1. Сабақтың тақырыбы: §5. ХҮІІІ ғасырдағы Ресей /2 сағат/
Сабақтың мақсаты:
ХҮІІ-ХҮІІІ ғасырлардағы Ресейдің жағдайына сипаттама беру.
ХҮІІ ғасырда Ресейдің әлеуметтік-экономикалық жағдайы ауыл
шаруашылығы өнімдерінің дамуы болғандығын атап көрсету. Сондай
–ақ Ресейдің даму жөнінен алдыңғы қатарлы Еуропа Еуропа елдерінен
артта қалу себептерін ашып беру.
І Петр тұсіндағы мемлекеттің өнеркәсібінде маңызды өзгерістер
болғандығы және Солтүстік соғыстың салдары шаруаларға ауыр
міндеткерлік тудырғаны жайлы баяндау. Әсіресе І Петр енгізген
әлеуметтік-экономикалық өзгерістер мен реформалардың мәнін
түсндіру
Сабақтың түрі:аралас
Әдісі:интерактивті
Көрнекілігі:карта, І Петрдік суреті
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар».
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Францияның әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуында қандай
өзгерістер болды?
Революция қалай басталды?
Монархия қандай әрекеттер жасады?
Революция барысында ел билігіне кімдер келді?
Якобиншілдер диктатурасы туралы айтып беріңдер.
Революцияның маңызы қандай
ІІІ. Жаңа сабақтың жоспары:
1. ХҮІІ-ХҮІІІ ғасырлардағы Ресей.
2. ХҮІІІ ғасырда ресейдің әлеуметтік-экономикалық дамуы.
3. ХҮІІІ ғасырда Ресейдің ішкі және сыртқы саясаты
4. І Петр және оның өкіметі
5. І петр реформалары
6. Солтүстік соғыс және оның нәтижелері.
7. Феодалдық басыбайлы шаруаш. ыдырауы және халықты қанаудың
күшеюі
Маңызды оқиғалар:
1715 ж. – өкіметтің жарлығы бойынша зығыр, сора себу ұлғайтылды.
1714 ж.- жеке мұралық туралы жарлығымен барлық дворяндар меншік
жеріне шаруалар жері кіріп, помещиктік жеке меншікке айналды.
ХҮІІІғ. басында – І Петр әлеуметтік-экономикалық өзгертулер,
реформалар енгізді.
2. І Петр реформалары
Әскери
реформалар
Салық
реформасы
Басқару мен
өкімет
органдары
реформасы
Шіркеу
реформасы
Мәдениет пен
тұрмыс
саласындағы
реформалар
ІҮ. Сабақтың бекіту:
1. ХҮІІІ ғ. Ресейдің әлеуметтік-экономикалық дамуы ерекшеліктерін
сипаттаңдар.
2. ХҮІІІ ғ. Ресейдің ішкі және сыртқы саясатында қандай әрекеттерді атар
едіңдер?
3. І Петр реформаларын атап көрсетіңдер.
4. Солтүстік соғыстың себептері қандай болды?
5. ІІ Екатерина билік жүргізген кезде қандай реформалық өзгерістер болды?
Ү. Бағалау:
ҮІ. Үйге тапсырма:§5
3. Сабақтың тақырыбы: § 5. Ислам дүниесі мәдениетінің дамуы.
Сабақтың мақсаты:
Араб жерінде ислам дінінің шығуы, Мұхаммед пайғамдар туралы
өткен сабақты қайталау отырып, ислам дүниесі мәдениетінің дамуы,
яғни араб мәдениетінің дамуы мен оның дүниежүзілік маңызына көңіл
бөлу.
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи
ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін
дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен
сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге
тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:меккенің суреті, «Меккеге сапар» атты фильмді тамашалату.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Арабтар қандай дінді ұстанып дамытып отыр?
Құран Кәрім қай тілде түскен?
Жаһилиет дәуірі қай ғасырларға дейін өмір сүрді
711-718 жж. Арабтар қай елді жаулап алып, қандай мемлекет құрды?
Омейя әулетінің билік еткен кезеңі? /661-750/
Аббас әулетінің билік еткен кезеңі? /7501258/
Әмірдің екі орынбасарлары қандай істермен айналысты?
Аббас әулетінің ең соңғы халифі кім?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Ислам діні және Мұхаммед пайғамдар (с.ғ.с.)
2. Араб елдірінің мәдениеті
Арабтардың мәдениеті
Дін Қолөнер Астрономия
мен
математика
Тарих
және
география
Әдебиет Бейнелеу
Сабақты бекіту:
Ислам діні қалай пайда болды?
4. Оның негізін қалаушы туралы не білесіңдер?
Араб саудагерлері дүние жүзіне қалай белгілі болды?
Қанай араб ақындарын, олардың қандай туындыларын білесіңдер?
Ең ірі кітапхана қай қалада болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §5.
