O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Total Cost of Pwnership

Pětiminutový Ignite Talk o tom, kolik vlastně stojí to zabezpečení webu.

 • Entre para ver os comentários

Total Cost of Pwnership

 1. 1. Total Cost of Pwnership Michal Špaček www.michalspacek.cz @spazef0rze Kolik vlastně stojí ta webová bezpečnost? Často slyším nebo čtu názor, že bezpečnost je drahá, že ji zákazník nezaplatí nebo že ji dokonce ani nechce! (Tyto slajdy jsou doplňeny mými poznámkami, původní verze je neobsahuje.)
 2. 2. Total Cost of Ownership Název přednášky vychází z pojmu TCO, který znamená celkové náklady na vlastnění něčeho. Ty se liší od pořizovací ceny a mohou být někdy mnohonásobně vyšší.
 3. 3. https://www.flickr.com/photos/didmyself/8340739405/ Představte si to třeba u auta, koupíte nové za půl mega, ročně vás servis stojí 10k a plná nádrž benzínu 2k. Pojištění a voňavý stromečky taky něco stojí, takže rázem jste na dalších 100k ročně.
 4. 4. Fakturujeme Vám Jenže u nějaké základní webové bezpečnosti je to trochu jinak. Klientovi uděláte web, taky za půl mega, a pak mu ještě chcete naúčtovat 100k za to, že mu ho uděláte bezpečný?
 5. 5. WTF? Cože? To jako když jdete k zubaři, tak mu taky strkáte kilo do kelímku na vypláchnutí za to, aby si tu jeho vrtačku nespletl s laparoskopem a nepustil vám ji do břicha? Asi ne, co…
 6. 6. OWASP Top 10 Tak proč by vývojáři měli chtít za aspoň trochu bezpečný web nějaký příplatek? Je to služba navíc? Ne, není. Teď se nebavíme o implementacích bůhvíčeho, ale dejme tomu o základních problémech, které popisuje OWASP Top 10.
 7. 7. {$address} × {!$address} Vždyť jaký je rozdíl mezi výpisem proměnné bez jejího ošetření a výpisem proměnné se správným ošetřením třeba v Nette? Skoro žádný, tak jakejpak příplatek, za co? Jasně, musíte vědět, jak to napsat, ale přesně proto si lidi nechávají dělat weby u webových vývojářů a ne u truhlářů.
 8. 8. $tco++ Ve skutečnosti je celkový náklad na špatně zabezpečený web docela vysoký. Jakmile dojde k nějakému bezpečnostnímu incidentu, a že k němu někdy nejspíš dojde (a když budete mít štěstí, tak se o něm i dozvíte)…
 9. 9. …tak ho musíte vyřešit, co nejrychleji a to jak technicky, tak správnou informovaností zákazníků a obojí stojí nějaké peníze, nehledě na to, že jste se místo toho chtěli třeba někde válet na pláži.
 10. 10. It's not funny when you're next Je jasné, že dříve nebo později každý udělá nějakou tu chybu, to se stává, ale fakt velkýmu průšvihu se dá zabránit, třeba pomocí více vrstev ochrany. Přesně proto hashujeme hesla (ne pomocí MD5 ani SHA-1), chráníme tak naše zákazníky.
 11. 11. https://www.flickr.com/photos/cheukiecfu/3433122784/ Když tedy budete mít to štěstí a nějaký dobrák se rozhodne vám problém vašeho webu nahlásit, jak se nejlépe zachovat tak, aby z toho byla win-win situace, aby všechny strany měli pocit, že to mělo smysl?
 12. 12. Pokud někdo u vás na webu najde nějakou chybu, tak má asi tak milion možností, kam ji ohlásit a to, že si vybere zrovna vás má nějaký důvod a je to docela dobré znamení. Mohl to napsat nejdříve třeba na Twitter nebo Facebook.
 13. 13. OpenPGP Buďte připraveni na to, že vám reporter bude chtít poslat popis chyby nějakým zabezpečeným kanálem (ne, mobilem, textovkou ani Skypem to nebude), mějte po ruce třeba PGP klíč. V každém případě přijetí reportu pokud možno co nejdříve potvrďte.
 14. 14. Pokud víte, jak dlouho bude trvat oprava, rovnou to do potvrzení připište. Pokud je to něco náročnějšího a hned nevíte, dejte to reporterovi vědět a v klidu si to odhadněte a pak pošlete další zprávu s odhadem.
 15. 15. Hmm? Až to opravíte, požádejte reportera o ověření vaší opravy, může se totiž stát, že dva dny budete něco opravovat a nakonec opravíte nějaký úplně jiný problém.
 16. 16. Hmmmm? Pokud náhodou nevíte, co přesně ten reporter myslel nebo jak to opravit, tak se ho zeptejte. Kdyby nechtěl pomoci, tak vám nepíše. A nebojte, zlí hoši vám problémy na vašem webu hlásit nebudou.
 17. 17. Když náhodou někdo ohlásí bug nejdříve vašemu klientovi a ne vám jakožto výrobci webu, tak se na něj nemůžete zlobit. Rozhodně to není neprofesionální. Neprofesionální je nechat na webu triviální bezpečnostní díry.
 18. 18. Nikdo nemá povinnost hlásit chyby vám ani vašemu klientovi, každý si může s nalezenou chybou dělat, co chce. Někdo je používá na školení bezpečnosti jako odstrašující případy. Jsou dokonce celá školení zaměřená jen na exploitování iOS.
 19. 19. Jsou i firmy, které chyby kupují a dál je prodávají různým vládním i nevládním spolkům. Prý je to docela dobrý business.
 20. 20. Bezpečnost je míra ne vlastnost Pamatujte, že bezpečnost je míra a ne vlastnost, snažte se, abyste tuto míru zbytečně nesnižovali. Držím palce! Michal Špaček www.michalspacek.cz @spazef0rze

×