SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Download to read offline
Крюкова Л.В., учитель фізики та інформатики Степненської зш І-ІІІ ступенів
http://smkstepne.blogspot.com/
Урок у 8 класі
Тиск рідин і газів
Мета уроку: продовжити формування в учнів поняття про тиск як фізичну
величину; дослідити залежність тиску твердих тіл від сили тиску й площі
поверхні; формувати вміння розв’язувати задачі на обчислення тиску й
застосовувати знання про тиск у повсякденному житті; розвивати логічне
мислення, уважність, усне мовлення учнів; виховувати любов до фізик,
почуття власної безпеки, комунікативні здібності.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни
 Тиск – це величина, що дорівнює відношенню сили, що діє
перпендикулярно поверхні, до площі цієї поверхні
 Закон Паскаля – тиск, здійснюваний зовнішніми силами на рідину або
газ, передається без зміни в кожну точку рідини або газу.
 Сполучені посудини – це посудини, що мають загальну частину, що
з’єднує їх.
План урок
 1. Тиск і сила тиску. Одиниці тиску.
 2. Тиск рідин і газів. Манометри.
 3. Закон Паскаля. Сполучені посудини. Насоси.
 4. Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Аутотренінгова вправа
Одного разу відомого мислителя Сократ запитали, що на його думку,
найлегше робити в світі. Він відповів, що найлегше повчати всіх, найважче –
повчати самого себе. Пізнавайте себе!
Витягнуть, будь-ласка, руки перед собою. Подивіться, у багатьох долоньки
догори. Це значить, що ви відкриті для того, щоб поділитися своїми
знаннями; отримати нові знання; ви готові до діалогу й співробітництва..
сподіваюся, це бажання у вас збережеться до кінця уроку. Зазирніть до себе в
середину й запишіть на полях слово, яке описує ваш настрій зараз:
Крюкова Л.В., учитель фізики та інформатики Степненської зш І-ІІІ ступенів
http://smkstepne.blogspot.com/
роздратований, стривожений, байдужий, спокійний, у радісному передчутті.
Наприкінці уроку з’ясуємо, чи змінився ваш настрій.
II. Перевірка домашнього завдання
Проведення фізичного диктанту
1. Що впливає на результат дії сили на тіло?
2. Яке позначення і яка одиниця тиску в СІ?
3. Тиск, який чинить сила на поверхню в 0,2 м2, становить 1кПа. Знайдіть цю
силу.
4. Назвіть кратні одиниці тиску.
5. Чому голка легше входить у поверхню, ніж металевий стрижень того
самого діаметра?
6. Яка математична залежність між тиском і силою тиску?
7. Дайте означення механічного тиску.
8. Чому більшість сільськогосподарських машин мають широкі колеса або
гусениці?
9. Як розрахувати площу поверхні, на яку тиснуть із певною силою?
10. Запишіть формулу для розрахунку тиску.
11. Що допоможе людині збільшити швидкість пересування в зимовому лісі?
12. Яка залежність між тиском і деформацією?
Взаємоперевірка диктанту на уроці.
ІІI. Актуалізація опорних знань
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
На попередніх уроках ми багато говорили про фізичну величину, яка є
причиною зміни швидкості тіла або його частин.
Як називається ця величина?
Що ми знаємо про силу?
Тертя
Тяжіння
результат залежить Вага
від точки Пружності
прикладання, Векторна величина
напряму і
числового значення
Сила
F, H
Крюкова Л.В., учитель фізики та інформатики Степненської зш І-ІІІ ступенів
http://smkstepne.blogspot.com/
Повторення формули тиску
IV. Мотивація навчальної діяльності
Бесіда з учнями
А чи знаєте ми, що результат дії сили може бути найнесподіванішим?
- У Африці хірурги народності банту зашивають рани за допомогою мурах.
Затискають краї рани, а потім на поранене місце поміщають мурах певного
виду. Мурахи кусають шкіру пацієнта. Після цього медики відрізають груди
й задню частину мурасі, а рана залишається щільно закритою, немов на неї
наклали скоби.
Відповідь на це питання ми зможемо дізнатися сьогодні на уроці.
V. Оголошення теми уроку. Постановка задач уроку
Під час обговорення теми підводимо учнів до завдань уроку.
Завдання уроку:
Дізнатися як визначається тиск при різних умовах.
Навчитися: розраховувати тиск, застосовувати знання на практиці.
Частина 1. Тиск рідин і газів
Спочатку треба зазначити, що тиск газу на стінки посудини
обумовлений ударами молекул і залежить від їх числа (густини газу) та
швидкості руху (температури). Тиск газу в замкнутій посудині всюди
однаковий. Пояснюють це хаотичністю руху молекул, що обумовлює
однакову густину газу в повному обсязі й однакову в середньому силу ударів
на одиницю площі. Проведемо дослід. Під ковпак повітряного насоса
поміщаємо гумову кульку, частково заповнену повітрям, і відкачують
насосом повітря з-під ковпака, у результаті чого кулька збільшується в
об’ємі. Це добре проілюструє
Відео №1 «Тиск газу»
F
P S
Крюкова Л.В., учитель фізики та інформатики Степненської зш І-ІІІ ступенів
http://smkstepne.blogspot.com/
Накачуючи чи відкачуючи
газ, що перебуває в посудині, ми
збільшуємо масу газу, або,
навпаки, зменшуємо її. При цьому
змінюється густина газу –
збільшується чи зменшується.
Одночасно з густиною змінюється
й тиск газу.
Однак змінити тиск газу можна і в інший спосіб – змінюючи
температуру. Наллємо в казан трохи води, що при ввімкненні пальника
повністю перетворюється на пару. На казані є манометр, за допомогою якого
можна визначити, що при збільшенні температури тиск пари зростає.
