O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

0 60 ay arası bebek gelişimi

1.718 visualizações

Publicada em

Her şeyden çok sevdiğiniz bebeğinizin büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı bir yaşam sürmesi şüphesiz ona sağlayacağınız imkanlarla mümkündür. Düzenli olarak doktora götürmek, kilosunu ve boyunu ölçtürmek, aşılatmak ve uygun besinlerle beslemek suretiyle iyi gelişmesini ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Belirli bir çocukta saptanan değerler normal sınırlar içinde olsa bile, zaman içinde çocuğun kendine özgü büyüme grafiğinden sapmalar olabilir.

Publicada em: Saúde e medicina
 • Entre para ver os comentários

0 60 ay arası bebek gelişimi

 1. 1. YENİDOĞAN-60 AY ARASIYENİDOĞAN-60 AY ARASI AYLARA GÖRE GELİŞİMAYLARA GÖRE GELİŞİM Prof. Dr.Tansu Sipahi
 2. 2. Her şeyden çok sevdiğiniz bebeğinizinHer şeyden çok sevdiğiniz bebeğinizin büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı bir yaşambüyümesi, gelişmesi ve sağlıklı bir yaşam sürmesi şüphesiz ona sağlayacağınız imkanlarlasürmesi şüphesiz ona sağlayacağınız imkanlarla mümkündür. Düzenli olarak doktora götürmek,mümkündür. Düzenli olarak doktora götürmek, kilosunu ve boyunu ölçtürmek, aşılatmak vekilosunu ve boyunu ölçtürmek, aşılatmak ve uygun besinlerle beslemek suretiyle iyiuygun besinlerle beslemek suretiyle iyi gelişmesini ve sağlıklı kalmasınıgelişmesini ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Belirli bir çocukta saptanansağlayabilirsiniz. Belirli bir çocukta saptanan değerler normal sınırlar içinde olsa bile, zamandeğerler normal sınırlar içinde olsa bile, zaman içinde çocuğun kendine özgü büyümeiçinde çocuğun kendine özgü büyüme grafiğinden sapmalar olabilirgrafiğinden sapmalar olabilir..
 3. 3. Ağırlık artışı kısaca :Ağırlık artışı kısaca : 3-6 ay için ½-2/3 kat3-6 ay için ½-2/3 kat (doğum ağırlığının 2 katına 4-6 ayında)(doğum ağırlığının 2 katına 4-6 ayında) Sonraki 6 ay için ½-2/3 katSonraki 6 ay için ½-2/3 kat (3 katına 1 yaşında genellikle ulaşır.)(3 katına 1 yaşında genellikle ulaşır.)
 4. 4. Yeni doğanYeni doğan Ortalama ağırlığı: 3000-3500grOrtalama ağırlığı: 3000-3500gr boyu:50 cmboyu:50 cm baş çevresi:35 cmbaş çevresi:35 cm Özellikle ilk haftalarda 2 saatte bir emzirilmesineÖzellikle ilk haftalarda 2 saatte bir emzirilmesine özen gösterilmelidir.özen gösterilmelidir. İlk günlerde ödeminden kurtularak kilo verenİlk günlerde ödeminden kurtularak kilo veren yenidoğan ilk haftada ağırlığının % 10 unuyenidoğan ilk haftada ağırlığının % 10 unu kaybedebilir, %10 nu geçmemelidir.kaybedebilir, %10 nu geçmemelidir. iki haftalıkken doğum ağırlığına ulaşmalıdıriki haftalıkken doğum ağırlığına ulaşmalıdır..
 5. 5. Yenidoğanda normal olan belirtilerYenidoğanda normal olan belirtiler nelerdir?nelerdir? Bacaklarında hafif eğrilik,cılızlıkBacaklarında hafif eğrilik,cılızlık Gözlerde şaşılık ve kaymaGözlerde şaşılık ve kayma Anneden geçen hormonlar nedeniyle kızAnneden geçen hormonlar nedeniyle kız ve erkeklerde de memelerden süt gelmesive erkeklerde de memelerden süt gelmesi ve kız bebeklerde vajinal akıntı, kanamave kız bebeklerde vajinal akıntı, kanama görülebilirgörülebilir
 6. 6. İlk ayİlk ay Yüzükoyun yatarken başını bir yandanYüzükoyun yatarken başını bir yandan diğer yana çevirebilir.diğer yana çevirebilir. Göbeğin temizliği ve bakımına özenGöbeğin temizliği ve bakımına özen gösterilmelidir.gösterilmelidir. 7-10 günlükken göbeği kuruyarak düşene7-10 günlükken göbeği kuruyarak düşene kadar, akıntı ve kızarıklık olarak belirtikadar, akıntı ve kızarıklık olarak belirti veren enfeksiyon açısından dikkatliveren enfeksiyon açısından dikkatli olunmalıdır.olunmalıdır.
