1. «Т.Рысқұлов атындағы орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Сабақтың тақырыбы:
Жақсылық жасай білейік
Пәні: өзін-өзі тану
Сынып: 4
Мұғалімі: Каипова Рыскүл Укубайқызы
Луговой ауылы
2. «Жақсылық жасай білейік»
Каипова Рыскүл Укубайқызы
Т.Рысқұлов атындағы орта мектебінің өзін-өзі тану пәнінің мұғалімі,
Т.Рысқұлов ауданы
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың қайырымдылық, қамқорлық, жақсылық
құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту.
Құндылық: Дұрыс әрекет.
Қасиеттері: Сүйіспеншілік, қамқорлық, қайырымдылық.
Міндеттері:
А)Білімділік: жақсылық жасаудың адами қарым-қатынастағы мәнділігін
түсіндіру;
Б) Дамытушылығы:жақсы істер жасай білу іскерліктерін дамыту.
Ә) Тәрбиелілігі:қайырымды, қамқор болуға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту.
Пән аралық байланыс: әдебиет.
Сабақтың әдіс тәсілі: тренинг, сұрақ-жауап, INSERT, пікіралмасу,әңгімелесу
Сабақтың көрнекілігі:интербелсенді тақта, видео, слайд, үлестірме қималары,
кесте, түрлі-түсті қаламдар
Сабақтың болжамданған нәтижесі:
- Үлкенді тыңдап, ата-аналарын қадірлей біледі.
- Сабақта оқушылар өздерінің шығармашылық қабілеттерін кеңірек ашады.
-Өз көзқарастарын еркін білдіреді.
-Өз болашағына өзі жауапты екенін саналарына сіңіріреді.
Сыныбы: 4 сынып
Сабақтың жоспары:
Ұйымдастыру кезеңі:
І. Тренинг
«Сыйқырлы жүрек»
Әңгімелесу бейне көрініс арқылы
Дәйексөз «Жақсылыққа жақсылық- әр кісінің ісі, Жамандыққа жақсылық- ер
кісінің ісі» топтық жұмыс
ІІ. «Жақсылық пен жамандық» ІІІ. Сергіту сәті
IV.«Жақсылық жасай білеміз бе?»
V. «Өмір жолы» ситуациялық жағдаяттар.
VІ. «Өзіңнен баста» Қорытынды
VІІ. Кезең
Үйге тапсырма беру
VІІ. Рефлекция
Сабақтың барысы:
3.
4. Сабақ
бойынша
мұғалім
жазбалары
Уақыты Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті
Кіріспе
Тренинг
«Сыйқырлы
жүрек»
Сәлеметсіңдерме, құрметті
оқушылар! Бүгін бізде
ерекше сабақ, себебі, бүгін
біздің сабағымыздың
тақырыбы өте қызық.
Бүгін біздің ерекше
сабағымызға интерактивті
тақта, білімді өздігінен
меңгере алатын оқушылар
және әрине, көтеріңкі көңіл
күй керек..Осы
аталғандардың барлығы
бүгін біздің
аудиториямызда бар ма?
Олай болса, шаттық
шеңберіне жиналайық.
Оқушыларды шаттық
шеңберіне шақырамын.
Шеңберде тұрған бір
оқушыға «Мен»деген сөзі
бар жүректі ұсынып, мен
сіздердің жүректеріңізден
орын табатын ұстазбын деп
оқушыға ұсынамын.
Оқушылар түрлі түсті
жүректер арқылы топқа
бөлінеді.
Оқушылар бір-біріне кім
екенін айтып, ұсынады.
Мен-
мемлекетімнің
келешегімін!
Мен- ана анамның
сүйкімді ұлымын!
Мен- ұстазымның сүйікті
шәкіртімін
Мен- достарымның сенімді
досымын!
Мен- болашақ әншімін!
Мен- болашақ заңгермін!
т.б
І.кезең
«Жақсылыққа
жақсылық-
әр кісінің ісі,
Жамандыққ
а
жақсылық-
ер кісінің
ісі»
Мақсаты:
жақсылық
жасау өз
қолында
екенін
«Бәрі өз қолыңда»
видеоролик көрсетіледі
Өзі жақсы адамның
айналасы барлық уақытта
жақсылыққа толы болады.
Жақсылыққа толы ортада
ол өзін ерекше бақытты
сезінеді. Өткені оны
адамдар жақсы істермен
жақсы көреді, сыйлайды.
Басқалармен де
достасқысы келеді.
Осындай жетістіктерге
өзінің жақсы істері,
жақсылықтары арқылы,
еңбегі арқылы жетеді.
Сендер де көптеген жақсы
Бейнекөрініс арқылы
оқушылар өз ойларын
айтады.
Жақсылық
жасау үшін
адам
бойындағы
қасиеттер
5. Әдебиеттер тізімі
1. С.А. Назарбаева «Өзін-өзі тану»4-сынып «Бөбек»Алматы 2010ж
2. Н.Қ. Тоқтанбаева Психологиялық тесттер – Алматы, 2009ж
1-топ
Оқушыларға берілетін үлестірме қималар
Адамныңжақсылығы
«Жақсылық пен жамандық ертегісі»
Бірінші жақсылық
Екінші жақсылық
Үшінші жақсылық