Trashegimia natyrore e shqiperise

TRASHEGIMIA NATYRORE E SHQIPERISE
TASHEGIMIA E SHQIPERISE
 Trashegimi natyore do te quajme teresine e vlerave
te mjedisit fizik dhe jetesor te trasheguat brez pas
brezi.
 Ne trashegimine natyrore te Shqiperise perfshihen:
• Ksamili
• Velipoja
• Shengjini
• Syri i Kalter
• Durresi
• Vlora
• Bregdeti Adriatik
• Bregdeti Jon
KSAMILI
 Ksamil, i njohur edhe si Skambil nga
shqiptarë vendas,është fshat i vogël
bregdetar në jug të Shqipërisë. Ndodhet në
jug të qytetit të Sarandës, në dalje të rrugës
për në Butrint dhe është pjesë e Rrethit të
Sarandës. Është një nga vendpushimet
bregdetare më të frekuentuara, nga turistët
vendas dhe të huaj.
Trashegimia natyrore e shqiperise
VELIPOJA
 Velipoja është një qendër turistike mjaft e
këndshme, me peizazh të larmishëm, ku
ndërthuren hijeshim det, ranishtja, lumi, delta
me ishuj, kodra, pylli, laguna, fusha,
ligatinat ; vendi më i përshtatshëm për të
vrojtuar zogjtë e Adriatikut Lindor në dunat e
rërës dhe pellgjet e cekta të ujit ; trevë me
popullim të hershëm, tradita të pasura etno-
folklorike, me fermerë dhe peshkatarë të
zotë, mikpritës të njohur.
Trashegimia natyrore e shqiperise
SHENGJINI
 Shëngjini është qytezë turistike në
qarkun e Lezhës në Shqipërinë veri-
perëndimore. Qyteti dallohet për portin
e tij dhe për plazhin i gjërë. Shëngjini
ndodhet rreth 7 km në perëndim të
Lezhës dhe ka një popullsi prej 4,000
banorë.
Trashegimia natyrore e shqiperise
SYRI I KALTER
 Syri i Kaltër është një vënd turistik shumë i
bukur që ndodhet në fshatin Muzinë të Rrethit e
Delvinës, pranë rrugës nacionale Delvinë -
Gjirokastër. Është një pikë shumë piktoreske ku
nga një burim i kaltër me origjinë karstike nga
Mali i Gjerë del një ujë i kristaltë. Nga thellesia e
burimit uji merr ngjyrën e kaltër nën rrezet e
djellit. Eshtė burimi mė i madh dhe mė
interesant ndėr 18 burimet qė shpėrthejnė rrėzė
malit tė gjerė. Eshtė shpallur monument natyre.
Trashegimia natyrore e shqiperise
DURRESI
 Sot Durrësi është një ndër plazhet më interesantë
dhe modernë ku çdokush preferon të shkojë për t’u
relaksuar
 Durrësi ofron një vijë të bollshme bregdetare me një
numër të konsiderueshëm plazhesh, lokalesh e
argëtimesh të pafund, deri në Kavajë, ku ndodhet një
nga vendet më të pëlqyer për plazhin e të rinjve
“Shkëmbi i Kavajës”. Komplekse argëtimi, kuzhinë të
shkëlqyer, bare verore, të gjitha këto e bëjnë plazhin
e Durrësit dhe të Kavajës një mundësi që nuk duhet
humbur.
Trashegimia natyrore e shqiperise
VLORA
 Vlora është një qytet bregdetar në jugperëndim të
Shqipërisë. Vlora është qyteti i dytë më i madh portual pas
Durrësit, me një popullsi afërsisht 200,000. Ndodhet në
