O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

E-ticaret siteleri için e-posta pazarlaması ipuçları

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 22 Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Quem viu também gostou (20)

Semelhante a E-ticaret siteleri için e-posta pazarlaması ipuçları (20)

Anúncio

Mais de Webrazzi (20)

Mais recentes (20)

Anúncio

E-ticaret siteleri için e-posta pazarlaması ipuçları

 1. 1. “Sendloop” ve “Email Marketing” Oktet Bilisim AŞ’nin tescilli markalarıdır ve tüm hakları saklıdır. No more complex email marketing Cem Hürtürk cem@sendloop.com @cemhurturk / @sendloop
 2. 2. Abone Liste Yönetimi E-posta Gönderimi Raporlama ve Ölçümleme
 3. 3. Yeni aboneler elde edin Websitenizde, blogunuzda, Facebook sayfanızda, basılı medya reklamlarınızda abone toplayın.
 4. 4. İkinci eposta alma sanatı Müşterilenizden ikinci epostalarını almaya çalışın. Gönderim oranlarınızı garanti altına alın.
 5. 5. Daha fazla bilgi Müşterileriniz ve aboneleriniz hakkında olabildiğince fazla bilgi toplayın. Bunları hedeflemede ve kişiye özel içerik göndermede kullanın.
 6. 6. Adet değil, kalite önemli Abone listenizde kaç adet e-posta adresi olduğu değil, ne kadarının gönderimlerinize tepki verdiği önemli
 7. 7. Ürün yorumu sattırır! Müşterilerinizi satın aldıkları ürün(ler) hakkında yorum yapmaları için teşvik edin.
 8. 8. Eposta konusunu kişiselleştirin Genel bir eposta konusu ile alıcıya özel oluşturulmuş bir eposta konusu arasında açılma oranları açısından 5% - 11% arasında artış oluyor*. (*) Kaynak: http://sndlp.com/oku_1
 9. 9. A/B testi yapın! Açılma ve tıklama oranlarını iyileştirmek için sürekli A/B testi yapın.
 10. 10. Mobil Cihazlar Mobil cihazları asla göz ardı etmeyin. Epostaların 53%’ü mobil cihazlardan epostalarını kontrol ediyor*! Eposta tasarımlarınız mutlaka mobil cihaz uyumlu olsun. (*) Kaynak: http://sndlp.com/oku_2
 11. 11. Terk edilen sepetler! Servislerinizde oluşabilecek hataları fark etmek ve terkedilen sepetleri satışa çevirmek için epostalar hazırlayın ve sürece dahil edin.
 12. 12. Ödüllendirin! Eticaret’te de 80/20 kuralı geçerli. Çok alışveriş yapan müşterilerinize hediye gönderin, indirim çekleri, vb. verin. Müşterilerinizi özel hissettirin.
 13. 13. Harekete geçirin! Belli bir süre boyunca alışveriş yapmayan müşterilerinize doğru zamanda doğru içerikli ekstra epostalar gönderin.
 14. 14. Ajandanızı kullanın! Eposta kampanyalarınızı son ana bırakmayın. Proaktif hareket edebilmek için mutlaka satışlarınızın artacağı günleri not alın.
 15. 15. Minik sürprizler yapın! Sadece eşinize, sevgilinize değil, müşterilenize de küçük sürprizler yapın. Kesinlikle ivedilik hissi uyandırın.
 16. 16. Etkileşimli e-postalarınız işe yarasın! Yalnızca sipariş onayı ve sipariş durumunu göndermeyin. İlişkili ürünleri gönderin ve satışlarınızı arttırın.
 17. 17. Doğum günleri ve yıldönümleri önemlidir! Müşterilerinizin üyelik tarihlerinin yıldönümlerini kutlayın. Doğum günlerinde hediyeler verin.
 18. 18. Sicilinizi riske atmayın! Sadece kendi oluşturduğunuz abone listelerine gönderim yapın. Geçersiz epostalar, spam şikayetleri ve spam tuzakları ile markanızı riske atmayın.
 19. 19. Ölçümleyin Öncelikli olarak kaç kişi açıyor ve kaç kişi ana call-to-action linkine tıklıyor. Bunları ölçümleyin.
 20. 20. Açılma oranlarına güvenmeyin Her bir ESP farklı bir şekilde hesaplıyor olabilir. Bağımsız şirketler de kullanın ve kendiniz de ölçümleyin*. (*) Google Analytics (*) Email-Tracker.com
 21. 21. Yedeğiniz olsun Sadece bir ESP şirketi ile yetinmeyin. Yedeğiniz olsun. Zaman zaman diğer ESP’den gönderim yapıp metrikleri karşılaştırın.
 22. 22. 103 ülkeden 20,000'den fazla müşteri 2014 yılında 5 milyar e-posta gönderimi 2014 yılında 115 milyar abone aktivite ölçümü 3 ayrı kıtadan akıllı gönderim mimarisi Ölçeklenebilir, saatte 25 milyon akıllı gönderim performansı 2 ayrı kıtaya yayılmış tecrübeli ekip Sürekli yenilenen özellikler Teşekkürler.

