O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Angliavandeniai

10.253 visualizações

Publicada em

Pamoka apie angliavandenių biochemiją.

Publicada em: Ciências
 • If you are looking for customer-oriented academic and research paper writing service try ⇒⇒⇒ WRITE-MY-PAPER.net ⇐⇐⇐ liked them A LOTTT Really nice solutions for the last-day papers
     Responder 
  Tem certeza que deseja  Sim  Não
  Insira sua mensagem aqui
 • Dating for everyone is here: ♥♥♥ http://bit.ly/2Qu6Caa ♥♥♥
     Responder 
  Tem certeza que deseja  Sim  Não
  Insira sua mensagem aqui
 • Sex in your area is here: ❤❤❤ http://bit.ly/2Qu6Caa ❤❤❤
     Responder 
  Tem certeza que deseja  Sim  Não
  Insira sua mensagem aqui

Angliavandeniai

 1. 1. Angliavandenių biochemija Martyna Petrulytė Lietuvos Sveikatos Mokslų Universitetas
 2. 2. Angliavandeniai Angliavandeniai – tai organiniai junginiai, kurie savo sudėtyje turi vandenilio, deguonies ir anglies atomų. Vandenilio ir deguonies santykis juose yra 2:1. Bendra angliavandenių formulė: Cx(H2O)n Pagal cheminę sudėtį angliavandeniai skiriami į: ֍ polihidroksialdehidus (dar vadinami aldozėmis) ir ֍ polihidroksiketonus (dar vadinami ketozėmis). Pagal struktūrą skirstomi į: ֍ paprastuosius ir ֍ sudėtinius angliavandenius.
 3. 3. Paprastieji angliavandeniai Paprastieji angliavandeniai, dar vadinami monosacharidais, ir disacharidais, yra angliavandenių monomerai. Jų karkase gali būti 3, 4. 5, 6 ir daugiau anglies atomų. Atitinkamai tokie angliavandeniai vadinami triozėmis, tetrozėmis, pentozėmis, heksozėmis ir t.t. Gyvojoje gamtoje dažniausiai aptinkamos pentozės (ribozė, deoksiribozė, arabinozė, ribuliozė) ir heksozės (gliukozė, fruktozė, galaktozė).
 4. 4. Paprastųjų angliavandenių savybės Monosacharidams ir disacharidams būdinga: ֍ Maža molekulinė masė ֍ Geras tirpumas vandenyje ֍ Saldus skonis
 5. 5. Gliukozė Gliukozė yra svarbiausias organizmo angliavandenis, kurį sudaro 6 anglies atomai. Kai aldehidinės grupės deguonis susijungia su 1 ir 5 anglies atomu, molekulė įgauna angliavandeniams būdingą žiedo struktūrą. Kai žiede yra 6 anglies atomai, jis vadinamas piranoze (jei žiede yra 5 anglies atomai, žiedas vadinamas furanoze).
 6. 6. Gliukozės konfigūracijos Gliukozei būdingos trys konfigūracijos: 1) atviroji grandinė, 2) α-gliukozė 3) β-gliukozė Susijungus α-gliukozės monomerams susidaro krakmolas, o susijungus β- gliukozės monomerams gaunama celiuliozė.
 7. 7. Fruktozė Fruktozė yra heksozė, tačiau, skirtingai negu gliukozė, šis monosacharidas yra ketozė, nes turi ketoną kaip karbonilinę grupę. Fruktozės daug randama augaluose, ypač vaisiuose ir uogose. Organizme ji taip pat gali izomerizuotis į gliukozę.
 8. 8. Galaktozė Galaktozė – tai aldoheksozė, randama piene. Kaip erdvinis gliukozės izomeras, ji nesunkiai organizme gali virsti gliukoze.
 9. 9. Ribozė ir deoksiribozė Ribozė - tai monosacharidas, sudarytas iš 5 anglies atomų. Šis cukrus įeina į RNR sudėtį. DNR sudėtyje yra pentozės deoksiribozės, kuri nuo ribozės skiriasi tik tuo, jog prie 2' anglies atomo nėra -OH grupės.
 10. 10. Triozės Žinomiausios triozės – tai gliceraldehidas (aldozė) ir dihidroksiacetonas (ketozė). Šie monosacharidai yra labai svarbūs dėl to, jog yra pirmieji gliukolizės produktai.