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §6. Ерте орта ғасырлардағы Орлалық Азия жеріндегі
феодалдық қатынастар.
Сабақтың мақсаты:
Эфталит мемлекеті оардың шаруашылығы мен мәдениеті, мемлекеттің
ыдырау себептері туралы айту;
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи
ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін
дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен
сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге
тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Ислам діні қалай пайда болды?
Оның негізін қалаушы туралы не білесіңдер?
Араб саудагерлері дүние жүзіне қалай белгілі болды?
Қанай араб ақындарын, олардың қандай туындыларын білесіңдер?
Ең ірі кітапхана қай қалада болды?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Эфталит мемлекеті
2. Шаруашылығы мен мәдениетінің дамуы
3. Эфталит мемлекетінің ыдырауы
Эфталит мемлекетінің әлеуметтік-экономикалық дамуы
Патриархтық қатынас үстем болды
Бақташылар жылқы мен қой Құлеңбегі кеңінен пайдаланылды
5. өсірген
Сауда Ірі жер иелері Қауымдық жер
Сабақты бекіту:
Эфталит мемлекетінің жерін картадан көрсетіңдер.
Эфталиттер мемлекеті қашан құрылды?
Эфталит тайпаларының шаруашылығы қандай болды?
Эфталит мемлекетінің ежелгі мәдениетінен қандай белгілер сақталған?
Түріктер мен ирандықтар Эфталит мемлекетін қай жылдары неліктен
жаулап алды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §6.
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §7.Ерте орта ғасырлардағы славяндар
Сабақтың мақсаты:
Батыс, оңтүстік, шығыс болып бөлініп, ерте орта ғасырларда өмір
сүрген славяндардыңқоғамдық құрылысы туралы толық түснік беру;
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи
ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін
дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен
сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге
тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Эфталиттер мемлекеті қашан құрылды?
Эфталит тайпаларының шаруашылығы қандай болды?
Эфталит мемлекетінің ежелгі мәдениетінен қандай белгілер сақталған?
Түріктер мен ирандықтар Эфталит мемлекетін қай жылдары неліктен
жаулап алды?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Батыс және оңтүстік славяндар
6. Шығыс славяндар туыстас орыс, украин, белорус халықтарының
арғы тегі болып табылады.
2. Шаруашылығы
3. Қоғамдық құрылысы
ҮІІ-ІХ ғасырлар аралығында Батыс және Оңтүстік слаян
тайпаларында таптық қоғам жіктеліп, мемлекеттер құрылды.
«Ерте орта ғасырлардағы славяндар» кестесін толтырыңдар
Тайпа
аттары
Шығу тегі Орналасқан
жері
Қай халықтардың арғы
атасы саналады
Сабақты бекіту:
Славян тайпалары қанша топқа бөлінді? Әр топтағы славяндардың
аттарын атап беріңдер? Ұлы Морав мемлекеті Еуропаның қай жерінде
орналасқан?
Шығыс славян тайпаларының жерін картадан көрсетіңдер.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §7. Оқып келу. Кестені аяқтау.
Сабақтың тақырыбы: §9. Италия мен Германиядағы фашизм.
Сабақтың мақсаты:
Фашизмнің сипатты белгілері, Италия мен Германияда фашизмнің дамуы,
фашистердің жүргізген саясаты туралы түсіндіру.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды
тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Бірінші дүниежүзілік соғыс
7. Версаль-Вашингтон жүйесі
Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі.
КСРО-да тоталитарлық жүйенің орануы
АҚШ: «Жаңа бағыт» саясаты және Латын Америкасы елдері
Ұлыбритания
Франция және Испания
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Фашизмнің сипатты белгілері
2. 20-жылдардағы фашизм
3. Фашистік режімнің орнауы
4. «Маттеотти дағдарысы»
5. Фашистік диктатураның толық орнауы
6. Муссолини үкіметінің сыртқы саясаты
7. Германияда фашизмнің пайда болуы.
Адольф Гитлер (1880-1945 жж.) Австрияның Браунау қаласында дүниеге
келді. А.Гитлер 14 жасқа толғанда кеденде жұмыс істейтін әкесі қайтыс
болады. Линце қаласының орта мектебін аяқтай алмайды. Әкесі қайтыс
болғаннан кейін, ол Венаның көркемсурет академиясына түсуді көздейді,
бірақ қабылдау емтихандарынан өте алмай қалады. Анасы қайтыс болғаннан
кейін 1913 жылы Гитлер көрші орналасқан Германияның Мюнхен қаласына
қоныс аударады. Ол өз еркімен Германия әскеріне барады және соғыстың
бүкіл төрт жылын Батыс майданда өткізеді. Ол екі рет жараланды және
эфрейтор деген әскери атақ алды. Германияның жеңілісін А.Гитлер
марксистер мен еврейлердің тіміскі әрекеттерімен түсіндіреді. Гитлер
тамаша шешен болды. Әскер қатарынан босағаннан кейін ол ұлтшылдардың
шағын партиясына қосылды және оның көшбасшысына айналды.
