O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

Kuaförler için hijyen

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
BURSA 2010
KUAFÖR HİJYENİ

SAYFA 2

Kuaförlük Tanımı
Günün modasına ve saçı yapılanın zevkine göre, vücut ve yüz
ölçüleri ile sosyal ...
SAYFA 3

KUAFÖR HİJYENİ

Salon Düzeni
Hijyene uygun bir sistem uygulanmalıdır.
Çok rahatlatıcı hoş bir atmosfer olmalıdır....
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Próximos SlideShares
Gida güvenli̇ği̇
Gida güvenli̇ği̇
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 29 Anúncio
Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Diapositivos para si (14)

Anúncio

Semelhante a Kuaförler için hijyen (20)

Anúncio

Mais recentes (20)

Kuaförler için hijyen

 1. 1. BURSA 2010
 2. 2. KUAFÖR HİJYENİ SAYFA 2 Kuaförlük Tanımı Günün modasına ve saçı yapılanın zevkine göre, vücut ve yüz ölçüleri ile sosyal yaşantısına da uygun olarak, saçın kesimini, biçimlenmesini, boyanmasını esas alan bir meslek dalı, sanattır. Bu amaçla saçların kesilerek, sarılarak, taranak , diğer usül ve araçlarla şekillendirilmesini, koyudan açığa, açıktan koyuya saçların değişik renklere değişik usül ve ilaçlarla boyanmasını, takma saçlarla ve aksesuarlarla değişik saç biçimleri yapılması, çeşitli saç kozmetik ürünleri, ilaç ve gereçlerle, düz saçları kıvırmak, kıvırcık ve dalgalı saçların düzeltilmesi işlevini amaç edinen, bilimsel yöntemlerle saçlara estetik biçim veren bir meslek dalıdır.
 3. 3. SAYFA 3 KUAFÖR HİJYENİ Salon Düzeni Hijyene uygun bir sistem uygulanmalıdır. Çok rahatlatıcı hoş bir atmosfer olmalıdır. İyi havalandırılmalı ,belli bir nem ve sıcaklık oranı olmalıdır. Huzursuzluk oluşmayacak şekilde iyi aydınlatılmış olmalıdır. Salonda yangın söndürücü ve ecza dolabının olması gerekir. Duvarlar açık ve sıcak renklerle boyanmış ve silinebilir yüzeylere sahip olmalıdır. Koltuklar silinebilir olmalı ve çok iyi dizayn edilmelidir. Çalışanların kıyafetleri tek tip ve temiz olmalıdır.Çalışan personele ait soyunma dolapları ve özel eşyaları koyacak dolaplar olmalıdır. Herhangi bir karışıklığa yer vermemek için salonda vestiyer bulunmalıdır. Bekleme salonunda saç modelleri slayt gösterimi ile müşterilere izlettirilmelidir. Mutfak olmalı ve ikramdan sorumlu elemanlar bulundurulmalıdır. Müzik ses sistemi olmalı ve rahatsız etmeyecek şekilde açılmalıdır. Personelin görevi ile ilgili bilgilendirici yaka kartı olmalıdır.
 4. 4. SAYFA 4 KUAFÖR HİJYENİ Sanat kültürünü, estetik ve güzellik bilgisini geliştiren Bildikleriyle yetinmeyip, daima iyiyi , güzeli ve yeniliği arayan, Çevresini ve toplumu gözleyip iyi tanıyan, Araştırıcı, çalışkan ve sır saklayan, Etkili ve güzel konuşan, güler yüzlü , İş disiplinine sahip , iş güvenliğine dikkat eden, İşyerine ait araç, gereç ve ekipmanların kullanımına özen gösteren, Sorumluluk sahibi, Sosyal yaşantısı ile dürüst, temiz, ciddi ve meslek ahlakına değer veren kişiliğe sahip olmalıdır. Kuaförün görevi ve rolü hanımları daha da güzelleştirmek, saçlarının kalitesini muhafaza etmektir.
 5. 5. SAYFA 5 KUAFÖR HİJYENİ Kuaför hizmetlerinde temel hijyen prensipleri Kuaför hizmeti veren kişiler, iş kıyafetleri ile hizmet vermelidir. Hizmet vermeden önce ve verdikten sonra ellerin her alanına ulaşılacak şekilde “hijyenik el yıkama yöntemi” ile eller yıkanmalıdır. Hizmet veren kişinin el ve tırnakları her zaman bakımlı olmalı, yakın hizmet verildiği için ağız kokusu ve vücut kokusu konusunda dikkatli olunmalıdır. Her müşteriye ayrı havlu, örtü ve tek kullanımlık malzemeler kullanılmalıdır. Havlular kullanımdan sonra başka bir kişide kullanılmadan yıkanmaya gönderilmelidir. Her kuaförün yapılan işe göre en az iki takım gereci bulunmalıdır. Bunlardan birisi kullanımda iken, diğer takım bir sonraki müşteri için kullanıma hazırlanmak üzere dezenfekte veya sterilize edilmelidir. Her müşteriden sonra fırçadaki saçlar temizlenmeli, fırça ve taraklar sabun ve suyla yıkanmalıdır. Her saç kesiminden sonra, saçlar süpürülmeli ve kapalı bir kaba atılmalıdır. Yapılan ortam ve malzeme temizliği/dezenfeksiyon işleri günlük, haftalık ve aylık olarak programlanıp, çizelge ile takip edilmelidir. Temizlik, dekontaminasyon, dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemlerinde çalışan kişiler eldiven kullanmalıdır. Oluşabilecek kazalara karşı, gerekebilecek malzemeler işyerinde ecza dolabında hazır tutulmalıdır.
