
Pense como dono
Pense como donoPense como dono
Pense como dono
 
роль інтерактивних методів навчання у розвитку мислення та
роль інтерактивних методів навчання у розвитку мислення тароль інтерактивних методів навчання у розвитку мислення та
роль інтерактивних методів навчання у розвитку мислення та
 
створення ситуації успіху
створення ситуації успіхустворення ситуації успіху
створення ситуації успіху
 
Клан Клік-Клац. Виховання дітей у цифрову еру.
Клан Клік-Клац.  Виховання дітей у цифрову еру.Клан Клік-Клац.  Виховання дітей у цифрову еру.
Клан Клік-Клац. Виховання дітей у цифрову еру.
 
Polski system oświaty
Polski system oświatyPolski system oświaty
Polski system oświaty
 
Електронне портфоліо
Електронне портфоліоЕлектронне портфоліо
Електронне портфоліо
 
доповідь на вебінар система роботи з активізації мовлення у дошкільників кднз...
доповідь на вебінар система роботи з активізації мовлення у дошкільників кднз...доповідь на вебінар система роботи з активізації мовлення у дошкільників кднз...
доповідь на вебінар система роботи з активізації мовлення у дошкільників кднз...
 
гра
грагра
гра
 
10 caracteristicas das mulheres poderosas
10 caracteristicas das mulheres poderosas10 caracteristicas das mulheres poderosas
10 caracteristicas das mulheres poderosas
 

Destaque

Nieznane zwierzę. współpraca w grupie ćwiczenie
Nieznane zwierzę. współpraca w grupie   ćwiczenieNieznane zwierzę. współpraca w grupie   ćwiczenie
Nieznane zwierzę. współpraca w grupie ćwiczenie
Centres-EU
 
Kosci do gry. praca w zespole ćwiczenie
Kosci do gry. praca w zespole   ćwiczenieKosci do gry. praca w zespole   ćwiczenie
Kosci do gry. praca w zespole ćwiczenie
Centres-EU
 
Jak załapać kangura ćwiczenie
Jak załapać kangura   ćwiczenieJak załapać kangura   ćwiczenie
Jak załapać kangura ćwiczenie
Centres-EU
 
Alfabet sukcesu ćwiczenie
Alfabet sukcesu   ćwiczenieAlfabet sukcesu   ćwiczenie
Alfabet sukcesu ćwiczenie
Centres-EU
 
Praca metodą projektu jak zacząć
Praca metodą projektu   jak zacząćPraca metodą projektu   jak zacząć
Praca metodą projektu jak zacząć
Centres-EU
 
Karta projektu edukacyjnego
Karta projektu edukacyjnegoKarta projektu edukacyjnego
Karta projektu edukacyjnego
Centres-EU
 
Zdjęcia. integracja grupy ćwiczenie
Zdjęcia. integracja grupy   ćwiczenieZdjęcia. integracja grupy   ćwiczenie
Zdjęcia. integracja grupy ćwiczenie
Centres-EU
 
Tomasz Karwatka – Nie sprzedajemy słodzonej wody. Czyli budowanie wartości po...
Tomasz Karwatka – Nie sprzedajemy słodzonej wody. Czyli budowanie wartości po...Tomasz Karwatka – Nie sprzedajemy słodzonej wody. Czyli budowanie wartości po...
Tomasz Karwatka – Nie sprzedajemy słodzonej wody. Czyli budowanie wartości po...
Biznes 2.0
 
Program partnerski Belbin Polska
Program partnerski Belbin PolskaProgram partnerski Belbin Polska
Program partnerski Belbin Polska
chojeckib
 
How to effectively launch a new product
How to effectively launch a new productHow to effectively launch a new product
How to effectively launch a new product
Vaibhav Vandhav
 

Destaque (20)

