1. «№5 жалпы білім беру орта мектебі»
Өткізген: Лепесова Б.Н.
Сабақтың тақырыбы: Өрнектердітүрлендіруде негізгітригонометриялық
теп – теңдіктердіқолдану.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділігі: Оқушыларға негізгі тригонометриялық тепе теңдіктерге
байланысты берілген есептерді түрлендіріп, олардың шешу жолдарын үйрету.
2. Дамытушылық:Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін арттыру,
білім-білік дағдыларынжәне теориялықбілімін практикада қолдана білу
дағдысынқалыптастыру
3.Тәрбиелік:Оқушыларды нақтылыққа, шапшаң ойлап тез шешім
қабылдауға,өзін- өзі бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: білім-дағысын қалыптастыру
Сабақтың көрнекілігі:деңгейлік тапсырмалар, слайдтар, интербелсенді
тақта, плакат, смайликтер, карточкалар.
Оқытудың әдісі:АКТ,оқытудыңжаңа тәсілдері.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі ( 5 мин)
а) Сәлемдесу,
ә) оқушыларды түгендеу,
Оқушыларды топқа бөлу (партаның үстіне жатқан бетшелерді таңдап
алады,соныңбетіндегі суреті бойынша топтасады)
б) оқушылардыңназарын сабаққа аудару
в) Үй жұмысынтексеру(оқушылар өз ара дәптерлермен ауысып, бір-бірінің
жұмыстарын тексереді).Слайд 3(дайын жауаптары шығарып көрсетіледі)
арқылы тексеру
IІ. « Кім шапшаң» қайталау бөлімі(10мин)(деңгейлік тапсырма)
1. Слайд арқылы кестемен берілген тригонометирялық функциялардың
мәндерін бойыншаоқушылардың білімін тексеру(әрбір жапырақты тышқанмен
шерту арқылы дұрыстығынтексереміз)
2. 2
3
1
60sin
90sin
0ctg
0
360tg
2
2
45cos 1
45tg
2
1
30sin
0
90ctg
2
1
60cos
-1
180cos
(әрбір жапырақты тышқанмен шерту арқылы дұрыстығын тексереміз)
2. Слайтда көрсетілген өрнектердің мәнін табу керек (дұрыс тапсаң шар әуеге
қалықтайды)
3. Слайтта көрсетілгендей өрнектің мәнін табу (дұрысытышқанмен шерткенде
жасыл түске боялады)
мұндағы
ІІІ. Шағын тест ( 5сұрақтан құралған тестке оқушылар жауап беру керек)
Cлайд 5 арқылы алған білімдерін нығайту мақсатында шағын тест беріледі,
соғанжауап беру керек. (5мин) Уақыт болған соң бір – бірімен ауысып келесі
слайтда көрсетілген дұрыс жауабымен тексереди.
IV. Есептер шығару
9,10 және 11 слайдта берілген тапсырмаларды орындау.(10мин)
І деңгей: №315 (3 мин)
№ 315
а) ( 𝟏 + 𝒕𝒈 𝟐
𝜶) ∙ 𝒄𝒐𝒔 𝟐
𝜶 =
𝟏
𝒄𝒐𝒔 𝟐 𝜶
∙ 𝒄𝒐𝒔 𝟐
𝜶 = 𝟏
ә) (𝒕𝒈𝜶 + 𝒄𝒕𝒈𝜶) 𝟐
− (𝒕𝒈𝜶 − 𝒄𝒕𝒈𝜶) 𝟐
= 𝟐𝒄𝒕𝒈𝜶 ∙ 𝟐𝒕𝒈𝜶 = 𝟒
ІІ деңгей: № 320 (3 мин)
№523
𝑎) 𝒔𝒊𝒏 𝟐
𝜶 − 𝟏 + 𝒄𝒐𝒔 𝟐
𝜶 + ( 𝟏 − 𝒔𝒊𝒏𝜶)( 𝟏+ 𝒔𝒊𝒏𝜶) = 𝒄𝒐𝒔 𝟐
𝜶
;
33
sin2)2
;
2
cos)1
tg
ctg
;sin
4
3)4
;
2
sin5
3
cos2)3
tg
,cossincos 224
.2tg
3. ә)
𝒄𝒐𝒔 𝟐
𝜶− 𝟏
𝟑 − 𝟑𝒔𝒊𝒏 𝟐 𝜶
= −
𝟏
𝟑
𝒔𝒊𝒏 𝟐
𝜶
𝒄𝒐𝒔 𝟐 𝜶
= −
𝟏
𝟑
𝒕𝒈 𝟐
𝜶
ІІІ деңгей: № 327 ( 3 мин)
№ 327
𝒕𝒈𝜶
𝟏 − 𝒕𝒈 𝟐 𝜶
∙
𝒄𝒕𝒈 𝟐
𝜶− 𝟏
𝒄𝒕𝒈𝜶
=
𝒕𝒈𝜶
𝟏 − 𝒕𝒈 𝟐 𝜶
∙
𝟏
𝒕𝒈 𝟐 𝜶
− 𝟏
𝟏
𝒕𝒈𝜶
=
𝒕𝒈𝜶
𝟏 − 𝒕𝒈 𝟐 𝜶
∙
(𝟏 − 𝒕𝒈 𝟐
𝜶) ∙ 𝒕𝒈𝜶
𝒕𝒈 𝟐 𝜶
= 𝟏
Сабақты бекітукезеңі:(2мин)
Өтілген формулаларды еске түсіру мақсатында 12 слайтдағы формулалардың
мәнін айту керек.
2
sin
2
cos tg
ctg 2
cos
1
2
sin
1 2
1 tg2
1 ctg
2
sin1
cos
sin
2
cos1
sin
cos
ctgtg
(әрбір формуланы тышқанмен шерту арқылы дұрыстығын тексереміз)
Бағалау.
Сыныпта белсенді қатысыпотырғаноқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма: № 320(ә;б); №327(ә) (1мин)
Рефлексия:Смайликтер арқылы кері байланыс жасау. (2мин)