 6. 6. SAYFA 6 KUAFÖR HİJYENİ HİJYEN HAFIFE ALINIRSA? İŞYERİ HİJYENİ ● Salonlarda temizlik ve hijyen kurallarına uyulmadığı taktirde birçok hastalığın bulaşma riski ortaya çıkar. Bunlardan en önemlileri mantar enfeksiyonları ve hepatit virüsüdür. Çalışanların temizlik ve hijyen konusunda bilinçli olması hastalıkların önlenmesi acısından çok önemlidir. Üretim masrafı çoğalabilir. Hızlı ve verimli (kârlı) çalışma engellenir. Hastalık dolayısıyla iş veya para kaybı olur. Mahkemelik olabilirsiniz. Birçok hastalığın bulaşma riski ortaya çıkar. Bunlardan en önemlileri mantar enfeksiyonları ve hepatit virüsüdür. Çalışanların temizlik ve Hijyen konusunda bilinçli olması hastalıkların önlenmesi acısından çok önemlidir.
 7. 7. KUAFÖR HİJYENİ SAYFA 7 Mikroorganizmalar Genel olarak; 1- Bakteriler, 2- Küf ve mayalar, 3- Virüsler, 4- Algealar, 5- Protozoalar, olmak üzere beş sınıfta toplanırlar. Bakteriler çıplak gözle görülemeyen ufak, canlı organizmalardır. Yüz milyon tane bakteri bir iğnenin ucu kadar büyüklükte olur.Ancak mikroskopla görülebilir. Bir çok hastalığın sebebi, mikroskobik küçük mikroorganizmalar ya da mikroplar gibi canlılar. Vücut sıvılarını ya da dokuları bozarlar, sebep olabilirler ve zehir üretebilirler. Hatta AIDS (HIV) sistemini bozar ve vücudun zararsız bulaşıcı tümörlere vücudun savunma hastalıklara karşı koyamayıp ölümüne neden olur. Mikroplar çeşit ve şekline göre bir çok gruba ayrılır. Virüsler büyük bir hızla çoğalır ve çocuk felci, kızamık, kabakulak, grip, sarılık ( Hepatit B) ve AIDS gibi bir çok hastalığın bulaştırıcısıdır.Virüs, bakteri ve mantar gibi mikroplar temiz olmayan veya nemli ciltte ya da vücutlardaki zayıf savunma sitemleri gibi uygun ortamlarda hızla çoğalır. Bakteriler tek hücreli, sadece bir mikroskop sayesinde görüle bilinen canlılardır. Mantarlar cilde, tırnaklara ve saçlara zarar verebilecek maddeler üretir. En sık rastlanan mantar hastalığı ayak mantarıdır. Bilinmeyen sebeplerden mantar hastalıkları son yıllarda oldukça çoğaldı.
 8. 8. KUAFÖR HİJYENİ SAYFA 8 Soğukta, kuraklıkta ve besinsiz de hayatta kalabiliyorlar. Bunlar her yerde bulunur ama çoğu insana zarar vermez. Hatta bazıları yoğurt ve peynir gibi gıdaların üretimine yardım ederler. Zararlı olan, hastalık yapan bakterilere patojen bakteri denilir. İnsanın cildinde ve sümüksel bezinde de bakteriler yaşar, fakat bunlar insan organizması için gereklidir, örneğin sindirme için. Ama bir çok bakteri çeşidi vardır ki, onlar hastalığa sebep olurlar. BAKTERİLER NASIL ÇOĞALIR? Bakteri ikiye bölünerek çoğalır. Bakteriye uygun gıda, rutubet, sıcaklık ve zaman verirseniz ikiye bölünerek çoğalır. Bazı bakteriler 10 veya 20 dakikanın içinde bölünüp çoğalmaya başlar. BAKTERİLER NASIL HASTA EDER? Enfeksiyon denilince mikrobun bir başka organizmaya bulaşmasını ve oraya yerleşip, çoğalmasını anlarız. Mikroplarla temas illa ki hasta olacaksınız anlamına gelmez. Bu mikrobum çeşidine ya da insan bünyesinin direnişine bağlı olan bir şey. Sağlıklı bir cilt, savunma mekanizmalarıyla birlikte vücudu mikroplardan savunur. Daha çok, zarar görmüş veya yaralanmış ciltler, nefes ve göz sümük bezleri ve de sindirme ve cinsel organlar mikrop bulaşmasına el verişlidirler.
 9. 9. KUAFÖR HİJYENİ SAYFA 9 Bir hastaya ya da mikrobun bulunduğu bir nesneye dokunulunca mikrop direk olarak bulaşır. Bu tür bulaşmaya temas enfeksiyonu denir. Hapşırmaktan ve nefes verirken bulaşan mikroplara da damlacık enfeksiyonu denir. Kendi kendine bulaşma da ancak bir yaraya dokununca ya da tırnakla kaşıyınca gerçekleşir. Temizlenmiş eller de mikroplardan arınılmış değildir. Direk olmayan bulaşmalarda, enfeksiyon olmuş, ancak daha hastalanmamış insanlardan kaynaklanır. Bu insanlar mikropları vücutlarında barındırırlar ya da salgılarlar. Hayvanlar da bu tarz mikrop taşıyıcılar olabilirler.Bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyondan hemen sonra görülmez. Mikrobun bulaşması ve hastalığın baş göstermesi arasında geçen süreç kuluçka sürecidir. Bu süreç her hastalık için ayrı bir karakter taşır. Örneğin AIDS hastalığında kuluçka süreci birkaç yıl sürebilir. Günümüzde bir çok enfeksiyon yoluyla bulaşan hastalıkların önüne aşılarla geçiliyor. Bunu da, organizmaya canlı fakat etkisini yitirmiş mikroplar enjekte ederek ve organizma mikroplara karşı önleyici maddeler geliştirmesiyle ya da direk organizmaya koruyucu maddeleri enjekte edilmesiyle gerçekleştirirler. Enfeksiyon mikrobun bulaşmasına denir ve kuluçka dönemi ise, enfeksiyonla hastalığın başlaması arasındaki sürece denir.
