O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

mevlana sunum.pptx

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 13 Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Mais recentes (20)

Anúncio

mevlana sunum.pptx

 1. 1. HZ. MEVLANA CELALEDDİN RUMİ • Hazırlayan: • Zeynep Yağmur Çağlak • El i f Büşra Yavuz • Ayşegül Cavlazoğlu • Beri l Tural
 2. 2. 1. Hz. Mevlana'nındoğumyılı nedir?
 3. 3. MEVLANA, 1207 YILINDA BUGÜNKÜ AFGANİSTAN, O DÖNEMDE İRAN SINIRLARI İÇERİSINDEKİ HORASAN EYALETININ BELH ŞEHRİNDE DÜNYAYA GELEN ÜNLÜ FELSEFECİDİR. ANNESİ BELH EMİRİ RÜKNEDDİNİN KIZI MÜMİNE HATUNDUR. BABASIBELH ŞEHRİNİN İLERİ GELEN BİLGİNLERINDEN OLUP, BİLGİNLERİN SULTANI UNVANINI ALMIŞ OLAN HÜSEYİN HATİBİ OĞLU BAHAEDDİN VELEDDİR. BABASI SULTANÜ-L ULEMA BAHAEDDİN VELED BAZISİYASİ OLAYLARINVE YAKLAŞMAKTAOLAN MOĞOL İSTİLASININ NEDENİYLE BELH ŞEHRİNDEN AYRILMAK ZORUNDA KALMIŞTIR. ÖNCELİKLE NİŞABURAGİTMİŞLER, ORADAMUTASAVVIF FERÜDDİN ATTARİLE KARŞILAŞMIŞLARDIR.
 4. 4. 4YAŞINDA BABASINDAN FELSEFE, FİLOLOJİ VE DİN DERSLERİ ALMAYA BAŞLAR. 1214YILINDA BAĞDAT’A, 1218YILINDA KONYA–KARAMAN’AGÖÇ EDERLER VE BABASIBAHAEDDİN VELED İÇİN ANADOLUSELÇUKLU SULTANIALAEDDİN KEYKUBATTARAFINDANKONYA’DA MEDRESE (AKADEMİ TARZINDA OKUL)YAPILIR.
 5. 5. BATIDAKIANADOLU SELÇUKLU TOPRAKLARINARUM DIYARI DENILDIĞI IÇIN ISMININ SONUNA“RUM-I”(RUM DIYARINDA YAŞAYAN)EKI ALIR. BABASIBAHAEDDIN VELED ÖLDÜKTEN SONRA (1231YILINDA) AKADEMIDE DERS VERMEYE BAŞLAR. SEVGI VE SAYGIGÖSTERGESI OLARAK ÖĞRENCILERI VE SEVENLERI TARAFINDAN“MEVLANA” (EFENDI) LAKABI VERILIR. BÖYLECE ISMI ÜNVANVE SIFATLARLABIRLIKTE TAM OLARAK “MEVLANA MUHAMMED MUSTAFACELALEDDIN-I RUM-I” OLUR. TÜRKÇE KONUŞULAN YERLERDE VE İRAN’DA KISACA MEVLANA DENILMEKTEDIR. ANADOLU´NUN EN BILINEN EVLIYALARINDAN OLAN MEVLANA ŞEMS-I TEBRIZI ILE YAKIN DOSTLUK KURMUŞTUR.
 6. 6. 2.Mevlana'nınölümühangitarihtegerçekleşmiştir? 3.Mevlana'nınölümyıl dönümünediye anılmaktadır?
 7. 7. MEVLÂNÂ ESERLERINI ÇOĞUNLUKLA FARSÇA KALEME ALDI ANCAK BUNUN YANI SIRA NADIREN TÜRKÇE, ARAPÇA VE RUMCA KULLANMAYI DA TERCIH ETTI. KONYA'DA YAZDIĞI MESNEVÎ, FARS DILIYLE YAZILMIŞ EN BÜYÜK ŞIIRLERDEN BIRI OLARAK KABUL GÖRDÜ. ESERLERI YAZILDIĞI ORIJINAL HÂLIYLE GÜNÜMÜZDE HÂLEN BÜYÜK İRAN'DA VE FARSÇA KONUŞULAN YERLERDE OKUNMAKTADIR. ESERLERININ ÇEVIRILERI ISE ÖZELLIKLE TÜRKIYE, AZERBAYCAN, ABD VE GÜNEY ASYA'DAYAYGIN BIR ŞEKILDE OKUNMAKTADIR. MEVLANA 17 ARALIK 1273GÜNÜ 66 YAŞINDA HAKK'IN RAHMETINE KAVUŞMUŞTUR. MEVLANA'NIN ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ 'ŞEB-İ ARUS' OLARAK ANILMAKTADIR.
