Proiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docx
1. Proiect didactic de scurtă durată la limba și literatura română Clasa 11 data 12.10.2022
Profesor- Caranfil Zoia, IP LT S. Economov
Subiectul: Ion Druță. Ultima lună de toamnă. Lectura și interpretarea textului.
Tipul lecției: mixtă
Competențe specifice:
CS1. Comprehensiunea vorbirii orale din variate tipuri de mesaje şi surse, manifestând interes şi atitudine pozitivă în procesul de
interacţiune verbală.
CS 2. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, demonstrând motivare, flexibilitate, autonomie în
realizarea intenţiilor comunicative.
CS 3. Interpretarea mesajelor scrise/textelor nonliterare şi literare din variate surse, manifestând interes pentru lectură, gândire
critică şi motivare pentru integrarea informaţiilor achiziţionate în propriul sistem de valori.
CS 4. Redactarea diferitor tipuri de mesaje scrise pe variate suporturi, demonstrând corectitudine, comportament lingvistic
autonom şi responsabilitate pentru exprimarea în limba română literară.
CS 5. Valorificarea experienţelor lingvistice şi de lectură în variate domenii de comunicare în limba română, demonstrând
apreciere, respect pentru valorile culturii naţionale/universale, deschidere pentru exprimarea identităţii naţionale.
UNITĂȚI DE COMPETENȚE:
1.1. Recunoaşterea ideilor esenţiale în prezentări, descrieri, discursuri, emisiuni, rapoarte.
1.2. Stabilirea în mesajele audiate a unor puncte de vedere, atitudini, sentimente.
1.4. Ascultarea activă a diferitor tipuri de mesaje receptate din interacţiuni verbale directe, TV, radio, Internet.
2.1. Redarea rezumativă a mesajului unor texte audiate/ lecturate, utilizând diferite repere.
2.4. Susţinerea unui punct de vedere, în cadrul unei conversaţii, argumentând opinia proprie personal.
3.1. Lectura autonomă a textelor nonliterare şi literare din variate surse şi de pe diferite suporturi.
3.3. Selectarea de informaţii din mai multe texte/ surse în scopul îndeplinirii unei sarcini de lucru.
4.3. Elaborarea diferitor tipuri de texte conform ariei tematice.
5.3. Practicarea limbii române în diverse situaţii de comunicare interculturală.
Obiective operaționale. La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1- să caracterizeze 2 personaje în plan comparativ, aducând argumente;
O2- să relateze succind conținutul nuvelei;
O3-să realizeze o analiză critică a unor secvențe în baza ,,Pălăriilor gânditoare,,;
O4-să realizeze o traducere adaptată în limba găgăuză a unui fragmentul din nuvelă;
O5-să redea conținutul unui mesaj în limba română;
O7-să manifeste respect față de părinții săi și responsabilitate pentru exprimarea corectă în limba țintă, demonstrând
comportament lingvistic autohton.
Strategii didactice: discuție dirijată, lectură expresivă, citate, tehnica „Asociații”, „Harta textului”, tehnica „Favorul
lecției”, comentare, expunere de opinie, audiere, evaluare, evaluare reciprocă.
Forme: frontal, în perechi, în echipă, individual.
Resurse și materiale: T. Cristei, I. Iordăchescu, L. Objelean, Stahi G. Limba și literatura română. Manual pentru clasa
a XII-a instituţiilor cu predare în limba rusă. Editura ARC, anul ediției 2010;
laptop, tabla interactivă, prezentare ppt, expoziție de cărți, fișe de lucru, ilustrații la temă, resurse on-line(aplicații
interactive):
• https://www.youtube.com/watch?v=sYmxGGlSMss
Mentimetr- https://www.menti.com/al3626gr8c5s
Learning.apps- https://learningapps.org/watch?v=p335h64o522
Referințe bibliografice:
1. Curriculum disciplinar la Limba și literatura română(pentru școlile alolingve) 2019. Ghid de implementare
(cl.X-XII).
2. Educatia online
Secvența
lecției
UC Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse
strategice
Evocarea „A exista înseamnă a suferi.”
„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.”
Moment organizatoric
Tehnica __Asociații La cuvântul Educație în
aplicația ,,Mentimentr;;
Realizează sarcina solicitată
Audiază, își propun variantele
Prezintă tema de la domiciliu
Se expun
Tehnica
Cuvinte
asociații în
aplicația
mentimentr
2. Realizarea
Sensului
Reflexia
3.1
2.4
5.3
3.3
Profesorul anunță tema nouă, propune elevilor să
numească UC
Explică criteriile de evaluare, împarte fișele de
evaluare(în formă de frunze de arțar)
Verifică tema de la domiciliu:
Cuvânt despre autor;
Istoriografia nuvelei «Ultima lună de
toamnă»;
Structura nuvelei;
Personaje;
Ce este nuvela;
Povestirea în lanț....
Continuăm să ne familiarizăm cu finalul nuvelei:
Lexicul-
Repezând – repede – a se repezi
Ceafă-
Alături –
Se reazemă –
Chică –sin. Cade
Își scarpină-
Tâmpla –
Înfruntând – A înfrunta-одол…..
A coborî fruntea în jos- a lăsa capul în jos.