 10. 10. SAYFA 10 KUAFÖR HİJYENİ Bakteriler kozmetik sektöründe: 1. Ürünlerin bozulmasına, 2. Gözle görülür değişikliğe uğramalarına, 3. Tüketicinin sağlığını olumsuz yönde etkilemeye, 4. Egzama,alerjik reaksiyon vb. ye neden olurlar. BAKTERİLER NEREDE BULUNUR? Havada, toprakta, suda, insanların içinde, hayvanların ve bitkilerin içinde, kısacası her yerde bakteriler vardır İnsanlar Bakteri çoğu zaman insanlardan aktarılır. Burun, eller, kulaklar ve boğazda bakteriler bulunur. Hapşırma, öksürme, tükürmek gibi eylemlerle hastalık bulaştırılır. Özellikle tırnak altlarında zararlı bakteri bulunur. Sivilcelerde de bakteri vardır. Oynamakla çevrenize aktarabilirsiniz. Bağırsaklarda da zararlı bakteri bulunur. Tuvalete gittiğinizde ellerinize kolayca bulaşır. Hava Havada da mikroorganizma vardır. Hayvanlar Bütün hayvanlar toz, pislik ve mikrop taşırlar. Bunun içine evcil hayvanlar da dahil olduğu için dikkat etmek gerekir.Fareler lağım sularından getirdikleri bakterileri taşıyabilirler. Böcekler Böcekler vücutlarının yüzlerinde bakteri
 11. 11. KUAFÖR HİJYENİ SAYFA 11 taşırlar. Hamam böceği veya karafatma gibi böcekler yemeklerin üzerinde yürüyebilir ve bakterileri dağıtabilir. Sinekler çok tehlikelidirler. Kendilerini hasta etmeden bir yerden bir yere bakteri taşırlar. Sinekler, çöplüklerden ve dışkılardan yararlandıkları için buralardan bakteri topluyorlar. Sinekler kondukları gıdanın üzerine karnındaki asitleri püskürterek yemeği eritip emerler. Böylece sineğin bir önceki yediği mikropları bu yolla dağıtırlar. Ayrıca sinekler yemek yerken hızlı bir şekilde dışkılarını boşaltırlar. Çöpler Çöplüklerde ve özellikle mutfak çöplerinde artık yemekler bulunur ve zamanla çürür, kokar. Ağzı açık çöpler sinekleri çeker, bakteri dağıtımına sebep olur. BAKTERİ ÇOĞALMASININ ÖNLENMESİ Bakterinin çoğalması için dört kriter önemlidir. * GIDA – yüksek protein * RUTUBET - su * SICAKLIK – 35°C * ZAMAN – dışarıda bekletilme süresi  kriterlerden birini çıkartırsanız, bakterinin çoğalmasını veya bazen de Bu tamamıyla üremelerinin durmasını sağlarsınız.
 12. 12. SAYFA 12 KUAFÖR HİJYENİ Kuaförlerde temizlik ve dezenfeksiyon Kuaför, berber ve güzellik salonlarında çalışanlar; kişisel hijyenlerine, çalışma aletlerinin dekontaminasyonuna, dezenfeksiyon ve sterilizasyonuna, atıkların doğru şekilde uzaklaştırılmasına ve çalışma ortamının temizliğine gereken önemi vermedikleri takdirde müşteri ve kendilerine hastalık bulaştırmaları kaçınılmazdır. HİJYEN NEDİR? Temizlik ve sağlık kurallarını bir arada bulunmasına hijyen denir. Hijyen kişisel ve toplumsal önemi olan bir kavramdır. Kişisel Hijyen birey tarafından kendi sağlığını korumak için sağlıklı yaşam kurallarını uygulayarak yaptığı akılcı bakımla ilgilidir. Böylelikle de iş ve müşteri kaybı olmaz. Çalışanlar ve malzemelerin temiz tutulması hijyen için çok önemlidir. Temiz çalışırsanız müşteri çekersiniz.
 13. 13. SAYFA 13 KUAFÖR HİJYENİ HİJYENİN YAŞAMIMIZDAKİ YERİ VE ÖNEMİ Sağlıklı yaşayabilmek ve ömür boyu sağlığımızı koruyabilmek için bulunduğumuz ortamın hijyen koşullarına uygun olmasına dikkat etmeliyiz.Hijyenin yaşamımızdaki yeri ve önemi büyüktür.Hijyen koşullarına uyduğumuz takdirde sağlığımızı korur, hastalıkların bulaşması ve yayılmasını önler ve sağlıklı bir şekilde hayatımıza devam ederiz. Başta kendi sağlığımız olmak üzere başkalarının sağlığını da korumuş oluruz.Beden temizliğinin yanısıra kullanılan her şeyin temizliğine ve bulunduğumuz ortamında temiz ve hijyen koşullarına uygun olmasına özen göstermeliyiz. HİJYEN ÇEŞİTLERİ 1:Kişisel hijyen 2: İş yeri hijyeni 3:Araç ve gereçlerin hijyeni İŞ YERİ HİJYENİ Kuafor salonunun durumu insanları etkileyecektir.Bu yüzden temiz ve rahat olmalıdır.Bu standart temizlik, standart belli bir nemliliği ve hava sıcaklığının yanısıra gerekli güvenlik tedbirleri de alınmalıdır.Bir enfeksiyon belirtileri gösteren müşteriye tıbbi yardıma gerek olduğu hatırlatılmalı ve salona enfeksiyon riski geçtiği zaman gelmesi önerilmelidir.Salonda işlem yapılan bir müşterinin hastalığı veya parazit enfeksiyonu varsa kuafö,r enfeksiyonun salona yayılmamasını sağlamakla görevlidir.Örneğin gribal enfeksiyonlar,bit gibi .Böyle durumlarda tüm alet ve eşyalar uygun bir yöntemle dezenfekte edilmelidir. Havlular kaynatılmalı tarak,makas ve bigudiler dezenfekte edilmelidir.
