SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 2
SCENARIUSZ ZAJĘĆ POLONISTYCZNYCH
Temat: ,, SEGREGUJEMY ŚMIECI”
Temat dnia: ,, Wszystkie dzieci segregują śmieci ‘’
Cel główny:
- Ukształtowanie czynnej postawy wobec ochrony przyrody- zachęcenie dzieci do segregacji
śmieci.
Cele operacyjne:
- dziecko rozumie znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja,
- dziecko zna kształt i kolory pojemników do segregacji,
- segreguje odpady do właściwych pojemników (makulatura, szkło, plastik, metal),
- będzie czuło się odpowiedzialne za stan środowiska naturalnego,
- chętnie uczestniczy w zabawach,
- potrafi skupić uwagę na utworze
- dziecko potrafi zapamiętać treść wierszyka
Metody:
- sytuacja problemowa, rozmowa, pokaz.
Materiały:
-plakat- ,,Jak poprawnie segregować odpady’’
-pojemniki do segregacji śmieci (niebieski – makulatura, żółty -
plastik, zielony – szkło kolorowe, biały – szkło białe, czerwony – metal)
- różne odpady plastikowe, szklane, papierowe, metalowe
-obrazki przedstawiające różne odpady ( słoik ,szklana butelka, gazeta, zeszyt, puszka po
napoju, kapsel, butelka po wodzie, opakowanie po szamponie)
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie dzieci z tematem zajęć. Przeczytanie dzieciom przez nauczyciela wiersza
pt. ,, ODPADY’’. Po wysłuchaniu utworu dzieci zastanawiają się nad treścią i odpowiadają na
pytanie postawione w tekście. Wyjaśnienie pojęcia śmieci, odpady , segregacja.
Pomyśl już teraz o naszej planecie,
zanim się stanie jednym wielkim śmieciem.
Byłby to problem nie lada -
zatem już teraz pomyślmy o odpadach.
Bo śmieci i odpady nie są jednakowe -
są szklane, papierowe, także plastikowe.
Więc posłuchaj dobrej rady i segreguj odpady.
I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucaj jak leci!
Osobno plastik,
osobno szkło,
osobno papier- przyrodę chroń !
Mieszkamy na planecie, która nazywa się Ziemia. Aby żyć musimy jeść i pić. Jedzenie
kupujemy w sklepach. Jest ono pięknie zapakowane (np.; jogurty, serki, herbaty). Picie
kupujemy w butelkach i kartonikach. Rodzice kupują gazety, kremy, szampony itp.
Gdy zjemy, wypijemy, przeczytamy gazety – to co robimy z opakowaniami ?
Wniosek :
Najlepszym sposobem na walkę ze śmieciami jest segregacja odpadów.
2. Pokazanie i omówienie do czego służą pojemniki. Dlaczego mają różne kolory (każdy
kolor oznacza inny rodzaj odpadów). Wyjaśnienie do którego pojemnika, jakie odpady
wrzucamy.
3. Segregujemy śmieci – ćwiczenia w segregowaniu. Nauczycielka rozsypuje na dywanie
śmieci wykonane z różnego rodzaju materiału. Zadaniem dzieci jest ich zgniatanie i
segregowanie do poszczególnych pojemników( niebieski- makulatura , żółty- plastik, zielony-
szkło kolorowe, biały- szkło białe, czerwony – metal). Zwrócenie uwagi na to, że niektóre
pozostałe odpady nie pasujące do pojemników takie jak baterie, lekarstwa, zepsute
urządzenia elektryczne trzeba specjalnie przetwarzać bo są bardzo szkodliwe dla środowiska.
Nauczycielka zachęca dzieci do segregowania odpadów razem z rodzicami w domu.
4. Nauka wierszyka ,, Odpadki”. Nauczyciel czyta dzieciom wiersz, dzieci uważnie słuchają.
Następnie dzieci razem z nauczycielem głośno wypowiadają wiersz . Nauczyciel prosi o
powtórzenie wierszyka dziewczynki następnie chłopców. Dzieci jeszcze raz wspólnie
powtarzają wierszyk.
Papier, puszki, szkło, plastiki,
posprzątamy w pojemniki.
Posprzątamy sprawnie, pięknie,
bo nam świat przez śmieci pęknie.
5. Zabawa ruchowa ,, Tworzymy pary’’
Ochotnicy otrzymują obrazki przedstawiające różne odpady . Dzieci biegają swobodnie po
sali, na umówiony sygnał muszą utworzyć pary (np. gazeta - zeszyt, szklana butelka - słoik,
puszka po napoju – kapsel , butelka po wodzie-opakowanie po szamponie). Po sprawdzeniu
poprawności utworzonych par - zmiana uczestników zabawy.
6. Zakończenie , nauczyciel dziękuje za udział w zabawie.