 7. 7. 2.ay2.ay Başını sabit tutabilirBaşını sabit tutabilir Uyaranlara cevabı ağlayarak verir ve 6Uyaranlara cevabı ağlayarak verir ve 6 haftalıktan itibaren ağlama süresi günde 3haftalıktan itibaren ağlama süresi günde 3 saati bulabilirsaati bulabilir Aralıksız 3 saat veya daha fazla uyuyabilir.Aralıksız 3 saat veya daha fazla uyuyabilir. Ay sonunda gülümsemeye gülerek cevapAy sonunda gülümsemeye gülerek cevap verebilir.verebilir. 2-6 ay arası aileden ilgi görmezse bunu2-6 ay arası aileden ilgi görmezse bunu üzüntü ve enerji kaybı olarak yansıtır.üzüntü ve enerji kaybı olarak yansıtır.
 8. 8. 3-6.ay3-6.ay Kaldırıldığında baş artık geriye gitmez.Kaldırıldığında baş artık geriye gitmez. Yüzükoyun yatırıldığında başını ve göğsünüYüzükoyun yatırıldığında başını ve göğsünü kaldırabilir.kaldırabilir. 4. ayda ellerine bakar. Oyuncağını ağzına4. ayda ellerine bakar. Oyuncağını ağzına götürür.götürür. Kahkaha ile güler.Kahkaha ile güler. AguAgu derder
 9. 9. 3-6 ay3-6 ay Günde 1 saatten az ağlar.14 saat uyuyabilir.Günde 1 saatten az ağlar.14 saat uyuyabilir. Müzik dinlerMüzik dinler Kendini tanımaya başlar,kulağına dokunur,etrafaKendini tanımaya başlar,kulağına dokunur,etrafa tükrük saçartükrük saçar Ellerini orta hatta kavuşturur, oyuncağa el sallar.Ellerini orta hatta kavuşturur, oyuncağa el sallar. Çıngırağını kavrar.Çıngırağını kavrar. 5.ayın sonunda otururken baş vücut aynı hizada5.ayın sonunda otururken baş vücut aynı hizada tutabilir.tutabilir.
 10. 10. 6-7.ay6-7.ay Oyuncakları elden ele geçirir.Oyuncakları elden ele geçirir. Desteksiz oturur.Desteksiz oturur. Tek heceli anlamsız sözcükler söyler.Tek heceli anlamsız sözcükler söyler. 6-12. aylar arasında yemek gelirken reddedebilir6-12. aylar arasında yemek gelirken reddedebilir ve kendi yemek ister.ve kendi yemek ister.
 11. 11. 8.ay8.ay Emeklemeye başlarEmeklemeye başlar Başını kaldırabilir.Başını kaldırabilir. Aynaya bakmayı sever. Hayır deninceAynaya bakmayı sever. Hayır denince durur. El hareketleri ile olan emirleri dinler.durur. El hareketleri ile olan emirleri dinler. Genelde anneyi tercih eder.Genelde anneyi tercih eder. 8. ayında iki küpü birbirine vurabilir8. ayında iki küpü birbirine vurabilir
 12. 12. 9.ay9.ay  Top yuvarlar, el sallar.Top yuvarlar, el sallar.  10. ayda tek başına oturabilir,otururken dönebilir.10. ayda tek başına oturabilir,otururken dönebilir.  Ayağa kalkıp mobilyalara tutunarak yürüyebilir. Dikkat!!Ayağa kalkıp mobilyalara tutunarak yürüyebilir. Dikkat!!  2 parmakla tutar.2 parmakla tutar.  Düzene girmiş olan uyku ve ağlama tekrar bozulabilir;buDüzene girmiş olan uyku ve ağlama tekrar bozulabilir;bu gelişimsel ilerlemenin sonucudur.gelişimsel ilerlemenin sonucudur.  Bebeğin yabancılardan endişelenmesi en yüksekBebeğin yabancılardan endişelenmesi en yüksek seviyededir.seviyededir.  En sevdiği oyunEn sevdiği oyun ce-ece-e oynamaktır.oynamaktır.  ‘‘Baba ,mamaBaba ,mama ‘diyebilir.‘diyebilir.
 13. 13. 12.ay12.ay Tek başına yürüyebilir.Tek başına yürüyebilir. Kitap sayfasını çevirir.Kitap sayfasını çevirir. 1 yaş kontrolü için doktoruna götürülmesi1 yaş kontrolü için doktoruna götürülmesi büyük önem taşır.büyük önem taşır.
