м. қабанбай. сурет салғым келмейді

Nurlan Abilhanov
Nurlan AbilhanovNurLimonade Media

м. қабанбай. сурет салғым келмейді

 ТУКУБАЕВА ТОЛКЫН ТОЛЕУХАНОВНА
Бастауыш сынып мұғалімі, 20 жыл, жоғары, ІІ деңгей
 Бастауыш сынып
 Өскемен қаласы әкімдігінің «А. Байтұрсынов атындағы
№ 20 орта мектебі» КММ
Түсінік хат
 М. Қабанбай «Сурет салғым келмейді»
 «Мәуелі бақ» тарауының 19 – сабағы
 Жаңа материалды меңгерту сабағы, бірлескен оқу
 М. Қабанбай туралы мағұлмат бере отырып, мәтінмен таныстыру.
Мәтіннің мағынасынашу. Өз ойларын тұжырымдауға, дәлелдеуге,
түйіндей білуге, сараптай білуге жетелеу.
 Табыс критерийлері:
- шығарманыңмағынасын түсінеді (толық, толық емес)
– басқа топ мүшелеріне жеткізуі (өте жақсы, жақсы, жеткізе алмады)
– хат жазу (мағынасы ашылды, толық емес)
-өлең жолдары (құрылысы жақсы, ортатөмен)
 Жаңа әдіс – тәсілдерді сабақ барысындатиімді пайдалана отырып,
оқушылардыңбілім, білік, дағдыларындамыту.
- С. Рахметова, Т. Әбдікәрім, Р. Базарбекова«Әдебиеттік оқу» 4 сынып
- «Әдебиеттік оқу» оқыту әдістемесі 4 сынып
- ОрақоваА.Ш. ЖартыноваЖ.А. т.б. «Интерактивті оқыту әдісін
қолданып сабақты жоспарлаужәне басқару».
 Интербелсенді тақта, интернет беттері (YouTube видеоролик)
Сабақ барысы
Түрткі
(сұрақ,
тапсыр
ма,
жағдаят)
Ба
ға
лау
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың
іс-әрекеті
Психоло
гиялық
ахуал
Оқушыларды ұйымдастырады,
жағымды ахуал қалыптастырады.
-Шеңберге тұрайық,
достарымызбенқолұстасайық! Бір-
бірімізге қарап күлкімізді
сыйлайық!
Қол алысып, қәне, біз,
Достасайық бәріміз.
Айтарым бар сендерге,
Тез тұрыңдар шеңберге.
– Балалар, бір-біріміздің
қолымыздан ұстап, алақан арқылы
Оқушылар шеңберде
жиналып, мұғаліммен
бірге бүгінгі сабаққа
сәттілік тілейді.
Қандай жақсы бір
тұру,
Достарменен бір
жүру!
Қандай жақсы дос
болу!
Сабақтың
тақырыбы
М. Қабанбай.Суретсалғым келмейді.
Мақсаты М. Қабанбай туралы мағұлмат бере отырып, мәтінмен
таныстыру. Мәтіннің мағынасынашу. Өз ойларын
тұжырымдауға, дәлелдеуге, түйіндей білуге, сараптай
білуге жетелеу.
Оқушылар үшін
оқу нәтижелері
– шығармамен танысады, мағынасынтүсінеді;
– өз ойларын ашық айта алады;
– мәтіндегі негізгі ойды анықтай отырып, өз ойларын
дәлелдейді.
Негізгіидея «“Ана” – әрбір адамның жарық дүниедегіең жақыны,
жанашыры, қадірлісі, қамқоршысы ақ сүтін беріп,
аялаған, жанын да аямаған ардақтысы.»
Сабақта
қолданылатын
материалдар
Оқулық, автордың суреті және шығармалары, флипчарт,
