O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Facebook ve markalar

8.026 visualizações

Publicada em

Kullanıcıların kurumsal Facebook sayfaları hakkındaki görüşlerine yönelik bir anket çalışması.

Publicada em: Tecnologia
 • Entre para ver os comentários

Facebook ve markalar

 1. 1. M. Serdar Kuzuloğlu Facebook ve Markalar Türkiyeli kullanıcıların Facebook’ta yer alan marka sayfaları hakkındaki görüşleri 18 Mart 2011 ) (Flickrİçeriğini değiştirmediğiniz sürece ücretsiz olarak kullanabilir, referans gösterebilir, dağıtabilirsiniz.
 2. 2. M. Serdar Kuzuloğlu 2 İçindekilerYönetici Özeti 3Anket Yöntemi 4Anket soru ve seçenekleri 5Facebook Türkiye rakamları 6Anket Sonuçları 9Sonuçların yorumu 14M. Serdar Kuzuloğlu 15İçeriğini değiştirmediğiniz sürece ücretsiz olarak kullanabilir, referans gösterebilir, dağıtabilirsiniz.
 3. 3. M. Serdar Kuzuloğlu 3 Yönetici ÖzetiÜye sayısı 600 milyonu geride bırakan ve bu yıl içinde 1 milyarıgeçmesi beklenen Facebook, bireyler için olduğu kadar markalar için debir cazibe merkezi durumunda.Yüz milyonlarca kişiye bedava ya da çok düşük bir maliyetle ulaşarakiletişim kurabilme amacıyla kurulan marka ve kampanya sayfalarındabüyük rekabet yaşanıyor.Türkiye’nin Facebook’un küresel sıralamasında 4. ülke konumunayükselmesini sağlayan 26 milyondan fazla üyenin önem ve değeriniyadsımak mümkün değil.1.530 kişi arasında elektronik olarak yapılan bu ankette kullanıcılarınyüzde 38‘lik bir kısmının hiçbir marka sayfasına üye olmadığı,olanların yüzde 58‘inin de 2 ile 5 arası markayı takip ettiği ortaya çıktı.Markaları takip eden kullanıcıların motivasyonu, ezici çoğunlukla özelfırsat ve kampanyalardan haberdar olarak faydalanmak.Kullanıcı kaybetmenin de kazanma gibi an meselesi olduğu Facebook’tamarka sayfalarını takipten çıkanların büyük bölümünün gerekçesifaydasız içerik sunulması ve çok sık güncelleme yapılması.Bir diğer çarpıcı ayrıntıysa Facebook kullanıcılarının büyük birbölümünün arkadaşına tavsiye etmeye değecek bir sayfaya denkgelememiş olması.İçeriğini değiştirmediğiniz sürece ücretsiz olarak kullanabilir, referans gösterebilir, dağıtabilirsiniz.
 4. 4. M. Serdar Kuzuloğlu 4 Anket YöntemiTwitter ve Facebook üstünden yapılan çağrıyla herhangi bir hedefbelirlemeden elektronik katılım yöntemiyle gerçekleştirilen bu ankettekatılımcılara verdikleri cevaplar doğrultusunda değişken sayıda soruyöneltilmiştir.Toplam 1.530 kişinin katıldığı anket 1 Mart-17 Mart 2011 tarihleriarasında gerçekleştirilmiştir.(Hiçbir bilimsel kaygı taşımamaktadır. Sorular ve yöntem bu konuya yönelik en doğru seçenek olmayabilir.)İçeriğini değiştirmediğiniz sürece ücretsiz olarak kullanabilir, referans gösterebilir, dağıtabilirsiniz.
 5. 5. M. Serdar Kuzuloğlu 5 Anket soru ve seçenekleri1. Cinsiyetiniz: Erkek / Kadın2. Yaş aralığınız: 16-34 / 35-54 / 54 ve üstü3. Eğitim durumunuz: İlköğretim / Lise / Üniversite / Lisans üstü4. Aylık gelir düzeyiniz: 400 ve altı / 400-1.000 / 1.000-2.000 / 2.000-4.000 / 4.000 ve üstü5. Facebookta herhangi bir markayı takip ettiniz mi ya da halen ediyor musunuz?: Evet / Hayır.6. Markaları neden takip ediyorsunuz? (Çoklu seçmeli): Özel fırsatlardan haberdar olmak için / Alışveriş / Olumlu / olumsuz görüş bildirmek için / Beğendiğim markaların profilimde görünmesi için / Etkinliklerine katılabilmek için.7. Kaç marka takip ediyorsunuz?: 