O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.
Özgüven Eksikliği, 10
İnanılmaz Çözüm Yolu
Özgüven Eksikliği, 10 İnanılmaz Çözüm Yolunu Öğrenmek İster
misin?
Şimdiye kada...
Bu yüzden de özgüven kazanmanın 10 emri diyebileceğim bu yazıda,
özgüven eksikliği tedavisinde çok önemli hususları öğrene...
Oldukça susuz olduğu her halinden belli olan bir köpek, önündeki
suyun yanına kadar gidip gerisin geri dönüyormuş. Bilge, ...
Özgüven Eksikliği, 2. İnanılmaz Çözüm Yolu
2. Kaplumbağa gibi davranmayı öğren.
Risk almak, hayatın "ilerleme kanunu" sayı...
İnsan da, ancak kaplumbağa misali "risk almayı göze aldığı" sürece
ilerleme kaydedebilir.
Aslında bu maddede aktarmaya çal...
Özgüven Eksikliği, 3. İnanılmaz Çözüm Yolu
3. Rutinleri kırmaya çalış.
İnsanların rutinleri ve alışkanlıkları, aslında onl...
Özgüven Eksikliği, 5. İnanılmaz Çözüm Yolu
5. Kademeli yaklaş.
Psikolojide, istenmeyen davranışların giderilmesi konusunda...
Özgüven Eksikliği, 6. İnanılmaz Çözüm Yolu
6. Kendi düşüncelerini savun.
Özgüven probleminin en büyük yansıması, sosyal il...
Özgüven Eksikliği, 8. İnanılmaz Çözüm Yolu
8. Yaptığın egzersizleri tekrar et.
Bir şeyi en iyi yapmanın yolu, o şeyi yeter...
Próximos SlideShares
Carregando em…5
×

Özgüven Eksikliği, 10 İnanılmaz Çözüm Yolu

1.231 visualizações

Publicada em

Özgüven eksikliği tedavisi konusunda 10 inanılmaz çözüm yolu öğrenmek ister misin?