маркерлер, топқа бөлуге қажетті материалдар
презентация
Оқыту әдістері Бірлескен оқу, ПСМТ әдісі, синквейн
Дерек көздері Оқулық, интернет беттері
жүректің жылуын сезініп, үйренген
қандай тамаша, қандай қуаныш!
Топқа
бөлу.
Үй
тапсыр
масын
тексеру
Топқа бөледі. (таңдаған суреттері
бойынша)
2.Осы өлеңнен қандай ой
түйдіңдер?
3. «Мен таңдаған мамандық...»
рөлдік ойын
таңдап алу арқылы
топқа бөлінеді.
1.Мәнерлеп оқу.
2.Ойларын айтады.
3.Өздері үйден
дайындап келген
мамандық иесіне еніп
ойнайды.
Қызығу
шылық
ты ояту
Жұмбақ жасыру.
1. Сансыз ойлар бетiнде,
Сайрап жатыр бар тiлде.
Қажетпiн мен әр күнде,
Өшпейдi бiр әрпiм де.
2. Қабы сояу,
Дiнi – бояу.
(Тақтадан жауаптарының суреттері
шығып тұрады: қағаз, бояулар,
қарындаштар.)
-Мына құралдар қай мамандық
иесіне қажет?
-Суретші деген кім?
-Суретшілерден кімдерді
білесіңдер?
Ой жинау.
-Кімге сурет салған ұнайды?
-Салған суреттерің өздеріңе
әрқашанда ұнайды ма?
-Өз жұмыстарың ойдағыдай болу
үшін не істеу керек?
-Әр адам суретші бола алады ма?
-Ол үшін қандай қасиеттер болу
керек?
«Кластер»
-Жұмбақтарды
шешеді.
-Сұрақтарға жауап
береді.
-Өз ойларын айтады.
Сурет өнері.
Қазақ бейнелеу өнері, ұлттық көркем
мәдениеттің бір бөлігі. Ал Қазақстан
бейнелеу өнері осы өлкедегі бейнелеу
өнері шеберлерінің шығармашылығы
олардың шығармаларынан құралады.
Қазақ суретшілері график, кескіндеме
шебері, сәндік қолданбалы өнермен
айналысатын суретшілер, мүсінші және
дизайн туындыларын жасайтын
суретшілер болып бірнеше топқа
бөлінеді.
Қазақ бейнелеу өнерінің қайсы түрі
болмасын тарихи, тұрмыстық, әскери,
анималистік және т.б. жанрларға
бөлінеді. Сонымен қатар графика,
кескіндеме шығармаларының кейбірі
натюрморт, пейзаж жанрларына жатады.
Қазақстан бейнелеу өнері
шығармаларының тақырыптары сан
алуан. Олар: «Ежелгі қазақ елінің салт
дәстүрі», «Ұлттық ойындар», «Айтыс
өнері», «Ұлттық киім», «Үй жиһаздары»,
«Азамат соғысы», «Қазан төңкерісі»,
«Ұлы Отан соғысы», «Ана образы»,
«Тарихи тұлғалар бейнелері», «Қазіргі
еңбек, өнер, әдебиет, музыка, ғылым,
қоғам қайраткерлерінің образы» деген
ауқымды мазмұнды қамтиды.
Қазақстан бейнелеу өнерінің негізін
қалаған көптеген суретшілеріне
республикадағы сіңірген еңбегіне қарай
«Қазақстан Республикасының Халық
суретшісі», «Қазақстанның еңбек сіңірген
өнер қайраткері» атақтары берілген.
ҚР суретшілері:
Ағамсалы Дүзелханұлының, Айша
Ғалымбаеваның, Әбілхан Қастеевтің,
