O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

How to join Atal Pension Yojana?

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Próximos SlideShares
How to register with NPS?
How to register with NPS?
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 11 Anúncio
Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Mais de National Centre for Financial Education (20)

Anúncio

How to join Atal Pension Yojana?

  1. 1. অট’ল পেন্সন আঁচনন(এনেজে) পেজনকে প োগ নিব েোনি
  2. 2. অট’ল পেন্সন আঁচনন গ্ৰাহকৰ বাবব ১০০০/- টকা, ২০০০/- টকা, ৩০০০/- টকা, ৪০০০/- টকা আৰু ৫০০০/- টকা প্ৰনি মাবহ পোৱা নযূনিম নননিি পেন্সন
  3. 3. এনেজেত প োগ েিোি অৰ্হ তোসমূৰ্  ভাৰিৰ সকবলা নাগনৰকবৰ পচনভিং পবিংক একাউন্ট থানকব লানগব  এনেবেি প াগদান কৰাৰ নযূনিম বয়স ১৮ বছৰ আৰু সবববাচ্চ বয়স ৪০ বছৰ এই আঁচননবটাৰ সহে সঞ্চালনৰ বাবব আধাৰ আৰু পমাবাইল নম্বৰসমযহ ৰানিবলল েৰামৰ্ব নদয়া হয়| নদবহ েঞ্জীকৰণ কৰাৰ সময়ি সহেলভূ নহয়, হয়িু নেছৰ ে বূায়ি েমা নদব োবৰ|
  4. 4. নামভনিব ৰ প্ৰনিয়া ননম্ননলনিি ন বকাবনা নামভনিব ৰ সিংস্থাসমযহি থা থভাবৱ সম্পযণব কৰা আববদন ফমবিন েমা নদব লাবগ| • সকবলা ৰাষ্ট্ৰীয়কৃ ি পবিংকসমযহ, বূনিগিিণ্ডৰ পবিংকসমযহ, পবিংনকিং পকাম্পানীসমযহ, আঞ্চনলক গ্ৰামীণ পবিংক, সমবায় পবিংকসমযহ ইিূানদবক ধনৰ সকবলা পবিংকসমযহলল হয় প্ৰিূক্ষভাবৱ বা ননম্ননলনিি সমথবকসকলৰ েনৰয়বি o প্ৰনিস্থােনৰ সকবলাববাবৰ পকন্দ্ৰসমযহ(পসৱা প াগানকাৰীসকল) আৰু এননেএছৰ সিংস্থাগি স্থােিূনৰ্ল্পৰ অধীনি ৰ্ানসি সিংব াগকাৰীগণ আৰু নেএফআৰনিএৰ দ্বাৰা ননবয়াগ কৰাসকল o বূৱসানয়ক সিংবাদদািাসকল(নবনচসকল)/পবিংকৰ দ্বাৰা ননবয়াগ কৰা চনলি অ-পবিংকীয় সিংব াগকাৰীগণ, মাইিফাইবনঞ্চ অনুষ্ঠানসমযহ ইিূানদ| • অনূ নামভনিব ৰ সিংস্থাসমযহ, ন ববাৰ নচনবএছ পেটফমবৰ অধীনি ে’ষ্ট নবভাগ নহচাবে পকন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ নেএফআৰনিএৰ দ্বাৰা নননদবষ্ট কৰা হ’ব োবৰ|
  5. 5. গ্ৰাহকৰ দ্বাৰা আদায় নদয়া বৰঙনণ  এনেবেলল গ্ৰাহকৰ বৰঙনণনিনন গ্ৰাহকৰ পচনভিং পবিংক একাউন্টৰ েৰা ননবদবনৰ্ি েনৰমাণনিনন “অট’-পিনবট” সুনবধাৰ েনৰয়বি মাবহকীয়া, নিননমহীয়া বা ছয়মহীয়া েুনৰাবৃনিি হস্তান্তনৰি কৰা হয়|  গ্ৰাহকসকবল এনেবেি প াগ নদয়াৰ েৰা ৬০ বছৰ বয়সলল ননবদবনৰ্ি েনৰমাণনিনন বৰঙনণ নদ থানকব লাবগ|