(Манометр – це прилад, що вимірює тиск рідини або газу. Манометри
можуть бути технічні – загально технічні, електроконтактні, спеціальні,
самопишучі, залізничні, вібростійкі, судові та еталонні).
Отже, при постійній температурі газу його тиск збільшується при
зменшенні об’єму й зменшується при збільшенні об’єму; при постійному
об’ємі газу його тиск збільшується при збільшенні температури та
зменшується при її зниженні.
Рідина завжди набирає форми тієї посудини в якій знаходиться,
зберігаючи свій об’єм. Візьмемо посудину на дні і стінках якої є однакові
отвори, закриті гумовою плівкою. Наллємо в цю посудину води. й
побачимо, що всі плівки вигнулися назовні.
Рідина перебуває під дією сили ваги, а на нижчі шари вага верхніх її
шарів. Чим глибше розміщений шар рідини, тим більший виявляється тиск,
зумовлений дією ваги вище розташованих шарів рідини. Найбільший тиск
буде біля дна посудини.
Тобто, сили тиску в рідинах – це сили пружності, що виникають в
результаті деформації шарів, які розташовані нижче, шарами, що
перебувають над ними. Один з прикладів нам проілюструє
Відео №2 «Тиск в воді»
Тиск, здійснюваний рідиною, що перебуває в стані спокою, називають
гідростатичним.
Розрахунок тиску рідини
Тиск газу залежить:
- Від температури
- Від концентрації
- Від маси частинок
Крюкова Л.В., учитель фізики та інформатики Степненської зш І-ІІІ ступенів
http://smkstepne.blogspot.com/
Однак ця формула стосується тільки тиску, створюваного самою
рідиною, і не враховую тиску атмосфери на поверхню рідини.
Контролюючий блок
 1. Від чого залежить тиск в газах?
 2. Від чого залежить тиск у рідинах?
 3. Як розрахувати тиск у рідині?
Частина 2. Закон Паскаля
Розглянемо дослід. Візьмемо пусту кулю, що має в різних місцях
вузькі отвори. До кулі приєднана трубка, в яку вставлений поршень. Якщо
набрати в кулю води та втиснути поршень в трубку, то вода поллється зі всіх
отворів кулі. В цьому опиті поршень тисне на поверхню води в трубці.
Часточки води, що знаходяться під поршнем стають щільнішими, передають
його тиск іншим шарам, що розташовані глибше. Таким чином тиск поршня
передається в кожну точку рідини, що заповнює кулю. В результаті частина
води виштовхується з кулі у вигляді однакових струмочків, що витікають зі
всіх отворів.
Якщо кулю заповнити димом, то при втисненні поршня в трубку, зі
всіх отворів будуть виходити однакові струмочки диму.
Таким чином, Закон Паскаля можна сформулювати наступним чином:
тиск, здійснюваний зовнішніми силами на рідину або газ, передається без
зміни в кожну точку рідини або газу. Це добре проілюструє
Відео №3 «Закон Паскаля»
Посудини, що мають загальну частину, що з’єднує їх, називаються
сполученими. Наллємо в прилад «сполучені посудини» підфарбованої води.
Ми помічаємо, що в сполучених посудинах будь-якої форми, поверхня
Крюкова Л.В., учитель фізики та інформатики Степненської зш І-ІІІ ступенів
http://smkstepne.blogspot.com/
рідини встановлюється на одному рівні. Але це твердження правильне тільки
для однорідної рідини. Якщо ми наллємо різні рідини, що не змішуються, то
рівень рідин у посудинах може бути не однаковим.
Одним з приладів, що діє на основі закону Паскаля є насос – це
гідравлічна машина, що перетворює механічну енергію приводного двигуна
в енергію потоку рідини, що служить для переміщення та утворення напору
рідин всіх видів та газів. Різниця тиску рідини в насосі та трубопроводі
зумовлює її переміщення. Існує багато різновидів насосі, які застосовують у
побуті, техніці, промисловості, виробництві.
Контролюючий блок
 1.Сформулюйте закон Паскаля.
 2.Що таке сполучені посудини?
 3.Що таке насос?
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Розв’язуємо задачу з поясненням біля дошки
1. У підніжжя водонапірної вежі зірвало водопровідний кран. З якою силою
потрібно притискати заглушку до отвору, що утворився, щоб вода не лилася?
Висота вежі становить 25 м, площа отвору — 4 см2
, густина води — 1000
кг/м3
.
2. На якій глибині створюваний водою тиск дорівнює атмосферному?
Для розрахунків прийміть атмосферний тиск рівним 105 Па.
2. Розв’язати самостійно в зошитах
Рівень А. Який мінімальний тиск має витримувати вертикальна труба з
водою заввишки 12 м?
Рівень Б. На першому поверсі багатоповерхівки тиск води у водогоні
становить 0,2 МПа. Чому дорівнює тиск на 5-му поверсі, якщо висота
поверху становить 3 м?
Рівень С. У дві посудини, які зображено на рисунку, налили однакову
кількість води. Чи однаковою є сила тиску на дно посудин? Чи однаковим є
тиск? Якщо ні, то в якій посудині він є більшим і в скільки разів? Площа дна
посудини 2 більша від площі дна посудини 1 у 1,5 разу.
3. Розв’язок якісних задач
(фронтальна усна робота)
Як зміниться тиск?
- Якщо слабко накачаний м’яч полежить на сонці, то стає більш пружним.
Чому?
- При накачуванні автомобільних шин тиск усередині них стає більшим.
Чому?
VІІ. Домашнє завдання
Крюкова Л.В., учитель фізики та інформатики Степненської зш І-ІІІ ступенів
http://smkstepne.blogspot.com/
Наведіть способи збільшення і зменшення тиску для рідин і газів.
Вивчіть матеріал за підручником параграф 13.
Використана література:
1. Ненашев І.Ю. Збірник задач. Фізика 8 клас. Вид. Ранок 2009.
2. Максимова Н.М. Фізичні диктанти 7 – 9 кл. Вид. Ранок 2010.
3. Гендельштейн Л.Е. Фізика 8 клас.

