O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Anlatim BozukluğU

 • Seja o primeiro a comentar

 • Seja a primeira pessoa a gostar disto

Anlatim BozukluğU

 1. 1. ANLATIM BOZUKLUKLARI BENDEN LGS VE DEĞİŞİK SINAVLARDA MUTLAKA BİR KAÇ SORU GELMEKTEDİR. LÜTFEN DİKKATLİCE DİNLEYİNİZ…
 2. 2. Anlatım bozukluğuna neden olan unsurlar şunlardır: ☻ Dikkatsizlik ☻ Acelecilik ☻ Düşünce Boşluğu ☻ Sözcüklerin Anlamını Bilmeme ☻ Yakın Anlamlı Sözcükleri Karıştırma ☻ Cümlenin Öğeleri Konusundaki Eksiklik ☻ Tamlamalar Konusundaki Eksiklik
 3. 3. 1.GEREKSİZ SÖZCÜK KULLANIMI
 4. 4. Cümleden çıkartığımızda cümlenin anlamında herhangi bir daralmaya ya da bozulmaya yol açmayan sözcük gereksiz ,bozulma veya daralmaya yol açarsa gereklidir. Mazide kalmış eski günlerimi hatırlarım. Karşılıklı mektuplaşmamız iki yıldan beri devam ediyor.
 5. 5. KELİMENİN YANLIŞ YERDE KULLANIMI
 6. 6. İyi bir cümlede kelimenin,cümlenin akışına ve anlamına uygun yerde kullanılması gerekiyor.Yoksa ifademiz değişir,anlatmak istediğimizi tam olarak ifade edemeyiz. ♣ Yüzme,en iyi denizde öğrenilir. En iyi yüzme denizde öğrenilir. ♣ Ücretsiz süt dağıtıldı. Süt ücretsiz dağıtıldı. ♣ Ağrısız kulak delinir. Kulak,ağrısız delinir.
 7. 7. KELİMELERİN YANLIŞ ANLAMDA KULLANILMASI
 8. 8. Bazı kelimeler,cümlede birbirinin yerine kullanılınca anlamı karıştırdığı için anlatım bozukluğuna yol açar. * Hastalığımı ameliyat ederek kısa sürede iyileştirdiler. * Yazarın 43.kitabı da yayınlandı. * Camdan yankılanan ışık gözlerimi kamaştırdı. * Öğretim hayatını tamamlayıp işe başladı.
 9. 9. ÇELİŞEN SÖZCÜKLERİN KULLANIMI
 10. 10. Anlamca birbirine zıt olan sözcüklerin cümlede kullanımı anlatım bozukluğuna yol açar. ♫Aralarında tam on yaş ,var yok . ♫Gönderdiğim paketi, eminim bu zamana kadar almış olmalısınız. ♫ Aşağı yukarı hemen hemen yolu yarıladık.
 11. 11. ATASÖZÜ VE DEYİM YANLIŞLIKLARI
 12. 12. Atasözü veya deyimlerde kelimelerin yerinde kullanılmaması anlatım bozukluğuna yol açar. ♥ Alma garibin ahını çıkar aheste aheste. ♥ Dağ dağa kavuşur insan insana kavuşmaz.( İnsan insana kavuşur,dağ dağa kavuşmaz. )
 13. 13. ÖĞE EKSİKLİKLERİ
 14. 14. Öznelerin eksiklikleri anlatım bozukluğuna yol açar. ☺ Babamın sinirleri bir hayli bozulmuş ve oldukça üzülmüştü. (Babamın sinirleri hayli bozulmuş ve babam hayli üzülmüştü.) ☺Şapkanın ponponu çok hoş;ama başıma küçük geldi.(Şapkanın ponponu çok hoş ama şapka başıma küçük geldi.)
 15. 15. YÜKLEM EKSİKLİKLERİ ANLATIM BOZUKLUĞUNA YOL AÇAR. ☼ Düşüncelerinde ısrarlı;ama inatçı değildi. ( Israrlı değildi-inatçı değildi. Düşüncelerinde ısrarlıydı ama inatçı değildi. ☼Her sabah ceketini ve kravatını takıp aynanın karşısında taranırdı. ( Her sabah ceketini giyer,kravatını takar ve aynanın karşısında taranırdı. )