 14. 14. 12.aydan sonra12.aydan sonra 13.ayında basit top oyunları oynar,giyinmeye13.ayında basit top oyunları oynar,giyinmeye yardım eder.yardım eder. 15. ayında iki küpü üst üste koyabilir.Vücudunun15. ayında iki küpü üst üste koyabilir.Vücudunun kısımlarını gösterip doğru adlandırabilir.Kalemlekısımlarını gösterip doğru adlandırabilir.Kalemle çizgi çeker.çizgi çeker. 16. ayında anne babasına sarılır. İşaretle16. ayında anne babasına sarılır. İşaretle ihtiyaçlarını anlatabilir.ihtiyaçlarını anlatabilir. 17. ayda: Oyuncak bebeğini biberonla besler.17. ayda: Oyuncak bebeğini biberonla besler.
 15. 15. 18. ay18. ay  12-18 ay döneminde karın çıkık haldedir.12-18 ay döneminde karın çıkık haldedir.  Bu dönemde öğrenme ebebeynlerin taklitleriBu dönemde öğrenme ebebeynlerin taklitleri şeklindedir.Motor gelişimin artışı çocukta aileyeşeklindedir.Motor gelişimin artışı çocukta aileye yapışmanın da artışı olarak görülür.yapışmanın da artışı olarak görülür.  Ayında koşmaya başlar.Bir elinden tutulduğundaAyında koşmaya başlar.Bir elinden tutulduğunda merdiven çıkar.merdiven çıkar.  Çekmeceleri karıştırır. Kendi kendine beslenebilir. AltınıÇekmeceleri karıştırır. Kendi kendine beslenebilir. Altını ıslattığını söyleyebilir.ıslattığını söyleyebilir.  Anne babasını öper.Anne babasını öper.
 16. 16. 24.ay24.ay Merdivenleri tek tek inip çıkar.Merdivenleri tek tek inip çıkar. Resimli öyküleri dinler.2-3 kelimeliResimli öyküleri dinler.2-3 kelimeli cümleler kurabilir.cümleler kurabilir.
 17. 17. 30.ay30.ay Kendisine ben diye hitap eder.Kendisine ben diye hitap eder. Tüm ismini bilir.Tüm ismini bilir. Oyunda taklit yapabilir.Oyunda taklit yapabilir.
 18. 18. 36.ay36.ay Üç tekerlekli bisiklete biner.Üç tekerlekli bisiklete biner. Artı ve çemberi bakarak yapabilir.Artı ve çemberi bakarak yapabilir. Yaş ve cinsiyetini bilir.Yaş ve cinsiyetini bilir. Ellerini yıkar.Ellerini yıkar.
 19. 19. 48.ay48.ay Bir ayağı üstünde zıplar.Bir ayağı üstünde zıplar. Birkaç çocukla beraber oynayabilir,Birkaç çocukla beraber oynayabilir, Öykü anlatabilir.Öykü anlatabilir. Tuvalete tek başına gidebilir.Tuvalete tek başına gidebilir.
 20. 20. .. 3. Yaşları bitmeden önce düzgün olarak koşar.3. Yaşları bitmeden önce düzgün olarak koşar. Atma, yakalama , bisiklet sürme gibi motorAtma, yakalama , bisiklet sürme gibi motor aktivitelerin sınırları genişler.aktivitelerin sınırları genişler. El tercihi genellikle 3. Yaşta oluşurEl tercihi genellikle 3. Yaşta oluşur
 21. 21. İdrar ve gaita kontroluİdrar ve gaita kontrolu Barsak - mesane kontrolü bu dönemde başlarBarsak - mesane kontrolü bu dönemde başlar ortalama 30. Ayda olmakla beraber bireysel veortalama 30. Ayda olmakla beraber bireysel ve kültürel farklılıklardan etkilenir.kültürel farklılıklardan etkilenir. Mesane kontrolü gaita kontrolünden önceMesane kontrolü gaita kontrolünden önce gelişir ve kızlarda erkeklerden önce başlar.gelişir ve kızlarda erkeklerden önce başlar. Kızlarda 4 ; erkeklerde 5 yaşına kadar geceKızlarda 4 ; erkeklerde 5 yaşına kadar gece ıslatmaları normaldir .ıslatmaları normaldir .
 22. 22. Diş GelişimiDiş Gelişimi 6.ayda merkezi kesici dişler çıkmaya6.ayda merkezi kesici dişler çıkmaya başlar.başlar. 16-20. aylarda köpek dişi çıkar16-20. aylarda köpek dişi çıkar 30. ayda birincil dişlerin çıkması30. ayda birincil dişlerin çıkması tamamlanır.tamamlanır. 6-7. yaşlarda ikincil dişler çıkmaya başlar.6-7. yaşlarda ikincil dişler çıkmaya başlar. 10. yaşta ikincil köpek dişi de çıkar.10. yaşta ikincil köpek dişi de çıkar.

×