SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 6
Урок (українська мова) 7клас
Тема. Твір-опис народної картини ХVII –ХІХ століть «Козак Мамай»
Мета: зацікавити учнів народною картиною, навчати висловлювати свої
думки з приводу побаченої картини, удосконалювати навички написання
твору - опису, виховувати почуття любові й пошани до історичного минулого,
його традицій, викликати інтерес до мистецтва живопису, будити учнівську
думку та душу, розвивати творчі здібності.
Обладнання: репродукції картин про козака Мамая, запис «Козацького
маршу», презентації учнів.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань учнів
Створення емоційного фону.
Звучить мелодія «Козацького маршу».
Учитель виразно читає фрагмент народного переказу «Запорожці в урочищі
Сагайдачному».
Любо було глянуть, як наїдуть запорожці в Сагайдачне! Народ все
широкоплечий, вусатий, бравий. Голови голили, тоді ще мода була носить
чуприну, то оце в кого довга - візьме і обмота кругом вуха. Жупани, пояси,
шапки, сап’яни на них були дорогі. По боках і позаду сідла у кожного пістолі,
шабля. А на конях як їздять! Оце, було, зіскоче, пригнеться і летить, як муха!
Учитель. Діти, щойно ви прослухали фрагмент народного переказу
«Запорожці в урочищі Сагайдачному».
- Який стиль мовлення даного фрагменту тексту?
- З якою метою вдався невідомий автор до опису запорожців? (Щоб ми
уявили собі їх, знали, якими вони були).
- На яких деталях запорожців зосереджено увагу?
( Зовнішній вигляд, військово-спортивна вправність).
- До якого типу мовлення належить текст?
( Тип мовлення-опис).
- Які ви знаєте види описів відносно предмета зображення і як вони
звуться?
( Описи бувають пейзажні, портретні, описи інтер’єру, описи предметів,
явищ, людини).
- А зараз пригадаємо, які особливості будови опису зовнішності людини?
Допоможе нам пригадати презентація учениці «Особливості будови
опису зовнішності людини».
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Учитель. Щойно ми з вами пригадали особливості будови опису зовнішності
людини. На початку уроку ви прослухали фрагмент переказу, у якому було
описано славне козацтво України. Все це прозвучало на уроці не випадково,
адже тема нашого уроку «Твір-опис народної картини ХVII-XIX століть «Козак
Мамай».
Сьогодні на уроці розвитку зв’язного мовлення ми поведемо розмову про
козака Мамая –непереможного лицаря, мужнього вояка, народного
улюбленця, безстрашного, простодушного, славного охоронця землі
української, а також спробуємо описати його зовнішність.
Для цього ми розглянемо народну картину, яка так і називається «Козак
Мамай»
ІІІ. Підготовка до сприйняття художнього полотна.
Учитель. Однак, перш ніж розпочати нашу роботу, дізнаємося ,хто такий
козак Мамай?
( Учениця читає пояснення, виписане з енциклопедії українознавства.
Інші учні слухають виступ і узагальнюють інформацію про Мамая у вигляді
сенкана і грона.)
Мамай –козак, козак-бандурист, найпопулярніша народна картина –XVII-
XIXст., мальована на стінах хат, скринях, шафах, дверях, посуді, полотні та ін.,
зображує сидячого козака –бандуриста (на тлі пейзажу) і докладно передає
деталі козацького одягу, козацької зброї; під зображенням, звичайно,
віршований запис, у якому говориться про діда козака Мамая, гайдамацького
отамана 1750-х рр. Картини з козаком Мамаєм є, мабуть, творами
мандрівних малярів, вихованців Київської Духовної Академії, численні
відміни яких використовували згодом народні малярі, в них поєднується
український словесний фольклор ( козацька пісня, вертепний вірш) з
народним малярством та деякими традиціями українсько–візантійської
ікони. Образ Мамая-козака часто трапляється в мистецтві в таких творах
І. Рєпіна, Ю. Нарбута, М. Бутовича, в літературних творах М. Куліша,
О. Ільченка та ін.
Отже, Мамай - народний герой, козак-бандурист, який був знаний в Україні.
Його образ живе в народі вже не одну сотню літ.
Учні читають свої сенкани та інформаційні грона
Учитель. «Коли хтось стає славнозвісним в доброму чи поганому значенні
цього слова, народ поспішає створити про нього легенду, яка з точки зору
фактичної достовірності є неправдою, але в той же час і є так звана ідеальна
правда, бо народ не творить нічого, що не мало б аналогій в дійсності».
(Б. П. Хаджау, класик румунської літератури)
Усвідомлюючи сказане, ми говоримо про типову, увіковічену картиною
постать козака, улюбленця народу.
Безсмертним мазком народного живописця, тобто силою мистецтва,
народ своєю картиною вертає до пам’яті і нас, зауважуючи, хто ми, чиїх
батьків, які скарби маємо.
Відомо, що слово «козак» тюркського походження й означає «вільну
людину, вершника». Коли вільне життя в українських степах стало лише
спогадом, а Запорозьку Січ за велінням Катерини ІІ було знищено, фактично