 14. 14. SAYFA 14 KUAFÖR HİJYENİ ARAÇ GEREÇ HİJYENİ Fırçalar ,tarak bigudiler ve diğer ekipman düzenli olarak temizlenmeli ve steril edilmelidir. Yere düşen eşyalar kullanılmadan steril edilmelidir.Taraklar tokalar diğer eşyalar ağıza alınmamalı ve mikropların kolay biriktiği ceplerden uzak tutulmalıdır. Kapalı çöpler saç kesikleri ve diğer atıkların konması için gereklidir. Saç kesikleri uygun bir şekilde süpürülmeli çöpe konmalı ve bir köşede biriktirilmemelidir.Çöpler düzenli aralıklarla gün sonunda boşaltılmalıdır.Tek kullanılmış boyun örtüleri ve havlular tercih edilmelidir.Kirli havlular ayrı yerde saklanmalıdır. Bakteriler kirli eller veya ekipman ile aktarıldığı zaman çapraz enfeksiyon meydana gelebilir. Tuvalet hijyeni önemlidir.Hastalıkların yayılmasını engeller. Salonda sigara içilmemelidir. Doğrudan yada dolaylı temasla enfeksiyondan korunmak için işyeri ve araç gereçlerin hijyenine özen gösterilmelidir. İŞ YERİNDE TEMİZLİK İş yerleri temiz ve tertipli tutulmalıdır. Sürekli dezenfekte edilmeli, riski düşük tutmak için, nasıl temizlik yapılacağı planlanmalıdır. Mikroorganizmaların gruplarına göre yapılacak işlemler farklıdır. Temel prensip; çevre, yüzey temizliği ve müşteride kullanılan malzemelerin kullanım sonrasında öncelikle dekontaminasyon işleminin su/sabun/deterjan/ ovma ürünlerinin kullanılarak yapılmasıdır.
 15. 15. KUAFÖR HİJYENİ SAYFA 15 Temizlik-dekontaminasyon Tezgah, ayna, zemin, oturma grupları gibi alanlardan enfeksiyon bulaşma riski pek fazla değildir. Silinebilir alanlardır. Saç yıkama treyi, dolap, duş başlığı, raf, manikür ve pedikür kapları sabunlu su ile yıkanmalı/silinmeli belli aralıklarla klorlu ovma ürünüyle temizlenmeli/silinmeli ve durulanarak kurutulmalıdır. Fırça, tarak, bigudi gibi gereçler üzerlerindeki saçlar toplanır, tozlar ve kirler sıcak sabun/deterjanlı su ile iyice temizlenir. Yalnız su ile yıkama %50 oranında enfeksiyon riskini azaltır, sabunlu su veya deterjanlı su ile yıkanması veya fırçalanması enfeksiyon önleme etkinliğini önemli derecede arttırır. ÇALIŞIRKEN TEMİZLEYİN Mümkün olduğunca çalışırken temizlik yapmalısınız. Her günün sonunda çalışma malzemeleri ve tezgah üzerleri yıkanıp dezenfekte edilip bırakılmalıdır. Ellerin dokunulduğu yerler özel dezenfekte edilmelidir. En temiz yerden başlanıp en pis yere doğru temizlik yapılmalıdır. Deterjanlar ve dezenfektanlar doğru ölçüde kullanılmalıdır. Çok az koyarsanız işinizi görmez, fazla koyarsanız daha etkileyici olacağı yere, sadece ziyan olur. Paspasları veya el bezlerini suyun içerisinde bırakmayın. Bu tür malzemeler kullanıldıktan ve yıkandıktan sonra kendiliğinden kurumasına bırakılmalı ve yemeklerden uzak bir yerde tutulmalıdır.
 16. 16. SAYFA 16 KUAFÖR HİJYENİ Araç-Gereçlerin yıkanması Yalnız su ile yıkama % 50 oranında enfeksiyon riskini azaltmaktadır.Araç-gereçlerin sabunlu yada deterjanlı suda fırça ile temizlenmesi ise enfeksiyon önleme etkinliğini önemli derecede arttırmaktadır.Kurumuş organik maddeler (kan,doku parçası gibi) dezenfektanları inaktive ederek etkilerini azaltabilir.Bu nedenle kimyasal dezenfektanlar kullanılarak yapılacak dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemleri öncesinde de yıkama güvenli araç-gereç sağlamanın temel şartlarından biri olarak kabul edilmektedir. Temizliğin etkin olması için sıcak su, deterjan ve fiziksel uğraşım gerekir. Deterjanlar yağı ve kiri çözerek temizliği kolaylaştırırlar. Çalışma tezgahı temiz gözükse dahi yine üzerinde bakteri olabilir. Emin olmak için dezenfekte edilmeli. Bu yöntem bakteriyi tehlikesiz miktara düşürür. En yaygın dezenfeksiyon yolu 82 °C‟ de sıcak su kullanmaktır. İyi temizlik için aşağıdaki 6 aşama uygulanmalıdır.  Ön temizlik - kaba kirlerin çoğunu temizlemek,  Ana temizlik - sıcak su ve deterjanla yapılmalıdır. Dezenfektan kullanmadan önce deterjan iyice durulanmalıdır.  Durulama  Dezenfekte etmek - durulamadan sonra dezenfekte edilmeli ve sıcak suyla tekrar durulanmalıdır.  Son durulama.  Kurutma - Son durulamadan sonra kuruması için bırakılmalıdır.
