O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Moodle tanıtımı ve kurulumu

1.994 visualizações

Publicada em

Bu sunu moodle öğrenme yönetim sistemini daha rahat anlamak ve kurulumunun kolayca gerçekleştirilmesi için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi BÖTE bölümü 3. sınıf öğrencileri tarafından Öğrenme Yönetim Sistemleri dersi kapsamında hazırlanmıştır.

Publicada em: Educação
 • Seja o primeiro a comentar

 • Seja a primeira pessoa a gostar disto

Moodle tanıtımı ve kurulumu

 1. 1. HAZIRLAYANLAR: SİBEL ŞAHBAZ ŞEBBOY ESİN ŞENER HÜMEYRA ÇINAR FUNDA YILDIZ BUKET İMİR
 2. 2. Bu proje Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi BÖTE bölümü 3.sınıf öğrencileri tarafından Öğrenme Yönetim Sistemleri dersi kapsamında hazırlanmıştır.
 3. 3. MOODLE NEDİR? Moodle, özgür ve açık kaynak kodlu bir uzaktan eğitim sistemidir. Açılımı, Modular- Object- Oriented - Dynamic - Learning- Environment yani Esnek Nesne Yönelimli Dinamik Öğrenme Ortamı olarak çevrilebilir.
 4. 4. Peki hangi dil ortamlarında çalışır? Yazılım, MySQL ve PostgreSQL veri tabanı sistemleri altında ve PHP dilini destekleyen herhangi bir ortamda (Linux, Windows, Mac OS X vs.) çalışmaktadır.
 5. 5. MOODLE’IN GENEL ÖZELLİKLERİ Moodle, bir Uzaktan Eğitim sitesinde ihtiyaç duyulabilecek etkinliklerin çoğunu fazlasıyla yerine getirebilecek özelliklere sahip bir çevrimiçi kurs yönetim sistemidir. Moodle, herkes tarafından (öğretmen, öğrenci) kolay şekilde kullanılabilmektedir.
 6. 6. Moodle tamamıyla ücretsizdir. Ölçeklenebilirlik: Sistem, 50,000 öğrencili ve binlerce kurslu örneklere sahiptir. Geniş geliştirici kitlesi nedeniyle ürün yaşam çevrimi çok hızlıdır. Yani çok kısa sürede yeni sürümler geliştirilmektedir. Açık kaynak kodlu sistem olduğundan Güvenlik açıklarının kapatılması ticari sistemlere göre çok daha hızlıdır. Ücretsiz olduğundan test edici kitlesi çok geniştir.
 7. 7. 1.adım: Bilgisayarımıza XAMPP SERVER’İ kuruyoruz… Öncelikle http://www.apachefriends.org/download.html?xampp-win321.7.1-installer.exe adresinden Xampp serverin son sürümünü indirerek bilgisayarımıza kuruyoruz.
 8. 8. 2.adım: Bilgisayarımıza moodle kuruyoruz… Öncelikle https://moodle.org/ adresinden Moodle 2.6.1 sürümünün .zip (sıkıştırılmış) halini bilgisayarımıza indiriyoruz.
 9. 9. 3.adım: Dosyalarımızı Xampp sunucusuna atıyoruz… Bilgisayarımıza indirdiğimiz zipli moodle dosyasını Xampp server’i hangi sürücüye kurmuşsak o sürücüden ulaşıyoruz. Bizde Xampp D sürücüsünde bulunduğu için;  D:xampphtdocs dizinine zipli dosyamızı moodle klasörü olarak çıkarttık.
 10. 10. 4.adım: Moodle klasörünün içine veri tabanı klasörümüzü tanımlıyoruz.  D:xampphtdocsmoodle dizinine ‘moodledata’ isminde klasör oluşturuyoruz.
 11. 11. 5.adım: Xampp programını çalıştırıyoruz.  Xampp programında Apache ve MySQL ‘i start butonuna basarak çalıştırıyoruz.
 12. 12. 6.adım: Tarayıcımız ile moodle web adresimize bağlanıyoruz.  Tarayıcı arama motoruna localhostmoodle yazarak enter tuşuna basıyoruz ve karşımıza moodle kurulum sayfası geliyor.  Bu dil tercihi sayfasından dil seçimini yaptıktan sonra sonraki butonuyla devam ediyoruz.
 13. 13. 7.adım: Yazılımın web ayarlarını düzenliyoruz.  Web adresini ve moodle dizinini kontrol ettikten sonra verileri kaydedeceğimiz klasör ismini veri dizini kısmına eklememiz isteniyor.  En başta moodledata isminde oluşturduğumuz klasörün ismini yazarak sonraki butonuna tıklıyoruz.
 14. 14. 8.adım: Veri tabanı sürücüsünü seçiyoruz.  Moodle ’in desteklediği geliştirilmiş MySQL veri tabanı sürücü tipini seçip sonraki butonun a tıklıyoruz.
 15. 15. 9.adım: Veri tabanı ayarlarını yapılandırıyoruz.  Veri tabanı adı, kullanıcısı ve parolayı kendi isteğimize göre oluşturarak devam ediyoruz.  Veri tabanı sunucusunu localhost olarak tanımlıyoruz.
 16. 16. 10.adım: Kullanıcı için veri tabanı oluşturuyoruz.  PhpMyadmin sayfasından moodle klasörüne tıklıyoruz ve kullanıcılar butonuna basıyoruz.  Gerekli bilgileri girdikten sonra kullanıcı için veri tabanı oluşturma işlemini gerçekleştiriyoruz.
 17. 17. 11.adım: Moodle sözleşmesinin kabul edilmesi.  Moodle sözleşmesini kabul ederek devam ediyoruz.
 18. 18. 12.adım: Moodle sunucu kontrolleri  Moodle sunucu kontrollerini yapıyor sayfanız sarı ve yeşil renklerden oluşuyors işleminiz başarıyla gerçekleşmiştir. Kırmızı renk varsa o kısımda hata vardır.
 19. 19. 13.adım: Yazılım yöneticisinin hesap ayarlarının yapılandırılması  Girdiğimiz bilgileri bir yere not etmenizde fayda var çünkü bu sayfa sizin yönetici bilgilerinizi içermektedir. Aşağıdaki profili güncelle butonuna basarak devam ediyoruz.
 20. 20. 14.adım: Ve moodle kurulumu tamamlanıyor…
 21. 21. Kaynakça: http://tr.wikipedia.org/wiki/Moodle https://moodle.org/ http://www.apachefriends.org/download.html?xampp-win32-1.7.1-installer.exe

×