More Related Content

What's hot

Chastina 3
Chastina 3Chastina 3
Chastina 3leka1401
 
Zakon paskalja gidrostatichnij-tisk
Zakon paskalja gidrostatichnij-tiskZakon paskalja gidrostatichnij-tisk
Zakon paskalja gidrostatichnij-tisk1cana1
 
Lab 2 chatina_3
Lab 2 chatina_3Lab 2 chatina_3
Lab 2 chatina_3leka1401
 
Температура та вимірювання температури
Температура та вимірювання температуриТемпература та вимірювання температури
Температура та вимірювання температуриgumenuk111
 
урок 1. тепло і температура.
урок 1. тепло і температура.урок 1. тепло і температура.
урок 1. тепло і температура.Nata Благий
 
Внутрішня енергія. види теплопередачі
Внутрішня енергія. види теплопередачіВнутрішня енергія. види теплопередачі
Внутрішня енергія. види теплопередачіЕвгения Сажнева
 
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.sveta7940
 
Виходячи з річки після купання, ми відчуваємо холод. Як це пояснити?
Виходячи з річки після купання, ми відчуваємо холод. Як це пояснити?Виходячи з річки після купання, ми відчуваємо холод. Як це пояснити?
Виходячи з річки після купання, ми відчуваємо холод. Як це пояснити?PanyOksana Fiz
 
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тілаУрок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тілаАлександр Волошен
 

What's hot (11)

Chastina 3
Chastina 3Chastina 3
Chastina 3
 
Zakon paskalja gidrostatichnij-tisk
Zakon paskalja gidrostatichnij-tiskZakon paskalja gidrostatichnij-tisk
Zakon paskalja gidrostatichnij-tisk
 
Lab 2 chatina_3
Lab 2 chatina_3Lab 2 chatina_3
Lab 2 chatina_3
 
Температура та вимірювання температури
Температура та вимірювання температуриТемпература та вимірювання температури
Температура та вимірювання температури
 
урок 1. тепло і температура.
урок 1. тепло і температура.урок 1. тепло і температура.
урок 1. тепло і температура.
 