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados (20)

17
1717
17
 
Ankieta dotyczaca-adaptacji-ucznia-w-nowej-szkole
Ankieta dotyczaca-adaptacji-ucznia-w-nowej-szkoleAnkieta dotyczaca-adaptacji-ucznia-w-nowej-szkole
Ankieta dotyczaca-adaptacji-ucznia-w-nowej-szkole
 
Metoda Dobrego Startu ABC
Metoda Dobrego Startu ABCMetoda Dobrego Startu ABC
Metoda Dobrego Startu ABC
 
ćwiczenia dla dzieci nieśmiałych
ćwiczenia dla dzieci nieśmiałychćwiczenia dla dzieci nieśmiałych
ćwiczenia dla dzieci nieśmiałych
 
Socjologia humanistyczna
Socjologia humanistycznaSocjologia humanistyczna
Socjologia humanistyczna
 
Autyzm
AutyzmAutyzm
Autyzm
 
Narzędzia pracy z klientem w gabinecie psychologicznym.pdf
Narzędzia pracy z klientem w gabinecie psychologicznym.pdfNarzędzia pracy z klientem w gabinecie psychologicznym.pdf
Narzędzia pracy z klientem w gabinecie psychologicznym.pdf
 
Scenariusz przedszkole
Scenariusz przedszkoleScenariusz przedszkole
Scenariusz przedszkole
 
Caso Dora Powr point.pdf
Caso Dora Powr point.pdfCaso Dora Powr point.pdf
Caso Dora Powr point.pdf
 
Procesy grupowe
Procesy grupoweProcesy grupowe
Procesy grupowe
 
Janusz korczak od a do z
Janusz korczak od a do zJanusz korczak od a do z
Janusz korczak od a do z
 
3 1 opiekun medyczny
3 1 opiekun medyczny3 1 opiekun medyczny
3 1 opiekun medyczny
 
Values Assembly - Honesty
Values Assembly - HonestyValues Assembly - Honesty
Values Assembly - Honesty
 
Wprowadzenie do filozofii I
Wprowadzenie do filozofii IWprowadzenie do filozofii I
Wprowadzenie do filozofii I
 
DISNEY PRINCESSES
DISNEY PRINCESSESDISNEY PRINCESSES
DISNEY PRINCESSES
 
Myślenie krytyczne
Myślenie krytyczneMyślenie krytyczne
Myślenie krytyczne
 
Avatar Powerpoint
Avatar PowerpointAvatar Powerpoint
Avatar Powerpoint
 
Terapia systemowa
Terapia systemowaTerapia systemowa
Terapia systemowa
 
The legacy activities
The legacy activitiesThe legacy activities
The legacy activities
 
Dzieci z zaburzeniami w szkole charakterystyka i wybrane metody terapii
Dzieci z zaburzeniami w szkole charakterystyka i wybrane metody terapiiDzieci z zaburzeniami w szkole charakterystyka i wybrane metody terapii
Dzieci z zaburzeniami w szkole charakterystyka i wybrane metody terapii
 