кожну українську хату прикрашали народні картини, які називалися
«мамаями».
«Хоч ти на мене дивишся, не вгадаєш ,як звуть, звідки родом, тому що в
мене не одне ім’я, а є їх до чорта...»
Це один із написів під картиною, а їх було безліч -і всі дивні, незвичні для
нас.
До вашої уваги більше десятка репродукцій народних картин «Козак
Мамай», які знаходяться в різних художніх музеях України.
Учні розглядають репродукції, вчитель коментує їх.
Учитель. Усі портрети Мамая мальовані ніби дитячою рукою. Бо й справді –
таки, може, це дитячий вік нашого народу? А, може, й ні?... Але крізь
лихоліття дуже мало пам’яток історії дійшло до наших днів. Послухайте
невеличке дослідження учнів про народне малярство в Україні.
Презентація учнів «Народне малярство в Україні».
ІY. Опрацювання навчального матеріалу
Учитель. Козак Мамай –народно-фантастичний образ мандрівного
запорожця, який став втіленням основних рис українського характеру.
Придивімося до картини уважніше. Саме такими зображеннями майже по
всій Україні прикрашали клинові та дубові двері хат, кахляні грубки, скрині,
полотнища, навіть деревинні колоди десь на вигоні.
Протягом багатьох століть наш народ вірив у чудодійну силу Мамая. Цей
образ став своєрідним втіленням честі й невмирущості українців: не воювати,
не ярмити нікого, а тільки будувати, садити, плекати,вирощувати мріяли наші
предки.
Учитель. Роздивіться репродукцію картини.
- Що найперше впадає в око під час споглядання картини?
- У якій позі змальований козак Мамай?
- Яка в нього зачіска?
- Який погляд у козака?
- Яким є його вигляд, одяг?
- Про що нам каже одяг козака?
Учитель. В одній із свої праць знаменитий історик знавець історії
запорізьких козаків Д. Яворницький писав: «В запорізької черні
здобування багатства ніяк не поважалося. Не знали вони розкоші ні в
одязі, ні в прикрасах, ні в самій їжі», «на простоту і скромність у житті
запорожці дивилися як на одну із найважливіших умов, і найнеобхідніших
причин їх непереможності в боротьбі з ворогом».
- Хто козак – воїн чи мирна особа?
- Навіщо козаку кінь, зброя?
- Які ще предмети є біля козака?
Предмети-символи
Характерник – козак, який володів магічними знаннями і міг допомагати
іншим людям.
Дуб –символізує силу, мужність. Молодого сильного хлопця порівнюють з
дубом;(«Юнак, як дуб»).
В легендах приказках люди до дуба звертались за порадою.
Шабля –сестриця козака.
Пістоль –символ сили козака.
Кобза, бандура – народні інструменти, наша історія, культура.
Люлька –символізує час до роздумів.
Кінь –вірний бойовий товариш, який стоїть і уважно спостерігає, чи не
затаївся десь ворог.
Кварта – глиняний посуд.
Учитель. Картини «Козак Мамай» для нас дуже цінні, вони є свідченням
розвитку нашої культури. У них є не тільки минуле, але й наше майбутнє.
Отже,свої враження від побачених картин про козака Мамая ви
висловите у свої творах.
- Який тип мовлення повинен переважати у ваших творах?(Опис)
- З яких частин він складається?
1. Загальне враження від картини.
2. Опис козака.
3. Чим приваблює картина.
4. Основна думка.
- Чим можуть бути допоміжними у творі розповідь, роздум? Коли вони
найдоречніші?
(У вступі, кінці роботи).
Робота над твором-описом за картиною «Козак Мамай»
1. Складання усного твору-опису.
2. Написання твору на чернетках та редагування.
3. Написання твору в зошитах.
V. Рефлексія
- То що ж побачили ви на репродукціях картин про козака Мамая? Які
думки навіяли вони вам?
- Чи можна розкрити образ Мамая без опису його зовнішності?
VI. Домашнє завдання
Скласти усний твір-роздум «Над чим замислився козак Мамай» або
поміркуйте на тему, який характер у героя і як вдалося художникові його
зобразити.
Учитель. Картини «Козак Мамай» для нас дуже цінні, вони є свідченням
розвитку нашої культури. У них є не тільки минуле, але й наше майбутнє.
Отже,свої враження від побачених картин про козака Мамая ви
висловите у свої творах.
- Який тип мовлення повинен переважати у ваших творах?(Опис)
- З яких частин він складається?
1. Загальне враження від картини.
2. Опис козака.
3. Чим приваблює картина.
4. Основна думка.
- Чим можуть бути допоміжними у творі розповідь, роздум? Коли вони
найдоречніші?
(У вступі, кінці роботи).
Робота над твором-описом за картиною «Козак Мамай»
1. Складання усного твору-опису.
2. Написання твору на чернетках та редагування.
3. Написання твору в зошитах.
V. Рефлексія
- То що ж побачили ви на репродукціях картин про козака Мамая? Які
думки навіяли вони вам?
- Чи можна розкрити образ Мамая без опису його зовнішності?
VI. Домашнє завдання
Скласти усний твір-роздум «Над чим замислився козак Мамай» або
поміркуйте на тему, який характер у героя і як вдалося художникові його
зобразити.

