SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
3-й урок
Тема «Чотирикутники»
Мета: узагальнити та систематизувати основні теоретичні положення з теми
«Чотирикутники», глибше і повніше розкрити найважливіші ідеї розділу;
виховувати вміння логічно обґрунтовувати математичні положення,
розвивати можливості власної продуктивності праці.
Очікувані результати:
1. Учні повинні знати властивості і ознаки чотирикутників та вміти
застосовувати їх до розв’язування задач на доведення та обчислення.
2. Вміти створювати презентації та власні проекти.
Тип уроку: Урок узагальнення і систематизації знань.
Хід уроку.
І. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів по темі
«Чотирикутники».
1. Перевірка домашнього завдання. Учні здають зошити з розв’язаними
задачами, які були запропоновані вчителем з даної теми.
2. Робота з таблицею. Пропонується застосування технології «Мікрофон».
На центральній частині дошки вчитель робить попередні записи до уроку у
вигляді таблиці. На початку уроку записи в таблиці відсутні. Вони
з’являються по мірі того, як учні відповідають на поставлені запитання
вчителя. В ході бесіди вчителя з класом відповіді учнів фіксуються ними в
таблиці. В результаті таблиця має вигляд:
ПАРАЛЕЛОГРАМ
Означення:
1 А С ABCD – чотирикутник
AB II CD; BC II AD
А В D ABCD – паралелограм
Властивості
2 3 4 5
Прямокутник Ромб
. Означення:
В А С ABCD- паралелограм
А В D
7. <А=90°
АВСD - прямокутник
8. В А С Означення
ABCD – паралелограм
А В D АВ=AD
9. Властивості: 10.
Квадрат
1. В В С Означення: 12 ABCD - ромб
ABCD – прямокутник <А = 90°
AB=CD; ABCD - квадрат
А D ABCD – квадрат
13 14 15 16 17
3. Усно розв’язуються задачі:
Дано: ABCD – паралелограм Дано: ABCD – паралелограм
АК=СМ; Довести,
що ВКDМ – паралелограм Через точку перетину діагоналей
проведені дві прямі, що перетинають
сторони
паралелограма в точках М і Q; N і P.
Довести,що MNQP – паралелограм.
4.Учні дома самостійно працювали з учбовою та додатковою літературою, інтернет-
ресурсами, повторювали основні теореми,означення,властивості та формули
чотирикутників. Вчитель перевіряє знання учнями основних формул з даної теми.
Застосовується технологія «Незакінчене речення». Через мультимедійний проектор
демонструються рисунки та умови властивостей, теорем і формул чотирикутників, а
висновки учні роблять самі.
Основні формули з теми «Чотирикутники»
1. В чотирикутник можна вписати коло тоді і
тільки тоді, коли суми довжин його протилежних сторін
рівні, тобто a+b=b=d
(квадрат, ромб)
2. Навколо чотирикутника можна описати коло
тоді і тільки тоді, коли сума його протилежних кутів
дорівнює 180°
3.d1°d2=ac+bd
SABCD=
1
2
d1d2sinα
II. Паралелограм
1.d1
2
+ d2
2
= 2(a2
+b2
) зв'язок між сторонами і
діагоналями паралелограма.
2. Sпар=aha=absinα=1
2
d1d2sinα
III Прямокутник
R=
√𝑎2+𝑏2
2
; Sпрям=ab=
1
2
d2
sinα
ІV. Ромб
1. d1
2
+d2
2
= 4a2
;
2. Sромба=aha=a2
sinα=
1
2
d1d2
3. В ромб завжди можна вписати коло,радіус якого дорівнює: r=
1
2
hромба
V Квадрат
1.a4=R√2 a4=2r
2.d=a√2 a=
𝑑√2
2
3.Sкв=a2
=