Nieznane zwierzę. współpraca w grupie ćwiczenie
Nieznane zwierzę. współpraca w grupie   ćwiczenieNieznane zwierzę. współpraca w grupie   ćwiczenie
Nieznane zwierzę. współpraca w grupie ćwiczenie
 
Kosci do gry. praca w zespole ćwiczenie
Kosci do gry. praca w zespole   ćwiczenieKosci do gry. praca w zespole   ćwiczenie
Kosci do gry. praca w zespole ćwiczenie
 
Bariery w komunikacji. Co nam utrudnia komunikowanie się
Bariery w komunikacji. Co nam utrudnia komunikowanie sięBariery w komunikacji. Co nam utrudnia komunikowanie się
Bariery w komunikacji. Co nam utrudnia komunikowanie się
 
Jak załapać kangura ćwiczenie
Jak załapać kangura   ćwiczenieJak załapać kangura   ćwiczenie
Jak załapać kangura ćwiczenie
 
Alfabet sukcesu ćwiczenie
Alfabet sukcesu   ćwiczenieAlfabet sukcesu   ćwiczenie
Alfabet sukcesu ćwiczenie
 
ćwiczenia integracyjne
ćwiczenia integracyjnećwiczenia integracyjne
ćwiczenia integracyjne
 
Idealny zespół
Idealny zespółIdealny zespół
Idealny zespół
 
Komunikacja w grupie
Komunikacja w grupieKomunikacja w grupie
Komunikacja w grupie
 
Praca metodą projektu jak zacząć
Praca metodą projektu   jak zacząćPraca metodą projektu   jak zacząć
Praca metodą projektu jak zacząć
 
Karta projektu edukacyjnego
Karta projektu edukacyjnegoKarta projektu edukacyjnego
Karta projektu edukacyjnego
 
Słów kilka o komunikacji
Słów kilka o komunikacjiSłów kilka o komunikacji
Słów kilka o komunikacji
 
Zdjęcia. integracja grupy ćwiczenie
Zdjęcia. integracja grupy   ćwiczenieZdjęcia. integracja grupy   ćwiczenie
Zdjęcia. integracja grupy ćwiczenie
 
10 trendów w rozwoju pracowników na rok 2017
10 trendów w rozwoju pracowników na rok 201710 trendów w rozwoju pracowników na rok 2017
10 trendów w rozwoju pracowników na rok 2017
 
Tomasz Karwatka – Nie sprzedajemy słodzonej wody. Czyli budowanie wartości po...
Tomasz Karwatka – Nie sprzedajemy słodzonej wody. Czyli budowanie wartości po...Tomasz Karwatka – Nie sprzedajemy słodzonej wody. Czyli budowanie wartości po...
Tomasz Karwatka – Nie sprzedajemy słodzonej wody. Czyli budowanie wartości po...
 
Role grupowe
Role grupoweRole grupowe
Role grupowe
 
Program partnerski Belbin Polska
Program partnerski Belbin PolskaProgram partnerski Belbin Polska
Program partnerski Belbin Polska
 
Marek Tomzik Assessment Center, Development Center-podstawowe informacje.
Marek Tomzik Assessment Center, Development Center-podstawowe informacje. Marek Tomzik Assessment Center, Development Center-podstawowe informacje.
Marek Tomzik Assessment Center, Development Center-podstawowe informacje.
 
Prezentacja komunikacja interpersonalna w rodzine
Prezentacja  komunikacja interpersonalna w rodzinePrezentacja  komunikacja interpersonalna w rodzine
Prezentacja komunikacja interpersonalna w rodzine
 
Wywieranie wpływu i mowa ciała
Wywieranie wpływu i mowa ciałaWywieranie wpływu i mowa ciała
Wywieranie wpływu i mowa ciała
 
How to effectively launch a new product
How to effectively launch a new productHow to effectively launch a new product
How to effectively launch a new product
 

Mais de Centres-EU

Centres on-line competition lit
Centres  on-line competition litCentres  on-line competition lit
Centres on-line competition lit
Centres-EU
 