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Сучасний урок . Доповідь на педраді. 5.01.17
Сучасний урок . Доповідь на педраді. 5.01.17Сучасний урок . Доповідь на педраді. 5.01.17
Сучасний урок . Доповідь на педраді. 5.01.17270479
 
Про стан відвідування учнями школи та виконання Інструкції з обліку дітей та...
Про стан відвідування учнями школи та виконання Інструкції з обліку дітей  та...Про стан відвідування учнями школи та виконання Інструкції з обліку дітей  та...
Про стан відвідування учнями школи та виконання Інструкції з обліку дітей та...VsimPPT
 
Рада профілактики, 2022-2023.pdf
Рада профілактики, 2022-2023.pdfРада профілактики, 2022-2023.pdf
Рада профілактики, 2022-2023.pdfssuserac8ec11
 
План роботи на весняні канікули-2016
План роботи на весняні канікули-2016План роботи на весняні канікули-2016
План роботи на весняні канікули-2016Alla Kolosai
 
Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".DorokhGala
 
Презентація навчального закладу
Презентація навчального закладуПрезентація навчального закладу
Презентація навчального закладуtummenscool1
 
Портфоліо вчителя української мови та літератури
Портфоліо вчителя української мови та літературиПортфоліо вчителя української мови та літератури
Портфоліо вчителя української мови та літературиВлад Нечепоренко
 
портфоліо вчителя фізики та інформатики
портфоліо вчителя фізики та інформатикипортфоліо вчителя фізики та інформатики
портфоліо вчителя фізики та інформатикиMila Kriukova
 
презентація портфоліо олійник с.с.
презентація портфоліо олійник с.с.презентація портфоліо олійник с.с.
презентація портфоліо олійник с.с.Светлана Олейник
 
7 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2009.
7 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2009.7 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2009.
7 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2009.Nikita Bogun
 
Розвиток ключових компетентностей учнів на уроках хімії
Розвиток ключових компетентностей учнів на уроках хіміїРозвиток ключових компетентностей учнів на уроках хімії
Розвиток ключових компетентностей учнів на уроках хіміїCool16
 
презентація досвіду роботи директора школи грешко г.п.
презентація досвіду роботи директора школи грешко г.п.презентація досвіду роботи директора школи грешко г.п.
презентація досвіду роботи директора школи грешко г.п.natasha-luke4a
 
виступ на педраді
виступ на педрадівиступ на педраді
виступ на педрадіannajni
 
модель патріотичного виховання
модель патріотичного вихованнямодель патріотичного виховання
модель патріотичного вихованняelena190381
 
презентація досвіду роботи довідково бібліографічна робота бібліотеки птнз
презентація досвіду роботи довідково бібліографічна робота бібліотеки птнзпрезентація досвіду роботи довідково бібліографічна робота бібліотеки птнз
презентація досвіду роботи довідково бібліографічна робота бібліотеки птнзРоман Яременко
 