jugperëndim të Shqipërisë, në Detin Adriatik dhe është
qendra e Rrethit të Vlorës dhe të Qarkun së Vlorë.
ISHULLI SAZANIT
 Një udhëtim shumë i veçantë
gjatë qëndrimit në Vlorë, do të
ishte edhe ai me anije drejt
ishullit të Sazanit dhe gadishullit
të Karaburunit. Udhëtimi zgjat
deri në një orë dhe nisja mund
të bëhet nga porti i Vlorës, ose
nga limani i vogël në zonën e
Plazhit të Ri.
 Përveç bukurisë natyrore, Ishulli
i Sazanit ka qënë një nga bazat
më të rëndësishme ushtarake të
luftës së ftohtë. Rrënojat dhe
objektet e kësaj lufte, mund të
shikohen dhe sot në këtë ishull.
GADISHULLI I KARABURUNIT
Eshtë më i madhi i vëndit, me
gjatësi 16 km, gjërësi 3.5 km dhe
sip 62 km2, i cili njihet jo vetëm
për pasuritë e tij natyrore, por
edhe për gjetjet e ndryshme
arkeologjike. Në skajin më verior
të gadishullit, aty ku ngushtica e
ndan atë me Ishullin e Sazanit,
gjëndet Shpella e dëgjuar e
kapedanit legjendar të detit,
Haxhi Alisë. Përgjatë brigjeve të
Gadishullit të Karaburunit
gjenden disa gjire dhe plazhe të
vegjël, në të cilët mund të
qëndrohet dhe gjatë stinës së
verës e mund të bëhen banjo
dielli.
BREGDETI ADRIATIK
Ai fillon nga grykëderdhja e Bunës në qytetin e Shkodrës. Dikur
ka qenë një breg i tipit Dalmat, me bazë të thellë e me ishuj te
shumte. Sot është transformuar në tipin e një bregdeti të ulët, të
cekët dhe e tipit grumbullues. Ai është pjesa e fundit e
grykëderdhjes (deltës) së lumenjve kryesore të vendit
Pas kësaj vije janë formuar fushat. Formimi i shtretërve nënujore,
gjarpërimi i tyre kanë çuar në formimin e plazheve me rërë dhe
në transformimin e gjireve detare në laguna. Deltat e lumenjve
vijnë duke u zgjeruar disa metra çdo vit. Ky progres i tokës është
më i madh në brigjet e Myzeqesë dhe më i vogël në zonën e
Lezhës.
Sistemi artificial i kullimit ne vitet 70 të shekullit 20, në qytetin e
Durrësit e përshpejtoi procesin e mësipërm
Trashegimia natyrore e shqiperise
BREGDETI JON
 Fillon nga Uji i Ftohtë ne Vlore dhe vazhdon me
disa ndërprerje të vogla te kepi i Stillos. Dallohet
për intensitetin e madh abraziv, për shkak se deti
është i thellë e derdhjet e lumenjve mungojnë. Si
pasojë, dallgët mund të arrijnë një lartësi me
shume se 4 m. duke u përplasur fort me brigjet
shkëmbore. Në këtë mënyrë ato thyhen e formojnë
thyerje të ndryshme (Uji I Ftohte etj) dhe të çara
zakonisht vertikale, që arrijnë deri në lartësinë 100
m. Në bregun Jonian ju do të zbuloni disa gjire të
vogla dhe plazhe mjaft te rehatshëm për banje dielli
dhe shpesh here edhe intim.
Trashegimia natyrore e shqiperise
PUNUAN:
• Ambra Dekovi
• Blerina Mani
• Sabina Probatistaj
• Eni Dorcaj
• Milena Keshtenja
• Arsen Guri
1 de 20