Guidance and models of organising entrepreneurship forums
Guidance and models of organising entrepreneurship forumsGuidance and models of organising entrepreneurship forums
Guidance and models of organising entrepreneurship forums
Centres-EU
 
Centres students' camp competition
Centres  students' camp competitionCentres  students' camp competition
Centres students' camp competition
Centres-EU
 
Exploitation Centres
Exploitation CentresExploitation Centres
Exploitation Centres
Centres-EU
 
Policy workshop_CR_report
Policy workshop_CR_reportPolicy workshop_CR_report
Policy workshop_CR_report
Centres-EU
 
Policy workshop_CR_report
Policy workshop_CR_reportPolicy workshop_CR_report
Policy workshop_CR_report
Centres-EU
 
Policy workshop - recommendation
Policy workshop - recommendationPolicy workshop - recommendation
Policy workshop - recommendation
Centres-EU
 
Polish association for creativity pilot activity review and outcomes helsink...
Polish association for creativity  pilot activity review and outcomes helsink...Polish association for creativity  pilot activity review and outcomes helsink...
Polish association for creativity pilot activity review and outcomes helsink...
Centres-EU
 
Polish association for creativity - Pilot activity review and outcomes helsin...
Polish association for creativity - Pilot activity review and outcomes helsin...Polish association for creativity - Pilot activity review and outcomes helsin...
Polish association for creativity - Pilot activity review and outcomes helsin...
Centres-EU
 
How can my business benefit from engaging with schools
How can my business benefit from engaging with schoolsHow can my business benefit from engaging with schools
How can my business benefit from engaging with schools
Centres-EU
 
Denmark - How to engage with business
Denmark -  How to engage with businessDenmark -  How to engage with business
Denmark - How to engage with business
Centres-EU
 
Career guidance as a creative process
Career guidance as a creative processCareer guidance as a creative process
Career guidance as a creative process
Centres-EU
 
En introduction to creative learning and entrepreneurship
En introduction to creative learning and entrepreneurshipEn introduction to creative learning and entrepreneurship
En introduction to creative learning and entrepreneurship
Centres-EU
 
Centres transnational pilot
Centres  transnational pilotCentres  transnational pilot
Centres transnational pilot
Centres-EU
 
Project based method - how to start
Project based method - how to startProject based method - how to start
Project based method - how to start
Centres-EU
 
Photos. group integration activity
Photos. group integration activityPhotos. group integration activity
Photos. group integration activity
Centres-EU
 
Mysterious animal. collaboration within a group
Mysterious animal. collaboration within a groupMysterious animal. collaboration within a group
Mysterious animal. collaboration within a group
Centres-EU
 
How to catch a kangaroo brainstorm exercise
How to catch a kangaroo   brainstorm exerciseHow to catch a kangaroo   brainstorm exercise
How to catch a kangaroo brainstorm exercise
Centres-EU
 
Educational project chart
Educational project chartEducational project chart
Educational project chart
Centres-EU
 

Mais de Centres-EU (20)

Centres on-line competition lit
Centres  on-line competition litCentres  on-line competition lit
Centres on-line competition lit
 
Guidance and models of organising entrepreneurship forums
Guidance and models of organising entrepreneurship forumsGuidance and models of organising entrepreneurship forums
Guidance and models of organising entrepreneurship forums
 
Centres students' camp competition
Centres  students' camp competitionCentres  students' camp competition
Centres students' camp competition
 
Exploitation Centres
Exploitation CentresExploitation Centres
Exploitation Centres
 
Policy workshop_CR_report
Policy workshop_CR_reportPolicy workshop_CR_report
Policy workshop_CR_report
 
Policy workshop_CR_report
Policy workshop_CR_reportPolicy workshop_CR_report
Policy workshop_CR_report
 
Policy workshop - recommendation
Policy workshop - recommendationPolicy workshop - recommendation
Policy workshop - recommendation
 
Polish association for creativity pilot activity review and outcomes helsink...
Polish association for creativity  pilot activity review and outcomes helsink...Polish association for creativity  pilot activity review and outcomes helsink...
Polish association for creativity pilot activity review and outcomes helsink...
 