об’єктивність оцінювання навчальних досягнень учнів
об’єктивність  оцінювання навчальних досягнень учнівоб’єктивність  оцінювання навчальних досягнень учнів
об’єктивність оцінювання навчальних досягнень учнівnelya3001
 
Презентація досвіду роботи вчителя біології
Презентація досвіду роботи вчителя біологіїПрезентація досвіду роботи вчителя біології
Презентація досвіду роботи вчителя біологіїnelya3001
 

Mais procurados (20)

Сучасний урок . Доповідь на педраді. 5.01.17
Сучасний урок . Доповідь на педраді. 5.01.17Сучасний урок . Доповідь на педраді. 5.01.17
Сучасний урок . Доповідь на педраді. 5.01.17
 
Про стан відвідування учнями школи та виконання Інструкції з обліку дітей та...
Про стан відвідування учнями школи та виконання Інструкції з обліку дітей  та...Про стан відвідування учнями школи та виконання Інструкції з обліку дітей  та...
Про стан відвідування учнями школи та виконання Інструкції з обліку дітей та...
 
Рада профілактики, 2022-2023.pdf
Рада профілактики, 2022-2023.pdfРада профілактики, 2022-2023.pdf
Рада профілактики, 2022-2023.pdf
 
План роботи на весняні канікули-2016
План роботи на весняні канікули-2016План роботи на весняні канікули-2016
План роботи на весняні канікули-2016
 
Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".
 
Організація та проведення екскурсій
Організація та проведення екскурсійОрганізація та проведення екскурсій
Організація та проведення екскурсій
 
Презентація навчального закладу
Презентація навчального закладуПрезентація навчального закладу
Презентація навчального закладу
 
Портфоліо вчителя української мови та літератури
Портфоліо вчителя української мови та літературиПортфоліо вчителя української мови та літератури
Портфоліо вчителя української мови та літератури
 
портфоліо вчителя фізики та інформатики
портфоліо вчителя фізики та інформатикипортфоліо вчителя фізики та інформатики
портфоліо вчителя фізики та інформатики
 
презентація портфоліо олійник с.с.
презентація портфоліо олійник с.с.презентація портфоліо олійник с.с.
презентація портфоліо олійник с.с.
 
7 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2009.
7 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2009.7 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2009.
7 клас. мій конспект. всесвітня історія. 2009.
 
Розвиток ключових компетентностей учнів на уроках хімії
Розвиток ключових компетентностей учнів на уроках хіміїРозвиток ключових компетентностей учнів на уроках хімії
Розвиток ключових компетентностей учнів на уроках хімії
 
презентація досвіду роботи директора школи грешко г.п.
презентація досвіду роботи директора школи грешко г.п.презентація досвіду роботи директора школи грешко г.п.
презентація досвіду роботи директора школи грешко г.п.
 
виступ на педраді
виступ на педрадівиступ на педраді
виступ на педраді
 
модель патріотичного виховання
модель патріотичного вихованнямодель патріотичного виховання
модель патріотичного виховання
 
презентація досвіду роботи довідково бібліографічна робота бібліотеки птнз
презентація досвіду роботи довідково бібліографічна робота бібліотеки птнзпрезентація досвіду роботи довідково бібліографічна робота бібліотеки птнз
презентація досвіду роботи довідково бібліографічна робота бібліотеки птнз
 
Навчальний проект з історії
Навчальний проект з історіїНавчальний проект з історії
Навчальний проект з історії
 
об’єктивність оцінювання навчальних досягнень учнів
об’єктивність  оцінювання навчальних досягнень учнівоб’єктивність  оцінювання навчальних досягнень учнів
об’єктивність оцінювання навчальних досягнень учнів
 
Презентація досвіду роботи вчителя біології
Презентація досвіду роботи вчителя біологіїПрезентація досвіду роботи вчителя біології
Презентація досвіду роботи вчителя біології
 
Портфоліо вчителя історії
Портфоліо вчителя історіїПортфоліо вчителя історії
Портфоліо вчителя історії
 

Semelhante a Твір- опис картини 7 кл. Скочиляс Г. І.

