O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

How to do E - filing of returns?

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Próximos SlideShares
How to register with NPS?
How to register with NPS?
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 9 Anúncio
Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Mais de National Centre for Financial Education (20)

Anúncio

How to do E - filing of returns?

  1. 1. ৰিটাৰ্নি বা আয়ি ই-ৰিৰ িং কেনৰ্কে েৰিব?
  2. 2. ই-ফিফ িং ফি হয়? ইন্টাৰনেটৰ জফৰয়নে আয়িৰ ফৰটােন বৈদ্যুফেি প্ৰফিয়ানৰ পূৰ িৰানটানি ই-ফিফ িং বৈান | বিাম্পােীসি ৰ আৰয উনদ্ুাগসি ৰ ৈানৈ এৱাই ২০০৭-০৮ ৰ ৈানৈ বৈদ্যুফেিভানৱ আয়িৰ ফৰটােন জমা িফৰৈল ফৈফিৈদ্ধ ফহচাপ-পৰীক্ষা ইউ/এছ ৪৪ এফৈৰ প্ৰনয়াজেীয়োি ৈািুোমূ ি িফৰন | -বিানো বিাম্পােী/উনদ্ুাগ ফৈফিৈদ্ধ ফহচাপ-পৰীক্ষা ইউ/এছ ৪৪ এফৈৰ প্ৰনয়াজেীয়ো বৈদ্যুফেিভানৱ পূৰ িৰাৰ ৰফচদ্ৰ অফৱহনে গ্ৰহণ িৰা েহ’ৈ| ই-ফিফ িং ফিফজনট স্বাক্ষৰ বসনে ৈা অফৱহনে সম্ভৱ|
  3. 3. ই-ফিফ িংৰ প্ৰিাৰ বৈদ্যুফেিভানৱ আয়িৰ বৈদ্যুফেিভানৱ েফিভয ক্ত িৰাৰ ফেফেটা উপায় আনছ ফৈিল্প ১: ফিফজনট স্বাক্ষৰ ৈুৱহাৰ িৰি য’ে বিানোিৰণৰ িাগজজফেে আয়ৰ জমা ফদ্য়াৰ প্ৰনয়াজে োই| ফৈি প২: ফিফজনট স্বাক্ষৰ অফৱহনে েফিভয ক্ত িৰি ফয বক্ষত্ৰে ফৈভাগে আইটিআৰ-ফভ িমন েফিভয ক্ত িফৰৈ ানগ|এইয়া বহনছ এখে পৃষ্ঠাৰ সেু প্ৰফেপাদ্ে িমন| ফৈি প ৩: ই-ফৰটােন মিুস্থোিাৰীৰ জফৰয়নে েফিভয ক্ত িৰি ফযজনে ই-ফিফ িং িফৰৈ আৰয গনে িৰদ্াোি আইটিআৰ ফভ িমনখে েফিভয ক্ত িৰাে সহায় িফৰৈ|
  4. 4. ই-ফিফ িং প্ৰফিয়াে পফৰৱেন ে প্ৰোি স ৰৰ্ ৰিৰিনটৰ স্বাৰিিত ৰিটাৰ্নি বানব স ৰৰ্ ৰ্েিা ৰ্ৰি আয়সমূহ-দুটা পদনিপি প্ৰৰিয়া আইটিআি-ৰি(ই-ৰিটাৰ্ন আিু সতয প্ৰৰতপাদৰ্ি ক ৌি স্বীেৃ ৰত) ৰ্ামি সতয প্ৰৰতপাদৰ্ িমনখৰ্ ৰ্ৰিিু ক্ত েৰিবক েিদাতাি ৰ্ৰি আয় পূি েিাি পৰিৱনতন তিয আপ ’ি েিেৰ্ৰি আয়সমূহ-ই- মধ্যস্থতাোিীি িৰিয়নত
  5. 5. ই-ফিফ িংৰ প্ৰফিয়া-এি দ্ৃফিপাে সঠিি িৰণৰ ফৰটােন িমন ফেৈনাচে িৰি ফেৈনাফচে ফৰটােন িমনৰ ৈানৈ ফৰটােন প্ৰস্তুফে চফ্টনৱৰ িাউে ’ি িৰি| আনপাোৰ ফৰটােন অি াইে পূৰ িৰি আৰয এক্সএমএ েফি উৎপন্ন িৰি | ইউজাৰ আইফি/পাছৱিন পঞ্জীিৰণ আৰয সৃফি িৰি ৈাওঁিা ৰ োমসূচীৰ এই সম্পিীয় িমনে ফগে আৰয ফিি িৰি আৰয “ফচন ক্ট ফৰটােন”ে ৈাচফে িৰি| এক্সএমএ িাই ৈাচফে িফৰৈল ব্ৰাউছ িৰি আৰয “আপ ’ি” বৈাটামে ফিি িৰি| সি আপ ’ি িৰাৰ ি ে স্বীিৃ ফে সফৱনেষসমূহ বদ্খযওঁৱাৈ| স্বীিৃ ফে/আইটিআৰ-িমনৰ ফপ্ৰন্ট আউট উফ য়াৈল “ফপ্ৰন্ট” ে ফিি িৰি|
  6. 6. ৰদনহ ৰিটাৰ্ননটা ৰিৰিনটৰ স্বািৰিত হয়, “স্বীিৃ ফে পত্ৰ” খে উৎপন্ন হ’ব ফৰটােন সম্পূণন িৰা প্ৰফিয়ানটা সম্পূণন হ’ৈ| আপযফে আনপাোৰ বৰিিন ৰ ৈানৈ “স্বীিৃ ফে পত্ৰ” খেৰ ফপ্ৰন্ট িফপ এখে ৰাফখ ি’ৈ পানৰ| ৰদনহ ৰিটাৰ্ননটা ৰিৰিনটৰ স্বািৰিত েিা ৰ্হয়, ই- ফৰটােনখে সি োনৰ আপ ’ি িৰাৰ ি ে, আইটিআৰ-ফভ িমনখে উৎপন্ন হ’ৈ, ফযখে ফপ্ৰন্ট িফপ এখে িৰ আদ্ায়িাৰীজনে উফ য়াই ’ৈ াফগৈ| এইয়া স্বীিৃ ফে পত্ৰ েিা সেু প্ৰফেপাদ্ে িমন| িৰ আদ্ায়িাৰীজনে সেু প্ৰফেপাদ্েৰ অিংেফখফে পূৰ িফৰৈ াফগৈ আৰয বসইয়া পৰীক্ষা িফৰৈ াফগৈ| বৈদ্যুফেিভানৱ পূৰ িৰাৰ ১৫ ফদ্েৰ ফভেৰে যিাযিভানৱ সেু প্ৰফেপাদ্ে িৰা আইটিআৰ-ফভ িমনখে স্থােীয় আয়িৰ িাযনু য়ে জমা ফদ্ৈ াফগৈ| এইদ্নৰ ফিফজনট -হীে স্বাক্ষফৰে আয়িৰ ফৰটােনৰ ৈানৈ ফৰটােন সম্পূণন িৰা প্ৰফিয়াটি সম্পূণন হয়|
  7. 7. A financially aware and empowered India.

×