Notas do Editor

 • Email Marketing uc asamadan olusmaktadir ve her biri ayri bir onem tasimaktadir.
 • Websitenizde, blogunuzda, Facebook sayfanizda, landing sayfalarinda, mikro sitelerinizde abone formu bulundurmaniz cok onemli.
  ONEMLI: Double opt-in olmasi siddetle tavsiye edilir. Rakiplerinizden ve kotu niyetli kisilerden listenizi koruyun.
 • Böylece Hotmail, Yahoo gibi servislerin uyguladığı kurallardan ve engellemelerden kurtulabilir, daha büyük bir kitleye ulaşabilirsiniz.
 • The power of big data
 • “Ürünlerinizin satışında yorum önemli faktördür. Ürünlerinizi satın alan müşterilerden yorum almalısınız. Doğru zamanda doğru epostayı, doğru kişiye göndererek yararlı yorumlar alabilir, ürünlerinizin satışlarını arttırabilirsiniz”
 • Email marketing’de personalization çok önemli, özellikle subject line’da. Çok etkili olabiliyor. İlgili araştırmamız da var blogumuzda… http://sendloop.com/blog/subject-line-personalisation-and-its-effect-on-email-open-rates
 • A/B Testleri tahmin ettiğinizden çok daha önemli. Yaş grubuna, cinsiyete, eğitim durumuna göre çok değişiklik gösteriyor. Bunları kendi müşteri grubunuza göre test ederek bulmaktan başka çareniz yok. Buna ek olarak A/B testleri yaparak açılma oranları kolaylıkla 5% ‘ten 20%’lere çekilebilmektedir.
 • A/B Testleri tahmin ettiğinizden çok daha önemli. Yaş grubuna, cinsiyete, eğitim durumuna göre çok değişiklik gösteriyor. Bunları kendi müşteri grubunuza göre test ederek bulmaktan başka çareniz yok. Buna ek olarak A/B testleri yaparak açılma oranları kolaylıkla 5% ‘ten 20%’lere çekilebilmektedir.
 • Abandoned cart tüm eticaret sitelerinin en hızlı satışa çevirebilecekleri nokta olarak öne çıkıyor. Terk edilen kartlarla ilgili göndereceğiniz epostaları renklendirin, farklılık yaratın.
 • Unutmayın müşterilerinizin %20’sinden cironuzun yaklaşık %80’ini yapıyorsunuz. 5 puan aşağı 5 puan yukarı tüm dünyada brick & mortar işlerde dahil olmak üzere bu kural geçerli.
 • Son alışverişi 6 ay önce yapmış bir müşterinize, satın aldığı üründen memnun olup olmadığını sorun. Bu süre 1 seneye çıktıysa neden alışveriş yapmadığını sorun, alışveriş yapması için bir havuç gönderin.
 • Sendloop olarak farkettiğimiz bir başka yanlışta transactional epostalarda yaşanıyor. Müşterilerimizin %80’i basit siparişiniz alındı, kargoya verildi gibi epostalar gönderiyor. Unutmayın transactional epostaların açılma oranı çok daha yüksek. İlişkili ürünleri içine ekleyin, satışınızı arttırın.
 • Herkes hatırlanmayı sever. Müşterilerinize sizin için özel olduklarını gösterin. Doğum günlerinde, yıldönümlerinde kişiselleştirilmiş epostalar gönderin.
 • Burada rakamlar verebiliriz. Örneğin gönderimlerinde hiç spam trap hit çıkmayan ile 10+ spam trap hit çıkan arasındaki open rate yüzde karşılaştırmaları gibi...
 • Ölçümleyin ve bir sonraki gönderimde daha iyisini yapmaya çalışın.
 • Tüm gün bende sizlerin arasında olacağım. Eposta pazarlama hakkında sormak istediklerinizi lütfen çekinmeden sorun. Bunun dışında bana eposta adresimden ve twitter hesabımdan ulaşabilirsiniz.
 • Buradaki amaç Sendloop’a teşvik etmek. Bizi dinleyecek olan tüm eticaretçiler zaten ya euromsg ya emarsys yada başka bir çözüm kullanıyor. Onlara diyoruz ki “tamam memnun olabilirsin kullandığın çözüm ile. Ama bir yedeğin olsun, o da biz olalım”. Lead olarak alalım, sonra bir şekilde kendimize çekelim stratejisi...

×