SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 2
Baixar para ler offline
LES 1:
Rond de haven van de Eem hebben wij 6 markante plekken aangegeven, waar historisch
gezien veel over te vertellen valt. In onderstaand schema geven we de bijzondere
gebeurtenis, in de Nederlandse geschiedenis en in Amersfoort, per plek/omgeving aan.
Via de site Yurls.net: Historie aan de Eem kunt u in de klas al deze bijzonder plekken met
hun historie laten zien..
Plek aan de Eemhaven Nederlands geschiedenis Geschiedenis in Amersfoort
Stoneystuw Waterbeheersing(kerndoel 48);
waterschappen
Overstromingen; wonen in
Amersfoort;
Mannenzaal Gezondheidszorg in Nederland Voorzieningen voor bejaarden
en armen
Haven Industrialisatie Industrie rond om de Eem;
ontwikkeling van spoor.
Verzanding van de Eem
’t Sasje (een volksbuurt) Opkomst socialisme; verandering
van rechten en plichten
Het leven in een volksbuurt,
kinderarbeid, huisnijverheid
De molen Uitvindingen; energiebronnen
(alternatieve energiebronnen)
Meedoen met de industriële
ontwikkelingen; gevolgen
hiervan
De brouwerij Huisnijverheid verdwijnt; opkomst
grote bedrijven
Werken in Amersfoort;
Doel van de les:
De leerlingen gaan in groepjes de vragen verwerken over de 6 plekken aan de Eem. De
gevonden informatie kan uitgewerkt worden in verschillende vormen:
- muurkrant
- PowerPoint presentatie voor de hele klas (ieder groepje heeft dan zijn deel)
- artikel schrijven voor bijvoorbeeld een Geschiedenis tijdschrift
- verhaal : terug in de tijd/de tijdmachine. Dit sluit ook goed aan met het verhaal in Lost in
time.
- informatieve tekst: vertel andere leerlingen over deze bijzondere plek aan de Eem, alsof je
het in een Geschiedenisboek voor groep 7/8 zou schrijven.
Hoe het uitgewerkt wordt maakt in feite niet zoveel uit, als de groepjes het elkaar maar
kunnen vertellen en laten zien.
Hulpmiddelen:
Yurls.net: Historie aan de Eem. Via deze site kunt u bij de onderstaande hulpmiddelen
komen:
- PowerPoint voor leerkrachten: deze kunt u alleen ontvangen als u een inlogcode heeft
ontvangen.
- teaser over Lost in Time (foto Amersfoort aan de Eem aanklikken op Yurls.net: Historie aan
de Eem)
- informatiebladen (Yurls.net: Historie aan de Eem) om te laten zien of te kopiëren
- Allerlei sites (via Yurls.net: Historie aan de Eem)om informatie te krijgen.
Lesopbouw:
U laat de teaser van Lost in Time zien. Hierna stelt u de groep vragen zoals:
- Terug in de tijd, hoe lijkt je dat?
- Het betekent dat we meer dan honderd jaar terug gaan. Wat weet je over die tijd?
- Heb je verhalen over die tijd van je familie gehoord? Van wie? Welke verhalen?
- Het was de tijd van je overgrootmoeder. Woonde deze toen ook in Amersfoort?
- Zou je terug willen naar die tijd? Waarom wel of waarom niet?
U legt de groep uit:
Wij gaan binnenkort naar de Eemhaven in Amersfoort. Daar speelt dit verhaal van Thijmen
zich af. Om hem goed te kunnen helpen, gaan wij ons eerst verdiepen in de geschiedenis
van de Eemhaven van Amersfoort van rond 1900.
In de volgende presentatie wordt duidelijk hoe het leven in die tijd was en waar de
belangrijkste punten van de haven zijn en waar wij de komende tijd meer informatie
over moeten vinden (u start de presentatie op).
Na de presentatie:
U opent de link: Yurls.net : Historie aan de Eem
Op deze pagina staat per plek aan de haven een box. In deze box staan de vragen
of wordt er informatie gegeven over de desbetreffende plek. Om deze vragen te
kunnen beantwoorden, kunnen de leerlingen naar de box met informatie gaan of
naar de box waar nog meer algemene informatie over die tijd wordt gegeven.
De link verwijst vaak naar een filmpje of een artikel.
U kunt de eerste box met de klas samen doen.
De groep verdeelt u dan in minimaal 6 groepen, zodat in ieder geval elke plek aan de
Eem onderzocht wordt. Iedere groep krijgt een geprint blad met vragen over zijn plek
aan de Eem.
Als er genoeg computers zijn dan is het raadzaam per groep een computer te
hebben. Naast de computer kunnen de leerlingen de andere bronnen raadplegen:
geschiedenisboek van de methode, informatieboeken uit de bibliotheek, bijgeleverde
informatie (kan het beste nog wel even geprint worden) en de informatiebladen op
het webpad.
Heeft iedere groep zijn antwoorden gevonden en uitgewerkt dan laten ze deze zien
en eventueel horen aan de andere leerlingen zodat iedereen die informatie krijgt over
de Eemhaven die nodig is voordat het spel gespeeld gaat worden.

