O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Omuz bantlama

3.044 visualizações

Publicada em

Health & Medicine

Publicada em: Saúde e medicina
 • Seja o primeiro a comentar

Omuz bantlama

 1. 1. Hazırlayan:Bünyamin Haksever
 2. 2. Temel omuz bantlaması  Darbe sonrası omuz stabilizasyonu  Rotator cuff cerrahileri sonrası omuz repozisyonu
 3. 3. biceps ortası vertikal olarak kostalardan Anchor skapula bitimine doğru
 4. 4. 3 lü temel bandın tekrar ek olarak 2 anchor shoulder cap ve anchor uygulanması uygulaması
 5. 5. En son olarak kolların altından strapping
 6. 6. Spica
 7. 7. Akromioklavikular subluksasyon bantlaması  Endikasyon:Akromioklavikular eklem bütünlüğünün bozulduğu grade1 ve 2  Gerilmiş akromioklavikular ligamentlerin desteklenmesini sağlar  Klavikula genelde superior ve distale sublukse olma eğilimindedir.
 8. 8. Bantlama tekniği
 9. 9. Akromioklavikular ligamentöz sprain  Ligament yaralanmaları  mekanik destek Pektoral kasın medialinden  skapulanın inferior açısına ***sadece inferior yönde fikse ettirilir. ***klavikulanın süperior translasyonunu önleyip AC ligamente binen yükü azaltır.
 10. 10. Akromioklavikular eklem bantlaması  Endikasyon:Akut AC eklem distraksiyonunda kullanılır.  Fonksiyonu:Eklem ortada kalacak şekilde fiksasyonu sağlanarak ağrı azaltmayı amaçlar. Klavikulanın distalini depresyonunu amaçlar.  Hafif kol açık uygulanır.
 11. 11. Anterior İnstabilite bantlaması Rigney’s strap Fonksiyonu:Gleno-humeral eklemin Abduksiyonda Eksternal rotasyonunu azaltır. Özellikle rugby gibi kontakt sporlarda işe yarar.
 12. 12. Çok yönlü instabilite  Endikasyon:Çok yönlü humerus başı instabilitesinde humerus başını glenoid kavitede tutar
 13. 13. Humerus başı relokasyon bantlaması McConnell  Endikasyonu:anterior omuz instabilitesi,impingement ,rotator cuff ve adezif kapsülit  Fonksiyonu:humerus başının  depresyon ve retraksiyonunu  Mekanizma:
 14. 14. Diğer elimizle humerus başını yukarı ve geriye iterek bantlarız.
 15. 15. Allingham’s Bantlama Deltoid ins  mid boyun-omuz Rotator cuff desteklemek, glenohumeral aralığı rahatlatmak ve humerus başının süperiora gidişini önlemek için uygulanır
 16. 16. Scapula retraksiyon  Endikasyon:impingement, instability  fonksiyonu:Scapular stabilizasyonu& depresyon ,rhomboid, serratus ant ve alt trapez aktivasyonunu arttırmak.  Coricoid ↓ T 7
 17. 17. Bantlama  Scapula elevasyonu üst trapez aşırı lateral rotasyonu aktivasyonunu önleme önden t7 seviyesi→med. skapula
 18. 18. MATERYAL VE METOD  Yalnızca tek yönlü impingement olan yaşları 18-70 arasında değişen 22 kişi kontrollü olarak çalışmaya alınmıştır.  Çalışma grubuna skapular taping ile beraber fizyoterapi uygulanırken, kontrol grubuna sadece fizyoterapi uygulanmıştır.  Çalışma grubuna haftada 3 defa olmak üzere 2 hafta boyunca bantlama uygulanmıştır.
 19. 19.  Fizyoterapi programı:yumuşak doku masajı, eklem mobilizasyonu, NEH,germe ve skapular stabilizasyon ve rotator cuff kuvveti arttırmaya yönelik egzersizler  Değerlendirme:2. hafta ve 6.haftada yapılmıştır. Omuz elevasyon ölçüsü, vas,ağrı,bozukluk ölçeği (SPADI) kullanılmıştır.  Taping: uygulama skapular retraksiyon bandı ve üst trapez aşırı aktivasyonu önleme teknikleri kullanılmıştır.
 20. 20. Sonuçlar  2. hafta ölçümlerine göre;  Tapingli grup özellikle SPADI ağrı ölçeğine göre agrısında ciddi azalmaya gidiş göstermiştir.  Vas a göre abduksiyon sırasındaki ağrısında anlamlı bir azalma görüşmüştür.  SPADI bozukluk ölçeğine göre ise anlamlı bir değişme görülmemiştir.  *** Fakat 6. hafta ölçümlerinde 2. haftadaki kadar anlamlı bir değişim görülmemiştir.
 21. 21. tartışma  Bu çalışma gösteriyor ki omuz impingement sendromlu hastalarda akut dönemde fizyoterapi ile birlikte skapular athletic taping uygulaması bu problemin yönetiminde tamamlayıcı bir etkisi vardır. Kısa dönemde Kişinin ağrısında azalma ve fonksiyonunda artış sağlamıştır fakat bu etki bant üzerinde olduğu sürece vardır.  Faydalarına karşın hastaların verdiği cilt reaksiyonu dikkate alınmalıdır.
 22. 22. teşekkürler…

×