1 / 2-5 / 10’a kadar / 10‘dan fazla.8. Bir marka veya hizmetin Facebook sayfasından herhangi bir satın alma yaptınız mı?: Evet / Hayır.9. Herhangi bir markanın sayfasında hizmetler hakkında şikayette bulunduz mu?: Evet / Hayır.10.Firmanın sayfasından nasıl haberdar oldunuz? (Çoklu seçmeli): Arkadaşım tavsiye etti / onun akışında gördüm / Arama sonucunda çıktı / TV, gazete, dergi reklamından / Firmanın web sitesinden / Başka bir sosyal ağdan.11.Herhangi bir markanın sayfasındaki aboneliğinizi iptal ettiniz mi?: Evet / Hayır.12.Üyeliğinizi sonlandırma sebep ya da sebepleriniz neydi? (Çoklu seçmeli): Yeterince güncellenmiyordu / Sayfa faydasız, sıkıcıydı / Markayla ilgili kötü bir tecrübe yaşadım / Özel bir fırsat, ayrıcalık sunmuyordu / Çok fazla güncelleme yapıyordu.13.Arkadaşlarınıza herhangi bir marka sayfası önerdiniz mi?: Evet / Hayır.İçeriğini değiştirmediğiniz sürece ücretsiz olarak kullanabilir, referans gösterebilir, dağıtabilirsiniz.
 6. 6. M. Serdar Kuzuloğlu 6 Facebook Türkiye rakamlarıFacebook verilerine bakıldığında raporun hazırlandığı tarih anında:• Türkiye kökenli üye sayısı: 26.417.820• Türkiye nüfusuna penetrasyon: %33,95• İnternet kullanıcılarına penetrasyon: %75,48• Erkek kullanıcı oranı: %63• Kadın kullanıcı oranı: %37Türkiye kökenli Facebook üye artış grafiği:Türkiye kökenli Facebook üyelerinin yaş dağılımı: (Kaynak: Socialbakers)İçeriğini değiştirmediğiniz sürece ücretsiz olarak kullanabilir, referans gösterebilir, dağıtabilirsiniz.
 7. 7. M. Serdar Kuzuloğlu 7Hayran sayısı bazında son 3 ayın en popüler Türkçe sayfaları:İçeriğini değiştirmediğiniz sürece ücretsiz olarak kullanabilir, referans gösterebilir, dağıtabilirsiniz.
 8. 8. M. Serdar Kuzuloğlu 8Hayran sayısı bazında son 3 ayın en popüler Türk marka sayfaları:İçeriğini değiştirmediğiniz sürece ücretsiz olarak kullanabilir, referans gösterebilir, dağıtabilirsiniz.
 9. 9. M. Serdar Kuzuloğlu 9 Anket SonuçlarıAnkete katılan 1.530 kişinin demografik özellikleri aşağıdaki gibidir(Soru 1-4):İçeriğini değiştirmediğiniz sürece ücretsiz olarak kullanabilir, referans gösterebilir, dağıtabilirsiniz.
 10. 10. M. Serdar Kuzuloğlu 10Kullanıcıların yüzde 38’i bir sayfa üye değil veya hiç olmamış (Soru: 5).(6, 7, 8, 9 ve 10. sorular sadece 5. soruya ‘Evet’ diyenlere sorulmuştur) Hayır % 38 Evet % 62Kullanıcıların büyük çoğunluğu 2 ile 5 arası sayfaya üye (Soru: 7). % 3 % 19 % 20 % 57 Sadece 1 2-5 arası 10’a kadar 10‘dan fazlaİçeriğini değiştirmediğiniz sürece ücretsiz olarak kullanabilir, referans gösterebilir, dağıtabilirsiniz.
 11. 11. M. Serdar Kuzuloğlu 11Marka sayfalarındaki en büyük motivasyon özel fırsatlar (Soru: 6). 0 200 400 600 800 Özel fırsatlardan haberdar olmak için Alışveriş Olumlu / olumsuz görüş bildirmek için Beğendiğim markaların profilimde görünmesi için Etkinliklerine katılabilmek içinBir marka sayfasını takip eden kullanıcıların yüzde 8’i bu sayfaüstünden bir ürün ya da hizmet satın almış (Soru: 8). Evet % 8 % 92Marka sayfaları şikayet için de kullanılıyor (Soru: 9). Evet % 30 Hayır % 70İçeriğini değiştirmediğiniz sürece ücretsiz olarak kullanabilir, referans gösterebilir, dağıtabilirsiniz.