Mais conteúdo relacionado

Destaque (7)

Uitleg les 3
Uitleg les 3Uitleg les 3
Uitleg les 3
 
Vragen bij de bierbrouwerijen
Vragen bij de bierbrouwerijenVragen bij de bierbrouwerijen
Vragen bij de bierbrouwerijen
 
Informatie bij de molens
Informatie bij de molensInformatie bij de molens
Informatie bij de molens
 
Vragen bij de Mannenzaal
Vragen bij de MannenzaalVragen bij de Mannenzaal
Vragen bij de Mannenzaal
 
Vragen bij de molens
Vragen bij de molensVragen bij de molens
Vragen bij de molens
 
Informatie bij het Sasje
Informatie bij het SasjeInformatie bij het Sasje
Informatie bij het Sasje
 
Introductie Lost in time
Introductie Lost in timeIntroductie Lost in time
Introductie Lost in time
 

Semelhante a Uitleg les 1

Verbeterde versie opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1
Verbeterde versie   opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1Verbeterde versie   opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1
Verbeterde versie opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1
eliengheysels
 
Verbeterde versie opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1
Verbeterde versie   opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1Verbeterde versie   opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1
Verbeterde versie opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1
eliengheysels
 

Semelhante a Uitleg les 1 (9)

Opdrachtfiche omgevingsboek definitieve versie
Opdrachtfiche omgevingsboek definitieve versieOpdrachtfiche omgevingsboek definitieve versie
Opdrachtfiche omgevingsboek definitieve versie
 
sessie 65 - resultaten kidsdebat 2011
sessie 65 - resultaten kidsdebat 2011sessie 65 - resultaten kidsdebat 2011
sessie 65 - resultaten kidsdebat 2011
 
Opdrachtfiche omgevingsboek - Quinten Poppe
Opdrachtfiche omgevingsboek - Quinten PoppeOpdrachtfiche omgevingsboek - Quinten Poppe
Opdrachtfiche omgevingsboek - Quinten Poppe
 
Verbeterde versie opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1
Verbeterde versie   opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1Verbeterde versie   opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1
Verbeterde versie opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1
 
Verbeterde versie opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1
Verbeterde versie   opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1Verbeterde versie   opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1
Verbeterde versie opdrachtfiche-omgevingsboek- elien gheysels olo2 a1
 
Fiche omgevingsboek
Fiche omgevingsboek Fiche omgevingsboek
Fiche omgevingsboek
 
Opdrachtfiche omgevingsboek (quinten poppe)
Opdrachtfiche omgevingsboek (quinten poppe)Opdrachtfiche omgevingsboek (quinten poppe)
Opdrachtfiche omgevingsboek (quinten poppe)
 
Omgevingsboekfiche inne decoster def
Omgevingsboekfiche inne decoster defOmgevingsboekfiche inne decoster def
Omgevingsboekfiche inne decoster def
 
Case study: Samenwerking Wikipedia met de Openbare Bibliotheek Oosterhout (Th...
Case study: Samenwerking Wikipedia met de Openbare Bibliotheek Oosterhout (Th...Case study: Samenwerking Wikipedia met de Openbare Bibliotheek Oosterhout (Th...
Case study: Samenwerking Wikipedia met de Openbare Bibliotheek Oosterhout (Th...
 