Recomendados

PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisitxhulia osmanllari
206.3K visualizações34 slides
MjedisiMjedisi
MjedisiMegi Collaku
171.2K visualizações9 slides
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globaleKristjana Llolli
51.2K visualizações8 slides
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkollesValeria Baçi
148.1K visualizações12 slides
MjedisiMjedisi
MjedisiKlarisa Klara
57.7K visualizações18 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve22062002
40.9K visualizações12 slides
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizikeDaniela Ela
26.4K visualizações6 slides
Llojet e teksteveLlojet e teksteve
Llojet e tekstevesindi21
113.7K visualizações10 slides
Projekt ngrohja globaleProjekt ngrohja globale
Projekt ngrohja globaleMatilda Gremi
88.3K visualizações17 slides

Mais procurados(20)

Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200240.9K visualizações
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizike
Daniela Ela26.4K visualizações
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
mikaela basha38.3K visualizações
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
enerisaloti58.4K visualizações
Llojet e teksteveLlojet e teksteve
Llojet e teksteve
sindi21113.7K visualizações
Projekt ngrohja globaleProjekt ngrohja globale
Projekt ngrohja globale
Matilda Gremi88.3K visualizações
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme
Orven Bregu86.6K visualizações
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi
manomano4616.1K visualizações
Rajonet e EuropesRajonet e Europes
Rajonet e Europes
Kejti Cela51.4K visualizações
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiNdikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi
FlavioHabilaj66.9K visualizações
Projekt Fizik - valetProjekt Fizik - valet
Projekt Fizik - valet
Marinela Abedini18.8K visualizações
Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!
Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!
#MesueseAurela Elezaj35K visualizações
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9
S Gashi22.9K visualizações
Rajoni VerilindorRajoni Verilindor
Rajoni Verilindor
businessforlife1.2K visualizações
Gazeta e shkolles A.Z.CAJUPIGazeta e shkolles A.Z.CAJUPI
Gazeta e shkolles A.Z.CAJUPI
Mirsad39.9K visualizações
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikes
Xhuliana Haxhiu203.3K visualizações
energjia energjia
energjia
ANA KOSHI27K visualizações
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Facebook76.3K visualizações
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
ronela hasanaj24.7K visualizações

Similar a Trashegimia natyrore e shqiperise(20)

Bukurite e natyres shqiptareBukurite e natyres shqiptare
Bukurite e natyres shqiptare
Megi Braka2.8K visualizações
Laguna e NartesLaguna e Nartes
Laguna e Nartes
Ervis Leçi3.6K visualizações
Apartamente per shitje ne Sarande - Saranda Sea ResortApartamente per shitje ne Sarande - Saranda Sea Resort
Apartamente per shitje ne Sarande - Saranda Sea Resort
Albania Property - Albania Real Estate761 visualizações
Apartamente dhe prona per shitje ne Sarande. Saranda Seafront Residence  Apartamente dhe prona per shitje ne Sarande. Saranda Seafront Residence
Apartamente dhe prona per shitje ne Sarande. Saranda Seafront Residence
Albania Property - Albania Real Estate296 visualizações
Shiten Apartamente ne Sarande - Saranda Sunset ResidenceShiten Apartamente ne Sarande - Saranda Sunset Residence
Shiten Apartamente ne Sarande - Saranda Sunset Residence
Albania Property - Albania Real Estate193 visualizações
Apartamente per shitje ne Sarande. Saranda Sunset Residence Apartamente per shitje ne Sarande. Saranda Sunset Residence
Apartamente per shitje ne Sarande. Saranda Sunset Residence
Albania Property - Albania Real Estate146 visualizações
Hidrografia e trevave shqiptareHidrografia e trevave shqiptare
Hidrografia e trevave shqiptare
Elsa Marku13.7K visualizações
Projekt ne informatik regis a" power point"Projekt ne informatik regis a" power point"
Projekt ne informatik regis a" power point"
NA XXXXXXXXXXXXX7.4K visualizações
SarandaSaranda
Saranda
Alejandro Ferit Shehu8.7K visualizações
Apartamente per shitje ne Sarande - Saranda Gjiri i VilaveApartamente per shitje ne Sarande - Saranda Gjiri i Vilave
Apartamente per shitje ne Sarande - Saranda Gjiri i Vilave
Albania Property - Albania Real Estate305 visualizações
Riviera ShqiptareRiviera Shqiptare
Riviera Shqiptare
alban1shabani978 visualizações
Ujerat e kripera dhe te emblaUjerat e kripera dhe te embla
Ujerat e kripera dhe te embla
Saimir Dine5.2K visualizações
Apartamente per shitje ne Vlore. Vlora Apartments for SaleApartamente per shitje ne Vlore. Vlora Apartments for Sale
Apartamente per shitje ne Vlore. Vlora Apartments for Sale
Albania Property - Albania Real Estate2.6K visualizações
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Fatjon Cane6.3K visualizações
Pasurite natyrore te trevave shqiptarePasurite natyrore te trevave shqiptare
Pasurite natyrore te trevave shqiptare
Darla Evangjeli61.6K visualizações
Saranda Saranda
Saranda
Georgina Dimova4.8K visualizações
PROJEKT ...Pogradeci, vendlindja imePROJEKT ...Pogradeci, vendlindja ime
PROJEKT ...Pogradeci, vendlindja ime
#MesueseAurela Elezaj7.1K visualizações
Apartamente per shitje ne Sarande - Saranda Waterfront ResortApartamente per shitje ne Sarande - Saranda Waterfront Resort
Apartamente per shitje ne Sarande - Saranda Waterfront Resort
Albania Property - Albania Real Estate8.1K visualizações
ShkodraShkodra
Shkodra
Igli Isufi2.3K visualizações
TokaToka
Toka
Ani Canaj1.3K visualizações