Гүлфайрус Ысмайылованың, Нелли
Бубенің, Евгений Сидоркиннің,
Молдахмет Кенбаевтің, Орал
Таңсықбаевтің, Серік Тайыновтың түрлі
тақырыптардағы шығармалары
бейнеленген. Олар өте әдемі және
байқасаңдар әр түрлі тақырыптарда
салынған.
(Видеоролик «Қазақстан суретшілері»
көрсету.)
«Кластер» құрады.
Мағұлматты
тыңдайды, өз
білетіндерін ортаға
салады.
Мағына
ны тану
-автор
туралы
түсінік;
-мәтінмен
танысу;
-мәтін
мазмұнын
а қатысты
сұрақтарғ
а жауап.
Өзін
-өзі
баға
лау
(бас
бар
мақ
әдісі
ар
қы
лы)
Топ
тар
да
ғы
өза
ра
баға
лау
(бағ
дар
шам
ар
қы
лы)
І.Мақсат қою
Біз бүгін М. Қабанбайдың
«Сурет салғым келмейді» әңгімесін
оқып, танысамыз. Әңгіменің
тақырыбын ашып, оны өз
ойымызбен аяқтаймыз.
ІІ.Автор туралы
мәлімет.
Марат Қабанбай
(1948-2000) - қазақ
жазушысы,
журналист һәм көсемсөз шебері.
1948 жылы Шығыс Қазақстан
облысында туған. Шығармалары:
«Сары самауыр», «Бәрін,бәрін
білгім келеді», «Жұмбақ қыз»,
«Бақбақ басы толған күн».
ІІІ. Мәтінмен танысу
«ДЖИГ-СО» оқыта үйрету ойыны
арқылы мәтінмен танысуды
ұсынады.
Автор туралы
мағұлмат алады.
Қысқаша дәптерге
жазады.
Мәтінмен танысады.
«ДЖИГ-СО» оқыта
үйрету ойыны арқылы
мәтінмен танысады.
Әр топ мәтінге
қатысты 3 сұрақтан
дайындайды. Топтар
өзара бір-бірінің
сұрақтарына жауап
береді.
Сергіту
сәті
Өлең жолдарынаяқтауды ұсынады:
Сурет салам - гүл саламын,
«Гүлге толып тұрса алаңым».
Сурет салам - күн саламын,
«Күндей күліп тұрса маңым».
Сурет салам - қала саламын,
.............................................................
Сурет салам - Ана саламын,
.............................................................
.............................................................
Өлең жолдарын
аяқтайды. (ауызша)
Ой
толғаныс
Топ
тар
дың
өза
ра
баға
ла
уы
Иша
ра
ар
қы
лы
баға
лау
-Негізгі салмақ ИДЕЯ-ға
(зерттеушілік әңгіме)
- «Автор орындығы» әр топтан
үздік ойды ортаға салуды ұсынды.
Топта талдайды,
ПСМТ әдісі (Позиция-
Себеп-Мақсат-
Талқылау)
Әңгімені өз ойымен
аяқтайды.(автор
ретінде сезінеді)
Синк
вейн
«Екі
жұл
дыз,
бір
ті
лек»
ар
қы
лы
-Ержанға хат жазуды және
синквейн құрастыруға тапсырма
береді.
(Видеоролик «Ана туралы»)
-1 және 2 топ: Ержанға
хат жазады.
3 топ: «АНА»
тақырыбына 5 жолды
өлең құрастырады.
Қорытынды жасайды.
Үйге
тапсыр
ма
Үйге тапсырма береді.(оқу,
мазмұндау, топтар тапсырмамен
алмасады)
Күнделіктеріне
жазады.
Рефлек
сия
Кері
байла
ныс
«Бес саусақ әдісі» Оқушылар өз ойларын
жазады.