Uitleg les 1

  • 1. LES 1: Rond de haven van de Eem hebben wij 6 markante plekken aangegeven, waar historisch gezien veel over te vertellen valt. In onderstaand schema geven we de bijzondere gebeurtenis, in de Nederlandse geschiedenis en in Amersfoort, per plek/omgeving aan. Via de site Yurls.net: Historie aan de Eem kunt u in de klas al deze bijzonder plekken met hun historie laten zien.. Plek aan de Eemhaven Nederlands geschiedenis Geschiedenis in Amersfoort Stoneystuw Waterbeheersing(kerndoel 48); waterschappen Overstromingen; wonen in Amersfoort; Mannenzaal Gezondheidszorg in Nederland Voorzieningen voor bejaarden en armen Haven Industrialisatie Industrie rond om de Eem; ontwikkeling van spoor. Verzanding van de Eem ’t Sasje (een volksbuurt) Opkomst socialisme; verandering van rechten en plichten Het leven in een volksbuurt, kinderarbeid, huisnijverheid De molen Uitvindingen; energiebronnen (alternatieve energiebronnen) Meedoen met de industriële ontwikkelingen; gevolgen hiervan De brouwerij Huisnijverheid verdwijnt; opkomst grote bedrijven Werken in Amersfoort; Doel van de les: De leerlingen gaan in groepjes de vragen verwerken over de 6 plekken aan de Eem. De gevonden informatie kan uitgewerkt worden in verschillende vormen: - muurkrant - PowerPoint presentatie voor de hele klas (ieder groepje heeft dan zijn deel) - artikel schrijven voor bijvoorbeeld een Geschiedenis tijdschrift - verhaal : terug in de tijd/de tijdmachine. Dit sluit ook goed aan met het verhaal in Lost in time. - informatieve tekst: vertel andere leerlingen over deze bijzondere plek aan de Eem, alsof je het in een Geschiedenisboek voor groep 7/8 zou schrijven. Hoe het uitgewerkt wordt maakt in feite niet zoveel uit, als de groepjes het elkaar maar kunnen vertellen en laten zien. Hulpmiddelen: Yurls.net: Historie aan de Eem. Via deze site kunt u bij de onderstaande hulpmiddelen komen: - PowerPoint voor leerkrachten: deze kunt u alleen ontvangen als u een inlogcode heeft ontvangen. - teaser over Lost in Time (foto Amersfoort aan de Eem aanklikken op Yurls.net: Historie aan de Eem) - informatiebladen (Yurls.net: Historie aan de Eem) om te laten zien of te kopiëren - Allerlei sites (via Yurls.net: Historie aan de Eem)om informatie te krijgen.
  • 2. Lesopbouw: U laat de teaser van Lost in Time zien. Hierna stelt u de groep vragen zoals: - Terug in de tijd, hoe lijkt je dat? - Het betekent dat we meer dan honderd jaar terug gaan. Wat weet je over die tijd? - Heb je verhalen over die tijd van je familie gehoord? Van wie? Welke verhalen? - Het was de tijd van je overgrootmoeder. Woonde deze toen ook in Amersfoort? - Zou je terug willen naar die tijd? Waarom wel of waarom niet? U legt de groep uit: Wij gaan binnenkort naar de Eemhaven in Amersfoort. Daar speelt dit verhaal van Thijmen zich af. Om hem goed te kunnen helpen, gaan wij ons eerst verdiepen in de geschiedenis van de Eemhaven van Amersfoort van rond 1900. In de volgende presentatie wordt duidelijk hoe het leven in die tijd was en waar de belangrijkste punten van de haven zijn en waar wij de komende tijd meer informatie over moeten vinden (u start de presentatie op). Na de presentatie: U opent de link: Yurls.net : Historie aan de Eem Op deze pagina staat per plek aan de haven een box. In deze box staan de vragen of wordt er informatie gegeven over de desbetreffende plek. Om deze vragen te kunnen beantwoorden, kunnen de leerlingen naar de box met informatie gaan of naar de box waar nog meer algemene informatie over die tijd wordt gegeven. De link verwijst vaak naar een filmpje of een artikel. U kunt de eerste box met de klas samen doen. De groep verdeelt u dan in minimaal 6 groepen, zodat in ieder geval elke plek aan de Eem onderzocht wordt. Iedere groep krijgt een geprint blad met vragen over zijn plek aan de Eem. Als er genoeg computers zijn dan is het raadzaam per groep een computer te hebben. Naast de computer kunnen de leerlingen de andere bronnen raadplegen: geschiedenisboek van de methode, informatieboeken uit de bibliotheek, bijgeleverde informatie (kan het beste nog wel even geprint worden) en de informatiebladen op het webpad. Heeft iedere groep zijn antwoorden gevonden en uitgewerkt dan laten ze deze zien en eventueel horen aan de andere leerlingen zodat iedereen die informatie krijgt over de Eemhaven die nodig is voordat het spel gespeeld gaat worden.