мIнi пiдручник
мIнi пiдручникмIнi пiдручник
мIнi пiдручникHelen Golovina
 
Календарне планування з укр.літ. 6 клас
Календарне планування з укр.літ. 6 класКалендарне планування з укр.літ. 6 клас
Календарне планування з укр.літ. 6 класAdriana Himinets
 
тиждень історії. свято козаків
тиждень історії. свято козаківтиждень історії. свято козаків
тиждень історії. свято козаківЛидия Рудакова
 
Презентуємо нове видання Діани Клочко
Презентуємо нове видання Діани КлочкоПрезентуємо нове видання Діани Клочко
Презентуємо нове видання Діани КлочкоLubaShylyuk
 
урок-квест М.Гоголь
урок-квест М.Гогольурок-квест М.Гоголь
урок-квест М.Гогольhelenahladka
 
Козацьке минуле України
Козацьке минуле УкраїниКозацьке минуле України
Козацьке минуле УкраїниLibrary43
 
Морські походи козаків
Морські походи козаківМорські походи козаків
Морські походи козаківYULIABELIANSKAYA
 
виховна година момот єдина країна
виховна година момот єдина країнавиховна година момот єдина країна
виховна година момот єдина країнаRozaVladimirovna
 
М.СТАРИЦЬКИЙ Урок-семінар
М.СТАРИЦЬКИЙ Урок-семінарМ.СТАРИЦЬКИЙ Урок-семінар
М.СТАРИЦЬКИЙ Урок-семінарYuliyaVladimirovna
 
Сучасна література українських письменників національно-патріотичного спрямув...
Сучасна література українських письменників національно-патріотичного спрямув...Сучасна література українських письменників національно-патріотичного спрямув...
Сучасна література українських письменників національно-патріотичного спрямув...garasko2015
 
урок байки г. сковороди
урок байки г. сковородиурок байки г. сковороди
урок байки г. сковородиselezengalina
 

Semelhante a Твір- опис картини 7 кл. Скочиляс Г. І. (20)

407,23.docx
407,23.docx407,23.docx
407,23.docx
 
мIнi пiдручник
мIнi пiдручникмIнi пiдручник
мIнi пiдручник
 
Календарне планування з укр.літ. 6 клас
Календарне планування з укр.літ. 6 класКалендарне планування з укр.літ. 6 клас
Календарне планування з укр.літ. 6 клас
 
тиждень історії. свято козаків
тиждень історії. свято козаківтиждень історії. свято козаків
тиждень історії. свято козаків
 
Свято козаків
Свято козаківСвято козаків
Свято козаків
 
73
7373
73
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
9 кл. виховна година
9 кл. виховна година9 кл. виховна година
9 кл. виховна година
 
Презентуємо нове видання Діани Клочко
Презентуємо нове видання Діани КлочкоПрезентуємо нове видання Діани Клочко
Презентуємо нове видання Діани Клочко
 
урок-квест М.Гоголь
урок-квест М.Гогольурок-квест М.Гоголь
урок-квест М.Гоголь
 
Козацьке минуле України
Козацьке минуле УкраїниКозацьке минуле України
Козацьке минуле України
 
Морські походи козаків
Морські походи козаківМорські походи козаків
Морські походи козаків
 
виховна година момот єдина країна
виховна година момот єдина країнавиховна година момот єдина країна
виховна година момот єдина країна
 
М.СТАРИЦЬКИЙ Урок-семінар
М.СТАРИЦЬКИЙ Урок-семінарМ.СТАРИЦЬКИЙ Урок-семінар
М.СТАРИЦЬКИЙ Урок-семінар
 
Сучасна література українських письменників національно-патріотичного спрямув...
Сучасна література українських письменників національно-патріотичного спрямув...Сучасна література українських письменників національно-патріотичного спрямув...
Сучасна література українських письменників національно-патріотичного спрямув...
 
урок байки г. сковороди
урок байки г. сковородиурок байки г. сковороди
урок байки г. сковороди
 

Mais de Оксана Мельник

Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)
Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)
Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)Оксана Мельник
 
урок -захист учнівських проектів
урок -захист учнівських проектівурок -захист учнівських проектів
урок -захист учнівських проектівОксана Мельник
 
образи- символи у новелі "Інтермецо"
образи- символи у новелі "Інтермецо"образи- символи у новелі "Інтермецо"
образи- символи у новелі "Інтермецо"Оксана Мельник
 
урок-проект Олександр Олесь
 урок-проект Олександр Олесь урок-проект Олександр Олесь
урок-проект Олександр ОлесьОксана Мельник
 