(Alcătuim enunțuri)
-Lectura fragm.8, p.167
Conversație în baza textului:
1. Câți copii avea bătrânul tată?
2. Unde trăiau ei?
3. De ce nu veneau să-și viziteze părinții?
4. Ce a hotărât tata? De ce?
5. Numiți itinerarul bătrânului tată (în baza
QR);
6. De ce bătrânul tată nu are nume?
7. Ce i-a adus bătrânul soției sale?
8. Cu ce dispoziție el s-a întors acasă? De ce?
9. Ce teme abordează Ion Druță în nuvela sa?
(Atrage atenția la exprimarea gramaticală a
elevilor)
Lucrul diferențiat:
Ce momente sunt descrise în aceste fragmente?-
https://www.youtube.com/watch?v=sYmxGGlSMss
• Marinca 08:04 - 10:38
• Andrei 19:58 - 31:12
• Anton 38:10 - 46:40
• Serafim 53:55 - 59:53
• Naratorul 01:08:55 - 01:11:05
Itinerarul bătrânului tată:
https://learningapps.org/watch?v=p335h64o522
sau
Scanați și restabiliți evenimentele din nuvelă
Prezintă tema de la domiciliu
după planul dat
Se evaluează reciproc
Elevii explică lexicul cu
ajutorul limbii materne,
gesturilor.
Alcătuiesc enunțuri
Lecturează fr.8, îl adaptează la
limba maternă, găg.
Răspund la întrebari
Ion Druță în
această nuvelă tratează temele:
-dorului de casă,
-rostul(предназначение)
omului pe pământ și
-a distanțării față de familie și
obiceiurile strămoșești.
Realizază sarcina
Scanează codul, Realizază
sarcina
Evaluare
Evaluare
reciprocă
Lucrul cu
vocab.
Lucrul cu
man.
Lectura
Conversație
Fragm. Video
Aplicația
Learning.apps
QR-cod
3. 3.3
2.3
1.1
-Analiza textului nuvelei:
-Interpretarea mesajelor din fragmentele citite
în baza «Pălăriilor gânditoare»:(se atrage
atenția la formele gramaticale ale verbelor)
-Caracterizați două personaje, în plan
comparativ(Diagrama Venn);
-Clasificare Personaje – Perechi-
https://learningapps.org/watch?v=pq6ro0q0v22
SAU
Scanați și uniți numele/portretele personajelor și
calitățile lor
Cuvântul pedagogului:
Tata socoate opera vieţii sale împlinită şi e,
firesc, să fie aşa, căci a trăit o viaţă lungă. De
copii a îngrijit şi pomi sădi, şi o fîntînă a săpat.
A lucrat mult ţi cu sufletul, ca la bătrîneţe să
obâină toate culorile înţelepciunii ţi ale
spiritului uman, al poporului său.
A ştiut cum şi pentru ce se răstoarnă brazda, a
ştiut să rostească o vorbă frumoasă la
închinarea unui pahar cu vin, a jucat copiii pe
genunchii osteniţi, şi acum uite nu mai vin.
Completează schema
Își prezintă produsul
În fața clasei ies 6 elevi și în
baza criteriilor Pălăriilor
gânditoare se expun despre
nuvela Ultima lună de
toamnă
Elevii (slab mot.): clasificarea
in LEARNING.APPS -
calităților personajelor
Realizază sarcina:
caracterizează 2 pers.(în plan
comp)
Realizază sarcina
Audiază
Numesc valorile eterne ca:
Respectul
Dragostea
Responsabiltatea
Grija
Etc.
udiază, semantizează
Harta textului
Tehnica
«Pălăriile
gânditoare»:
Lucrul cu
man.
Diagrama
Venn
Aplicația
Learning.apps
QR-cod
4. Extinderea
E o probă a valorilor eterne(???). Copii nu au
venit la izvorul vieţii lor şi pe bătrân îl
frământă, dacă nu cumva şi-au pierdut esenţele
cultivate de veacuri de către neam? Din această
simplă pornire desprindem frumoasa idee –
rostul omului pe pământ.
Vă îndemn să vă respectați părinții- cei mai
scumpi oameni. Ei, precum și bătrânul tata, Vă
iubesc în continuare, se gândesc la voi si în
bucurie și în durere(întoarcere la Motto-ul
lecției). Nu vă uitați părinții, telefonați-i des și
spuneți-le că-I iubiți și ei se vor bucura.
Exprimă-ţi opinia:
1. La care dintre feciori ai vrea să mergi în
vizită? De ce?
2. Ce „lecţie“ ne oferă Ion Druţă prin
nuvela citită?
La domiciliu, se explică tema de la domiciliu
• Niv. I - ex. 4, p. 169
• Niv. II – a)de scris o scrisoare (de
susținere) bătrânului tată sau
• b) Ex.2, p.168- Propune cîte trei sfaturi
pentru părinţi și pentru copii în vederea
unei bune înțelegeri între ei.
• Niv. III – Ex.1(Obiectul criticii) , p.169
Citește afirmaţiile și comentează-le,
aducînd argumente pro sau contra.
Profesorul solicit elevilor să se evalueze, aducând
argumente(pe Frunze)
NOTAREA profesorului, argumentarea notelor.
Se expun
Audiază
Notatează
Se evaluează