𝑑2
2
VI. Трапеція (а і b – паралельні сторони; с і d – бічні сторони, h – висота, l – середня
лінія)
1. 1.В трапецію можна вписати коло тоді і тільки тоді, коли a+b=c+d.
2. В трапецію можна вписати коло, якщо вона
рівнобічна.
3. 2. Для рівнобічної трапеції d2
=ab+c2
4.
5.
6.
3.d1
2
+d2
2=c2
+d2
+2ab;
4.m=
𝑎−𝑏
2
(a b) – де m – відрізок,що з'єднує середини діагоналей
5.l=
𝑎+𝑏
2
;
6.Sтрап=
𝑎+𝑏
2
h=lh=
1
2
d1d2sinα
7. Площа рівнобічної трапеції діагоналі якої взаємно перпендикулярні дорівнює
квадрату її висоти,тобто S=h2
8.Висота ррівнобічної трапеції,в яку можна вписати коло,являється середнім
геометричним її основ:
IІ. Мотивація навчання учнів.
Вчитель наголошує на тому, що при підготовці до даного уроку і на даному
етапі уроку ми систематизували основні теоретичні положення теми «Чотирикутники».
Всі вони дуже тісно взаємопов’язані між собою і складаються не тільки цілісну систему
планіметрії але й широко застосовуються при розв’язанні стереометричних задач. Далі
покажемо як окремі теоретичні факти про чотирикутники застосовуються до
розв’язання різного роду задач.
ІІІ. Розв язання задач
1. Трапеція розбита діагоналями на чотири трикутники. Довести, що трикутники, які
прилягають до бічних сторін, рівновеликі.
2. Доведення:
Доведемо,що S∆ABCD=S∆COD. Так як ABCD –
трапеція, то ADIIBC, <BDA=<CBD. <DCA=<CAD
як внутрішні різносторонні при ADIIBC і січній АС.
Тоді, ∆BCO∞∆AOD.
З подібності трикутників слідує, що
АО
𝑂𝐷
=
𝐶𝑂
𝑂𝐵
;
AO∙OB=OD∙CO.
S∆ABO=
1
2
OB∙AO∙sin<BOA
S∆COD=
1
2
OC∙OD∙sin<COD; S∆ABO= S∆COD,що й потрібно було довести.
2.Довести, що в паралелограмі ABCD відстані від любої точки діагоналі АС до прямих
ВС і СD обернено пропорційні довжинам цих сторін.
Доведення:
Доведемо, що
𝑀𝐾
𝑀𝑁
=
𝐷𝐶
𝐵𝐶
Проведемо висоти паралелограма CE=h1 I
CF=h2. Нехай МК = х, ВС = у, DC = b.
Діагональ ділить паралелограм на два різних
трикутника, ∆ABC = ∆ACD
Тоді S∆ABС= S∆АCD=
1
2
ah1=
1
2
bh2
Для довільної точки М є АС:
S∆ABС= S∆BМС+ S∆ABМ=
1
2
ах +
1
2
b(h2 - y)
S∆AСD= S∆DМС+ S∆AМD=
1
2
by +
1
2
a(h1 – x).
Прирівняємо площі трикутників, знайдемо,що ax=by ;
𝑥
𝑦
=
𝑏
𝑎
;
𝑀𝐾
𝑀𝑁
=
𝑏
𝑎
=
𝐷𝐶
𝐵𝐶
; що й
потрібно довести.
Далі учні біля дошки розв’язують задачі, попередньо обговоривши їх в міні-
групах (метод «Акваріум»).
3. В паралелограмі ABCD висота,проведена з вершини В тупого кута на сторону DA
ділить її у відношенні 5:3, починаючи від вершини D. Знайти відношення AС до BD,
якщо AD :AB=2.
Відповідь: 2:1
4.Сума довжин діагоналей ромба дорівнює m, а його площа дорівнює S/
Знайти сторону ромба.
5.Площа рівнобічної трапеції,описаної навколо круга,дорівнює 32√3см2
.
Знайти бічну сторону трапеції,якщо відомо,що гострий кут при основі дорівнює 60°.
Відповідь: 8см.
IV. Підсумки уроку.
V. Завдання додому.
Повторити тему «Властивості хорд, січних,дотичних і вписаних кутів в коло».
Клас розбивається на три групи кожна з яких розв’язує по 10 задач, запропонованих
вчителем з тем «Коло. Властивості дотичних,січних,вписаних кутів в коло», «Коло,
описане навколо планіметричних фігур».