брейн
брейнбрейн
брейн
 
Внутрішня енергія. види теплопередачі
Внутрішня енергія. види теплопередачіВнутрішня енергія. види теплопередачі
Внутрішня енергія. види теплопередачі
 
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.
Презентація:Внутрішня енергія та способи її зміни.Теплообмін.
 
тиск твердих тіл. урок
тиск твердих тіл. уроктиск твердих тіл. урок
тиск твердих тіл. урок
 
Виходячи з річки після купання, ми відчуваємо холод. Як це пояснити?
Виходячи з річки після купання, ми відчуваємо холод. Як це пояснити?Виходячи з річки після купання, ми відчуваємо холод. Як це пояснити?
Виходячи з річки після купання, ми відчуваємо холод. Як це пояснити?
 
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тілаУрок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
Урок 7.7. Обчислення кількості теплоти під час нагрівання (охолодження) тіла
 

Similar to Крюкова Л.В. Урок у 8 класі конспект уроку Тиск рідин і газів

Lab 2 chatina_3
Lab 2 chatina_3Lab 2 chatina_3
Lab 2 chatina_3leka1401
 
конспект
конспектконспект
конспектlelipusik
 
Fizyka 8klas-pistun-2016
Fizyka 8klas-pistun-2016Fizyka 8klas-pistun-2016
Fizyka 8klas-pistun-2016kreidaros1
 
Презентація:Закон Паскаля. Сполучені посудини
Презентація:Закон Паскаля. Сполучені посудиниПрезентація:Закон Паскаля. Сполучені посудини
Презентація:Закон Паскаля. Сполучені посудиниsveta7940
 
Відкритий урок.ppt
Відкритий урок.pptВідкритий урок.ppt
Відкритий урок.pptssuser3af2fe
 
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипінняУрок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипінняАлександр Волошен
 
мой квк фізика
мой квк фізикамой квк фізика
мой квк фізикаTatjana_Gavr
 
Фізичний КВК Гаврилюк
Фізичний КВК ГаврилюкФізичний КВК Гаврилюк
Фізичний КВК ГаврилюкTatjana_Gavr
 
ФІзичний КВК Гаврилюк
ФІзичний КВК ГаврилюкФІзичний КВК Гаврилюк
ФІзичний КВК ГаврилюкTatjana_Gavr
 
Wl pow ridini
Wl pow ridiniWl pow ridini
Wl pow ridiniperevalu
 
Досліди, що можна провести вдома
Досліди, що можна провести вдомаДосліди, що можна провести вдома
Досліди, що можна провести вдомаШкола №7 Миргород
 
презентація дослідники
презентація   дослідникипрезентація   дослідники
презентація дослідникиkristina_chepil
 
Конспекти уроків фізики в 7 класі
Конспекти уроків фізики в 7 класіКонспекти уроків фізики в 7 класі
Конспекти уроків фізики в 7 класіsveta7940
 

Similar to Крюкова Л.В. Урок у 8 класі конспект уроку Тиск рідин і газів (20)

12
1212
12
 
288,23.docx
288,23.docx288,23.docx
288,23.docx
 
Lab 2 chatina_3
Lab 2 chatina_3Lab 2 chatina_3
Lab 2 chatina_3
 
конспект
конспектконспект
конспект
 
1
11
1
 
Fizyka 8klas-pistun-2016
Fizyka 8klas-pistun-2016Fizyka 8klas-pistun-2016
Fizyka 8klas-pistun-2016
 
Презентація:Закон Паскаля. Сполучені посудини
Презентація:Закон Паскаля. Сполучені посудиниПрезентація:Закон Паскаля. Сполучені посудини
Презентація:Закон Паскаля. Сполучені посудини
 