 11. 11. Disacharidų (C12H22O11) savybės Disacharidai yra sudaryti iš dviejų monomerų, susijungusių glikozidine jungtimi. Kai kuriems disacharidams būdingos redukuojančios grupės: ֍ Sacharozė neturi laisvos aldehidinės ar ketoninės funkcinės grupės, todėl nėra reduktorius; ֍ Maltozė ir laktozė turi laisvas aldehidines grupes, todėl yra geri reduktoriai. Taigi, jeigu angliavandenis turi laisvą karbonilinę (aldehidą arba ketoną) grupę, jis vadinamas redukuojančiu. Visi monosacharidai yra redukuojantys angliavandeniai. Disacharidus galima atpažinti Benedikto reakcijos metu.
 12. 12. Benedikto reakcija Benedikto tirpalas, susidedantis iš natrio karbonato, natrio citrato ir vario (II) sulfato pentahidrato, „reaguoja“ į funkcinę aldehido grupę –CHO, todėl pakaitinus tiriamuose tirpaluose aptinka paprastuosius angliavandenius (pvz. gliukozę, fruktozę). Benedikto reagento analizės rezultatai būna teigiami, esant tokiai sąlygai: mėginys turi būti paprastos sandaros laisvas angliavandenilis, kuris gali būti oksiduotas Cu2+ jonų (toks junginys kitaip laikomas redukuojančiu cukrumi). Kai Benedikto tirpalas (kuriame ir yra Cu2+ jonų) bei redukuojantis cukrus yra kartu pašildomi, vario dvivalenčio jonai virsta redukuotu vario vienvalenčio jonu, nes iš cukraus prisijungia e-, todėl naujas tirpalas įgauna žalios, geltonos, oranžinės arba plytų raudonumo spalvos (kuo didesnis kiekis, tuo tamsesnė spalva). Jeigu tiriamasis cukrus yra prisijungęs prie kito junginio, jis nėra laisvas ir negali atiduoti savų elektronų katijonams. Todėl šiai analizei tinka visi monosacharidai, dalis disacharozių, tačiau nei krakmolo, nei kiti polisacharozės junginiai netinka (Benedikto reagentas išlaiko mėlyną spalvą)
 13. 13. Maltozė Maltozė - tai salyklo cukrus, sudarytas iš dviejų α-gliukozės molekulių kondensacijos metu, susijungusių α-1,4-glikozidine jungtimi. Maltozė susidaro hidrolizuojant krakmolą fermentacijos metu panaudojant fermentą amilazę. Amilazės yra seilėse, todėl ilgiau palaikytas burnoje krakmolas (pvz., duonos gabaliukas) įgauna saldoką skonį. Maltozė, veikiant fermentui maltazei suskyla į dvi gliukozės molekules.
 14. 14. Sacharozė Sacharozė - tai disacharidas, sudarytas iš gliukozės ir fruktozės molekulių, sujungtų 1,2-glikozidine jungtimi. Šis disacharidas randamas cukriniuose runkeliuose, cukranendrėse. Sacharozė yra neredukuojantis cukrus.
 15. 15. Laktozė Laktozė – tai pieno cukrus, sudarytas iš gliukozė ir galaktozės monomerų, sujungtų -1,4-glikozidiniu ryšiu. Laktozė yra labai svarbus kūdikių maisto komponentas. Dėl laktozę skaidančių fermentų trūkumo, daugeliui žmonių pasireiškia laktozė netoleravimas.
 16. 16. Sudėtiniai angliavandeniai Sudėtiniai angliavandeniai, dar vadinami polisacharidais, susidaro glikozidinėmis jungtimis susijungus trims ir dagiau monomerų. Gamtoje labiausiai paplitusi celiuliozė (iš α-gliukozės ir β- gliukozės), krakmolas (iš α-gliukozės), glikogenas (iš α- gliukozė), inulinas (iš fruktozės). Polisacharidams nebūdingos redukcinės savybės.
 17. 17. Sudėtinių angliavandenių savybės Polisacharidams būdinga: ֍ Didelė molekulinė masė ֍ Blogas tirpumas vandenyje ֍ Neturi skonio