Polish association for creativity - Pilot activity review and outcomes helsin...
Polish association for creativity - Pilot activity review and outcomes helsin...Polish association for creativity - Pilot activity review and outcomes helsin...
Polish association for creativity - Pilot activity review and outcomes helsin...
 
How can my business benefit from engaging with schools
How can my business benefit from engaging with schoolsHow can my business benefit from engaging with schools
How can my business benefit from engaging with schools
 
Denmark - How to engage with business
Denmark -  How to engage with businessDenmark -  How to engage with business
Denmark - How to engage with business
 
Practice firm
Practice firmPractice firm
Practice firm
 
Career guidance as a creative process
Career guidance as a creative processCareer guidance as a creative process
Career guidance as a creative process
 
En introduction to creative learning and entrepreneurship
En introduction to creative learning and entrepreneurshipEn introduction to creative learning and entrepreneurship
En introduction to creative learning and entrepreneurship
 
Centres transnational pilot
Centres  transnational pilotCentres  transnational pilot
Centres transnational pilot
 
Project based method - how to start
Project based method - how to startProject based method - how to start
Project based method - how to start
 
Photos. group integration activity
Photos. group integration activityPhotos. group integration activity
Photos. group integration activity
 
Mysterious animal. collaboration within a group
Mysterious animal. collaboration within a groupMysterious animal. collaboration within a group
Mysterious animal. collaboration within a group
 
How to catch a kangaroo brainstorm exercise
How to catch a kangaroo   brainstorm exerciseHow to catch a kangaroo   brainstorm exercise
How to catch a kangaroo brainstorm exercise
 
Educational project chart
Educational project chartEducational project chart
Educational project chart
 