Відкритий урок.ppt
Відкритий урок.pptВідкритий урок.ppt
Відкритий урок.ppt
 
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипінняУрок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
Урок 22.7. Пароутворення і конденсація рідини. Кипіння. Температура кипіння
 
мой квк фізика
мой квк фізикамой квк фізика
мой квк фізика
 
Фізичний КВК Гаврилюк
Фізичний КВК ГаврилюкФізичний КВК Гаврилюк
Фізичний КВК Гаврилюк
 
ФІзичний КВК Гаврилюк
ФІзичний КВК ГаврилюкФІзичний КВК Гаврилюк
ФІзичний КВК Гаврилюк
 
Wl pow ridini
Wl pow ridiniWl pow ridini
Wl pow ridini
 
Досліди, що можна провести вдома
Досліди, що можна провести вдомаДосліди, що можна провести вдома
Досліди, що можна провести вдома
 
224,23.docx
224,23.docx224,23.docx
224,23.docx
 
Osnovi mkt
Osnovi mktOsnovi mkt
Osnovi mkt
 
140,23.pptx
140,23.pptx140,23.pptx
140,23.pptx
 
презентація дослідники
презентація   дослідникипрезентація   дослідники
презентація дослідники
 
247
247247
247
 
Конспекти уроків фізики в 7 класі
Конспекти уроків фізики в 7 класіКонспекти уроків фізики в 7 класі
Конспекти уроків фізики в 7 класі
 

More from Степненська Зш Степное

Крюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивчення
Крюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивченняКрюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивчення
Крюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивченняСтепненська Зш Степное
 
Крюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільноти
Крюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільнотиКрюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільноти
Крюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільнотиСтепненська Зш Степное
 
Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...
Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...
Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...Степненська Зш Степное
 
презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"
презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"
презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"Степненська Зш Степное
 
Крюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідниках
Крюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідникахКрюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідниках
Крюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідникахСтепненська Зш Степное
 
Крюкова Л.В.Конспект уроку "Електричний струм у напівпровідниках"
Крюкова Л.В.Конспект уроку  "Електричний струм у напівпровідниках"Крюкова Л.В.Конспект уроку  "Електричний струм у напівпровідниках"
Крюкова Л.В.Конспект уроку "Електричний струм у напівпровідниках"Степненська Зш Степное
 
Візитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенів
Візитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенівВізитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенів
Візитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенівСтепненська Зш Степное
 
Етапи програми реалізації проблемної теми
Етапи програми реалізації проблемної темиЕтапи програми реалізації проблемної теми
Етапи програми реалізації проблемної темиСтепненська Зш Степное
 
З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.
З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.
З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.Степненська Зш Степное
 
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С. Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С. Степненська Зш Степное
 
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С. Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С. Степненська Зш Степное
 
Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.Степненська Зш Степное
 

More from Степненська Зш Степное (20)

портфоліо Савченко ЛА
портфоліо Савченко ЛАпортфоліо Савченко ЛА
портфоліо Савченко ЛА
 
портфоліо Савченко Людмила Анатоліївна
портфоліо Савченко Людмила Анатоліївнапортфоліо Савченко Людмила Анатоліївна
портфоліо Савченко Людмила Анатоліївна
 
Крюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивчення
Крюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивченняКрюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивчення
Крюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивчення
 
Крюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільноти
Крюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільнотиКрюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільноти
Крюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільноти
 
Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...
Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...
Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...
 
презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"
презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"
презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"
 
Крюкова Людмила Владиславівна
Крюкова Людмила ВладиславівнаКрюкова Людмила Владиславівна
Крюкова Людмила Владиславівна
 
Крюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідниках
Крюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідникахКрюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідниках
Крюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідниках
 
Крюкова Л.В.Конспект уроку "Електричний струм у напівпровідниках"
Крюкова Л.В.Конспект уроку  "Електричний струм у напівпровідниках"Крюкова Л.В.Конспект уроку  "Електричний струм у напівпровідниках"
Крюкова Л.В.Конспект уроку "Електричний струм у напівпровідниках"
 
Prezentacіya -bezpechnij-іntern
Prezentacіya -bezpechnij-іntern Prezentacіya -bezpechnij-іntern
Prezentacіya -bezpechnij-іntern
 
Людина у полоні залежності
Людина у полоні залежностіЛюдина у полоні залежності
Людина у полоні залежності
 
Візитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенів
Візитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенівВізитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенів
Візитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенів
 
план роботи з інформатизації
план роботи з інформатизаціїплан роботи з інформатизації
план роботи з інформатизації
 
план засідань мр 2015 2016
план засідань мр 2015 2016план засідань мр 2015 2016
план засідань мр 2015 2016
 
план заходів по держстандартам
план заходів по держстандартамплан заходів по держстандартам
план заходів по держстандартам
 
Етапи програми реалізації проблемної теми
Етапи програми реалізації проблемної темиЕтапи програми реалізації проблемної теми
Етапи програми реалізації проблемної теми
 
З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.
З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.
З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.
 