 8. 8. MEVLANA MÜZESİ • Bugünmüzeolarakkullanılmakta olanMevlânaDergâhı'nınyeri, Selçuklu Sarayı'nın Gül Bahçesiikenbahçe,Sultan AlâeddinKeykubadtarafındanMevlâna'nın babası Sultânü'l-UlemâBâhaeddinVeled'ehediye edilmiştir. Sultânü'l-Ulemâ12Ocak1231 tarihindevefat edincetürbedekibugünküyerine defnedilmiştir . Budefin gül bahçesine yapılan ilk defindir . Sultânü'l-Ulemâ'nın ölümündensonra kendisini sevenler Mevlâna'ya müracaat ederek babasının mezarınınüzerinebir türbeyaptırmak istediklerini söylemişlerse deMevlâna "gök kubbedendahaiyi türbemiolur"diyerekbuisteği reddetmiştir .
 9. 9. •Ancakkendisi 17Aralık 1273yılında vefat edince Mevlâna'nın oğlu Sultan Veled, Mevlâna'nın mezarı üzerinetürbeyaptırmak isteyenlerin isteklerini kabul etmiştir . "Kubbe-iHadra"(Yeşil Kubbe)denilen türbe dörtfil ayağı (kalınsütun)üzerine, 130binSelçukî dirhemineMimar Tebrizli Bedrettin'e yaptırılmıştır. Bu tarihtensonra inşaî faaliyetler hiç bitmemiş 19'uncu yüzyılın sonuna kadar yapılan eklemelerle devam etmiştir .
 10. 10. • Mevlevî Dergâhı ve Türbe 1926yılında "KonyaAsâr-ıAtîkaMüzesi"adı altında müze olarakhizmete başlamıştır . 1954 yılında ise müzeninteşhir vetanzimi yenidengözdengeçirilmiş ve müzenin adı MevlânaMüzesi olarak değiştirilmiştir . Müzealanı bahçesi ile birlikte 6bin 500 metrekare iken, yeri istimlak edilerek Gül Bahçesi olarak düzenlenenbölümlerle birlikte 18 bin metrekareye ulaşmıştır .
 11. 11. •Müzenin avlusuna "Dervişân Kapısı"ndan girilir. Avlunun kuzey ve batı yönü boyunca derviş hücreleri yer almaktadır . Güney yönü, matbah ve Hürrem Paşa Türbesi'nden sonra, Üçler Mezarlığı'na açılan Hâmûşân (Susmuşlar) Kapısı ile son bulur . Avlunun doğusunda ise Sinan Paşa, Fatma Hatun ve Hasan Paşa türbeleri yanında semahane ve mescit bölümleri ile Mevlâna ve aile fertlerinin mezarlarının da içerisinde bulunduğu ana bina yer alır. Avluya Yavuz Sultan Selim'in 1512 yılında yaptırdığı üzeri kapalı şadırvan ile "Şeb-i Arûs" havuzu ve avlunun kuzey yönünde yer alan selsebil adı verilen çeşme, ayrı birrenkkatmaktadır.
 12. 12. MEVLÂNA’NIN SANDUKASI 1274 yılında Konyalı Genak oğlu Hümâmeddin Mehmed ile Tebrizli Selîm oğlu Mimar Abdülvâhid tarafından fırınlanmış ceviz ağacından yapılmıştır (ön kısımda bulunan iki sarıklı mezar Mevlana ve oğlu Veled, arkada bulunan tek sarıklı sanduka ise Mevlana'nın babası Muhammed Bahâeddin Veled'e aittir.
 13. 13. SUNUMUMUZU DINLEDIĞINIZ IÇIN TEŞEKKÜRLER...

×