O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

Polski plakacista

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Próximos SlideShares
Ania
Ania
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 17 Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Diapositivos para si (19)

Semelhante a Polski plakacista (20)

Anúncio

Mais recentes (20)

Polski plakacista

 1. 1. POLSKI PLAKACISTA ROMAN CIEŚLEWICZ WYKONAŁA: JUSTYNA GRYSZKIEWICZ KL.3RT
 2. 2. ROMAN CIEŚLEWICZ 13.01.1930-21.01.1996 Jeden z największych grafików 2. połowy XX wieku, wywarł znaczący wpływ na rozwój sztuki plakatu i grafiki. Urodził się 13 stycznia 1930 roku we Lwowie, zmarł 21 stycznia 1996 roku w Paryżu.
 3. 3. Zdobył ogromny rozgłos, wystawiał na całym niemal świecie. Był jednym z głównych twórców "polskiej szkoły plakatu", której najważniejszym założeniem stała się prostota i czytelność wypowiedzi plastycznej, posługiwanie się syntetycznym znakiem, poetycką metaforą, bogactwo środków wyrazu. Zajmował się plakatem, grafiką prasową i wydawniczą, typografią, fotografią, fotomontażem, wystawiennictwem. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Alliance Graphique International (AGI), International Center for the Typographic Arts.
 4. 4. W latach 1943-46 uczęszczał do Szkoły Przemysłu Artystycznego we Lwowie. W 1946 roku osiedlił się w Opolu, pracował w cementowni "Groszowice". W roku szkolnym 1947/48 wznowił naukę w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, które ukończył w 1949 roku. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Plakatu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował w pracowniach Zbigniewa Pronaszki, Czesława Rzepińskiego, Mieczysława Wejmana; dyplom w pracowni plakatu Jerzego Karolaka i Macieja Makarewicza (1955). Po dyplomie przeniósł się do Warszawy. Projektował plakaty dla Centrali Wynajmu Filmów (CWF), Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego (WAG), Polskiej Izby Handlu Zagranicznego. W 1956 roku wraz z Wojciechem Zamecznikiem, Józefem Mroszczakiem i Hubertem Hilscherem opracował szatę graficzną pisma artystycznego "Projekt", dla którego później stworzył kilka znakomitych okładek.
 5. 5. Opracował kształt graficzny miesięcznika "Ty i Ja" (w latach 1959-62 był jego dyrektorem artystycznym), miesięcznika "Polska", katalogów warszawskiej Galerii Współczesnej. Współpracował z Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym (WAG), RSW "Ruch", wydawnictwami: PIW, "Czytelnik", "Iskry", WAiF oraz licznymi teatrami i instytucjami artystycznymi. Zajmował się również wystawiennictwem - grafika wystawiennicza w pawilonie polskim na Targach Lipskich (1957), w Moskwie (1959), w pawilonie Elektrimu w Pekinie (1961), w pawilonie Ce-Te-Be na Międzynarodowych Targach Poznańskich (1963).
 6. 6. Na początku 1963 roku wyjechał do Essen, gdzie współpracował z wydawnictwem firmy Krupp. Następnie przeniósł się do Włoch, gdzie zrealizował dla firmy Italsider pięć panneau dekoracyjnych w halach produkcyjnych jej hut w Bagnoli, Piombino, Lovere, Cornigliano, Toranto. We wrześniu 1963 roku zamieszkał z rodziną w Paryżu, gdzie żył i tworzył do końca życia. W 1971 otrzymał obywatelstwo francuskie. W latach 1965-1969 był dyrektorem artystycznym pisma "Elle", któremu narzucił własną wizję graficzną. Współpracował z magazynem "Vogue", opracował formułę graficzną pisma artystycznego "Opus International", popularnonaukowego miesięcznika "VST", magazynu "Musique en Jeu", kwartalnika "Kitsch". Wykonał liczne projekty graficzne dla wydawnictw: Hachette, Ketschum, Hazan oraz Galeries Lafayette i Musée Picasso.