More Related Content

Similar to додаток 3.doc

алгебра підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м.
алгебра   підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м. алгебра   підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м.
алгебра підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м.
Гергель Ольга
 
7469 урок геометрії у 9 класі
7469 урок геометрії у 9 класі7469 урок геометрії у 9 класі
7469 урок геометрії у 9 класі
jasperwtf
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма
sveta7940
 
14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft word14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft word
urvlan
 
3852 станд вигляд числа конспект уроку
3852 станд вигляд числа конспект уроку3852 станд вигляд числа конспект уроку
3852 станд вигляд числа конспект уроку
jasperwtf
 
4495 конспект уроку
4495 конспект уроку4495 конспект уроку
4495 конспект уроку
jasperwtf
 

Similar to додаток 3.doc (20)

додаток 2
додаток 2додаток 2
додаток 2
 
Конспект уроку (Радовець Н)
Конспект уроку (Радовець Н)Конспект уроку (Радовець Н)
Конспект уроку (Радовець Н)
 
урок на конкурс2016
урок на конкурс2016урок на конкурс2016
урок на конкурс2016
 
розробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкарозробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошка
 
Підручник Алгебра 7 клас Кравчук В.Р.
Підручник Алгебра 7 клас Кравчук В.Р.Підручник Алгебра 7 клас Кравчук В.Р.
Підручник Алгебра 7 клас Кравчук В.Р.
 
алгебра підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м.
алгебра   підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м. алгебра   підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м.
алгебра підручник для 7 класу авт. кравчук в.р. підручна м. в. янченко г. м.
 
Algebra 7 kravchuk-v.r.-pidruchna-m.v.-y_anchenko-g.m.
Algebra 7 kravchuk-v.r.-pidruchna-m.v.-y_anchenko-g.m.Algebra 7 kravchuk-v.r.-pidruchna-m.v.-y_anchenko-g.m.
Algebra 7 kravchuk-v.r.-pidruchna-m.v.-y_anchenko-g.m.
 
7 a k_2015
7 a k_20157 a k_2015
7 a k_2015
 
7469 урок геометрії у 9 класі
7469 урок геометрії у 9 класі7469 урок геометрії у 9 класі
7469 урок геометрії у 9 класі
 
конспект уроку. вектори
конспект уроку. векториконспект уроку. вектори
конспект уроку. вектори
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма
 
14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft word14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft word
 
Методичний посібник «Правильні многокутники»
Методичний посібник «Правильні многокутники»Методичний посібник «Правильні многокутники»
Методичний посібник «Правильні многокутники»
 
3852 станд вигляд числа конспект уроку
3852 станд вигляд числа конспект уроку3852 станд вигляд числа конспект уроку
3852 станд вигляд числа конспект уроку
 
параметри
параметри параметри
параметри
 
майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер клас
 
майстер-клас
майстер-класмайстер-клас
майстер-клас
 
майстер клас
майстер  класмайстер  клас
майстер клас
 
185
185185
185
 
4495 конспект уроку
4495 конспект уроку4495 конспект уроку
4495 конспект уроку
 

More from pupilsShostka

More from pupilsShostka (20)

бази даних
бази данихбази даних
бази даних
 
графіка
графікаграфіка
графіка
 
самооцінка
самооцінкасамооцінка
самооцінка
 
стилі спілкування
стилі спілкування стилі спілкування
стилі спілкування
 
28.08.17 успенська
28.08.17 успенська28.08.17 успенська
28.08.17 успенська
 
світовий океан
світовий океансвітовий океан
світовий океан
 
тайная жизнь воды
тайная жизнь водытайная жизнь воды
тайная жизнь воды
 
презентация остербайтери музей
презентация остербайтери музей презентация остербайтери музей
презентация остербайтери музей
 
художні промисли
художні промисли художні промисли
художні промисли
 
німеччина 2017
німеччина 2017німеччина 2017
німеччина 2017
 
пустелі та напівпустелі2017
пустелі та напівпустелі2017пустелі та напівпустелі2017
пустелі та напівпустелі2017
 
лісостепи та степи прерії. 2017pptx
лісостепи та степи  прерії. 2017pptxлісостепи та степи  прерії. 2017pptx
лісостепи та степи прерії. 2017pptx
 
перемінно вологі ліси.Pptx2017
перемінно вологі ліси.Pptx2017перемінно вологі ліси.Pptx2017
перемінно вологі ліси.Pptx2017
 
мішані і широколистні ліси 2017
мішані і широколистні ліси 2017мішані і широколистні ліси 2017
мішані і широколистні ліси 2017
 