Народне малярство.Скочиляс Г. І.
Народне малярство.Скочиляс Г. І.Народне малярство.Скочиляс Г. І.
Народне малярство.Скочиляс Г. І.Оксана Мельник
 
Твір-опис зовнішності людини. Скочиляс Г. І.
Твір-опис зовнішності людини. Скочиляс Г. І.Твір-опис зовнішності людини. Скочиляс Г. І.
Твір-опис зовнішності людини. Скочиляс Г. І.Оксана Мельник
 

Mais de Оксана Мельник (20)

4 гімназійний клас
4 гімназійний клас4 гімназійний клас
4 гімназійний клас
 
4 гімназійний клас
4 гімназійний клас4 гімназійний клас
4 гімназійний клас
 
4 гімназійний клас
4 гімназійний клас4 гімназійний клас
4 гімназійний клас
 
4 гімназійний клас
4 гімназійний клас4 гімназійний клас
4 гімназійний клас
 
4 гімназійний клас
4 гімназійний клас4 гімназійний клас
4 гімназійний клас
 
4 гімназійний клас
4 гімназійний клас4 гімназійний клас
4 гімназійний клас
 
4 гімназійний клас
4 гімназійний клас4 гімназійний клас
4 гімназійний клас
 
4 гімназійний клас
4 гімназійний клас4 гімназійний клас
4 гімназійний клас
 
Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)
Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)
Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)
 
урок -захист учнівських проектів
урок -захист учнівських проектівурок -захист учнівських проектів
урок -захист учнівських проектів
 
образи- символи у новелі "Інтермецо"
образи- символи у новелі "Інтермецо"образи- символи у новелі "Інтермецо"
образи- символи у новелі "Інтермецо"
 
сценарій для друку
сценарій для друкусценарій для друку
сценарій для друку
 
урок-проект Олександр Олесь
 урок-проект Олександр Олесь урок-проект Олександр Олесь
урок-проект Олександр Олесь
 
Завдання олімпіади 2015-2016
Завдання олімпіади 2015-2016Завдання олімпіади 2015-2016
Завдання олімпіади 2015-2016
 
Народне малярство.Скочиляс Г. І.
Народне малярство.Скочиляс Г. І.Народне малярство.Скочиляс Г. І.
Народне малярство.Скочиляс Г. І.
 
Твір-опис зовнішності людини. Скочиляс Г. І.
Твір-опис зовнішності людини. Скочиляс Г. І.Твір-опис зовнішності людини. Скочиляс Г. І.
Твір-опис зовнішності людини. Скочиляс Г. І.
 
Досвід роботи Сямук І. О.
Досвід роботи Сямук І. О.Досвід роботи Сямук І. О.
Досвід роботи Сямук І. О.
 
Доповідь Сямук І. О.
Доповідь Сямук І. О.Доповідь Сямук І. О.
Доповідь Сямук І. О.
 
Doc1
Doc1Doc1
Doc1
 
завдання олімпіади 2015рік
завдання олімпіади 2015рікзавдання олімпіади 2015рік
завдання олімпіади 2015рік
 

Твір- опис картини 7 кл. Скочиляс Г. І.

