O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

Blade Runner. Elementy postświata odnalezione w teraźniejszości.

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 15 Anúncio

Blade Runner. Elementy postświata odnalezione w teraźniejszości.

Baixar para ler offline

W 1982 roku miał premierę „Łowca androidów", kultowy film Ridley'a Scotta. Akcja filmu dzieje się w przyszłości - listopadzie 2019 roku. Dla nas jest to teraźniejszość, która za chwilę stanie się przeszłością. Postanowiliśmy więc przeanalizować, na ile sprawdziła się filmowa wizja. Fabuła „Łowcy androidów” oraz nasza rzeczywistość porównane zostały w dziewięciu kategoriach: fauna i flora, światło, kolonizacja planet, wertykalne miasta, transport, populacja, technologie, relacje i seks.

W 1982 roku miał premierę „Łowca androidów", kultowy film Ridley'a Scotta. Akcja filmu dzieje się w przyszłości - listopadzie 2019 roku. Dla nas jest to teraźniejszość, która za chwilę stanie się przeszłością. Postanowiliśmy więc przeanalizować, na ile sprawdziła się filmowa wizja. Fabuła „Łowcy androidów” oraz nasza rzeczywistość porównane zostały w dziewięciu kategoriach: fauna i flora, światło, kolonizacja planet, wertykalne miasta, transport, populacja, technologie, relacje i seks.

Anúncio
Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Mais de Natalia Hatalska (20)

Mais recentes (20)

Anúncio

Blade Runner. Elementy postświata odnalezione w teraźniejszości.

