Anúncio
Anúncio

Mais conteúdo relacionado

Similar a Використання фітогормонів для укорінення живців,прискорення дозрівання плодів та у якості гербіцидів.pptx(19)

Mais de Olegovna (15)

Anúncio

Último(20)

Використання фітогормонів для укорінення живців,прискорення дозрівання плодів та у якості гербіцидів.pptx

 1. Використання фітогормонів для укорінення живців,прискорення дозрівання плодів та у якості гербіцидів
 2. Фітогормони Фітогормони — хімічні речовини, що виробляються в рослинах і регулюють їх ріст та розвиток. Утворюються головним чином в тканинах, що активно ростуть, на верхівках коренів і стебел. До фітогормонів звичайно відносять ауксини, гібереліни і цитокініни, а іноді і інгібітори росту, наприклад абсцизову кислоту.
 3. Фітогормони На відміну від тваринних гормонів, фітогормони менш специфічні і часто діють в тій же ділянці рослини, де утворюються. Багато синтетичних речовин володіють такою ж дією, як природні фітогормони.
 4. Термін «гормони» у 1905 році запропонували англійські фізіологи Вільям Бейліс і Ернест Старлінг, хоча дослідження фітогормонів, власне, без вживання цього терміну ще у XIX ст. проводив Чарльз Дарвін. До 1930 року був встановлений широкий спектр впливів етилену на рослини, а у 1934 році американський вчений Р. Гейн довів, що етилен синтезується самою рослиною і регулює багато важливих фізіологічних реакцій. Історія фітогормонів
 5. Через 5 років, у 1939 році, вперше виділили та ідентифікували гетероауксин у чистому вигляді. Тоді ж із паразитичного гриба Gibberella були виділені перші гібереліни. Невдовзі гібереліни знайшли й у складі рослин. Історія фітогормонів
 6. Перші дослідження із застосування регуляторів росту рослин у сільському господарстві розпочались у 1930 році в США. На території колишнього СРСР дослідження із застосування фітогормонів стартували в 50–60 роках минулого століття. Однак масове застосування цієї групи продуктів у сільському господарстві розпочалось лише у двохтисячних роках. Історія фітогормонів
 7. Ауксини — це група різноманітних хімічних речовин, основна з яких — гетероауксин або β-індолілуксусна кислота. Вони виробляються і накопичуються у високих концентраціях у верхівкових меристемах (конусах наростання пагонів і коріння), Ауксини — «володарі бруньок» тобто в тих місцях, де клітини особливо швидко діляться. Звідти вони переміщаються в інші частини рослини.
 8. Ауксини — «володарі бруньок» Чутливість до ауксину в тканинах кореня значно вища, ніж у тканинах стебла. Тому високі дози цих гормонів, що найбільш сприятливі для росту стебла, зазвичай сповільнюють розвиток кореневої системи. Вони беруть участь в регуляції різних ростових і формотворчих процесів,стимулюють розтягування клітин і активують ферменти, що відповідають за міцність клітинної стінки. Наявність ауксину також необхідна для індукції ділення клітин, перш за все — для ініціації реплікації ДНК.
 9. Ауксини — «володарі бруньок» Ауксини широко застосовуються у СГ для підсилення ростових процесів рослин, щоб викликати у плодових дерев опадання частини квіток і зав’язі; щоб запобігти передзбиральному опаданню плодів у цитрусових і деяких зерняткових і відстрочити їх природне опадання. Також вони сприяють коренеутворенню живців, які без цього погано вкорінюються, а у високих концентраціях синтетичні ауксини застосовуються, як гербіциди для боротьби з деякими бур’янами.
 10. Основний фізіологічний ефект гіберелінів — прискорення росту рослин. Зокрема, явище генетичної карликовості у рослин, при якому спостерігаються різко вкорочені міжвузля, пов’язане з тим, що в таких рослин генетично заблоковане утворення Гібереліни — стимулятори росту гіберелінів у процесі метаболізму. Проте якщо ввести в них гібереліни ззовні, то рослини будуть рости й розвиватися нормально.
 11. Багатьом дворічним рослинам для того, щоб зацвісти, потрібно протягом певного часу перебувати або при низькій температурі, або за короткого дня, а іноді й те, й інше. Обробивши такі рослини гіберелінами, їх можназмусити зацвісти в умовах, при яких можливий тільки вегетативний ріст. Гібереліни — стимулятори росту
 12. Гібереліни також прискорюють ріст первинного корінця зародка в той час, коли під впливом ауксину оболонка насіння розтріскується і зародок росте. Першим із насіння з’являється корінець, а за ним — і сама рослина. Високі концентрації ауксину викликають швидке подовження стебла і зрештою верхівка паростка з’являється на поверхні ґрунту. Гібереліни — стимулятори росту
 13. Цитокініни утворюються в коренях і звідти надходять у пагони. Цитокініни викликають поділ клітин, регулюють ріст і забезпечують у вищих рослин нормальний розвиток їх форми і структур. У стерильних тканинних культур додавання цитокінінів у належній концентрації викликає диференціювання. З’являються примордії — нерозчленовані зачатки органів, тобто групи клітин, з яких згодом розвиваються різні частини рослини. Цитокініни — «еліксир молодості» рослин
 14. Цитокініни — «еліксир молодості» рослин Ще одна важлива властивість цитокінінів — здатність сповільнювати старіння. Цитокініни сприяють утриманню в клітинах ряду речовин, зокрема амінокислот, які можуть бути спрямовані на ресинтез білків, необхідних для росту рослин і оновлення їх тканин. Завдяки цьому сповільнюються старіння і пожовтіння.
 15. Абсцизова кислота — регулятор води та старіння Абсцизова кислота гальмує ростові і метаболічні процеси, пригнічує транспірацію в умовах посухи, сприяє формуванню і спокою насіння, бульб та коренеплодів, а також полегшує опадання квіток і плодів багатьох рослин.
 16. Абсцизова кислота — регулятор води та старіння Абсцизова кислота особливо важлива для підтримання водного балансу в умовах посухи. Брак вологи призводить до різкої активації синтезу абсцизової кислоти і її виходу з місць депонування у внутрішньо- і позаклітинний простір. У клітинах продихів абсцизова кислота викликає швидкий вихід калію, що веде до падіння тургору цих клітин і закриття продихів. Водночас абсцизова кислота активує всмоктування води коренями.
 17. Етилен — захисна реакція на стрес рослини У рослинах етилен виконує роль фітогормона, який індукує процеси дозрівання і старіння, а також захисні реакції в умовах стресу. Практично всі тканини рослин здатні продукувати етилен, проте в найбільшій кількості він утворюється в старіючих листках і плодах, що дозрівають.
 18. Етилен — захисна реакція на стрес рослини Стресові фактори, зокрема дефіцит вологи, низькі температури, а також високі концентрації ауксинів та іноді цитокінінів різко посилюють біосинтез етилену. Етилен прискорює дозрівання плодів, стимулює старіння, опадання листя і в’янення квіток, у багатьох видів прискорює проростання пилку, насіння, бульб та цибулин.
 19. ДЯКУЮ ЗА УВАГУ
Anúncio