природа тайги2017
природа тайги2017природа тайги2017
природа тайги2017
 
природа тундри.2017 2
природа тундри.2017 2природа тундри.2017 2
природа тундри.2017 2
 
арктична пустеля 2017
арктична пустеля 2017арктична пустеля 2017
арктична пустеля 2017
 
кожедуб
кожедубкожедуб
кожедуб
 
польща сяйво єс
польща сяйво єспольща сяйво єс
польща сяйво єс
 
японія
японіяяпонія
японія
 

Recently uploaded

Recently uploaded (6)

Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxУкраїна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
 

додаток 3.doc

  • 1. 3-й урок Тема «Чотирикутники» Мета: узагальнити та систематизувати основні теоретичні положення з теми «Чотирикутники», глибше і повніше розкрити найважливіші ідеї розділу; виховувати вміння логічно обґрунтовувати математичні положення, розвивати можливості власної продуктивності праці. Очікувані результати: 1. Учні повинні знати властивості і ознаки чотирикутників та вміти застосовувати їх до розв’язування задач на доведення та обчислення. 2. Вміти створювати презентації та власні проекти. Тип уроку: Урок узагальнення і систематизації знань. Хід уроку. І. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів по темі «Чотирикутники». 1. Перевірка домашнього завдання. Учні здають зошити з розв’язаними задачами, які були запропоновані вчителем з даної теми. 2. Робота з таблицею. Пропонується застосування технології «Мікрофон». На центральній частині дошки вчитель робить попередні записи до уроку у вигляді таблиці. На початку уроку записи в таблиці відсутні. Вони з’являються по мірі того, як учні відповідають на поставлені запитання вчителя. В ході бесіди вчителя з класом відповіді учнів фіксуються ними в таблиці. В результаті таблиця має вигляд:
  • 2. ПАРАЛЕЛОГРАМ Означення: 1 А С ABCD – чотирикутник AB II CD; BC II AD А В D ABCD – паралелограм Властивості 2 3 4 5 Прямокутник Ромб . Означення: В А С ABCD- паралелограм А В D 7. <А=90° АВСD - прямокутник 8. В А С Означення ABCD – паралелограм А В D АВ=AD 9. Властивості: 10.
  • 3. Квадрат 1. В В С Означення: 12 ABCD - ромб ABCD – прямокутник <А = 90° AB=CD; ABCD - квадрат А D ABCD – квадрат 13 14 15 16 17 3. Усно розв’язуються задачі: Дано: ABCD – паралелограм Дано: ABCD – паралелограм АК=СМ; Довести, що ВКDМ – паралелограм Через точку перетину діагоналей проведені дві прямі, що перетинають сторони паралелограма в точках М і Q; N і P. Довести,що MNQP – паралелограм. 4.Учні дома самостійно працювали з учбовою та додатковою літературою, інтернет- ресурсами, повторювали основні теореми,означення,властивості та формули чотирикутників. Вчитель перевіряє знання учнями основних формул з даної теми. Застосовується технологія «Незакінчене речення». Через мультимедійний проектор демонструються рисунки та умови властивостей, теорем і формул чотирикутників, а висновки учні роблять самі.
  • 4. Основні формули з теми «Чотирикутники» 1. В чотирикутник можна вписати коло тоді і тільки тоді, коли суми довжин його протилежних сторін рівні, тобто a+b=b=d (квадрат, ромб) 2. Навколо чотирикутника можна описати коло тоді і тільки тоді, коли сума його протилежних кутів дорівнює 180° 3.d1°d2=ac+bd SABCD= 1 2 d1d2sinα II. Паралелограм 1.d1 2 + d2 2 = 2(a2 +b2 ) зв'язок між сторонами і діагоналями паралелограма. 2. Sпар=aha=absinα=1 2 d1d2sinα III Прямокутник R= √𝑎2+𝑏2 2 ; Sпрям=ab= 1 2 d2 sinα ІV. Ромб 1. d1 2 +d2 2 = 4a2 ; 2. Sромба=aha=a2 sinα= 1 2 d1d2 3. В ромб завжди можна вписати коло,радіус якого дорівнює: r= 1 2 hромба V Квадрат 1.a4=R√2 a4=2r 2.d=a√2 a= 𝑑√2 2