8. Фашистердің билікке келуі
9. Жаңа экономикалық саясат. Экономиканы милитаризациялау.
10. Германияның сыртқы саясаты
11. Соғысқа дайындық
Сабақты бекіту:
Италия мен германияда фашизмнің пайда болу себептерін түсіндіріңдер
Дүниежүзілік экономикалық дағдарыс Веймар Республикасының күйреуі мен
Гитлердің билікке келуінде қандай рөл атқарды?
Билік үшін күрестегі ГҰСЖП-ның саяси насихатының ерекшеліктері қандай?
Германия мен Италиядағы фашизмнің әлеуметтік құрамын кімдер құрады?
Германияда фашизмге жол берудің қандай мүмкіндіктері болды?
Экономикадағы жаңа саясаттың мәнісі неде?
Фашистік мемлекеттер Екінші джс қарсаңында қандай саясатпен жүрді?
Білгенім Үйренгенім Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §9.
8. 10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §10. Жапония. Қытай. Монғолия
Сабақтың мақсаты:
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның дамуы, Жапония милитаризмі,
Жапон-Қытай соғысы, Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Қытай, Монғолия
елдерінің тарихы туралы оқушыларға түсіндіру;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды
тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, «Хабар»
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
9. ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Италия мен германияда фашизмнің пайда болу себептерін түсіндіріңдер
Дүниежүзілік экономикалық дағдарыс Веймар Республикасының күйреуі мен
Гитлердің билікке келуінде қандай рөл атқарды?
Билік үшін күрестегі ГҰСЖП-ның саяси насихатының ерекшеліктері қандай?
Германия мен Италиядағы фашизмнің әлеуметтік құрамын кімдер құрады?
Германияда фашизмге жол берудің қандай мүмкіндіктері болды?
Экономикадағы жаңа саясаттың мәнісі неде?
Фашистік мемлекеттер Екінші джс қарсаңында қандай саясатпен жүрді?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның дамуы
2. Жапония милитаризмі
3. Жапон-қытай соғысы
4. Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Қытай.Қытайда Гоминьдан билігінің орнауы
5. Чан Кайши үкіметінің (1928-1934жж.) саясаты
6. 1927-1937 жылдардағы азаматтық соғыс
7. 1937-1945 жылдардағы Қытай халықтарының Жапония басқыншылығына қарсы
күресі.
8. 1914-1945 жылдардағы Монғолияның саяси-экономикалық даму жолдары
Сабақты бекіту:
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін Жапония мен Қытай қалай дамыды?
20-30 жылдардағы Жапонияның сыртқы саясатын сипаттап беріңдер.
Бірінші джс кейін Жапония мен Қытайда қандай оқиғалар орын алды?
1925-1927 жылдардағы Қытай революцияның сипатын және оның
ерекшеліктерін ашып көрсетіңдер.
1921 жылғы Монғолиядағы Арат революциясының мәнін ашып беріңдер
Білгенім Үйренгенім Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §10.
10. ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Италия мен германияда фашизмнің пайда болу себептерін түсіндіріңдер
Дүниежүзілік экономикалық дағдарыс Веймар Республикасының күйреуі мен
Гитлердің билікке келуінде қандай рөл атқарды?
Билік үшін күрестегі ГҰСЖП-ның саяси насихатының ерекшеліктері қандай?
Германия мен Италиядағы фашизмнің әлеуметтік құрамын кімдер құрады?
Германияда фашизмге жол берудің қандай мүмкіндіктері болды?
Экономикадағы жаңа саясаттың мәнісі неде?
Фашистік мемлекеттер Екінші джс қарсаңында қандай саясатпен жүрді?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның дамуы
2. Жапония милитаризмі
3. Жапон-қытай соғысы
4. Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Қытай.Қытайда Гоминьдан билігінің орнауы
5. Чан Кайши үкіметінің (1928-1934жж.) саясаты
6. 1927-1937 жылдардағы азаматтық соғыс
7. 1937-1945 жылдардағы Қытай халықтарының Жапония басқыншылығына қарсы
күресі.
8. 1914-1945 жылдардағы Монғолияның саяси-экономикалық даму жолдары
Сабақты бекіту:
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін Жапония мен Қытай қалай дамыды?
20-30 жылдардағы Жапонияның сыртқы саясатын сипаттап беріңдер.
Бірінші джс кейін Жапония мен Қытайда қандай оқиғалар орын алды?
1925-1927 жылдардағы Қытай революцияның сипатын және оның
ерекшеліктерін ашып көрсетіңдер.
1921 жылғы Монғолиядағы Арат революциясының мәнін ашып беріңдер
Білгенім Үйренгенім Үйренгім келеді
Бағалау:
Үйге тапсырма: §10.