Recomendados

MugalfMugalf
Mugalfnurlan93kz
4.3K visualizações2 slides
Сәкен СейфуллинСәкен Сейфуллин
Сәкен СейфуллинNurlan Abilhanov
447 visualizações3 slides
112укцукукыы112укцукукыы
112укцукукыыnurlan93kz
1.5K visualizações8 slides
5555858gf5555858gf
5555858gfNurlan Abilhanov
3K visualizações3 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавыnurlan93kz
1.4K visualizações3 slides
сччсчч
сччNurlan Abilhanov
2K visualizações10 slides
HjgHjg
HjgNurlan Abilhanov
5K visualizações11 slides
DvdvvdDvdvvd
DvdvvdNurlan Abilhanov
3K visualizações3 slides
7878fd7878fd
7878fdNurlan Abilhanov
1.7K visualizações3 slides
CcccCccc
CcccNurlan Abilhanov
4K visualizações3 slides

Mais procurados(20)

113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавы
nurlan93kz1.4K visualizações
сччсчч
счч
Nurlan Abilhanov2K visualizações
HjgHjg
Hjg
Nurlan Abilhanov5K visualizações
DvdvvdDvdvvd
Dvdvvd
Nurlan Abilhanov3K visualizações
7878fd7878fd
7878fd
Nurlan Abilhanov1.7K visualizações
CcccCccc
Cccc
Nurlan Abilhanov4K visualizações
8888
88
Nurlan Abilhanov3.8K visualizações
М. Әуезовтың шығармашылығыМ. Әуезовтың шығармашылығы
М. Әуезовтың шығармашылығы
Айбек Қуандықұлы20.9K visualizações
аспандиярова лкаспандиярова лк
аспандиярова лк
Вспомогательный образовательный сайт524 visualizações
963fd963fd
963fd
Nurlan Abilhanov1.7K visualizações
Df(2)fdDf(2)fd
Df(2)fd
Nurlan Abilhanov3.9K visualizações
ыввывв
ывв
Nurlan Abilhanov1.3K visualizações
  (1)3  (1)3
(1)3
Nurlan Abilhanov376 visualizações
мухтар ауезов слайд 5мухтар ауезов слайд 5
мухтар ауезов слайд 5
sanvia31.6K visualizações
69hjyjyy69hjyjyy
69hjyjyy
nurlan93kz432 visualizações
ыыыыыыыыыы
ыыыыы
Nurlan Abilhanov3K visualizações
Әже . Фариза Оңғарсынова.Әже . Фариза Оңғарсынова.
Әже . Фариза Оңғарсынова.
Айбек Қуандықұлы2.8K visualizações
8558trtrtrtrtrtr8558trtrtrtrtrtr
8558trtrtrtrtrtr
nurlan93kz1.4K visualizações

Similar a м. қабанбай. сурет салғым келмейді

256fd256fd
256fdNurlan Abilhanov
2.1K visualizações7 slides
  (1)656  (1)656
(1)656Nurlan Abilhanov
1.7K visualizações3 slides
сабақсабақ
сабақAsem Sarsembayeva
295 visualizações4 slides

Similar a м. қабанбай. сурет салғым келмейді(20)

урок жумабековаурок жумабекова
урок жумабекова
Вспомогательный образовательный сайт142 visualizações
256fd256fd
256fd
Nurlan Abilhanov2.1K visualizações
  (1)656  (1)656
(1)656
Nurlan Abilhanov1.7K visualizações
сабақсабақ
сабақ
Asem Sarsembayeva295 visualizações
777dffefe777dffefe
777dffefe
nurlan93kz547 visualizações
шахановввввшахановвввв
шахановвввв
Вспомогательный образовательный сайт619 visualizações
с  битс  бит
с бит
oquzaman281 visualizações
абай. қарасөзабай. қарасөз
абай. қарасөз
Вспомогательный образовательный сайт208 visualizações
барышева л.№32мгбарышева л.№32мг
барышева л.№32мг
Вспомогательный образовательный сайт167 visualizações
15 қара сөз15 қара сөз
15 қара сөз
Вспомогательный образовательный сайт1.8K visualizações
ғылыми жобағылыми жоба
ғылыми жоба
oquzaman5.5K visualizações
гүлмира шығарупгүлмира шығаруп
гүлмира шығаруп
Nurlan Abilhanov1.1K visualizações
Az t szh-lgisi (2)Az t szh-lgisi (2)
Az t szh-lgisi (2)
Serjan Kasen19.9K visualizações
Lgi predshkolLgi predshkol
Lgi predshkol
Serjan Kasen23.5K visualizações
3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx
3-сабақ Қазақтың Қанышы.pptx
ssuser7a793e619 visualizações
искакова а.а ашық сабақтарискакова а.а ашық сабақтар
искакова а.а ашық сабақтар
Вспомогательный образовательный сайт181 visualizações
TazwaaaTazwaaa
Tazwaaa
Nurlan Abilhanov368 visualizações

Mais de Nurlan Abilhanov(20)

микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
Nurlan Abilhanov1.1K visualizações
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
Nurlan Abilhanov1.5K visualizações
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
Nurlan Abilhanov514 visualizações
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
Nurlan Abilhanov952 visualizações
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
Nurlan Abilhanov423 visualizações
биология гулбиология гул
биология гул
Nurlan Abilhanov2K visualizações
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
Nurlan Abilhanov312 visualizações
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
Nurlan Abilhanov1.8K visualizações
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
Nurlan Abilhanov1.3K visualizações
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
Nurlan Abilhanov838 visualizações
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
Nurlan Abilhanov1.6K visualizações
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
Nurlan Abilhanov802 visualizações
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
Nurlan Abilhanov1.2K visualizações
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
Nurlan Abilhanov2.2K visualizações
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
Nurlan Abilhanov1.1K visualizações

Último

2 - сабақ.pptx2 - сабақ.pptx
2 - сабақ.pptxgulnur060588
12 visualizações8 slides
5 - сабақ.pptx5 - сабақ.pptx
5 - сабақ.pptxgulnur060588
10 visualizações5 slides
3 - сабақ.pptx3 - сабақ.pptx
3 - сабақ.pptxgulnur060588
5 visualizações6 slides
6-сабақ (1).pptx6-сабақ (1).pptx
6-сабақ (1).pptxgulnur060588
6 visualizações7 slides
1 - сабақ.pptx1 - сабақ.pptx
1 - сабақ.pptxgulnur060588
21 visualizações8 slides
4 - сабақ.pptx4 - сабақ.pptx
4 - сабақ.pptxgulnur060588
10 visualizações8 slides

Último(6)

2 - сабақ.pptx2 - сабақ.pptx
2 - сабақ.pptx
gulnur06058812 visualizações
5 - сабақ.pptx5 - сабақ.pptx
5 - сабақ.pptx
gulnur06058810 visualizações
3 - сабақ.pptx3 - сабақ.pptx
3 - сабақ.pptx
gulnur0605885 visualizações
6-сабақ (1).pptx6-сабақ (1).pptx
6-сабақ (1).pptx
gulnur0605886 visualizações
1 - сабақ.pptx1 - сабақ.pptx
1 - сабақ.pptx
gulnur06058821 visualizações
4 - сабақ.pptx4 - сабақ.pptx
4 - сабақ.pptx
gulnur06058810 visualizações