  • 5. 3.Sкв=a2 = 𝑑2 2 VI. Трапеція (а і b – паралельні сторони; с і d – бічні сторони, h – висота, l – середня лінія) 1. 1.В трапецію можна вписати коло тоді і тільки тоді, коли a+b=c+d. 2. В трапецію можна вписати коло, якщо вона рівнобічна. 3. 2. Для рівнобічної трапеції d2 =ab+c2 4. 5. 6. 3.d1 2 +d2 2=c2 +d2 +2ab; 4.m= 𝑎−𝑏 2 (a b) – де m – відрізок,що з'єднує середини діагоналей 5.l= 𝑎+𝑏 2 ; 6.Sтрап= 𝑎+𝑏 2 h=lh= 1 2 d1d2sinα 7. Площа рівнобічної трапеції діагоналі якої взаємно перпендикулярні дорівнює квадрату її висоти,тобто S=h2 8.Висота ррівнобічної трапеції,в яку можна вписати коло,являється середнім геометричним її основ: IІ. Мотивація навчання учнів. Вчитель наголошує на тому, що при підготовці до даного уроку і на даному етапі уроку ми систематизували основні теоретичні положення теми «Чотирикутники». Всі вони дуже тісно взаємопов’язані між собою і складаються не тільки цілісну систему планіметрії але й широко застосовуються при розв’язанні стереометричних задач. Далі покажемо як окремі теоретичні факти про чотирикутники застосовуються до розв’язання різного роду задач. ІІІ. Розв язання задач 1. Трапеція розбита діагоналями на чотири трикутники. Довести, що трикутники, які прилягають до бічних сторін, рівновеликі.
  • 6. 2. Доведення: Доведемо,що S∆ABCD=S∆COD. Так як ABCD – трапеція, то ADIIBC, <BDA=<CBD. <DCA=<CAD як внутрішні різносторонні при ADIIBC і січній АС. Тоді, ∆BCO∞∆AOD. З подібності трикутників слідує, що АО 𝑂𝐷 = 𝐶𝑂 𝑂𝐵 ; AO∙OB=OD∙CO. S∆ABO= 1 2 OB∙AO∙sin<BOA S∆COD= 1 2 OC∙OD∙sin<COD; S∆ABO= S∆COD,що й потрібно було довести. 2.Довести, що в паралелограмі ABCD відстані від любої точки діагоналі АС до прямих ВС і СD обернено пропорційні довжинам цих сторін. Доведення: Доведемо, що 𝑀𝐾 𝑀𝑁 = 𝐷𝐶 𝐵𝐶 Проведемо висоти паралелограма CE=h1 I CF=h2. Нехай МК = х, ВС = у, DC = b. Діагональ ділить паралелограм на два різних трикутника, ∆ABC = ∆ACD Тоді S∆ABС= S∆АCD= 1 2 ah1= 1 2 bh2 Для довільної точки М є АС: S∆ABС= S∆BМС+ S∆ABМ= 1 2 ах + 1 2 b(h2 - y) S∆AСD= S∆DМС+ S∆AМD= 1 2 by + 1 2 a(h1 – x). Прирівняємо площі трикутників, знайдемо,що ax=by ; 𝑥 𝑦 = 𝑏 𝑎 ; 𝑀𝐾 𝑀𝑁 = 𝑏 𝑎 = 𝐷𝐶 𝐵𝐶 ; що й потрібно довести. Далі учні біля дошки розв’язують задачі, попередньо обговоривши їх в міні- групах (метод «Акваріум»). 3. В паралелограмі ABCD висота,проведена з вершини В тупого кута на сторону DA ділить її у відношенні 5:3, починаючи від вершини D. Знайти відношення AС до BD, якщо AD :AB=2. Відповідь: 2:1 4.Сума довжин діагоналей ромба дорівнює m, а його площа дорівнює S/ Знайти сторону ромба. 5.Площа рівнобічної трапеції,описаної навколо круга,дорівнює 32√3см2 .
  • 7. Знайти бічну сторону трапеції,якщо відомо,що гострий кут при основі дорівнює 60°. Відповідь: 8см. IV. Підсумки уроку. V. Завдання додому. Повторити тему «Властивості хорд, січних,дотичних і вписаних кутів в коло». Клас розбивається на три групи кожна з яких розв’язує по 10 задач, запропонованих вчителем з тем «Коло. Властивості дотичних,січних,вписаних кутів в коло», «Коло, описане навколо планіметричних фігур».