 1. 1. www.infuture.institute blade runner 11.2019 vs 11.2019
 2. 2. Dlaczego blaDE runner I dlaczego DZisiaj W 1982 roku miał premierę „Łowca androidów", kultowy film Ridley'a Scotta. Akcja filmu dzieje się w przyszłości - listopadzie 2019 roku. Dla nas jest to teraźniejszość, która za chwilę stanie się przeszłością. Postanowiliśmy więc przeanalizować, na ile sprawdziła się filmowa wizja. Fabuła „Łowcy androidów” oraz nasza rzeczywistość porównane zostały w dziewięciu kategoriach: fauna i flora, światło, kolonizacja planet, wertykalne miasta, transport, populacja, technologie, relacje i seks.
 3. 3. POST environment
 4. 4. FA U N A I F L O R A blade runner dzisiaj Świat po zagładzie ekosystemu. Postindustrialne, pozbawione zieleni i światła dziennego miasto. W powietrzu unoszą się spaliny. Brak roślinności. Wyginęły niemalże wszystkie gatunki zwierząt. Sowa i wąż, które pojawiają się w filmie, są określane jako sztuczne. Szacuje się (przy założeniu, że koegzystuje z nami na Ziemi około 100 milionów innych gatunków), że wyginięciu każdego roku ulega od 10 do 100 tysięcy gatunków zwierząt i roślin. INFUTURE.INSTITUTE Ten projekt artystyczny przedstawia eksperyment dotyczący wzajemnej nauki rośliny (Tradescantia zebrina) i człowieka. W 18-letnim procesie obie strony nauczyły się rozumieć swoje znaki, a w szerszym sensie nauczyły się ze sobą rozmawiać.
 5. 5. Ś W I AT Ł O blade runner dzisiaj Dominująca ilość sztucznych źródeł światła. Na ulicach świecą światła maszyn i pojazdów, na budynkach billboardy i neony. 83% światowej populacji żyje pod niebem zanieczyszczonym światłem. Takie zanieczyszczenie ma negatywny wpływ m.in. na życie fauny i flory przystosowanej do życia w ciemności. INFUTURE.INSTITUTE
 6. 6. K O L O N I Z A C J A P L A N E T blade runner dzisiaj Każdy obywatel, który przejdzie odpowiednie badanie medyczne, może rozpocząć nowe życie w koloniach pozaziemskich. Od lat (wraz z rozwojem projektów i badań) bardzo głośno mówi się o masowej migracji na (czy też kolonizacji) Marsa. INFUTURE.INSTITUTE VFRAME to zestaw narzędzi do wizji komputerowej przeznaczony dla badaczy praw człowieka i dziennikarzy śledczych. Umożliwiać ma wykrywanie i kwantyfikację obiektów, wyszukiwanie wizualne czy adnotację obrazu. W przyszłości podobne obiekty mogą zostać wykorzystywane do zbierania danych w kosmosie.
 7. 7. POST CITY
 8. 8. W E R T Y K A L N E M I A S TA blade runner dzisiaj Rosnące, zabudowane kolosalnymi budynkami miasto. Na jego ulicach rozwija się nielegalny handel i rozrywki. Nad ulicami piętrzą się drapacze chmur. Koncept „wertykalnego miasta” traktowany jest jako sposób na rozwiązanie problemów wynikających z przeludnienia. INFUTURE.INSTITUTE „Distributed Robotic Assembly for Timber Structures” przedstawia kolektyw maszyn o architektonicznej formie pracujące nad konstrukcjami budowlanymi. W przyszłości być może w ten sposób budowane będą wertykalne miasta.
 9. 9. T R A N S P O R T blade runner dzisiaj Latające pojazdy ułatwiają mieszkańcom dostęp do gigantycznych budynków. Nad projektami mającymi na celu wdrożenie latających samochodów pracuje wiele firm – Toyota, Tesla, Uber Technologies czy Audi. Niektórzy twierdzą, że latające samochody byłyby bardziej wydajne, choćby pod względem energii. INFUTURE.INSTITUTE
 10. 10. P O P U L A C J A blade runner dzisiaj Deckardowi trudno jest przedostać się przez ulicę. Otaczają go tłumy obijających się o siebie ludzi. W oryginalnym trailerze filmu podana zostaje liczba ludności w Los Angeles w 2019 roku. Jest to 106 milionów. Dziś, liczba ludzi na świecie stale rośnie. Mamy do czynienia ze zjawiskiem starzejącego się społeczeństwa. Do 2050 roku populacja Ziemi liczyć ma niemalże 10 miliardów. INFUTURE.INSTITUTE
 11. 11. T E C H N O L O G I E blade runner dzisiaj Aby wejść do budynku, Deckard musi poddać swój głos identyfikacji (tzw. voice print identification). W mieszkaniu wydaje polecenia m.in. sprzętowi fotograficznemu. W rezydencji Tyrella inteligentny system monitoruje osoby, które go odwiedzają. Według przeprowadzonych analiz przyszłość inteligentnych domów należeć będzie do asystentów głosowych – tzw. voice assistants (Amazon Echo, Google Home czy Alexa). INFUTURE.INSTITUTE Alias to „pasożyt”, który został zaprojektowany, aby dać użytkownikom większą kontrolę nad ich inteligentnymi asystentami. Urządzenie może przejąć kontrolę nad asystentem głosowym, aktywując go w imieniu użytkownika i dbając o jego prywatność (pilnując, by poza wiedzą użytkownika asystent nie rejestrował jego rozmów).
 12. 12. POST HUMAN
 13. 13. R E L A C J E blade runner dzisiaj J.F. Sebastian – były pracownik Tyrell Corporation to genetic designer, który sam tworzy swoich towarzyszy życia (genetycznie zmodyfikowane istoty). Nazywa ich przyjaciółmi. Niewielkie roboty (choć jeszcze bez cech ludzkich) czy robo- zwierzęta powoli zaczynają pełnić rolę towarzyszy ludzi. INFUTURE.INSTITUTE SEER to kompaktowy humanoidalny robot opracowany w wyniku intensywnych badań nad spojrzeniem i wyrazem twarzy ludzi. Swoją mimiką stara się naśladować ludzkie emocje.
 14. 14. S E K S blade runner dzisiaj Deckard wiąże się z Reachel – androidem, któremu Tyrell przeszczepuje wspomnienia swojej siostrzenicy. Dwoje replikantów – Roy Batty oraz Pris – pozostaje w związku. Według Davida Levy’ego w 2050 roku związek (również sformalizowany) człowieka z robotem będzie czymś normalnym. Matt McMullen stworzył pierwszego na świecie seks robota wyposażonego w sztuczną inteligencję. Harmony ma być dostępna dla klientów już za około 20 tysięcy dolarów. INFUTURE.INSTITUTE SHE BON to projekt urządzeń ubieralnych, służących do komunikowania poziomu podniecenia poszczególnych partii ciała.
 15. 15. “All those moments will be lost in time. Like tears in rain.” Filmy science-fiction nie pozwalają nam przewidzieć przyszłości, ale (zwłaszcza w myśl retrofuturyzmu) stają się narzędziem, dzięki któremu możemy wyobrazić sobie możliwe jej scenariusze. Więcej o retrofuturyzmie i jego wykorzystaniu w foresighcie przeczytają Państwo w naszym raporcie „Far Future. Historia jutra”. Pełen tekst „Łowca androidów”. Elementy postświata odnalezione w teraźniejszości znajdą Państwo na naszej stronie: www.infuture.institute

×