м. қабанбай. сурет салғым келмейді

  • 1.  ТУКУБАЕВА ТОЛКЫН ТОЛЕУХАНОВНА Бастауыш сынып мұғалімі, 20 жыл, жоғары, ІІ деңгей  Бастауыш сынып  Өскемен қаласы әкімдігінің «А. Байтұрсынов атындағы № 20 орта мектебі» КММ
  • 2. Түсінік хат  М. Қабанбай «Сурет салғым келмейді»  «Мәуелі бақ» тарауының 19 – сабағы  Жаңа материалды меңгерту сабағы, бірлескен оқу  М. Қабанбай туралы мағұлмат бере отырып, мәтінмен таныстыру. Мәтіннің мағынасынашу. Өз ойларын тұжырымдауға, дәлелдеуге, түйіндей білуге, сараптай білуге жетелеу.  Табыс критерийлері: - шығарманыңмағынасын түсінеді (толық, толық емес) – басқа топ мүшелеріне жеткізуі (өте жақсы, жақсы, жеткізе алмады) – хат жазу (мағынасы ашылды, толық емес) -өлең жолдары (құрылысы жақсы, ортатөмен)  Жаңа әдіс – тәсілдерді сабақ барысындатиімді пайдалана отырып, оқушылардыңбілім, білік, дағдыларындамыту. - С. Рахметова, Т. Әбдікәрім, Р. Базарбекова«Әдебиеттік оқу» 4 сынып - «Әдебиеттік оқу» оқыту әдістемесі 4 сынып - ОрақоваА.Ш. ЖартыноваЖ.А. т.б. «Интерактивті оқыту әдісін қолданып сабақты жоспарлаужәне басқару».  Интербелсенді тақта, интернет беттері (YouTube видеоролик)
  • 3. Сабақ барысы Түрткі (сұрақ, тапсыр ма, жағдаят) Ба ға лау Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Психоло гиялық ахуал Оқушыларды ұйымдастырады, жағымды ахуал қалыптастырады. -Шеңберге тұрайық, достарымызбенқолұстасайық! Бір- бірімізге қарап күлкімізді сыйлайық! Қол алысып, қәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы Оқушылар шеңберде жиналып, мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! Сабақтың тақырыбы М. Қабанбай.Суретсалғым келмейді. Мақсаты М. Қабанбай туралы мағұлмат бере отырып, мәтінмен таныстыру. Мәтіннің мағынасынашу. Өз ойларын тұжырымдауға, дәлелдеуге, түйіндей білуге, сараптай білуге жетелеу. Оқушылар үшін оқу нәтижелері – шығармамен танысады, мағынасынтүсінеді; – өз ойларын ашық айта алады; – мәтіндегі негізгі ойды анықтай отырып, өз ойларын дәлелдейді. Негізгіидея «“Ана” – әрбір адамның жарық дүниедегіең жақыны, жанашыры, қадірлісі, қамқоршысы ақ сүтін беріп, аялаған, жанын да аямаған ардақтысы.» Сабақта қолданылатын материалдар Оқулық, автордың суреті және шығармалары, флипчарт, маркерлер, топқа бөлуге қажетті материалдар презентация Оқыту әдістері Бірлескен оқу, ПСМТ әдісі, синквейн Дерек көздері Оқулық, интернет беттері
  • 4. жүректің жылуын сезініп, үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Топқа бөлу. Үй тапсыр масын тексеру Топқа бөледі. (таңдаған суреттері бойынша) 2.Осы өлеңнен қандай ой түйдіңдер? 3. «Мен таңдаған мамандық...» рөлдік ойын таңдап алу арқылы топқа бөлінеді. 1.Мәнерлеп оқу. 2.Ойларын айтады. 3.Өздері үйден дайындап келген мамандық иесіне еніп ойнайды. Қызығу шылық ты ояту Жұмбақ жасыру. 1. Сансыз ойлар бетiнде, Сайрап жатыр бар тiлде. Қажетпiн мен әр күнде, Өшпейдi бiр әрпiм де. 2. Қабы сояу, Дiнi – бояу. (Тақтадан жауаптарының суреттері шығып тұрады: қағаз, бояулар, қарындаштар.) -Мына құралдар қай мамандық иесіне қажет? -Суретші деген кім? -Суретшілерден кімдерді білесіңдер? Ой жинау. -Кімге сурет салған ұнайды? -Салған суреттерің өздеріңе әрқашанда ұнайды ма? -Өз жұмыстарың ойдағыдай болу үшін не істеу керек? -Әр адам суретші бола алады ма? -Ол үшін қандай қасиеттер болу керек? «Кластер» -Жұмбақтарды шешеді. -Сұрақтарға жауап береді. -Өз ойларын айтады.