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С. Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
 
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С. Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
 
Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.
 

Recently uploaded

Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверейЧеркаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверейvitaliyinformatik
 
КНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.ppt
КНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.pptКНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.ppt
КНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.pptТаисия Папенчук
 
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін НБУ для дітей
 
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантаста
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантастаРоберт Шеклі. Біографія письменника-фантаста
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантастаAdriana Himinets
 

Recently uploaded (8)

Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверейЧеркаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
 
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
 
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
 
КНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.ppt
КНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.pptКНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.ppt
КНИЖКА ВЧИТЬ ЯК НА СВІТІ ЖИТЬ ЛІТОПИСИ.ppt
 
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
 
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
 
205 років драми І. Котляревського «Наталка Полтавка» (1819)
205 років драми І. Котляревського «Наталка Полтавка» (1819)205 років драми І. Котляревського «Наталка Полтавка» (1819)
205 років драми І. Котляревського «Наталка Полтавка» (1819)
 
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантаста
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантастаРоберт Шеклі. Біографія письменника-фантаста
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантаста
 

Крюкова Л.В. Урок у 8 класі конспект уроку Тиск рідин і газів

  • 1. Крюкова Л.В., учитель фізики та інформатики Степненської зш І-ІІІ ступенів http://smkstepne.blogspot.com/ Урок у 8 класі Тиск рідин і газів Мета уроку: продовжити формування в учнів поняття про тиск як фізичну величину; дослідити залежність тиску твердих тіл від сили тиску й площі поверхні; формувати вміння розв’язувати задачі на обчислення тиску й застосовувати знання про тиск у повсякденному житті; розвивати логічне мислення, уважність, усне мовлення учнів; виховувати любов до фізик, почуття власної безпеки, комунікативні здібності. Тип уроку: комбінований. Основні терміни  Тиск – це величина, що дорівнює відношенню сили, що діє перпендикулярно поверхні, до площі цієї поверхні  Закон Паскаля – тиск, здійснюваний зовнішніми силами на рідину або газ, передається без зміни в кожну точку рідини або газу.  Сполучені посудини – це посудини, що мають загальну частину, що з’єднує їх. План урок  1. Тиск і сила тиску. Одиниці тиску.  2. Тиск рідин і газів. Манометри.  3. Закон Паскаля. Сполучені посудини. Насоси.  4. Домашнє завдання. Хід уроку І. Організаційний момент Аутотренінгова вправа Одного разу відомого мислителя Сократ запитали, що на його думку, найлегше робити в світі. Він відповів, що найлегше повчати всіх, найважче – повчати самого себе. Пізнавайте себе! Витягнуть, будь-ласка, руки перед собою. Подивіться, у багатьох долоньки догори. Це значить, що ви відкриті для того, щоб поділитися своїми знаннями; отримати нові знання; ви готові до діалогу й співробітництва.. сподіваюся, це бажання у вас збережеться до кінця уроку. Зазирніть до себе в середину й запишіть на полях слово, яке описує ваш настрій зараз:
  • 2. Крюкова Л.В., учитель фізики та інформатики Степненської зш І-ІІІ ступенів http://smkstepne.blogspot.com/ роздратований, стривожений, байдужий, спокійний, у радісному передчутті. Наприкінці уроку з’ясуємо, чи змінився ваш настрій. II. Перевірка домашнього завдання Проведення фізичного диктанту 1. Що впливає на результат дії сили на тіло? 2. Яке позначення і яка одиниця тиску в СІ? 3. Тиск, який чинить сила на поверхню в 0,2 м2, становить 1кПа. Знайдіть цю силу. 4. Назвіть кратні одиниці тиску. 5. Чому голка легше входить у поверхню, ніж металевий стрижень того самого діаметра? 6. Яка математична залежність між тиском і силою тиску? 7. Дайте означення механічного тиску. 8. Чому більшість сільськогосподарських машин мають широкі колеса або гусениці? 9. Як розрахувати площу поверхні, на яку тиснуть із певною силою? 10. Запишіть формулу для розрахунку тиску. 11. Що допоможе людині збільшити швидкість пересування в зимовому лісі? 12. Яка залежність між тиском і деформацією? Взаємоперевірка диктанту на уроці. ІІI. Актуалізація опорних знань Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ» На попередніх уроках ми багато говорили про фізичну величину, яка є причиною зміни швидкості тіла або його частин. Як називається ця величина? Що ми знаємо про силу? Тертя Тяжіння результат залежить Вага від точки Пружності прикладання, Векторна величина напряму і числового значення Сила F, H
  • 3. Крюкова Л.В., учитель фізики та інформатики Степненської зш І-ІІІ ступенів http://smkstepne.blogspot.com/ Повторення формули тиску IV. Мотивація навчальної діяльності Бесіда з учнями А чи знаєте ми, що результат дії сили може бути найнесподіванішим? - У Африці хірурги народності банту зашивають рани за допомогою мурах. Затискають краї рани, а потім на поранене місце поміщають мурах певного виду. Мурахи кусають шкіру пацієнта. Після цього медики відрізають груди й задню частину мурасі, а рана залишається щільно закритою, немов на неї наклали скоби. Відповідь на це питання ми зможемо дізнатися сьогодні на уроці. V. Оголошення теми уроку. Постановка задач уроку Під час обговорення теми підводимо учнів до завдань уроку. Завдання уроку: Дізнатися як визначається тиск при різних умовах. Навчитися: розраховувати тиск, застосовувати знання на практиці. Частина 1. Тиск рідин і газів Спочатку треба зазначити, що тиск газу на стінки посудини обумовлений ударами молекул і залежить від їх числа (густини газу) та швидкості руху (температури). Тиск газу в замкнутій посудині всюди однаковий. Пояснюють це хаотичністю руху молекул, що обумовлює однакову густину газу в повному обсязі й однакову в середньому силу ударів на одиницю площі. Проведемо дослід. Під ковпак повітряного насоса поміщаємо гумову кульку, частково заповнену повітрям, і відкачують насосом повітря з-під ковпака, у результаті чого кулька збільшується в об’ємі. Це добре проілюструє Відео №1 «Тиск газу» F P S
  • 4. Крюкова Л.В., учитель фізики та інформатики Степненської зш І-ІІІ ступенів http://smkstepne.blogspot.com/ Накачуючи чи відкачуючи газ, що перебуває в посудині, ми збільшуємо масу газу, або, навпаки, зменшуємо її. При цьому змінюється густина газу – збільшується чи зменшується. Одночасно з густиною змінюється й тиск газу. Однак змінити тиск газу можна і в інший спосіб – змінюючи температуру. Наллємо в казан трохи води, що при ввімкненні пальника повністю перетворюється на пару. На казані є манометр, за допомогою якого можна визначити, що при збільшенні температури тиск пари зростає. (Манометр – це прилад, що вимірює тиск рідини або газу. Манометри можуть бути технічні – загально технічні, електроконтактні, спеціальні, самопишучі, залізничні, вібростійкі, судові та еталонні). Отже, при постійній температурі газу його тиск збільшується при зменшенні об’єму й зменшується при збільшенні об’єму; при постійному об’ємі газу його тиск збільшується при збільшенні температури та зменшується при її зниженні. Рідина завжди набирає форми тієї посудини в якій знаходиться, зберігаючи свій об’єм. Візьмемо посудину на дні і стінках якої є однакові отвори, закриті гумовою плівкою. Наллємо в цю посудину води. й побачимо, що всі плівки вигнулися назовні. Рідина перебуває під дією сили ваги, а на нижчі шари вага верхніх її шарів. Чим глибше розміщений шар рідини, тим більший виявляється тиск, зумовлений дією ваги вище розташованих шарів рідини. Найбільший тиск буде біля дна посудини. Тобто, сили тиску в рідинах – це сили пружності, що виникають в результаті деформації шарів, які розташовані нижче, шарами, що перебувають над ними. Один з прикладів нам проілюструє Відео №2 «Тиск в воді» Тиск, здійснюваний рідиною, що перебуває в стані спокою, називають гідростатичним. Розрахунок тиску рідини Тиск газу залежить: - Від температури - Від концентрації - Від маси частинок
