O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

ekonomi-plani B.pptx

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 12 Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Anúncio

ekonomi-plani B.pptx

 1. 1. Tremujori II Punoi:Kejsi Kapxhiu Klasa:XII-2 Viti shkollor: 2021-2022 Gjimnazi : Qemal Stafa Plani i biznesit
 2. 2. Prezantim i shkurter i biznesit “Fleur -de-lis ice rink” eshte emri i biznesit qe une kam zgjedhur te ndertoj. Eshte nje ambient sportiv qe ka ne te nje piste patinazhi prej 1000m2 dhe synon te mbaje nje kapacitet prej 100 patinazhistesh.Si fillim u nisa nga fakti qe patinazhi ne akull eshte nje nga sportet e mia te preferuara dhe pasionin qe kam per kete sport mund ta perdor ne te mire te shoqerise. Deshiren e madhe me te cilin do nis nje biznes te tille mund ta reflektoj ne menaxhimin me te mire te ketij biznesi dhe pse jo ta kthej ne burimin kryesor te te ardhurave te mia. 2
 3. 3. Studimi i tregut Nga nje anketim online qe bera arrita te kuptoj qe nje piste patinazhi eshte dicka qe preferohet nga shume persona dhe pothuajse nuk ofrohet fare dhe jo vetem ne lagjen time po ne nje pjese te madhe te qytetit te Tiranes. Nga pergjigjet qe mora: ● 70% ishin femra,30% meshkuj ● 60% benin pjesa ne grupmoshen 8- 17 vjec, ● 30% benin pjese ne grupmoshen 18- 25 vjec, ● 10% benin pjese ne grupmoshen 26- 33 vjec, ● Asnje person i pyetur nuk kishte pista patinazhi ne lagjen ku banonte dhe te gjithe do donin te frekuentonin nje vend te tille te pakten 1 here ne jave. 3
 4. 4. Anketa 4
 5. 5. Klientela e synuar Ky vend do jete i hapur per cdo gjini dhe cdo moshe qe ka deshire te marre pjese. Grupmosha qe une synoj te prek me shume jane moshat e reja , pergjithesisht nxenes shkolle apo studente por edhe sportiste qe e kane zgjedhur si nje sport qe duan te zhvillohen profesionalisht. Patinazhi eshte nje sport qe sjell shume perfitime shendetesore si psh: 1. Përmirëson ekuilibrin 2. Rrit fleksibilitetin e kyçeve 3. Ndërton muskuj dhe përmirëson qëndrimin 4. Ndihmon me menaxhimin e peshës 5
 6. 6. Pershkrim i sherbimeve te ofruara “Fleur -de-lis ice rink”eshte nje piste gjigande patinazhi, rreth 1 000m2 dhe ndodheT afer liqenit artificial te Tiranes.. Kjo arene ka nje kapacitet prej 100 personash për të gjithë të apasionuarit që duan të perfeksionojnë lëvizjet e tyre mbi akull! Gjate oreve te paradites 05-14 ambienti do perdoret per dhenien e mesimeve private individuale ose ne grup, ku ne ato individuale nuk mund te lejohen me shume se 2 patinazhiste ne piste ndersa grupet do perbehen nga 10 persona max. Gjate oreve 14-23 ambienti eshte i hapur per te gjithe qe zgjedhin te kalojne disa ore te kendshme me familjen apo shoqerine e tyre dhe pse jo dhe vetem. Gjithashtu do kete dhe nje mense ku menuja do te permbaje disa lloje sanduicesh, akullore dhe fruta te thata. Ndersa per pjesen e pijeve do ofrohet vetem uje i filtruar i cili do jete falas per te gjithe. Ambienti do te kete dhe dhoma zhveshjesh , tualete dhe dushe, ku kjo e fundit mund te frekuentohet vetem nga personat qe kane nje abonim tek ne. Cmimi per sherbimet 6 Sherbimi Cmimi Mesime individuale 10$ ora Mesime ne grup 6$ ora Patinazh i hapur 2$ ora Sanduic 1$ Akullore 0.5$ Fruta te thata 1$
 7. 7. Perparesite e biznesit ● Cmimet jane te perballueshme. ● Sherbimi teper cilesor ndaj klientit. ● Cilesi e larte e pajisjeve dhe mirembajte e tyre dhe e ambientit. ● Instruktore te certefikuar . ● Oferta te ndryshme here pas here. 7
 8. 8. Investimi per hapjen e ketij biznesi Shpenzimet ne nje muaj 8 Nga informacione te ndryshme qe lexova ne internet shuma qe do me duhet per te vene ne pune nje qender te tille do jete afersisht 1 milion $ Energji elektrike 400$ Uji 200$ Pagat e punetoreve 2000$ Ushqimi 70$ Taksa 1000$ Gjithsej 3670$ Shpenzimet ne nje vit do jene afersisht 44040$
 9. 9. Parashikimi i fitimit 9 Keto te dhena me poshte jane nje parashikimi mesatar se sa une pres te jete fitimi gjate muajit te pare. Sherbimi Fitimi Mesime individuale 50$ Mesime ne grup 36$ Patinazh i hapur 100$ Sanduic 50$ Akullore 30$ Fruta te thata 40$ Gjithsej 306$ Gjate nje muaj mesatarisht fitimi do jete 9180$, ndersa gjate nje viti 110160$.
 10. 10. Plani i etikës dhe i përgjegjësisë sociale -Marrja e pergjegjesive te plota ne rast demtimi apo ndonje problemi qe mund te hasni. -Pasteri dhe higjene maksimale brenda dhe jashte qendres. -Komunikimi dhe perkushtim cilesor mes punonjesve dhe klienteve. -Cdo punonjesi do i respektohen te drejtat. 10
 11. 11. Menyra e reklamimit ● Hapja e nje faqe interneti ● Perdorimi i rrjeteve sociale si instagram , facebook , pinterest ● Reklame televizive ● Postera te ngjitura neper ambiente te ndryshme ● Shperndarja e fletepalosjeve afer qendrave tregtare 11
 12. 12. Se shpejti edhe ne Tirane! Vjen per ju “Fleur -de-lis ice rink”, qendra me e re e patinazhit! 12

×