Publicada em: Aperfeiçoamento pessoal
 • Seja o primeiro a comentar

 • Seja a primeira pessoa a gostar disto

Özgüven Eksikliği, 10 İnanılmaz Çözüm Yolu

 1. 1. Özgüven Eksikliği, 10 İnanılmaz Çözüm Yolu Özgüven Eksikliği, 10 İnanılmaz Çözüm Yolunu Öğrenmek İster misin? Şimdiye kadar özgüven eksikliği konusunda yazılan yüzlerce makale ve onlarca kitap okudum ve oradaki hayati bilgilerin birçoğunu 10 maddede aktarmanın mümkün olduğuna karar verdim.
 2. 2. Bu yüzden de özgüven kazanmanın 10 emri diyebileceğim bu yazıda, özgüven eksikliği tedavisinde çok önemli hususları öğreneceğini düşünüyorum; dolayısıyla senden ricam şu: Aktaracağım her madde, senin özgüven eksikliği arayışına yeni bir boyut kazandırabilir; bu sebeple her bir çözüm yolunu dikkatlice ve sindire sindire oku. Özgüven Eksikliği, 1. İnanılmaz Çözüm Yolu 1. Çaresiz köpek gibi davran. Birinci maddenin anlatısı ve mesajı, aşağıdaki hikayede saklı; takip edelim: Bir bilge, yolculukları esnasında karşılaştığı her olaydan bir ders ve ibret çıkarmayı (daha doğrusu ibret dersi çıkarmayı) kendine hayat felsefesi haline getirmiş. Fakat yolculuklarından birinde karşılaştığı bir köpek, onu şok etmiş, şöyle ki:
 3. 3. Oldukça susuz olduğu her halinden belli olan bir köpek, önündeki suyun yanına kadar gidip gerisin geri dönüyormuş. Bilge, köpeğin bu şekilde birkaç kez suya yaklaşıp geri kaçtığını görünce, köpeğin kendi gölgesinden kaçtığını anlamış. Köpek, kendi gölgesini suyun aynasında görünce, korkup kaçıyor ve susuzluğunu bir türlü gideremiyormuş. Susuzluğa daha fazla dayanamayan köpek, en sonunda kendini suya bırakıp kana kana su içmiş ve bilge bu olaydan iki ibret dersi çıkarmış: Bir: Bir insan bilge bile olsa, bir köpekten dahi öğreneceği çok şey vardır. İki: Bir kişi (köpek gibi) kendi gölgesinden (vehim ve kuruntularından) korkmayı bırakıp çaresizliğin gücüyle suya atlarsa, içindeki susuzluğu giderebilir. Şimdi olayı, özgüven eksikliği bağlamında düşünüp şu yorumu yapalım: İnsan yeri geldiğinde çaresizliğin gücünden istifade etmeli ve içindeki korkuları bir köşeye bırakıp suya (hayata) atlamayı bilmeli. Aksi takdirde, içindeki susuzluk arzusu (başarma arzusu) ile yanıp kavrulur ve ölünce de gözü açık gider. Öyleyse, özgüven eksikliğinin tedavisinde ilk olarak kendi kendine engel olmaktan vazgeçmek zorundasın, yanılıyor muyum?
 4. 4. Özgüven Eksikliği, 2. İnanılmaz Çözüm Yolu 2. Kaplumbağa gibi davranmayı öğren. Risk almak, hayatın "ilerleme kanunu" sayılır; zira risk almadan yola çıkmak, yerinde saymakla eşdeğer sayılır. Hani, bir kaplumbağa benzetmesi yaparak şöyle derler ya: Dikkat edersen, kaplumbağa sadece risk alıp başını kabuğundan çıkardığı vakit ilerleyebiliyor.
 5. 5. İnsan da, ancak kaplumbağa misali "risk almayı göze aldığı" sürece ilerleme kaydedebilir. Aslında bu maddede aktarmaya çalıştığım "mana" da birinci maddenin devamı ve uzantısı sayılır; çünkü risk almak da, kişinin kendi korkularının üzerine üzerine gitmesiyle aynı manayı taşır.
 6. 6. Özgüven Eksikliği, 3. İnanılmaz Çözüm Yolu 3. Rutinleri kırmaya çalış. İnsanların rutinleri ve alışkanlıkları, aslında onları bağlayan ve ilerlemelerini sekteye uğratan bir dezavantaja sahiptirler. Bu yüzden, özgüven eksikliğini telafi ve tedavi etme peşinde koşan her insan, rutinlerini kırmaya çalışarak ileri doğru bir adım atmak durumundadır. Sadece bir örnek vereyim: Her gün birkaç saat televizyon izlemeyi bırakıp bir saatini kitap okumaya tahsis et. Bu sadece bir örnekti tabi, yüzlerce değişik örnek vermek mümkün. Özgüven Eksikliği, 4 İnanılmaz Çözüm Yolu 