  • 5. Крюкова Л.В., учитель фізики та інформатики Степненської зш І-ІІІ ступенів http://smkstepne.blogspot.com/ Однак ця формула стосується тільки тиску, створюваного самою рідиною, і не враховую тиску атмосфери на поверхню рідини. Контролюючий блок  1. Від чого залежить тиск в газах?  2. Від чого залежить тиск у рідинах?  3. Як розрахувати тиск у рідині? Частина 2. Закон Паскаля Розглянемо дослід. Візьмемо пусту кулю, що має в різних місцях вузькі отвори. До кулі приєднана трубка, в яку вставлений поршень. Якщо набрати в кулю води та втиснути поршень в трубку, то вода поллється зі всіх отворів кулі. В цьому опиті поршень тисне на поверхню води в трубці. Часточки води, що знаходяться під поршнем стають щільнішими, передають його тиск іншим шарам, що розташовані глибше. Таким чином тиск поршня передається в кожну точку рідини, що заповнює кулю. В результаті частина води виштовхується з кулі у вигляді однакових струмочків, що витікають зі всіх отворів. Якщо кулю заповнити димом, то при втисненні поршня в трубку, зі всіх отворів будуть виходити однакові струмочки диму. Таким чином, Закон Паскаля можна сформулювати наступним чином: тиск, здійснюваний зовнішніми силами на рідину або газ, передається без зміни в кожну точку рідини або газу. Це добре проілюструє Відео №3 «Закон Паскаля» Посудини, що мають загальну частину, що з’єднує їх, називаються сполученими. Наллємо в прилад «сполучені посудини» підфарбованої води. Ми помічаємо, що в сполучених посудинах будь-якої форми, поверхня
  • 6. Крюкова Л.В., учитель фізики та інформатики Степненської зш І-ІІІ ступенів http://smkstepne.blogspot.com/ рідини встановлюється на одному рівні. Але це твердження правильне тільки для однорідної рідини. Якщо ми наллємо різні рідини, що не змішуються, то рівень рідин у посудинах може бути не однаковим. Одним з приладів, що діє на основі закону Паскаля є насос – це гідравлічна машина, що перетворює механічну енергію приводного двигуна в енергію потоку рідини, що служить для переміщення та утворення напору рідин всіх видів та газів. Різниця тиску рідини в насосі та трубопроводі зумовлює її переміщення. Існує багато різновидів насосі, які застосовують у побуті, техніці, промисловості, виробництві. Контролюючий блок  1.Сформулюйте закон Паскаля.  2.Що таке сполучені посудини?  3.Що таке насос? VІ. Закріплення вивченого матеріалу 1. Розв’язуємо задачу з поясненням біля дошки 1. У підніжжя водонапірної вежі зірвало водопровідний кран. З якою силою потрібно притискати заглушку до отвору, що утворився, щоб вода не лилася? Висота вежі становить 25 м, площа отвору — 4 см2 , густина води — 1000 кг/м3 . 2. На якій глибині створюваний водою тиск дорівнює атмосферному? Для розрахунків прийміть атмосферний тиск рівним 105 Па. 2. Розв’язати самостійно в зошитах Рівень А. Який мінімальний тиск має витримувати вертикальна труба з водою заввишки 12 м? Рівень Б. На першому поверсі багатоповерхівки тиск води у водогоні становить 0,2 МПа. Чому дорівнює тиск на 5-му поверсі, якщо висота поверху становить 3 м? Рівень С. У дві посудини, які зображено на рисунку, налили однакову кількість води. Чи однаковою є сила тиску на дно посудин? Чи однаковим є тиск? Якщо ні, то в якій посудині він є більшим і в скільки разів? Площа дна посудини 2 більша від площі дна посудини 1 у 1,5 разу. 3. Розв’язок якісних задач (фронтальна усна робота) Як зміниться тиск? - Якщо слабко накачаний м’яч полежить на сонці, то стає більш пружним. Чому? - При накачуванні автомобільних шин тиск усередині них стає більшим. Чому? VІІ. Домашнє завдання
  • 7. Крюкова Л.В., учитель фізики та інформатики Степненської зш І-ІІІ ступенів http://smkstepne.blogspot.com/ Наведіть способи збільшення і зменшення тиску для рідин і газів. Вивчіть матеріал за підручником параграф 13. Використана література: 1. Ненашев І.Ю. Збірник задач. Фізика 8 клас. Вид. Ранок 2009. 2. Максимова Н.М. Фізичні диктанти 7 – 9 кл. Вид. Ранок 2010. 3. Гендельштейн Л.Е. Фізика 8 клас.