 17. 17. SAYFA 17 KUAFÖR HİJYENİ Temizlik ve Hijyen Konusunda Bilinmesi Gerekenler Müşterilere kullanılan tüm aletler her kullanımdan sonra steril edilmelidir. Bu işlem sonunda aletler steril kâğıt ya da UV sterilezer içerisinde tekrar kirlenmeyecek şekilde saklanmalıdır. Sterilizasyon için uygun olmayan aletler 10 - 12 saat süre ile dezenfektan solüsyonlar içinde bekletilmelidir. Çalışma ortamındaki dolaplar, çekmeceler, lamba düğmeleri , sıklıkla kullanılan aletler ve dokunulan yüzeyler sterilizasyon yöntemleri kullanılarak steril edilemez. Ancak uygun bir dezenfeksiyon işleminin uygulanması gerekir. Temizlenmesi zor olan eşya ve ekipmanın alüminyum veya plastik folyo ile kaplanması ve her müşteriden sonra değiştirilmesi sağlıklı ve kolay bir yöntemdir. Piyasada bu amaçla hazırlanmış tek kullanımlık malzemeler de bulunmaktadır. Yüzey dezenfeksiyonunda, özellikle yerlerin dezenfeksiyonunda su bazlı dezenfektanların kullanılması gerekir. Bu amaçla klor, alkol, fenol bileşimleri kullanılabilir. Dezenfeksiyon işleminden önce sabunlu ya da deterjanlı su ile ortam temizlenmeli ve dezenfektan solüsyon daha sonra yüzeye püskürtülmeli ya da paspasla sürülmelidir. Yerlerin dezenfeksiyonunda çamaşır suyu kullanılabilir.Dolap gibi diğer yüzeylerin dezenfeksiyonunda ise hem temizlik hem de dezenfeksiyon özelliği olan seyreltilmiş iyodofor, klorlu bileşikler ve fenoller kullanılabilir.
 18. 18. SAYFA 18 KUAFÖR HİJYENİ Dezenfeksiyon: Dezenfeksiyon insanda ve nesnelerdeki hasta eden mikropları etkisiz hale getirir. Dezenfeksiyonun çeşitli yöntemleri vardır. Fiziki yöntemde, kaynatarak (iş elbiselerini) ya da kuru sıcaklıkla ( ısı yapan özel aletler) dezenfeksiyon gerçekleşir. Bu tür önlemler alabilmek için, kaynatma yöntemi dışında, piyasada çeşitli steril etme ve dezenfekte aletleri bulunur. Kimyasal dezenfektan olarak alkol,hidrojen peroksit,Formaldehit (Formalin), Glutaraldehit, İyod ve iyodoforlar,klor,kuarterner amonyum bileşiğinin piyasada satılan ürünleri mevcuttur. İşyerlerinde enfeksiyonun önlenmesi için 1. El yıkama 2.Kullanılmış araç ve diğer malzemelerin temizlenmesi 3. Yer ve yüzey temizliği gerekir. Araç-Gereçlerin yıkanması: Yalnız su ile yıkama % 50 oranında enfeksiyon riskini azaltmaktadır.Araçgereçlerin sabunlu yada deterjanlı suda fırça ile temizlenmesi ise enfeksiyon önleme etkinliğini önemli derecede arttırmaktadır.Kurumuş organik maddeler (kan,doku parçası gibi) dezenfektanları inaktive ederek etkilerini azaltabilir.Bu nedenle kimyasal dezenfektanlar kullanılarak yapılacak dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemleri öncesinde de yıkama güvenli araç-gereç sağlamanın temel şartlarından biri olarak kabul edilmektedir. Yüksek düzeyde dezenfeksiyon: Sterilizasyon gereçlerinin bulunmadığı veya uygun olmadığı durumlarda (plastik,ısıya dayanıksız malzeme) yüksek düzeyde dezenfeksiyon kabul edilebilir tek alternatiftir.Yüksek düzeyde dezenfeksiyon tüm mikroorganizmaları öldürürken bazı bakteriyel endosporlara karşı etkisiz olabilmektedir.