4. Kimseye zarar vermediğin sürece istediğini yap. Bu ilke, özgüven eksikliği tedavisinde çok önemli ve değerli bir yere sahiptir bence; çünkü insanlar sadece bu prensibin yönlendirmesi doğrultusunda hareket ettikleri takdirde, özgüven kazanmanın en değerli ipucunu kavramış olacaklardır. Öyle ya, yaptıkların bir başkasına zarar vermiyorsa, seni "yapmak"tan alıkoyan ne? Niçin başkalarının görüşü ve düşünme tarzı seni sınırlasın ki? Bu bağlamda atacağın adımları ikiye ayırıp şöyle düşünebilirsin: Yapmayı planladığım şey bir başkasına zarar veriyor mu, vermiyor mu? Vermiyorsa seni tutan ne veya kim?
 7. 7. Özgüven Eksikliği, 5. İnanılmaz Çözüm Yolu 5. Kademeli yaklaş. Psikolojide, istenmeyen davranışların giderilmesi konusunda "kademeli yaklaşma" kavramının çok önemli bir yeri var. Kişi, kendisini sınırlayan ve hayat kalitesini düşüren davranışlarını ortadan kaldırmak istediğinde bunu bir anda yapmaz, yavaş yavaş yapar. Mesela: Sigara (ki özgüven eksikliği, sigara iptilasından daha beterdir) müptelası birinin bu alışkanlığını terk edebilmek için evvela sigaraya karşı olumsuz bir fikir ve duygu beslemesi gerekir. Ardından sigaranın miktarını azaltması ve saire... Bu şekildeki "kademeli yaklaşma" sayesinde sigara iptilasından kurtulabilir. Sen de özgüven eksikliği problemine kademeli olarak yaklaşıp bu problemin üstesinden gelebilirsin.
 8. 8. Özgüven Eksikliği, 6. İnanılmaz Çözüm Yolu 6. Kendi düşüncelerini savun. Özgüven probleminin en büyük yansıması, sosyal ilişkilerde kendini gösterir ve maalesef bu problemle yüzleşen insanlar, kendi düşüncelerini ifade etme ve savunma noktasında son derece zorlanırlar. Bu noktada senin de sıkıntı yaşadığını zannediyorum; çünkü bu problem, insanın kendi düşüncelerini rahatça savunma yetisini elinden alıp insanı "nutku tutuk" ve "dili bağlı" bir hale getirir. Öyleyse, kendini zorlama pahasına da olsa doğru bildiğin düşüncelerin arkasında durmaya çalış ve kendini ifade et. Özgüven Eksikliği, 7. İnanılmaz Çözüm Yolu 7. Korkularının üzerine git. Birinci ve ikinci maddede, korkuların üzerine gitmeye dair birkaç şey söylemiştim burada biraz açayım: Bütün canlıların ortak eğilimi, korkularından kaçmak ve rahat etmektir. Bu dürtü, içten gelen bir dürtüdür ve içgüdü dediğimiz olayın ta kendisidir. Fakat insanı diğer canlılardan ayıran belki de en büyük özellik, düşünce gücüyle bu korkuların üstüne gitme yeteneğidir. Şunu hep gördüm: Kendi korkularının üzerine yeterince gidebilen birçok kişi öyle ya da böyle bu korkusunun üstesinden gelip galibiyet hissini yaşadı; bunu sen de yapabilirsin.
 9. 9. Özgüven Eksikliği, 8. İnanılmaz Çözüm Yolu 8. Yaptığın egzersizleri tekrar et. Bir şeyi en iyi yapmanın yolu, o şeyi yeterince tekrar etmektir. Ta ki yapılan şey alışkanlık haline gelinceye kadar. Bu bağlamda, tuğla ören ustaların tekrar tekrar aynı şeyi yapmasını örnek göstermek mümkündür; dolayısıyla sen de özgüven tesis etmek istiyorsan tuğla ustaları gibi "tekrar" yapmalısın. Bir kere yaptığını bir kez daha yapabilirsin, değil mi? Özgüven Eksikliği, 9. İnanılmaz Çözüm Yolu 9. Yeni arkadaş çevresinde kendini özgüveni yüksek biri olarak tanıt. İnsanlar, yeni girdiğin ortamda seni özgüveni yüksek biri olarak tanırlarsa akıllarında hep öyle kalırsın ve bu sayede kendini özgüveni yüksek biri olarak takdim etmek zorunda kalırsın. Zaten bu zorunluluk olmazsa özgüven eksikliğinin üstesinden gelemeyebilirsin. Evet, kendini buna zorlamak zorundasın. Özgüven Eksikliği, 10. İnanılmaz Çözüm Yolu 10. Şu sitede en az yarım saat dolaşmalısın: Özgüven Nasıl Kazanılır?

×