 12. 12. M. Serdar Kuzuloğlu 12Marka sayfalarının duyulmasında en verimsiz mecra geleneksel medya(Soru: 10. Kişiler birden fazla onay kutusu işaretleyebilir, bu nedenleyüzde değerlerinin toplamı %100ü geçebilir). 0 12,50 25,00 37,50 50,00Arkadaşım tavsiye etti / onun akışında gördüm Arama sonucunda çıktı TV, gazete, dergi reklamlarından Firmanın web sitesinden Başka bir sosyal ağdanKullanıcıların büyük çoğunluğu marka sayfa aboneliğini iptal etmiş(Soru: 11) Hayır % 34 Evet % 66İçeriğini değiştirmediğiniz sürece ücretsiz olarak kullanabilir, referans gösterebilir, dağıtabilirsiniz.
 13. 13. M. Serdar Kuzuloğlu 13Sayfa üyeliğinin bitirilmesindeki en büyük gerekçe sayfanın faydasız yada sıkıcı bilgiler içermesi (Soru: 12. Bu soru sadece 11. soruya ‘Evet’cevabı verenlere sorulmuştur. Birden fazla şık seçilebildiği içindeğerler toplamı yüzde 100’ü geçebilir) 0 17,50 35,00 52,50 70,00 Yeterince güncellenmiyordu Sayfa faydasız / sıkıcıydıMarkayla ilgili kötü bir tecrübe yaşadım Özel bir fırsat / ayrıcalık sunmuyordu Çok fazla güncelleme yapıyorduKullanıcıların büyük bir bölümü arkadaşına bir sayfa tavsiye etmemiş(Soru: 13. Bu soru bütün katılımcılara sorulmuştur) Evet % 30 Hayır % 70İçeriğini değiştirmediğiniz sürece ücretsiz olarak kullanabilir, referans gösterebilir, dağıtabilirsiniz.
 14. 14. M. Serdar Kuzuloğlu 14 Sonuçların yorumuYer alma kolaylığının ve sitenin popülerliğinin etkisiyle her gün yenimarkaların içinde yer almaya çalıştığı Facebook, temelinde bir sosyalağ olması sebebiyle halen kullanıcılar için marka takibi öncelikli birplatform değil.Kullanıcı sayısının çokluğuna rağmen marka sayfalarının abonerakamlarına bakıldığında (sayfalar arasında çakışan kullanıcılar gözönüne alınsa bile) bütün çabalara rağmen henüz toplamın çok küçükbir bölümüne ulaşıldığı ortada.Kimi sosyal medya ajanslarının temsil ettikleri marka sayfalarınıntakipçi sayısını arttırmak için sahte hesaplar ya da (Facebook sayfayönetim kurallarında doğrudan kapanma sebebi olmasına rağmen)hileli / mecburi takip zorunluluğu yöntemleri kullandığı da bilinen birgerçek.Sadakatin düşük olduğu gözlenen Facebook platformunda markalariçin en büyük sıkıntı, ilgiyi diri tutmak için yapılan güncellemelerdekullanıcıyı sıkmamak. Zira en büyük ‘kaçma’ sebebi sayfanın faydasıziçeriklere sahip olması ve bunaltacak kadar sık güncellenmesi olarakortaya çıkıyor.İçeriğini değiştirmediğiniz sürece ücretsiz olarak kullanabilir, referans gösterebilir, dağıtabilirsiniz.
 15. 15. M. Serdar Kuzuloğlu 15 M. Serdar Kuzuloğlu1995 yılında gazeteciliğe başladı.Posta ve Radikal gazetesinin kurucuekibinde yer aldı.PC Magazine, .net, PC Life, ComputerWorld ve PC World dergilerindedüzenli köşe yazıları yazdı.Technology Channel ve BusinessChannelda televizyon programlarıhazırlayıp sundu.2002 yılında Radyo Kozmostaki haftalık teknoloji programını 2004yılında NTV Radyo’da sürdürdü.Fanatik, Finansal Forum ve Radikal gazetelerinin web sitelerini kurup,yönetti.2007de Doğan TV Holdingde Yenil Nesil Hizmetler Direktörü olarakgörev aldı.2008 yılında birçok popüler web sitesini hayata geçiren MYK Medyaşirketini kurup yönetti.Halen haftada iki gün Radikal gazetesinde yazmakta ve TRT Haberkanalında Sosyal Medya adlı programı hazırlayıp sunmaktadır.Dijital stratejiler konusunda danışmanlık yapmakta; dijital kültür,teknolojinin yaşama etkileri konusunda ders ve konferanslarvermektedir.Detaylar ve iletişim için tıklayınız.İçeriğini değiştirmediğiniz sürece ücretsiz olarak kullanabilir, referans gösterebilir, dağıtabilirsiniz.

×