 19. 19. SAYFA 19 KUAFÖR HİJYENİ Sterilizasyon Yöntemleri Kuru Hava İle Sterilizasyon Metal aletlerin 160°C’de 2 saat, 180°C’de 35 dk. süreyle aleve ya da buhara tutulması ile uygulanır. Bu şekilde mikroorganizmaların çoğunu yok edebilirsiniz. Basınçlı Buhar İle Sterilizasyon Metal aletlerin, tarakların ve plastik gereçlerin sterilizasyonu için en etkin yöntem aracı olmaları bakımından otoklavlar öncelikle tavsiye edilir. Otoklavlar 1210C buhar ısısı ve basınç yaratarak sterilizasyon yaparlar. İşlem, yaklaşık olarak 20 dk sürer. Kaynatma Havlular ve örtüler yıkama suyu sıcaklığının 95 0 C’ye erişmesi koşulu ile yıkanabilir. Ancak çok güvenilir bir yöntem değildir. Isıya dayanıklı mikroorganizmalar yok edilemeyebilir. Ultraviyole Radyasyon Kabini Tüm aletler bu dolaba konulmadan önce çamaşır suyu ile temizlenmiş olmalıdır. İşlem sırasında dolabın üst kısmındaki cıva buharı lambasından yayılan ultraviyole ışınlarının tüm yüzeylere erişebilmesi için aletler sık sık çevrilmelidir. Aletlerin her yüzeyine 2030 dk süreyle ışınlar değmelidir. Kullanılan UV kabinindeki ampullerin etkili olabilmesi için altı ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Sterilizasyonun Etkili Olması İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Steril edilecek araç temizlenmiş olmalıdır. Sterilizasyon işlemi, steril edilecek aracın bütün yüzeyini kaplamalıdır. Sterilizasyon türünün süresi yeterli olmalıdır. Steril edilmiş yüzeye elle ya da başka bir şeyle dokunulmamalıdır. Steril edilen araç hemen kullanılmalı fazla bekletilmemelidir. Steril edilecek olan araçlar doğru olarak gruplandırılmalıdır
 20. 20. SAYFA 20 KUAFÖR HİJYENİ Kimyasal yüksek düzeyde dezenfeksiyon Kimyasal madde kullanarak yüksek düzeyde dezenfeksiyon için araç-gereçler yüksek düzey bir dezenfektanda 20 dakika süre ile bekletilmeli ve kaynamış su ile durulanmalıdır. Bu amaçla yaygın kullanılan dezenfektanlar aşağıda belirtilmiştir. Alkollerin dezenfeksiyon amacıyla % 50- % 90 oranları arasında kullanılmaları gerekmektedir.Daha düşük oranlarda dezenfeksiyon etkileri hızla azalır.Alkoller ülkemizde rutin olarak % 70‟ lik konsantrasyonlarda hazırlanarak kullanılmaktadır. Avantajları; metalleri aşındırıcı etkisi yoktur.Plastik,lastik ya da lateks malzemeleri dezenfekte etmekte de kullanılabilir.Dezavantajları ;hızlı buharlaşırlar.Organik maddeleri etkilemeyebilirler.Hidrofilik virüsleri (echo coxachie) öldürememeleri nedeniyle yüksek düzeyde dezenfektan olarak kabul edilmezler. Formaldehitin piyasada sıvı formu olan formalin bulunmaktadır. Avantajları;% 8 lik solusyonları yüksek düzeyde dezenfektandır.Kimyasal sterilizasyon için bile kullanılabilir.Dezavantajları toksiktir.Formalin solusyonu hazırlanırken veya kullanırken buharından korunmaya özen gösterilmelidir.Solüsyon hazırlanırken klorlu su kullanılmamalıdır. Hidrojen peroksitin % 6 lık solüsyonları dezenfektan etki gösterir.Antiseptik olarak kullanılan % 3 lük H2O2 solüsyonları dezenfektan için kullanılmamalıdır. Avantajları; ucuzdur,kolay bulunur.Dezavantajları; yakıcı etkisi nedeniyle bakır, çinko, alüminyum ve pirincin dezenfeksiyonunda kullanılmamalıdır. Klor: solüsyonları ile yüksek düzeyde dezenfeksiyon elde etmek için aletler, plastik kova içinde hazırlanan dezenfektan solüsyonda ( %0,5 „lik solüsyonu) 20 dakika süre ile bekletilmelidir. Avantajları ;ucuz ve kolay bulunur.Geniş yüzeylerin temizliği içinde çok uygundur.Dezavantajları ;metallerde paslanmaya neden olabilir. Korozyonu önlemek için dezenfeksiyon için bekletilen süre sonunda araç-gereçler solüsyondan çıkarılmalı ve su ile hemen yıkanmalıdır.Bu işlemleri yapan kişi mutlaka ucuz lastik ya da ev tipi iş eldiveni kullanmalıdır.Klor solusyonları çabuk bozulur.En az her gün yeni bir solüsyon hazırlanmalıdır.% 0,5 lik klor solüsyonu ,Türkiyede yaygın olarak bulunan ev tipi çamaşır suyu % 5 sodyum hipoklorit içerdiğinden 1 ölçek çamaşır suyu ile 9 ölçek su karıştırılmak suretiyle elde edilir.Deri dezenfektanı olarak da adlandırılan antiseptikler araçgereç dezenfekte etmeye uygun değildir.Tüm bakteri,virüs ve endosporları güvenilir biçimde yok edemezler.
 21. 21. SAYFA 21 KUAFÖR HİJYENİ Yer ve Yüzey temizliği: Duvar,yer döşemesi ya da diğer yüzeylerden özel durumlar söz konusu olmadıkça enfeksiyon bulaşma riski pek fazla değildir.Bu nedenle su ve deterjanla yapılan rutin temizlik yeterlidir.Ancak kan ya da organik bir madde ile bulaşma söz konusu olduğunda dezenfektan etkili kimyasal maddeler kullanılmalıdır.1/10 oranında sulandırılmış klor solüsyonları ( çamaşır suyu) bu amaçla kullanılacak en uygun maddedir. Sadece hijyen kurallarına göre temizlenmiş aletlerin kullanılmasının sizi ve müşterinizi mikroplardan koruduğunu göz ardı etmeyin. Aletler önce temizlenmeli sonra dezenfekte edilmeli. En önemlisi lavabonun kıyılarını, başlıkları, koltuğun kolluklarını, el ve yüz havluları gibi kanla bulaşabilecek yerleri önce yıkanması veya temizlenmesi sonra dezenfekte edilmesi uygundur. Elbette bu durumda eller de dezenfekte edilmelidir. Dezenfeksiyon için sadece kontrol edilip onaylanan ilaçlar kullanılmalı. Bu durumda ilaçların Durumuna göre (eller, aletler ya da yüzey dezenfeksiyonları için) uygunluğuna. Doğru miktarda kullanımına Uygulanan yerin üzerinde yeterince süre işlemesine dikkat edin. Dezenfeksiyon ilaçları, kullanma talimatına göre su ile inceltilmesi ve öyle kullanılması önemli. Suyun içine az miktarda öz karıştırılırsa ya da uygulanan yerin üzerinde ilaç az bekletilirse dezenfeksiyon yeterli olmayacaktır. Suya çok fazla öz karıştırılırsa da, örneğin ellerdeki uygulamada eldeki cilde zarar verebilir.Bulaşıcı hastalığa bulaşmak korkusu aşırı olabilir ve evde veya iş yerlerindeki dezenfeksiyon ilaçları kullanımı hem müsriflik olur hem de doğanın (hava, su, toprak) sırtına büyük bir sıkıcı yük biner. Dezenfeksiyon yapılırken sadece doğru kullanım enfeksiyonlara karşı iş alanında korur.