  • 1. Урок (українська мова) 7клас Тема. Твір-опис народної картини ХVII –ХІХ століть «Козак Мамай» Мета: зацікавити учнів народною картиною, навчати висловлювати свої думки з приводу побаченої картини, удосконалювати навички написання твору - опису, виховувати почуття любові й пошани до історичного минулого, його традицій, викликати інтерес до мистецтва живопису, будити учнівську думку та душу, розвивати творчі здібності. Обладнання: репродукції картин про козака Мамая, запис «Козацького маршу», презентації учнів. Хід уроку I. Актуалізація опорних знань учнів Створення емоційного фону. Звучить мелодія «Козацького маршу». Учитель виразно читає фрагмент народного переказу «Запорожці в урочищі Сагайдачному». Любо було глянуть, як наїдуть запорожці в Сагайдачне! Народ все широкоплечий, вусатий, бравий. Голови голили, тоді ще мода була носить чуприну, то оце в кого довга - візьме і обмота кругом вуха. Жупани, пояси, шапки, сап’яни на них були дорогі. По боках і позаду сідла у кожного пістолі, шабля. А на конях як їздять! Оце, було, зіскоче, пригнеться і летить, як муха! Учитель. Діти, щойно ви прослухали фрагмент народного переказу «Запорожці в урочищі Сагайдачному». - Який стиль мовлення даного фрагменту тексту? - З якою метою вдався невідомий автор до опису запорожців? (Щоб ми уявили собі їх, знали, якими вони були). - На яких деталях запорожців зосереджено увагу? ( Зовнішній вигляд, військово-спортивна вправність). - До якого типу мовлення належить текст? ( Тип мовлення-опис). - Які ви знаєте види описів відносно предмета зображення і як вони звуться? ( Описи бувають пейзажні, портретні, описи інтер’єру, описи предметів, явищ, людини).
  • 2. - А зараз пригадаємо, які особливості будови опису зовнішності людини? Допоможе нам пригадати презентація учениці «Особливості будови опису зовнішності людини». ІІ. Повідомлення теми та мети уроку Учитель. Щойно ми з вами пригадали особливості будови опису зовнішності людини. На початку уроку ви прослухали фрагмент переказу, у якому було описано славне козацтво України. Все це прозвучало на уроці не випадково, адже тема нашого уроку «Твір-опис народної картини ХVII-XIX століть «Козак Мамай». Сьогодні на уроці розвитку зв’язного мовлення ми поведемо розмову про козака Мамая –непереможного лицаря, мужнього вояка, народного улюбленця, безстрашного, простодушного, славного охоронця землі української, а також спробуємо описати його зовнішність. Для цього ми розглянемо народну картину, яка так і називається «Козак Мамай» ІІІ. Підготовка до сприйняття художнього полотна. Учитель. Однак, перш ніж розпочати нашу роботу, дізнаємося ,хто такий козак Мамай? ( Учениця читає пояснення, виписане з енциклопедії українознавства. Інші учні слухають виступ і узагальнюють інформацію про Мамая у вигляді сенкана і грона.) Мамай –козак, козак-бандурист, найпопулярніша народна картина –XVII- XIXст., мальована на стінах хат, скринях, шафах, дверях, посуді, полотні та ін., зображує сидячого козака –бандуриста (на тлі пейзажу) і докладно передає деталі козацького одягу, козацької зброї; під зображенням, звичайно, віршований запис, у якому говориться про діда козака Мамая, гайдамацького отамана 1750-х рр. Картини з козаком Мамаєм є, мабуть, творами мандрівних малярів, вихованців Київської Духовної Академії, численні відміни яких використовували згодом народні малярі, в них поєднується український словесний фольклор ( козацька пісня, вертепний вірш) з народним малярством та деякими традиціями українсько–візантійської ікони. Образ Мамая-козака часто трапляється в мистецтві в таких творах І. Рєпіна, Ю. Нарбута, М. Бутовича, в літературних творах М. Куліша, О. Ільченка та ін. Отже, Мамай - народний герой, козак-бандурист, який був знаний в Україні. Його образ живе в народі вже не одну сотню літ.
  • 3. Учні читають свої сенкани та інформаційні грона Учитель. «Коли хтось стає славнозвісним в доброму чи поганому значенні цього слова, народ поспішає створити про нього легенду, яка з точки зору фактичної достовірності є неправдою, але в той же час і є так звана ідеальна правда, бо народ не творить нічого, що не мало б аналогій в дійсності». (Б. П. Хаджау, класик румунської літератури) Усвідомлюючи сказане, ми говоримо про типову, увіковічену картиною постать козака, улюбленця народу. Безсмертним мазком народного живописця, тобто силою мистецтва, народ своєю картиною вертає до пам’яті і нас, зауважуючи, хто ми, чиїх батьків, які скарби маємо. Відомо, що слово «козак» тюркського походження й означає «вільну людину, вершника». Коли вільне життя в українських степах стало лише спогадом, а Запорозьку Січ за велінням Катерини ІІ було знищено, фактично кожну