Piramida skojarzeń. rozwiązywanie problemów ćwiczenie

  • 1. CENTRES (Creative Entrepreneurship in Schools) project has been funded with support from the European Commission. This publication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein. www.centres-eu.org With the support of the Lifelong Learning Programme of the European Union “Piramida Skojarzeń. Metoda rozwiązywania problemów” Scenariusz Proponowany czas: od 1,5 godziny do nawet 2,5-3 godzin. Czas uzależniony od tego, czy rozwiązujemy problem indywidualnie czy grupowo, czy też stosujemy obydwie fazy Cel: rozwiązanie problemu indywidualnego bądź grupy Uczestnicy: w każdym wieku Materiały: jeśli decydujemy się na dwie fazy to w I części każdy uczestnik powinien mieć kartę papieru, by samodzielnie narysować Piramidę Skojarzeń. Jeśli grupa pracuje wspólnie potrzebna jest tablica, flipchart. W tym scenariuszu proponujemy metodę pracy grupowej Optymalna grupa: 15-20 osób Uwagi o prowadzeniu zajęć: prowadzący najpierw przedstawia grupie metodę ozwiązywania problemów nazwaną przez nieżyjącego już, znakomitego pedagoga twórczości, Janusza Kujawskiego, Piramidą Skojarzeń. Przy wyborze pracy grupowej należy pamiętać, że być może nie każdy uczestnik będzie mógł wypowiedzieć się, bo (podobnie jak podczas “burzy mózgów”) skojarzenia powinny się pojawiać szybko i z reguły zapisuje się powstałe jako pierwsze (czyli tzw. “najświeższe”). Przebieg zajęć Prowadzący zapisuje skojarzenia zgodnie z instrukcją zamieszczoną poniżej. PIRAMIDA SKOJARZEŃ wg techniki Janusza Kujawskiego Janusz Kujawski (1954 – 2003), polski pedagog twórczości, wykładowca akademicki na APS (Katedra Nauk Psychologicznych), autor treningów twórczości i techniki heurystycznej* zwanej Piramidą Skojarzeń. Metoda Piramidy Skojarzeń daje bardzo zaskakujące i twórcze efekty, jeśli spróbować rozwiązywać tą metodą pewne problemy natury osobistej, artystycznej, pisarskiej, wynalazczej, naukowej, czy społecznej. Piramida Skojarzeń jako metoda w głównej mierze opiera się na kojarzeniu słów – haseł, mini definicji, elementów wyjściowych – ze sobą parami. W efekcie otrzymujemy ciąg skojarzeń, który wieńczy analogia daleka i trafna rozpatrywanego zagadnienia, znajdująca się na wierzchołku piramidy. Liczba użytych "elementów wyjściowych" jest dowolna, aczkolwiek optymalną liczbą elementów podstawy Piramidy, jest liczba zawierająca się w przedziale 6 do 12 wyrazów będących „elementami wyjściowymi”. W metodzie tej ważne jest to, że wyboru odpowiedniego skojarzenia pomiędzy dwoma wyrazami wyjściowymi dokonuje rozwiązujący Piramidkę.
  • 2. CENTRES (Creative Entrepreneurship in Schools) project has been funded with support from the European Commission. This publication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein. www.centres-eu.org With the support of the Lifelong Learning Programme of the European Union "Dzięki temu całość uzyskanych wyników będzie odzwierciedlała jego osobowość, a szczególnie jego indywidualny sposób myślenia." (Kujawski, 2002, s. 3). Wiąże się z tym taka właściwość piramidy, że nie zawsze jesteśmy w stanie myśleć/ kojarzyć jak osoba rozwiązująca daną piramidę, a podpowiedź bywa nie taką, jakiej rozwiązujący poszukuje. Właściwe skojarzenie jest zawsze wewnątrz osoby rozwiązującej Piramidę. /Marta Szczygłowska, nieopublikowana praca magisterska nt. Piramidy Skojarzeń Janusza Kujawskiego/ *Heureka (z gr. „heurisko” znalazłem) – okrzyk radości, wydawany zwykle przy niespodziewanym odkryciu rozwiązania jakiegoś trudnego problemu. Przypisywany Archimedesowi, błędnie spolszczony jako słowo „eureka”! Etap I – w środkowym kole wpisujemy „nasz” problem do rozwiązana, np. zmiana sposobu spędzania wolnego czasu. W poszczególne wolne koła wpisujemy skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy, kiedy myślimy o wolnym czasie (czyli naszym problemie do rozwiązania). Skojarzeń może być dowolna, ale też niezbyt duża liczba. Ważne, by skojarzenia pojawiały się szybko i były prawdziwe. Problem: sposób spędzania wolnego czasu Wolny czas
  • 3. CENTRES (Creative Entrepreneurship in Schools) project has been funded with support from the European Commission. This publication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein. www.centres-eu.org With the support of the Lifelong Learning Programme of the European Union II etap – Wybieramy z naszego koła sześć skojarzeń, które wpisujemy w pola dołu piramidy. Następnie zaczynamy zderzać wybrane wyrazy „1” z „2” i wynik wpisujemy w pole powyżej. Potem „2” z „3” itd… Budujemy piramidę naszych skojarzeń. Budowanie Piramidy Skojarzeń Ostatnie skojarzenie – na szczycie piramidy – to: - pomysł - refleksja Można dzięki temu stworzyć strategię, hasło reklamowe lub spróbować wcielić w życie pomysł, marzenie, ideę… Przeprowadzenie tego ćwiczenia wymaga czasu, ale warto go poświęcić, bo przynosi dużo satysfakcji osobistej i skłania do refleksji nad przejściem drogi od wygenerowania problemu do jego – być może – rozwiązania zupełnie nieoczekiwanego. Polskie Stowarzyszenie Kreatywności www.p-s-k.pl psk@p-s-k.pl www.centres.org.pl 1 2