Destaque (6)

Konspekt lekcji muzealnej
Konspekt lekcji muzealnejKonspekt lekcji muzealnej
Konspekt lekcji muzealnej
 
Schemat scenariusza lekcji
Schemat scenariusza lekcjiSchemat scenariusza lekcji
Schemat scenariusza lekcji
 
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasyScenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy
 
Tworzenie scenariuszy lekcji
Tworzenie scenariuszy lekcjiTworzenie scenariuszy lekcji
Tworzenie scenariuszy lekcji
 
Czynności obrazki logopedyczne 1111
Czynności obrazki logopedyczne 1111Czynności obrazki logopedyczne 1111
Czynności obrazki logopedyczne 1111
 
13
1313
13
 

Semelhante a Scenariusz zajęć polonistycznych

Semelhante a Scenariusz zajęć polonistycznych (14)

Ekologia w jaworzni
Ekologia w jaworzniEkologia w jaworzni
Ekologia w jaworzni
 
Ekologia w SP Jaworznia
Ekologia w SP JaworzniaEkologia w SP Jaworznia
Ekologia w SP Jaworznia
 
Ekologia
EkologiaEkologia
Ekologia
 
Ekologia w szkole i w domu
Ekologia w szkole i w domuEkologia w szkole i w domu
Ekologia w szkole i w domu
 
Dekalog przyjaciół Eco Flasha
Dekalog przyjaciół Eco FlashaDekalog przyjaciół Eco Flasha
Dekalog przyjaciół Eco Flasha
 
Listy do ziemi
Listy  do ziemiListy  do ziemi
Listy do ziemi
 
Prezentacja Dzień Ziemi
Prezentacja Dzień ZiemiPrezentacja Dzień Ziemi
Prezentacja Dzień Ziemi
 
Praca konkursowa Liceum Ogólnokształcącego Zdroje
Praca konkursowa Liceum Ogólnokształcącego ZdrojePraca konkursowa Liceum Ogólnokształcącego Zdroje
Praca konkursowa Liceum Ogólnokształcącego Zdroje
 
scenariusz_Rabka
scenariusz_Rabkascenariusz_Rabka
scenariusz_Rabka
 
Ecological activities at school in Jaworznia
Ecological activities at school in JaworzniaEcological activities at school in Jaworznia
Ecological activities at school in Jaworznia
 
Jak rozbudzać kreatywność dziecka?
Jak rozbudzać kreatywność dziecka? Jak rozbudzać kreatywność dziecka?
Jak rozbudzać kreatywność dziecka?
 
Lubuskie gra w zielone Gimnzajum w Deszcznie
Lubuskie gra w zielone Gimnzajum w DeszcznieLubuskie gra w zielone Gimnzajum w Deszcznie
Lubuskie gra w zielone Gimnzajum w Deszcznie
 
Ekologia na co dzień
Ekologia na co dzieńEkologia na co dzień
Ekologia na co dzień
 