 7. 7. O SWOIM MIEJSCU W SZTUCE ROMAN CIEŚLEWICZ W ROZMOWIE Z KRYTYKIEM SZTUKI, WIESŁAWĄ WIERZCHOWSKĄ POWIEDZIAŁ: "Moim marzeniem było robienie obrazów publicznych, żeby jak największa liczba ludzi mogła je zobaczyć. W związku z tym plakat - obraz uliczny - był dla mnie najważniejszy. Jeszcze przed akademią myślałem o plakacie. Wejść w ulicę. To jest szalenie ważne. Myśląc o różnorodności przedmiotów otaczających człowieka sądzę, że najważniejsze jest ogłoszenie. Mówić, powiedzieć, przekazać, zawiadomić. Poinformować. (...) Nigdy nie wyobrażałem sobie obrazu niezależnego od treści. Zawsze dążę do tego, żeby obraz był maksymalny i informacja była maksymalna. Trzeba działać na maksimum wyobraźni."
 8. 8. W dziełach Romana Cieślewicza odnaleźć można splot wielu wątków intelektualnych i emocjonalnych. Określa je ścisły związek słowa i formy plastycznej, umiejętne posługiwanie się językiem sugestywnych wizji. Budował swe prace czerpiąc z ogromnie szerokiego zasobu środków plastycznych - od obrazów dawnych mistrzów po współczesne zdjęcia prasowe. Wyróżnia je niezwykłość skojarzeń, wymyślna struktura, drapieżna ekspresja. Inspirowały go, zwłaszcza w okresie późniejszym, dokonania konstruktywistycznej awangardy rosyjskiej lat 20. XX wieku i polskiego ugrupowania Blok.
 9. 9. W plakatach chętnie stosował detal, który poprzez kolejne przetworzenia i powtórzenia przekształcał w klarowny znak, stosował silnie powiększony raster i efekt lustrzanego powielania obrazu. Korzystał z doświadczeń op-artu, dzięki którym jego plakaty wywoływały wrażenie drgania i pulsacji, dawały odczucie iluzorycznej trójwymiarowości. Uległ czarowi kolażu i fotomontażu. Dostrzegł w nich nowe, szczególnie interesujące możliwości - wykorzystał je w sposób mistrzowski. Romantyzm, poetyka styka się w dziełach Cieślewicza z postawą chłodnego racjonalisty, temperament i emocja z kalkulacją i żelazną logiką. Bardzo często penetrują one naszą podświadomość metodą testów na skojarzenia.
 10. 10. Miał ponad sto wystaw indywidualnych grafiki, fotomontażu, plakatu, fotografii; brał udział we wszystkich najważniejszych prezentacjach sztuki plakatu w Polsce, Francji i niemal we wszystkich krajach świata. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Essen, Lahti, Paryżu, Kolorado, Bayreuth, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centrum Georges Pompidou w Paryżu, Musée d'Arts Décoratifs w Paryżu, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Library of Congress w USA, Fagersta Stadsbibliotek w Sztokholmie, licznych kolekcjach prywatnych.
 11. 11. NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:  Nagroda im. Tadeusza Trepkowskiego, 1955  Nagroda Centralnego Urzędu Kinematografii na Wystawie Plakatu Filmowego, Warszawa 1956  Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za całokształt twórczości w dziedzinie plakatu, 1961  Grand Prix na 2. Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego, Karlove Vary 1964  Brązowy Medal w konkursie na plakat 100 Lat Toulouse-Lautreka, Paryż 1964  Grand Prix 1. Międzynarodowego Biennale Projektowania, Ljublana 1964  Srebrny Medal 1. Biennale Plakatu Polskiego, Katowice 1965  Złoty Medal 3. Biennale Plakatu Polskiego, Katowice1969  Złoty Medal 4. Biennale Plakatu Polskiego, Katowice 1971  Grand Prix 4. Międzynarodowego Biennale Plakatu, Warszawa 1972  Nagroda Specjalna Jury 1. Międzynarodowej Wystawy Plakatu Filmowego, Cannes 1973  Złoty Medal 5. Biennale Plakatu Polskiego, Katowice 1973  Grand Prix de l'Affiche d'Art, Paryż 1979  Brązowy Medal 9/10. Międzynarodowego Biennale Plakatu, Warszawa 1984
 12. 12. DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ 

×