1. Cicle:
Superior
UNITAT DIDÀCTICA Nº : “ El cant del Barça “
Nivell: 6è
TEMPORALITZACIO: tres / quatre
DURADA: 50 minuts
sessions
TRACTAMENT DIDÀCTIC
JUSTIFICACIÓ
A partir de l’objectiu de desenvolupar la capacitat d’explorar, conèixer i experimentar les
possibilitats que ofereixen les TIC, els alumnes de sisè treballaran amb el programa Music Time,
elements del llenguatge musical. En petit grup escriuran melodies, primer de forma lliure i
després pautada.
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
COMPETÈNCIES PRÒPIES DE L’ÀREA
Transversals:
Competències comunicatives:
- Competència Comunicativa: relació amb els companys, respecte a les opinions
diferents a les pròpies, expressió de les seves interpretacions musicals, treball
col·laboratiu.
- Competencia artística i cultural: interpretació i creació de melodies.
CONTRIBUCIÓ A LES COMPETÈNCIES BÀSIQUES:
Competències específiques centrades en conviure i habitar el món:
- Competència social i ciutadana: treball en equip, la interpretació i la creació.
- Competència en el coneixement i interacció amb el món físic.
Competències metodològiques :
- Competència tecnològica: ús de la tecnologia digital relacionada amb la música.
- Competència d’aprendre a aprendre: reflexió sobre els processos d’ indagació,
experimentació i planificació.
- Competència matemàtica : treball de comptar tons i semitons en els intervals.
1
2. OBJECTIUS
Procedimentals i conceptuals :
Utilitzar el programa Music Time de per tal d’ explorar els seus recursos informàtics.
Inventar i reproduir una melodia.
Interpretar les pistes d’un joc d’ intervals per endevinar una cançó.
Reconèixer la melodia d’ una cançó.
Interpretar amb justesa rítmica el Cant del Barça.
Cantar la cançó “El Cant del Barça”
Actitudinals, socials ( actituds, valors i normes )
Avançar amb confiança i satisfacció i respecte en els processos de creació i producció
artística.
Interpretar conjuntament la cançó propasada.
CONTINGUTS
MUSICALS
Explorar i percebre :
o Experimentació de les possibilitats sonores que poden suggerir la utilització de les
TIC.
o Reconeixement del Cant del barça.
o El fa diesi
Interpretar i crear :
o Creació i interpretació d’ una melodia ( Music Time ) a partir dels elements apresos.
o Interpretació amb la flauta del Cant del Barça.
o Cant de la cançó.
TECNOLÒGICS :
o Ús del programa Music Time. Crear pentagrames, indicació de compàs, col·locació de
notes i signes musicals. Reproducció i mapa de pistes per canviar el timbre.
SOCIALS :
o Respecte envers el treball del grup.
o Capacitat de prendre acords en grup.
2
3. ACTIVITATS D’ ENSENYAMENT APRENENTATGE
Sessió 1: Recursos Org. Alumnat
Els alumnes crearan lliurement una o dues melodies
amb l’editor Music Times. En un pentagrama simple de
deu compassos, escriuran les figures i notes al seu gust, l’
escoltaran i la guardaran en una carpeta. Després cada
Programa Music Petit grup de 3-4
grup presentarà a la resta de la classe la seva creació
Times alumnes
amb el canó de projecció i es comentaran entre tots. Per
acabar es pot escoltar amb un timbre diferent.
Sessió 2:
Els nens i nenes hauran de d’endevinar una cançó a partir
Programa Music Petit grup de 3-4
d’ unes pistes encadenades basades en intervals . Els Times alumnes
donaré la primera nota i escriuran les següents seguint els
missatges. ( 1. Escriu un do3 blanca. 2. Lliga-la amb un
uníson amb ritme de negra. ...........). Després hauran d’
escoltar la melodia per tal de descobrir que es tracta del
Cant del Barça.
Sessió3:
Escriuran la lletra de la cançó. Després farem una lectura
Programa Music Petit grup de 3-4
melòdica i una interpretació rítmica de la cançó, a través Time alumnes.
del canó de projecció, per tal de preparar la posterior
Flauta Tot el grup
interpretació amb la flauta. Faran atenció especial al fa
Canó de
diesi que ens apareix per primera vegada en una peça.
projecció
Per acabar la meitat de la classe cantarà la lletra de la
Instruments de
cançó, mentre la resta la interpreta amb la flauta. Després
percussió
canviaran els grups i faran l’activitat a l’ inrevés
ACTIVITATS D’AMPLIACIÓ I REFORÇ
- Els alumnes més avançats inventaran una altra melodia.
- Els alumnes amb més dificultat faran un altre joc amb una cançó més senzilla.
3
4. METODOLOGÍA
- Com a estratègia organitzativa he treballat en petits grups de nivell diferent, per facilitar que els
alumnes s’ajudin entre ells.
- Les activitats de tot el grup es realitzen de manera que mentre uns toquen amb la flauta els altres
posen les posicions dels dits. Després es canvia .
- L’ús dels ordinadors facilita la participació activa, autònoma i motiva els alumnes.
CRITERIS D’AVALUACIÓ
- Participar de forma adequada en la relació amb el grup, mostrant respecte per les
aportacions dels altres.
- Facilitat en l’ús de l’ordinador i del programa.
- Valorar la melodia inventada.
- Interpretar la cançó amb justesa i precisió amb la flauta.
- Cant de la cançó amb bona entonació i precisió rítmica.
- Interès i actitud positiva en la realització de les activitats
- Fer un seguiment dels treballs dels alumnes.
TRACTAMENT DE LA DIVERSITAT
OBSERVACIONS
- Els nens han manifestat molt interès i ganes per escriure notes al pentagrama.
- El Cant del Barça ha resultat una mica massa llarg per escriure a l’ordinador. Alguns
alumnes no han acabat tota la partitura.
- La interpretació amb la flauta els ha agradat perquè tots veien la partitura al canó de
projecció.
BIBLIOGRAFIA
4