 18. 18. Celiuliozė Celiuliozė – tai pats gausiausias polisacharidas gamtoje. Celiuliozė yra augalų ląstelių sienelių struktūrinis elementas. Celiuliozė sudaryta iš gliukozės monomerų, sujungtų β-1,4- glikozidiniais ryšiais. Celiuliozė yra linijinis polimeras, kuriame molekulės išsidėsto viena greta kitos, o grandinės tarpusavyje susijungia silpnais vandeniliniais ryšiais. Dėl didelio šių ryšių kiekio celiuliozė yra mechaniškai tvirta, visiškai netirpsta vandenyje, tačiau yra hidrofilinė (medvilniniai rankšluosčiai puikiai nuvalo sušlapusį kūną).
 19. 19. Krakmolas Krakmolas – tai dviejų polisacharidų - amilozės ir amilopektino - mišinys. Amilozė sudaro apie 20%, o amilopektinas – apie 80% krakmolo. Krakmolas netirpus vandenyje, bet karštame vandenyje išbrinksta. ֍ Amilozė - linijinės struktūros polisacharidas, sudaryta iš gliukozės molekulių, sujungtų α-1,4-glikozidiniu ryšiu. ֍ Amilopektinas – šakotas polisacharidas, sudarytas iš gliukozės monomerų, sujungtų α- 1,4-glikozidiniu ryšiu. Kas 20-25 gliukozės molekulių yra atšaka, sudaryta iš α-1,6- glikozidiniuo ryšio. Krakmolas yra augalų rezervinis polisacharidas. Krakmolą galima atpažinti su jodo tirpalu, nes jodo molekulės adsorbuojasi krakmolo paviršiuje ir susidaro mėlyna spalva.
 20. 20. Krakmolas Skylant krakmolui susidaro įvairūs tarpiniai junginiai – dekstrinai, maltozė, o galutinis hidrolizės produktas – gliukozė.
 21. 21. Celiuliozės ir krakmolo molekulių palyginimas
 22. 22. Glikogenas Glikogenas – tai gliukozė polimeras, aptinkamas gyvūnuose kaip atsarginė energetinė medžiaga. Žmogaus organizme jis kaupiamas kepenyse ir raumenyse. Glikogeno struktūra labai panaši į amilopektino, tik jis daug kompaktiškesnis ir labiau šakotesnis, kadangi polisacharidinių grandinių naujos atšakos susidaro kas 10-12 gliukozės liekanų. Linijinės glikogeno grandinių dalys susijungusios α-1,4-glikozidiniu ryšiu, o šakojimosi vietose šakos prisijungia -1,6-glikozidiniu ryšiu.
 23. 23. Krakmolo ir glikogeno palyginimas
 24. 24. Chitinas Chitinas – tai įvairių nariuotakojų (vabzdžių, vėžiagyvių) ir kai kurių grybų struktūrinis polisacharidas. Chitinas sudarytas iš N-acetil-D-gliukozamino (turinčio azoto) grandžių, sujungtų β -1,4-glikozidiniu ryšiu. Tai linijinis polisacharidas, savo savybės panašus į celiuliozę.
 25. 25. Pektinas Pektinai – tai polisacharidai, sudaryti iš galakturono rūgšties monomerų, sujungtų glikozidniu ryšiu. Pektinų randama augaluose, kur jie įeina į ląstelių sienelių sudėtį, o tirpūs pektinai pasklidę ląsteliniame skystyje. Silpnai rūgščioje terpėje pektinai sudaro gelines struktūras, plačiai vartojami konditerijoje želė, marmelado gamybai.
 26. 26. Inulinas Inulinas – tai polisacharidas, sudarytas iš fruktozės monomerų, sujungtų -1,2- glikozidiniu ryšiu. Inulinas aptinkamas šakniavaisiuose, vandens augaluose, naudojamas fruktozės gamybai.
 27. 27. Jungiamojo audinio polisacharidai Jungiamojo audinio polisacharidai, dar vadinami mukopolisacharidais arba glikzaminoglikanais, gausiai aptinkami ekstraląsteliniame skystyje. Šie polisacharidai yra organizmo jungiamojo audinio - odos, sausgyslių, kremzlių, kraujagyslių sienelės, sąnarių skysčio sudėtyje. Keli glikoazminoglikanų pavyzdžiai: ֍ Chondroitinsulfatai – odos, kremzlių, sausgyslių sudėtyje ֍ Hialurono rūgštis - akies stiklakūnio dalis, randama sąnarių skystyje. ֍ Heparinas – iškloja kraujagyslių vidinę sieneles, stabdo kraujo krešėjimą.
