O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

GEODI : İnşaat Sektörü için Pratik bir Bilgi Yönetim Çözümü

324 visualizações

Publicada em

GEODI Çok farklı kaynaklarda üretilen her türlü doküman ve içeriği Doğal Dil İşleme ve Makine Öğrenmesi / Yapay Zeka teknikleri ile okuyan ve yorumlayan yenilikçi bir araçtır.

Publicada em: Dados e análise
  • Seja o primeiro a comentar

GEODI : İnşaat Sektörü için Pratik bir Bilgi Yönetim Çözümü

  1. 1. Serdar Ak serdar.ak@dece.com.tr Genel Müdür İnşaat Sektörü için Pratik Bilgi Yönetim Çözümleri. Kasım 2015
  2. 2. Çözümümüz kapsamında Bilgi Yönetimini 3 ana başlıkta ele alacağız – Bilgiye Erişim (Arama, Sorgulama, Raporlama) – Bilginin Toplanması ve Dağılımı (Takımlar, Paydaşlar,..) – Bilginin Depolanması ve Arşivleme Sunum İçeriği – Önce aşılması gereken birkaç zorluğa değineceğiz – Çözümlerimizin temel özelliklerinden söz edeceğiz – Kısa bir Video (~5dk) – Soru-Cevap
  3. 3. Bir kaç Zorluk Bilgiye Erişim(Arama, Sorgulama, Raporlama) – Çok sayıda kaynaktan, sürekli akan bilgi, yapısal olmayan veri zorlukların başında geliyor. – Araştırmalar beyaz yakalı çalışanların zamanlarının %40’ının arama işleminde harcandığını söylüyor. – Kişiye bağlılık her zaman gündemde olan bir konu. – Bilgiye her yerden erişmek gerekiyor. Merkez, Şantiye Ofis, Saha.. Bilginin Toplanması ve Dağılımı(Takımlar, Paydaşlar,..) – Çok sayıda paydaş var. Her biri kendi yöntemi ile çalışıyor. Bütün paydaşları tek bir yazılım ya da yöntemi kullanmaya zorlamak pratik değil. E-Posta yaygın olarak kullanılıyor. Pratik ama denetlenebilir değil. – İnşaat İşlerinde neredeyse her şey bir konum ile ilgili. Bu bilgiyi ne kadar değerlendirebiliyoruz? Bilginin Depolanması ve Arşivleme – Çok farklı kaynaklardan gelen , farklı yapıdaki bilgiyi arşivlemek kolay bir iş değil. Bunu sürdürmek daha da zor.
  4. 4. Çözüm! • GEODI ve MOBIDI adlı 2 çözüm zorlukların büyük oranda üstesinden gelecektir. • GEODI ve MOBIDI – Özgün, – Basit – Sürdürülebilir çözümler sunar.
  5. 5. Özgün GEODI Çok farklı kaynaklarda üretilen her türlü doküman ve içeriği Doğal Dil İşleme ve Makine Öğrenmesi / Yapay Zeka teknikleri ile okuyan ve yorumlayan yenilikçi bir araçtır. Arama Motoru ve GIS’in özgün bir sentezidir. İçerikteki Konum Bilgilerini Kullanın. İçeriklerinize Listeler veya Harita üzerinden erişin. Hangi noktalarda sondaj yapılmış, hangi kilometreler hangi rapor veya çizimde geçiyor, Bir noktadaki menfez projesine veya diğer yazışmalara bir tık ile ulaşırsınız. Sizden veri girişi beklemez, doğal süreçte oluşturduğunuz bilgileri değerlendirir. Word, Excel, PDF gibi ofis dokümanları, DWG, DGN gibi CAD çizimleri, e-Posta, Enkesit Dosyaları, Web Sayfaları, Twitter veya Veri Tabanları … Otomatik Bilgi Çıkarımı Yapar. Kişiler, Kilometreler, Mahal isimleri, Parsel Numaraları, Terimler, Firmalar, Elektrik Panoları, TCKimlikNolar, Parça Numaraları, .. Vceya tanımlayacağınız herhangi bir şey.
  6. 6. Basit Tek Noktadan Arama, Sorgulama, Yedekleme yapmanıza sağlar. Aradığınız içeriğin bir kısmı e-Posta veya e-Posta ekinde, bir kısmı network dizininde, diğeri DropBox sunucuda yer alabilir. GEODI Veri girişi istemez, var olan verilerinizi olduğu yerden, olduğu halleri ile kullanır. Yeni eğitim ihtiyacı ve izlemesi zor yeni süreçler yaratmaz. CAD Dokümanları, Ofis Dokümanları, PDF, Veri Tabanları dahil tek bir yazılım ile dilediğiniz yerden açarsınız. Bir mahale veya tünele ait projelere veya yazışmalara yerinde ulaşmak, kontrol etmek, not almak, iş atamak çok kolay. Hatalı yazım veya içeriklerdeki farklı diller artık önemli değil. GEODI Arama işlevinde bu farklıkları giderir. «kil ve clay» artık aynı şey. Yanlışlıkla «klay» de yazabilirsiniz.
  7. 7. Sürdürülebilir • GEODI Değişen içeriği sürekli izler. İçerik kaynaklarını bir kez tanımladıktan sonrasını düşünmenize gerek yok. Değişen içerik otomatik olarak alınır. • İçeriği zenginleştirin. Bir Dokümana, CAD çizimine, Fotoğrafa not alarak, kişi, firma, konum, kilometre, ada/parsel ilişkilendirmek mümkündür. Bir sonraki aramada siz veya ekip arkadaşınız bunları ve ilgili dokümanları da bulacaksınız. • Sahada gezerken topladığınız Fotoğraf, Ses ve Videolar ile projeleriniz, konumlarınız kendiliğinden eşleşir. Ağ Erişimi var/yok veya aktarım gibi işler ile ilgilenmenize gerek kalmaz. • Saha ekiplerine mesaj veya veri göndermek çok kolay.
  8. 8. Çalışan Yazılımı İzleyelim (~5dk) • https://www.youtube.com/watch?v=EKU0XIY7SgY • GEODI.v10.mp4
  9. 9. Teşekkürler Serdar Ak serdar.ak@dece.com.tr Genel Müdür Tepe Prime İş Merkezi, A-Blok/74 Dumlupınar Bulvarı No:226, Ankara www.dece.com.tr

×