Mais de melissa cani

ObezitetiObeziteti
Obezitetimelissa cani
514 visualizações9 slides
AnoreksiaAnoreksia
Anoreksiamelissa cani
213 visualizações10 slides
AfrikaAfrika
Afrikamelissa cani
4.6K visualizações13 slides
AdoleshencaAdoleshenca
Adoleshencamelissa cani
954 visualizações12 slides
English projectEnglish project
English projectmelissa cani
301 visualizações16 slides

Mais de melissa cani(8)

ObezitetiObeziteti
Obeziteti
melissa cani514 visualizações
AnoreksiaAnoreksia
Anoreksia
melissa cani213 visualizações
AfrikaAfrika
Afrika
melissa cani4.6K visualizações
AdoleshencaAdoleshenca
Adoleshenca
melissa cani954 visualizações
Ndikimi i mjedisit ne trupin e njeriutNdikimi i mjedisit ne trupin e njeriut
Ndikimi i mjedisit ne trupin e njeriut
melissa cani17.3K visualizações
English projectEnglish project
English project
melissa cani301 visualizações
EkonomiEkonomi
Ekonomi
melissa cani267 visualizações
Transporti hekurudhor ne shqiperiTransporti hekurudhor ne shqiperi
Transporti hekurudhor ne shqiperi
melissa cani1.8K visualizações

