O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Sosyal Medya Pazarlama Planı

1.554 visualizações

Publicada em

Sosyal Medya Pazarlama Planı Oluştururken İzlenecek Adımlar

Publicada em: Mídias sociais
 • Seja o primeiro a comentar

Sosyal Medya Pazarlama Planı

 1. 1. Sosyal Medya Pazarlama Planı www.serkaneskalen.com
 2. 2. Markanız için sosyal medya pazarlama planı oluşturmak kendinizi öne çıkarmadan önceki ilk adım diyebiliriz. Neyi nasıl yapacağınızı bilmek ve hangi sularda nasıl yüzeceğinizi iyi bilmesiniz.
 3. 3. İlerlenecek adımlar: 1. Hangi ağlarda yer alacaksınız? 2. Sayfa profilinizi doldurun ve açık olun 3. Sesleneceğiniz dili ve tonu belirleyin 4. İçerik stratejinizi oluşturun 5. Analiz ve test edin
 4. 4. 1- Hangi ağlarda yer alacaksınız? Öncelikle sosyal medyada ulaşmak istediğiniz hedeflere uygun sosyal ağları belirlemelisiniz. Kendi duruşunuzu ve stilinizi belirleyeceğiniz bu sosyal ağlarda alan adlarınızı alarak başlayın. Alan adının markanıza ait olmasına dikkat edin. İlle de tüm sosyal ağlarda yer alacağım diye de kasmayın. Her yerde olmak yerine 2-3 yerde iyi olun. Çünkü bu sosyal ağlarda yer almak için zaman ayırmanızın gerekmekte olduğunu da unutmayın.
 5. 5. 2- Sayfa profilinizi doldurun ve açık olun Kullanıcılar sayfanızı ziyaret ettiği zaman bu marka kimdir necidir? diye hakkınızda yazılan bilgileri görmek ister. Bunun için profil bilgilerinizi tamamlanmış bir şekilde doldurulması hem kullanıcıların gözünde hem de markanızın açık şeffaf beyanına yönelik Facebook’un gözünde artı bir değer sağlar. Markanız sosyal medya biyografisini oluşturmak için: - Ben ne yaptım cümlesi ben kimim cümlesinden daha iyi çalışır. Ne yaptıklarınız yazın. (Kilometre taşları, önemli gelişmeler, ödüller, başarılar) - Ürün gamlarınızı veya hizmetlerinizi açıklayın ya da ilgili link ile yönlendirme yapın. - Kitlenizin anahtar kelimelerini belirleyin. Örneğin genç nüfusa sesleniyorsanız o şekilde bir tanıtım yazısı ve biyografi oluşturun. - Dilinizi ve tonunuzu belirleyin. Markanızı doğru kelimeler ile ifade edin. - Takipçilerinizin beklentilerini karşılayacak şekilde biyografinizi doldurun. - Kendiniz olun. - Sayfanızı kullanıcılar ziyaret edeceği şekilde düzenleyin. BÜYÜK - küçük harf kullanımı ya da özensiz bir şekilde yazılan biyografi metninden uzak durun.
 6. 6. Öte yandan yer aldığınız bu sosyal ağlarda kapak fotoğraflarınızın ilgi çekici olması gerekmektedir. Çünkü orası sizin markanızı yansıtan bir vitrininiz. Bu vitrininizi iyi tasarlamalısınız. Facebook ve Twitter kapağınızı marka veya kurumunuzu yansıtan veyahut ürün ve hizmetinize yönelik şekilde etkileyici bir tasarım yapmanızda büyük yarar var. Unutmayın sosyal medya kapak fotoğrafları, dışarıda bir dükkanın önünden geçerken baktığınız vitrinlere benzer. Kullanıcılar sayfanıza girdiği zaman ilk karşılaşacağı yer kapak fotoğraflarıdır. Yaratıcı ve marka imajına uygun kapak tasarımları yaratın.
 7. 7. 3- Sesleneceğiniz dili ve tonu belirleyin Müşterilerinizin nerden gıdıklandığını iyi bileceksiniz. Bunun için: Markanız bir insan olsaydı ne tür bir insan olurdu? (Kişiliği) Markanız bir insan olsaydı ne tür bir tüketici olurdu? (Marketten mi yoksa bakkaldan mı alışveriş yapıyor?) Markanızın sıfatları neler? (Tatlı, hoş, sempatik vs.) Sizinle benzer bir kişiliğe sahip herhangi bir marka var mı? Varsa neden benzer? Müşterilerinizin markanız hakkında nasıl düşünmesini istiyorsunuz? Bu soruları cevapladığınız zaman markanızın ses ve tonunuzu ortaya çıkartmış oluyorsunuz. Senli benli bir dil mi yoksa sizli bir dil mi?
 8. 8. 4- İçerik stratejinizi belirleyin. İçerik stratejisi ile birlikte markanızın içerik kategorilerini oluşturun. Sonrasında oluşturduğunuz bu içerik kategorilerini belirlediğiniz ses tonu ile birlikte içeriklerinizi hazırlayın. Görsel ve metin uyumuna dikkat edin. Görsellerinizi yüksek kalite kullanmaya ve metinlerinizde imla kurallarına dikkat edin. - İçerilerinizi hangi zamanlar paylaşacaksınız ve ne kadar sıklıkla? - İçerikleriniz için en doğru saat ve zamanı belirleyin. Bunu sayfalarınızda test ederek ortaya çıkartabilirsiniz.
 9. 9. İçeriklerinizde özgün olun, en iyi zamanı seçin ve ideal sıklığı belirleyin. Gerçek zamanlı pazarlama metodunu da unutmayın. Gündemi takip edin ve markanızı güncel içerikler ile besleyin.
 10. 10. En çok fotoğraf ve video kullanımlı içerikler sosyal mecralarda ilgi görüyor
 11. 11. 5- Analiz ve test edin Dijital kanallarda yapılan her şeyi test etmek bu işin güzel bir yanını oluşturuyor. Televizyon veya billboard reklamları verdiğiniz zaman bunu ölçümlemek için çok net rakamlar ve farzı misal oranlar ile ifade ediliyorken sosyal medya ve dijital ortamlarda en ince detayına göre yaptığınız işleri ölçebiliyorsunuz. Facebook ve Twitter Insights bölümünden çekeceğiniz raporlar gerekse kullanacağınız pro paketli raporlama araçları ile yaptığınız işlemlerin detaylı raporlarını ulaşabilir ve yorumlayabilirsiniz. Özellikle Facebook ve Twitter Insights bölümleri bu konuda detaylı ölçümlemeler sunmaktadır.
 12. 12. Özetlersek: 1. Sosyal ağlarınızı belirleyin 2. Markanızı kim olduğunu ne yaptığını, vizyonunuz ve misyonunuzu kullanıcılara karşı bilgilendirin ve şeffaf olun 3. Ses tonunuzu bulun 4. Stratejinizi belirleyin 5. Analiz ve test edin
 13. 13. Teşekkürler. www.serkaneskalen.com

×