Dzien ziemi
Dzien ziemiDzien ziemi
Dzien ziemi
 

Scenariusz zajęć polonistycznych

  • 1. SCENARIUSZ ZAJĘĆ POLONISTYCZNYCH Temat: ,, SEGREGUJEMY ŚMIECI” Temat dnia: ,, Wszystkie dzieci segregują śmieci ‘’ Cel główny: - Ukształtowanie czynnej postawy wobec ochrony przyrody- zachęcenie dzieci do segregacji śmieci. Cele operacyjne: - dziecko rozumie znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja, - dziecko zna kształt i kolory pojemników do segregacji, - segreguje odpady do właściwych pojemników (makulatura, szkło, plastik, metal), - będzie czuło się odpowiedzialne za stan środowiska naturalnego, - chętnie uczestniczy w zabawach, - potrafi skupić uwagę na utworze - dziecko potrafi zapamiętać treść wierszyka Metody: - sytuacja problemowa, rozmowa, pokaz. Materiały: -plakat- ,,Jak poprawnie segregować odpady’’ -pojemniki do segregacji śmieci (niebieski – makulatura, żółty - plastik, zielony – szkło kolorowe, biały – szkło białe, czerwony – metal) - różne odpady plastikowe, szklane, papierowe, metalowe -obrazki przedstawiające różne odpady ( słoik ,szklana butelka, gazeta, zeszyt, puszka po napoju, kapsel, butelka po wodzie, opakowanie po szamponie) Przebieg zajęć: 1. Zapoznanie dzieci z tematem zajęć. Przeczytanie dzieciom przez nauczyciela wiersza pt. ,, ODPADY’’. Po wysłuchaniu utworu dzieci zastanawiają się nad treścią i odpowiadają na pytanie postawione w tekście. Wyjaśnienie pojęcia śmieci, odpady , segregacja. Pomyśl już teraz o naszej planecie, zanim się stanie jednym wielkim śmieciem. Byłby to problem nie lada - zatem już teraz pomyślmy o odpadach. Bo śmieci i odpady nie są jednakowe - są szklane, papierowe, także plastikowe. Więc posłuchaj dobrej rady i segreguj odpady. I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucaj jak leci! Osobno plastik, osobno szkło, osobno papier- przyrodę chroń !
  • 2. Mieszkamy na planecie, która nazywa się Ziemia. Aby żyć musimy jeść i pić. Jedzenie kupujemy w sklepach. Jest ono pięknie zapakowane (np.; jogurty, serki, herbaty). Picie kupujemy w butelkach i kartonikach. Rodzice kupują gazety, kremy, szampony itp. Gdy zjemy, wypijemy, przeczytamy gazety – to co robimy z opakowaniami ? Wniosek : Najlepszym sposobem na walkę ze śmieciami jest segregacja odpadów. 2. Pokazanie i omówienie do czego służą pojemniki. Dlaczego mają różne kolory (każdy kolor oznacza inny rodzaj odpadów). Wyjaśnienie do którego pojemnika, jakie odpady wrzucamy. 3. Segregujemy śmieci – ćwiczenia w segregowaniu. Nauczycielka rozsypuje na dywanie śmieci wykonane z różnego rodzaju materiału. Zadaniem dzieci jest ich zgniatanie i segregowanie do poszczególnych pojemników( niebieski- makulatura , żółty- plastik, zielony- szkło kolorowe, biały- szkło białe, czerwony – metal). Zwrócenie uwagi na to, że niektóre pozostałe odpady nie pasujące do pojemników takie jak baterie, lekarstwa, zepsute urządzenia elektryczne trzeba specjalnie przetwarzać bo są bardzo szkodliwe dla środowiska. Nauczycielka zachęca dzieci do segregowania odpadów razem z rodzicami w domu. 4. Nauka wierszyka ,, Odpadki”. Nauczyciel czyta dzieciom wiersz, dzieci uważnie słuchają. Następnie dzieci razem z nauczycielem głośno wypowiadają wiersz . Nauczyciel prosi o powtórzenie wierszyka dziewczynki następnie chłopców. Dzieci jeszcze raz wspólnie powtarzają wierszyk. Papier, puszki, szkło, plastiki, posprzątamy w pojemniki. Posprzątamy sprawnie, pięknie, bo nam świat przez śmieci pęknie. 5. Zabawa ruchowa ,, Tworzymy pary’’ Ochotnicy otrzymują obrazki przedstawiające różne odpady . Dzieci biegają swobodnie po sali, na umówiony sygnał muszą utworzyć pary (np. gazeta - zeszyt, szklana butelka - słoik, puszka po napoju – kapsel , butelka po wodzie-opakowanie po szamponie). Po sprawdzeniu poprawności utworzonych par - zmiana uczestników zabawy. 6. Zakończenie , nauczyciel dziękuje za udział w zabawie.