Trashegimia natyrore e shqiperise

 • 2. TASHEGIMIA E SHQIPERISE  Trashegimi natyore do te quajme teresine e vlerave te mjedisit fizik dhe jetesor te trasheguat brez pas brezi.  Ne trashegimine natyrore te Shqiperise perfshihen: • Ksamili • Velipoja • Shengjini • Syri i Kalter • Durresi • Vlora • Bregdeti Adriatik • Bregdeti Jon
 • 3. KSAMILI  Ksamil, i njohur edhe si Skambil nga shqiptarë vendas,është fshat i vogël bregdetar në jug të Shqipërisë. Ndodhet në jug të qytetit të Sarandës, në dalje të rrugës për në Butrint dhe është pjesë e Rrethit të Sarandës. Është një nga vendpushimet bregdetare më të frekuentuara, nga turistët vendas dhe të huaj.
 • 5. VELIPOJA  Velipoja është një qendër turistike mjaft e këndshme, me peizazh të larmishëm, ku ndërthuren hijeshim det, ranishtja, lumi, delta me ishuj, kodra, pylli, laguna, fusha, ligatinat ; vendi më i përshtatshëm për të vrojtuar zogjtë e Adriatikut Lindor në dunat e rërës dhe pellgjet e cekta të ujit ; trevë me popullim të hershëm, tradita të pasura etno- folklorike, me fermerë dhe peshkatarë të zotë, mikpritës të njohur.
 • 7. SHENGJINI  Shëngjini është qytezë turistike në qarkun e Lezhës në Shqipërinë veri- perëndimore. Qyteti dallohet për portin e tij dhe për plazhin i gjërë. Shëngjini ndodhet rreth 7 km në perëndim të Lezhës dhe ka një popullsi prej 4,000 banorë.
 • 9. SYRI I KALTER  Syri i Kaltër është një vënd turistik shumë i bukur që ndodhet në fshatin Muzinë të Rrethit e Delvinës, pranë rrugës nacionale Delvinë - Gjirokastër. Është një pikë shumë piktoreske ku nga një burim i kaltër me origjinë karstike nga Mali i Gjerë del një ujë i kristaltë. Nga thellesia e burimit uji merr ngjyrën e kaltër nën rrezet e djellit. Eshtė burimi mė i madh dhe mė interesant ndėr 18 burimet qė shpėrthejnė rrėzė malit tė gjerė. Eshtė shpallur monument natyre.
 • 11. DURRESI  Sot Durrësi është një ndër plazhet më interesantë dhe modernë ku çdokush preferon të shkojë për t’u relaksuar  Durrësi ofron një vijë të bollshme bregdetare me një numër të konsiderueshëm plazhesh, lokalesh e argëtimesh të pafund, deri në Kavajë, ku ndodhet një nga vendet më të pëlqyer për plazhin e të rinjve “Shkëmbi i Kavajës”. Komplekse argëtimi, kuzhinë të shkëlqyer, bare verore, të gjitha këto e bëjnë plazhin e Durrësit dhe të Kavajës një mundësi që nuk duhet humbur.
 • 13. VLORA  Vlora është një qytet bregdetar në jugperëndim të Shqipërisë. Vlora është qyteti i dytë më i madh portual pas Durrësit, me një popullsi afërsisht 200,000. Ndodhet në jugperëndim të Shqipërisë, në Detin Adriatik dhe është qendra e Rrethit të Vlorës dhe të Qarkun së Vlorë.
 • 14. ISHULLI SAZANIT  Një udhëtim shumë i veçantë gjatë qëndrimit në Vlorë, do të ishte edhe ai me anije drejt ishullit të Sazanit dhe gadishullit të Karaburunit. Udhëtimi zgjat deri në një orë dhe nisja mund të bëhet nga porti i Vlorës, ose nga limani i vogël në zonën e Plazhit të Ri.  Përveç bukurisë natyrore, Ishulli i Sazanit ka qënë një nga bazat më të rëndësishme ushtarake të luftës së ftohtë. Rrënojat dhe objektet e kësaj lufte, mund të shikohen dhe sot në këtë ishull.
 • 15. GADISHULLI I KARABURUNIT Eshtë më i madhi i vëndit, me gjatësi 16 km, gjërësi 3.5 km dhe sip 62 km2, i cili njihet jo vetëm për pasuritë e tij natyrore, por edhe për gjetjet e ndryshme arkeologjike. Në skajin më verior të gadishullit, aty ku ngushtica e ndan atë me Ishullin e Sazanit, gjëndet Shpella e dëgjuar e kapedanit legjendar të detit, Haxhi Alisë. Përgjatë brigjeve të Gadishullit të Karaburunit gjenden disa gjire dhe plazhe të vegjël, në të cilët mund të qëndrohet dhe gjatë stinës së verës e mund të bëhen banjo dielli.
 • 16. BREGDETI ADRIATIK Ai fillon nga grykëderdhja e Bunës në qytetin e Shkodrës. Dikur ka qenë një breg i tipit Dalmat, me bazë të thellë e me ishuj te shumte. Sot është transformuar në tipin e një bregdeti të ulët, të cekët dhe e tipit grumbullues. Ai është pjesa e fundit e grykëderdhjes (deltës) së lumenjve kryesore të vendit Pas kësaj vije janë formuar fushat. Formimi i shtretërve nënujore, gjarpërimi i tyre kanë çuar në formimin e plazheve me rërë dhe në transformimin e gjireve detare në laguna. Deltat e lumenjve vijnë duke u zgjeruar disa metra çdo vit. Ky progres i tokës është më i madh në brigjet e Myzeqesë dhe më i vogël në zonën e Lezhës. Sistemi artificial i kullimit ne vitet 70 të shekullit 20, në qytetin e Durrësit e përshpejtoi procesin e mësipërm
 • 18. BREGDETI JON  Fillon nga Uji i Ftohtë ne Vlore dhe vazhdon me disa ndërprerje të vogla te kepi i Stillos. Dallohet për intensitetin e madh abraziv, për shkak se deti është i thellë e derdhjet e lumenjve mungojnë. Si pasojë, dallgët mund të arrijnë një lartësi me shume se 4 m. duke u përplasur fort me brigjet shkëmbore. Në këtë mënyrë ato thyhen e formojnë thyerje të ndryshme (Uji I Ftohte etj) dhe të çara zakonisht vertikale, që arrijnë deri në lartësinë 100 m. Në bregun Jonian ju do të zbuloni disa gjire të vogla dhe plazhe mjaft te rehatshëm për banje dielli dhe shpesh here edhe intim.
 • 20. PUNUAN: • Ambra Dekovi • Blerina Mani • Sabina Probatistaj • Eni Dorcaj • Milena Keshtenja • Arsen Guri