  • 5. Сурет өнері. Қазақ бейнелеу өнері, ұлттық көркем мәдениеттің бір бөлігі. Ал Қазақстан бейнелеу өнері осы өлкедегі бейнелеу өнері шеберлерінің шығармашылығы олардың шығармаларынан құралады. Қазақ суретшілері график, кескіндеме шебері, сәндік қолданбалы өнермен айналысатын суретшілер, мүсінші және дизайн туындыларын жасайтын суретшілер болып бірнеше топқа бөлінеді. Қазақ бейнелеу өнерінің қайсы түрі болмасын тарихи, тұрмыстық, әскери, анималистік және т.б. жанрларға бөлінеді. Сонымен қатар графика, кескіндеме шығармаларының кейбірі натюрморт, пейзаж жанрларына жатады. Қазақстан бейнелеу өнері шығармаларының тақырыптары сан алуан. Олар: «Ежелгі қазақ елінің салт дәстүрі», «Ұлттық ойындар», «Айтыс өнері», «Ұлттық киім», «Үй жиһаздары», «Азамат соғысы», «Қазан төңкерісі», «Ұлы Отан соғысы», «Ана образы», «Тарихи тұлғалар бейнелері», «Қазіргі еңбек, өнер, әдебиет, музыка, ғылым, қоғам қайраткерлерінің образы» деген ауқымды мазмұнды қамтиды. Қазақстан бейнелеу өнерінің негізін қалаған көптеген суретшілеріне республикадағы сіңірген еңбегіне қарай «Қазақстан Республикасының Халық суретшісі», «Қазақстанның еңбек сіңірген өнер қайраткері» атақтары берілген. ҚР суретшілері: Ағамсалы Дүзелханұлының, Айша Ғалымбаеваның, Әбілхан Қастеевтің, Гүлфайрус Ысмайылованың, Нелли Бубенің, Евгений Сидоркиннің, Молдахмет Кенбаевтің, Орал Таңсықбаевтің, Серік Тайыновтың түрлі тақырыптардағы шығармалары бейнеленген. Олар өте әдемі және байқасаңдар әр түрлі тақырыптарда салынған. (Видеоролик «Қазақстан суретшілері» көрсету.) «Кластер» құрады. Мағұлматты тыңдайды, өз білетіндерін ортаға салады.
  • 6. Мағына ны тану -автор туралы түсінік; -мәтінмен танысу; -мәтін мазмұнын а қатысты сұрақтарғ а жауап. Өзін -өзі баға лау (бас бар мақ әдісі ар қы лы) Топ тар да ғы өза ра баға лау (бағ дар шам ар қы лы) І.Мақсат қою Біз бүгін М. Қабанбайдың «Сурет салғым келмейді» әңгімесін оқып, танысамыз. Әңгіменің тақырыбын ашып, оны өз ойымызбен аяқтаймыз. ІІ.Автор туралы мәлімет. Марат Қабанбай (1948-2000) - қазақ жазушысы, журналист һәм көсемсөз шебері. 1948 жылы Шығыс Қазақстан облысында туған. Шығармалары: «Сары самауыр», «Бәрін,бәрін білгім келеді», «Жұмбақ қыз», «Бақбақ басы толған күн». ІІІ. Мәтінмен танысу «ДЖИГ-СО» оқыта үйрету ойыны арқылы мәтінмен танысуды ұсынады. Автор туралы мағұлмат алады. Қысқаша дәптерге жазады. Мәтінмен танысады. «ДЖИГ-СО» оқыта үйрету ойыны арқылы мәтінмен танысады. Әр топ мәтінге қатысты 3 сұрақтан дайындайды. Топтар өзара бір-бірінің сұрақтарына жауап береді. Сергіту сәті Өлең жолдарынаяқтауды ұсынады: Сурет салам - гүл саламын, «Гүлге толып тұрса алаңым». Сурет салам - күн саламын, «Күндей күліп тұрса маңым». Сурет салам - қала саламын, ............................................................. Сурет салам - Ана саламын, ............................................................. ............................................................. Өлең жолдарын аяқтайды. (ауызша)
  • 7. Ой толғаныс Топ тар дың өза ра баға ла уы Иша ра ар қы лы баға лау -Негізгі салмақ ИДЕЯ-ға (зерттеушілік әңгіме) - «Автор орындығы» әр топтан үздік ойды ортаға салуды ұсынды. Топта талдайды, ПСМТ әдісі (Позиция- Себеп-Мақсат- Талқылау) Әңгімені өз ойымен аяқтайды.(автор ретінде сезінеді) Синк вейн «Екі жұл дыз, бір ті лек» ар қы лы -Ержанға хат жазуды және синквейн құрастыруға тапсырма береді. (Видеоролик «Ана туралы») -1 және 2 топ: Ержанға хат жазады. 3 топ: «АНА» тақырыбына 5 жолды өлең құрастырады. Қорытынды жасайды. Үйге тапсыр ма Үйге тапсырма береді.(оқу, мазмұндау, топтар тапсырмамен алмасады) Күнделіктеріне жазады. Рефлек сия Кері байла ныс «Бес саусақ әдісі» Оқушылар өз ойларын жазады.