 28. 28. Glikoproteinai Glikoproteinai – tai angliavandenių ir baltymų junginiai. Angliavandenis palaiko molekulės formą, apsaugo nuo proteazių, taip pat lemia antigenines savybes . Polisacharidų turi imuninės sistemos baltymai – imunoglobulinai, kraujo krešėjimo sistemos baltymai, biologinių membranų komponentai. Vienas iš glikoproteinų pavyzdžių yra žmogaus kraujo grupės, kurias lemia glikoproteinai, esantys eritrocitų membranose. Į šių glikoproteinų sudėtį įeina polipeptidai, prie kurių prisijungia oligosacharidinės grandinės. Tokio oligosacharido galinė seka lemia kraujo grupę. ֍ A grupė – oligosacharido gale yra N- acetilgalaktozaminas ֍ B grupė – oligosacharido gale yra D-galaktozė ֍ O grupė – oligosacharido gale yra L-fukozė
 29. 29. Šaltiniai Praškevičius A., Ivanovienė L., Stasiūnienė N. Biochemija http://healthdoctrine.com/wp-content/uploads/2011/05/molecular-structure-of-polysaccharide.jpg http://www.google.lt/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.periodni.com%2Fgallery%2Fpolysaccharide.png&imgrefurl=http%3A%2F%2Fglossary.periodni.com%2Fdictionar y.php%3Fen%3Dpolysaccharide&h=1577&w=1359&tbnid=iVESYWlg4p8RzM%3A&zoom=1&docid=odihurDmAbmwPM&ei=TPysU9OjC-fj4QS03oF4&tbm=isch&client=firefox- a&ved=0CCgQMygKMAo&iact=rc&uact=3&dur=564&page=2&start=8&ndsp=11&biw=963&bih=534 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ce/Inulin.svg/202px-Inulin.svg.png http://palaeos.com/plants/glossary/images/pectin.gif http://www.elsevierimages.com/images/vpv/000/000/024/24725-0550x0475.jpg http://www-alt.igb.fraunhofer.de/www/gf/molbiotech/weissebiotech/bilder/Chitin_chemische_Struktur_S.jpg http://grade9chem.weebly.com/uploads/6/0/6/4/6064529/9624531_orig.jpeg http://nuotrupos.lt/wp-content/uploads/2011/11/celiuliozes-pluostas.jpg http://alevelnotes.com/content_images/i16_amylose.jpg http://img.tfd.com/ggse/d4/gsed_0001_0026_0_img8096.png http://bio1151b.nicerweb.net/Locked/media/ch05/05_05MaltoseSucrose.jpg http://www.chemieunterricht-interaktiv.de/en/molecules/natural_products/sugars/galactose/galactose.gif https://www.mun.ca/biology/scarr/iGen3_02-07_Figure-L.jpg http://wpcontent.answcdn.com/wikipedia/commons/thumb/1/1e/Fructose-isomers.jpg/400px-Fructose-isomers.jpg http://www.medbio.info/horn/time%201-2/CarbCh4.gif http://lunar.thegamez.net/lactosenew/lactose-intolerance-products/define-lactose-dfinition-lactose-800x366-filesize-4868-kb-800x366.jpg http://courses.bio.indiana.edu/L104-Bonner/images/glc.jpg http://autumnmarcita.files.wordpress.com/2010/10/benedictstest-1.jpg http://david-bender.co.uk/metonline/CHO/GI/images/nsp.png http://cdavies.files.wordpress.com/2009/01/glucose-fructose-sucrose.jpg http://web.campbell.edu/faculty/nemecz/323_lect/sugars/images/aldose_family.jpg http://intranet.tdmu.edu.ua/data/kafedra/internal/chemistry/classes_stud/en/stomat/ptn/1/Bioorganical%20chemistry/04.%20Corbohydrates.%20mono-,%20di- ,%20polysaccharides.files/image006.jpg http://www.ncl.ac.uk/dental/oralbiol/oralenv/images/aldehyde_ketone_group.gif

×