 22. 22. SAYFA 22 KUAFÖR HİJYENİ KİŞİSEL TEMİZLİK Gıda işiyle uğraşıyorsanız uygun kıyafet giymeniz, kendinizi temiz tutmanız çok önemli bir faktördür. Temizlik ve hijyende standartlarınız yüksek olmalıdır. İŞE GELİNCE İş yerine geldiğiniz ve dışarıda giydiğiniz kıyafetinizi değiştirin. Eğer ayakkabılarınız çamurlu ve kirliyse, ayakkabılarınızda değiştirilmelidir. İş yerinizde bunu sağlamak için uygun yer olması gerekir. AĞIZ, BURUN, KULAK Çoğu insanın ağzında, burnunda ve kulaklarında bakteri yaşar. Bu bakteriyi etrafa yaymamak için:  Burnunuzla oynamayınız.  Yerlere tükürmeyiniz.  Sakız çiğnemeyiniz.  Tırnaklarınızı yemeyiniz.  Sigara içmeyiniz. İş yerinde kesinlikle sigara içilmemelidir. Sigara içmek tercih edilmediği kadarda öksürtür, bu da bakteri dağılmasına neden olur. Üstelik sigara içerken ellerinize zararlı bakteri aktarıyorsunuz. Ellerinizden de her yere bulaşabilir. Burnunuzu silmeniz gerekiyorsa kağıt mendille yapınız. Sildikten sonra mendili çöpe atın ve ellerinizi yıkayın.
 23. 23. KUAFÖR HİJYENİ SAYFA 23 DERİ Temiz deride bile bakteri vardır. Sivilceler derideki gözeneklerdeki bakteriden oluşur. Bütün bu bakterileri yok etmek için sık sık yıkanılmalıdır. Çalışırken derinizi ve özellikle sivilcelerinizi kaşımayınız. YARALAR Herhangi bir yarada gıda için tehlikeli bakteri bulunabilir. Tüm yaralar su geçirmeyen yara bandı ile kapatılmalıdır. Bu bakterinin çoğalmasını önler. ELLER Doğada , dokunduğumuz her şeyde bakteri bulunmaktadır. Ellerimiz yoluyla heryere taşınan bu bakteriler basit soğuk algınlığından , öldürücü hastalıklara kadar bir çok istenmeyen duruma neden olabilir. Hastalıkların bulaşmasını, önlemenin en etkili yollarından birisi de kişisel temizliğe dikkat etmektir.“El yıkama” önemi konusunda hemfikir olmamıza rağmen ihmal ettiğimiz konuların başında gelmektedir. Oysa çok basit kurallara dikkat ederek hem kendimizi hem de çevremizdekileri zararlı mikroorganizmalara karşı koruyabiliriz. . HASTAYSANIZ * Grip veya nezleyseniz. * İltihaplanmış yaranız varsa, * İshalseniz, * Mideniz veya karnınız ağrıyorsa, * Kusma veya bulantınız varsa. İLGİLİLERE BİLDIRİNİZ
 24. 24. KUAFÖR HİJYENİ SAYFA 24 ELLER Enfeksiyonların bulaşmasını önlemek için su ve sabunla yapılan doğru yıkama, elde bulunan mikroorganizmaları mekanik olarak uzaklaştırmaktadır. El yıkama esnasında yüzük, bilezik, saat vb. takılarınızı çıkarmalı; parmak uçlarına, parmak aralarına, avuç içi ve tırnak diplerine daha fazla özen göstermelisiniz. Antiseptik bir sabunla eller 30 sn. yıkanmalı, kurulandıktan sonra antiseptik bir losyon kullanılmalıdır. Kalıp sabunlar el hijyeninde etkili olamadıkları için, toplu yerlerde antiseptik özelliğe sahip sıvı sabunlar tercih edilmelidir. El yıkama gibi kurulama da ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü eller ıslak ve nemli ise bakteri üremesi ve bulaşması kolaylaşmaktadır. Kurulama sırasında pamuklu havlular yerine tek kullanımlık kâğıt havluları tercih etmelisiniz. ELLER NE ZAMAN YIKANMALI? Elleri kirli gördüğünüz zaman Yemek hazırlamadan ve yemek yemeden önce İşe başlamadan önce Temizlik yaptıktan sonra Tuvaleti kullandıktan sonra Yemek yedikten sonra Sigara içtikten sonra, Bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra Kimyasal madde kullandıktan sonra Para alış verişinden sonra Hasta insanlara dokunmadan önce ve sonra Burnunuzu temizledikten sonra Kedi, köpek ve diğer tüm hayvanları elledikten sonra MUTLAKA ELLERİNİZİ YIKAYINIZ
 25. 25. SAYFA 25 1 Ellerinizi akan ılık, suyla ıslatın Islak ellerinizi sabunla iyice köpürtün 2 Ellerinizin her noktasını (avuç içi, parmak araları, bilekler) iyice ovalayınız 3 Ellerinizin her noktasının sabunla iyice temizlendiğinden emin olun (en az 20saniye) 4 Ellerinizi yıkadıktan sonra iyice durulayın 5 Yıkama işleminden sonra ellerinizi iyice kurulayın KUAFÖR HİJYENİ
