O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Multiscreening v Česku - Experiment

Naším cílem v tomto výzkumu bylo zjistit, jak intenzivně se v čase a pozornosti překrývá naše konzumace médií. Zejména jsme se zaměřili na oblast televize a internetového brouzdání, které z našich předchozích průzkumů (i z průzkumů světových) vycházejí jako nejčastější společníci a obrazovky soupeřící o pozornost.

Neméně jsme si chtěli vyzkoušet, jak si poradíme s big daty, která prohlížeče chrlí jako na běžícím pásu.

Respondentům, kteří projevili zájem si nainstalovat námi vyvinutý prohlížeč, jsme zadali pouze jeden jediný úkol. Během následujících pěti dní měli namísto svého standardního prohlížeče k běžné aktivitě používat náš Smaragd. Ten je plnohodnotným prohlížečem a v mnohém předčí například starší verze standardních softwarů.

Společně s brouzdáním jsme respondenty požádali o vyplnění mediálního deníku – zaznamenání všech časových úseků kdy sledovali televizi, poslouchali rádio či četli tisk a časopisy.

Z dat prohlížeče jsme vypočetli přesah a prozkoumali navštívené domény v souvislosti se sledovaným obsahem z jiných médií.

Za inspiraci děkujeme kolegům z amerického Google a konec konců i americkému Ipsosu, který na prvotním výzkumu spolupracoval.

 • Seja o primeiro a comentar

Multiscreening v Česku - Experiment

 1. 1. Multi-screening v Jan Lajka
 2. 2. Podrobněji o výzkumu Naším cílem v tomto výzkumu bylo zjistit, jak intenzivně se v čase a pozornosti překrývá naše konzumace médií. Zejména jsme se zaměřili na oblast televize a internetového brouzdání, které z našich předchozích průzkumů (i z průzkumů světových) vycházejí jako nejčastější společníci a obrazovky soupeřící o pozornost. Neméně jsme si chtěli vyzkoušet, jak si poradíme s big daty, která prohlížeče chrlí jako na běžícím pásu. Respondentům, kteří projevili zájem si nainstalovat námi vyvinutý prohlížeč, jsme zadali pouze jeden jediný úkol. Během následujících pěti dní měli namísto svého standardního prohlížeče k běžné aktivitě používat náš Smaragd. Ten je plnohodnotným prohlížečem a v mnohém předčí například starší verze standardních softwarů. Společně s brouzdáním jsme respondenty požádali o vyplnění mediálního deníku – zaznamenání všech časových úseků kdy sledovali televizi, poslouchali rádio či četli tisk a časopisy. Z dat prohlížeče jsme vypočetli přesah a prozkoumali navštívené domény v souvislosti se sledovaným obsahem z jiných médií.
 3. 3. O výzkumu n=509 Reprezentativní vzorek internetové populace 10/2013 Online dotazník Smaragd browser Experiment
 4. 4. Postup Prohlížeč volně k užívání na 5 dní Online dotazník Retrospektivní výčet sledovaných médií *Pokud používali Smaragd Kompletní aktivita na internetu* Výpočet souběžné doby sledování
 5. 5. Smaragd browser Náš plnohodnotný internetový prohlížeč pro výzkumné účely na bázi Chromium Zaznamenává veškeré akce uživatele (i v rámci stránky) Uživatel jej používá pouze tehdy, kdy chce být měřen Data odesílá uživatel dobrovolně
 6. 6. Smaragd browser 1100 návštěv 130 hodin surfování 70 uživatelů
 7. 7. Co pomůže Smaragd zjistit? …jedno posezení u internetu trvá průměrně 67 minut, ale nejčastěji jen 24. …navštívíme průměrně 18 domén, a málokdy méně než 15 …nedělíme se na uživatele Google nebo Seznam. 62% použije oba. …během prohlížení si vytvoříme 10 nových záložek a někteří z nás s nimi mají opravdu problém.
 8. 8. Kolikrát v měsíci trávíme čas s: 15x Jen čas na internetu 10x 4x 25x 5x 13x 20x
 9. 9. Kolik minut denně? A B 25min 3min 65min 36min 10min 146min multiscreeningu denně 100min
 10. 10. Jaké činnosti obvykle? Hry Práce Zpravodajství Surfování 31% 39% 45% 83% 32% 21% 20% 53% 24% 10% 25% 57%
 11. 11. Multi-screen má dva módy A B A B Vidím reklamu, začnu vyhledávat produkt Činnosti, které spolu nesouvisí nebo jsou komplementární
 12. 12. Sekvenční akce
 13. 13. A B 21 % vyhledává produkty na základě reklamy v TV nebo tisku. Reklama na Lidl, který byl sponzorem pořadu. Podívala jsem se na jejich stránky, jaké další zboží mají v akci.
 14. 14. A B 7% diváků TV novin si ověřuje informace online
 15. 15. 9 % hledá více informací než pořad nebo článek poskytuje A B
 16. 16. Souběžné akce
 17. 17. Souběh s televizí… Když máte zapnutou televizi, zabýváte se ještě další činností? Vždy 14 40 12 5 Většinou 38 16 3 10 13 55
 18. 18. TV konkuruje hlavně internet Když běží TV a 1/3 1/3 2/3 internet je věnována souběžné činnosti na internetu. Z celkové TV aktivity je to asi 16%. *Data o sledování z mediálního deníku, data o surfování ze Smaragdu
 19. 19. Jsou stránky, které sledujeme souběžně s TV spíše mělká zábava? Jen ½ navštíví Facebook nebo Youtube, ... ...všichni si přečtou mail,... 22% navštívených domén je komerčního rázu (eshopy, srovnávače, konkrétní prodejní firmy)... ...sjednávají se prohlídky u veterináře a vyřizuje se elektronické bankovnictví.
 20. 20. Navštívené domény: všichni Navštívené domény: souběžně s TV
 21. 21. Takže? Televize je kulisa, internet nikoliv.
 22. 22. Děkuji za pozornost Jan Lajka Innovation Manager STEM/MARK lajka@stemmark.cz

×