українську хату прикрашали народні картини, які називалися «мамаями». «Хоч ти на мене дивишся, не вгадаєш ,як звуть, звідки родом, тому що в мене не одне ім’я, а є їх до чорта...» Це один із написів під картиною, а їх було безліч -і всі дивні, незвичні для нас. До вашої уваги більше десятка репродукцій народних картин «Козак Мамай», які знаходяться в різних художніх музеях України. Учні розглядають репродукції, вчитель коментує їх. Учитель. Усі портрети Мамая мальовані ніби дитячою рукою. Бо й справді – таки, може, це дитячий вік нашого народу? А, може, й ні?... Але крізь лихоліття дуже мало пам’яток історії дійшло до наших днів. Послухайте невеличке дослідження учнів про народне малярство в Україні. Презентація учнів «Народне малярство в Україні». ІY. Опрацювання навчального матеріалу Учитель. Козак Мамай –народно-фантастичний образ мандрівного запорожця, який став втіленням основних рис українського характеру. Придивімося до картини уважніше. Саме такими зображеннями майже по всій Україні прикрашали клинові та дубові двері хат, кахляні грубки, скрині, полотнища, навіть деревинні колоди десь на вигоні.
  • 4. Протягом багатьох століть наш народ вірив у чудодійну силу Мамая. Цей образ став своєрідним втіленням честі й невмирущості українців: не воювати, не ярмити нікого, а тільки будувати, садити, плекати,вирощувати мріяли наші предки. Учитель. Роздивіться репродукцію картини. - Що найперше впадає в око під час споглядання картини? - У якій позі змальований козак Мамай? - Яка в нього зачіска? - Який погляд у козака? - Яким є його вигляд, одяг? - Про що нам каже одяг козака? Учитель. В одній із свої праць знаменитий історик знавець історії запорізьких козаків Д. Яворницький писав: «В запорізької черні здобування багатства ніяк не поважалося. Не знали вони розкоші ні в одязі, ні в прикрасах, ні в самій їжі», «на простоту і скромність у житті запорожці дивилися як на одну із найважливіших умов, і найнеобхідніших причин їх непереможності в боротьбі з ворогом». - Хто козак – воїн чи мирна особа? - Навіщо козаку кінь, зброя? - Які ще предмети є біля козака? Предмети-символи Характерник – козак, який володів магічними знаннями і міг допомагати іншим людям. Дуб –символізує силу, мужність. Молодого сильного хлопця порівнюють з дубом;(«Юнак, як дуб»). В легендах приказках люди до дуба звертались за порадою. Шабля –сестриця козака. Пістоль –символ сили козака. Кобза, бандура – народні інструменти, наша історія, культура. Люлька –символізує час до роздумів. Кінь –вірний бойовий товариш, який стоїть і уважно спостерігає, чи не затаївся десь ворог. Кварта – глиняний посуд.
  • 5. Учитель. Картини «Козак Мамай» для нас дуже цінні, вони є свідченням розвитку нашої культури. У них є не тільки минуле, але й наше майбутнє. Отже,свої враження від побачених картин про козака Мамая ви висловите у свої творах. - Який тип мовлення повинен переважати у ваших творах?(Опис) - З яких частин він складається? 1. Загальне враження від картини. 2. Опис козака. 3. Чим приваблює картина. 4. Основна думка. - Чим можуть бути допоміжними у творі розповідь, роздум? Коли вони найдоречніші? (У вступі, кінці роботи). Робота над твором-описом за картиною «Козак Мамай» 1. Складання усного твору-опису. 2. Написання твору на чернетках та редагування. 3. Написання твору в зошитах. V. Рефлексія - То що ж побачили ви на репродукціях картин про козака Мамая? Які думки навіяли вони вам? - Чи можна розкрити образ Мамая без опису його зовнішності? VI. Домашнє завдання Скласти усний твір-роздум «Над чим замислився козак Мамай» або поміркуйте на тему, який характер у героя і як вдалося художникові його зобразити.
  • 6. Учитель. Картини «Козак Мамай» для нас дуже цінні, вони є свідченням розвитку нашої культури. У них є не тільки минуле, але й наше майбутнє. Отже,свої враження від побачених картин про козака Мамая ви висловите у свої творах. - Який тип мовлення повинен переважати у ваших творах?(Опис) - З яких частин він складається? 1. Загальне враження від картини. 2. Опис козака. 3. Чим приваблює картина. 4. Основна думка. - Чим можуть бути допоміжними у творі розповідь, роздум? Коли вони найдоречніші? (У вступі, кінці роботи). Робота над твором-описом за картиною «Козак Мамай» 1. Складання усного твору-опису. 2. Написання твору на чернетках та редагування. 3. Написання твору в зошитах. V. Рефлексія - То що ж побачили ви на репродукціях картин про козака Мамая? Які думки навіяли вони вам? - Чи можна розкрити образ Мамая без опису його зовнішності? VI. Домашнє завдання Скласти усний твір-роздум «Над чим замислився козак Мамай» або поміркуйте на тему, який характер у героя і як вдалося художникові його зобразити.