 26. 26. SAYFA 26 KUAFÖR HİJYENİ İŞ KAZALARINDAN ve HASTALIKLARINDAN KORUNMA 1-Cildi iş şartlarından kaynaklanan hastalıklardan koruma: Kuaförlerin ellerindeki ciltte, aşırı çalışmaktan dolayı oluşan deri hastalıkları, kuaförlerde en sık rastlanan deri hastalığıdır. Ellerin aşınması, iş gereği su, şampuan ve kullanılan diğer ürünlerin teması yüzünden oluşur.Bu sebepten dolayı bir çok kuaför hassaslık (alerji) gibi sorunlar yaşar. Çoğunlukla egzama olmak üzere birçok rahatsızlık şekillenir. Buna sebep birinci sırada işte kullanılan kimyasal ürünlerin dikkatsiz yada sık şekilde kullanılmasıdır. Çalışma yeteneğinin kaybolmasına neden olan ve diğer kötü sonuçlu rahatsızlıkların çoğu, öncelikle acemi çalışanların daha dikkatli olmasıyla engellenebilir. Sağlıklı bir deri o ürünlerle bazen temasa geçerse hemen hemen hiç zarar görmez. Genellikle acemi çalışanların yaptığı saç yıkamasında, şampuanların içerdiği yağlı saçlara önlem maddeleri, ciltteki doğal koruyucuları yok eder. Böylece zararlı maddeler daha kolay deriye girebilir. Deride, alerjik bir maddenin cilde girmesi ve kendisini savunmaya başlamasıyla alerjik reaksiyon başlar. Alerji yapan maddelerin tekrar cilde girmesiyle oluşan kimyasal reaksiyon sonucu hastalık ortaya çıkar. Bu tür reaksiyonlar egzama gibi alerjik hastalıklara sebep olabilir. Dış deri tabakasının iltihaplanmasına egzama denir. Egzamada kızarıklıklar, kaşıntılar, şişlikler, su toplaması ve ıslaklıklar görülür. Kabuklaşmalar da egzamada görülür. Elleri bir eldivenle korumak ve özel kremlerle el bakımı yapmak kuaförlerdeki cilt hastalıklarını önler. Aşağıdaki işlemlerde eldiven giyilmeli: Saç yıkamasında Kafa masajsında ve saç bakımında Saçları boyarken Gerekli olan ürünleri hazırlarken Aletleri, makineleri ve çalışma yerini ıslak bir bezle ya da dezenfektan maddelerle temizlerken Manikür ve pedikür yaparken
 27. 27. SAYFA 27 KUAFÖR HİJYENİ 2-Ayak ve sırt ağrılarına karşı önlemler: Sağlıklı bir ayak, ayak kemiklerinin baldır kaslarından ayağın kısa kaslarına kadar oluşturduğu elastik bir biçimdedir. Ayaklar vücudun tüm yükünü taşırlar. Ayakta sütun görevi yapan yerler topuk, ayağın dış kısmı ve orta ayak kemiğidir. Az hareket, fazlasıyla ayakta durmak, dar ve biçimsiz ayakkabılar kasların ve bağların zarar görmesine ve ayakların elastikliğini kaybetmesine neden olur. Zamanında bir ortopedik önlem alınmazsa ayak iskeleti bu sebepten dolayı değişime uğrar.Taban düzleşmesi olur. 3-Solunum Yollarını Koruma: Pis hava hasta eder, özellikle de solunum yollarını. Çalışma yerindeki kötü havanın (tüm gün boyunca sıkılan spreyler, boyaların kokuları ve içilen sigaranın dumanı) teneffüs edilmesi nedeniyle solunum yolları tahriş olur ve bronşit ya da astım gibi rahatsızlıklara neden olur ve bunlar fark edilmeden oluşur. Bu tür hastalıklar kronikleşir, yani onlardan artık kurtulmak mümkün değildir. Kuaför salonlarındaki kirli hava oranı böyle düşürülür; Spreyleri gereğinden fazla kullanmamakla Müşterilerin sigara içmemelerini rica ederek. Koku salmayan saç boylarının kullanımıyla. Solunum yolları rahatsızlıkları giderek yayılıyor. Bu sebepten dolayı, çalışma yerindeki havayı yalnız kendi sağlığınız için değil, müşterilerinizin de sağlını düşünerek temiz tutulmalı. 4-Varisten Korunma: Efe oturuşu ile bir ayak diğerinin üzerine atılarak oturulur Ayak ucu dize doğru çekilir ve sonra aksi yönde gerilir. Günde 3 kez 5 er defa başlanır.Her gün 5 artarak günde elli adete çıkarılır. Bu hareket sürekli aynı pozisyonda ayakta kalmaya bağlı olarak bacakta biriken kanın geri dönüşünü kolaylaştırır
 28. 28. KUAFÖR HİJYENİ SAYFA 28 SONSÖZ Bilgi paylaştıkça değerlidir. Bu nedenle bu broşürü istediğiniz kadar çoğaltıp eğitim amaçlı kullanabilirsiniz. Prof.Dr.Mustafa TAYAR BURSA 2010 Görüş ve önerileriniz için: mtayar@uludag.edu.tr
 29. 29. KUAFÖR HİJYENİ SAYFA 29 Hazırlayan Prof.Dr.Mustaf TAYAR Uludağ Üniversitesi Görükle /BURSA mtayar@uludag.edu.tr

×