  6. 6. পকন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ দ্বাৰা সহ-বৰঙনণ নদয়াৰ অহব িাসমযহ প াগূ বয়সৰ গ্ৰাহকসকল, ন সকল আয়কৰ আদায়কাৰী নহয়, আৰু ন সকল পকাবনা সামানেক সুৰক্ষাৰ আঁচননৰ অধীনি আৱনৰি নহয়, পিওঁবলাকৰ প্ৰানি কৰাৰ অনধকাৰ থাবক: • সববমুঠ ননধবানৰি বৰঙনণৰ ৫০% পকন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ দ্বাৰা সহ-বৰঙনণ নদয়া হয়, ২০১৫চনৰ ৩১ নিবচম্বৰৰ আগবি এনেবেি প াগ নদয়া প াগূ গ্ৰাহকৰ বাবব ববছবৰকি ১০০০ টকাললবক সহেলভূ হয়| • পকন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ সহ-বৰঙনণ ৫ বছৰললবক অথবাি নবিীয় বৰ্ব ২০১৫-১৬ৰ েৰা ২০১৯-২০ চনললবক সহেলভূ হ’ব|
  7. 7. বাকী থকা সুি/শুল্কসমযহ • প্ৰনি ১০০/-টকাি বৰঙনণ প্ৰনি মাহি ১/- টকা, বা ইয়াৰ অিংৰ্ নহচাবে, প্ৰনিবটা নবলম্ব পদয়ৰ বাবব| • নিননমহীয়ালক/ছমহীয়ালক নদয়া বৰঙনণৰ মাধূম অনুসনৰ নবলম্ব বৰঙনণৰ বাবব বাকী থকা সুি েুনৰ-সিংগ্ৰহ কৰা হয়| • গ্ৰাহকৰ বাকী থকা সুিটি পেন্সন কায়াৰ অিংৰ্ নহচাবে থানকব|
  8. 8. বোনৰ্ি পৰ্োৱো/উনলয়োই পলোৱো  ৬০ বছি আিু ওেিি • গ্ৰাহবক নননিি মাবহকীয়া পেন্সন উনলয়াবলল সিংনিষ্ট পবিংকলল অনুবৰাধ েমা কনৰব লাবগ| • গ্ৰাহকৰ মৃিু ূৰ োছি েনি/েত্নীলল পেন্সনৰ েনৰমাণনিনন আদায় নদয়া হয়| • েনি/েত্নীৰ মৃিু ূি মবনানীিেবন পেন্সনৰ সম্পনিসমযহৰ োবৰ বাবব প াগূ হয়|
  9. 9.  ৬০ বছিি তলত • পকৱল বূনিিমী েনৰনস্থনিবি বানহৰ পহাৱাবটাি অনুমনি নদয়া হয়, প বন মৃিু ূ/অনন্তম পৰাগৰ ঘটনাি| • েনৰনস্থনি সাবেবক্ষ এই িানৰিললবক েমা পহাৱা পেন্সনসমযহ মবনানীি বা গ্ৰাহকক নদ নদয়া হ’ব| • নদবহ গ্ৰাহকেবন, ন েবন এনেবেৰ অধীনি চৰকাৰী সহ-বৰঙনণ প্ৰাি কনৰ আনছল, পিওঁ পেচ্ছাভাবৱ এনেবেৰ েৰা বানহৰ হ’ব িুনেবল, পিওঁক এনেবেলল কৰা বৰঙনণসমযহ ঘযৰাই নদয়া হ’ব|লগবি পিওঁৰ বৰঙনণি আয় কৰা সম্পযণব সুিসমযহ(একাউন্ট বোই ৰিা শুল্কসমযহ কটাৰ নেছি) ঘযৰাই নদয়া হয়, অনূহাবি, চৰকাৰী সহ-বৰঙনণসমযহ, আৰু চৰকাৰী সহ-বৰঙনণি উোেব ন কৰা আয়সমযহ এবন গ্ৰাহকলল ঘযৰাই নদয়া নহয়|
  10. 10. ৬০ বছৰৰ আগবি গ্ৰাহকৰ মৃিু ূি গ্ৰাহকৰ এনেবেলল েনি/েত্নীৰ নামি অনবৰি বৰঙনণ নদ থকাৰ নবকল্প আবছ, পসইয়া বাকী থকা মূাদৰ বাবব নদব লানগব আৰু পিনিয়াললবক নদব লানগব, প নিয়াললবক প্ৰকৃ ি গ্ৰাহকেবন ৬০ বছৰ বয়স প্ৰাি নকবৰ| গ্ৰাহকৰ দবৰ পসই এবকটা েনৰমাণৰ পেন্সন গ্ৰাহকৰ েত্নী/েিীবয় মৃিু ূললবক প্ৰাি কনৰ থকাৰ অনধকাৰ আবছ|
  11. 11. A financially aware and empowered India.

×