 16. 16. TÜMLEÇ EKSİKLİKLERİ ANLATIM BOZUKLUĞUNA YOL AÇAR ♦ Düşman kenti bombalamış ama girememişti. ( Düşman kenti bombalamış ama kente girememişti. D.T eksikliği) ♦Okumaya merakı vardı,seviyordu. ( Okumaya merakı vardı ve okumayı seviyordu. Nesne Eksikliği. )
 17. 17. TAMLAMA YANLIŞLIKLARI
 18. 18. Tamlayan ve tamlanan arasındaki uyumsuzluklar ve yanlış anlamlara neden olacak tamlamalar,cümlenin anlatımını bozar. A) Tamlama Eklerinin Yanlış veya Eksik Kullanılması. ► Komşulardan tümü bize gelecekmiş. ( komşuların tümü bize gelecekmiş.) ►Öğretmenlerden hepsi toplantıya katılmış. ( Öğretmenlerin hepsi toplantıya katılmış.)
 19. 19. B)Ortak Olmayan Tamlananın Ortakmış Gibi Kullanılması ♠ Depremzedelere her türlü tıbbi ve gıda yardımı yapıldı.( Tıbbi yardım ve gıda yardımı) ♠fırsat buldukça bilimsel ve kültür etkinliklerine katılmalıyız. ( Bilimsel etkinliklere ve kültür etkinliklerine) ♠Yazar,bu kişileri gerçek ya da hayal dünyasından almış olabilir.( gerçek yaşamdan ya da hayal dünyasından)
 20. 20. C) Tamlamada Görülen Tekillik-Çoğulluk Uyumsuzluğu ♂ Birçok öğrencilerim oldu,çoğuyla hala görüşüyorum.( Bir çok öğrencim) ♂ Bunca sorunların altından nasıl kalkacaksınız? ( Bunca sorunun) ♂ İki kardeşler sen gelene kadar penceredeydi. ( İki kardeş )
 21. 21. D) Tamlayanın Kullanılmaması ♀ Eğitime bütçeden daha çok pay ayılması ya da başka kaynaklardan desteklenmesi gerekir. ( Eğitimin desteklenmesi) ♀ Binayı güç koşullarda yaptırmış,ancak bazı odalarını döşeyememişti.(Binanın bazı odalarını) ♀ Öykünün kahramanı öylesine canlı betimlenmiş ki,kitabı okuyanların çoğu ölümüne üzülmüş,belki de ağlamıştır. ( Onun ölümüne)
 22. 22. ÖZNE-YÜKLEM UYUŞMAZLIĞI
 23. 23. Özne ile yüklem arasındaki tekillik-çoğulluk ya da kişi yönünden uyumsuzluk anlatımı bozar. ◙ Aylar günler hızla geçiyorlardı. ( geçiyordu.) ◙ Yirmi iki futbolcu doksan dakika top oynadılar.( Oynadı ) ◙ Bu işyerini ben ve arkadaşım Aykut açtı.( Açtık )
 24. 24. YAPISI YANLIŞ SÖZCÜK KULLANILMASI
 25. 25. Dilbilgisi kurallarına göre yapılandırılmayan sözcüklerin cümlede kullanılması anlatım bozukluğuna yol açar. ♦ Yüz Temel Eserin iyi okunulması gerektiğini söyledi. ( Okunması) ♦Otel ücretini ödemediği için eşyaları alıkoyulmuş. ( Alıkonulmuş ) ♦Konuyu anlayabilmemiş öğrenci var mı? (Anlayamamış )
 26. 26. MANTIKSAL TUTARSIZLIK Pırıl pırıl mehtaplı gecede çiseleyen yağmur bizi etkilememişti. Yönetmen,çekilecek olan filmle ‘ Altın Koza’ ödülünü kazandı.
 27. 27. KARŞILAŞTIRMA YANLIŞLARI Eşim kuru fasulyeyi benden çok sever. (Kuru fasulyeyi benden çok eşim sever.)

×