En massa begrepp…..?
IUP Skriftliga omdömen
Åtgärdsprogram LPP Förmågor
Bedömning
Formativ bedömning Summativ bedömning
Strävansmål LPO 94 Styrdokument
Kursplaner
Mål att uppnå Betyg
Utvecklingssamtal
Några centrala begrepp
Bedöma – ett värderande av vad någon kan vid en viss tidpunkt.
Bidrar ofta till att rangordna eleverna med varandra.
Pedagogisk bedömning – något som syftar till att bidra till
utveckling av kunskap
Skriftligt omdöme – beskrivande, skall syfta framåt, lyfta fram
elevens förmågor och kompetenser
IUP – tar utgångspunkt i skriftliga omdömen, framåtsyftande
utvecklingsplan.
Betyg – en bedömning av vilka kunskaper eleven har vid en viss
tidpunkt, myndighetsutövning i ett nationellt system
Åtgärdsprogram – om eleven ej beräknas nå målen
Kunskapsbedömning på Södra Ängby
Summativ bedömningSummativ bedömning
– Betyg / sammanfattande omdöme vid en viss tidpunkt
Formativ bedömningFormativ bedömning
Den kontinuerliga pedagogiska bedömningen som stöttar
elevers lärande och påverkar undervisningens inriktning
– a. k. a. assessment for learning, lärande bedömning,
bedömning för lärande, pedagogisk bedömning…
Fånga upp eleverna där de befinner sig och
korrigera vägen efter hand….
Formativ
Summativ
LPO 94 – Läroplan för den obligatoriska
skolan
Målrelaterad, kvalitativ kunskapssyn
Ämnets roll, karaktär och innehåll
Mål att sträva mot - mål för undervisningen – utgångspunkt för
den lokala pedagogiska planeringen
Mål att uppnå för år 3,5, 9 - miniminivå för eleven
Betygskriterier, bedömningens inriktning
Nya kursplaner 2011 – syfte, centralt innehåll, kunskapskrav, 7-
gradig skala
Skolverket om skriftliga omdömen
”De skriftliga omdömena ska innehålla en beskrivning av
elevens kunskaper i förhållande till den lokala
pedagogiska planeringen och de nationella målen”
”Om ett omdöme utformas med hjälp av symboler eller med
t.ex. kryss i en mall är det viktigt att omdömet kompletteras
med en mer nyanserad beskrivning för att göra
informationen om elevens kunskaper tydlig”
Allmänna råd och kommentarer Den individuella utvecklingsplanen med skriftliga
omdömen, sid 15.
Syftet med skriftliga omdömen och
dokumentation enligt skolverket
1. Skapa underlag för beslut om elevens fortsatta lärande
2. Utveckla förmågan hos eleven att själv bedöma sina resultat i
relation till de egna arbetsprestationerna och/eller
förutsättningarna
3. Att informera vårdnadshavare om elevens kunskapsutveckling
Bedömningar av elevernas lärande i de skriftliga
omdömena – 3 delar
1. Prognos i relation till mål att uppnå
2. Summativ bedömning – innebär att eleven får veta vilka
kunskaper/förmågor eleven har utvecklat till och med nu. ”Du
läser enkla meningar på engelska”
3. Formativ bedömning – innebär att eleven får veta vilka
kunskaper som eleven bör utveckla i framtiden. Skall forma det
fortsatta lärandet. ”Du behöver öva på att med egna ord
berätta om något du sett, hört eller varit med om”
4. Utveckling i övrigt – ”Du respekterar din kamrater och
dina lärare, du tar ansvar för ditt lärande”
Bedömning av utveckling i övrigt
”Utveckling i övrigt” kan ej utelämnas från samtalet
Social utveckling är endast en del av ”utveckling i övrigt”
Skall relatera till målen i lpo 94
Får inte innehålla personliga värderingar eller beskrivningar
Är en allmän handling
Vad är en lokal pedagogisk planering - LPP?
”En lokal pedagogisk planering innebär att man som lärare konkretiserar
mål att sträva mot till undervisning. I planeringen framgår det även
vilket stoff som används för att eleverna ska utvecklas mot de mål som
satts upp. Lärarens bedömning av elevernas kunskapsutveckling utgår
från denna planering. Detta innebär att den även innehåller vad som
kommer att bedömas i elevernas arbeten”
Utvecklingssamtalet
Skolans viktigaste forum för att diskutera och positivt bidra till
elevens utveckling
Trepartssamtal – elev, lärare, vårdnadshavare
Ej en envägsinformation
Skall utgå från elevens kunskaper och utvecklingsmöjligheter
Ge elev och föräldrar tydliga besked om elevens lärande samt
leda till ömsesidiga åtaganden
IUP
Sammanfattar elevens starka sidor
Sammanfattar vilka förmågor eleven behöver arbeta mer med
för att utvecklas mot målen
Ett verktyg för att samla bevis kring elevens kunskapsutveckling
och kunna blicka framåt…..
Ett levande dokument för eleven
Ny skollag hösten 2011
Förändrad läroplan för förskolan
Nya läroplaner för den obligatoriska skolan
Ny gymnasieskola
Ny betygsskala, A-F
Betyg från år 6
Läs mer på www.skolverket.se
Utvecklingsområdet ”Pedagogisk
bedömning”
Inläsning av litteratur – klart 1feb 2010
Studiedag kring skriftliga omdömen - 1 feb 2010
Delar av personalen med i BLOPP
Skolledningen deltar i ”Rektors arbete med IUP”
Stockholm Assesment bank
Arbete i arbetslagen och ämnesgrupper – februari 2010
Halv studiedag – 23 feb 2010
Genomförande av utvecklingssamtal med de nya skriftliga
omdömena – april-maj 2010
Utvärdering – elever och föräldrar – maj 2010
Analys och fortsatt arbete med LPP – ht 2010